Jlkaoir GTtmronl In Londen opnieuw gesprek over een ontwapening V.S. beloven steun voor bewaren van de vrede W.E.IL akkoord met Britse bezuiniging de Engelse regering poogt in staking te bemiddelen WATERSTAAT DOET HET MET 20 MLN MINDER DINSDAG 19 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 53936. Chef-red.: H. W. J. ENSER1NK CURISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «ttatvutlct «fcelleten myn furl in tegfjeaspoct Zevenendertigste jaargang No 10910 Leeuwen voor de tent Zie pagina 5 Mengeling van hoop en pessimisme Lichtpuntje: Rusland wil controle op geleide projectielen Drs. A, B. Speekenbrink Gouverneur voor Antillen benoemd (Van redacteuren) Bij K.B. vain 18 maart is drs. A. B. Speekenibrink benoemd tot gouver neur van de Nederlandse Antillen. De heer Speekenibrink, die buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter is, vervult op het ogenblik de functie van hoofd van de economische afdeling van de Nederlandse ambas sade in Washington. Dre. Speekenibrink is 52 jaar. Hij stu deerde aanvankelijk voor zee-officier, doch ging later naar de Economische ho geschool in Rotterdam, waar hij docto raal examen deed. Hij was eerst werk zaam bij de daarna bij Econo mische zaken. In de oorlog verbleef hij in Londen. Onder meer was hij waar nemend secretaris-generaal van scheep vaart en visserij en vervolgens van han del, nijverheid en landbouw. Per 1 juli 1945 werd hij directeur-generaal van Bui tenlandse economische betrekkingen. Van 1950 tot 1952 verbleef hij in Djakarta als assistent van dr. M. Hirschfeld, die toen hoge commissaris was. Daarna werd hij aan de ambassade in Washington verbon den. De heer Speekenbrink, die als zeer bekwaam bekend staat, i6 de r.k. begin selen toegedaan, doch hij is niet bij een partij aangesloten. Hij is gehuwd en vader van vier kinderen. EERSTE TOMATEN Op dc Loosduinse grocntenveiling zfjn gisteren de eerste tomaten aangevoerd. Tuinder D. Franken uit Loosdu'inen kreeg er dertig cent per stuk voor. van de sub-commissie voor de ontwapening der Ver. Naties ge delegeerden, die zoeken naar een methode tot inkrimping van de moderne bewapening. Zo zeide de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, tot de vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten, Canada en Rusland, die gisteren in Londen bijeen zijn gekomen, om hun besprekingen over de ontwapening te hervatten. De bevordering van de vrede, zei minister Lloyd, is de eerste impuls voor onze pogingen om tot ontwapening te komen. Maar er zijn ook andere redenen, zoals de kosten van de moderne bewapening, die bijna niet te dragen zijn voor de staten. gezegd, dat Rusland zijn proeven met kernwapens alleen dan zal staken als ook de Verenigde Staten en Engeland hun proefnemingen beëindigen. Ook zal Rus land zijn troepen dan pas uit Oost-Europa terugtrekken, wanneer de westelijke mo gendheden ook bereid zijn hun troepen terug te trekken. Op deze eerste zitting van de ontwape ningscommissie heerste er een mengeling van hoop op en pessimisme over de kan sen voor een of andere vorm van over eenstemming tussen Oost en West over de ontwapening. Een klein lichtpunt leverde deze ver gadering op. De Russische afgevaardigde, Valeria Zorin, diende een omvangrijke samenvatting van de reeds bestaande communistische ontwapeningsplannen in. In deze samenvatting werd gezinspeeld op de mogelijkheid ook een controle uit te oefenen op de geleide projectielen. Verleden jaar hadden de Amerikanen reeds een dergelijk voor stel gedaan. Rusland bleek verder bereid te zijn te praten over een plan tot beperking van de strijdkrachten der Verenigde Staten en de Sowjetunie tot iVz miljoen man elk en tot 750.000 elk voor Engeland en Frank rijk. De plannen De commissie heeft in de komende dagen en weken heel wat werk te ver- Er liggen vijf plannen op tafel: I Het Amerikaanse voorstel van 14 jan. 1957, waarin wordt aangedrongen op internationaal toezicht op de proefne mingen met ruimte- voorwerpen, waaronder intercontinentale projectie len, niet-bemande wapens voor lange afstand en „ruimtestations",. O De Russische voorstellen een einde te maken aan de proeven met kernwapens en binnen twee jaar een verbod tot het vervaardigen van kernwapens. O Het geamendeerde Brits-Franse plan uitgebreide ontwapening in A Het plan president Eisenhower wederzijdse inspectie uit de lucht. C De suggestie van Boelganiiv voor de vestigirfg van controleposten op strate gische punten in de wereld. Bovendien zullen de afgevaardigden in het algemeen het probleem van de ontwa pening behandelen. Kroesjtsjef De leider van de Russische communis tische partij. Kroesjtsjef, heeft gisteren Israël ontmoet begrip DE MINISTERS van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en Israël, Dulles en mevrouw Meir, hebben gisteren twee uur gesproken Foster Dulles over het Midden-Oosten. Daarna kwamen onderhandelingen tussen een Israëlische delegatie en hoge Amerikaanse ambtenaren. Na afloop werd een gezamenlijk communiqué uitgegeven. Golda Meir: evrouw Golda Meir heeft minister Dulles op de hoogte gebracht van de gro te ongerustheid die in Israël heerst over de terugkeer van de Egyptenaren naar de strook van Gaza. aldus het communiqué. Deze terugkeer is geheel in strijd met de verwachtingen, die Israël in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft uitgesproken. Ook heeft de Israëlische minister haar Amerikaanse collega ingelicht over de ontevredenheid, ontstaan door de ver mindering van de verantwoordelijkheid der V.N. in Gaza. alsook door de Ara bische verklaringen over het beperken ii de vaart van Israëlische schepen door de Golf van Akaba en het Suezkanaal. Admiraal Burke naar Nederland De Amerikaanse admiraal Arleigh A. Burke. chef van de afdeling Naval Opera tions, zal op 2 en 3 april een bezoek aan Nederland brengen voor het houden van besprekingen met Nederlandse marine autoriteiten. Hij zal worden begeleid door zijn echtgenote en een aantal vlootofficie- ren. De admiraal zal 2 april om 10 uc het vliegveld Valkenburg aankomen waar hij in gezelschap van de Ameri kaanse vlootattaché J. C. Shaw naar Helder zal vertrekken, teneinde daar de Nederlandse vlootbasis te bezichtigen. De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse huis, van afgevaar digden heeft zich gisteren met algemene sternen uitgesprokenm voor opneming var aje in de NAVO. Foster Dulles heeft mevrouw Meir be loofd, dat Amerika zijn invloed zal aan wenden de vrede en rust in het gebied van Gaza te bewaren. De Verenigde Sta ten zijn vóór de verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties voor het gezag in dit gebied; vóór de vrije vaart van de schepen van alle' landen door het Suez kanaal en de Golf van Akaba en vóór het treffen van een regeling voor het Suez- geschil op basis- van de zes beginselen, die door de Veiligheidsraad zijn goedge- De Verenigde Staten, zo verklaart Dul les, volgen nauwkeurig de ontwikkelin gen in het Midden-Oosten en houden voortdurend contact met de vertegen woordigers van de Verenigde Naties. ir Na afloop van de besprekingen met me vrouw Meir heeft Dulles in de senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen een optimistisch rapport uitgebracht over de toestand in het Midden-Oosten. Gaza Radlo-Kairo maakte gisteren bekend, dat het V.N.-leger zich binnen 48 uur uit alle steden in de strook van Gaza zon te rugtrekken. Van de zijde van het V.N.- leger werd daarentegen verklaard, dat er geen opdracht was ontvangen het binnen land van de strook van Gaza te ontrui men. Wel werd meegedeeld, dat de troe pen langs de demarcatielijn voortdurend versterkt worden. Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland zullen, volgens het Britse blad Daily News, in september een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. Hughes aan Macmillan Maak A-proeven van dichtbij mee! Het Brits Labour-lid Hughes heeft gis teren in het Lagerhuis hilariteit verwekt toen hij de minister van binnenlandse za ken, Butler, vroeg, er bij premier Mac millan op aan te dringen, de komende Britse kernproeven in de Stille Oceaan van zo nabij mogelijk mee te maken „zo dat wij de inlichtingen uit de eerste hand kunnen krijgen". Minister Butler moest het lid van de oppositie evenwel teleurstellen: de pre- is niet van plan, de proeven bij te ;n. De minister van bevoorrading, Aubrey Jones, weigerde te zeggen, hoe veel bommen tot ontploffing zullen wor den gebracht. Het enige wat hij losliet dat het aantal „beperkt" zal zijn. Te elfder ure compromis De ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie hebben nacht een algehele overeenstemming be reikt over de Britse plannen tot beperking van de Engelse troepen op het vaste land- De officiële tekst van het compromis is nog niet bekend, maar uit doorgaans wel ingelichte brond wordt vernomen, dat en kele nieuwe beperkingen zjjn gesteld en dat Groot-Brittannië de plannen duidelij ker heeft omschreven. Een deel van Britse strijdkrachten op het vasteland elders mogen worden gelegerd, maar dit betreft geen gevechtseenheden. Tot tweemaal toe zijn de ministers buitenlandse zaken bijeen geweest. Eerst in de vooravond en toen geen ovei stemming werd bereikt, nogmaals later op de avond. Om twee redenen is deze kwestie Engeland zeer urgent: Nog deze maand moeten de cijfers over de bezuiniging op de militaire uitgaven gepubliceerd Zo juist hebben ze het werk neergelegddeze arbeiders van de werf John Brown in Glasgow. In spanning wacht Engeland af wat er zal volgen. Solidariteit op het vasteland De Britse minister van arbeid, Macleod, heeft vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers uitgenodigd, zonder uitstel op zijn ministerie te komen spreken over de staking in de scheepsbouw. De vak bondleiders worden vanmorgen al verwacht. Sir Wilfred Neden, de voornaamste regeringsbemiddelaar bij arbeidsgeschillen, zou hen te woord staan. Premier Macmillan zei gisteravond op een politieke vergadering te Leicester, dat het hem „zeer verdroot", naar Bermuda te moeten vertrekken, nu de toestand in Engeland zo gespannen is. Hij pleitte vu rig voor arbitrage ter beëindiging van de staking en ter voorkoming van soortge- Heropening Suezkanaal Spoedig een nieuw Egyptisch plan Binnen 48 uur zal president Nasser of ficieel de heropening van het Suezkanaal aankondigen, aldus is vanmorgen bekend gemaakt In doorgaans betrouwbare krin gen te Kalro. De president zal voorts een plan bekendmaken voor de betaling van de tolgelden, waarbU het onderhoud en de verbetering van Waterweg werden ge waarborgd cn Egypte belooft, zich te hou den aan de conventie van 1888. lijke acties in andere takken van nijver heid en in de vervoerssector. Voordien had Macmillan een bijzondere kabinetszitting geleid om de toestand der ogen te zien. Er zou enige hoop zijn, dat de aangekondigde staking van de me taalarbeiders niet doorgaat. Volgens de minister van arbeid zijn hier de stand punten van beide partijen niet zover van elkaar verwijderd. De Belgische metaalbewerkersbond heeft inmiddels zijn leden te Antwerpen opgedragen geen werk te verrichten op schepen, die voor reparatie uit Engeland naar Antwerpen komen Deense en Fran se vakbondleiders hebben een dergelijk besluit genomen. Worosjilof komt in Indonesië Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft heden bekend ge maakt, dat de president van de Sowjet unie. Worosjilof, begin mei in Indonesië wordt verwacht voor een staatsbezoek van zeventien dagen op uitnodiging van Sukarno. Hij zal worden vergezeld van burgerlijke en militaire autoriteiten, en bezoeken brengen aan Bandoeng, Djokja. Soerakarta, Soerabaja, Bali en Medan Voorts maakte het ministerie bekend dat generaal Maxwell Taylor, de chef staf van het Amerikaanse leger, in april te Djakarta wordt verwacht. Hij m een reis van drie weken door het Verre Oosten en de Stille Oceaan. il binnen enkelle dagen de provincie Zuid-Holland over gaan tot uitgifte van een 2Vi procent premdelendng van f 20 miljoen. den; en premier Macmillan en minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd hebben nu hun verdragspartners aohter zich, wanneer zij de kwestie op Bermuda met. Eisenhower bespreken. Voor zijn vertrek per vliegtuig klaarde Macmillan gisteravond: „Het doel van onze besprekingen te Bermuda Is, de opheldering van alle geschillen tussen Groot-Brittanië en de Verenigde Staten en het herstel van de Anglo-Amerikaanse betrekkingen, als hoeksteen van de we reldvrede". Morgenochtend worden de Britse leiders op Bermuda verwacht. Hongaars diplomaat vraagt asiel Istvan Nador, die onflangs met zijn vrouw in Zwitserland arriveerde als Qid van de permanente Hongaarse delegatie bij de V.N. te Genève, heeft de Zwitserse re-s gering politiek asiel gevraagd. Hij be kleedde de rang van eerste secretaris in de Hongaarse diplomatieke dienst heeft vroeger op het secretariaat van Hongaarse kabinet gewerkt Politie schoot dronken man in de buik Een rijkspolitieman te Alblasscrdam heeft gisteravond de 21-jarlge jongeman A. Boer onder de ogen van diens ouders neergeschoten. Er zat de agent niets ders op. De jongeman was dronken thuis gekomen en bedreigde na een woorden wisseling zjjn ouders met een mes. De ouders vroegen assistentie va rijkspolitie. Twee agenten trachtten I rede te brengen en sommeerden hém het mes neer te leggen. Doch inplaats vai hoor te geven aan het bevel, kwam B. op de beide politiemannen af en dreigde hen te zullen neersteken. De agenten, B. ken nende en wetende dat hij daartoe in staat was, zagen geen andere uitweg dan de revolver te gebruiken. Een van hen \i de op B. en trof hem in de buik. De jon geman, die reeds 5 jaar in een opvoe dingsgesticht opgesloten zat, is in ziekenhuis geopereerd.. Er is geen levens gevaar. In het atelier van de beeldhouwer Zadkine in Parijs is het gipsen af gietsel van de schilder Vincent van Gogh klaar, het beeld dat Zadkine ter nagedachtenis van de Ned. schilder maakt. Het zal in brons worden gego ten en geplaatst worden in het stadje Auvers, waar Vincent van Gogh de laatste maanden van zijn leven heeft gewoond. Het beeld is 2.70 meter hoog. President Eisenhower is met kruiser Canberra op weg naar Ber muda. Leden van de Amerikaanse en de Britse geheime diensten zijn hem reeds vooruit gereisd, nauwkeurige veiligheidsmaatre len te nemen. De namen van allen, die niet tot de vaste bewoners 1 het eiland behoren, worden gecon troleerd. Een Engels oorlogschip zal een salvo van 21 kanonschoten afgeven, wanneer de Canberra Bermuda nadert. Op de foto ziet men de kruiser onder de oude Whitmanbridge, op de rivier Delaware. Suwirjo's poging loopt vast DE POGINGEN van de Indonesi sche kabinetsformateur Suwir jo om een kabinet van de Partai Na- sional Indonesia en de Nahdatoel Oelama samen te stellen, zonder communisten en Masjoemi, zijn hederi op het dode punt gekomen. De Nahdatoel Oelama verlangde de op neming van de Masjoemi, omdat deze partij in de opstandige provincies een massale aanhang heeft. Snwirjo kon ech ter dit verzoek niet inwilligen. Maandagavond meldde radio-Moskou, dat Sukarno aan een delegatie van de communistische party de verzekering zou hebben gegeven, dat als de communisten buiten het kabinet zouden worden geslo ten, ook de Masjoemi er niet in zou ko men. Dit bericht verscheen hedenmorgen in het socialistische blad Pedoman. Suwirjo bracht hedenmorgen een be zoek aan Sukarno, doch over dit onder houd werd niets bekend gemaakt. Daar na voerde Suwirjo besprekingen met vertegenwoordigers van kleine parle- mentspartijen. o.a. de rooms-katholieke. de islamitische Partei en de Partai Sjari- kat Islam Indonesia, die alle de plannen van Sukarno tot redding van het land hadden afgewezen. Gemeld wordt dat Suwirjo zijn pogin gen nog steeds voortzet, doch zijn kansen tot slagen worden door politieke kringen gering geacht, nu de islamitische partijen zich schijnen te hebben verenigd. OOST-SUMATRA EIST AUTONOMIE Het in Medan gehouden volkscongres van Oost-Sumatra heeft in een resolutie pro vinciale autonomie geëist. In afwachting daarvan worden thans reeds stappen ge nomen om zich van Noord-Sumatra af te scheiden. Wil de regering de eis niet inwilligen dan zal men zelf handelen. Belangrijke bezuinigingen OP DE BEGROTING van verkeer en waterstaat zal 19.2 miljoen worden bezuinigd. Dit heeft minister Algera in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer medegedeeld, [n totaal komt men aan een beperking van 23.1 miljoen, maar er moet re kening worden gehouden met de mo gelijkheid, dat de uitvoering van kele plannen 3.9 miljoen zal kosten, zodat men op een beperking van 19.2 miljoen komt. Zwakke plaatsen. Op de post voor ver sterking van zwakke plaatsen in hoog waterkeringen (35 min) zal 8 min. wordeD bezuinigd. Oude Linge. Voor de verbetering de Oude Linge in Gorincheni (begrotings post: 2.2 min.) blijft slechts 0.1 min. be schikbaar. Brugvernlcuwing. Het bedrag van min. voor vernieuwing van de brug de Koopvaarderssingel in Den Helder is gehalveerd. Te ontwikkelen gebied. Van de 8 min. voor werken in te ontwikkelen gebieden is 1 min. geschrapt. Wilhelm!nabrug. Het herstel Wilhelminabrug in Maastricht, geraamd op 1,2 min., zal slechts 0,4 min. mogen kosten. Bochtafsnyding en energiewinning uit de Maas stond voor 1,05 min. op de be groting. Hiervan gaat 0.9 min. af. Vervanging oude schutsluit in Amster dam-Rijnkanaal, geraamd op 1,5 min moet voor 0.2 min. minder. IJmuiden's noordersluis krijgt voorlo pig geen reservedeur. wat 0.5 min. be spaart. Het Apeldoornse kanaal wordt niet ver breed. Bezuiniging: 2 min. Kanaal IJssel-Zwarttcwater. Op de kos ten van 1 min. moet 0.6 min. worden be zuinigd. Sluisvcrdubbellng in Jullanakanaal. Van de 3,5 min. vervallen er 2. Indyking Lauwerszee. Kosten mogen plaats van 0.9 min. slechts 0.4 min. be- Landaanwinning. Op andere landaan- wiiinlngswerken moet 0.1 min. worden bespaard. Zeven rykswegen in aanleg zullen der moeten kosten: Rijsweg 4 (gedeelte Den Haag-Sassenheim), uitgetrokken 1 min, beperking 0,3 min.; Rijksweg 12 (be oosten Veenendaal), uitgetrokken 3 min., beperking 1,3 min.; Rijksweg 15 (Mete- ren-Ressen), geraamd 3 min., beperking 0,75 min.; Rijksweg 20 (Rotterdam-Maas sluis), geraamd 1 min, beperking 0,5 min.; Rijksweg 22 (Utrecht-Hoilandsche Rading), geraamd 1.35 min., beperking 0,45 min.; Rijksweg 23 (rondweg zuidelijk om Amersfoort), geraamd 2,5 min., beperking 0,5 min.; Rijksweg 52 (opheffing ongelijk vloerse kruising in Arnhem), geraamd 0,6 min., beperking 0,2 min. Tweede hotel sluit te Haarlem Binnen een week wordt het tweede hotel i Haarlem gesloten, namelijk Hotel Royal in het Stationsplein. Twee jaar geleden had het hotel een contract gesloten met met ministerie van maatschappelijk werk 75 gerepatrieerden onder te brengen. Daarna werd het hotel tevergeefs te koop aangeboden. Wellicht zal een deel als kan toorruimte worden gebruikt. Het café blijft in exploitatie. Op 15 maart sloot Hotel Funckler. F. Wieringa. administratief hoofdambte naar te Wageningen. is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Het „voetstuk" van de nieuwe radio- en televisietoren in Markelo is gereed ge komen. Dit voetstuk is 80 meter hoog met een breedte van 12 meter. Er boven op komt echter nog het tweede deel van de mast dat 16 meter breed zal worden en de mast een hoogte zal geven van 111.5 meter. Hierop komt de Antenne, een holle stalen buis met een diameter van anderhalve meter en een lengte van 63.5 meter. Het hele gevaarte zal dus 175 meter hoog worden. Men hoopt in 1958 met de bouw gereed te zijn. HET WEER IN EUROPA tl II Frankfort München Genève WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Veel bewolking met enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1