Enorme belangstelling voor mannenkoor-zangavond Lisse gaat op grootse wijze koninginnefeest vieren Bouw van drie lokalen school aanstaande Chr. IN DE KERK ALSTUBLIEFT GEEN STANDAARDTYPEN ONDERJURKEN en PETTY COATS „DE WOLBAAL" neuwe leidsche courant VRIJDAG 22 iVAAfti In Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee Zangvaardigheid van alle koren groot genoeg voor verantwoord optreden IN DE NIEUWE KERK van Katwijk aan Zee werd gisteren een grote zang avond gehouden. Het bijzondere was, dat er alléén mannenkoren aar Ineewerkten. Voor deze gelegenheid was de Noordhollandse grens tot aan wassenaar verlegd. Daarom kon er op het programma staan: „Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen „Groep Mannenkoren Gewest tfoord-Holland". De voorzitter van de ontvangende Katwijkse vereniging Jubilate, de heer T. Guyt, uitte zijn dankbaarheid over de grote belangstel ling, die zelfs de verwachtingen der optimisten nog overtrof. Al die zang- liefhebbers hebben de tocht naar de Nieuwe Kerk de moeite waard geacht, terwijl ze toch door een druk op de radioknop het huis vol muziek kunnen laten stromen. kende pianobegeleiding van Jopie Hoogh, maakte een keurige indruk. Alle voorwaarden voor een voorspoe dige ontwikkeling zijn in dit man nenkoor- duidelijk aanwezig. Ter afwisseling speelde Feïke Asma enkele orgelsoli (koraalfaintasieën). Ten 9lobte zongen alle koren, onder di rectie van de heer Verboom, de hymne Gebhard: O God. wij loven U. Joh. van Wolfswinkel Die omvangrijke schare moet ook voor 0e medewerkende koren (althans voor de ineeste van hen) iets ongekends zijn ge- hreest. Men kreeg echter niet de indruk, dat hun prestaties hierdoor ten ongunste ?rden beïnvloed De avond duurde ruim een kwartier te lang. Een paar koren (IJmuiden en Haar lem) eisten namelijk wat te veel tijd op. programma vermeldde overwegend kerkelijke muziek (meestal op Latijnse teksten) en verder ook een paar natuur- jederen. Het verdient een volgende keer wel aanbeveling vooraf de uit te voeren werken te vergelijken. Dat zal een betere, r homogene samenstelling bevorderen éénkleurigheid vermijden. Men had iwens reeds een paar veranderingen langebracht: zo hadden De twaalf Rovers verstek laten gaan. waarom we niet Een paar koren toonden nog een zekere tendenz naar de voorvaderlijke lieder- tafelmuziek. waartoe men Psalm 84 van Andriessen. onder meer wel moet reke- Ook de voordracht was hier en daar niet vrij van die stijl. Geen vergelijkingen is niet onze bedoeling, de zeven koren onderling te gaan vergelijken. Ze toonden elk voor zich zóveel zangvaar- digheid te bezitten, dat hun optreden alleszins verantwoord was. Dit houdt niet in, dat nu ook alle uitvoeringen even :oed waren, of dat men het met alle op- ■attingen eens moest zijn. Het Sassenheimse koor (o.l.v. Job de Vries) onderscheidde zich door rust, klankhomogeniteit en stiifgevoel in Ecce quomodo moritur (Hande* en Beati Mor- tui (Mendelssohn). Aalsmeers Chr. Mannenkoor zong iets- e pathetisch en wat minder gesloten, naar gaf toch (o.l.v. de heer W. Keessen) en verdienstelijke uitvoering van Am Grabe (Bruckner). Van Valerius (Amsterdam) trof ons vooral de mooie vertolking van Gezang wat mindere mate die van In No- Jesu (Alph. Franken). Bede van Roeske (n.b.: aan de „schoonheid"!) klonk nogal gechargeerd. De heer W. van Laar had zijn mensen heel goed in de hand. laar hij liet aan de gevoelsuitingen, aar ohze smaak, Wat' te vrij spel. Wassenaar (onder Job de Vries) zong Popule meus (Palestrlna) met mooie klank en heel gaaf. Een romantisch geval al! Mendelssohns Zomerlied bleek, b|j een zc zonde opvatting als waarvan De Vries bl-ik gaf, nog volkomen genietbaar. IJmuiden (o.l.v. St. Jansen) is een koor „iet uitstekend stemmenmatriaal. Vere languores (Ant. Lotti) klonk met een so- mïlde klank. Roeske's Gebed voor de Tempel gaf nu en dan aanleiding tot en te sterke gevoels-expressie. Waardering Haarlem en Jubilate (Katwijk) hebben dezelfde dirigent, de heer Bern Verboom. Van Haarlem was vooral Adoro Te van Theo van der Bijl te waarderen; ook zeker wel Vend Creator Spiritus (Diepen- brock). De samenwerking met het orgel i hier niet geheel correct. Ook bleek verschil in opvatting tussen de.heren Verboom en Asma. Persoonlijk achtten wij die van de eerste, het meest ver antwoord. Jubilate zong vooral Cantate Do- lino (Hans Leo Hassler) en het mooie Der traumende See Schumannmet rijpe beschaafde klank en goede op vattingen. Ook Psalm 23, met uitste- Het kind vaak de dupe In de Oranjezaal van het jeugdhuis werd gisteren een goedbezochte wijk- avond gehouden van de Noordwest wijk- gemeente. Na een welkomstwoord v. P. Moerenhout sprak mejuffrouw W. Krij- kamp, inspectrice van kinderzorg te •ver: Het kind van de rekening. Zij vertelde over haar werk en beklemtoon de, dat het kind dikwijls de dupe wordt de verworden toestand, waarin vele gezinnen verkeren. Films voor bejaarden Gisteren is in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een filmmiddag gehouden de leden van de Bond van ouden vai gen. Voorzitter J. Zuijderduijn kon twee honderd bejaarden met hun echtgenoten verwelkomen. De heer B. M. P. Kornet zorgde voor c films. Na het wereldnieuws werd een aa: dige Zwitserse rolprent vertoond. Jaarvergadering van de Bouwbedrijfsbond Onder leiding van voorzitter Jac. vt der Plas werd in zaal De Kort de jaarve gadering gehouden van de afdeling Kat wijk van de Bouwbedrijfsbond. Secretaris L. Hellenberg en penningmeester A. Hus lazen hun jaarverslagen voor. Er is een batig saldo. De heren J. van der Plas, L. Hellenberg, A. Hus, D. van der Plas, H. van Duyn, J. Zuyderduyn en D. van Duyn werden in het bestuur herkozen. In de kascommis- sie werden benoemd de heren P. van der Niet en G. van der Luijt. Toneelavond Vanavond om acht uur wordt in de Kapel een donateursbijeenkomst gehouden van de C.J.M.V. Katwijk. De Christelijke reciteerclub Ora et Labora geeft een op voering van het toneelstuk Geef ons heden Hoog en laag water Zaterdag 23 maart: hoog water 8.31 en 21.08. laag water 3.56 en 16.31. Voor de leerlingen van de visserijschool werd gistermor gen in de Binnenwetering een demonstratie gegeven met rub berreddingboten, die bij de R.F.D- Holland N V. te Katwijk worden gemaakt. Vele schepen en vliegtuigen hebben dit materiaal aan boord. Foto D. Kruyt. NOORDWIJKERHOUT Puzzel rit Op 30 maart houdt de scooterclub Bol- enstreek haar eerste puzzelrlt. Gestart wordt om 6 uur 's avonds bij het stations xoffiehuis Piet-Gijzenbrug te Noordwij kerhout. VISSERIJGOLFJES Gisteren aan de markt Twee en zeventien dit waren de aan- voercijfers wat de schepen betreft van donderdag: twee trawlers, de Tzonne en de Ariadne plus zeventien loggers en kot ters, die tezamen 1900 kisten vis aan de markt brachten, waarbij 200 met schelvis, 220 wijting en 120 gul en kabeljauw plus 360 kool, 550 haring en 50 zuidharing plus 50 makreel. De Tzonne nam er 700 kisten van voor zijn rekening en de Ariadne eveneens 700, waar de kleine vaart bij kwam met 5000 kilo tong en 300 kisten schol. Voor export De handel op het buitenland nam de -egels grote kabeljauwen af tegen f 98 a f 106 en betaalde voor de kleine f 49 terwijl.de kisten kabeljauw tussen de f 100 en de f 110 opbrachten. De grote schol, die goeddeels naar Engeland ging. haalde door de hevige concurrentie aan de overkant niet meer dan f 21 tot f 2* en voor de grootmiddel kwam maar f 16 k f 22, terwijl de zetschollen f 28 tot f 32 baalden en de enen,f 38 f 44. Grote tong deed per kilo f 2.65 tot f 2.80 en groot middel f 2.60 k f 2,70, terwijl voor de kleinmiddel f 2.70 tot f 2.80 kwam en voor de enen ook. De tong twee haalde f 2,50 tot f 2.70. Tarbot noteerde f 2,40 t f 2.6C Binnenlandse afzet KATfVIJK a.d. R1JH Foto's besproken In De Roskam werd een bijeenkomst van de Katwijkse amateurfotografen eniging gehouden. Onder leiding var heer A. Blok besprak men een groot i tal foto's. Het onderwerp van de opna- werk te zien. KATWIJK Opbrengst collecte De collecte voor het t.b.c. fonds het NVV heeft opgebracht f 937,34. Stofzuigers ERRES - EXCELSIOR RUTON - HOLLAND ELECTRO P. ZUYDERDUYN De binnenlandse handel nam de grove schelvis af tegen f 40 tot f 43 en betaalde de grootmiddel met f 37 tot f 43, terwijl voor de kleinmiddel af en toe nog een gulden meer per kist kwam. De pennen deden f 37 tot f 45 en de braadjes f 28 tot f 35. Wijting noteerde f 13 k t 19 en grote en kleine gullenmaatkool f 13 tot f 19. De zwarte kool was ook niet veel waard met f 35 tot f 32 de 125 kilo en de witte haalde daardoor ook niet meer dan f 62 met f 66 voor de lengen en f 40 tot f 45 voor grote en f 27 tot f 30 voor de iorgullen. Haring is gegaan tegen f 20 tot f 18 en de makreel ijeed f 20 tot f 27 Vandaag Vandaag losten de SCH 153 (400 kisten 1 200 stijve) en de SCH 54 (1250 kisten, e echter op het laatste moment oo) >g naar Scheveningen overgeheveld kun nen worden) de VL 27 en de KW ^8 Deining zijn nu marktrijp. Slecht weer Om de Noord is het weer wederom slechter geworden en de visserij, die een kleine opleving heeft laten zien, is daar onder weer gaan lijden. De meesten heb ben dan ook langdurig liggen steken, maar bij de Pittboei en op de kust kon af en toe nog een beetje gevist worden met vangsten van 80 tot 100 kilo tong per etmaal en 10 tot 15 mandjes vis. 'C'R IS EEN AARDIG feestprogram- ma samengesteld ter gelegen heid van de verjaardag van de Koningin. De kinderfeesten worden 's morgens gehouden. Iedere school organiseert spelen voor de eigen scholieren, waarbij men vrij is de wedstrijden te houden op het school plein of op het gemeentelijk sport park. De traktatie van de jeugd komt voor rekening van het Oranje-comité. Om negen uur gaat het in optocht het H.B.G.-plein af naar het feestterrein aan de Spekkelaan. Om negen uur begint ook een wieler wedstrijd, waaraan ieder die een fiets heeft, kan meedoen. Een uur later wordt de Ronde van Lisse gehouden over een afstand van zeventig kilometer. Er zul- :en Duitse en een Deense ploeg mee rijden. Middags om half twee wordt begon- met een mars van de turn- en atle tiekverenigingen onder vrolijke muziek van de plaatselijke muziekkorpsen. Turn en atletiekdemonstraties worden om half drie afgewisseld met het optreden van een aantal acrobaten. Om half drie be gint dan de achtervolgingswedstrijd op de slntelbaan van het Sportpark. Twintig minuten later volgen een hardloopwed strijd over drieduizend meter en een estafetteloop. Verder staan enkele behen digheidswedstrijden op het programma. De feestelijkheden worden besloten met een openlucht-filmvoorstelling. De ouden van dagen gaan dit jaar een Valken burg Vrolijk jaarfeest van Chr. Geref. meisjes In het kerkgebouw van de Christelijk rereformeerde Kerk werd de feestelijk! Jaarvergadering van de Chr. Geref. meis jesclub „In knop" gehouden onder lei ding van ds Eerland. de plaatselijke pre dikant. Na samenzang werd het decla- matorium ..Ruth" ten gehore gebracht waarop Tineke de Graaf een inleidi hield over Jakob en Ezau. Ter afwisse- ng werd onder leiding van organist C. 't Veld gezongen. In het tweede deel van de avond droeg lly Camphorst een stukje proza v het gebruikelijke jaarverslag volgde de zangwedstriid leidde het lintenspel in. Adrie Nieuwenhuis droeg nog iets voor. waarna de heer Nieuwen huis waarderende woorden sprak voor het werk van de vereniging. Beroepen Ds. L. Kieboom heeft een beroep ont vangen van de Geref. Gemeente te Hen drik Ido Ambacht. Hervormd jaarfeest Zaterdagavond houden de Hervormde jeugdverenigingen een gezamenlijk jaar feest in Rehoboth. waarvoor een aan trekkelijk programma is samengesteld. Kon. Papier 12 pet. De algemene raad der Koninklijke Ne- derlandsche Papierfabriek heeft besloten op 1 7april aan de aandeelhouders 12 (v. j. 12) procent dividend voor te stellen. een der lokalen van de school te Valkenburg kwam de Vereniging voor Christelijk onderwijs in ledenvergadering n. De voorzitter, ds. D. Lekkerker- ker, sprak er In zün openingswoord zijn blijdschap over uit. dat de opkomst van de leden In vergelijking met andere jaren verblijdend groot was. In 't bijzonder sprak hij een woord van wclki gemeestcr Van der Have en de spreker van de avond. dr. H. Sehilp van Leiden De voorzitter merkte op, dat er veel reden was tot dankbaarheid. Het onderwijs kon in het afgelopen jaar ongestoord voort gaan; al zijn we ons bewust van onze on volmaaktheid. we gaan toch voort met onze arbeid, waartoe we ons van Gods wege geroepen weten, aldus de predikant. Er is dank voor de stijging van het aan tal leden, dat momenteel 222 bedraagt. Er is ook dank voor het feit. dat korte tijd begonnen kan worden met de bouw van drie lokalen schooi aan de Broekweg Dr Schilp hield ervaringen als inspecteur van het Chr. Nationaal schoolonderwijs. Persoonlijk heeft hij veel te dankeiyaan iemand, die nauw verbonden is geweest met Valken burg. Hij bedoelde de vroegere directeur Pluimveehouders vra gen overheidssteun De Landelijke organisatie van bedrijfs- pluimveehouders heeft de minister van landbouw verzocht de Nederlandse pluim veehouderij steun te verlenen, opdat zij in staat zal zijn zorg te dragen voor een behoorlijk producerend jong pluimvee bestand in het najaar van 1957. De orga nisatie meent dat 3 per dier nodig zal zijn, in die zin dat 2 wordt uitbetaald en dat de resterende gulden volgt als geen aanmerkelijke verbetering van het prijspeil intreedt. van de Klokkenberg, de heer P. Oosterlee, van wie hij de volgende woorden aan naaide': „Pas toch op, dat je niet boven je geestelijke stand probeert te leven". Het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. van der Meij, sprak over de moeilijkheden, die er waren in het school leven als leden van het personeel door ziekte verhinderd waren hun werk te doen. Het vermeldde het gemiddelde aan tal leerlingen over 1956: 233. Tienmaal was het bestuur bijeen geweest en in de meeste gevallen stond de schoolbouw op het programma. De schoolreizen konden voortgang vinden, dank zij de opbrengst van de vrijwillige bijdragen. De Unie collecte had een bedrag van 206,10 opge leverd. De administrateur, de heer A. Bol, ge waagde ervan dat ook de financiële toe stand van de vereniging gunstig te noe men is, want over 1956 was er een klein batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Barnhoorn en J. A. van der Mejj met grote meerderheid herkozen. Toen deze heren hun herbenoeming aan vaardden, zei de voorzitter, dat de be stuursvergaderingen zich kenmerken door een hartelijke sfeer van samenwerking. Het hoofd der school, de heer Anth. v. d. Berg, wees op de ouderavond van vrijdag 29 maart. Hij zei, dat dez- samen komst voor een groot deel gevuld zal wor den door de leerlingen van de hoogste klas. 's Middags en 's avonds zal er ge legenheid zijn, het werk van de kinderen te bezichtigen en te spreken met het per soneel. Met grote interesse zagen de leden de tekeningen van de nieuwe school; al gemeen is het verlangen, dat deze zes- lokalige school binnen niet al te lange tijd kan worden voltooid. ZOETERWOUDE Collecte voor Simavl In de week van 25 tot en met 30 maart wordt hier de jaarlijkse collecte voor Simavi gehouden. De opbrengst is in de eerste plaats voor de bestrijding van de kindersterfte op Nieuw Guinea. N.V. SLAVENBURG'S BANK Ds. Lammens in Noordwijk: Eigen karakterfouten streng, die van anderen mild beoordelen Pracht sortering in NYLON en KATOENEN Dames- Heren- en Kinder- ONDERGOEDEREN Een grote keuze in HANDSCHOENEN KOUSEN. SHAWLS en SOKJES A. BROUWER VOORSTRAAT 25. TEL. 2363 KATWIJK AAN ZEE en rijke Iers dan andere. Elke boom, ieder dier en ook mens is verschillend geschapen. Al dus ds. G. N. Lammens uit Rotterdam, op een vergadering van de afdeling Noordwijk aan Zee van de Christen- vrouwenbond, gisteravond In het Ver enigingsgebouw gehouden. Reeds de oude Grieken verdeelden de mensen in een viertal typen, sanguini sche, cholerische, flegmatische en melan cholische. Dit hield, volgens hun verband met de lichaamssappen van de mens bloed, slijm, gele en zwarte gal. Het vocht dat overheerste, bepaalde het ka rakter van de mens. Ontegenzeggelijk Is. dat er grote in vloed is van de geest op het lichaam en ook omgekeerd. Tegenwoordig wordt bij voorbeeld aan hormonen een grote in vloed toegeschreven. In de Bijbel vinden we ook allerlei ypen van mensen, evenals nu de kerk gangers een grote verscheidenheid tonen. Ieder mens heeft zijn eigen karak- met goede en slechte eigenscht Tegenover karaktergebreken dienei rzijds erg streng en anderzijds heel I te staan; eigen karakterfouten streng en die van anderen mild den beoordeeld. Veelal doen wij het precies andersom, i zeggen we: de mensen moeten me laar nemen zoals ik ben! We vergeten dan dat de anderen ons heel anders zien Psychologie De moderne pchychologie heeft ook een indeling van de mens gemaakt. Zo geeft bijvoorbeeld de bekende Zwitserse psycholoog Jung de onderscheiding in verstands- en gevoels-mensen. Deze toe passend in de Kerk. wilde ds. Lammens onderscheiden in dogmatische en bevin delijke mensen. Met beide groepen moet rekening wor den gehouden, elk van de verschillende typen moet iets aan de preek hebben en omgekeerd moet de gemeente rekening houden met het karakter van de dominee. De predikant waarschuwde tegen het streven om in de Kerk een soort stan daardtype te kweken. Zulk een gelijk schakeling gaat in tegen de Schepping zelf. die verschillende personen kent en geen standaardtypen. Wees uzelf, want heeft Christus u nodig, Na deze boeiende causerie sprak presidente, mevr. K. Duindamde Groot een dankwoord. Filmavond in Lido trok veel toeschouwers Tien minuten later dan was aangekon digd begon ds J. J. Meuzelaar gisteravond zijn inleidend woord bU de vertoning van de Israëlische film „Heuvel 24 antwoordt niet", die draaide onder auspiciën van de plaatselijke Hervormde Jeugdraden. De ze afwijking van de goede traditie precies op tijd te beginnen, werd ver zaakt door de enorme belangstelling, die voor deze film bleek te bestaan. Ds Meuzelaar toonde zich hierover verheugd en wees erop, dat door de tuele wereldgebeurtenissen deze film weer in het brandpunt van de belangstel ling staat. In ons land worden de lotge vallen van de staat Israël met belang stelling gevolgd en er is veel meeleven met het wel en het wee van deze jonge staat. De predikant schetste het ontstaan vi Israël en constateerde, dat, ondanks het feit dat de Arabische buurlanden de Is raëliërs het leven zuur maken, dit volk tegen de overmacht stand houdt. In de film proeven we iets van de geest die de Israëliërs bezielt; we zien iets vi enorme offers die onder de vlag m Davidsster worden gebracht. Deze ster kennen wij maar al te goed, aldus spr. De legende verhaalt over het ontstaan dit embleem, dat koning David toen hij vluchtte voor Saul, een spelonk binnen ging, vlak hierna vlocht een spin eer web voor de ingang van de grot, zodat Saul van mening was, dat de vluchteling hier niet kon zijn verborgen. Andere landen hebben leeuwen of ade laars in hun wapen, zo zei ds Meuzelaar, maar Israël heeft het tere, fragiele dub bele web, het schild van David, als bleem. Hieruit spreekt het geloof, dat God zal beschermen en behoeden. Daarvan gaf ook de film een beeld, het leven van een drietal militairen, ee een Amerikaan en een geboren Israëliër, die een sleutelpositie moeten bezetten, een heuvel bij Jeruzalem, vlak vo wapenstilstand. Zij offeren hun leven voor het ideaal van vrede en vrijheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11