Meume tórije (ütmrcutl Indonesisch parlement moet voorlopig thuisblijven Totdat Sukarno het heft weer uit handen zal geven Vliegtuig boort zieli in drie huizen: 22 doden Egyptische gouverneur in Gaza aangekomen Hongaarse volk herdenkt revolutie van 1848 VRIJDAG 15 IMA ART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.-- per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 53936. Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken §tant»<Mtlcl) l« gfteblevett mgn bert la tegfrcnspott Zevenendertigste jaargang No 10907 Handschrift, spiegel van het karakter ZIE PAGINA 3 DJAKARTA ONDER DICTATUUR TVTU SOEKARNO door afkondiging van de staat van oorlog en beleg de -L* macht in handen genomen heeft, verklaart zijn medestander, de voor zitter van het Indonesische parlement mr. Sartor.o, dat het parlement niet zal bijeenkomen zolang het kabinet demissionair is. Hij verwacht, dat de staat van oorlog en beleg zal voortduren, totdat er een nieuw kabinet tot stand komt en in staat zal zijn te werken. Intussen vraagt men zich af wat er ver der zal gebeuren, of Sukarno de partij leiders zalpolsen voor de aanwijzing van een formateur of zelfs een kabinet zal formeren. De afgetreden minister van buiten landse zaken, Ruslan Abdulgani. die terecht staat voor het hooggerechtshof, doet tevens pogingen te bemiddelen tus sen Sukarno en Hatta. Gisteren bezocht hij Sukarno en vandaag zou hij een be zoek brengen aan Hatta. Buitenland de sondebok In een boodschap aan het Indonesische volk zeide Sukarno, dat de afkondiging van de staat van oorlog en beleg een zaak is van leven en dood. Juist op het ogen blik dat de internationale toestand om ons heen tot een hoogtepunt is gekomen en buitenlands gestook in ons land aan de orde van de dag is, heersen tweedracht en strijd onder ons," zeide hij. „Nog erger, herhaaldelijk werden pogingen ge daan tot een greep naar de macht tegen de centrale regering". Hij drong aan op voltooiing der revo lutie, bescherming en versterking van de staat, herstel van nationale eenheid en vrede en eerbiediging van de organen van de staat. In een dagorder tot de staatsorganen en de strijdkrachten in het Vaccin tegen de verkoudheid heeft succes Medici van het Amerikaanse leger ne men proeven met een vaccin, dat toege past op de eerste 300 man, voor 90 procent doeltreffend is gebleken tegen door virns veroorzaakte verkoudheden. Het vaccin wordt geprobeerd op 10.000 militairen om een bepaald virus te be strijden, dat thans elke winter acht var de tien recruten verkouden maakt. Als het over het algemeen een succet blijkt, zal het ook voor burgers verkrijg baar worden gesteld. Men verwacht ech ter niet, dat het alle soorten verkoud heid zal genezen. bijzonder vroeg hij geen wijzigingen in de grondwet aan te brengen, geen wettige instellingen te sluiten, de wet niet te schenden en de krijgswet in het bijzonder, de middelen van de staat niet te ver kwisten. Het was volgens Sukarno niet de eerste keer, dat hij de noodtoestand had afgekondigd en alle keren was men er goed doorheen gekomen. „Zo God wil", aldus Sukarno, zou men de crisis in de kortst mogelijke tijd doorbreken. Uit Singapore wordt gemeld, dat de gouverneur van Atjeh, A. Hasjmy, die te Djakarta gearresteerd was, gisteren al daar aankwam, op weg naar zijn post. Generaal-majoor Abdul Harist Nasution, de chef-staf van het Indonesische leger, die nu trach ten zal de opstandige troepen- commandanten te Djakarta met Sukarno's plan te Onderhandelingen met D.I. Radio-Makassar heeft medegedeeld, dat de leider van de Daroel-Islam op Celebes, Kahar Muzakkar, kort geleden een be spreking heeft gevoerd met majoor Andi Ook vier Nederlandse passagiers onder de slachtoffers 'Tweeëntwintig personen onder wie vier Nederlanders, zijn gisteren n het leven gekomen, rig vliegtuig van de Britse luchtvaart maatschappij BEA l)U Manchester neer stortte en zich in een drietal huizen boor de. Het toestel brandde geheel uit. Alle inzttenden vijftien passagiers en een bemanning van vijf koppen werden gedood. Bovendien vond men later in de ruïne van een der vernielde huizen de stoffelijke overschotten van een moeder en haar tweejarig zoontje. De omgekomen Nederlanders zijn de ge broeders L. en M. de Swaan uiit Amster dam. de heer H. P. Hamann uit Enschede en de heer J. Voorthuis, die in Engeland woonde. Zij waren gistermiddag met de Viscount van Schiphol vertrokken. Volgens ooggetuigen kwam de zware Vinkers Viscount in moeilijkheden, toen hij op de landingsbaan van het vliegveld Ringway afkwam. Het toestel kwam zeer laag aanvliegen en zo scheef, dat een van de vleugels de grond raakte. Het sloeg over de kop, veerde weer op en kwam, op de rug vliegend, ongeveer 600 meter verder neer op een groepje huizen, aan de rand van het vliegveld. Brandweerlieden en omstanders snel den te hulp, maar de vlammen en de rook hielden hen op een afstand. Twee huizen werden geheel vernield, een derde kreeg zware schade. Brokstuk ken van de Viscount lagen in de wijde omtrek verspreid. De piloot, T. E. Breheny, had een uit stekende staat van dienst. De veronge lukte Viscount was vier Jaar oud. Er i: iet de Viscounts op lijnvluchten nog ooit een ongeluk gebeurd. Onder de omgekomen passagiers is eei m Briits echtpaar, dat zijn drie jongt kinderen bij familie in Nederland had achtergelaten. Bioscoop tahoe voor 6 jaar en jonger De parlementaire fractie van de Chris ten-Democratische Partij van kanselier Konrad Adenauer, heeft voorgesteld de bioscoop te verbieden voor kinderen jon ger dan 6 jaar. Dit voorstel is voorgelegd aan een commissie, die een wetsontwerp ter bescherming van de jeugdmoraal be studeert. Op het ogenblik zijn er films dii toegankelijk zijn voor kinderen van 1 jaar en ouder en voor kinderen van 1 jaar en ouder. Alle andere films zijn ge schikt voor alle leeftijden. Vergeefs trachtten brandweer lieden met schuimblusappara- ten de vlammen van het veron gelukte vliegtuig van de B.E.A. te doven. Zij moesten machte loos toezien hoe het wrak uit brandde. Geen der twintig in zittenden kon gered worden. -Jusuf, een officier van het Indonesische leger, over een voorlopige overeenstem ming inzake de overgave van Kahar Muzakkar en zijn manschappen. De militaire commandant van Atjeh, verste Gaharu deelde mede, dat er in formeel contact is geweest met de leider de Daroe-l-Islam Daud Beureuh, die ier jaar in opstand is. t Bandjarmasin in Borneo wordt ge meld, dat het bendehoofd Simbar in het midden van het eiland bereid is zich met 100 man over te geven. Sukarno naar Sumatra Sukarno zal zaterdag naar Sumatra vertrekken ter bijwoning van de confe rentie van vertegenwoordigers vgn Azia tische kerken te Prapat en om te Medan Pematang Siantar massa-bijeenkom- toe te spreken. Naar de A.N.P.-cor- respondent te Djakarta uit paleiskringen 'erneemt, zou Sukarno vanmiddag een bespreking voeren met de leider van de li Nasional Indonesia Suwirjo. In politieke kringen gaat het gerucht, dat de P.N.I. met de Nahdatoel Oelama en de Masjoemi een kabinet zonder communis- en wil vormen. Vanmiddag zou Sukarno en boodschap uitspreken tot de troepen- .ommandanten. Sumual toegejuicht te Djakarta Nader wordt gemeld, dat de troepen commandanten hedenmorgen te Djakarta zijn bijeengeweest met de chef-?taf het leger, generaal-majoor Nasution. De enige afwezige was Hussein. Overste Ventje Sumual, die donderdag avond aankwam, kreeg een triomfale ont vangst op het vliegveld. Bij zijn vertrek van Borneo zeide over ste Basrj), dat zijn raad zal blijven voort- werken aan de verwezenlijking van de proclamatie, welke bij de machtsoverne ming op Borneo werd afgekondigd. Aanval op ambassade van India te Djakarta Een menigte van tweehonderd Indone siërs heeft vandaag te Djakarta de mess van de Indiase ambassade geplunderd. Een lid van de staf werd door aanvallers vast gehouden, terwijl de overigen alles weg namen, wat zij maar konden dragen. Ver volgens trachtten zij het gebouw te ver nielen. Het dak werd afgerukt. De aanleiding tot deze aanval is on bekend. Grote marineparade op 25 maart De geboortedag van luitenant-admiraal Michiel Adriaansz de Ruyter zal in Den Helder op 25 maart worden gevierd met parade van de Koninklijke Marine die. r verwacht wordt, de grootste zal wor den die ooit In Nederland is gehouden. Hieraan zullen deelnemen twee compag- Leën adelborsten met vaandel en vaan- delwacht, een compagnie adspirant res.- officieren, drie compagnieën mariniers met vaandel en vaandelwacht, zes compagnieën itrozen, een detachement Marva's, het geheel bestaande uit vier bataljons. Voorts de marinierskapel van de Koninklijke Ma- met tamboers en pijpers en vliegtui- zan de marineluchtvaart. Als parade commandant zal fungeren de luitenant kolonel der mariniers W. A. van Heuven. De parade zal worden gehouden op het we haventerrein, dat voor het publiek toegankelijk zal zijn. Doodstraf voor 15 moordenaars De trambestuurder en vijf pas sagiers werden gewond, toen gistermiddag bij de splitsing Oude Scheveningseweg Van Stolkweg in Den Haag een zwaarbeladen vrachtwagen in botsing kwam met lijn 8. De tram boorde zich tussen de vrachtwagen en de aanhanger en werd zwaar beschadigd. Ook de vrachtwagen, die uit Tzummarum kwam, liep flinke schade op. Duitse minister in ons land defensie van de Duit se bondsrepubliek, Strauss, is vanmorgen voor een tweedaags bezoek aan Neder land op de vliegbasis Twenthe aangeko men. Minister Strauss bracht eerst een bezoek aan de N.V. Hollandse Signaal apparaten te Hengelo (O.). De minister werd daarbij vergezeld door luitenant- generaal Heusingfir, hoofd van de afdeling strijdkrachten van zijn ministerie, dr Buckchs, secretaris van de minister, Kor- vetten-kapitan Clausen, marine-attaché te Den Haag en luitenant-kolonel Bosch, de Nederlandse luchtmachtattaché te Bonn. Geestdriftig door menigte begroet Met de huidige demarcatielijn is geen vrede mogelijk, zegt Lloyd BEGROET door een geestdriftige menigte is gistermiddag de Egyptische gouverneur, generaal Hassan Abdoel Latif, in Gaza aangekomen. Toen hij, begeleid door een konvooi van zes jeeps, kwam aangereden, werd hij opgewacht door een afdeling van het V.N.-leger. Generaal Burns en dr. Bunche, waren niet aanwezig. Tijdens het debat over het Midden oosten in het Britse Lagerhuis heeft de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, de recente gebeurtenissen in Gaza verontrustend genoemd. Met nadruk her haalde hij het Engelse standpunt, dat een vorm van internationaal bestuur over de strook van Gaza moet worden gevonden. Selwyn Lloyd noemde vier punten als basis voor een regeling van het geschil tussen Israël en de Arabische staten: Ook Nederlandse vliegtuigen geschikt A-BOM VOOR ENG. LUCHTMACHT IN DUITSLAND van neger De vijftien blanke jongelieden, die maandag zonder enige aanleiding bij een bushalte in Chicago een negerjongen van 17 jaar hebben doodgeslagen, zullen voor de grote jury moeten verschijnen. De of ficier van justitie heeft verklaard, dat hij tegen alle vijftien de doodstraf zal eisen. Een squadron Britse Canberra-straal- bommenwerpers, dat deel uitmaakt van de tweede 'geallieerde tactische luchtmacht in West-Duitsland zal binnenkort de be schikking krijgen over Amerikaanse atoombommen. Ook de Thunderstreak- straaljagcrs van de bjj deze eenheid in gedeelde Nederlandse eenheid zijn ge schikt om deze atoombommen te ver- Dit verklaarde gisteren de commandant van de tweede geallieerde tactische luchtmacht, de Britse luchtmaarschalk the Earl of Bandon, in zijn hoofdkwartier te München-Gladbach tegen over een groep Nederlandse journalisten. De aanwezigheid van de atoombom in Europa zal volgens the Earl of Bandon verandering brengen in de taak van de luchtstrijdkrachten onder zijn comman do: deze zullen aich bij een eventuele aanval niet behoeven te beperken tot de verdediging, maar onmiddellijk tot de tegenaanval kunnen overgaan. Volgend jaar zal in Duitsland* het nieu we radar-net gereedkomen. Dan zal het mogelijk zijn vijandelijke vliegtuigen tot op een afstand van 400 kilometer te sig naleren. Er zijn nog moeilijkheden met de personeelsbezetting, maar veel Duitsers volgen nu in Munster een opleiding. Straaljagers teeg De Britse luchtmaarschalk is van me ning, dat straaljagers op den duur geheel vervangen zullen worden door geleide projectielen. Gezien de grote koeten, die hiermee zijn gemoeid, zal deze vervan ging zeer geleidelijk moeten geschieden. Aanvankelijk zal men zich dus moeten be perken tot een combinatie van deze pro jectielen en jachtvliegtuigen. De maarschalk verwacht, dat de Dudtse luchtmacht binnen tien jaar sterk ge noeg zal zijn om de luchtverdediging vair West-Duitsland met eigen jachtvliegtuigen geheel over te nemen. Britse luchtstrijd krachten zullen dan deel gaan uitmaken van deze Duitse luchtmacht. Wijziging Franse grondwet is onvermijdelijk De Franse Nationale Vergadering is het algemene debat over 's lands toestand, waarvoor acht dagen zijn uitgetrokken, gisteren begonnen. Aan het begin van de vergadering werd door handopsteken een communistische poging de benoeming van de Westduit generaal Speidel tot bevelhebber van NAVO-landstrijdkrachten in Centraal Europa tot onderwerp van discussie ti maken, verijdeld. Verscheidene sprekers drongen er bjj di regering op aan, een wetsontwerp tot grondwetswijziging onverwijld in te die nen, waardoor de betrekkingen tassen Frankrijk en de overzeese gebiedsdelen soepeler gemaakt worden. Algemeen acht men het noodzakelijk, dat er een centrale regering van het federale type komt. De overzeese gebieden zouden hiervan auto nome delen moeten worden. Door de huidige grondwet, die nog uit 1789 dateert, is de republiek één en deelbaar en kan de Franse regering geen bevoegdheden delegeren. Tien doden bij treinramp in Finland Tien personen zjjn hedenmorgen ge dood bij een botsing van twee expres- treinen in Midden-Finland. Veertig men sen werden zeer ernstig gewond en no| 20 in mindere mate. In de beboste, eenzame streek in de om geving van het station Iitala reden de beide treinen in volle vaart op elkaar. Zodra het nieuws de bewoonde wereld be reikte, snelden ambulancewagens en po litie naar het gebied van de ramp, ter wijl van Helsinki vliegtuigen opstegen om hulp te gaan bieden. Q Compromisregellngen voor de vluch telingen, de grenzen en de water wegen. Intussen is het bewaren van de vrede noodzakelijk. Grenzen „onzin9 Naar aanleiding van een uitlating va Bevan, die overigens weinig kritiek had op de zienswijze van de minister buitenlandse zaken, zei Lloyd, dat de huidige grenzen tussen Israël en Egypte „onzin" zijn. „Iedereen, die van Tel Aviv naar Jeruzalem is gereisd, moet zich be wust zijn dat er geen duurzame vrede mogelijk is met de huidige demarcatie lijn", aldus de Engelse minister van bui tenlandse zaken. Volgens Lloyd zal het prestige va Ver. Naties aanzienlijk schade lijden als zij er niet in slagen verbetering in de huidige toestand te brengen. Nieuw aanbod tot staakt het vuren van Eoka J~^E EOKA heeft via pamfletten, gete kend door Dighenis, aangekondigd be reid te zjjn tot een „staakt het vuren", in dien aartsbisschop Makarios zal worden vrijgelaten. De Eoka betuigt instemming met de V.N.-resoIutie, en in het pamflet wordt uiteengezet, dat vrijlating van Makarios het mogelijk zon maken de on derhandelingen tussen de Britten en „de ware vertegenwoordiger van het volk van Cyprus" te hervatten. De papieren werden uit auto's in de straten geworpen en jongens op fietsen deden hele bundels rondfladderen. Onmiddellijk belegde de Britse gouver neur, sir John Harding, een bespreking met zijn burgerlijke en militaire raadge vers. In een eerder verspreid pamflet heeft de Eoka de Griekse bevolking van Cyprus opgeroepen tot een staking van één uur als teken van rouw na de terecht stelling van de 19-jarige Cyprioot, die tot ophanging veroordeeld was wegens het in bezit hebben van een vuurwapen. Een uur lang was Nicosia inderdaad in stilte gehuld, niemand vertoonde zich op straat. Kalmerend rooi de zenuwen Een arbeider die in Nancy op een ge stolen motorfiets reed, werd door de po litie aangehouden. Hij bekende vlot niet alleen de-ze diefstal, maar nog 26 andere. „Elke keer dat ik ruzie met mijn vrouw heb," zeide hij „loop ik de deur uit en gap een motorfiets. Dat is de enige manier om mijn zenuwen tot rust te brengen." Enorm grote hoeveelheden kool worden doorgedraaid, in stukken gesneden en naar de mestvaalt verwezen. Er is immers geen vraag naar dit typische winter- produkt als gevolg van het vroege voorjaar. Het is begrijpe lijk, maar jammer ook Rode vlaggen in Boedapest Hongarjje vierde vandaag de grote pa- triottendag. Op verschillende plaatsen ir Boedapest wapperen de vlaggen van Hon garije en de Sowjetunle. De maatregelen, die Rusland heeft genomen, om een her leving van de opstand van november te voorkomen, waren zo krachtig, dat het onmogelijk tot demonstraties zou kui De hoofdstad is weer geheel in de greep der Sowjettanks en heeft het aanzien i legerkamp. Honderden politiemannen militairen patrouilleren door de stra- Er is een wacht ingesteld in het Duna-hotel, vanwaaruit men het m ment van Sandor Petöfi, de Hongaarse dichter, en vrijheidsheld uit de revolutie 1848, onder schot heeft. Terwijl de nunisten tijdens de revolutie niet tot het Duna-hotel konden doordringen, be vonden zich nu op elke etage gewapende agenten. Men schatte, dat in Boedapest omgeving negen Russische divisies zijn gelegerd. Premier Kadar en de leden van zijn ka binet hebben de revolutie van 1848 gister avond in het operagebouw te Boedapest herdacht. De premier en zijn gevolg na- plaats op het toneel. De plechtigheid begon met het spelen van het Hongaarse volkslied. Het hoogtepunt was de rede Gyula Kallai, de minister van cultu rele zaken. Zijn „herdenkingsrede" be- Talrijke arrestaties in Havana De Cubaanse politie heeft na de gevech ten in Havana velen gearresteerd. Talrij ke wapens zijn in beslag genomen. De wacht bij het presidentiële paleis is ver sterkt. Tijdens de gevechten van gisteren is ook de leider van de oppositiepartij, Navarro, omgekomen. De verkiezingen, die in no vember zouden worden gehouden, te: vernieuwing van een deel van het con gres en voor nieuwe burgemeesters, zul len niet doorgaan. De regering is vat mening, dat zij zinloos zijn geworden door de herhaalde weigering van de op positiepartijen, om eraan deel te nemen stond voor een groot gedeelte uit heftige aanvallen op het westerse kapitalisme en imperialisme. Vanmorgen heeft Kadar een krans ge legd bij het monument. (Men zie ook pagina 5) HET WEER EN EUROPA L'il windstil Z ONO WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaat selijk enige regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 16 maart: zon 6.55—18.48; maan 19.51 6.37. Op 23 maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1