GEEN VERANDERING IN WATERSCHADEREGELING Verlenging koopavonden rond de feestdagen Ook vrouwen behoren in besturen van K, van K. Ned. gladiolenvereniging geeft P.V.S. prij zenadvies Twee-eenheid is mythe BEZORGDHEID OVER BOUW VAN DIJKEN SPORT EN WEDSTRIJDEN Successen voor Gooise meisjes Verbetering weg Haagse Schouw -Katwijk in voorbereiding NIEUWE LEIDSCHE COURANT Minister Mansholt in Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) De regering is niet bereid een ruimere regeling te ontwerpen voor de boe ren, die de dupe zijn geworden van de vele regens in 1956. Minister Mans- holt verklaarde gistermiddag in de Tweede Kamer, dat de regering, in deze tijd van bestedingsbeperking, niet meer geld kan uittrekken. Deze regeling vond de bewindsman overigens niet zo slecht. De overheid neemt IV2 pet. van de rente voor haar rekening, terwijl het ook mogelijk is van het land bouwschap een subsidie te krijgen. Mansholt het dat de landbouw, op ver zoek van de Engelsen. Is uitgesloten van de vrijhandelszone. Een commissie van de OEEC is momenteel bezig om de po sitie van de landbouw in deze vrijhandels- me te bestuderen. De uitlating van prof. Thysse dat de tuinbouw in het Westland overgebracht worden naar Flakkee, werd door Mansholt betreurd. Een com- sie. waarin verschillende departemen- zijn vertegenwoordigd, bestudeert mo menteel het Westlandse probleem. Deze streek dreigt nl. het slachtoffer te worden de stadsuitbreidingen. De verklaring prof. Thysse was voorbarig. De mi nister begreep dat zij onrust heeft ge wekt. Er is echter nog geen 6prake van oplossing in deze zin, zo zeide hij In de tuinbouw in het Westland zijn gro te bedragen geïnvesteerd. Dat is ook al een reden om dit vraagstuk met de groot ste zorg te bekijken. Een groot deel van de middag ging heen met de replieken. Veel nieuws kon daar echter niet meer uitkomen. Reeds weken lang behandelt de Tweede Kamer land bouwproblemen. Vandaag krijgen we de afdeling Visserij. En daarna komt de landbouwwet aan de orde, stellig nog een en ander te doen is. Bovendien kunnen de boerenleenbanken4 rekening houden met de positie van de getroffenen. Minstens 30 pet van de oogsl moet door de wateroverlast verloren zijn gegaan, wil de boer voor deze regeling in aanmerking komen. Dit percentage wilde de bewindsman onder geen voor waarde veranderen. Van meer dan een zijde der Kamer heeft men tegen dit standpunt bezwaar gemaakt. Zo vreesde de heer Biewenga (a.r.) dat de zwaar getroffen bedrijven onvoldoende worden geholpen. Het zijn nl. bedrijven waarop ook cultuurtechnische werken uitgevoerd moeten worden. De boer moet daarin zijn aandeel betalen.. Dat zal vaak onmogelijk worden. En de heer Engelbertink fkath. v.) wees er op, dat het landbouwschap maar f 1 min. op tafel kan leggen. Minister Mansholt had vrijdag reeds het voornaamste deel van zijn redevoe ring gehouden. Er bleef deze middag dus niet teveel meer over. Hij bevestigde de berichten dat de vaststelling van de autonome minimum- importprjjzcn in de gemeenschappelijke markt acht jaar zal duren. Na de twee etappes wordt de vaststelling van deze prijzen een zaak van de Europese com missie. Het voorbeeld van deze prijsvast stelling in de Benelux Is weinig ver heffend. Daar werkte de regeling slechter dan een normaal handelsverdrag. Een voor deel is dat deze minimum-importprijzen alleen vastgesteld kunnen worden voor de produkten die gecontingenteerd zijn. En deze contingenteringen zullen op de duur verdwijnen. Met enige nadruk stelde mi- nieter Mansholt dat de minimumprijzen ome bestaande handel niet mogen belem meren en zij mogen ook de uitbreiding van ome handel niet in de weg staan. Op de duur zal er in de gemeenschap Europese landbouwpolitiek gevoerd 1 ten worden. Maar dat dit moeilijk is bewijst al weer de Benelux. De harmoni satie van de landbouw is afhankelijk van de ontwikkeling van kosten en prijzen. Wat België betreft: dit is een moeilijke zaak door het grote verschil in de pacht prijzen. Natuurlijk betreurde Kadar in Moskou aangekomen De Hongaarse delegatie, onder leiding van premier Kadar, die voor besprekin gen naar Moskou was ontboden, is van morgen in de Russische hoofdstad aan gekomen. Men verwacht, dat het gehele terrein van 'politieke, economische en militaire betrekkingen tussen de beide landen zal worden besproken. Bij de Hongaarse delegatie bevindt zich de nieuwe minister van defensie, luite nant-generaal Geza Revesz en enkele leden van het kabinet van ex-premier Nagy, zoals president Istvan Dobi en mi nister van buitenlandse zaken Imre Hor- VISCOUNTS OPNIEUW AAN DE GROND De Vickers-maatschappij heeft gisteren telegrammen verzonden aan alle lucht vaartmaatschappijen, die Vickers Vis counts in dienst hebben. Deze onderne mingen worden verzocht, de toestellen, die meer dan 1300 starts en landingen hebben gemaakt uit de dienst te nemen. De reden hiervan is dat de schroeven van de vleugelremklappen moeten wor den vernietiwd. De Vickers zal zo spoedig mogelijk nieuwe onderdelen toezenden. Na de vliegramp in Engeland, waarbij 21 mensen om het leven kwamen, heeft de Britse luchtvaartmaatschappij BEA er reeds op aangedrongen, de schroeven te controleren. De 45-jarige W. G. Bogaard is op zijn kamer in de Anna Paulownastraat in Den Haag door gasverstikking om het leven gekomen. Massale executie in Zuid-Afrika In Pretoria worden m opgehangen. Tweeëntwin hen in februari een aanv dorp in het noorden vai waarbij vijf mensen om iig van hen heb- il gedaan op een de staat Natal, het leven kwa- Doodstraf blijft in Engeland Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond de ,wet op de doodstraf aanvaard. De doodstraf wordt op vijf soorten moord van toepassing, nl. moord door midde' vna vuurwaDens. moord op politie- en gevangenispersoneel, moord gepleegd tij dens pogingen tot diefstal en moord ge pleegd ter voorkoming van arrestatie of tijdens verzet tegen arrestatie. Djakarta zond Hon garen terug Een grote skymaster van de Flying Tiger Airline, die met 84 Hongaarse vluch telingen aan boord naar Australië onder weg was, heeft gisteren geen toestemming gekregen om te Djakarta te landen en is zes uur na het vertrek van Singapore al daar teruggekeerd, aldus meldt Ass Press. De kapitein zeide, dat de Indonesische autoriteiten beweerden geen inklaringspa pieren voor het vliegtuig ontvangen te hebben. Bij terugkeer te Singapore werd ontdekt, dat de inklaringspapieren voor een vorig vliegtuig met 82 passagiers naar Djakarta gezonden waren, maar dat dit vliegtuig zonder tussenlanding naar Dar win gevlogen was. De skymaster zou van morgen opnieuw opstijgen. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET avond op 24 december, verlenging van de avondverkoop van zacht fruit in de zo mermaanden en de mogelijkheid toestem ming te geven tot het houden van lezin gen in (gesloten) boekwinkels, dit zijn enkele van de belangrijkste punten uit het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluitingswet 1951, ingediend bij de Tweede Kamer. De koopavonden in de St. Nicolaas- en Kersttijd zouden volgens het ontwerp voortaan tot 10 uur moeten duren. Op 24 december zouden de winkels om zes uur moeten sluiten Voor de 6abbath of zevendedag houdende winkeliers wordt voorgesteld, dat zij op zondag hun winkels geopend mogen hou den van 10 tot 18 uur. in plaats van zoals nu van 8 tot 14 uur. Kieren, doe&jpuYiA~.... Scüorre IcqJUaa. :l N.U.V.B. in Arnhem (Van een onzer redactrices) VROUWE LUCAS BOLS leidde in 1675 haar bedrijf, dat toen reeds een eeuw bestond, zo goed, dat zij tot de hoogst aangeslagenen in de be lastingen behoorde en wel zeventig gulden in het jaar moest betalen! Dat had de presidente van de Ned. Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden, mevrouw J. M. P. Edel-Visser, in oude Amsterdamse archiefstukken ge vonden en dit was een van de argumenten, welke zij gisteren naar voren bracht dat de vrouw reeds lang bewezen heeft een goed bedrijfshoofd te kunnen zijn. De N.U.V.B.. die afdelingen heeft in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Dor drecht en Gelderland hield haar jaar vergadering in Arnhem, waar gemeente bestuur en provincie de vrouwelijke be drijfshoofden ontvangsten bereidden. Na de huishoudelijke 'vergadering werd in Royal een diner aangeboden, waar vele autoriteiten aanzaten. In haar tafelrede wendde mevrouw Edel zich in het bijzonder tot de heer Berkhoff. de ondervoorzitter van de Ka mer van Koophandel voor midden-Gel derland. Zij wees daarbij op het ontbre ken van vrouwen in de besturen van de Kamers van Koophandel in ons land. Dit in tegenstelling tot België, waar de v wen een eigen plaats innemen in dit in- Ons land telt enige duizenden vroi lijke bedrijfshoofden. Ingeschreven ir Handelsregister. De N.U.V.B.. opgericht in oktober 1950, heeft thans ruim vier honderd leden. Lid kunnen zijn v wen, die aan het hoofd van een bedrijf 1 of deelgenoot zijn in de zaak vrouwen de lei- De bedrijven, ding hebben, lopen wel zeer uiteen, zo zaten naast een apotheker, een eigena resse van een ijzer-exportzaak, een fabri- kante van elektrische apparaten, een uit geefster, een directrice van een schoon maakbedrijf, een juwellerster, een dia mantair, een assuradeur, een reder en een accountant Dikwijls beroepen waar voor zelfs het vrouwelijke woord ont breekt. De heer Berkhoff antwoordde dan ook, dat h(j niet inzag waarom in de besturen van de Kamers van Koophandel geen plaats voor vrouwen zou zijn. Hij wenste de N.U.V.B. toe, dat zij zo zeer mocht groeien en bloeien, dat zij als organisatie haar Invloed in steeds grotere mate zou kunnen uitoefenen en zo baar vertegen woordigster in de K.v.K. krijgen. Mevrouw Edel besloot haar rede met de verklaring, dat de vrouwlijke bedrijfs hoofden in de Unie bijeen en met haar ook de Unies in Frankrijk, West-Duifs- land, Engeland en België van mening zijn, dat een economische samenwerking in Westeuropees verbond, de grondslag moet zijn voor een Europese politieke een wording. Verder wordt voorgesteld, aan markt- en straathandelaren en de han delaren te water toe te staan, in juni. juli en augustus op werkdagen tot 9 •s' avonds zacht fruit te verkopen. Dit is nu tot 7 uur toegestaan. Broodverzorging zal in de avonduren op werkdagen niet meer aan een bepaald uur zijn gebonden Bij arrest van de Hoge Raad is uitge maakt, dat het houden van lezingen in boekwinkels in de tijd, dat deze zaken ge sloten moeten zijn, verboden is. De rege ring wil aan de colleges van B. en W. be voegdheid geven, voor deze gelegenheden ontheffing van het winkelsluitingsverbod te verlenen. In het wetsontwerp wordt verder de bepaling gesteld, dat regelingen voor d< halvedag- en vakantiesluiting van win kels uitsluitend op verzoek van de Ka mers van Koophandel kunnen worden getroffen. Ook wil de regering voor verschillende delen van gemeenten verschillende koop avonden mogelijk maken. Het bijvullen van automaten, dat m alleen tot het sluitingsuur van de win kels ls geoorloofd, wordt in het wetsont werp mogelijk gemaakt tot een half uui na sluitingstijd. Groot gou cl verlies in 1957 OPNIEUW heeft de Nederlandsche Bank goud verkocht om de de viezenvoorraad aan te vullen, name lijk f20 miljoen, waardoor blijkens de weekstaat van 18 dezer de goud voorraad gedaald is tot f 3077 min. tegen f3192 min. aan het begin van het jaar. De deviezenreserve groeide van f 771 min. tot f800 min., zo dat ook uit andere hoofde valuta moet zijn toegevloeid.. Te betreuren ls, dat slechts 10 min ten goede kwam aan de convertibele de viezen, welke post steeg van ƒ183 min tot 193 min, zodat tegenover het ver- van 20 min goud slechts 10 min t aan harde valuta staat. Waarschijn lijk zijn de andere 10 min gebruikt om het tekort in de Europese Betalingsunic per februari aan te zuiveren. Voor het laatst laat de weekstaat deze maand een daling van de bankbiljetten- omloop van 3873 min tot 3831 min zien tegen ƒ3816 min vlak voor de ultimo van februari. De banken hebben de terug vloeiende 40 min biljetten dankbaar ge bruikt bij terugkoop van 60 min schat kistpapier. Zij moesten toch dure voor schotten opnemen, zodat deze post oplier van 150 min tot 127 min. Het saldr der banken verbeterde van ƒ343,7 min tot 355.8 min, vermoedelijk iets boven het gemiddelde. Op 22 maart begint de nieuwe periode van de gentlemen's agree ment en in spanning hoopt men vurig op verlaging van het verplichte gemid delde ad 7 pet, ten einde enige verlich ting te brengen. De storting voor Phi lips heeft de geldmarkt wel even ver stoord, doch per saldo betekende hét slechts een verplaatsing zonder blijvende invloed. De schatkist moest 15 dezer 2* min rente eh aflossing betalen en haar saldo daalde van 145 min tot 123 min Gelmarkt uitermate krap. Nadat vorige week callgeld boven de 3Vi pet kwam !s nu op deze basis weer geld te krijgen Ontploffingen in twee Rotterdamse centrales Op hetzelfde moment zijn gistermiddag twee elektrische centrales van het ge meentelijk Energiebedrijf te Rotterdam door ontploffingen ernstig beschadigd. Ir de centrale aan de Galileïstraat raakte een machine-transformator defect, waar door brand uitbrak, die evenwel snel met de schuimblusser gedoofd werd. Erger waren de gevolgen van de ontploffing De vloer, waarop de transformator stond was samengesteld uit losse delen, die door de kracht van de explosie werden weg geslingerd. De ravage in het gebouw is zeer groot. In de elektrische centrale op het ter rein van de gasfabriek aan de Keilehaver brak de as van een turbo-generator, waar door brokstukken van de turbinekoppe ling door dak en muren werden ge slingerd. Een gedeelte hiervan vloog door de bui tenmuur en kwam terecht op een cokes wagentje. De machinist van het wagen tje werd gewond. Een 30 kilo zware kop pelingsplaat werd door het dak van de centrale naar buiten geslingerd en sloeg 150 meter verder in een geparkeerde auto bus. De chauffeur lag rustig te slapen toen de bus aan de zijkant werd openge reten. Hij werd niet gewond. Voor de gisteren door de Ned. Gladio lenvereniging In Haarlem gehouden ver gadering stond maar één punt op de agen da: de nieuwe minimum-exportprijzen. Het bestuur had zich voorgesteld, het P.V.S. te adviseren, de volgende prijzen voor 1957—1958 aan te houden: 7 veertienen en op, 6 voor 12-14, 3,50 voor 10-12 en de rest ongewijzigd. We moeten, zo zei de heer Van Til, voorzit ter, rekening houden met de concurren tie in Israël. Duitsland en Frankrijk. Er waren direct enkele protesten, en wel in verband met de kortingen, die in het buitenland aan wederverkopers wor den toegestaan. De heer Krouwel merkte op, dat er verschillende kortingen beston den, omdat er voor verschillende landen ook verschillende minimumprijzen waren. Zou het P.V.S. niet overal hetzelfde kor tingspercentage verlangen? De heer Van Til zei. dat op de lijst met nieuwe prijzen inderdaad verschillende prijzen voor ver schillende landen voorkomen. Het is ech ter de vraag, of men zo kan doorgaan: met name de Fransen hebben al gevraagd waarom zij meer voor de bollen moeten betalen dan bijvoorbeeld de Duitsers. De heer Van Til bracht na overleg in het bestuur de volgende prijzenlijst naar voren: 14-op 7.25. 12-14 6, 10-12 3,75, 8-10 2.50, 6—8 1,70, 4-6 1,10 en 2-4 0,60. Het tweede bestuursvoorstel kreeg een grote meerderheid. De heer Van Til beloofde, het eerste bestuursvoorstel of wel het voorstel-Bos, het tweede be- Wekelijkse keuring in Haarlem In tegenstelling met vorige week was het maandag op de wekelijkse keuring in Haarlem eèn dode boel. Alles bij elkaar was er maar weinig meer dan een tafel vol en daarbij was het meeste van het in gezonden materiaal nog oud, al moet er dadelijk aan worden toegevoegd, dat de kwaliteit van de bloemen over het alge meen genomen prima was. Om te beginnen was dat vooral het ge val met de inzending kleinbloemige nar cissen van G. Zandbergen-Terwegen, Sas- senheim. In kwaliteit even puik was de inzending grote van G. E. Vroomen en Zn. Sassenheim. In tulpen bestond er iets meer keus, maar ook hier was de aanvoer niet groot. Het bijgoed was naar verhouding goed vertegenwoordigd. P. Drost Lisse zond de eerste anemonen de Caen in. De stelen waren best, maar de kleuren niet erg zui ver. F. Rijnveld en Zn. Hillegom verraste met een buitengewoon fraaie fresia onder de naam Goldcoast. stuursvoorstel en de tip v hoek om de korting aan c te geven bij het P.V.S. delen. n de heer Oost- grootafnemers zullen behan- Voortaan garantieprijs voor rogge èn haver De minister van landbouw heeft na overleg met het landbouwschap ga rantieprijzen vastgesteld voor de op lichte gronden geteelde voedergranen van de oogst, ditmaal dus niet voor rogge alleen, maar ook voor haver. Voor rogge is de prijs vastgesteld op ƒ24,95 en voor haver op 25,35 per 100 kilo. (Vervolg van pag 1) De Indonesische kabinetsformateur Su- wirjo heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met de voorzitter der Masjoem. Natsjr. Deze vroeg hem of het zijn bedoe ling was de Masjoemi tot deelneming aai het kabinet uit te nodigen. De besprekin gen zullen niet hervat worden, voorda Natsir hierop een duidelijk antwoorc heeft gehad. Suwirjo moest voornemens zijn later op de dag een bezoek te brengen aan Hatta. Communisten dreigen Het machtige communistische vakver bond Sobsi heeft heden gedreigd met een algemene staking in geheel Indonesië als er een kabinet komt met de Masjoemi. doch zonder communisten. In Zuid-Sumatra hielden de commu nisten een zitstaking van 24 uur. Zij schil derden op de muren der bedrijven van dc Koninklijke en de Stanvac hun eisen, da Barlian, die het burgerlijk bestuur heeft overgenomen, zal worden afgezet. He. militair commando heeft de vakbbondlei- ders ter verantwoording geroepen, doch deze bleven weg. Sukarno en Hatta De chef-staf van het Indonesische leger generaal-majoor Nasution, heeft een be zoek gebracht aan Hatta om deze op de hoogte te stellen van de conclusies der Indonesische troepencommandanten, na dat deze te Djakarta in conferentie zijn bijeen geweest. Dinsdagavond bracht Na sution verslag uit aan Sukarno. De commissaris der veiligheidspolitie te Djakarta Sempu Muljono heeft de be richten dat er een poging zou zijn ge daan Hatta te ontvoeren, tegengesproken. Berita Indonesia had namelijk gemeld dat een bepaalde groep gepoogd had Hatt? uit zijn woning in het hart van de hoofd stad te ontvoeren. Indonesia Raya ver klaart. dat de communisten de tegenstan ders van Sukarno's plan terroriseert. Waterschapsbond bijeen Is er een nieuwe ramp nodig? (Van een onzer verslaggevers) Het is nu vooral geen routinege beurtenis, dat wij hier bijeenkomen, aldus opende mr. J. W. W. van der Hoeven gistermorgen de jaarlijkse vergadering van de Zuidhollandse waterschapsbond in het groothan delsgebouw Rotterdam. Maar, zo vervolgde hij, het is dringend ge wenst dat wij weer samenkomen, omdat er zoveel brandende proble men zijn, die ons bezig houden. De voorzitter releveerde de verminderde aandacht van de regering voor de dijken na de ramp van 1953 en drong sterk aan op de totstandkoming van de Deltawet. Wij zijn bitter gestemd, zo sprak hij. Is er een nieuwe ramp nodig om aan het belang van goede "dijken herinnerd te worden? Mr. Van der Hoeven verweet de rege- Geen verplichtstelling pensioenfonds van architecten De staatssecretaris van sociale zaken heeft van de organisaties, die op 6 aug. 1§56 een verzoek tot verplichtstelling van het op te richten pensioenfonds van de architectenbureaus hebben Ingediend, thans een schrijven ontvangen, waarbij dit verzoek om verplichtstelling is inge trokken. Records sneuvelden Drie zwemsters van „Het Gooi" hebben gisteravond in Naardcn twee wereldre cords gebroken, een wereldrecord geves tigd en een Nederlands record gebroken. De 16-jarige Tineke Lagerberg zwom de 220 yard vlinderslag in 2 min. 38.1 sec. en brak daarmede het wereldrecord, dat op 6 juli van het vorige jaar door de Amerikaanse Shelly Mann was geves tigd met een tijd van 2 min. 44 4 sec tijd van Tineke Lagerberg betekent te een nieuw wereldrecord op de 200 meter vlinderslag. Zij had dit wereldrecord zelf in haar bezit met een tijd van 2 min. 42.3 sec. De 18-jarige Ada den Haan evenaarde de door de internationale zwemfederatie gestelde limiettijd van 2 min. 50 6ec. op de 220 yards schoolslag, hetgeen vestiging van een nieuw wereldrecord betekent. De 16-jarige Jans Koster zwom de 500 meter vrije slag in de tijd van 6 min. 20,6 hetgeen een nieuw Nederlands record betekent. Het oude record 6tond met tijd van 6 min. 30.3 sec. op naam Mary Kok. Wereldtitel schaken SMYSLOV WINT ZESDE PARTIJ De zesde partij van de tweekamp o: het wereldkampioenschap schaken tu sen wereldkampioen Botwinnik en uitda ger Smyslov is door Smyslov gewonnen, waardoor beide schaker^ thans drie pun ten hebben. Smyslov speelde met wit en opende, voor hem ongebruikelijk, met de ko ningin-pion. Botwinnik koos de Gruen- feld-verdediging. Na de veertiende zet wa hij reeds in het nadeel, toen de dames waren geruild. Op de achtentwintigste zet gaf de wereldkampioen op, waardoor Smyslov zijn derde punt veroverde en de partijen thans op gelijke voet staan. Morgen wordt de zevende partij uit deze 24 partijen tellende tweekamp ge- Kosten: elfduizend gulden RAADHUIS VOOR MADURODAM De Haagse miniatuurstad Madurodam zal over enkele weken een eigen raadhuis bezitten. Allang was men, en terecht, van mening dat een stad zonder raadhuis geen echte stad is. Daarom zocht men naar een raadhuis in Nederlanddat waardig en uniek van bouw genoeg was, om voor Madurodam op kleine schaal na gebouwd te worden. De keus viel daar bij op Hilversum, de radiostad die naast haar omroep tot ver over onze grenzen bekend is door het bouwwerk van archi tect W. M. Dudok, dat in het begin der dertiger jaren gereed kwam. Anderhalf jaar geleden namen burge meester J. J. G. Boot van Hilversum en de leiding van Madurodam contact mei elkaar op, waarna in juni van het vorige jaar het besluit van de Hilversumse ge meenteraad volgde, een krediet van 11.000 gulden voor een maquette 1125. van de ware grootte) van het raadhuis, te ver- De opstelling van het gemeentehuis in de miniatuurstad wordt op het openblik afgewerkt. Een dekzeil beschermt het bouwwerkje nog tegen de maartse regen vlagen. terwijl de laatste hand aan de omgeving van de helder betegelde vijver wordt gelegd. Op 3 april zal in aanwezigheid van het aantal genodigden waaronder het voltal lige Hilversumse gemeentebestuur, het nieuwe raadhuis van Madurodam in ge bruik worden genomen. Dan zal Madu rodam een echte „stad" zijn. Competitie van de Leidse schaakbond De competitie van de eerste klasse werd gisteravond afgesloten met de wedstrijd tussen LSG III en Alphen I. Tot vlak het einde 6tonden de Leidenaars op t, maar toen gaf één van hen een stuk weg en sloeg de balans alsnog door naar de kant van Alphen I: 4%—5^>. Al phen I werd daardoor tweede achter kam pioen Philidor I en LSG III legde beslag op de derde plaats. Er rest nu nog de uitslag van de wedstrijd Voorschoten I en Boskoop I. Twee afgebroken partijen worden door de arbiters bestudeerd. LSG III—Alphen I: J. Boot—C. Brunt 01, P. F. JansenJ. Koopmans 10, M. BloemA. Kooy 01, C. ElzengaW. v. d. Roest 10. B. E. de GrootA. Post 9—1, P. S. Anes—A. H. Hooyer 1—0, R. Westra—H. de Ruiter 10, R. Zeven W. de Ruiter 01, G. J. LuhrmanP. de 'Jong 01, dr. S. A. NieuwzwaagG. Sdhuileniburg Vi— De Hongaarse tafeltenniskampioene, die na de wereldkampioenschappen tafel tennis in Stockholm kort voor het ver trek van de Hongaarse spelers was ver dwenen, heeft thans politiek asyl aan de Zweedse autoriteiten gevraagd. Hongarije heeft de Verenigde Staten van beschuldigd twee leden van de Hongaarse Olympische waterpoloploeg, die uit Melbourne naar Amerika waren gegaan, en nu naar huls zouden willen terugkeren, te hebben ontvoerd. De manager van de Hongaarse voet balploeg Honved, Emil Oesterreichter, tracht een ploeg van gevluchte Hongaarse voetballers te vormen om oefenwedstrij den in Oostenrijk te spelen. Voorts tracht an de internationale voetbalfederatie toestemming te krijgen, dat de gevluchte Hongaarse voetballers niet alleen oefen wedstrijden mogen spelen, maar ook Europese dlubs mogen uitkomen, handtekeningenactie van bekende Euro pese voetballers zal het verzoek onder- ring van een te slap beleid inzake de financiering der waterschapsvoorzienin gen. Hij verweet de overheid, dat er momenteel een voor de waterschappen onwaardige geldsituatie bestaat. Reeds lang zijn enkele door de waterschappen gedane verzoeken om hierin verandering te brengen, in behandeling. Beslissingen zijn nog steeds Uitgebleven, waardoor de werkzaamheden stagneren. Deze verzoe ken betreffen een afschaffing van het „onmogelijke" rentegamma en de beschik baarstelling van gelden op lange termijn. Momenteel worden alleen leningen op korte termijn aangegaan, een wijze van financiering die onverantwoord geacht moet worden. Batig saldo Zo somber als de voorzitter de situatie belichtte, zo opwekkend kon de penning meester, mr. A. Blussé van Oud-Alblas, de praktische stand van zaken typeren. De kas vertoont voor het eerst na jaren een batig saldo (ruim f 4800). „Maar we moeten ons hierdoor niet laten misleiden", zo vulde hij aan. De stijging van de con tributies alleen was oorzaak van dit batig saldo. Het was overigens voor de laatste keer dat de heer Blussé verslag uitbracht. Na 26 jaar de kas beheerd te hebben, nam hij afscheid. Tot nieuwe penningmeester werd be noemd jhr. mr. D. van Doorn uit Rotter dam, secretaris-rentmeester van het Hoogheemraadschap Schieland. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van de grootste waterschappen. Op het vlot afgewerkte huishoudelijke gedeelte van de agenda volgde een voor dracht van mr. dr. J. Winsemius, raads adviseur in algemene dienst bij het ministerie van verkeer en waterstaat, over het onderwerp „Het waterschap als doelcorporatie". Na een algemene inleiding over de be tekenis van het water voor de mensheid ging spr. in op de waterstaat in ons land. Hij onderscheidde de sektoren, zoals Nederland die kent, die van het rijk, de provincie, de gemeente en het waterschap en zette de samenwerking ertussen uit een, in 't bijzonder het aandeel van het waterschap eruit lichtend. Met nadruk wees hij op het belang van een goede verhouding tussen de erbij betrokken in stanties. Veel bestaande problemen in het waterschapswezen moeten tegen deze achtergrond worden gezien. Ook bij de rondvraag kwamen nog enige in de belang stelling staande onderwerpen aan de orde. Frankrijk tracht economie weer recht te trekken Frankrijk zal drastisch moeten verso beren. Op de binnenlandse markt over treft de vraag verre het aanbod. Daarom zal de vraag verminderd dienen te wor den, vooral in de overheidssector. Dit Is de zin van de besparing van 250 miljard francs, die de regering verlangt. Krediet- beperking en zekere belastingverhogin gen zullen noodzakelijk zijn. Dit heeft de Franse minister van finan ciën, Ramadier, gisteren in de Nationale Vergadering verklaard. Het debat over de algemene economische toestand van Frankrijk zal nog de gehele week duren. Men vertvacht, dat Mollet aan het einde de vertrouwenskwestie .zal stellen. Minister Ramadier wees nog op de prijsontwikkeling in andere Europese lan den en ook in Amerika, waar de groot- handelprijzen sterker gestegen zijn dan in Frankrijk. Hij meende, dat de Franse prijzen thans het internationaal niveau genaderd zijn. De regering verwacht een exporttoeneming van vijftig miljard francs, terwijl de invoer beperkt wordt, o.a. door aankopen van de overheid op de binnenlandse markt De Franse mijnwerkers, die zich onder de wapenen bevinden, zullen vrijstelling van dienst krijgen, om de kolenproduktie te verhogen. Gemeenteraad Valkenburg De agenda van de gemeenteraadsver gadering, die gisteravond gehouden werd, bevatte dertien punten; binnen het uur waren de vroede vaderen hiermee kant en klaar. De heer Th. van der Meij was met kennisgeving afwezig. Van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zuid-Holland was een brief ingekomen, waarin werd mede gedeeld. dat een subsidie in de kosten van voorbereiding voor de verbetering van de weg Haagse Schouw naar Katwijk was toegekend tot een bedrag van f 18708. De voorzitter, burgemeester Van der Have, zei, dat aan de Ned. Heidemaat schappij was opgedragen de zaak beste-stel van het wegdek, dingsklaar te maken en dat de plannen rschijnlijk in de jaar gereed zuilen zijn. Het ie dan echter nog de vraag, wanneer met.de uitvoering zal worden begonnen. Aan de Chr. wijkverpleging wijk en Valkenburg, aangesloten bij Het Oranje-Groene Kruis, zal een gelijk sub sidie worden verleend als aan Het Groe- Kruis. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs zal een voorschot worden verstrekt van 233 x f 35. Ook zal een subsidie worden gegeven vo< sohaffing van materiaal voor keersonderwijs. Achter de gemeente6churen Achterweg zal een kleine loods worden gebouwd voor het opbergen van materiaal, dat door de dienst Gemeentewerken wordt gebruikt B. en W. srelden voor, kleine perceeltjes grond en water aan te kopen bij de brug over de Zijlwatering. nodig in verband met de wense lijkheid om het tot dusver niet vast staande en betwiste eigendom van de brug bij onze gemeente onder te brengen. Er is jarenlang overleg gepleegd met de gemeentebesturen van Voorschoten en Wassenaar. Thans is met de huidige eige naars overeenstemming bereikt over de grootte en de prijs van de aan te kopen percelen. Ten gunste van de gemeente Wassenaar zijn nu de maten vastgesteld doorvaartwijdte en -diepte, zodat 1 een eind is gekomen aan een zaak, die vele jaren herhaaldelijk op de agenda van de raadsvergaderingen is voorgeko- Op een vraag van de heer K. Po6tmu6 zei de voorzitter, dat in het begin van het tweede kwartaal 1957 een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van de huizen aan het Boonrak. De heer S. M. Poot informeerde naar de verbeteringen van de Voorschoterweg. Wethouder Ouwer6loot zei, dat men over drie we ken zou beginnen met het algehele her- Markt- en visserijberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 maart. Groenteveiling: waspeen A 37—56. B 43—50, wit lof A 24—31, B 11—13, knolselderie 1—3. VLAARDINGEN. 20 maart. Visserijberich- ten. De trawler Ada, VL 7. besomde gisteren te IJmuiden 8450 aan verse vis. Vanmorgen waren te IJmuiden binnen de motorloggers VL 61 met o.a. 1800 kg tong en VL 197 met o.a. 2300 kg SCHBVENINGEN. 20 maart, Visserijbe- richt. Besomming trawllogger SCH 101—16.800. Notering verse vis per kilogram: tarbot I 2.07— kilogram - J.20—12.20. ijskabeljauw 85—90, stijve kabelpauw per vijf stuks 30—51.50. Notering verse haring 16.50—21.70. makreel 10— 24.50. beide per kist van 50 kilogram. IJMUIDEN. 20 maart. Prijzen per kg: uibot 320-230. gr. tong 280-275, grm. 280- 340—320, kl. I 275. II 250—230. ur- fH| 50 kg: tongschar 79. schartong bot I 230—205; p 32—29, I 23—20. I 28—25. II 41—22, i 42—26. eel 25—14, gr. schel- 77—57, s IJMUIDEN, 20 maart. Besommingen* 2 -29.500, IJM 10—11.900; loggers: KW "1—11.700, 153—13.800, 41— IJM 211—9380, 35 —9790, 3080; kotti VL 61—6220, 197—7500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7