4 L Dichtgroeiend Nederland stelt de Kerk voor geweldige opgaven n.mHiiimm Ook in de toekomst ruime taak voor vakvereniging Het ontstaan van een nieuwe gemeente Met S N ELPO N zie jeer geenbar st van velp'on Een dromer ~~*i op pad Droomkoning 2 Kerkvoogden uit groeiende gemeenten bijeen Schokkende cijfers (Van een onzer redacteuren) TJfTANNEER men de hele bevolking der wereld zou samenbrengen op het gebied van de Verenigde Staten van Amerika dan zou de bevolkingsdichtheid in dat gebied 329 inwoners per vierkante kilometer bedragen. Over geheel Neder land is de bevolkingsdichtheid ook 329 inwoners per km2. En in de drie weste lijke provincies is dit cijfer tweemaal zoveel: 755 per km2. Indien men de groei van onze bevolking wil bijhouden in de woningbouw, dan zal men tot 1980 ruw geschat 30 k 40.000 ha agrarische grond nodig hebben, dat is de oppervlakte van do hele Noordoostpolder. Met deze onrustlgmakendc cijfers be gon lr. F. Ottevanger, hoofdingenieur directeur van volkshuisvesting en bouw nijverheid te Haarlem, zijn causerie voor de Vereniging van kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk, die giste ren in Rotterdam een vergadering had belegd speciaal over de moeilijkheden van de groeiende gemeenten. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Boek VAN DL DAG Jachthond op de oceaan, door C Baardman. Uitg. J. N. Voorhoeve, Den Haag. Hein Maas wilde dominee worden. Maar de zee trok hem toch meer dan de kansel. En omdat zijn vader sleep bootkapitein was en bovendien mede eigenaar van de redery Maas, lag voor hem een prachtige carrière weggelegd. Zo zien we Hein Maas al spoedig op de brug van een gloednieuwe sleepboot staan. Hij doet braaf zijn best en het zit hem mee, van de eerste tot de laat ste bladzijde. Ook als de rederij over gaat in handen van een grote concur rent blijft Hein Maas aan zijn trek ko men. Hij krijgt naam door een belang rijk transport in opdracht van de Britse admiraliteit en in .de eerste oorlogsda gen verbreekt hij de Duitse blokkade om aan de strijd deel te kunnen nempn. Beroemd en beladen met onderscheidin gen keert hij na de bevrijding Maassluis terug. Het boek heet gebaseerd te zijn op his torische gegevens. Als dat zo is. kunnen het iedere sleepbootkapitein aanbe- die kenden we in ons land nog niet. Bovendien: helemaal geen opschepper, ook niet tegenover de pers (..bebrilde kerels met potloden in de hand", die aardig met spek weten te schieten"). Dichtgroeiend Nederland, noemde ir. Ottevanger ons land en met huivering wekkend cijfermateriaal toonde hij de juistheid van deze typering aan. Hoe moet de geweldige bevolkingsaanwas, die men voor de oorlog voor onmogelijk hield, worden opgevangen? Natuurlijk bouwt men nieuwe wijken, zoals dat gebeurt in de grote steden, waar wijken als Morgenstond in Den Haag uit de grond verrijzen. Maar het mlng -York tegen. Als de grote steden volgebouwd zijn, zullen middelgrote en kleine steden in de omgeving sterk moeten groeien. Dit wordt ook overwogen doch het brengt in verhouding weinig soelaas Binnen korte tijd zullen daarom wel geheel nieuwe stadsgewesten moeten ontstaan: te denken valt wat de Maas mond betreft aan een agglomeratie rondom het Haringvliet, waar de woon stad Hellevoetsluis zal ontstaan, mis schien een nieuwe stad van 10.000 in woners op Tiengemeten: in Petten is thans heel bescheiden rondom de nieuwe atoomreactor een nederzetting van tech nici geprojecteerd, maar wie zal zeggen, of hier geen nieuwe stad komt? Ir. Ottevanger kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat men te weinig besef heeft van de problemen waarvoor men binnenkort komt te staan. Kerk voogdyen en gemeentebesturen, die hier niet aan villen denken, ontvluchten de werkelijkheid in een dorpsmandarijnen- houding. zo zei hij ln de discussie. De sociologische problemen zijn vele ide grote stad is niet slechter dan het platteland, maar door de vlugge en massale migratie zonder aanpassing, ontstaat een geestelijke ontworteling die vaak onkerkelükheid en politiek radica lisme tot gevolg heeft). De kerk heeft hior een zeer moeilijke taak. Een algemeen probleem is, dat hier een ernstige bezinning nodig is e Ottevanger vroeg de Vereniging kerkvoogdyen. dat zy by de synode op zulk een bezinning zou aandringen. Ook de kerkvoogden zelf dienen deze zaak ernstig te nemen. Hier worden fouten gemaakt, die te voorkomen geweest. Maar het meest klemmend financiële probleem. Enkele gemeente besturen subsidiëren kerkbouw. En het kerkelijk grootboek, dat bij de financiering uitkomst zou kunnen bren gen, geniet nog weinig waardering bij de kerkvoogdijen, zo zei mr.-A. de Jong uit Miinsherenland. In de discussie citeerde iemand uitspraak van een kerkvoogdy: ..Worden we er beter van?" De gemeentelyke autonomie is in de kerk een groot goed. Het trieste mis bruik dat men ervan maakt,- -doet wel eens de verzuchting opstygen: werden we nu voor vyf Jaar eens bisschoppeiyk geregeerd; daarna graag weer presby- teriaal, als de zaak gesaneerd is, zei men. Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom wees er in zijn slotwoord op, dat vele kerkvoogdijen niet weten wat offeren is en dat ook aan de gemeente niet willen leren, omdat de inkomsten uit het kerkegoed ruim voldoende zijn voor de eigen behoeften. Maar zolang deze opvattingen er zijn, komen we er niet, zo zeide hij. Wij moeten met elkaar deze problemen meester worden. Men zie ook elders op deze pagina. BEROEPINGSWERK ipen te Koningsberger): J. J. Meuzelaar te Noord- wyk-Binnen. Aangenomen naar Kerkdriel: vik. J. A. Poelman te Wassenaar. Benoemd tot vikaris te Krimpen aan den IJssel: kand. H. J. Weernekers te Bennekom. Beroepbaarstelling: vik. J. Plasman, Paterswoldseweg 101a, Groningen- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bozum: kand. H. Langen- brug te Emmercompascuum; te Kampen ik.-J. L. Wielenga): A. W. Meeder te jkenisse; te Bolnes: Th. Vollenhoven te Ëergentheim; te Alphen aan den Rijn (derde predikantsplaats)H. van Bentnem te Wieringerwerf. Aangenomen naar Bruinisse: kand. C. A. Wielemaker te Silvolde. Bedankt voor Hazerswoude: J. Banga. te Vleuten-Dt Meern. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Niezijl-Kommerzijl: kand. J. M. Goedhart te Kampen, die bedankte voor Buitenpost, Nijverdal en oor Zalk en Veecaten. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Midwolda: M. Vlietstra te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo Mich. (Ver. St.): H. Rijksen te Vlaardingen. Theologische promotie mej. J. C. Schreuder Uitlachen Ze belachten Hem. staat er in de Statenbijbel (Matth. 8 24). Het woord is een beetje plech tig en daarom dringt misschien niet tot ons door, wat men daar in Kapernaum deed. De Nieuwe Vertaling zegt wat cru: ze lachten Hem uit. Ze vinden Jezus belachelijk, wanneer Hij het leven proclameert. Ze vinden het bespottelijk, dat Hij de dood niet néémt. Maar hoevaak doen wij net zo? Wij vinden het een aardige alle gorie, wanneer het kruis aange duid wordt als de tweede Boom des Levens, maar wanneer dat in ons leven-van-elke-dag iets moet gaan betekenen, dan is onze hou ding een belaching. Nee, wij zijn te christelijk op gevoed om hardop te lachen over de boodschap van het leven, dat Hij door Zijn dood verwierf voor ons. Maar we hebben dat leven verschoven naar het „hierna maals". Hoe vaak lacht de oude mens, ook onze vrome oude mens, Chris tus uit, wanneer Hij zegt, dat wij niet gestorven zijn? haar proefschrift getiteld: „De overwin ningsgedachte bij Johann Christoph Blumhardt" verdedigen ter verkryging van de graad van doctor in de theologie aan de Vrije Universiteit. De plechtig heid zal om half vier beginnen in de Woestduinkerk te Amsterdam-West. Dr. W. Albeda in proefschrift: Menselijk or ga nisatie-vermogen p.b.o. niet overschatten in (Van onze sociale redacteur) ^AL er voor de vrije organisaties nog wel een wezenlijke taak overblijven, wanneer de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie volledig haar beslag zal hebben gekregen? Wij menen op deze vraag een bevestigend antwoord te moeten geven, ook al zijn thans nog vele factoren onduidelijk en al is het moeilijk een gedetail leerd beeld te geven van de verwachte ontwikkeling. De onlangs gepromoveerde dr. W. Albeda geeft in zijn proefschrift geti teld: De rol van de vakbeweging in de moderne maatschappij, eenzelfde ant woord, maar voor wat betreft de vakvereniging voegt hij aan dit antwoord een uitvoerige motivering toe, waaraan wij hier gaarne aandacht besteden. zekere groei in de wijze van onderlinge beïnvloeding der verschillende maat schappelijke organisaties. Dreiging er directe dwang hebben plaats gemaakt voor overreding, voor het beroep op recht en billijkheid en voor het beïn vloeden van elkaar door de macht van het woord en het persoonlijk prestige. De vakvereniging heeft de laatste tien tallen jaren steeds meer het karakter van de strijdorganisatie verloren. En de ontwikkeling is thans zover voortgeschreden, dat men staat voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; een deel van het bedrijfsleven heeft zich reeds aangepast aan deze vorm van or ganisatie. Maar betekent dit nu, dat de vakver enigingen op maatschappelijk terrein vrijwel geen taak meer hebben, dat de vertegenwoordigers in de p.b.o.-or ganen. die daar zonder last of rugge spraak zitting hebben, de zaken wel re gelen en dat de vakbeweging maat schappelijk alleen nog maar kiescollege of bezinningscentrum zal zijn. Melodie en woord der Ethergolven donderdag 21 maart Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.20 Gram. VPRO: 7.SO Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram: 10.50 V d kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip, caus; 11.15 Omroepork; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnet je; 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Ham mondorgelspel; 13.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws: 13.15 Meded en gram: 13.28 The- aterork; 13.55 Beursber; 14.00 Gram met comm: 14.45 Clavecimbelrecital; 15.15 V d zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d Jeugd; 17 45 Regeringsuitz.Nederland en de wereld: Uitwisselingsprogramma over Cuba, in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep, 18.00 Nws; 18.15 Sportproble- I men: 18.25 Lichte muz: 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 V d kleuters: 19.05 Jazz- muz: 19.40 De peperklip; 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.35 Schooiertje en koningin, hoorsp; 22.00 Gram; 22.40 Act: 22.50 Sportact; 23 00 15 Beursber v New York; 23.16 tenlandse correspondenten melden; 23.25—34.00 Gram Puzzel mee OPGAVE PUZZEL No. 74 KRUISWOORDRAADSEL Horiionlaal: 1 oogholte. 3 projektiel, 7 dichtbij, 8 duw. 9 rivier in Italië, 10 snuisterij. 12 lyrisch gedicht, 13 boom, 14 cirkel, 16 pers. voornaam woord, 17 de eerste vrouw, 18 kook kachel. 22 voegwoord, 23 boom, 24 gewaad, 25 schoenvorm, 26 inhouds- maat. Verticaal: 1 bot. 2 rivier. 3 dier, 4 oppervlaktemaat. 5 heldendicht, 6 voorzetsel. 8 onmeetbaar getal, 10 drinkgerei, 11 schrijfkosten, 15 weef sel, 16 streek. 18 hevig. 19 aanslib bing. 20 niet thuis, 21 pers. voornaam woord, 24 gezinslid. OPLOSSING PUZZEL No. 73. BLUF: O N S RAT KAPOT YS H K GA SOEPEL L O K L A S METING O M S G A A FIETS PAL AKSMUTS 8.15 Gram: 8 50 V d 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewij- 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken: 1145 Gram: 12.00 Middagklok noodklok: 12.03 Pianospel; 12.20 Gram; 12.25 het land; 12.35 Land- en tuinb me- ded; 12.38 Lichte muz; 12.55 Zonnewijze nws: 13.20 Alt-m- NCRV14.00 Kt I j.45 V d vrouw: 15.15 Sopr en plano; 15 45 Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 et; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; Televlslepro6r. NTS: 20.00 Journ en weer- ber. NCRV: 20.15 Teledisco-parade; 20.25 Kunstkron; 20.45 L'Histroir de chicns, film 21.00 Nationale thee-duel Olympiade: 21.25 Enkele reis Rome, TV-spel: 21.50 Dagslui- "ng. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 d scholen: 13.00 Orgelspel; 13 13 55 W< Lichte 1 18.30 Hoorsp: 18.00 V t 19.45 Twee plano's; f. 19.00 Nws; 19.15 Stad en land; 19.40 Sport; overz; 20.15 Donderdagavondconc: 21.15 Caus: 21.30 Gevar progr; 22.00 Nws; 22.15 Discus sie; 23.05 Ork conc: 23.30 Caus; 23.45 Pari rerz: 24.00 Nws; 0.08—0.13 Koersen. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en .J47 m. 12.00 Nws en voordr: 12.15 Mrs Da le's dagboek; 12.30 Ork conc: 13.00 Pari overz: 13 15 Ork conc; 14.00 Dansmuz; 14.45 V d kind: 15.00 V d vrouw; 16.00 Nws en lichte muz; 16.45 Lichte muz: 17.15 Mrs Da le's dagboek; 17.30 Caus; 17.45 Ork conc. 18.30 Klankb; 19.00 Gram; 19 30 V d jeugd; gelse les; 14.15 Gram; 14.30 Franse 1< 14 45 Gram; 15.00 Schoolradio; 15.30 Grai 15.45 Duitse les: 16.00 Koersen; 16.02 Plar recital; 17.00 Nws; 17.10 Gram; 17.15 V d kind- 18.15 Jeugd en Mozart; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 Gram; 19.45 Mannenkoor; 19.50 Caus; 20.00 Gram; 20.10 Moderne tij den; 20.40 Verz progr; 21.30 Gram; 22.00 Nws; 22.11 Intern Radio Universiteit; 22.30 Dubbel kwart; 22.55—23.00 Nws. Brussel, 484 m. 12.00 Gram; 12.30 Idem; 13.00 Nws; 14.15 Gram; 1530 en 18.05 Idem; Ds. W. E. den Hertog vertelt de kerkvoogden over (Van redacteuren) TN de vergadering van de Vereniging van kerkvoog dijen in de Nederlandse Her vormde Kerk, waarin gisteren te Rotterdam speciale aandacht besteed werd aan de groeiende gemeenten (men zie elders op deze pagina), heeft ds. W. E. den Hertog, hervormd predi kant van de Adventswyk- gemeente in 's-Gravenhage- Loosduinen (Morgenstond), verteld van de oplossing dier problemen, zoals die in zyn gemeente gevonden is. De hervormde gemeente vhn Loosduinen zal van 4000 zielen in 1930 over enkele jaren gegroeid zyn tot een zielental van 30.000; de oude dorpsgemeente is niet veel gegroeid, de aanwas komt van nieuwe wijken als Mor genstond, die vanuit Den Haag het oude dorp genaderd zijn. Ds. Den Hertog schetste de ontwikkeling die geleid heeft tot het aanvaarden door de Loosduinse gemeente van de verantwoordelijkheid voor de niqpwe wijken, waarin men in 1948 besloot vier wijkgemeenten te stich ten van ongeveer 5000 zielen, elk met een predikant, een wijkcentrum en een kerk. In 1950 heeft de kleine ge meente haar financiën zo ge saneerd. dat vertrouwen gerechtvaardigd was en twee jaar later wegd de eerste kerk, de Adventskerk, ont worpen. In oktober 1953 kwamen de eerste bewoners aan, In november van dat jaar ging de eerste paal de grond in en in het voorjaar van 1955 kon de kerk geopend wor den. De wyk nadert nu haar voltooiing. Nieuwe stadstvijk op welke plaats kan de kerk het beste staan enz. In het Haagse geval verleent de overheid bij kerkbouw een subsidie van. 90 per zit plaats, een regeling, die nu de kerk niet meer alleen „gehoorzaal" is, voor herzie ning vatbaar is. Men moet niet wachten, zo zei ds. Den Hertog, met het bouwen van de kerk, totdat do wyk er is. Voor de vor ming van een gemeente is aanwezigheid n kerkg noodzakelijk In nieuwe wijken is de bevolking een door-elkaar- geworpen verzameling van mensen, die zeer ernstig ge vaar lopen, in de stadswoes- „huis der gemeente" moet hun toevluchtsoord zyn; niet later nog eens een keer wórden, want dan komt er niets van. instelling van een kopje koffie na de dienst, waarbij men het snelst en het pret tigst kennis kan maken met kerkeraad en predikant en nog door veel andere zaken meer, kan de kerk de men sen een binding geven, zó zelfs, dat buitenkerkelijken, wanneer ze hun eenzaamheid we, niet gegroeide gemeente nodig is: het loopt ook in de papieren. Allereerst is nodig een verantwoord pastoraat. In de eersite tyd zal de predi kant zelf veel huisbezoek moeten verrichten. Langza merhand kan hy om zich heen een kring van ouder lingen verzamelen. Maar in een nieuwe jonge wijk zal hij maar weinig ervaren ouder"-lingen kunnen vin den. Enthousiasme isvoor ambtsdragers niet genoeg. Dus moet er Radervorming plaatsvinden, een cursus voor ouderlingen. En er is nodig een kerkeraadsbiblio- theek. De gemeenteleden moeten geactiveerd worden. Het is gemakkelijk alle werk te laten verrichten door enkele volijverigen, maar de ande ren ontneemt men dan alle kans op verantwoordelijk heid. Eén lid zal daarom geen tweede kerkelijke functie erbij mogen krijgen, de functies dienen te worden gespreid. In ds. Den Her- togs gemeente zyn 850 ge zinnen min of meer mee levend (van de 1400): hy heeft onder hen ongeveer 170 medewerkers in allerlei takken van werk kunnen TTEELt LI Den gemeent grondig ln dit o] gemeentevorming tijdig ondig „gepland" wordt.1 i dit opzicht niet op de fei ten vooruitloopt, loopt achter de feiten aan en verzuimt enorme kansen. Dit betekent, dat men tydig contact op neemt met de overheid: wat voor mensen komen er wo nen (hoe komen de huren te liggen), welke bouwver enigingen zijn ingeschakeld, de Het is ook vaak zo, dat de komst in een nieuwe wijk voor de mensen een nieuw begin betekent; de van de kerk vervreemde heeft vaak in deze omstandigheden maar een kleine stoot nodig om weer trouw kerkganger te worden. Maar dan moet er ook een kerk zyn! Het huisbezoek staat op losse schroeven, als de ouderling niet naar 4e kerk kan wij- IV/Ten zag de kericvoogden 1V1 als het ware hoofd- rekenen met steeds langere gezichten, toen ds. Den Her tog uiteenzette, wat voor de vorming van zo'n heel nieu- een- Het koffie-uurtje ^ionc+ /In klnn-nnn de dienst, de bloemen zieken, de cadeautjes voor de jonge moeders (en dat zyn er veel) moeten dienst- van-de-kerit" zyn, en dus gratis. Het wijkblad wordt ook door de niet-meelevenden heel goed gelezen, zo bliikt. Het is dus geen weggegooid geld, wanneer het kerkblad gratis wordt verspreid. De kerk moet vaak van zich la ten horen. Maar bij de vele brieven en convocaten, die de gemeenteleden krijgen, mogen geen bedelbrieven HOE moeten al deze din gen betaald worden (en ook het jeugdwerk als de kleuters groot worden, die nu de meerderheid van de doopleden zijn), zo kan men zich afvragen. Men mag de nieuw-geko- menen niet als eerste levens teken van de kerk een pa piertje over de financiën sturen. Ds. Den Hertog ziet fcoede resultaten van een financieel huisbezoek, dat het pastorale volgt en min stens even belangrijk is. Er liggen hier moeilijkheden. Velen hebben zich in schul den gestoken voor een nieu we inrichting van het huis, de verhuiskosten waren groot, kinderen kosten geld. Men moet het aandurven, eerst iets te doen voor het gemeentelid, vóórdat men hem om geld vraagt. Dit kost enorm veel, maar het gaat voor de geesteiyke baat uit. Voor de materiële baat ook, want hier kweekt men dank. baarheid, die zloh ten slotte ook uiten wil. Er is in de Hervormde kerk een opvoe ding nodig tot kerkeiyke of fervaardigheid. Van de „financieel-bezoch- te" gezinnen bleek 59,03 pro cent in ds. Den Hertogs ge meente bereid by te dragen; 4 procent kreeg uitstel en 36.7 procent was alsnog niet bereid. De bydragen zijn ruim vol doende om samen me>t de generale bijdrage voor de kerkbouw de gemeente self supporting te maken.. DE Adventsgemeente ds. Den Hertog gaf het grif toe is onder bijzonder gunstige omstandigheden tot stand gekomen. Het zal vaak moeilijker gaan. Enkele moeilykheden worden o.m. veroorzaakt door de grote ongelykheid van de kerke lijke bijdragen in verschil lende gemeenten. Hier moet iets op gevonden worden. En de grootste moeilijk heid is het aantrekken van het geld voor kerkbouw. Daarover (zie elders) heeft men gisteren nog meer ge zegd. Maar uit het betoog van ds. Den Hertog bleek zonne klaar, dat het mogeiyk is, een gemeente te vormen, uit van hun vertrouwde om geving losgescheurde men sen, die dreigen voor de kerk verloren te gaan. Als de kerk r niet vreemd blyft. Geen eindpunt Dr. Albeda voert aan, dat men de publiekrechteiyke bedryfsorganlsatie niet al té zeer moet zien als een eindpunt van de maatschappeiyke ontwikkeling; dit is een overschatting vath de mogeiyk- heden voor menseiyke organisatie er een onderschatting van de kansen op veranderingen in de behoefte aan orga nisatievormen. De behoefte aan het be staan van een vakvereniging wordt hier al te gemakkeiyk weggeredeneerd. De maatschappeiyke organisaties behouden de functie, er voor te waken, dat ook de be dryfsorganlsatie niet op de een of andere wyze de positie van de schillende groeperingen zal aantasten. Door de bedryfsorganen te zien als een stap voorwaarts, maar niet als een totale verandering ten opzichte van de collectieve arbeidsovereenkomst, redeneren wy, aldus dr. Albeda, naar ons gevoelen, in de iyn van de christe- iyk-soclal<i beweging. Dr. Albeda noemt nog als voorbeeld een omstandigheid, waarin de behoefte aan een actieve vakvereniging maar al te zeer gevoeld zal worden. In de be ginperiode van de p.b.o. acht dr. Albe da het namelijk niet uitgesloten, dat er in een bepaald bedrijfsorgaan een ern stig verschil van mening zal ontstaan, dat voor de vrije organisaties aanleiding zal zijn haar medewerking aan het be drijfsorgaan op te zeggen. Ook een voort durend falen om op tijd een beslissing te verkrijgen kan hiertoe leiden. Op grond van deze mogelijke houding van de vrije organisaties, verwacht dr. Albeda een preventieve gunstige invloed op het overleg in de bedrijfsorganen. De vrije organisaties spelen on de achter grond mee en vormen n 'potentiële machtsfactor, die de voo- Hurende ernst van het overleg-onderstreept. Geen overschatting Echter niet alleen op organisatorische gronden moet men zich voor een over schatting van de betekenis van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie hoe den en dus ook voor een te ver terug dringen van de vrije'organisaties. Ook de punten, waarop de p.b.o. geen fun damentele veranderingen kan brengen moeten ons er van weerhouden eèn over dreven betekenis aan de p.b.o. toe te kennen. Door de p.b.o. worden immers de eigendomsverhoudingen niet aangetast. Het particulier bezit der produktiemid- delen blijft gehandhaafd, hoewel de be schikking over die produktiemiddelen welke aan bepaalde voorwaarden of re gelen kan worden gebonden. In de tweede plaats wordt de concur rentie niet uitgesloten. Geen enkele ver ordening mag de gezonde mededinging in de weg staan. Er worden slechts rechtsregels voor de mededinging ge steld. Het spel blijft, de spelregels wor den verbeterd. Ook mag de vrije vestiging niet door de bedrijfsorganen beperkt worden, ten zij dit hun door de wet wordt opgedra- En in het algemeen mogen de be drijfsorganen niet de prijsvaststelling ter hand nemen, hoewel in enkele gevallen wel de wijze van prijsvaststelling aan regelen kan worden gebonden. Positieve waarde De grote positieve waarde van p.b.o. moet naar de mening van dr. Albeda gezocht worden in het bevrijden van ons economisch stelsel van zijn eenzij dig kapitalistische trekken, zich uitend in te grote nadruk op het winststreven en onvoldoende verantwoordelijkheid bij de werknemer. Door de betekenis van de p.b.o. ook in haar beperktheid te zien. heeft dr. Albeda willen aantonen, dat er voor de vrije organisaties nog een eigen terrein overblijft. Met name voor de vakvereniging ziet hij ten slotte op het gebied van de voor lichting nog een belangrijke taak weg gelegd. De problemen van de gehele be drijfstak en van het gehele bedrijfsleven liggen immers nog veel te ver buiten de gezichtskring van het eenvoudige vak de gezichtskring van het eenvoudige vakverenigingslid. Daardoor ziet hij ook veelal in de vakbeweging geen bouw steen voor een nieuwe opbouw der sa menleving. Het is nodig, dat zijn belang stelling gewékt wordt en de vereiste scholing plaats vindt. 40 We zijn onschuldig, maar we komen er niet onder uit, zei hij zuchtend, een arm mens moet soms schuld op zich nemen voor iets waaraan hij zo onschuldig is als een pas geboren kindWat denk jij er van, Joost? Geef het geld, dan hebben we rust, ant woordde Joost met sombere stem. Jan dook in de bedstede en uit een oude cacaobus telde hij Moet je een kwitantie? vroeg de Dromer spottend. Laat maar, het is een zaak van vertrouwen, antwoordde Jan grootmoedig. Zijn we nu van alles af? informeerde Joost. Over deze zaak zal je nooit iets meer horen, beloofde de Dromer, maar dreigend vervolgde hijTenzij het nodig is om dit paard nog eens van stal te halen omdat je een nieuwe zonde op je geweten neemt. Maak je over mijn geweten maar geen zor gen, zei Jan, die zich weer een kerel voelde. Het was jammer van het geld dat hij moest afstaan, maar het was beter zo dan de gevangenis in en de Dromer was ditmaal wel heel erg dreigend geweest, je wist nooit waar je met hem aan toe was. De heer de Jong en de Dromer vertrokken met het geld. Je bent een wonder, zei de heer de Jong toen zij in de auto zaten. Zelfs dromers zijn wel eens praktische mensen, antwoordde de Dromer en hij glimlach te stil voor zich heen. Morgen zou hij Koos weer op de benen kunnen zetten. Geheel nutteloos was hij toch niet. De vrouw van Koos was bezig met de kinderen klaar te maken voor de dag. Zij was wel arm, maar zij was de zindelijke moeder gebleven die haar kroost van top tot teen gewassen de deur uit liet gaan. Haar ogen glansden toen zij de Dromer zag binnenkomen, zij had vertrouwen in de zwerver, die reeds eenmaal haar gezin weer goed op de benen gezet had. Hoe is het? vroeg de Dromer. Mijn man is nog niet wakker, maar de jon gens hebben gegeten van het brood dat gister avond overbleef. Nu kunnen zij er weer tegen en zij zullen zich in en bij de school netjes ge dragen, nietwaar jongens? De jongens bromden een onverstaanbaar ant woord, zij begrepen wat hun moeder bedoelde. Zij mochten niet vechten als zij nageroepen wer den of minachtend aang^gien. Moeder had goed praten, meende de oudste. Als het te erg werd zou hij om zich heen slaan, hij had er genoeg van om steeds maar weer het doelwit van de spot te zijn. Zijn kleren waren versteld, maar zag hij er niet keurig uit en was het zijn schuld dat zijn vader een houten been had? De Dromer begreep wat er in de jongensziel omging en lachend zei hij: Netjes oppassen wil niet zeggen dat je als zoe te koek opeet wat een ander je voorkauwt. Een flinke jongen moet soms zijn handen wel eens uitslaan en erg is dat niet als je maar weet 1 neer het genoeg is. O, zo, bromde de oudste zoon die met deze opvoedkundige les zeer ingenomen was. De lijde- lijkb ;d die zijn moeder hem voorhield zinde hem nie- j wist niet hoe hem het bloed soms uit de an gezogen weid. Je bent een verstandige jongen en je weet best hoe je op de broertjes moet passen, zei zijn moeder met een strelende tonatie in haar stem. Een goede moeder is zij, dacht de Dromer en met een gevoel van welbehagen gleed zijn hand over het geld, dat in de binnenzak van zijn col bertjasje geborgen zat. Het geld was van de héér de Jong, maar die had het niet willen aannemen. Het moest eerst weer aan Koos overhandigd worden. Dit bewijs van vertrouwen zou beter medicijn zijn dan dui zend welwillende woorden, meende hij. De Dro mer bewonderde zijn doorzicht en genoot al bij voorbaat van de manier waarop hij Koos verras sen zou. En hoe zou de afgetobde vrouw reageren als zij' het geld weer in de handen van haar man rag? Dat moment zou „de huzaar" mee moeten ma ken. Misschien zou zij dan minder ongunstig over hem oordelen. Hij was geen onnut meubelstuk in de maatschappij. Als hij dit gezin kon redden van de ondergang, was zijn leven niet tevergeefs ge weest. De man met het ene talent werd niet de mindere geacht van de man met de vijf talenten. (Wordt vervolgd; j fN Indonesië leven nog moedige man- nen. Een van hen is Hatta. Al ge- lime tijd geleden heeft hij zich uit de eerste rijen van de politici terugge trokken, daarmee te kennen gevende niet langer verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor de gang van za ken. Nu heeft hij zich in bewoordin gen, niet voor tweeërlei uitleg vat baar, tegen de verwarde denkbeelden van Soekarno gekeerd. Hij heeft de wonderlijke conceptie in Soekarno, die zelfs in het revolu- tionnaire Indonesië op een grote mate van critiek is gestuit, gebrandmerkt als een droom die niet op werkelijk heid steunt. Is dit niet een juiste typering voor heel de denkwereld, waarin nog zo- velen ln Indonesië leven? Onder een president, die behalve staatshoofd vol op partijman is, bouwt men er in j revolutionnaire gezindheid allerhande luchtkastelen op. Men maakt er aan spraken op gebieden die met Indone sië zelf niets uitstaande hebben. Intus sen gist het in de geforceerde een heidsstaat, waarvan de president nog een van de weinige saambindende ele menten is. Een president echter, van wie een man als Hatta nu heeft ge zegd, dat hij werkt met dromen, die niet steunen op de werkelijkheid. Maar de werkelijkheid is een zaak, die zich toch altijd nog doet gelden. Ook in een land als Indonesië. Op hei onverhoedst kan men er mee worden geconfronteerd. Dan schrikt men wak- ker en ontdekt men, te hebben ge droomd. Hatta Is in Indonesië nog een man van gezag. Men mag Indonesië geluk kig prijzen, dat het nog zulke mannen achter de hand heeft. Iedere dag dat: op hen geen beroep wordt gedaan is voor Indonesië een verloren dag. Advertentie hoest? weg hoest Kerkgebouw uit de eerste eeuw Bij de aanleg van een nieuwe verkeers weg in Kottayam in India zijn arbei-1 ders op muurresten gestoten van een kerk, waarvan kerkhistorici algemeen dat het de fundamenten n kerk uit de eerste eeuwj NiloWkal-kerk betreft, één van de ze- i ven kerken, die door de apostel Tho-1 mas zouden zijn gesticht. Reeds dertig jaar geleden hebben kerk- historici een poging gedaan de plaats van de zevende kerk te vinden. De plaats van de andere zes kerken was j al bekend. Toogdag I.D.D.K. Ook aan de kerk nog kaarten verkrijgbaar Toegangsbewijzen, tevens program maboekje. voor de toegang van „In Dienst der Kerk" op woensdag 27 maart te Apeldoorn, zyn ook nog verkrijgbaar aan de ingang van de Grote Kerk aan de Loólaan te Apeldoorn op de morgen van de toogdag. Kosten één gulden per persoon. De toogdag begint om tien uur precies met een wijdingsdienst. Hoofden zijn tegen de nivellering Zaterdagmiddag zijn in 's-Gravenhage voor de eerste maal de beide hoofd besturen bijeengekomen der Vereniging van hoofden van scholen en de Ver eniging van hoofden van prot. christe lijke scholen, om gezamenlijk de moge lijkheden en punten van samenwerking te bespreken. Besloten werd een commissie in te stellen, die de richtlijnen voor deze samenwerking zal vaststellen. Ter vergadering gaven de beide hoofdbesturen hun bezorgheid te ken nen ten aanzien van de in de dagbla den verschenen berichten over een ge ringe verhoging van de hoofdenmarge boven de marge van een onderwijzer met hoofdakte. Medegedeeld werd dat, mochten deze berichten juist blijken te zijn, door beide verenigingen tegen deze verdere nivellering van de functie hoofd ener school met alle hier- ten dienste staande middelen ge streden zal worden. Oost-Duitsland Nog twee kerkbladen verboden Eerst nu wordt bekend, dat vorige week niet alleen twee Berlijnse kerke lijke bladen door de Oostduitse regering verboden zijn, maar ook het Thüringse zondagsblad „Glaube und Heimat", dat in Jena verschynt en de Mecklenburgi- séhe Kirohenzeitung, die in Schwerin uitkomt. De hele oplage is in beslag genomen, omdat er berichten over de laatste gene rale synode in stonden. De redacteuren moesten zich zaterdagavond melden bü het Oostduitse staatsbureau voor pers zaken. Het is nog niet bekend, hoe het hun gegaan is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2