Ik dook naar de Edgar Bonnet •>r> Bewegingen onder het water vielen niet mee Taak Nationale Reserve loopt ten einde Eerste paal voor een groot krantengebouw geslagen Wet op schorsing van investeringsaftrek POND TABAK KOSTTEN BEVERPELS... STUT Spoorarbeiders weigeren 3 procent DONDERDAG 21 MAA Met loocl in de schoenen op de bodem van het Suezkanaal (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen.) ISMAILIA, maart. JA, ZAKKEN MAAR ZAKKEN MAAR Pak dat lijntje maar beet dat daar hangt en laat het niet losAls je niet genoeg lucht hebt, draai je maar aan dat ventiel, dat aan je helm zitAl deze bevelen en adviezen klonken me krakend in de oren, toen ik me, in volle duikers uitrusting, naar de bodem van het Suezkanaal liet zakken om een kijkje op de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" te nemen. Het was de eerste keer, dat ik me, verbonden aan een lucht slang onder water voortbewoog en het viel me, eerlijk gezegd, eerder tegen dan mee. Het plan om ook eens een keer naar beneden te gaan, was opgekomen aan boord van het bergingsvaartuig „Walrus", dat met de drijvende bok „Arend" en de sleepboten „Zeehond", „Blankenburg" en „Atlas" voor het Franse hospitaal van Ismailia ligt om de „Edgar Bonnet" boven water te krijgen. Deze sleepboot de grootste voor het gebruik op rivieren en in kanalen ter wereld is het laatste gezonken schip, dat nog op de bodem van het Suez kanaal rust. Het is door Egypte als troef gebruikt om de Gaza-strip uit handen van Israël te krijgen en de vergunning tot het bergen en lichten is pas een paar dagen geleden afgekomen. Drie duikers, de heer Flip van 't Woud uit Maassluis, Jan van de Ree, eveneens uit Maassluis en Dirk Schipper uit Sche- veningen hielpen me toilet te maken. Na een trui te hebben aangekregen ,,'t is koud beneden," verklaarde Flip van 't Woud, „en je moet maar niet zo op die zure luchtjes letten" werden me een paar enorme, gebreide kousen aangedaan en vervolgens werd ik met veel geruk en getrek in een duikerspak gehesen. Het was wat aan de kleine kant, maar Dirk Schipper stelde voor het kruis er uit te snijden om me wat meer bewe gingsvrijheid te geven Duikerspak Het is anders en beslist voor mij een hele bedoening om 'n dui kerspak aan te trekken. De strakke man chetten van rubber, die aan de uiteinden van de mouwen zitten, laten de handen pas door. als deze goed zijn nat gemaakt, terwijl er tientallen schroefbewegingen voor nodig zijn om de kraag luchtdicht op de schouders te krijgen. De loden ge wichten, die op borst en rug kwamen te hangen één zo'n plaatje weegt vijf tien kilo, zei Jan van de Ree drukten me, als onder een mud tarwe, naar bene den. Ten slotte kreeg ik nog de zware helm op 't hoofd en de al even zware „duikerssandalen" aan de voeten. Na een minuut of vijftien waren de duikers met hun voorbereidingen klaar. En in de al hete Egyptische zon, met een gewicht van zo'n tachtig kilo op en aan me, schuifelde ik langzaam naar het trapje, met. zowel in letterlijke als fi guurlijke zin, lood in de schoenen. „Denk aan je trommel vliezen" „Zwaai nou je linkerbeen maar over de railing," beval een van de dui kers. Ik wilde het meteen „even" doen. maar het leek wel of mijn voeten aan het dek zaten vastgeklonken. Mijn beide slotte overheen ia ik, staande op kreeg voorge- i heen vervaagden benen moesten geholpen worden, wa het trapje, het „glai schroefd. Alle geluiden om r onmiddellijk. Uitvoerder Jan Lugthart stond echter achter de telefoon en gaf me van de stuurhut van de „Walrus" uit de nodige aanwijzingen. Ik hoefde alleen maar normaal terug te praten om me verstaanbaar te maken. Want behalve een „luehtslang" zit er ook een „geluids- kabel" aan de helm, die binnen, in een onzichtbaar verstopt microfoontje, ein digt. Behoedzaam de gewichten drukten zwaar op me daalde ik naar beneden. En het duurde niet lang. of ik zag kopje onder gaan, terwijl de borrelende muziek van ontsnappende luchtbellen in m'n oren begon te ruisen. „Pak het lijntje maar beet," klonk het in de helm„Zo, laat je nu maar zakken Dit was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan, omdat ik, telkens als ik een klein stukje naar beneden had ge trokken. weer naar boven schoot. „Ik kom steeds weer terug," riep ik Lugthart, „wat moet ik doen om ook inderdaad te kunnen zakken? ,Je hebt te veel lucht," luidde het ant woord. „Draai het ventiel aan je helm aar eeri'beetje naar je toe Met moeite wist ik m'n arm, die in het stijve zeildoek gewikkeld was, naar m'n helm te krijgen. En ja hoor, daar voelde ik me al gaan, niet te snel, naar ik meende en met één hand aan de lijn. De snelheid was toch aanzienlijk groter dan ik dacht, want na een paar meter stonden m'n trommelvliezen op knappen. „Slikken", klonk het van boven, „niet verder gaan, totdat je verlichting hebt Ik draaide wat aan het ventiel om m'n lucht wat beter te regelen en vrij vlot Link van Bruggen^dook naar de „Edgar Bonnet". Hij is on der water verdwenen en heeft het dek van het gezonken schip bereikt. Uitvoerder Jan Lugt hart geeft hem vanuit de stuur hut van de „Walrus" telefonisch aanwijzingen. Wat er gebeurde, voor hij onder de golven ver dweenziet u hieronder. zakte ik toen naar de bodem. Nou ja. bodem ik kwam op het dek van de „Edgar Bonnet" terecht en kon me, door de sterke stroming, die er stond, slechts et moeite op de railing zittende houden. Vaag, in lichtgroen water met een blauwachtig waas, zag ik de stuurhut de sleper voor me oprijzen. En zo ik zien kon, was het schip met een dikke laag wier en schelpjes bedekt, die er, bij aanraking, direct afbrokkelden. „Waar is. je mes Plotseling, zonder dat ik zelf iets deed. werd ik van de railing weggespoeld begon te zweven. De zon ging bovcnc den. Ik dreigde even in een schrikstem- ming te raken, omdat ik gevaarlek naar voren begon te hellen en dacht binnen niet al te lange t(jd op m'n hoofd te staan. „Ik val, geloof ik," schreeuwde ik naar boven. „Wat moet ik doen om in even wicht te blijven? F.en schor gelach klonk in m'n helm. ..Niks," zei Lugthart toen lakoniek, „we trekken je wel weer naar boven En na een periode, die misschien wel lang duurde als zij in wer- is, werd het inderdaad wat ne heen, waardoor ik met 'ist, dat ik de waterspiegel kelijklheid lichter on zekerheid naderde. Moeizaam kroop ik het trapje op, dat naar het dek van de „Walrus" voerde. En nauwelijks was ik met m'n helm bo ven water uit, of de gewichten, die ik door die opwaartse druk niet me gevoeld, begonnen loodzwaar op drukken, zo zwaar zelfs, dat het zweet van inspanning me uitbrak. Houterig en onder het gelach van sleep- bootgasten en bergingsmannen weer aan boord gehesen. Het werd voor m'n gezicht weggeschroefd, de helm ging met een fikse draai naar links af „Hou je hoofd stil." zei Flip van 't Woud, anders stoot je je en het dui- kersavontuur op de bodem van het Suez kanaal was ten einde. „Heb je je mes nog moeten gebruiken?" vroeg Dirk Schipper, di gang naar beneden, een vervaarlijke dolk had omgehangen, welke ik, zoals hij een strak gezicht adviseerde, alleen bij Uitbreiding parlementaire controle op besteding van defensieuitgaven? (Van onze parlementsredactie) DE TAAK van de Nationale Reserve loopt ten einde. Er komen straks jonge dienstplichtigen beschikbaar, die geen mobilisatiebestemming hebben en die het werk, dat nu nog wordt gedaan door de Nationale Re serve, kunnen overnemen", zo verklaarde gisteren de minister van defen sie ir. Staf in de Eerste Kamer. Hij voegde er echter aan toe, dat de vrij willigers van de Nationale Reserve belangrijk werk zullen kunnen ver richten op andere gebieden. Zij zouden het beste kunnen overgaan naar de Luchtwachtdienst en de B.B. De leden van de reserve-grensbewaking zouden kunnen worden opgenomen in de reserve-politie. „Overigens kun nen zij het beste zelf uitmaken, waar zij naar toe willen", zo zeide de minister. Hij had het volste respect voor de N.R.- vrijwilligers. di« met grote toewijding en offervaardigheid hun taak hebben ver- De heer Algra (a.r.) constateerde bij dc replieken, dat „de minister nu voorgoed de doodsklok heeft geluid over de Na tionale Reserve". H(j wilde er intussen op w(jzen. dat de bewindsman nn een geheel andere motivering voor de ophef fing van het instituut heeft gegeven dan destijds in de memorie van antwoord. In dit stuk toch had hij geschreven, dat de N.R. zal moeten verdwijnen, omdat ze niet leeft in ons volk. En nu betoogt hij. dat ze opgeheven zal worden, omdat haar taak ten einde loopt en overgenomen zal worden door dienstplichtigen, die geen oorlogsbestcmming hebben. Ook de heer Sassen (kath. v.) verwonderde zich over deze verschillende argumentatie. Op het uitvoerige betoog van de heer Algra (a.r.) over de betekenis van het be wapend volksverzet is de minister niet bijzonder diep ingegaan. Veel uit dit be toog kon hij onderschrijven, maar tegen over de koppeling van bewapend volks verzet aan de militaire verdediging stond hij zeer sceptisch. Een militaire comman dant kan en mag niet met de verantwoor delijkheid voor dit verzet worden belast. Civiele verdediging De civiele verdediging, waarvan het karakter door de moderne oorlogvoering totaal Is veranderd, is geen'zaak. waar mee de militaire departementen zich zou den moeten bezighouden, zo meende de minister. De gelden hiervoor kunnen stel lig niet aan de militaire begrotingen wor den onttrokken. Er zouden speciale fond sen voor ter beschikking moeten worden gesteld. Een parlementair debat over de civiele verdediging met alle verantwoor delijke ministers wees de minister niet af, maar wel meende hij de niet aange- gewezen bewindsman te zijn om dit de bat te leiden. Het betoog van de minister over de ci viele defensie bleek noch de heer Algr? (a.r.). noch de heer Sassen (kath. v.) be vredigd te hebben. De eerste meende, dat de regering ernstig tekort schiet in haar taak. indien zij aan de civiele verdediging niet voldoende aandacht schenkt, gaat hier om een primair levensbelang van ons volk. Financieel beleid Dc vraag of ook niet een gedeelte var de militaire uitgaven onder de bestedings beperking behoort te vallen, heeft in dit dcfensicdcbat een belangrijke rol ge speeld. De aandrang, die P.v.d.A. en d« K.V.P. ten deze op de minister uitoefen den, resulteerde ten slotte in een verzoek, dat de heer Sassen (kath. v.) namens „zeer vele leden" deed aan voorzitter een aanval van vissen van meer dan een meter mocht gebruiken. „Nee," antwoordde ik, „ik heb alleen maar vissen van negenennegentig centi meter gezien „Hoe komt het dan dat je het ding bent kwijt geraakt?" Met suizende oren, waarvan er één meer scheen te werken, keek ik naar gordel, waaraan inderdaad een lege schede hing. „Het zal wel los gestoten zijn, toen ik tegen de railing van de „Edgar Bonnet" opbeukte", zei ik beschaamd. „Maar ik haal het er nog niet voor honderd gulden uit.Als je het te rug wil hebben, kum je meteen m'n duikerspak krijgen Jitgai om de wensen der Ki ng tot ccn meer uitgebreide e controle op de militaire r te leggen aan de Defcnsie- arln parlementariërs als niet-parlementairc deskundigen zitting hebben). Voorzitter Jonkman zegde toe aan he verzoek te zullen voldoen. Minister Staf zag niet in. welke bezui nigingsmaatregelen er nog in de militaire sector zouden kunnen worden genomi Raketten De minister heeft meegedeeld, dat Ne derland binnenkort moderne raketwer pers zal krijgen, waarmee niet alleen raketten met ccn conventionele lading, maar ook projectielen met een atoom lading kunnen worden afgevuurd. Onze vliegtuigen zullen worden ingericht vooi het vervoer van atoomprojccticlcn. Dit za! geschieden in het kader van de geallieer de tactische luchtmacht. Marine-experts nemen al proeven met geleide projectie len bij de onderzccbootbestrjjding. Over de verdediging van Nieuw-Guinea was minister Staf niet bezorgd. „Alles wat wij nu hebben op het gebied van vliegtuigen is eerste klas", zo zeide de minister voorts. Hij maakte echter uitzondering voor de Meteors. Over het toekomstig marinebeleid kon hij weinig zeggen. Het hangt alles af van de ontwik keling der oorlogsschepen. De continuïteit van het huidige vlootplan is echter ge waarborgd. Doch wat na 1960 zal moeten gebeuren blijft een open vraag. Voor het uit de vaart nemen van het vliegkamp schip „Karei Doorman" voelde de minis ter niets. Indien dit schip zou verdwijnen dan zal Nederland een andere N.A.V.O.- bijdrage moeten leveren en dat zou no( veel kostbaarder worden. De „Karei Doorman" krijgt waarde door de moderne vliegtuigen, waarover hij zal beschikken. Eigen huis voor De Rotterdammer UEN NIEUWE LENTE, een nieuw ge- luid. is vanmorgen in Rotterdam weer s waar geworden. Op de eerste dag de lente klonk in de Witte de With- at het bonkend slaan van heipalen r het nieuwe gebouw van ons zuster- blad De Rotterdammer. De eerste paal werd geslagen door de oud-directeur en oud-hoofdredacteur, de heer H. Diemer, voor de derde maal betrokken was bij de bouw van een huis voor de krant, die hij nog steeds een warm hart toe- De heer Diemer sprak ln aanwezigheid van comjïiissarissen, directie en perso neel rond de bouwput enkele woorden van dankbaarheid en vreugde. Hij schet ste de ontwikkeling van het bedrijf, dat begon in een kerkgebouw, zich uitbreidde tot een modern krantentoedrijf, maar ln 1940 werd verwoest bij het bombardement van Rotterdam. Sinds 1947 heeft zich met een noodgebouw aan de Witte de Withstraat moeten behelpen. Juist te genover dit noodverblijf komt nu (Van onze parlementsredactie) Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds vorig jaar november aange kondigde wetsontwerp tot schorsing van de investeringsaftrek voor investeringen in de periode va november 1956 tot en met 31 december 1957. De opschorting van de investerings aftrek is een van de fiscale voorzienin gen die de regering in het kader van de bestedingbeperking en tot dekking van de niuwe landbouwuitgaven geboden acht. De maatregel wordt als tijdelijk be schouwd, zo schrijft minister Hofstra ir de nieuwe landbouwuitgaven geboden ven de bestaande bepalingen ln de komstenbelasting behouden. Hoofd stilhouden, dan loordt de kap vastgeschroefd. Tocli is liet zo grijpt iedereen, dat de man fijn pelswerk. In dat andeers. Toen aanvankelijk voorna tijd aanbrak. De Eur soort is dan ook bijna boniindustrie dient ai e jachtvelden had geaon- ■eds, dat het bevervel de jachtse schaafder >ok wel reken wilde •rugker tiluitend op het vel d« Am Die bevervellen vormen van oudsher de. voornaamste handelsproducten van de roemruchte Hudson Bay Company, in wier gebied ajj zelfs als waardemeter golden. Zo stond één bevervel gelijk met een pond tabak, maar ook met een pond suiker of een dozijn naalden. Voor 20 bevervellen kon een vuursteengeweer worden gekocht, uit welke noteringen valt op te maken, dat ln het noorden van Canada nogeljjk zijn kapitaal in vellen, ponden labak of halen suiker kon meesjouwen. Naalden zouden wellicht geen onover koinelijke bezwaren hjj het transport van dit kapitaal hebben opgeleverd, maar we wagen het desondanks te betwijfelen of een succesvol jager de. vruchten van sjjn gevaarlijke beslaan vol ontbe lalden r willen belegge Bay Company r i 1. of rd. Z< anzienljjk 1, wai et vuil makke- xjjaacL ■alden v worden afge.lot ontkennen dat pany winsten li laken kot gelijk aan J dierpelgen en ten 2 bevervel 1 re ongelukkig. rellen, of drie sabel- een berenvel moes orden neergeteld. On- lijkt en bovendien het kapitaal gemak kelijk kon worden meegedragen. Deze munten, die in de vorige eeuw nog in het gebied van de Hudson Bay Company gangbaar waren, hadden dus geen gouden of zilveren standaard, in Europa het hoofd braken, daard! t bevei .ederen kunnen tenslotte waar- zijn. Dat heeft het verleden wel en het is dan ook onze volgen- u wat vreemdsoortige waarde- Raad stemde verhoging presentiegeld af De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren een voorstel van burgemeester wethouders, om het presentiegeld van i raadsleden van twaalf op achttien guldi per vergadering te brengen, met dertig tegen acht stemmen afgewezen. De jaarwedde van de wethouders kort tevoren door Gedeputeerde Staten van 11.000 op 13.500 gebracht. lot gekleed Dit kin de |ongelul van de middelbare scholen, de opgroeiende jonge- minnen. niet vroeg ge noeg worden bi|gebricht. Ze zullen er liter, ils ze min zijn. profijt vin hebben! ve, grote Rotterdammer-gebouw. De heer Diemer wenste architect, bouwer en personeel een aangename en vlot-verlo- pende arbeid toe bij het optrekken van het krantenhuis, hetwelk een sieraad mo ge zijn voor de Rotterdamse binnenstad. Aan Godes zegen is alles gelegen", zei tenslotte de heer Diemer. Deze zegen wenste hij niet alleen de bouwers toe, B ook hen, die straks ln het nieuwe gebouw zullen werken in een ruime en lichte omgeving. Ook de Rotterdamse editie van Trouw wordt in het nieuwe gebouw onderge- - (vervolg van pag. 1) hun orders de welvaart der Britse econo mie bepalen, Hoger loon kan alleen maar gerechtvaardigd zijn. indien er meer ge produceerd wordt en Engeland zijn positie op de wereldmarkt kan handhaven. De orderportefeuilles der Britse scheeps- bouwindustrie mogen tot 1901 gevuld zijn met orders tot een totale waarde van 9 miljard gulden, met het boeken van nieu we orders ziet het er minder rooskleurig uit. Getuige de waarschuwing van de mi nister van verkeer, Hopkinson, dat van de 8 miljoen ton aan tankers, waarvoor in de laatste drie maanden orders zijn geplaatst, Engeland niet meer dan 700.000 ton heeft weten te bemachtigen. Japan daarentegen heeft zich tot de eerste scheepsbouwnatie ter wereld weten op te werken, een po sitie, die tot voor kort door Engeland werd ingenomen. De scheepsbouwers zijn het moe ieder jaar weer opnieuw een automatisch ingediende eis tot loonsver hoging toe te staan en zij willen de daar door steeds stijgende produktiekosten ein delijk stabiliseren door deze tot een tra ditie geworden jaarlijkse looneisen een halt foe te roepen. Hoe het er met de winsten der Brilse schecpsbouwindustrie voorstaat, moge blijken uit het jaarverslag van Swan Hun- ter, een grote scheepswerf aan de Tyne, dat gisteren gepubliceerd Is. In 1956 is de bedrijfswinst met ruim 8 miljoen gulden gestegen tot rnim 34 miljoen. Hiervan is evenwel 16'/i miljoen gulden nodig voor de belastingen, omdat van elke tien gulden In 1956 gemaakte extra winat, niet minder dan 6,50 gulden belasting moet worden be taald. Aan dividend zal men slechts 2% miljoen gulden ofwel 14 procent uitkeren. De rest van de winst, na belastingaftrek, wordt in het bedrijf teruggestort, om het vernieuwingsprogramma te financieren. Gevaar Zou Engeland in een langdurige sta- kingscrisis worden gestort, dan is het ge vaar groot dat ook West-Europa daarin wordt meegesleurd. Er is hier sprake van een zuiver intern conflict, dat alleen tot oplossing kan wor den gebracht, indien de vakbeweging in ziet dat zij haar leden slechts kan dienen, door in redelijk overleg met werkgevers en overheid te bepalen, welk loon in een conjunctuurperiode kan worden uitge keerd. Uitlatingen, als van de vakbonds leider Tedd Hill, dat „het landsbelang ons geen steek kan schelen, alleen maar het belang onzer leden" getuigen van weinig ntwoordelijkheidszin. Een verklaring, rom minister Macleod in het Lager huis verzuchtte, dat de mensen „misselijk van deze waanzin". Deze staking is tzin. Niets is er. dat haar rechtvaar digt. Zij kan slechts rampspoed brengen ver het Britse volk en de Nederlandse akbeweging doet er goed aan, zich ern stig af te vragen of ér inderdaad reden Is zich met de Britse vakbroeders soli dair te verklaren. Personalia W. Leverstein, directeur van Furness' icheepvaart- en agentuurmaatschappij te Rotterdam is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. L. van der Zweep, oud-yispecteur van t lager onderwijs in Amsterdam, is be noemd tot officier ln de Orde van Oranje

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5