Prof. Oud „conferencier in een politiek cabaret" Zijlstra voelt niets voor de oude pnj zencommissies RODENT Ghana en zijn politiek ES3993X9 uit Drie moderne wijzen liet westen terug Nehroes blad beledigde koningin Elizabeth NIEUWE LEIDSCHE COURANT R WOENSDAG 6 MAART 1957 Het mikpunt van twee ministers... (Vervolg van pagina 1) De liberate fractievoorzitter, prof. Oud, was gisteren 't mikpunt in de redevoerin gen van de ministers Mansholt en Zijlstra. Zij hebben behoorlijk afgestraft voor de benedenmaatse redevoering van de oppo sitieleider. Dat prof. Oud zoveel aandacht aan mij besteedt is 'n onderscheiding, al dus minister Zijlstra, die daarop liét vol gen. dat het zakelijk betoog van de heer Oud geen aanleiding tot opmerkingen paf. Daarvoor was het niet belangrijk ge voeg. De lust bekroop de bewindsman van economische zaken om op dezelfde wijze te gaan debatteren. Maar op dat pad wilde hij zich niet begeven. Er is genoeg te halen uit de ver kiezingspropaganda van de V.V.D., maar prof. Zijlstra had eerbied voor de grijze haren van prof. Oud. Naar zijn va6te overtuiging is de heer Oud een groot staatsman en een groot politicus. „Ik be treur het echter dat in de redevoering van prof. Oud van vorige week noch de staats man, noch de politicus Oud aan het woord ls geweest, maar dat hij is opgetreden als conferencier in een politiek cabaret, waarbij ik mij afvraag of dit thuis hoort in 's lands vergaderzaal," aldus prof. Zijlstra. Dat was volkomen duidelijk. Mi nister Zijl6tra betoogde nooit te hebben gezegd dat de economen de conjunctuur kunnen beheersen. Wat dat betreft is de RAT t MUIS uitgeroeid met wij „politiek" o mdat de Britten zich wel uit de staatsfunctie hebben terug getrokken, maar de verkooporganisaties van de jonge staat Ghana stevig in han den houden, zodat er nog geen sprake is van economische onafhankelijkheid. Dit laatste is dan ook een van de voor naamste redenen, waarom Ghana deel uit gaat maken van het Britse Gemene best. Premier dr Kwame Nkroemah heeft zijn doel op korte ter- t Verklaarde mijn thans bereikt. Dat doel was: de Uitzicht Goudkust te maken tot een voorbeeld voor andere Afrikaanse koloniale gebieden. Zijn plannen op lange termijn zijn: de vorming van de „Verenigde Staten van West-Afrika". Vooral Zuid-Afrika (eveneens lid van het Gemenebest) is niet erg ingenomen met deze plannen. Dit land beseft, dat de toekomst van Afrika ten zuiden van ds Sahara op het spel 6taat. Tussen de Goudkust en de Unie van Zuid-Afrika ligt een gisting van ideeën. In het nieuwe Ghana vindt men de meest scherpzinnige en toegewijde exponenten van het inheems-Afrikaanse nationalisme. Daar worden in steeds sterkere mate de nieuwe idealen en theorieën voor de zwarte bevolking van Afrika verkondigd. nnOCH BESTAAN er in Ghana zelf nog scherpe tegenstellingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen. De nog in traditioneel stamverband levende Afri kaanse negers in het centrum en het noorden van Ghana hebben steeds wan trouwen en wrok gekoesterd jegens de ontstamde kustbevolking, wier handig heid en intellectuele bekwaamheden de beweging voor zelfstandigheid bezielden. (Ghana bestaat uit vier gebieden, te we ten de kustprovincie de vroegere Goud kustkolonie het in het begin van deze eeuw door de Britten veroverde Asjanti, de noordelijke gebieden, die tot dusver een Brits protectoraat waren en Brits Togo, dat in de eerste wereldoorlog op de Duitsers werd veroverd). Aanvankelijk steunde de bevolking de volkepartij van premier Nkroemah. Nadat Engeland had toegezegd, de Goudkust zelfstandigheid te zullen verlenen, begon het nationale eenheidsfront evenwel be denkelijke scheuren te vertonen. De Mo hammedanen in de noordelijke gebieden vormden met andere ontevredenen een nieuwe partij de Nationale bevrijdings beweging die spoedig grote aanhang kreeg in Asjanti (een welvarend gebied met vele cacaoplantages) en in Togoland. T)E VOORNAAMSTE GRIEF van de Na- tionale bevrijdingebeweging tegen centrale regering was, dat deze te grote macht bezat en het gezag van de stam hoofden aantastte. De partij wenste een federalistisch regiem. Aan deze wens is in zekere mate tegemoetgekomen. Volgens de nieuwe constitutie hebben de verschil lende districten een ruime mate va autonomie. Bij de verkiezingen, die vorig jaar wei den gehouden, behaalde de partij van d Nkroemah een ruime meerderheid; z verwierf 71 van de 104 zetels in het par lement. De Nationale bevrijdingebeweging heeft haar verzet echter niet opgegeven en niemand weet of, wanneer het Britse overwicht verdwenen is, dit verzet i met geweld een weg zal banen. Ghana, dat meer dan zeven maal groot als Nederland i6, doch slechts vijf miljoen inwoners telt, zou vandaag wel licht geen onafhankelijke negerstaat zijn geweest, als het een ander klimaat had In de afgelopen maanden was de h tijnwind, die fijne stofwolken met zich meevoert en de atmosfeer soms in nevelen hult. Binnenkort breekt het regensei; weer aan, dat de Westkust van Afrika de naam gaf, „the White man's grave" graf van de blanke) te zijn. kritiek van prof. Oud onjuist. De libe rale hoogleraar Witteveen meent, dat de moderne economen daartoe wel in staat zijn, zo sneerde prof. Zijlstra, naar aan leiding van een interruptie van de heer Roemers (soc.). Minister Mansholt was al evenmin en thousiast over de redevoering van de heer Oud. Weer dezelfde klacht als van minister Zijlstra: zakelijk had de rede van de liberale fractievoorzitter niets om het lijf. Of de heer Oud begrijpt niets van de landbouw, of hij heeft de memorie van antwoord niet gelezen of hij begrijpt niet wat ik wil. Tot deze drie mogelijkheden kwam de minister van landbouw. Prof. Oud zegt dat de kleine bedrijven van zelf wel verdwijnen. De heer Mansholt wil van deze koude sanering niets weten. Hij ziet de waarde van het kleine bedrijf, als het maar welvarend gemaakt kan worden. De heer Oud zegt nu wel dait de boeren een stuk volkskracht opleveren, maar dat is uitgesloten op bedrijven die niet levensvatbaar zijn. Daarom wil mi nister Mansholt geen koude, maar een warme sanering. Hij prees zich gelukkig dat de liberalen ook nog mannen als de heer Louwes bezitten, die wel weten hoe het er met de landbouw voorstaat. Zo kreeg dit debat ondanks alle za kelijke uiteenzettingen ook nog een politiek tintje. En dat was een ware ver ademing bij het aanhoren van deze uren lange redevoeringen. Prijs stabilisatie In een beleid dat de conjunctuur en de structuur tot zijn recht wil laten komen passen loon- en prijspolitiek en beste dingsbeperking. Voorkomen moet worden dat we in de loon- en prijsspiraal terecht komen. Het Suez-conflict deed echter de grondstoffenprijzen stijgen. Dit heeft na tuurlijk gevolgen voor het prijsbeied. Toch voelde prof. Zijlstra er niets voor het pijsbeheersingsapparaat van na de oor log weer van stal te halen. Als de grondstoffenprijzen gaan dalen zal dit echter op snelle wijze merkbaar moeten worden. Uitvoerig weerlegde mi nister Zijlstra de stelling van de heer Van Leeuwen (lib.) dat we het binnen landse prijspeil best aan het buitenlandse prijspeil kunnen aanpassen. Prof. Zijlstra stelde aan de liberale fractie twee vra gen: met welk percentage moeten de bin nenlandse prijsstijgingen toenemen en hoe denkt u de gevolgen daarvan te overwinnen? Fel verzette minister Zijlstra zich tegen de liberale kritiek dat zijn prijsbeleid dirigistisch is. Dit beleid is juist er op gericht om dit te voorkomen Dirigistische maatregelen zouden nl. no dig zijn als de lonen en de prijzen haasje over gaan springen. Landbouw Welk beleid kunnen we voeren om d< niet levensvatbare bedrijven op de duut te laten verdwijnen? „Aan deze vraag kunen we ons niet onttrekken." aldus minister Mansholt. Het garantieprijsbeleid alleen zal geen oplossing voor de proble men in de landbouw brengen. Er moet dus meer gebeuren, want de boer en de landarbeider, die werken op een goed ge leid bedrijf moeten in staat gesteld worden een redelijk aandeel in de welvaart te verkrijgen. Het is dus noodzakelijk, dat er een doelbewust beleid wordt gevoerd. Nu vond minister Mansholt het niet erg als men zijn program socialistisch noemt, maar toch had hij er een hekel aan dat dit etiket op dit beleid wordt geplakt. Het was hem opgevallen, dat de Kamer zeer weinig aandacht had geschonken aan de positie van de pachters. Dat is ook de fout van het landbouwschap. Als de voorstellen van dit schap voor wai de eigenaarslasten en de grondrente zouden worden gevolgd, zou dat beteke nen dat de pachter op een weidebedrijfi van 23 ha in Friesland er jaarlijks 670i op achteruit gaat. Is het vreemd, dat de overheid waarborg wil hebben voor de besteding van het geld dat zij zelf geeft? Ministei Mansholt kon dat niet inzien en hij be greep dan ook niet de kritiek op de blok keringsgedachte en het stellen van voor waarden voor de deblokkering. Maar aan gezien dit denkbeeld toch geen meerder heid zou halen, kwam de bewindsman met het subsidievoorstel. Uitdrukkelijk zeide hij, dat het de bedoeling is, dat het bedrijfsleven de normen voor deze sub sidieverlening zal opstellen. Geen sprake dus van staatssocialisme. Minister Hofstra heeft nog eens uit voerig de noodzaak van bestedingsbeper king aangetoond. Hij begreep dat de Ka mer niet enthousiast was over de wijze waarop de overheidsuitgaven worden in gekrompen. Hij wees er echter op, dat een groot deel van het overheidsbudget niet gevormd wordt door eigen consumpties van het rijk. Bezuiniging op de overheids uitgaven is dan ook niet een op zichzelf staande zaak. Deze bezuiniging snijdt al tijd op de een of andere manier in het vlees van de particulieren. Uitbetaling Japans smartegeld vordert (Van onze parlementsredactie) De uitbetaling van zogenaamd Japans smartegeld, waarmee in december van het vorig jaar een begin is gemaakt, zal met de meeste spoed worden afgewerkt, zo deelt minister Luns mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Th. M. J. de Graaf. Op 22 februari jl. waren reeds 14.280 betalingen verricht. Doordat in het begin enige moei lijkheden moesten worden overwonnen, kon het beoogde aantal betalingen van 600 per dag aanvankelijk niet worden be reikt. Nadat hiervoor een oplossing was gevonden en intussen ook een aanvang kon worden gemaakt met de uitbetalingen aan de voormalige krijgsgevangenen van Japan, wordt thans dagelijks aan rond 600 belanghebbenden (waarvan gemiddeld 500 burgersgeïnterneerden, die smarte geld ontvangen) het hun toekomende be drag uitbetaald. Daarmee is tevens, althans voorlopig, de maximumbetalings- capaciteit bereikt, aldus minister Luns. Er wordt ook naar gestreefd alle be talingen aan de voormalige krijgsgevan genen van Japan in de loop van dit jaar te verrichten. Op 22 februari jl. hadden reeds 3613 ex-krijgsgevangenen de hun toekomende gelden ontvangen. Sommige ponten leveren gevaar op voor auto's (Van onze parlementsredactie) Op sommige veerponten bestaat eer situatie, waardoor een oprijdende auto, waarvan de remmen weigeren, onvermij delijk te water moet geraken. De afslui ting van de ponten, die bij het rijk In exploitatie zijn, is evenwel in weinig ge vallen zo slecht, dat een auto van niet al te groot gewicht bij weigering van de remmen het water in schiet. Dit deelt de minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (soc.). De bewinds man kondigt aan, dat op de rijksponten waar daar aanleiding voor ls tot ver betering van de afsluiting zal worden overgegaan. Daarbij kan echter om con structieve redenen niet de eis gesteld worden, dat zware auto's, die met grote snelheid doorrijden, worden tegengehou den. Het toezicht op de veren in het al gemeen berust Ingevolge de Verenwet bij de provincies. De minister van verkeer en waterstaat heeft zich tot de besturen van deze lichamen gewend met het verzoek aan deze aangelegenheid aandacht te schenken. Ambonezen staken hun verzet Het lijdelijk verzet in het Ambonezen kamp Beenderribben schijnt gestaakt te zijn. Nadat de bewoners, 30 gezinnen met lm totaal 137 leden, tien maanden lang wa ren ingegaan tegen de indertijd ingevoer de uitkeringsregeling, hebben de gezins hoofden zaterdag de vereiste formulieren ondertekend, waarop maandag de eerste uitbetaling is gevolgd. Zij moeten nu ook werk gaan zoeken. De bewoners van het kamp winkelen nu meer dan voorheen en het schijnt, dat de kinderen weer evenals vroeger regel matig naar school worden gestuurd Het kamp staat nog steeds onder politie bewaking, maar de sterkte is geleidelijk ingekrompen en bedraagt nog tien man. Het kamp wordt bij donker door schijn werpers hel verlicht. Een jaar met aftrek heeft de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank geëist tegen de 60-jarige uitgever E. A. van K.. die zich aan oplichting zou hebben schul dig gemaakt, zonder de desbetreffende opdrachten te hebben uitgevoerd. Aanvocrolie dekt 94 pet. verbruik Syrië niet gebruikt, ie olieleiding door ordt In het tweede het olieverbruik in West-Europa voor 94 pet. gedekt, aldus de olie van de O.E.E.S. De vooruitzichten op lange termijn zijn echter te onzeker, dat men tot onmiddel lijke verzachting van de beperkingen zou Brandweercorps Enter zegt de dienst op Als gevolg van een onbevredigende re geling tussen de brandweren van Wier den en Enter (beide gem. Wierden) heeft de Enterse brandweer per 15 maart de burgemeester van Wierden de dienst op gezegd. B. en W. van Wierden zeggen, dat wanneer met het betere materiaal van de Wierdense brandweer in Enter moet wor den geblust, niet de Enterse. maar de Wierdense commandant het bevel dient te voeren In Enter ziet men deze regeling als een degradatie. Men acht zich daar zeer wel in staat de leiding te behouden bij blussing ln eigen dorp. Er is nog ge tracht de zaak in der minne te schikken, doch gelukt is dit niet. ELI ASSER VERLAAT V ARA-TELEVISIE (Van één onzer redacteuren) Als gevolg van een verschil van inzicht is het contract, dat de tekstschrijver Eli Asser met de Vara-televisie had, met we derzijds goedvinden verbroken. De heer Asser meende namelijk, dat zijn teksten geen recht werd gedaan doordat hijzelf niet bij de realisatie betrokken werd. Militaire mutaties Met ingang van 16 febr. 1957 zijn be noemd en aangesteld, bij het wapen der Koninklijke marechaussee, tot luitenant kolonel, de majoors H. F. Onderwater en H. H Janssens. Voorts is met ingang van 1 april op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de res.- luitenant-kolonel mr. dr. J. G. O. H Dubois, van het dienstvak van de militair juridische dienst. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Atoomcentrales - nabije toekomst Zij brachten uranium en technici mee naar het oude Europa (Van een onzer redacteuren Nederland, België en Luxemburg, voort zou gaaïi zijn industrie van energie te voorzien uitsluitend met de huidige bronnen (kolen, olie en waterkracht)zou in 1975 een import van energiebronnen nodig zijn, ge lijkstaande aan 300 miljoen ton kolen jaarlijks. Blijven we wat dichter bij onze tijd en noemen we 1965, dan moet er toch reeds 200 miljoen ton inge voerd worden. Op het ogenblik wordt 100 miljoen ton overzee aangebracht. In de komende jaren zou dus een vloot van ongekende omvang moeten worden aangebouwd, de Europese havens vergroot, het transport naar het binnenland vermenigvuldigd worden, terwijl bij dit alles de kwetsbaarheid van lange transportlijnen komt. Hoe belangrijk dit laatste is. hebben de Europese landen bitter ervaren sinds de blokkade van het Suezkanaal. Maar bovendien moet deze import betaald worden, wat nieuwe inspanningen en in vesteringen zou eisen, welke mogelijk boven het Europese vermogen zouden liggen. Daarom moeten de conservatieve energiebronnen. voor zover mogelijk, vervangen worden door de atoomenergie. Inplaats van de tegenwoordige elektri sche centrales moeten dan atoomcentra les verrijzen, die weliswaar een grote investering eisen, maar een produkt zul len leveren, dat economisch verantwoord is en wanneer ze eenmaal draaien niet meer de* kosten opleveren, die de con ventionele brandstoffen eisen. De weg geopend Drie „wjjze mannen", benoemd door dc regeringen van de zes landen, zullen op 15 april het rapport publiceren, waarin deze nieuwe toekomst voor de Europese energievoorziening wordt uitgestippeld. Het zijn de Duitser Franz Eztel, vice- president van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.; Louis Armand, directeur-gene raal van de Franse Spoorwegen, en prof. Francesco Giordani, de grote Italiaanse atoomgeleerde. Hun werd als secretaris toegevoegd onze landgenoot de heer M. Kohnstamm. In feite hebben zij. nog vóór het Eura- tomverdrag getekend is, de weg geopend, waarop Europa dadelijk in flinke pas het tijdperk der atoomenergie kan binnen marcheren. Zij deden meer dan onder zoeken wat nodig zou zijn. Zij wisten Amerika dusdanig te interesseren, dat hun een uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken. Dulles, gewerd om in de Verenigde Staten te komen kijken, praten en contacten te leggen. Hetzelfde geschiedde met Engeland, tot dusver het enige Europese land. dat atoomenergie voor industriële doeleinden gebruikt. Selwyn Lloyd protesteerde in de „krachtigst denkbare termen' (Van E\ onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Londen enige beroering ontstaan over een artikel in het, te New Dehli verschijnende, blad „The Economie Review", het orgaan van de Indische Congrespartij en spreekbuis van premier Pandit Neh- roe. Daarom juist neemt de Britse regering de belediging, het Britse volk en in het bijzonder koningin Eliza beth aangedaan, zeer hoog op. De ml nister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd, heeft India's hoge com missaris te Londen, mevrouw Pandit, gistermiddag op het Foreign Office ontboden om naar een woordvoerder officieel verzekerde „in de krachtigst denkbare termen" het misnoegen der Britse regering kenbaar te maken. In een hoofdartikel, ondertekend dooi de hoofdredacteur H. D. Malviya, schrijft The Economie Review: „Koningin Elizabeth II, koningin allei Britten, welker glorie thans aan hel tanen ls en die thans snel van het top- Te Accra, de hoofdstad van de Goudkust (West-Afrika) komen deze dagen vele gasten aan, die de onafhankelijkheidsfeesten van de nieuwe staat, die de naam Ghana draagt, zullen bijwonen. Op de bovenste foto ziet men de hertogin van Kent die de Engelse Koningin vertegenwoordigt tij dens een welkomstplechtigheid te harer ere. Beneden: vice-presi dent Nixon van de Ver. Staten, begroet door de minister van handel. Onderhandelingen Duitsland Wie wordt leider van de Ned. delegatie Vermoedelijk zullen reeds vrij spoedig besprekingen beginnen tussen de Neder landse en Westduitse delegatieleiders over het opstellen van een agenda voor de komende onderhandelingen over de grenscorrecties, de akte van Mannheim enz. Zoals bekend is, heeft de bonds republiek tot delegatieleider benoemd professor Kauffmann, hoofd van de af deling juridische zaken van het ministe rie van buitenlandse zaken. Als kandida ten worden genoemd de oud-mini6ter van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen, de voormalige minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en dr. H. M. Hirschfeld, thans economisch ad viseur van de Nederlandse regering. Toch is hel zo ROMEINS MUNTSTELSEL WAS PEET 878) Bij de wieg van on* geldwen olgende kew. (Nadruk verboden.) punt van hun macht naar het dieptepunt afdalen, vervloekt als z(j z(|n door mil joenen en miljoenen, die door het Britse imperialisme verpletterd en afgeslacht werden, heeft kort geleden een bezoek aan Portugal gebracht. Tfjdens een aldaar gehouden rede, zei de koningin: „De we reld heeft thans in veel zorgljjker om standigheden dan vijftig jaar geleden en het door ons nagestreefde beschavings werk heeft niet altijd dat begrip gevon den, dat wij gezien de resultaten ervan, rechtens hadden mogen verwachten". Hare Majesteit Is blijkbaar teleurgesteld. Het spijt Elizabeth II, dat de wereld niet In staat is het ophangen van Griekse patriotten op Cyprus of de slachtpartijen der Portugezen in Goa te appreciëren Haar bezoek aan Portugal Is in zoverre veelbetekenend, dat'al deze „beschavlne" aan de vooravond van vernietiging staat Deze vogels van dezelfde pluimage heb ben elkaar met de ondergang voor ogen opgezocht, maar. wat zij ook doen. het eind Is in zicht. Dat is het lot der his torie". Wreedheden Over een breedte van twee pagina's heeft het blad onder de kop „Wat wij trachten te vergeten" een lijst afgedrukt van „Britse wreedheden" voordat India onafhankelijk Werd. Uit dagbladen van 1945 en 1946 worden berichten geciteerd zoals „Wandaden in Midnapuhr, 78 per sonen gedood, soldaten maken zich schul dig aan massaverkrachting" en „wreed heden in Orissa: leden van het Congres, zowel mannen als vrouwen, naakt uitge kleed". De aanval van de Economie Review kan wellicht verklaard worden door het feit. dat India op het ogenblik algemene verkiezingen houdt. Ook Pandit Nehroe heeft zich in verkiezingsredevoeringen vrij bitter over de Britten uitgelaten. Zo zei hij op 22 februari: „De Britse impe rialisten trachtten in het verleden ver deeldheid onder ons volk te zaaien. Het resultaat van deze verdeel- en heers politiek was de stichting van de staat Pakistan. Ook thans nog probeert Enge land dezelfde tactiek toe te passen als het vóór de zelfstandigwording van India in praktijk bracht". Ook gewaagde hij van „al het onrecht, dat India onder Britse heerschappij is aangedaan". Reeds sinds de Britse aanval op Egypte zijn er in India stemmen opgegaan, die uittreding uit het Gemenebest eisen. De Britse regering heeft bovendien haar afkeuring uitgesproken over India's wei gering om inmenging der V.N. in het confliot met Pakistan te dulden. Vele Indiërs beschouwen dit als „onduldbare inmenging in India's binnenlandse aan gelegenheden" en zijn sindsdien vr(j kritisch tegenover Engeland gestemd. Bovendien kunnen dc Indiërs weinig be grip opbrengen voor het nut van het staatsiebezoek, dat koningin Elizabeth aan Portugal gebracht heeft. Portugal heeTt immers nog de enclave Goa in bezit, die door India wordt opgeëist. Het was ditmaal geen Europese mis sie, die geld kwam vragen. President Eisenhower zelf zeide. nadat hij de drie wijzen aangehoord had: „Dit wordt een wisselwerking." Zo is het. Amerika heeft de beschik king over uranium, ook verrijkt uranium, maar omdat de conventionele bronnen er zo goedkoop zijn, heeft het geen belang bij proefnemingen van atoomenergie lou ter voor opwekking van elektriciteit. Wel bezit het een grote ervaring inzake de technische vraagstukken. Schakelt Europa nu over op de atoom centrales en stelt het de bevindingen be schikbaar voor de Verenigde Staten, dan betekent dat een enorme besparing daar. Amerika wil daartoe de mogelijkheid scheppen door het uranium (ook verrijkt) tegen normale prijs te verkopen en bo vendien de technici ter beschikking te stellen, terwijl daarbij aan Europese technici gelegenheid wordt geboden in Amerika ervaring op te doen. Reeds in maart komen vier topfunctionarissen van de Amerikaanse commissie voor atoom energie naar Luxemburg om advies te geven voor het technische gedeelte van het rapport. Engeland doet mee Toen de drie wijzen met deze toezeg ging op zak in Engeland aankwamen, was het duidelijk, dat Groot-Britannië niet kon achterblijven. Het ligt nu in Europa aan de kop wat betreft de ontwikkeling van atoomenergie, werkend met gewoon uranium. Verrijkt uranium wordt er slechts in kleine hoeveelheid gemaakt en is gereserveerd voor militaire belangen. Maar Engeland is wel zo wijs te begrij pen, dat zes landen samenwerkend en gesteund door Amerika, met grote schre den de achterstand zullen inhalen. Het is dus zaak erbij te zijn. Daar om heeft Engeland verklaard techni- sohe hulp in de meest uitgebreide zin ter beschikking te stellen aan de atoomgemeenschap der zee landen. Hierbij behoren ook de contacten, wel ke gelegd moeten worden tussen de industrie in de zes landen en die in Engeland, opdat de bouw van atoom- reactors mogelijk zal zijn. Er wordt niet zozeer gedacht aan „kant en klaar" levering maar aan het doen bouwen in licentie of de levering van onderdelen, welke nog niet of te duur door de Euratomlanden gemaakt kun- Deze bereidwilligheid van Engeland is zeker ook te danken aan de Britse wens tot een vrijhandelsgebied voor de industrie. De Economist noemde deze vrijhandel ln zijn nummer van 16 februari zelfs een eerste voorwaar de voor de Britse hulp bij de eerste ontwikkeling van de atoomenergie op Europa's vastelandl Vijftien miljoen kilotealt De drie wijzen hebben voor de zes Europese landen dus belangrijke schatten uit het westen meegebracht. Brachten de wijzen uit het oosten geschenken mee, deze moderne wijzen kwamen met nuch tere overeenkomsten, gebaseerd op we derzijds belang, zowel economisch als politiek. Wanneer het Euratomverdrag een feit is. kan de uitwerking van het plan be ginnen. Dat betekent, dat over vijf jaar Klein Europa een elektriciteitsvoorzie ning door atoomenergie kan hebben van drie miljoen kilowatt. Elk volgend jaar kan de capaciteit met een even grote hoeveelheid vergroot worden. In 1967 zal dan een totaal van 15 miljoen kilowatt beschikbaar zijn, waardoor de import van conventionele energiebronnen gestabili seerd wordt. Het is niet de bedoeling, dat de atoom centrales staatsbezit zullen worden. Do huidige uitvoerende lichamen, dus in ons land bijvoorbeeld de provinciale en ge meentelijke energiebedrijven, blijven ge lijk. Maar de energiebron, de brandstof voor de reactors, het uranium dus (al dan niet verrijkt) komt in een pool. waar door controle, research, en de relaties tot derde landen aan de gemeenschap blijft. Deze kan verder leidinggevend, ad viserend en stimulerend optreden. Het is de taak van Euratom (en het raam waarin de Euratom zal moeten werken) de toepassing van de atoomenergie voor de elektriciteitsopwekking voor de indi viduele producent aantrekkelijk te maken. Kassier kon nooit nee zeggen.... Twaalf maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de protestants- christelijke reclassering heeft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank gisteren gevraagd tegen de 52-jarige A. K. uit Zeist. K. had als kassier van de Driebergse boerenleenbank 22.000 van de bank en 13.000 ten nadele van me vrouw M. O.-H. verduisterd. De officier kwam tot zijn milde eis voor het voorma lige Zeister raadslid op grond van het feit, dat deze geld voor anderen had weg genomen. Hij kon namelijk nooit „nee" zeggen. Uitspraak op 19 maart. Ned. week in Andalusië Te Cordoba in Spanje zal van een tot acht april een Nederlandse week gehou den worden. Dit is de eerste keer dat oen dergelijke sympathie-betoging voor Ne derland in Andalusië plaats vindt. Er staan veel feestelijkheden op het program.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5