Ook in Australië geen beste banen voor het opschepp en BOEKENHOEK Ds. Bakker over de historie van het Joodse volk Koerier Rode Kruis-pluim op de hoed van Jong-Nederland Nieuws voor Hazerswoude NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 6 MAART 1957 Ervaringen van Leidse emigranten Wie iets wil bereiken, moet van alles aanpakken Singapore zal je graf zijn. door Charles McCormac. Prismaboekje van Het Spectrum. Dit is het verhaal van een reserve officier bij de R.A F„ die uit een Japans voorlopig gevangenenkamp bij Singapore na Sumatra en Java naar Australië wist e ontsnappen Het is echt gebeurd en .onder vee! franje door hem opgeschre ven. U leest het van het begin tot het (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) MEEN VOORAL NIET, dat de familie Arentz uit Leiden het zoveel ge makkelijker heeft gehad dan andere emigranten. Het tegendeel is eerder het geval. Dit gezin heeft namelijk (nog) geen meewerkende krach ten; de heer Arentz is de enige kostwinner. Desondanks zijn er tevreden klanken, zelfs over de in het kamp doorgebrachte periode. En bovendien heeft men voor de toekomst de beste verwachtingen. monteerde er vier. „En dan stond lk me ïog een flink deel van de dag te ver- 'elen," zo betoogde hij. Vervolgens verdaagde de heer Arentz bij de Havilland-vliegtuigfabriek, waar hij klinknagels mocht vasthouden. Een ■olgende baan was het leggen van tele foonkabels en ten slotte kwam hij terecht ;n afdeling, waar radiozenders wor den gemaakt met behulp waarvan vlieg tuigen worden binnengeloodst. In dit technische bedrijf voelt de heer Arentz zich nu thuis. Voorlopig is hij met werk tevreden, al hoopt hij dan ook op vooruitgang. Het Leidse gezin H. Arentz Toen de heer H. Arentz nog in de Sleu telstad woonde, werkte hij op de afdeling bedrijfsmechanisatie van Philips. „De kans om in Australië weer een dergelijke baan te krijgen, achtte ik meteen al on mogelijk," zo merkte de heer Arentz op. Vandaar, dat hij er zich ook niet over beklaagt, dat hij in Australië allerlei baantjes moest aanpakken, die minder aantrekkelijk voor hem waren. „Ziet u, ik was eigenlijk maar een halfgeschool- de," zo classificeerde hij zichzelf. Kamperen Mevrouw Arentz vertelde: „Wij hadden onze kampkisten en kampbedden uit Hol land meegenomen. We gingen vroeger veel kamperen en waren bereid ook hier onze tenten op te slaan." Zover behoefde het echter niet te komen. Er stonden hut ten in het kamp Bonegilla. Men bracht daar zes weken door en de hele familie roemt om strijd de prachtige natuur in de omgeving van het kamp. „We voelden ons net of we op vakantie waren, al was er wel veel, dat je thuis niet zou nemen. Maar zo is nu eenmaal het begin van een emigratie," aldus mevrouw Arentz. Schfeyville was het tweede kamp. Australië best tevreden. Over dat kamp liet men zich minder enthousiast uit. De verbindingen zijn daar niet te best en ook het voedsel was niet zo goed. Maar mevrouw Arentz klaagde daar niet over, even min als over het feit, dat haar man in een ander kamp moest worden onder gebracht, omdat h\j daar werk had ge kregen. Dat heeft een week of vijf geduurd, doch toen was het hele gezin weer bijeen. En over Villawood is men best te spreken. „Hier zouden we het best een paar Jaar kunnen uithou den," zo luidt hun oordeel. Er zijn im migranten, die er anders over denken, maar ten slotte probeert een ieder er in dé zuinig toegemeten hutruimte het beste van te maken. Erkenning De heer Arentz ls elektro-technicus, maar de Australische vakbonden zijn niet zo erg vlot met de noodzakelijke erken ning, zodat de Leidenaar om de kost kunnen verdienen van alles moest as pakken. Zo was hij bezig in een fabriek, waar balkjes moesten worden gemon teerd. Gewoonlijk deed men twee van dit balkjes per dag, doch de heer Arenti Meegevallen eind i Beëdiging vier officeren van de Marva De commandant van de marva-afdeling 's-Gravenhage officier marva eerste klas se R. M. Dommering zal woensdag de vol gende officieren marva derde klasse KMR beëdigen: K. Callenfels. C. J. Neeb. E. y. d. Heide en A. C. L. Kan. ALPHEN AAN DEN RIJN Feestelijke jaarvergadering van J.V. Prediker De Geref. jongelingsvereniging Predi ker 12 la heeft gisteravond in de Noor- derkerk haar feestelijke jaarvergadering gehouden, waarvoor vrij veel belangstel ling bestond. De avond werd geopend door de heer P. v. ,d. Breggen jr., die in zijn vertelde mij, dat de welkomstwoord zei, dat hij nog niet zo lang voorzitter is en wel enkele gewone vergaderingen, maar nog nooit een jaar vergadering geleid had. Nu, het is nogal meegevallen. Er werd niet zo véél leiding gevraagd; allen ken den hun taak. Na declamatie door Jan van Noort gaf Henk Oosterom onder de titel „De belij denis der Kerk" een verhandeling ovei het nut der belijdenisgeschriften, met aar het slot de wens dat inplaats vanuit df catechismus ook eens uit de 37 artikeler van de Ned. Geloofsbelijdenis zal wórden- gepreekt, want die zijn veel minder Enkele hoogtepunten in het afgelopen verenigingsjaar werden in schetsjes n; voren gebracht onder de titel» „Weet nog wel oudje?" Uit de bijval leidden wij af dat deze opvoering, toch wel als ge slaagd mag worden beschouwd. Mevrouw emigratie haar voor tweehonderd procent meegevallen. „Het was in Holland ook niet altijd even gemakkelijk de eindjes elkaar te knopen. Met studerende kinderen heb je zorgen genoeg," zo be toogde zij. Haar man vulde aan: „Je moet je weten te behelpen en ervan maken wat je kunt. Financieel hebben wij het heus zo gewel dig niet, want al komt mijn salaris wel boven het gemiddelde uit, met een gezin ben je niet zo gauw aan sparen toe. Maar komen doen we er ongetwijfeld." Het Leidse gezin waardeert het klimaat, geniet van de natuur en brengt gedurende het weekeinde menig uurtje aan het strand door. De vakantiestemming is er echter intussen toch wel afgegaan. DE RING BODEGRAVEN van de Gereformeerde jongelingsbond en de kring Alphen van de Geref. meisjesbond kwamen gisteravond in de kerk aan de Hooftstraat bijeen om naar ds. R. Bakker, predikant in Rot terdam met speciale opdracht voor de zending onder Joden, te luisteren, die over het nu weer actueel geworden volk Israël sprak. Direct na de opening verkreeg ds. Bakker het woord, die aanhaakte bij de gebeurte nissen van de laatste tijd. Het volk Israël heeft z'n eigen begiin, dat ligt bij Abraham, waaruit het zijn gang door de wereldhistorie begon. Het heeft als oud volk veel beleefd en door staan. Machtige koningen en koninkrijken zag het komen en te niet gaan. Ds. Bakker toonde dit uit de geschiedenis aan en wees er op, dat het volk weer met een eigen volksbestaan in het land der vaderen ls. De betekenis van Israël ligt echter niet in zijn volksbestaan, want het was hierin niet te onderscheiden van andere volken met eigen begeerten en wensen. De be tekenis van Israël ligt in de heilshlstoriel Deze begint met de belofte door God aan Abraham gegeven „In u zullen alle volken Personeel gevraagd Gevr. flinke werkster, niet jonger dan 18 jaar, voor 3 ochtenden of middagen p.w., in kinderloos gezin. Aanm. v.a. 7 uur 's avonds Fagel-. straat 23 Leiden. Mevrouw Jasperse, Witte Singel 72. tel. 22403, vraagt tegen 18 maart flink meisje, zelfstandig kunnende werken van goede getuigen voorzien. Mevrouw Boter-Schanloo, Lammenschansweg 23. vraagt meisje of werkster voor huis houdelijk werk, 2 ochtenden per week. Gevraagd net meisje, dat zelfstandig kan werken, dn gezin van 2 personen, van 8.30 tot 3.30 uur. v. Leeuwen. Steenstraat 16. Tel. 26854. Tuindersknecht gevraagd 14—20 jaar. door G. P. v. d. Hulst. Rijndijk 264, Voorsch Enige nette degel, meisjes of gehuwde vrouwen kunnen afwisselend werk vinden in onze boekbinderij. Aanmel den dagelijks: Oude Rijn 34. Voor een speciale afdeling in onze boekbinderij zoeken wij een net meisje. Afwisse lend schoon werk. Aanmel den dagelijks: Oude Rijn 34. PRIJZEN VOOR KOERIERS: Voor Koeriers onder nummer wordt 10 ct. extra in reke ning gebracht. Bewijsnummers (alleen op verzoek) 10 ct 1 TOT 20 WOORDEN l VAN 20 TOT 30 WOORDEN 1.50 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Te huur aangeb. Leerling Verkoopsier GEVRAAGD Mevr. Moens. Oranjelaan 25. Oegstgeest, vraagt net meisje voor de dag. Zelfst. kunnende werken. V.g.g.v. - Schoonmaak klaar. Persoon lijk aanmelden of na afspr. telefoon 25161. Gevraagd. Actief persoon gevraagd voor het huis aan huis bezorgen van reclame folders Brieven met inlich tingen. w.o. beschikbare tijd, aan Jonkers Reclame, riottestraat 76, Den Haag. Hoge bijverdienste. Neerlandicus gevraagd voor het corrigeren sten en artikelen. Br. onder opgave van studie, diiploma'! en verlangd honorarium on der No. 8941 Bur. Blad. Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige een nette winkeljufrouw en een leer ling winkelmeisje. Tevens kan geplaatst worden een jongen v. bakkergwerk. J Boonekamp, Bakkerij „Het Witte Hek", Adm. de Ruy- terlaan 2, Katwijk aan Zet Telef. 2208. Personeel aangeb Net meisje biedt zich aa als winkeljuffrouw, Mefst in levensmiiddelenbedr. of Ban ketbakkerij. Briev. onder no 8939 buraau van dit blad. Te huur gevraagd Heer, Rijksambtenaar, in avonduren studerend, zoekt in Leiden of onm. omgeving ruime gcm. en verwarmde zit-slaapkamer met geheel of ged. pension. Brieven met prijsopgaaf onder no 8937 aan het bur. van dit blad. Huisorgel in huur of huurkoop aangeb. 7.50 per mnd. J. M. Schoneveld, Te- elingshof 10, ingang 4e Bin nenvestgracht bij Plantage. Woningruil Wie wil grote woning (koophuis) met zomerhuas, ruilen voor kleinere woning :onder zomerhuis (koophuns) Te bevragen letter M. Jac. v. Beelen, Annastr. 25, Katwijk i Zee. Te ruil aangeboden huis, kamer en suite, 3 slaapkam,, :older. keuken, flinke tuin. Gevr. huis, 1 grote kamer, 2 slaapkamers. Br. onder No "936 bur. van dit blad. Te koop gevraagd Bremmer vraagt te koop antieke meubelen. ronde tafels, bronzen en koperen beelden, pendulestelilen, kris tallen kronen, goud, zilver, dekenkisten, koperen voor werpen, Perzen, enz. enz. Bremmer, Morsstraat 41. tel. t, Goegerritsteeg 1, telef. 22791. Herenhuis te koop gevr. Oegstgeest, Leiden, geen nieuwbouw, 6 kamers, evt. garage. Briev. met udtv. inl. onder no 8935 bur. v. d. blad. 1 Pers. kano. Brieven prijsopgave. H. J. Mathlener, Hoofdstr. 135, Valkenburg (Z.H.) Telef. 3040. ft Tweeling kinderwagen, lichtgrijs. Te bevr. bij J. v. d. Boon, Louwestraat 147, Katwijk aan Zee. Enige bespeelde, doch als nieuwe orgels, o.a. studie orgels 160, 260; harporgel 325. Bij W. A. Gouw. Ter- weeweg 100 Oegstgeest. Elektr. cafékoffieketel, bromfiets, tevens een prima lopende Rap bromfiets, ziet er uit als nieuw. Nieuwe Rijn 60. Let op 60. Tel. 22150. Tc koop houten ledikan! met houten onderlagen, ka- pokbed met peluw 15. L. SchinkelKoole, Jeruzalem- hof 12. Leiden. Aangeb. Harley Davidson, 750 cc, compleet, met Ideaal duo. Loopt prima. Te bevr. hedenavond 7—9 uur. Groe- idijkstraat 7, achter Hoog- madeseweg, Leiderdorp. Wegens vertrek radio, merk Siera van .1956, nieuw 100. Waldorp sleestofzui- gar 125 V. 25. Dames- en herenfiets met licht enz. per stuk. 3e Gortestraat No. 63. Tc koop aangeb. Verkrijgbaar verse kip. peneieren, gehaald, 10 ct. p. stuk bij D. C, v. d. Vis, Lage Waard. 43, Koudekerk aan den Rijn. Dressoir, uitsch.tafel, 4 stoelen en theekast. Serin genstraat 27A. Z.g.a.n. Spaanse gitaar. - Te bevr. Waal Malefijtsbraat 21, Katwijk aan Zee. H.H. Kappers. Aangeb. pers. eiken herentoilet. 3.10 mtr lang, 50 cm breed, blad met opstand laden met. 3 verchroomde buis scheerstoelen, draaibare zitting. M. J. v. d. Meer Hoogl. Kerksteeg 1. Te koop voor klein'behuis- den een zit- tevens slaap bank, voor 2 personen. '^eemskerkstraat 96. Te koop gebr. eiken meu belen, onverslij tbiaar sterk. 4 stoelen. 2 kl. fauteuils, leu ningstoel .dressoir en bijzet tafel. Ericalaan 6 Leiderdorp iTel. 23838. Diversen WU leveren U grote solide hangkasten met hoe- denplank ƒ53.50. Legkasten met 6 vakken 58.50 en div. andere kasten. Uit edgen werkplaats. Uiterste Gracht 168 b.d. Oude Rijn. Tel. 20051 Solex Standaard 349.50 p.m 17.30, Solex de Luxe 395.—, p.m. 20.24, inclu sief All Risk verzekering Service Station Gebr. Huis man. Hogewoerd 6668. Tel. No. 31292. Delftsche Zaadhandel. Ge- versstr. 65. Oegstgeest. Telef. 25494. Groenten- en Bloemen- zaden, Vogelzaden, Honden- brood, Bestrijdingsmiddelen. Gereedschappen. Juist nu blouses in poplin en met kamt garnering in 10 modekleuren. Rokken plissé en heupstuk. M. de Vries - Haarlemmerstraat 176-178. Bureaus, tafels, stoelen, vloerkleden, stofzuigers, radio's, wascommode, antieke ladenkastjes, antieke kist. fauteuils, antiek kabinet. Hertshoornen messen, pracht vloerkleden, gasstellen, gas haarden, gasfornuizen, vloer bedekking. enz. Nieuwe Rijn 60. Let op 60. Telef. 22150. Voor een schuimrubber- matras moet u in 't Schuim rubber- en Plastichuds zijn. Mare 70. Wij confectioneren Uw rijwiel als nieuw, le kl. gemoffeld, nieuwe kogel lagers. nieuwe handvaten, keumg afgebiesd, vakkundig gemonteerd 30.Joop Nieuwenhuis, K. Mare 6. Wasmachines. Koopt geen kat in de zak. Koopt een merkwasmachine bijv. Erres, Edy, A.E.G., vanaf ƒ2,50 p. week. Joop Nieuwenhuis, K. Mare 6. Kinderrijwielen. Ontvan gen een pracht collectie voor leeft. 6—9 jr en 9—12 jaar. Reeds vanaf 2,- per week. Joop Nieuwenhuis K. Mare 6 Wilt u een fototoestel ko pen Kom. bij Pijl eens bin nenlopen. Speciaal adires voor rolfilms ontwikkelen, af drukken en vergroten. Let op 't juiste adres. Haarlemmer straat 108. Verhuur zonder chauffeur Am. Ford, Simoa '56, Opel Rekord, Vauxhall vanaf 8 per dag. 8 ct per km. Lan gere termijn speciaal tarief. Werkhoven. Van 't Hoffstr. 11. Telefoon 22300. Iedereen is enthousiast als wij uw matras overtrek ken met damast, 1-pers. van af 19.50; 2 pers. 26.50. Smits Bedden-tapijtenmaga- T.ijn. Mare 98 Vrouwensteeg No 9. Telefoon 23913. Goede nachtrust is ge zond De grootste sortering binnenveringsmatrassen o.a. Epeda, Auping, Pullman, 1-pers.. vanaf 52,50. 2-pers. f 78.De Kleine Winst Haarlemmerstraat 51. Wasmachlnefabriek heeft snel wasmachines met lichte emaillebeschadlging, gloed nieuw. met garantie 125 en f 145, langzaamwassers 259, Centrifuges 150. Ook op af betaling. Depot: Sluisstraat No. 11. Leiden. Tel. 25466. Winkler Prins Encyclope die in goede staat ter over name gevraagd. Brieven No R 5927 bureau van dit blad der aarde gezegend worden" en eindigt bij het kruis. Spr. bepaalde daarna zijn gehoor bij het optreden van Jezus onder Israël en de reactie van het volk daarop. Hier juichte Hem toe om Hem de andere dag naar het kruis te verwijzen. Hoe kan dat toch? vroeg ds. Bakker zich af. Dit is alleen te erklaren uit het feit. dat de Joden hun leidslieden blindelings volgden Daarom schreeuwden zij zo gemakkelijk „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen" ze daarom vervloekt? Integendeel, want Jezus bad voor hen: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat ze doen": daarom kon Petrus op de Pinksterdag zeg- ,.U komt de belofte toe en uw kinde- Maar toch blijft ook Israël verant- i-delijk voor z'n daden! diit in elke af- 't is dè manier I WOONHUIS te Katwijk aan Zee Bevatt.; 1 zitkamer, woon keuken. bijkeuken, een grote slaapkamer en ruime zolder. Reflectanten dienen een vrij huurhuis achter te laten. Brieven onder no 8938 aan het bureau van diit blad. Verharding Als volk heeft Israël zich echter verhard 1 daarom is het heil van Christus' lijden sterven de heidenen tot zegen gewor den. Spr. gaf een uitvoerige verklaring m Romeinen 11, waar niet gezegd wordt, dat alle Joden zalig worden, maar dat er velen uit hen tot aanbidding van het kruis zullen komen. Als -Joods volk zullen ze dan God dienen en liefhebben. Spr. bepaalde z'n gehoor bij de ontwik keling van het Joodse volk in de laatste halve eeuw. Zo werd door de Russische pogroms het Zionisme in het leven ge roepen, dat met grote kracht ijverde voor eigen volksbestaan in het oude Kanaan. Deze strijd vond zijn bekroning het besluit van de Verenigde Naties de ontheemde Joden een eigen volksbestaan te geven in Palestina. Daar hebben ze het nfet gemakkelijk, want door het aannemen de westerse cultuur worden zij ge haat door de Mohammedaanse volken, die het op hun ondergang aanleggen. Bakker, die acht maanden in Israël werkte, oordeelde dat daar een geopende deur is voor het Evangelie. De orthodoxe jood gelooft ndet meer in de oude wetten en gewoonten; deze laten het hart koud. Zij moeten een godsdienst hebben, die hen gees telijk verwarmt, en wenste, dat de Kerken hun roeping zouden verstaan. Huishoudelijke zaken bij afdeling C.H.U. Na de rede van generaal Calmeyer lie we gisteren weergaven werden in de Christelijk Historische kiesvereniging nog enkele huishoudelijke zaken behan deld. Zo werden o.m. de jaarverslagen uitgebracht. De heer P. J. Wijnbeek maak te melding van een geringe daling var het ledental, die niet verontrustend ge oordeeld werd, in verband ook met de omstandigheden die tot het bedanken aanleiding gaven. De penningmeester, de heer D. Rijswijk, deed verantwoording van de financiën; er is een batig saldo van 200 gulden. De aftredende bestuursleden, de heren J. van den Oever, P. J. Wijn beek, D. Rijswijk, J. Verkerk en t. H. van der Wolf, werden herkozen. In de plaats van de heer P. Hoogendijk, die zich in verband met zijn drukke werk kring niet meer herkiesbaar stelde, were de heer C. L. Groenendijk gekozen en ir de tweede vacature de heer J. Los. De secretaris vroeg nog belangstelling voor de op 8 april in samenwerking de Chr. Hist, jongerengroep te houden familie-avond. Afgevaardigden sloten het eerste deel in de bijeenkomst af. Het waren de heren S. van Leeuwen, jeugd-ouderiing ens de kerkeraad; Jac. Bijl, voorzitter de Jeugdcentrale. H. Demoet namens de J.V. Samuël. J. Batelaan namens de ring en mej. A. de Vries, presidente M.V. „Meisjesroeping". Na de pauze werd door Henk Dijs een sociaal onderwerp ingeleid over „De man in de fabriek". De verantwoordelijkheid die deze daar heeft, werd goed getekend. Verder waren er nog declamaties van G. Schollaardt en Frans van Dam en de :hets „De Amerikaanse vliegenvanger", die ook in de smaak viel, maar ten opzich- vaarvan men zich kan afvragen: Is kerk nu de geschikte plaats voor zo- De enige speelster in dit stuk, mej. Henny de Jong, kreeg een doos bonbons. De predikant van de Noorderwijk, ds. G. Mulder die in verband met zijn ju- uit handen van de voorzitter een laren ontving sprak een slcft- Middenstanders over het zegelsysteem De leden van de Alphense middenstand, die gisteravond naar hotel „Toor" geko men waren om naar een causerie van een propagandist van de Bouwkas Nederland se Gemeenten te luisteren, maakten een vergeefse reis. Gezien de nota over de bestedingsbeperking meende de leiding van de bouwkas, dat het niet de minste zin heeft propaganda te maken voor het bouwen van een huis, daar hiervoor toch geen gelden beschikbaar gesteld worden. Een der plaatselijke middenstanders, de heer S. Terlouw, heeft toen maar een lezing gehouden over de vraag of het nog zin heeft permanent bonnen en zegels te verstrekken aan het publiek. Spr. keurde dit beslist af en hij toonde dit met voor beelden duidelijk aan. Over dit interessante onderwerp werd ;n gezellige discussie gehouden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. A. Bos. Bromfietsafdeling opgericht n een gisteravond in hotel Toor ge houden vergadering voor leden van de bromfietsafdeling van de M.A.C. „Rijn land" gaven zich 25 bromfietsliefhebbers als lid op. De voorzitter zei hierovet; vej-_ heugd te zijn, daar hieruit valt op te ma ken, dat er voor een speciale bromfiets- afdeling wel degelijk plaats is. Besloten werd dit jaar zes ritten te houden voor bromfietsers, waarvan de eerste op 23 april werd vastgesteld. De heer J. B. Cats zal voor de bromfietsers in het be stuur van de M.A.C. „Rijnland" zitting BIJ DE HULPVERLENING aan de Hongaarse vluchtelingen staat Nederland als tweede op de lijst van helpende landen. Het hoog ste aantal kilogrammen aan goederen werd verzonden door West- Duitsland Wat betreft de kwaliteit van de goederen wint ons land het glansrijk. De oud-vaderlandse traditie hulp te verlenen aan hen, die in nood zijn, is dus ook thans weer voortgezet en het is een verheugend feit, dat ook de jonge Nederlanders een belangrijk aandeel hierin heb ben gehad. Zo modern kan de jeugd toch niet zijn, of zij voelt op dit punt haar verantwoordelijkheid. De acties onder de jongeren werden geleid door het Ned. Jeugd Rode Kruis. Deze instelling kent geen leden, maar is slechts eon actie onder de jeugd, die vorm geeft aan de Rode Kruisge- dachtc. Men denkt specifiek Rode Kruiswerk uit voor kinderen vam xrho- lcn en de jeugdbeweging. 200.000 REPEN "PEN MOOI VOORBEELD hiervan is -®-J de actie, <üe weldra zal beginnen. De 450 Rode Kruisafdelingen van ons land zullen zich zeer binnenkort wenden tot de jeugd in hun ressort met het verzoek een reep chocolade af te staan voor een kind in Hongarije. middelen, kleding en speelgoed. Door deze activiteit van Jong Holland kon. aan de kinderen, die nauwelijks dt l Hongaars-Oostenrijkse grens over schreden hadden, e»n pakket worden uitgereikt I De jeugd van vele landen stak in de cember de koppen bij elkaar om „iets! te doen". Resultaat: 10 000 vluchtelin gen-kinderen kregen een pakket te-' waarde van 85. Het aandeel van de Nederlandse kinderen was 18.000 bijeengebracht door middel van acties die door de kinderen zelf waren ui tg e- dacht, zoals bazars, enz. Een ideële activiteit werd in decem ber ontplooid. De Nederlandse kinde- Gemeubileerde HUISVESTING gezocht door verlofganger uit Indonesië voor de periode 15 mei—15 september. Ge zins- samenstelling: echtpaar en 5 zoons van 313 jaar. Prijs- idee 450,per maand. Br. (luchtpostpapier) met volle dige beschrijving en prijs opgave aan I. E. Batenburg. Franchiimontlaan 53, Leiden. Reclasseringsarbeid Van 15 maart af zal een ambtenaai de reclassering elke vrijdagavond zeven tot acht uur spreekuur houden in de kamer van het kantongerecht, Wilhel- minalaan 28 rood. Men staat open personen van alle gezindten en het doel is mensen die strafbare feiten hebben begaan of wier levenswijze gemakkelijk tot het plegen van strafbare feiten kan leiden, maatschappelijk aan te passen, geestelijk en zedelijk te versterken en te wapenen tegen herhaling van misdaad. Benoeming De heer A. Klootwijk ls met ingang var 1 november 1956 benoemd tot hoofdcon troleur van de belastingen. Hier ligt dus de mogelijkheid voor vrij wel ieder kind zonder hulp van de ouders een offertje te brengen voor een onbekend jongetje of meisje, dat snakt naar wat lekkers. Maar niet al leen de attractie is voor het Hongaarse kind van belang, de voedingswaarde van een reep chocolade is van minstens evenveel waarde. Het Jeugd Rode Kruis rekent er op zeker 200.000 repen chocolade bij elkaar te krijgen, die dan half maart zullen worden verzonden. Gezien de resultaten van de vorige Inzamelingen onder de jeugd van Ne derland zal ook de „iperatie Reep" een succes worden. De erelijst van goede werken van de Nederlandse jongens en meisjes, die zij verrichtten voor de Hongaarse kame raadjes is reeds lang. PAKKETTEN STROOM TAE HONGARIJEKRANT bracht 60.000 op. In november werden 1300 pakketten met een waarde van j 10 tot 15 per stuk naar d» vluchte- lingenkampen in Oostenrijk verzon- den. De inhoud bestond uit kleding. I speelgoed en versnaperingen. Direct daarna volgde nog een partij levens- Freule Titia Schimmelpenninck uit Wassenaar,lid van het Rode- Kruisteam in het kamp Judenau, is speciaal belast met de zorg voor de jeugdige vluchtelingen. Hier maakE zij namens de Nederlandse jongens en meisjes een vluchtelingenkind blij met een hobbelpaard. Chr. van den Heuvel sprak voor A.R. kiesvereniging Dinsdagavond kwam de Anti-Revolu tionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" bijeen onder voorzitterschap van le heer G. Drexhage, daar de eerste •oorzitter ziek Is en de tweede verhin derd was. In deze vergadering sprak de heer Chr. v. d. Heuvel uit Leiden over de veranderingen in artikel 1 tot 5 van het programma van beginselen der par tij. Deze artikelen zijn door de commis- •-Donner herzien. Spr. merkte op, dat het voorwoord onveranderd is gehand haafd. terwijl ook de naam behouden •erd. Anderen verzetten zich hier nog tegen, daar dit 't samengaan met andere partijen verhinderen kan. In artikel 1 zijn enkele dingen taalkun dig juister geformuleerd. Het volgende artikel is een samenvoeging van het oude met artikel 6; de nadruk wordt nu meei gelegd op de verantwoordelijkheid var Wat de overige artikelen be treft, is de overheidstaak duidelijker ge formuleerd. Eraan toegevoegd is echter de handhaving van de gerechtigheid op sociaal-economisch terrein. Ook keert de partij zidh nu tegen de totalitaire staat geeft richtlijnen op geestelijk er delijk terrein. Zo gaat, aldus de heer Van den Heu- •el, de partij terug tot de gedachte Abraham Kuyper „Souvereiniteit in eigen kring". God heeft allerlei levenskringen geschapen met eigen taken en rechten De overheid moet dit ontzien en eerbie digen, hoewel zij in een kring mag door dringen wanneer daar misstanden heer- Aan het eind van z'n betoog wees spr. nog op Colijn, die reeds veranderin gen in het programma van beginselen had voorgesteld. Er zou ook zeker de oorlog mee begonnen zijn, als er moeilijkheden rond de scheuring niet ge weest waren. Thans is het er toch var gekomen en dit verheugde spreker Op deze rede volgde een levendige be spreking, waaraan ook door jongeren werd deelgenomen. Ouderavond De jaarlijkse ouderavond van de school met de Bijbel wordt vanavond gehouden. Eerst ls er 's middags gelegenheid om het werk van de leerlingen te bezichti gen in de leslokalen. De handwerken van klas zeven, acht en de ulo-klassen zijn in het huishoudlokaal uitgelegd. Dit werk kan van 2 tot 4 en van 6 tot 7% daar worden bezien. Om half acht begint de samenkomst in het gymnastieklokaal. De zelfde avond wordt er iets getoond van Bartimeus, de Christelijke Blindeninrich- ting te Zeist. KOUDEKERK C.N.V.-afdelingen bijeen De afdelingen van de Chr. Nat. vakbe weging, de Chr. bedrijfsgroepcentrale, de Chr. voedings- en genotmiddelen- en Chr. metaalwerkersbond vergaderden gister- Hvond gecombineerd ln het verenigings gebouw. De voorzitter van de afdeling van de Chr. metaalwerkersbond. de heer K. Ver- gunst, opende deze vergadering, waarna de heer G. Snaterse een gecombineerd jaarverslag las, dat van een gezond ver enigingsleven getuigde. Het hoofdbestuurslid W. Brak sprak 'n opwekkingswoord, waarin hij de tijd van nu, die door hoogconjunctuur gekenmerkt wordt, schetste. Al heerst er enige terug slag, toch behoeven we niet bang te zijn dat de tijd van 1930 terugkeert. Daar is de krachtige vakbeweging oorzaak van, aldus spr. Zoals God door alle eeuwen heen doorgaat met Zijn verlossingswerk, zo maakte Hij ook de arbeid vrij. Als het werk van de Christelijke vakbeweging ge dragen wordt door het woord van God, dan kan men moedig verder gaan, zo be sloot de hoofdbestuurder. Na de pauze en gelukwensen van afge vaardigden werd de avond verder ge vuld met het optreden van de toneelver eniging DIO uit Alphen aan den Rijn, die een klucht in drie bedrijven „Anne Marie, zeg jij het maar" ten tonele bracht. Er werd met veel aandacht naar de goede Vertolking van dit stuk geluisterd. De heer G. Snaterse, voorzitter van de afdeling voedings- en genotmiddelen, sprak een dankwoord tot de executanten. Schaaknieuws De uitslagen van de onderling gespeelde wedstrijden zijn: J. C. v. Egmond—H. Boelee 0—1; J. Colijn—H. v. Vliet 0—1; G. de WitE. Dorrepaal 10; A. Hoo- geveen—H. v. Vliet 0—1; J. Colijn—J. de Wit 10; E. Dorrepaal—G. de Wit 0—1. ren verzonden een zelf getekende nieuwjaarsgroet aan 2250 Hongaarse vluchtelingen in Nederlandse kampen. Een groot percentage kinderen kreeg antwoord terug. RIJDENDE WINKEL 'T'EVENS schoot de kinderen vam het Westduitse en Amerikaanse Jeugd Rode Kruis in Duitsland (kinderen van de Amerikaanse militairen) te binnen, dat tijdens de moeilijke dagen van Berlijn een rijdende speelgoedauto was gebruikt. Dat ding kunnen w goed in Oostenrijk gebruiken, dachten Leerlingen van technische scholen gingen speelgoed maken, meisjes van huishoudscholen maakten poppejurk- jes, anderen gingen „met de pet rond" of stomden speelgoed af, dait ze op St. Nicolaas of voor hun verjaardag had den gekregen. Zo leverde de Neder landse jeugd 24 grote kisten vol prach tig speelgoed. De rijdende winkel, waar men mie behoeft te betalen, koos de kleinere vluchtelingenkampen in Oostenrijk tot werkterrein en de kinderen mochten een vrije keus maken. NÓG MEER 1VOG IS DE reeks van goede daden der jeugd niet ten einde, januari hadden de jongens en meis jes weer zoveel geld bijeengebracht, dat 25 kisten levensmiddelen, kleding en speelgoed met een waarde van elf duizend gulden naar he>t kamp Jude nau verzonden konden worden. Zoals bekend staat dit kamp onder patronaat van het Ned. Roode Kruis. Thams is men bezig 15 kisten speel goed te verzenden naar het tweede ..Nederlandse" kamp Schlosz Ketten- hof. Dit i6 ook al weer mogelijk dank zij de activiteit van jongens en meisjes. Als men dit alles eens optelt, komt men tot een respectabel bedrag. Dit is niet bij elkaar gebracht door grote gaven, maar door jeugdig enthousias me. Het is goed ook eens te memor dat de jongens en meisjes van tegen- woordig lang niet allemaal alleen denken aan rock and roll-en! OUDE WETERING- Jeugd en preek Gisteren hebben de Gereformeerde jeugdverenigingen ln het Jeugdgebouw een contactavond gehouden. Ds. Kornet sprak over Jeugd en preek. Na de pauze werden spelletjes gedaan. Winkelen met pap visserij berichten 2.482.53. Handel SCH 62—1 SCHEVEN1NGEN, 5 maart. $86 kg garnalen. Notering handel! 2.06 per kilogram. VLAARD1NGEN. 6 i de VL 197—6980. Var IJMUIDEN, 5 i &e rij berichten. IJmuiden de vlsuawltr VL 27 vis. De trawler VL 61—6250 bot 360—290, gr. tong 290—280, grm. 265 kim. 340—290. kl. I 285—260, II 250—235, I 210—150; per 50 kg: tarbot II 112—88, IV 45, schartor 17—11.5" 22—8, s 37—29, gr. schol 20—16.50, grm. 25—17.50. kl. I 18.50-14, kl. II haring 20 26—8, ikreel 22—13, 26. kim. 37—28, k 24—8. gr. gul 38—27, midd. 34—29, kl. 29—22, ham 112—88, poontje» 18—15, kl. koolvis zw. 18—16. wit 31—30; per 125 kg: gr. kabeljauw 228—70, gr. koolvis zw. 38—34, wit 66—61, gr. leng 72—71. Aanvoer 5160 kisten. IJMUIDEN, 6 maart. Besommingen: 2 traw lers met 36.000, IJM 10—9800, 18—8770, 211— 8550, SC.H 153—14.800. 209—7690, VL 7—13.000; kotter: KW 71—240. Morgen beginnen in Stockholm de we reldkampioenschappen bafeltennds. De 24-jarige Japanner Ichiro Ogimoera en de Roemeense Angelica Rozer.no* zullen hun titels verdedigen. Aan de wedstrijden, die negen dagen duren zullen 35 landen, waaronder Nederland, deelnemen. e Sfeer in 'f gezin De ..Nieuwe Leidsche" er in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7