Eensgezindheid krijgt er jaar 252 huizen hij dit Prof. Groenman pleitte voor stichting van nieuwe steden Leden van vrouwenorganisaties hoorden iets over Unicef Jeugdballet bleek niet met de nodige zorg voorbereid Ligne liberté geeft de vrouw de nodige bewegingsvrijheid Oevers bij Koepoortsbrug in één dag verbonden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 22 MAAKl ,»o7 Eerste fase plan Zuid-West 4 Volgende week 12 woningen in gebruik; in september alle klaar DE WONINGBOUWVERENIGING „Eensgezindheid" zal binnenkort 252 woningen aan haar bezit toevoegen. Ze zijn of worden gebouwd tussen de 5 Mei-laan en de provinciale weg van Leiden naar Voorschoten. Volgen de week zaterdag worden met enige plechtigheid de eerste twaalf woningen, die van de 5 Mei-laan af gerekend staan aan het begin van de Mont- gomerystraat en bestemd zijn voor bejaarden, in gebruik gegeven. Van de kant van het bestuur van de bouwvereniging vernamen wij, dat de uit voering van het plan omstreeks augustus-september zal worden voltooid. Op 17 juni 1955 bood het college van B. en W. de gemeenteraad het plan voor de 253 woningwetwoningen en 36 garages aan, dat later aan de bouwvereniging Eensgezindheid werd toegewezen. Het plan vormt de eerste fase van het plan Zuid-West 4, dat in drie fasen zal worden uitgevoerd. Op 18 januari 1956 volgde het voorstel voor onderhandse aanbesteding van de bouw, nu niet van 253 maar van 252 woningen. Naast de 36 garages bevat het project 4 afzonderlijk te verhuren onderhuizen. Het plan omvat de bouw van 24 wonin gen voor bejaarden, die geschikt zijn voor twee personen, 38 grote eengezinswonin gen voor 9 personen, 102 etagewoningen, waarvan 51 bestemd zijn voor 3 en 51 voor 6 personen, 76 etagewoningen voor 4 per sonen en 12 etagewoningen voor 2. Straten De woningen voor bejaarden die vol gende week zaterdag in gebruik worden genomen, staan aan de Montgomerystraat, die het verlengde is van de Boshuizerlaan. Aan deze straat zijn tevens 19 grote een gezinswoningen in aanbouw. Parallel aan de Montgomerystraat loopt de Titus Brandsmalaan, waaraan aan de ene kant 12 woningen voor bejaarden en 19 een gezinswoningen zijn gebouwd en aan de andere kant drie blokken van flatwonin gengen in drie lagen, in totaal 102 wonin-i gen, in aanbouw zijn. Tussen de Montgomerystraat en de Brandsmalaan lopen enkele dwarsstraten, te weten de Johannes Poststraat, de Wal raven van Hallstraat en de Wiardi Beck- manstraat. Aan de Johannes Poststraat worden over vier woonlagen 20 woningen met drie kamers en 4 met twee kamers gebouwd. De twee-kamerwoningen komen op de hoek van deze straat en de Mont gomerystraat. De Walraven van Hall straat ziet er precies eender uit. En aan de Wiardi Beckmanstraat verrijzen 36 wo ningen met 3 en 4 woningen met 2 kamers. De garages worden gebouwd achter de Titus Brandsmalaan. De bergruimten voor de etageruimten zijn in de onderhuizen ondergebracht; de eengezinswoningen hebben een bergplaats in de achtertuin. Volgens de stand van zaken in 1955 zou de uitvoering van het plan ruim dric-en- een-half miljoen gulden kosten, waarin begrepen 14.000 voor de afzonderlijk te verhuren vier ruimten en 16.200 voor de garages. In januari 1956 deelden B. en W. de raad mee. dat de gemiddelde huur van de woningen was berekend op 10,90 per week. In het gemeentestuk van 1955 staat te lezen: „Aangezien nog niet is beslist, of de bouw en de exploitatie van de wonin gen aan een van de hier ter stede geves tigde woningbouwverenigingen zullen worden opgedragen, gaan wij er voorlopig van uit, dat een en ander door de ge meente ter hand wordt genomen". Het is te begrijpen, dat de Eensge zindheid het aanbod van de gemeente om dit belangrijke project aan haar bezit toe te voegen, met beide handen heeft aanvaard. Ook zij heeft nog ge- noég erkende gegadigden in haar registers staan om ervan overtuigd te zijn, dat er straks niet één huis leeg zal blijven. Bovendien gaat tegen woordig een niet onbelangrijk con tingent van de plannen der bouwver enigingen naar de gemeente, want naast de bouwverenigingen heeft de gemeente lange lijsten van mensen, die al zo lang uitzien naar opheffing van hun woningmisère of naar het ogenblik dat tot hen gezegd wordt: Nu kunnen jullie gaan trouwen! Op 28 april van het vorige jaar is de eerste paal voor dit plan geheid en op 1 mei werd mét het werk begonnen. Vol gens het werkschema heeft men voor de totale uitvoering 330 dagen met werkbaar C Ccu&csti "ill BxJcZ/yt*n> U>ulf AGRÉ-GOLA 6o gS<^t N.V. PHILIPS-ROXANE - AMSTERDAM Internationale iveek in Leiden In het kader van de internationale week in Leiden werd gistermiddag in het volkshuis een bijeenkomst ge houden voor de leden van vrouwen organisaties en -verenigingen. Me vrouw Ph. Smits-Witvliet die lid is van de Leidse commissie, verheugde zich erover, dat ook een middag voor de vrouwen werd gehouden. Hebben juist zij niet te maken met de nood van moeders en hun kinderen in de onderontwikkelde gebieden? Dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de afde ling voedingshygiëne van het insti tuut voor de tropen, sprak over de bestaansvoorwaarden voor het kind in de onderontwikkelde gebieden. Deze voorwaarden zijn voor de kinderen zeer slecht, aldus spreker. Dit komt al door de onkunde der moeders ei slechte sociale en economische omstandig heden. Om dit alles op te lossen, is veel arbeid nodig. Daarbij ls de school een machtig middel, vooral in de tropische ge bieden. Hier zien we, dat meisjes van 7— 10 jaar een opleiding krijgen voor kinder verzorging, om hun moeders te kunnen adviseren. Ook de trek naar de steden voor de kinderen vaak nadelig. Men geeft hier de wijde lucht prijs voor een hutje in de stad. Spreker verduidelijkte zijn betoog met lichtbeelden. Vervolgens vertelde de heer J. Eggink, tweede secretaris van het Nederlands co mité Unicef, de aanwezigen iets ove werk van de Unicef. Zoals men weet is dit het kinderfonds van de Verenigde Na ties. Voor velen is dit een begrip gewor den. Juist de kinderen hebben te lijden, omdat zij de minste weerstand hebben. Ruim 98 landen ontvangen hulp; dat be tekent, dat in 1956 ruim 40 miljoen kinde ren door deze instelling werden bereikt. Als wij deze kinderen helpen moeten niet naar ras of godsdiens* kijken. Unicef prikkelt de regeringen van betrokken landen om zelf de toestanden te verbeteren. Deze landen worden dan bij de uitvoering gesteund door Unicef. Wanneer men dan eenmaal op de goede weg is, moet de gezondheid ook besten digd worden en de mensen zelf moet ge leerd worden om met eigen middelen de ziekten op een goede manier te bestrijden. Tenslotte werd de film „Kinderogen glunderen weer" vertoond. Zo rijen de huizen van de woningbouwvereniging Eens gezindheid zich aaneen. Deze nieuwbouw vindt men tussen de 5 Mei-laan en de provinciale weg van Leiden naar Voorscho ten (Lammebrug). Op de -foto is de achterkant van de huizen te zien. Aan de voorkant komt de Titus Brandsmalaan, even wijdig aan de Montgomery straat, die het verlengde is van de Boshuizerkade en Boshuizer laan. Dit zijn 102 woningen in drie lagenIn het plan komt ook vier-lagenbouw voor. In september moet alles klaar zijn. Emigratie naar Zuid-Afrika In de Jacobazaal van Den Burcht werd gisteren door het Gewestelijk Arbeidsbu- een voorlichtingsavond gehouden Zuid-Afrika. Vooraf werd een film dit land vertoond. Dr. Hazelhoff directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu- leidde de spreker, de heer Van Reenen, in. Hij wees op de overbevolking in Nederland en op de noodzaak van emigratie. Voorts merkte hij op, dat men beslist geen propaganda wilde maken voor emigratie, de avonden van het Geweste lijk Arbeidsbureau worden belegd om hen die interesse tonen voor te lichten. In zijn causerie legde de heer Van Ree nen de nadruk op de belangrijke rol, die de taal van het land speelt. De man leert zich al spoedig uitdrukken in de vreemde taal, aangezien hij de hele dag buitens huis verkeert, maar juist de vrouw vereenzamen, doordat zij weinig met dere mensen in aanraking komt. Verder vertelde de heer Van Reenen iets over de levenswijze, de voeding, het klimaat en de werkgelegenheid in Zuid- Drank voor dank Na afloop van de gisteravond gehouden voorstelling van „Een maan voor de mis- deelden" kwam de heer H. de Wilde op het toneel van de schouwburg om een speciaal woord te richten tot Paul Steen bergen, regisseur van en speler in het opgevoerde stuk. Vandaag viert de heer Steenbergen zijn vijftigste verjaardag en omdat kleine cadeaus de vriendschap onderhouden, in dit geval de vriendschap tussen K. en O en de heer Steenbergen als speler en als directeur van de Haagsche Comedie, bood de heer De Wilde hem een klein geschenk aan: een fles whisky. Dit als vergoeding voor de slappe thee. die tijdens de opvoering van „Een maan voor de misdeelden" voor whisky moest doorgaan. „Drank voor dank", zo scherste de heer De Wilde. Vermindering van kwantiteit had kwaliteit kunnen bevorderen IN HET ANTHONIVS CLUBHUIS gaf de balletschoolvan Corry de Wekker gisteren een jeugdballetavond. De vitale leidster oogstte met haar leerlingen veel succes van de stampvolle zaalDit succes werd verkre gen, doordat Corry de Wekker haar leerlingen een vrij grote vaardigheid en lenigheid weet te geven, maar ook omdat kleine kinderen altijd een grote mate van goodwill bij het publiek kweken. Dat vonden we een zwakke plek. voor ons symptomen, die erop wijzen, dat deze avond niet met de nodige zorg is voorbereid. Dn dit zijn dingen, die Het is altijd wel aardig die peuters min of meer onbeholpen over het toneel te zien scharrelen maar dn feite kwam 1 I vaak hier op neer, dat ze nog niet goed in de maat konden lopen. Laat staan zich bewegen en dansen. Wij zijn van mening, dat men dit de kinderen in de eerste plaats dient bij te brengen en er niet dadelij danseresjes van moet maken, die op de spitzen over het toneel gaan. Vorm Laat men vooral in het begin een vorm zoeken, die bij het kind past. Nu waren deze kleinen en ook veel groteren, zó in beslag genomen door de vorm, dat men de piano amper hoorde. Het ging hun kunnen vaak te boven. En het kennen van de figuren was dikwijls ook niet al te best. Het zat er niet goed in. waardoor de balletten rommelig werden. Wij weten wel. dat het toneel klein is. maar dat was van te voren bekend. Laat men dan niet zoveel kinderen tegelijk laten dansen. Men had dan nog het voor deel gehad, dat men wat krachten had gespaard. Bovendien had men het pro gramma, dat niet minder dan acht en twintig nummers telde, aanmerkelijk kunnen beperken en de tijd die men zo doende bij de voorbereiding vrij kreeg, kunnen besteden aan een betere afwer king. Nu leek het soms meer op een les, waarbij Corry de Wekker op het toneel de maat stond aan te geven en aanwijzin gen gaf, dan op een uitvoering. Verscheidene leerlingen dansten op blote voeten, bij een sluierdans had den tal van kinderen geen sluier, een programma met veel fouten, dat zijn Aangereden op Zijlsingel De 12-jarige jongen W. P. de V. uit de Atjehstraat werd gistermiddag om streeks 12 uur op de Zijlsingel aangere den door een vrachtauto. Het linkerbeen van de jongen werd gebroken. ning eerst in orde moeten zijn, voor we kunnen gaan praten over de resultaten. Vervolg stadsnieuws op pagina 9 Mode voor lente en zomer Duidelijke lijn die alles overheerst, is niet aan te ivijzen EEN GERZONSHOW is een evenement; zowel wat modellen als wat stoffen betreft. In de stadsgehoorzaal brachten elf mannequins gister middag de collectie voor het lente- en zomerseizoen, in modellen die voor een groot deel kopieën waren van de Franse modellen van Geneviène FatJh. Dior, Balmain, de Givenchy en anderen. De coupe is dus wel zeer origineel en uiteraard zijn er maar enkele stuks van hetzelfde model in de handel. De zomer japonnen waren heel wijd mei een pettycoat eronder, of heel nauw. De stoffen waren zó mooi. dat men ze even goed als cocktail japonnen zou kunnen ge bruiken. Men wees er met nadruk op. dat in tegenstelling tot haar Parijse zus ter, de Nederlandse vrouw de pettycoat blijft dragen, behalve natuurlijk onder de nauwe modellen, waarvoor ze dan ook niet is bestemd. Veel beige tinten zagen we, mét daarnaast het dit voorjaar zo geliefde marineblauw met wit. Niet al leen voor japonnen, maar ook voor pak jes en tailleurs. Er werden heel mooie complets ge showd, bestaande uit japon met bijpas sende mantel, die met 6tof van de japon is tegengevoerd. Voor de uitgaande vrouw of voor Jiaar die veel recepties moet be zoeken. was hier keuze genoeg. We za gen een prachtig ensemble in zwart-wit genopt, en één in goudgeel-wit. Kant had men verwerkt over crème taft. In deze modellen waren veel dra perieën verwerkt, ogenschijnlijk eenvou dig, maar van een geraffineerde eenvoud, die de meesterhand van de maker ver raadt. Zeer gewaagd, maar chique was het groen-violette ensemble met groene hoed. Hoeden De hoeden zijn groot en hebben een vorm, zoals men die kent uit de tijd van de stomme film: met een brede rand ach ter of opzij en vóór iets minder breed. Sociale Interacademiale in Leiden Behoefte en vertrouwen hoekstenen van planning en bloei F HET GROOT-AUDITORIUM van de Rijksuniversiteit te Leiden is gisteren het zesde jaarlijkse congres van de Sociale Interacademiale begonnen. De Sociale Interacademiale, of wel de Nederlandse Federatie van Universitaire Studieverenigingen in de Sociale Wetenschappen, heeft als doel de bevordering van het onderlinge contact tussen de toekomstige beoefenaren van de sociale wetenschappen, en de verdieping van hun ken nis en inzicht in de sociale werkelijkheid. Het congres wordt gedeeltelijk in Leiden, gedeeltelijk in het conferentie.-oord „De Haven" te Wassenaar gehouden. Voor het congres van dit jaar is tot thema gekozen het onderwerp „De grote stad". In het groot-auditorium werden de con gressisten welkom geheten door de prae- ses van het dagelijks bestuur van de S.I., de heer J. J. Schuld, die hierna de leiding overdroeg aan de praeses van de congres commissie, mej. M. C. S. de Jager. De openingsrede werd gehouden door prof. dr. Sj. Groenman, die sprak over „De grote stad, gevulde vorm. omhulde inhoud?" Eén der centrale problemen van de pla nologie is de spanning, die bestaat tussen vorm en inhoud. De vorm is statisch, de inhoud daarentegen bewegelijk. Plano logie brengt vormen, doch het maatschap pelijk leven is bewegelijk en verzet zich ertegen in vaste vormen te worden ge goten. Deze problematiek doet zich het sterkst voor in de grote stad. waar kapi tale bestemmingen worden gegeven voor lange duur. In de grote stad is het leven intensief en er zijn grote aantallen mensen bij betrokken. Alles wijst erop, dat in dit stedenrijke Nederland het probleem van de spanning tussen,leven en vorm onoplosbaar is geworden, tenzij men zich door ingrijpende maatregelen weer nieu we vrijheid verwerft. Deze vrijheid kan men zich verwer ven door de stichting van geheel nieuwe steden, die beter niet satelietsteden te noemen zijn, omdat het erom gaat, zelf standige eenheden te creëren. Door dit te doen bestaat de mogelijkheid, het vraagstuk van de verkeersconvergentie, dat volgens spr. gaat gelijken op dat van een rampsituatie, op te lossen, terwijl te vens weer een etadseenheid kan ont staan, die beantwoordt pan de schaal de mens. Inhoud en vorm dienen daarbij op elkaar afgestemd te zijn. Het is niet geheel juist, dat de men selijke inhoud de vormgeving van de stad bepaalt. Deze vormgeving heeft ook een zekere mate van autonomie, in het bijzonder in het aangeven van grondstructuren, die soms beantwoor den aan symboliek. Voor de stichting van nieuwe steden, waarvoor spr. warm pleitte, geldt dit in versterkte mate, omdat het een waagstuk is, waarbij niet de bestaansbronnen voor afgaan aan de stadsvorming, doch de ontwikkeling van de bestaansbronnen en de aantrekking van bewoners pa rallel lopen. De vermetelheid, 1 stad v i het geloof, dat daarbij tot uitdrukking wordt gebracht aan het slagen van de onderneming, zfln In hoge mate mee bepalend voor de ontwikkeling van welvaartsbronnen in de nieuwe stad. Niet alleen de behoefte van de bevol king (dus de inhoud van de stad), maar ook het vertrouwen in de juistheid van een ontwerp is een hoeksteen van plan ning en veelzijdige bloei. De nieuwe stad wordt daardoor zowel omhulde inhoud (de inhoud bepaalt de vorm) als gevulde vorm (de vorm bepaalt de inhoud). Planologisch probleem vangen, vertrok men naar het confe rentieoord „De Haven" fn Wassenaar, waar na het diner de heer C. Kruyt, hoofd van de afdeling onderzoek van de Rijks dienst voor het Natiohale Plan, een rede hield over „De grote stad als planologisch probleem". Nadat spr. op summiere wijze het begrip „grote stad" had omlijnd en de viae van enkele binnen- en buitenlandse sociolo gen op „de stad" had weergegeven, ging hij over tot bespreking van de ruimte lijke aspecten, die in Nederland de kern der grotestadsproblematiek uitmaken. Nederland kent een snelle bevolkings groei, waarvoor werk- en woongelegen heid moet worden geschapen. Het westen van ons land zal een deel van de bevol kingsaanwas ihoeten opvangen, hetgeen, gezien het knellend tekort aan ruimte, op vele moeilijkheden zal stuiten. Spr. meende niet. dat een grootscheepse stads- sanering hoewel uit andere hoofde drin gend noodzakelijk de oplossing van het probleem, het opvangen van de bevol kingsaanwas, in de hand zal werken. Hij stelde verder drie alternatieven, te weten: het uitbreiden van de bestaande grote steden, het stichten van satellieten en de-centralisatie buiten 't westen. Deze drie mogelijkheden werden door de heer Kruyt zowel van technisch-stedebouw- kundige, economische en sociologische als administratiefrechtelijke zijde bezien. De heer Kruyt eindigde zijn betoog met erop te wjjzen, dat er nog veel onderzoek nodig zal zijn om inzicht te krijgen in deze problematiek en de consequentie van bepaalde keuzen te doorlichten. Voor we tenschappelijke onderzoekers en zeker ook voor aankomende sociologen ligt een groot studieterrein braak, waarop het aantrekkelijk moet zijn te arbeiden. Vermelden wij ten slotte, dat vo als spreker op het programma staat de heer G. J. van den Berg, economisch se cretaris van de commissie voor de sociaal wetenschappelijke vraagstukken van d< P.P.D., over „De grote stad" en de heer W. J. de Bruyne, hoofd van de afdeling onderzoek van de Stichting Noordholland voor maatschappelijk werk, over „De bewoners". Zaterdag zal er een plenaire discussie zijn, waarbij de naar voren gebrachte vi sies aangevochten en verdedigd zullen worden. De werkzaamheden aan de nieuwe Koepoortsbrug, tussen Herenstraat en Doezastraat, vorderen nu snel. Gisteren heeft de brug wel bijzonder in de belangstelling gestaan, zó zelfs, dat een politie-agent om streeks twee uur op de houten noodbrug de mensen moest ma nen tot doorlopen, wilde er geen opstopping ontstaan. Men is er in geslaagd, op één dag 34 balken van voorgespannen beton tussen de beide al klaar gekomen landhoofden te leggen. Dit gebeurde met be hulp van een lichtgeconstrueer- de kraan. De balken zijn ge maakt bij de N.V. Spanbeton te Alphen aan den Rijn en hebben een gezamenlijk gewicht van negentig ton. Nu vragen nog het brugdek, het hekwerk, de bestrating en de verlichting de aandacht. Op de foto wordt een betonbalk op zijn plaats ge bracht. Leidse rijschool over naar de Hooigracht Op het adres Hooigracht 66 is gister middag de receptie gehouden ter gelegen heid van de ingebruikneming van di' pand door de Leidse autorijschool v. d Meij van de Maredijk. Deze rijschool geelt tot 1 mei ook nog les vanuit het huis de Maredijk. maar alleen 's morgens, 's Middags en 's avonds wordt rij-onder- richt gegeven vanaf Hooigracht 66. De heer en mevrouw v. d. Meij kregen vele handen te drukken en veel bloemen in ontvangst te nemen. Hun gasten, v. onder velen uit de eigen beroepssfeer, toonden vooral interesse voor de hulp middelen, die bij het per 1 mei te gei technisch onderwijs zullen worden ge bruikt. Daar waren enkele opvallende dingen bij. De kleine kapjes zijn totaal uit de mode. We hebben er geen enkele gezien, ook niet bij de tailleurs. Bij sommige geklede japonnen werden hoeden bestaande uit bloemgarneringen gedragen. De kleuren waren wit. zwart, marmeblauw. geel en pasteltinten. Een e'nkele rode en groene zorgden voor de felle noot. Een nieuwe modetint in dit voorjaar is gebroken wit. Het werd geshowd in ja ponnen, waarover een mantel in afstéken- de kleur werd gedragen en ook in pakjes. We vermelden een tailleur in gebroken wit met oplopend schootje van voor- en strikgarnering; hierbij werd een havanna- bruine hoed, schoenen en handschoenen gedragen. Nieuw is voor japonnen met wijde rokken de corselet, een brede gedra peerde ceintuur in de taille, die in afstekende, of In dezelfde kleur als de japon kan worden gedragen. Naast strolinnen, katoen en shantung is ook de georgette weer in de collectie teruggekeerd. De ballonrok, die Is ge ïnspireerd op de Volendammerbroek, staat komisch, maar lijkt ons onge makkelijk in het dragen, evenals de zó nauwe rok van één van de voetvrlje avondjaponnen, dat de mannequin de rok tot kniehoogte moest optillen, wilde ze kunnen lopen. Een droom Die avondjaponnen waren een droom: men keek zijn ogen uit. De stola blijft nog in zwang, zij het, dat ze dit seizoen losjes om de hals wordt geknoopt en achter met een sieraad vastgehouden, ter wijl één uiteinde tot de grond afhangt. Vele ruggen, zowel van de tailleurs met driekwart jasje als van de japonnen, bloesden over in de taille. De rokken had den twee stolpplooien, die niet groter wa ren dan tien "centimeter, in het achter pand, inplaate van de ene loopplooi, dia klassiek begon te worden. De taille zit intussen weer op haar plaats, mèt of zonder ceintuur. De ligne flou was met één model vertegenwoordigd, maar de manne quin deed haar ceintuur niet af. De ligne liberté viert hoogtij, d.w.zdat de vrouw in haar kleren veel bewe gingsvrijheid krijgt. We zouden zo zeggen, dat de ligne liberté in het hele modebeeld van vandaag aan wezig is. Geen duidelijke lijn, die alles overheerst, is aan te wijzen. Jasjes van tailleurs zijn wijd, of aan sluitend, evenals de rokken. Het modebeeld wordt daardoor verwar rend, maar de vrouw krijgt nu niet zo gauw het gevoel, dat het gezellige zomerjurkje van vorig jaar beslist niet meer kan worden gedragen zon der als ouderwets te worden bestem peld; een grote hoed er bij en een paar pumps met Italiaanse leest en het geheel is weer modieus. Ook Netc York Al heeft Parijs op modegebied de naam, ook New York doet van zich spreken. Ge makkelijk zittende jurkjes voor thuis of op kantoor, met voor koudere dagen een orlon vestje in dezelfde kleur erover heen, worden van Amerika uit gepropageerd. Zij staan (iris en vrolijk. Maar wilt u zo'n eoht romantisch gewaad, dat uitmunt door chique en allure, dan komt u tóch bij de Franse modekoningen terecht. Jonge kerk bijeen Richt ook bij ziekte hoop op Jezus In wijkgebouw Irene bU de Koolkapel heeft de Jonge Kerk gisteravond een bij eenkomst gehouden, ditmaal in combina tie met drie wijkgemeenten: Koolwijk, Marewjjk en het Centrum. De avond stond onder leiding van ds J. N. de Ruiter. Dr J. Meel sprak over Ziekte en Geloof. Allereerst behandelde spreker de vraag: wanneer kunnen we van ziekte spreken? Vervolgens onderscheidde hij drie soor ten van ziekten, namelijk lichamelijke, geestelijke en sociale ziekten. Vroeger er kende men alleen de lichamelijke ziekte. Men zag de mens dus als een soort rea geerbuis. Weer later ging men een over dreven waarde hechten aan de psychische factoren. Hieruit ontstond de zogenaamde Christian Science. Tegenwoordig neigt men naar een syn these tussen deze twee. Hierbij komt dan nog het sociale element. Dit laatste vloeit voort uit een spanning tussen het individu en de gemeenschap. Als voorbeeld hier van noemde dr Meel de rock 'n roll- muziek, waarbij soms excessen voor- Tussen ziekte en geloof bestaat een hechte band. Hoeveel waarde hechtte men niet aan handopleggingen. Ook stadhou der-koning Willem III hield zich hiermee bezig. Als christenen moeten wij eigenlijk niet zeggen ziekte en geloof, maar juist geloof en ziekte, vooral als we op het ziekbed liggen, moeten wij een werkelijk geloof In Christus hebben. Onze hoop moet er op gevestigd zijn, dat Hij ons beter zal kunnen maken, en dat wij op de nieuwe aarde naar lichaam en geest volkomen gezond zullen zijn. Puzzel prominenten 1. Mej. H. A. Bollée, Warmonder- weg 88 Oegstgeest; 2. J. J. Teeuwen, Nassaukade 25 Voorschoten; 3. C. van Leeuwen, Lokhorststraat 29

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3