Herv. school Hoge Morsweg bestaat 25 jaar Fabrieken van Zaalberg worden verplaatst R dams Philharmoniscli Orkest concerteerde voor K. en O. E. J. Geitenbeek veertig jaar jachto] jziener Elf koren verzorgden tezamen aantrekkelijk programma NIEUWE I.EIDSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1957 IJ. Tijmstra 40 jaar bij het onderwijs jonnen met eerste klas en 21 leerlingen DE VOLGENDE WEEK is voor de Hervormde lagere school aan de Hoge Morsweg een wel zeer bijzondere door het zilveren jubileum van de school zelf en het 40- en 25-jarig jubileum van het hoofd, de heer IJ. Tijm stra. Maandagavond wordt in de Maranathakerk aan de Lage Morsweg een herdenkingsbijeenkomst gehouden, donderdag hebben de kinderen feest op i school en vrijdag is er een feestelijke ouderavond. Nadat heel wat moeilijkheden voor de stichting van de school waren overwon- nen, kon in 1931 eindelijk tot de bouw worden overgegaan. Toen de school op 1 maart 1932 begon, was het gebouw nog niet gereed; zo kwam het dat men tijdelijk zijn intrek moest nemen in het oude evan- gelisatiegebouw aan de Morsweg. 's Mor gens moesten de banken op hun plaats worden gezet en om 4 uur werden ze weer versleept. Er werd begonnen met een eerste klas, die 21 leerlingen telde. Mej. J. W. Wilbrink was de eerste onder- Stijging Na een paar maanden waren twee lo- I kalen in hpt eigenlijke schoolgebouw klaar j en via planken over de betonnen vloeren konden de kinderen die bereiken. In de i zomer werd het gebouw in gebruik ge- nomen met een rede van ds. M. J. Pun- 1 selie, toenmaals voorzitter van de Vereni ging voor Chr. Onderwijs. De heer Y. I Tijmstra werd als hoofd geïnstalleerd. De i school was één van de mooiste en mo- dernste van Leiden, fris en luchtig en de j ramen op het zuiden. Al spoedig nam het aantal leerlingen I toe. Na 1 jaar waren er 90 en na 2 jaar I 160. En elk jaar kwamen er meer. De meisjes moesten toen witte schortjes dra gen, wat een fleurig gezicht opleverde. De oorlog deed dit gebruik teniet; textiel was er bijna niet meer. De onderwijzers en onderwijzeressen I kwamen en gingen. Het hoofd bleef de school trouw. Er zijn zeker wel 40 onder- 1 wijskrachten in deze 25 jaar lange of korte tijd werkzaam geweest. De klassen werden vol en het werk was lang niet gemakkelijk, maar de resultaten van het onderwijs waren gunstig. Tal van jongens i en meisjes werden opgeleid voor verdere studie aan middelbare scholen en ULO- scholen. Nu zijn alweer kinderen van oud- I leerlingen op school. Het aantal kinderen i steeg langzamerhand tot 470. Naast de school werd een bijgebouw neergezet met 2 lokalen. Toch was de ruimte niet toereikend, want de school was soms verspreid over 5 gebouwen. Dit werd een onmogelijke toestand en ten- slotte werd het hoofdgebouw uitgebreid met 5 lokalen, zodat er nu 12 lokalen zijn j en het bijgebouw kon worden gesloten. Behalve zijn diensten voor het onder- j wijs gaf het gebouw ook gelegenheid tot het houden van godsdienstoefeningen, ca techisatie en Zondagsschool. De wijkver- eniging „Het Morskwartier" heeft 19 jaar gebruik gemaakt van de school. De wijk- gemeente heeft nu een eigen kerk. de be kende Maranathakerk. Daar school en Kerk hier zo nauw samenwerkten, zal de school haar 25-jarig bestaan in de Mara nathakerk mogen herdenken. Ds. Locher. ds. Touw en ds. Van Achterberg hebben de school mogen gebruiken, ook voor da diverse bazaars, die in de loop van de jaren zijn gehouden. school opnieuw geschilderd en het meu bilair gemoderniseerd, zodat ze nog steeds een prachtige school is. De heer Tijmstra De heer Tijmstra, die dus twee jubilea tegelijk viert, werd op 15 mei 1898 te NiJ land in Friesland geboren. Hij volgde de Chr. normaalschool in Bolsward ei Chr. kweekschool in Rotterdam. In 1917 werd hij onderwijzer aan de Chr. u school te Waddinxveen. Merkwaardig dal hij zijn loopbaan aan een school voor uit gebreid lager onderwijs begon. In 1919 werd hij verbonden aan de Chr. De oorlog Moeilijke jaren waren de oorlogsjaren. De school is maar een paar maanden be zet geweest door Duitse troepen, maar in het gebouw waren 2 centrale keukens voor de omwonenden en de leerlingen. Onder de vloeren en tussen de plafonds was van alles verstopt wat niet in handen van de bezetiers mocht komen. De oude concierge P. Zaalberg had in die verstop- perij een groot aandeel. Toen de bombardementen op de Vink- brug begonnen, werd het gevaarlijk in school. Op zekere dag sloegen er 23 rui ten uit de ramen, maar gelukkig alle naar buiten. Geen kind liep enig letsel op. Onlangs werd bij de uitbreiding de Huishoudschool exposeerde Gistermiddag en gisteravond hebben velen die belang stellen in het werk van de huishoudscholen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Onze leerlinge en haar toekomst", die in de huishoudschool aan het Rapenburg werd gehouden. Er waren afzonderlijke afdelingen in gericht, waar men een inzicht kon krijgen in hetgeen de leerlingen wordt bijgebracht en wat zij zelf op school presteren. Tevens werd met aardige illustraties uiteengezet, welke opleidingsmogelijkheden alzo wor den geboden. Na twee jaar primaire op leiding, een soort algemene ontwikkeling, kan de keus worden gemaakt, of men in een bepaalde richting verder wil gaan. De tentoonstelling was heel smaakvol ingericht; vooral de tafel met versierin gen voor het kinderfeest getuigde var veel fantasie. Een groepje meisjes voerde knotsoefe ningen uit, die werden ingestudeerd ondei leiding van de gymnastieklerares. Het ge westelijk arbeidsbureau was met eer stand aanwezig, om te laten zien, welki banen er voor de leerlingen na het be eindigen van de schooltijd openstaan. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Petrus, zn van Th M Onderwater en M A van der Holst; Maria Johanna Ermelinda, ór van F M Bresser en L M G Elshof; TTieodora Ma- ir van B Keijzer en H Boon; Rudie. van H. Eveleens en C. Geskus; Car- la, Margaretha, dr van J de Jong en W D Macdaniël; Marja Miranda, dr van W der Klaauw en J C Kriek; Elisabeth Johanna, dr van J P van der Wiel en A H Marijnis; Johanna Josephina Maria, in A Mathot en H Kluivers; Benja, an P A Steenhauer en A van Hum- OVERLEDEN: C M van der Sluis, 64 jr, huisvr. van L. Punt; D van Duijn, 3 jr, zn; A. Loeff, 82 jr, vrouw. GEHUWD: H Evers en J M van Ser- mondt; J Baan en J C van der Werff; F W Veltman en M Filippo; P J H Dexel S M Labordus; W A Nederlof er Scheffer; W Lalerveer en S J van Bom; L van der Linden en H Tegel, P Brandt en P van den Bos; A F Kuijken G C Wesseling; E N M Goödijn H M van Dooren; G Velthuijzen en C A A Vinkestijn; H Klom en M Fakkel; J de Vries en C E Verhijsen; G H Th Kriek en L M M van den Berg. Kleine avondmaalsbekertjei De centrale kerkeraad van de Hervorm de Gemeente wil aan de wens om bij de viering van het Heilig Avondmaal kleine bekertjes te gebruiken, tegemoetkomen. Met de aanschaffing van de bekertjes zal een bedrag van tenminste ƒ.1000 gemoeid De heer Tijmstra school te Scharnegoutum, Friesland. 1920 tot 1928 heeft hij het Chr. onder wijs in Sneek gediend. Van 1928 tot 1932 hij hoofd van de Hervormde school te Coevorden. In 1932 kwam hij naar Leiden om hoofd te worden van de nieuwe school aa Hoge Morsweg. Ongetwijfeld is dit de be langrijkste onderwijsperiode van de heer Tijmstra geweest, niet alleen door het grote aantal jaren, maar omdat hij het schoolleven op deze plaats heeft meege maakt van het kleine begin tot de bloei in dit ogenblik. De heer Tijmstra heeft zich buiten de school op verschillend gebied bewogen. Hij is vele jaren voorzitter geweest van de afdeling Leiden van de Chr. Historische Unie. Verder noemen wij zijn bestuurs lidmaatschap van de afdeling Leiden de Chr. emigratiecentrale, zijn onder- voorzitterschap van de vroegere Her- 'ormde wijkvereniglng ln de Mors en zijn dienst in de Leidse Herv. Gemeente als ouderling en kerkvoogd. De bijeenkomst van maandagavond be- int om 8 uur, ook de ouderavond op vol gende week vrijdag. Men verzocht ons, nog mee te delen, dat de herdenkingsavond van maandag ook voor oud-leerlingen bestemd is. Ouder: en oud-leerlingen zijn er hartelijk wel kom. Jubilea bij Leidse boerenleenbank Drie leden van het bestuur van d( Coöp. Boerenleenbank „Leiden-Oegst- geest" jubileerden. De heren P. J. Kol derman, L. Snoeker en J. A. van dei Zeeuw herdachten hun 25-jarige zittings periode. Te hunner ere werd door de bank een diner aangeboden in restaurant ..Het Haagsche Schouw", waarbij de debestuurders veel woorden van w dering spraken. De voorzitter van de raad van toezicht, de heer A. P. van Egmond, wees op de prettige verstandhouding tussen beide colleges. Hij uitte zijn grote waardering de gegeven waardevolle adviezen. Mede door hun jarenlange praktijk zijn deze adviezen van grote betekenis bij het nemen van beslissingen. De kassier, sprekend namens de coöp, Centrale Raifeisenbank te Utrecht, wees op het feit, dat jubilea bij de boerenleen banken gelukkig veel voorkomen. Dit toont ook de kracht van de gehele lande lijke organisatie. Hij sprak woorden van waardering en sympathie voor de be langeloze medewerking der jubilarissen en prees de wijze waarop zij de Raiffei- <engedachte in praktijk hebben gebracht. Namens het personeel van de bank werd het woord gevoerd door de heer G. H. Oostergo, die de verhouding tussen bestuur en personeel belichtte. Alle sprekers boden cadeaus aan, wijl de echtgenoten van de jubilarisen bloemen ontvingen. Ook van bevriende zijde werden geluk wensen en geschenken ontvangen. AGENDA VOOR LEIDEN Vrijdag Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Stadhuis, 8 uur „Week voor internatio nale samenwerking", mr. dr A. A. van Rhijn over de intern, organisatie van de Rapenburg 23, 7 tot 9 uur: vakschool voor meisjes, tentoonstelling „Onze leer ling en haar toekomst". „De Doelen", 7 30 uur: genootschap Ne- derland-Engeland. prof L. S. Palmer over „Cave-men, ancient and modern." Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lissone-Lindeman. Schouwburg, 8 uur: toneeluitvoering door Schotse studenten, „We are tomor- Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afd. Lei den Ned. Christen-vrouwenbond, mevr C. Th. Jongejan-de Groot over „Joffers in hoepelrok". Het Gulden Vlies, 8 uur: A.-R. kiesver eniging wijk I, J. D. Brouwer te Oegst- geest over „Droom en vrees". Grote zaal stadsgehoorzaal, 8 uur: uit voering damesgymnastiek- en -atletiek vereniging „Brunhilde". Foyer gehoorzaal, 8 uur: feestavond Vola. Schouwburg, 2.30 uur: Morele Herbe wapening, opvoering van „We are tomor- Schouwburg, 8 uur: Morele Herbewa pening, opvoering van „De Baas". Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de Doe- za-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, dr apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18 tel. 20523 en de apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Schandaal-lJ iterate gracht nadert einde LANGZAAM nadert het ecliandaal-Uiterstegraeht zijn einde. Wij ver- namen, dat de N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zn., die aan de Uiterstegrachi ook een wollenstoffen- fabriek heeft staan, met de gemeente onderhandelingen voert over verplaatsing van haar bedrijven. De onderhandelingen zijn in een ver gevorderd stadium. De nieuwe plaats van vestiging zal vrijwel zeker het ïndustrie- 'errein aan de Nieuwe Vaart zijn. Binnen kort zullen voorstellen ten aanzien van deze kwestie in de gemeenteraad komen Wordt deze fabriek inderdaad verplaatsi dan komt men weer dichter bij de op lossing van het probleem van de demping der Uiterstegracht. We schreven een paar dagen geleden al. dat de demping pas kan beginnen, als het vraagstuk van de af- valstoffenlozing van de fabrieken ter plaatse is opgelost. „Zaalberg" werd 187 jaar geleden aan de Uiterstegracht gevestigd en de riole ringstoestanden zijn in al die tijd vrijwel niet veranderd. Ze zijn integendeel mid- Toen we eerder deze week over de erbarmelijke toestanden rondom de Ulterstegracht schreven, Is nog iets aan onze aandacht ontsnapt, dat men voor een goed begrip van het sohan- daal-Uiterstegracht noodzakelijk moet weten. Dagelijks worden de behoeften van naar schatting 700 mensen geloosd in dit oncn grachtriool, dat vrjjwel geen doorstroming heeft Bejaarclensoci^'ejt Herv. wijk- gemeente Staaiwijk Volgende week dinsdagmiddag om half 3 zal de bejaardensociëteit van de Her- e wijkgemeente ..Staaiwijk" worden id. De sociëteitsbijeenkomsten wor den elke dinsdagmiddag om half 3 ge houden. Oud-padvinders bijeen Herengracht 82 voor Pro Juventute Gisteravond was vergadering van c oud-padvinders. Dt deze bijeenkomst werk en het doel Syrië's oudheidkundigen zien uit naar Nederlandse expeditie broederschap van heer Hins heeft ih ïts verteld over het in de organisatie Pro die zich het lot aantrekt van kinderen, die door uiteenlopende omstan digheden het verkeerde pad dreigen op e gaan. De heer Hins deelde mee, dat de stich- ing in Leiden het pand Herengracht 8" heeft aangekocht om daarin clubwerk |E SYRISCHE oudheidkundige dienst ziet er verlangend naar uit dat een Nederlandse expeditie eens opgravingen in ons land komt doen," zo zei prof. dr. Selim Abdul,Hak tot een ANP-redacteur, die hem dezer dagen tc Leiden inter viewde. Prof. Sclim Abdul Hak, directeur- generaal van de Syrische oudheidkundige dienst, is zondag in ons land aangekomen om besprekingen te voeren over de op bouw van de culturele betrekkingen tus sen zijn land en het onze en verder om in een zestal steden een voordracht te hou den over het onderwerp: „Villes perdues et retrouvees par l'archéologie Syrlenne". Op het ogenblik worden in Syrië ar cheologische opgravingen verricht door Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Amerika. Frankrijk werkt er zelfs met twee expedities, evenals Duitsland. De Syrische oudheidkundige dienst slaat de bekwaamheid van onze archeo logen hoog aan. In Syrië is men ook (Advertentie) NIEUWE RIJN 49 gaarne bereid om voor gezamenlijke re kening met de Nederlanders een opgra ving te doeo Verder achtte prof. Selim Abdul Hak de uitwisseling van hoogleraren beide landen van groot belang, alsmede het deelnemen van Nederlandse architec- n aan de restauratie en conserverinj an Syrische monumenten. Sprekende over de opgravingen van d< Syrische oudheidkundige dienst, zei d< hoogleraar, dat deze op verschillende plaatsen in den lande geschieden. Op het ogenblik is men hard bezig te Palmyra, rbij de assistentie van een bataljon soldaten is ingeroepen. Haagse rechtbank Zes maanden geëist tegen aannemer Werd een vorige maal de zaak tegei »en aannemer uit Leiden aangehouden, bij de voortgezette behandeling van dez« affaire persisteerde de officier van justi tie bU de Haagse rechtbank bij zijn ei! nden gevangenisstraf wegens belastingfraude. Er waren.fp.rumlieren naar de belasting gegaan, dié een te laag inkomen meldden. De verdachte had ontkend, dat Leiden's modernste verfzaak In stadsgehoorzaal te Leiden Verbijsterende techniek en motorische speeldrift van Edith Farnadi VOOR een geheel gevulde Stadsgehoorzaal concerteerde gisteravond het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Het program ma omvatte, naast zeer bekende werken als Saint-Saëns' 2e pianoconcert, Wagners Charfreitagszauber en Liszts Les préludes, twee werken van hedendaagse of althans moderne componisten: een symfonie van de Hon gaar Laszló Lajtha en de zes adagio's van Willem Pijper. Laszló Lajtha schreef zijn vijfde sym fonie in 1954, zo lazen we in het program ma, doch de muziek zelf draagt van een recent ontstaan nauwelijks enige sporen De beide delen zijn volgens het oude recept in hoofdvorm geschreven; veel contrast is er tussen de delen niet, doch we waren het met de componist eens, dat deze twee stukken wel voldoende waren. Want eigenlijk heeft de toondichter niet zo heel veel te beweren, hetzij dan dat hij van de symfonische muziek van de laatste eeuw een degelijke studie heeft gemaakt: vele thema's en motieven ge tuigen van deze literatuurkennis, we ci teren sleohts Rachmaninof, Tsjatkofski, Fauré, Bartók. De componist neemt her haaldelijk een forse aanloop om dan toch weer op een ander onderwerp door te gaan. De instrumentatie evenals de com positiestijl is degelijk zonder erg boeiend Flipse voerde deze reminiscentie-sym fonie met zijn orkest nauwgezet en met veel energie uit. We hebben daarvoor veel waardering doch menen, dat de stu die aan dit werk besteed wel een beetje werd verspild. Er is ongetwijfeld nog zo veel hedendaagse muziek van betekenis, die nooit of zeer zelden de gelegenheid krijgt in onze concertzalen te klinken. Geen conventies Diegenen, die door deze weinig revo lutionaire muziek niettemin verontrust zouden zijn geweest, konden hun even wicht wellicht terugvinden bij het tweede pianoconcert van Camille Saint-Saëns, dal door Edith Farnadi aan de vleugel werd vertolkt. Hoe conventioneel dit concert ook moge zijn, het was reeds bij de toc- cata-aohtige pianosolo aan het begin van het eerste deel duidelijk, dat de 60liste niet voornemens was zich aan conventies veel gelegen te laten liggen, of wellicht was zij zich van het bestaan van conven ties niet eens bewu6t. ZU trok onmiddellijk van leer met een elan en een vaart, die door niets meer waren te stuiten, een bijna de monische, primitieve muzikaliteit scheen haar geheel in de ban tc hou den, of reageerde zij grote spanningen en rancunes af? Haar pianistische techniek, haar motorische speeldrift waren zeker verbijsteren-": en daar de inhoud van dit concert ook niet zo groot is, beging zij evenmir geefHjke zonden tegen de smaak. Om haar eigenlijke i kunnen te taxeren zouden echter graag nog eens in ce Flipse en zijn orkest hadden het gemakkelijk en volgden de pianiste vaak slechts schoorvoetend, waardoor bijvoor beeld het tweede deel veel te droog bleef en nogal slordig. De soliste oogstte met haar merkwaardige vertolking grote bij- Na de pauze Na de pauze genoten we allereerst een mooie, hoewel niet geheel gave tolking van Wagners Charfreitagszauber uit de derde acte van Parsifal, een won derlijk stuk muzikale lyriek dat het ook in concertverband, en losgemaakt van de bijbehorende gezongen dialoog, voortref felijk doet; al moet dan de afsluiting on vermijdelijk een willekeurige indruk ma ken. Na deze hoogromantische. obse derende klanken werden we onver hoeds verplaatst naar de sobere, bijna asketische en contemplatieve toonwereld van Pijpers adagio's. Pijper kwam hier, in de laatste pe riode van zijn ontwikkeling tot een opvallend simpele harmoniek, die de mogelijkheden van het diatonische C grote terts ternauwernood te buiten gaat. Juist door hun bondigheid en prachtige instrumentatie maakten deze stukken op ons grote indruk. De uitvoering had vele kwaliteiten, al waren de inzetten niet steeds vol maakt. De cellosolo in de 2e en 3e variatie dient met lof te worden ver meld. Tenslotte dirigeerde Flipse nog Lis Les préludes, met veel geestdrift en rr zikaliteit. Het orkest was hierin missch: wel op zijn best. Jammer dat deze muziek, ondanks fraaie orkestratie en boeiende thema's zo verouderd en frivool aandoet. De langdurige bijval der toe hoorders bewees, dat ook dit conce: goede aarde ls gevallen. Dr. J. van der I Advertentie) KORS VAKKLEDING LEIDEN'S GROOTSTE SPECIAALZAAK (sinds 1901) HAARLEMMERSTRAAT 241-243 Filiaal Haarlemmerstraat 3 LISSE Jonge Kerk was bijeen De „Jonge Kerk" van Lisse ver gaderde gisteravond in „Het Baken". De heer Roels hield een inleidende meditatie over de rijke jongeman uit Lucas 18. De landelijke secretaris van de J. K., dr. Bartels, sprak over „De Jonge Kerk en de wereld". Wij moeten ons bezinnen op onze plaats in de wereld; dat wil dus niet zeggen: van ons engere groepje, maar als deel van de Kerk. „Het gaat goed met de Kerk als het kerkgebouw vol is", wordt wel gezegd, maar in feite zien we geen grote getal len; njet absoluut, maar relatief. Dit be last ons geweten en werpt de vraag op, of dit onze schuld is. Dr. Bartels toonde in deze het verschil aan in de beoordeling van ouderen en jongeren. Bij vele ouderen leeft nog de vrees voor de wereld; ook vroeger was dit al zo. Jezus bemoeide Zich met de wereld, want de barmhartige Samaritaan was geen gelovige. De farizeeën waren modern gezegd trouwe leden van de Kerk, maar Jezus kiest altijd partij tegen hen. Het kruis omvat de gehele wereld en Jezus gaf Zijn beloften aan de gehele wereld, want die ligt Hem na aan het hart. De eerste taak van de Jonge Kerk is, dat zij haar leden moet toerusten, de macht van Jezus te erkennen en te vol gen in de wereld. De J.K. moet zich in de eerste plaats niet bezighouden met de Kerk, maar met de wereld. Dr. Bar tels haalde daarop enkele voorbeelden aan van het hedendaagse laven, zoals da geboortebeperking en de bestedingsbe perking. Er zitten in de Kerk dingen, die niet meer op de hedendaagse situatie slaan; we zullen veel overboord gaan gooien, maar dit ook niet te onstuimig doen. Vanzelfsprekend volgde op deze cau serie een uitgebreide discussie. OEGSTGEEST Geref. Kerk art. 31 beroept De Geref. Kerk art. 31 Oegstgeest-Val- kenburg heeft voor de tweede maal een beroep uitgebracht op ds. R. Brands te Bergentheim. zijn handtekening onder die formulieren stond, maar de officier van justitie hield verdachte aan zijn buitengerechtelijke Het hoogtepunt van de avond was de verklanking van Psalm 138 van Swee- linck. Deze psalmen worden veel te wei- vendien zag de officier niet. welke an dere persoon daar belang bij kon hebben gehad. Hij noemde verdachte een aarts- Visser zong Advendo ook heel goed Psalm 23 van Schubert. Het jeugdkoor van Excelsior heeft een Ais geruige verscheen o.m. de accoun contact met de dirigent. Een aparte be- tant die de administratie voor de man een tijdlang had bijgehouden en die zelf veroordeeld was voor het verstrekken Concordia uit Noordwijkerhout onder leiding van A. de Vries is een klein koor van valse bescheiden aan de belasting dienst. Hij voerde aan gezeild te hebben met goed stemmenmatenaal. Vooral Joh. Schichts Das Ende der Gerechten klonk goed. Men is soms nog wel wat aarzelend op het kompas van verdachte. Op last had hij een deel van verdachtes oude bij de inzetten. huisgenote De raadsman, mr. E. G. Spreij, meende, dat de buitengerechtelijke bekentenis was afgelegd onder invloed van de psy chische spanningen waaraan verdachte Het Zoelerwoudsc Zingt den Heer van dirigent W. Jansen geeft wel eni ge vooruitgang te bespeuren, maar nog steeds vloeien de stemgroepen niet voldoende. Ook hier 7.(jn inzet en afslaan niet duidelijk. Dirk van Vliet bloot stond. Spr. schetste hoe de man tien jaren geleden nog straatmaker was en nu gaf met zijn Jubilate Deo uit Alphen dezelfde delen uit Oratoria als te Sas- jaar omzet. Hij heeft geen verstand van boekhouding en daar naar pleiters me ning van opzet geen sprake was vroeg hij senheim. Thans klonk ccn en ander veel glanzender en rustiger. Vooral Mcndelssohns Wie lieblich boeide door het legato en de begeleiding. Uitsoraak 4 april a.s. Klap had tragische afloop Het koor van de Alphense Protestanten bond zong in een strak ritme het koraal 49 van Bach. De orgelbegeleiding van de hoogte uit verbreekt wel eens het con tact. De directie was in handen van Aad van Vliet. waardelijk met drie jaar proeftijd en toe zicht van psychiater en reclassering leg de de Haagse rechtbank op aan een chauffeur. Deze had op 17 augustus bij een twist in een polder aohfer de Willem de Zwijgeriaan te Leiden de grondwer ker C. G. met een schop geslagen. G. stond op de rand van een water en viel tengevolge van deze klap in het water. Later bleek dat de klap niet dodelijk was. maar tengevolge van de val in het water kreeg G. longontsteking waaraan De officier van justitie had zes maan den voorwaardelijk met toezicht van de psychiater geëi6t. Applaus De enige zanggroep, die een spontaan applaus kreeg, was het kinderkoor Con Brio uit Rijnsburg met een goede vertol king van de Houthakkers Polka en een Fluitliedje van Sprink. Dirigent Dirk van Vliet had eer van zijn werk. Het Leiderdorpse kinderkoor Excelsior zong op beschaafde wijze enkele liederen van Mendelssohn. Er gaat rust uit van Hans Boelee. Excelsior uit Nieuw Vennep en Advendo uit Burgerveen. beide onder leiding van de heer Visser, zongen het beginkoor uit Psalm 42 van Mendelssohn en Wagners Voorschoten leden heer W. A. A. J. baron Schimmefl- penninck van der Oye en geheel zijn leven heeft hij op voorbeeldige wijze met ijver en vakkennis zijn taak vervuld. Geldersman van geboorte hij is af komstig uit Schaarsbergen bij Arnhem is de jubilaris een gemoedelijk man, die niettemin met gestrengheid optreedt, wanneer onbevoegden het domein van „Duivenvoorde" trachten binnen te drin gen. Zijn liefde voor de natuur is even groot als zijn kennis van de jacht, zodat het begrijpelijk is, dat de Ned. Vereniging van Jachtopzieners hem in haar Zuidhol lands bestuur koos. Dit jubileum, dat getuigt van de goede De heer E. J. Geitenbeek herdenkt op 2 april dat hij 40 jaar als jachtopziener in dienst is op het landgoed „Duivenvoor de" te Voorschoten. Als 23-jarige jongeman werd hij jacht opziener bij de onlangs plotseling over- ke landgoed, zal, wegens het overlijden van baron Schimmelpenninck. zonder uit bundigheid worden gevierd. Er bestaat echter gelegenheid de jubilaris op die dag in het Jagershuls op „Duivenvoorde" ge luk te wensen. Zangersfeest in Leiderdorp DE RING LEIDEN EN OMSTREKEN van Christelijke zangverenigingen heeft gisteravond in Leiderdorp elf koren bijeengebracht, die voor een aantrekkelijk programma zorgden. Bij afwezigheid van voorzitter Goed hart, sprak de heer De Vos een welkomstwoord, waarbij hij zich in het bij zonder tot de jeugd richtte. Hij sprak de wens uit, dat de jongelui er aan zouden meewerken Nederland een zingend volk te doen blijven. Pilgrimchor. Legato en portamenti waren verantwoord. De Lofstem uit Woubrugge en Excelsior, die onder directie van de heer Boelee zongen, vertolkten op boeiende manier Psalm 150 van César Franck en een deel uit de Koorfantasie van hun dirigent. Hieruit slaagde het fugatische deel het best. De voordracht van het werk van Franck gaf blijk van studie, in het bij zonder bij' de sopranen. De Nederlandse tekst doet hier echter wel afbreuk. Met massale zang van alle koren werd het concert besloten. N. V. Dr. H. van Andel over zelfkennis De Jeugdcentrale van de Geref. Kerk hield gisteren in gebouw Irene een in- s-tructie-avond, waarop dr. H. van Andel t« Amsterdam sprak over „Zelfkennis." Dr. Van Andel zei, dat het probleem van .de zelfkennis al heel oud is. Reeds de Grieken schermden met het bekende „Ken uzelf." Ook in religieus opzicht is er sprake van zelfkennis. Al6 voorbeeld werd aan gehaald de voorbereiding voor het Heilig Avondmaal. Met het uitgangspunt, dat de men6 een gemeenschapswezen is, gaf dr. Van Andel een psychologische uit eenzetting van de zelfkennis. Hij onder scheidde hierbij twee groepen van men sen. nl. de gezelligheidsmensen en de individuelen. Bij elk mens moet een stre ven bestaan om zichzelf te zijn. Hier door kan de enig juiste verhouding tot de buitenwereld tot stand komen. De ouders hebben de houding die het kind later ten opzichte van de buiten wereld gaat aannemen, volkomen in de hand. Ouders kunnen zowel bevorderlijk als remmend werken. Daarom moet bij de opvoeding primair de gedachte van het leiden naar zelfstandigheid aanwezig Een ander facet, dat dr. Van Andel be lichtte. was het minderwaardigheidsge voel, dat vaak leidt tot grote spanningen. Over het algemeen ls het zo. dat de mens zijn minderwaardigheidsgevoel tracht te camoufleren. Al deze camouflage-midde len zijn er op gericht „dc eerste viool" te spelen. Het is zeer belangrijk, aldus dr. Van Andel. ook hierin zichzelf goed te kennen. SASSENHEIM D.O.S. gaf uitvoering De Chr. gymnastiekvereniging D.O.S., die dit jaar haar 30-jarig bestaan her denkt, heeft woensdag- en donderdag avond in het K.S.A.-gebouw een geslaagde demonstratie van haar kunnen gegeven. Technisch goed verzorgde turnoefeningen werden afgewisseld met ritmische dansjes en knotsoefeningen. De leiding van de beide avonden was in handen van de heer Nievaart uit Leiden, die deze 28ste in de reeks turnavonden van het D.O.S.-bestaan tot een succes wist te maken. Woensdagavond traden de adspiranten- leden voor het voetlicht. De oudere leden werkten eveneens aan het programma mee. Aan het slot van de avond kon voor zitter Breda mededelen, dat de grote ver loting een dusdanig succes was geworden, dat voor de actie „Goed-Zo" 150 be schikbaar gesteld kon worden. Donder dagavond was dit bedrag 200 groot. De laatste avond werd verzorgd door de oudere leden van D.O.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9