Mcuiuo £riJisr(je GTmtranl Egypte wacht nog met een burgerlijk bestuur Ben Goerion waarschuwt Amerika maant de partijen tot samenwerking in V.N. Sukarno dreigt het ambt neer te leg! Opstand dreigt in West-Java Locaaltarief vervalt, draad omroep duurder SLECHTS KLEINE TERUGGANG IN DE WERKLOOSHEID Nieuwe garantieprijzen melk, tarwe, suiker Prof. R. Casimir overleden WOENSDAG 13 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DlEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MEE Chef-red.: H. W. J. ENSERIN'K CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StanteQstlcb Is gbtblt otn "mgabertinUgheaspott Zevenendertigste jaargang No 10905 Duikers verdwijnen in helder water ZIE PAGINA 5 Compromis voor Gaza in de maak? Israël zal handelen indien dit nodig is DE Israëlische premier, Ben Goe rion, heeft vandaag in het par lement gewaarschuwd, dat Israël zich de vrijheid van handelen voor behoudt voor het geval de Egypte- naren terugkeren in de kuststrook van Gaza. „Deze heeft nooit aan de Egyptenaren behoord en wordt slechts gebruikt om Israël aan te ♦allen of te bedreigen," ver klaarde de premier. Ben Goerion, die tevens minister van defensie is, voegde eraan toe: „Als de tijd komt, dat handelen passend en nodig is, zal de Israëlische regering uiteraard niet tevoren mededeling doen van haar optreden". Papare steunt Sumual Silas Papare, de naar de Indonesiërs overgelopen Papoea, die als afgevaardigde van de provincie „West Irian", in het Indonesisch parlement zitting heeft, ver klaarde te Djakarta dat hij volledig be- gfip heeft voor de proclamatie van Ventje Sumual. T~\E AMERIKAANSE REGERING heeft een beroep op „alle betrokken partijen" gedaan met de Verenigde Naties samen te werken om vrede en rust in het gebied van Gaza te verzekeren. Dit beroep was in de eerste plaats gericht tot Egypte, na de aankondiging, dat het „on middellijk" het burgerlijke bestuur in Gaza wilde vestigen. Het eerste resultaat is, dat Egypte gisteravond het bevel om een burgerlijk bestuur over de kuststrook van Gaza in te stellen, heeft opgeschort. Een woordvoerder van he-t Egyptische departement voor Palestijnsche zaken deelde mee, niet te weten, wanneer de Egyptische bestuursambtenaren naar Gaza zullen gaan. De adjunct-secretaris-generaal van de Ver. Naties, Ralph Bunche, voert bespre kingen met de Egyptische autoriteiten en onderhoudt telefonisch contact met het hoofdkwartier van de V.N. in New York. Er zijn aanwijzingen, dat een compromis, at ertoe zou leiden, dat Egypte het bur gerlijk bestuur over de kuststrook over- it, en de V.N.-troepen de vrede aan de Israëlisch-Egyptische grens bewaren, in de maak is. De vrees biyft echter bestaan, dat Is raël scherp zal reageren, hetgeen tot een nieuwe crisis zou kunnen leiden. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat de secretaris- secre taris-generaal Dag Hammarskjöld zater dag naar Kairo zal vliegen om besprekin gen te voeren over de ontwikkelingen in Gaza. De Israëlische gedelegeerde, Mordecai 'gen "PJE KENG PO beweert, dat er kans is op aftreden van Sukarno. De presi dent zóu In een gesprek hebben gezegd, dat hij naar zijn moeder in Blitar zou te rugkeren als zijn plan niet aangenomen werd. Sukarno en Hatta hebben elkaar nog steeds niet ontmoet. Het nationalis tische blad Suluh Indonesia meldt, dat een aantal hoofdofficieren te Djakarta het plan hadden gehad „een rode en witte raad" in te stellen, doch hun plan hadden laten varen, toen Sukarno tegen verwach ting zijn plan vandaag niet bekend Sukarno heeft tegenover een delegatie van regeringspartij Partai Surikat Islam Indonesia verklaard, dat hij akkoord gaat met een algehele hervorming van het ka binet van premier Ali Sasitroamidjojo. Hij zei, dat de hervorming kon worden uitge voerd, indien het kabinet zelf in staat is dit te doen. In politieke kringen was men verrast door de verklaring van Sukarno, omdat hij vorige maand nog had beweerd, dat de vraagstukken niet overwonnen zou den kunnen worden door reorganisatie van het kabinet. De voorzitter van de P.S.I.I., Arudji Kartawinata, maakte gisteravond bekend, dat zijn partij de door Sukarno voorge stelde hervorming op de vandaag te hou den speciale kabinetszitting ter' sprake zou brengen. Hij zei erbij, dat de P.S.I.I. haar twee ministers zou terugtrekken, in dien het kabinet haar verzoek van de hand wijst. „Mocht het kabinet besluiten zijn man daat aan de president terug te geven, dan zal de P.S.I.I. nog eerst haar ministers daaruit terugtrekken." zo verklaarde Airudji ten slotte. Vice-premier Idiham Ohalid zeide, dat de kabinetsvergadering van hedenavond sleohte de teruggave van het mandaat aan de president zal bespreken en dat een grondige reorganisatie zoals de P.S.I.I. had geëist en Sukarno toegezegd, nutteloos is. Troepencommandanten bijeen Donderdag is er te Djakarta een bij eenkomst belegd van alle troepencom mandanten in Indonesië, ook de opstan- Volgens heden uit Bandoeng te Djakarta ontvangen berichten stelt men pogingen in het werk tot stelling van een regionale raad voor Pasoendan (West-Java). De Ban- doengse partij Parki dringt op in stelling aan en dit zou een nieuwe bedreiging betekenen voor de cen trale regering, wier gezag buiten Java bijkans verdwenen is. West-Java wordt bewoond door tien miljoenen Soendanezen tegenover 35 mil joen Javanen in Midden- en Oost-Java. De Parki heeft de oprichting van de raad voorgesteld om de verlangens der bevol king een uitweg te geven na bestudering van de opstand in Sumatra en elders De raad zou de opbouwplannen in West- Java uitvoeren. Reeds enige tijd geleder eiste een Soendanese jeugdorganisatie vervanging van de hoge ambtenaren, die niet uit de provincie afkomstig zijn Leden van de provinciale raad, die tot de regeringpartijen behoren, verzetten zich tegen het plan. dige, onder leiding van de chef-staf van het leger, genéraal-majoor Nasution. De enige naam. di-3 niet op de lijst van deel-» ;mers voorkomt, is die van Simbolon. Vice-premier Chalid en de woordvoer- ;r van het leger te Djakarta ontkennen, it er op Borneo een opstand is. De in stelling van de raad op Borneo zou ge schied zijn overeenkomstig de richtlijnen an de nationale veiligheidsraad. Ook in Oost-gumatra is een congres geopend voor de verwerving van autono- R. Kidron, heeft Hammarskjöld inmiddels op de hoogte gebracht van Israëls „bui tengewoon grote bezorgheid" in verband met het herstel van het Egyptische be stuur over de kuststrook van Gaza. De Israëlische ambassadeur in de Ver. Sta ten, Abba Eban, is van een vakantie in Florida onverwacht teruggevlogen Washington. Hammarskjöld wil „zo lang dit nodig as" in Egypte blijven. Het is niet dui delijk of hij ook voornemens is Israël te bezoeken. Canada in geding Inmiddels gaat radio Kairo voort met te spreken over moeilijkheden in de politie macht van de Verenigde Naties. Thans is het grootste contingent van troepen, hel Canadese, aan de beurt. De Canadezen zouden met leveranciers in Gaza contrac- hebben afgesloten voor leveranties een jaar; daarmede dus te kennen nd, dat ze voorlopig niet zullen ver trekken. In Napels en Ottawa, staan nog enige honderden Canadezen klaar om naar Egypte te vertrekken om de V.N.-troepen te versterken. Waarnemers betwijfelen echter of Egypte hun toestemming zal verlenen het land binnen te komen. Uit Gaza zelf komen tegenstrijdige be richten binnen. Ds Israëliërs spreken van nieuwe terreurdaden. Het V.N.-hoofd- kwartier echter deelt mede, dat de toe stand rustig is en de bevolking niet vij andig tegenover de V.N.-troepen staan. Wel werd een Noors officier gewond, toen hij een Arabische vrouw ontzette, die door haar landgenoten^ aangevallen werd, omdat zij te vriendelijk was ge weest voor de Israëliërs. Oud-minister verhoord Sjamsuddin Sutan Makmur, de Indone sische oud-minister van voorlichting uit het kabinet-Harahap, is door het hoofd parket te Djakarta gehoord in verband met de tegen hem geuite beschuldiging, dat hij betrokken zou zijn geweest in een corruptieschandaal van een miljoen roepiah. Makmur bevindt zich niet in arrest. Het is nog niet bekend gemaakt, wanneer de zaak behandeld wordt. De Israëliërs hebben weer postgevat op de uitkijktorens, die werden gebruikt vóór de aanval op Egypte. Dag en nacht kijken de wachtposten uit over het gebied van Gazavanwaar reeds zovele malen de Egyptische zelfmoordbrigades een aanval ondernamen. De man en de jonge vrouw doen al twee jaar dienst in dit gebied. Zij bezetten een van de gevaarlijkste posten en hebben vele van hun medestrijders zien vallen tijdens Egyptische aanvallen. DE P.T.T. NA 1 APRIL Abonnement telefoon 20 procent omhoog (Van cén onzer verslaggevers) Met ingang van 1 .ftprij zal een belang rijk aantal PTT-tarieven worden gewij zigd. Tijdens een persconferentie heeft de generaal ir J. D. H. v. d. Toorn dit medegedeeld, waarbij h|j betoogde dat de Nederlandse tarieven desondanks zeer laag blijven. Een der belangrijkste maat regelen houdt in de afschaffing van het lokale tarief. Voortaan zullen zowel lokale als interlokale brieven met tien cent moeten worden gefrankeerd en brief kaarten met zeven cent. Het drukwerktarief wordt van twee 3 vier cent gebracht. Wat de telefoon- aangaat, deze blijven onge- Ook invloed van de bestedingsnota Het aantal werklozen is in febr. iets teruggelopen en wel wat de mannen betreft vari 29.522 tot 37.177, terwijl de bezetting van de aanvul lende werken van 15.755 tot 17.968 is gestegen. Hierdoor daalde de gere gistreerde arbeidsreserve van 55.277 met 132 tot 55.145. Gewoonlijk geeft februari een grotere daling te zien. Al was het weer zacht, de vele regens veroorzaakten hier en daar toch belemmering, waardoor de arbeids reserve onder de veen- en landarbeiders steeg. In de water-, spoor- en wegenbouw was de invloed merkbaar van de kapl- taalschaarste en de bestedingsbeperking bij gemeenten en andere publiekrechte lijke lichamen. Hierdoor steeg de arbeids reserve van grondwerkers en straat/ma kers met ongeveer 200. De Bouwnijver heid als geheel gaf echter een daling te zien. In de overige bedrijfeklassen deden zich slechts geringe verandering voor, die geheel toe te schrijven waren aan sei zoensinvloeden. Eind februari lag de ge registreerde arbeidsreserve ruim 19.000 lager dan in 1956; toen speelde echter de vorst in februari een rol. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 7575 tot 6693, landarbeiders van 6403 tot 5301 en losse arbeiders van 4463 tot 4035. Een stijging trad op onder de veenarbeiders van 281 tot 533 en me taalarbeiders van 1492 tot 1497. Het aantal ingeschreven minder geschiktcn steeg van 10.650 tot 10.739. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 60.982 tot 60.229. wijzigd. Het abonnementsgeld wordt echter van f 5 op f 6 per maand ge bracht. De aansluitkosten worden van f 40 tot f 75 verhoogd. De tarieven van de draadomriep worden eveneens ge wijzigd. De abonnementskosten wor den f 2.50 per maand (thans f 2), de huur der luidsprekers wordt vijftig in plaats van veertig cent per maarfd. Alle maatregelen tesamen we hebben slechts de voornaamste genoemd zullen het tekort van de PTT voor dit jaar tot 17 miljoen gulden moeten beperken. Op jaarbasis gerekend leveren zij f 56,1 mil- op. Voor de posterijen komt de meeropbrengst per jaar op 3,5 miljoen, de postcheque- en girodienst op f 3,5 voor de telegraaf op f 1,7 min., voor de telefoon op f 1,2 min. en voor de draadomroep op f 2,7 miljoen. Het verlies aanvankelijk geraamd op f 50 a 55 min., terwijl thans de hogere opbrengsten op f 56,1 min. zullen neerkomen. Daar de meeste verhogingen pas per 1 april zullen ingaan, komt men dit jaar niet meer tot ïn gehele compensatie. Oorzaken Als oorzaken voor de ongunstige fi nanciële gang van zaken noemde ir. Van der Toorn: a. de vele snel opeenvolgen de loonronden der laatste jaren (twee in twee in 1955 en een in 1956), wat vooral voor een loonintensief bedrijf als de PTT van grote invloed is. De verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden als: verdubbeling de vakantietoeslag, uitbreiding van het aantal vakantiedagen, invoering van vergoeding wegens onregelmatige diensten, verbetering van de positie van kantoor- en stationhouders. de hogere afschrijvingen op basis der vervangingswaarde. vendien had men na de oorlog te kampen met grote investeringen wegens de sterke groei der verschillende diensten en het herstel van in de oorlog geleden schade. T ariefswijzigingen Enkele tariefswijzigingen, die weliswaar niet van algemene betekenis z|jn doch wel velen treffen, z|jn de volgende: Luchtpostbladen per jaar worden er zes miljoen verzonden gaan dertig cent kosten. Tot nu toe betaalt men kwartje. De verzending van nieuwsbladen (tot nu toe 0,7 cent) moet een cent gaan opbrengen. Deze verhoging gaat echter pas per 1 oktober in, daar van vele bla den de jaarabonnementen van 1 oktober tot 1 oktober lopen. Een vr|j aanzienlijke verhoging onder gaan ook de tarieven van de girodienst. Het stortingsrecht wordt van tien tot vijf tien cent verhoogd, de chequekosten den een kwartje in plaats van een dub- Als niet ieder het met eigen ogen kon zienzou niemand liet willen geloven. Toch is het zo: als een vroegtijdig presentje is het voorjaar gekomen. Het is buiten een en al feestelijkheid: de lucht is stralend blauw, de lammetjes dartelen in de wei, de voorjaarsbloemen bloeien en op de bollenvelden in Lisse en Noordwijk prijken al de narcis sen. in hun bonte en betoveren de kleuren, omgeven door een bedwelmende geur, die ieder een dwingt aan zijn vakantie te gaan denken Groot-Brittannië zal niet deelnemen aan het werk van de commissie van de Raad van Europa voor vereenvoudiging der grensformaliteiten, omdat het zich niet kan verenigen met de voorgestelde ver vanging van het paspoort door een per soonsbewijs. Na overleg met Landbouwschap Minister mansholt heeft na overleg met het Landbouw schap garantieprijzen in de land bouw vastgesteld voor melk. tarwe en suiker, waarbij rekening is houden met de wijzigingen ii kostprijsberekeningen, aangekondigd in de bestedingsnota. Voor melk heeft de prijs betrekking op het melkprijsjaar november 1956 tot vember 1957, voor tarwe en suiker op de oog?t 1957. De garantieprijs voor tarwe zal 28,50 per 100 kilo bedragen, geleverd franco pakhuis handelaar, bij een vochtgehalte van 17°/o. De garanteprijs voor suiker i6 bepaald op 58.70 per 100 kilo. Deze stelt de suikerfabrieken in staat een bf prijs aan de teler te betalen van 51,15 per 1000 kilo. Het Landbouwschap achtte het gewenst bij dit prijsniveai enigermate tegemoet te komen aan d< zeer grote kostprijsverschillen tussen d< diverse landbouwgebieden. Een toeslag voor bepaalde gebieden diende dan te worden bekostigd uit inhouding van 0.50 per 100 kg suiker, hetgeen overeenkomt met circa 0,66 per ton bieten, en zal dan 3,50 tot 4 per 1000 kg bieten kunnen bedragen. De minister zal aan deze tegemoet komen. Melk Voor alle melk is de garantieprijs thans berekend op 28,4 cent per kilo met 3.7%) vet. Op verzoek van het Land bouwschap zal deze gemiddelde prijs echter gedifferentieerd worden toege past. Verzocht was nl. voor het over grote deel van het land de garantie t( verhogen tot 28,8 cent, zijnde de gemid delde kostprijs in Nederland exclusief de kleiweidegebieden. Deze verhoging van 0.4 cent kan worden gefinancierd door een korting toe te pas sen van 1.8 cent voor de melk uit genoem de gebieden. Het is de bedoeling deze korting te innen door een heffing op de in deze sitreken door de veehouders ge leverde melk, waarbij aangenomen moet worden, dat de heffing kan worden ver kregen door een verrekening met de achteraf te verlenen suppletie op de ga rantieprijs. Gisteren ontving gezagvoerder L. J. Brugman (23.000 vlieguren) van de K.L.M. de oorkonde, be horende bij zijn benoeming tot commodore uit handen van de heer J. A. Bach, directeur vlucht- produktie der K.L.M. 'erschr|jvingen van v|jf i De telegramkosten krijgen een minimum van tachtig cent (thans zestig cent), de toeslag op gelukstelegrammen wordt twee kwartjes in plaats van veertig cent. Tenslotte noemen we de prijsverho voor de radiotelefonie. De berichten zeevarenden gaan plaats van f 1,60 voor c nuten kosten. In verband met de ta besloten tot de uitgifte van twee nieuwe postzegels. De serie Koninginnezegels zal worden uitgebreid met een zegel ventig cent en aan de cijferzegels wordt een» acht-centszegel toegevoegd. (Ongecorrigeerd. t verloop van de PTT-tarieven 'ijdens een vanmorgen gehouden persconferentie is een aantal tariefswijzigingen de PTT bekend gemaakt. Uit het volgende overzicht, dat de voornaamste tarie- blijken deze. 1 (in centen) en hun wijzigingen sinds 1939 laat z Brieven lokaal (20 g) 3 Brieven interlokaal 5 Briefk. lokaal 2 Briefk. interlokaal 3 Drukwerk (p. 50 gram)m Nieuwsbl Expresbest10 Aantek10 Postwissels t/m 5,5 t/m 12.50 7 Vi t/m 25,10 t/m 50,— 20 t/m 100,— 30 Kwitantierecht 12^6 Postpakketten t/m 1 kg 20 t/m 5 kg t/m 7 kg t/m 9 kg t/m 10 kg (In 1955 ontstond de tariefgroep 7 t/10 kg, die wij om de vergelijking met 1939 mogelijk te maken, hebben ondergebracht in de drie toen geldende groepen). De z.g. verrekenprijs voor de consump- tiemelk is vastgesteld op 30,1 cent per kilo. Het is nog niet mogelijk, zo schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer, nauwkeurig de directe gevolgen van deze verhoging van de verrekenprijs voor de consument aan te geven. Daar voor dienen nog berekeningen te worden opgesteld, waarbij de te verwachten op brengst van het botervet, dat vrijkomt bij de standaardisatie van de melk bij een vetgehalte van ca 3.8 tot 2,5%, een be langrijke rol speelt. Sharm el Sheikh ontruimd Gisteravond zijn volgens een medede ling van het Israëlische legerhoofdkwar tier de laatste Israëlische soldaten en het laatste materiaal uit Sharm el Sheikh te ruggetrokken. De post is overgedragen aan het Finse contingent van de V.N.- troepen. Te zijnen huize in Voorburg is vannacht overleden prof. dr. R. Casimir. de grond legger van het schooltype lyceum. Prof. Casimir, die 79 jaar is gewor- den, werd ge- F boren in Kol-1 lum. Van lf tot 1899 was onderwijzer Groningen Sappemeer, daarna leraar voor de hoofd- acte en aan de kweekschool te Groningen. In-1 middels was hi; 'wijsbegeerte gaan studeren aan de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij in 1910 promoveerde. In 1918 werd hij hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden en in 1919 rector van het eerste lyceum in Nederland, het Neder lands lyceum in Den Haag. De oprichting van dit schooltype had hij voorbereid in samenwerking met de pedagoog Jan Ligt- hart. Tot 1930 is prof. Casimir rector van het Nederlands lyceum geweest. Prof. Casimir heeft zich mede grote bekendheid verworven op het gebied van de drankbestrijding. Voorts sprak hij re gelmatig voor de V.P.R.O. en was hij actief op het gebied van de volksuniver siteiten. Jongens vermoorden een negerscholier De 17-jarige neger Lavin Palmer uit Chicago, leerling van een -middelbare school, is door een groepje jonge blanken doodgeslagen. H|j overleed in een zieken huis. De knaap stond op de bus te wach ten, toen een groepje van acht jongens langsslenterden. Z|j keerden terug, gin gen om hem heen staan, waarop één van hen met een hamer de hersens van de jonge neger Insloeg. B|j dit alles werd geen woord gezegd MAN VINDT DOOD ONDER TREIN Bij het passeren van de overweg te Tilburg in de lijn TilburgEindhoven is vanmorgen de 54-jarige leerbewerker A. de K. uit Oisterwijk (N.B.) door een trein gegrepen en gedood. De man was vader van twee kinderen. Op de Velper- weg in Arnhem brak de as van de scooter van mr. J. Waller, advocaat -te Arnhem en vader van vier kinderen. Mr. Waller verloor de macht over het stuur en viel zo ongelukkig op zijn hoofd, dat hij enige uren later overleed. Mr. J. F. Baron van Haersolte overle den. Op 76-jarige leeftijd is gisteren in Zeist mr. J. F. Baron van Haersolte over leden. Hij is kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin en lid van de Hoge Raad van Adel geweest. HET WEER IN EUROPA 1 I s! t E i ?i'!i is ré Uil WEERBERICHT Temperatuur daalt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tijdelijk overdrijven de wolkenvelden maar droog weer. Zwakke, later matige of vrij krachtige wind tussen zuid en west. Morgen overdag belangrijk lagere, maar toch nog boven normale tempera turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 6.5918.44; Maan 17.02 5.44. Op 16 maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1