JÜcutue £dhsd)e Ifourant Kabinet deed belangrijke concessies, maar... Lang niet alle moeilijkheden zijn thans opgelost Ontruiming Gaza-Akaba vandaag begonnen Eerste graan gezaaid in Oostelijk Flevoland Ook senaat akkoord met plan van Eisenhower Hoge officier in Bandoeng steunt Ventje Sumual Felle brand op de Laagkerk WOENSDAG 6 MAART 1957 f BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.-- per kwartaal; f 2,35 per maarid; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 53936. Zevenendertigste jaargang No 10899 CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Den Haag en Omgeving SUntwasttcfi l« «bebltoea «in furt io Ufleaspott Neliroes blad beledigde koningin Elizabeth ZIE PAGINA 5 Ook het blokheringsplan valt (Van onze parlementaire redacteur) TARIE MINISTERS hebben gisteren in de Tweede Kamer het woord ge- voerd om de „bestedingsnota" tegen de aanvallen van de Kamerleden te verdedigen. Vandaag zouden nog 'n aantal bewindslieden het woord voe ren. Voorzitter Kortenhorst heeft de hoop uitgesproken, dat dit grote debat nog deze week beëindigd kan worden. Uit de redevoeringen van de minis ters Hofstra, Mansholt en Zijlstra is wel gebleken, dat er mot de regering over verschillende strijdpunten te praten valt. Maar zoals de zaken thans staan valt nog niet aan te nemen, dat de moeilijkheden zijn opgelost. Vier punten hebben in de redevoeringen van deze ministers de aandacht ge trokken: 1. De- regering is bereid de .melkprijs niet met tien, doch met zes cent per liter 4e verhogen. Voor de resterende 4 cent wordt de consumentensubsidie op melk gehandhaafd. Dit kost de schatkist 60 min. per jaar. Dit be drag zal, aldus minister Hofstra, ge vonden moeten worden in een verho ging van de inkomstenbelasting (voor inkomens van 8000 en hoger) of in 'n verhoging van de omzetbelasting met Va®/» tot een percentage van 5Va. De Kamer mag hieruit kiezen. De rege ring geeft echter de voorkeur aan de inkomstenbelasting, daar een verho ging van de omzetbelasting het prijs- indexpeil doet stijgen. Misschien zal het mogelijk zijn om voor ongehuwden doen zijn dan voor gehuwdenaten de tariefsverhoging voor de inkom stenbelasting iets minder te doen zijn dan voor de gehuwden. Het is nu maar de vraag of de Kamer zich voor ge noemde keus gesteld wil zien. Tijdens het debat van verleden week is reed6 duidelijk gebleken, dat de niet-socialis- tische fracties deze 60 min. willen vinden in de bezuiniging op de over heidsuitgaven. 2. De totale verhoging van de vennoot schapsbelasting ad 100 min. zal een tijdelijk karakter dragen. De regering heeft het denkbeeld van de hand ge wezen om deze belasting via belas tingcertificaten te innen. 3. Minister Mansholt wil de blokkerings gedachte laten vallen. Naar zijn op- Mr. H. W. Bloemers commissaris van Gelderland Met ingang van 1 april Is benoemd commissaris der Koningin in de provincie Gelderland mr. H. VV. Bloemers, thans burgemeester van Deventer. De nieuw benoemde commissaris werd 2 mei 1908 te Borculo geboren. Hij stu deerde in Utrecht rechtswetenschappen. Nadat hij anderhalf jaar advocaat en pro cureur te Amsterdam was geweest, werd hij 1 maart 1934 benoemd tot burgemeester van Roden (Dr.). Op 15 maart 1941 werd hij burgemeester van Assen. In deze functie werd hij reeds op 30 juni 1942 door de bezetter ontslagen. Na de bevrijding vervulde mr. Bloemers opnieuw korte tijd het ambt van burge meester van Roden hij was toen tevens raadsheer in het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden waarna hij met ingang van 20 juni 1946 werd benoemd tot burgemees ter van Deventer. Bovendien treedt hij sinds 1 januari 1956 op als voorzitter van de voorlopige raad volkshuisvesting. De heer Bloemers, die niet is aangesloten bij een politieke partij, is Nederlands Her vormd. De nieuwe commissaris is officier in de orde van Oranje Nassau. vatting wordt dan de 50 min. niet uitgekeerd. Het bedrag kan bestemd worden voor het verlenen van subsidie voor de verbetering van bedrijfsge bouwen. Ook voor grondverbetering wordt subsidie gegeven, zo zeide de bewindsman. Het principiële bezwaar kan dan vervallen. De normen voor het verlenen van deze subsidie zouden door het landbouwschap en de grond kamers kunnen worden opgesteld. Dan is er van „staatssocialisme" geen spra ke, aldus minister Mansholt. Minister Zijlstra probeert de prijzen beneden het prijsindexpeil van 114,5 te houden. Dit vindt hij een hachelijke onderneming, want de prijsstijging van 6.8°/» als gevolg van de bestedings beperking en de nieuwe landbouwpoli tiekis aan de krappe kant gehou den. Er is echter geen reden om aan te nemen dat de werkgevers het prijs- stabilisatiebeleid zullen opzeggen, ook al gaat de bestedingsnota verder in onaangename zin dan het SER-ad- vies. Prijsdalingen op de internationale markt kunnen echter belangrijk zijn. Prof. Zijlstra wil niet meer de prijzen- commissies instellen. Deze commissies zijn uit de tijd. Met nadruk zeide hij komen. Gelden verspild in Suriname Volgens een brief van minister mr. G. Ph. Helders aan de Tweede Kamer zijn vijf projecten geschrapt van de lijst van het tienjarenplan voor Suriname wegens grove nalatigheid bij de opzet of uitvoe ring, waardoor gelden zijn verspild. dat het in beweging komen van de lonen de stabiliteit van de prijzen zal aantasten. En dat wil hij juist voor- Missohien zal het mogelijk zijn om voor ongehuwden de tariefsverhoging voor de inkomstenbelasting iets minder te doen zijn dan voor gehuwden. Dit is dan de voorlopige oogst van één middag. Nadat alle ministers hebben ge sproken zal pas beoordeeld kunnen wor den hoe fel de strijd zal worden. Over de overheidsuitgaven zal nog wel het nodige gezegd wordenI (Zie vervolg pag. 5). Het oudste kerkje van Neder land, dat te Velp in de Noord brabantse gemeente Grave, wordt gerestaureerd. Dat een restauratie nodig is, blijkt uit de foto's, die het exterieur en het interieur van het bedehuis laten zien. Het romaanse kerkje is gebouwd om streeks het jaar 1000, toen de Noormannen herhaaldelijk de Lage landen binnenvielen op hun beruchte rooftochten. Het dak van het prachtige kerkje zit vol gaten, het torentje staat bijna op instorten en het interieur is ver waarloosd. Dat wordt nu allemaal anders, een oud monument wordt opgeknapt en in stand gehouden. Ben Goerion: Strijd niet tevergeefs T~\E ISRAëLISCHE troepen zijn vandaag begonnen met het ontruii kuststrook van Gaza en het gebied langs de Golf van Akaba. Tegen het de week zal zich geen enkele Israëlische militair meer op Egyptisch gebied bevin den. Volgende week zal de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, naar Gaza gaan om daar de overneming van het burgerlijk bestuui door de V.N. te regelen. Zweedse, Deense, Noorse en Colom biaanse troepen van de V.N. zullen de strook van Gaza binnenrukken. Finse troepen zullen het gebied van de Golf van Akaba bezetten. Terwijl op het Zionplein te Jeruzalem duizenden tegen de regering demonstreer den, verdedigde een vermoeide maar vast beraden Ben Goerion, tegenover het par lement zijn besluit de troepen terug t< trekken. De premier deed dit in een rede van anderhalf uur op indringende overtuigende wijze en het liet zich a zien, dat hij vandaag het de meerderheid in de Knesseth „Er bestaat geen absolute zekerheid, dat de Egyptenaren niet naar Gaza zullen terugkeren", gaf Ben Goerion toe. ook onder Israëlisch bewind is dit gebied een gevaar voor Israël, zolang de duizen den vluchtelingen daar nog wonen". Ben Goerion gaf een optimistisch beeld van de kwestie betreffende de Golf Akaba. Drie grote mogendheden hebben immers verklaard, dat zij de vrijheid van scheepvaart in dit zeegebied erkennen. Tot slot zei Ben Goerion: „Wij hebben gestreden tegen de dub bele maatstaf, die door de V.N is aange nomen en de strijd was niet vergeefs. De president van de Verenigde Staten heeft morele verantwoordelijkheid jegens Israël op zich genomen. Vele andere sta- hebben verklaringen afgelegd, die morele verplichtingen inhouden. Wij 'en dergelijke verbintenis op de juiste waarde schatten. Wij .hebben' nog dat ook wegdie moeilijk". bereikt en wij zullen gemakkelijk bereiken. De r ons ligt is nog lang en Dulles Amerika gaat van de veronderstelling uit, dat Egypte de Britse, Franse en Israë lische schepen in het Suezkanaal zal toe laten. ook als is de Egyptische eis van schadevergoeding nog niet Ingewilligd. De Amerikaanse minister schatte, dat Ghana, vrij en onafhankelijk Premier stelde zich voor op schouders van ministers Vannacht om precies twaalf uur is in Ghana de Engelse vlag gestreken en zag juichende menigte voor het eerst het rood-goud-groen in de mast voor het ■lementsgebouw hijsen. Uit de verre omtrek waren de bewoners naar Accra gekomen, om dit feestelijke moment mee \ken. De kreet „Vrijheid, vrijheid, vrijheid weerklonktoen premier Nkroemah op de schouders van zijn buit Met tranen In de ogen sprak de 47- jarige dr. Nkroemah zijn volk toeop sportterrein. „Eindelijk is Ghana, uw ZUINIGE SCHOTTEN KRIJGEN KANS De gezondheidsdienst van Glasgow hoopt de Schotten er toe te brengen, zich te onderwerpen aan een (gratis) doorlich ting van tbc-onderzoek door (gratis) bil jetten uit te reiken, waarop de Schotten kunnen meespelen in een loterij! De prij zen bestaan o.a. uit een auto, meubelen, betaalde vakantie en een grote sortering huishoudelijke apparaten. Alles wordt (gratis) thuisbezorgd. Met twaalf mille aan de loop In Amsterdam is gisteren de 52-jarige bankloper L. J. C., een oud-Indischman, wiens familie nog in Indonesië woont, spoorloos verdwenen met medeneming van bijna 12.500. Hij was al anderhalf jaar "ienst bij een Amsterdamse firma en it herhaaldelijk met cheques aan toonder bij de Ned. Handel-Mij. contanten gaan halen. Gisteren kreeg hij opdracht het genoemde bedrag op te nemen en het geld vervolgens naar het kantoor van zijn werkgever te brengen. Wél verzilverde hij de cheque, maar het kantoor zag hem niet heeft gisteren voor het eerst landbouw- zaad in zijn bodem opgenomen. Op een gebied van 1500 ha drooggevallen grond in de omgeving van Kampen begon men met het Inzaaien van haver en gerst Dit gebeurt uitsluitend om het verstuiven van de grond te voorkomen. De bodem is daarom niet van tevoren bewerkt of bemest. Als het gewas zich goed ontwik kelt, ls de opbrengst dus zuivere winst Indertijd bij het droogleggen van de Wieringermeer en de Noordoostpolder hebben daar ware zandstormen gewoed omdat de grond niet voldoende was vast gelegd. geliefde land vrij," zo riep hij uit. Aan het bewind van vreemden en van het imperialisme is een einde gekomen. Van nu af aan moet uw houding veranderen, want ge moet beseffen, dat ge niet langer een koloniaal, maar een vrij en onafhan kelijk volk zijt." De premier verzekerdedat Ghana een mogendheid zal zijnwaarmee men reke ning moet houden, niet alle enin West- Afrika, doch in het hele werelddeel, nu de Afrikanen gestadig optrekken naar de onafhankelijkheid. Dr. Kwame Nkroemah zal behalve pre mier ook minister van buitenlandse zaken en van defensie zijn. Hij verklaarde het contact met het gemenebest te handhaven en in zijn buitenlandse politiek niet neu traal te zullen optreden. Nadat een muziekkorps voor de eerste keer in het openbaar het volkslied had gespeeld, ging de bevolking uitbundig aan het feesten. Nederlander beschul digd in Soerabaja Voor de landrechter te Soerabaja staat thans terecht ir. F. C., gewezen adminis trateur van de N.V. Droogdokmij aldaar, die beschuldigd wordt van dood door schuld van drie personen, die in 1953 bij het schoonmaken van pontons zouden zijn ©ïstikt. Voor dit zelfde feit is beklaagde reeds in 1954 veroordeeld tot zeven dagen hechtenis wegens overtreding van het veiligheidsreglement. Als getuigen werden gehoord de heren Dorenbos en Barends. De getuige-deskun- dige prof. dr. Sutedjo had de sectie ver richt en het visum repertum opgemaakt Hij verklaarde dat de slachtoffers niet overleden waren tengevolge van orga nische ziekten, wonden, bloedingen, breu ken, fracties of hersenschudding. Dj doodsoorzaak was niet positief vast t« stellen. Gezien de plaats en de toestand der lijken concludeerde hij als doodsoor zaak, dat de longen gevuld waren niet-adembare gassen. Omdat hij geen chemicus was. kon hij niet vaststellen wat dit voor gassen waren. Drie maanden ge leden had beklaagde afscheid genomen orr te repatriëren. De Amerikaanse senaat heeft zich gis teren met 72 tegen 19 stemmen akkoord verklaard met het voorstel van president Eisenhower, om desnoods met geweld tegen de communistische agressie in het Midden-Oosten op te treden. De president mag tot 1 juli van dit jaar 200 miljoen dollar besteden voor wapens en economische bijstand. Eisenhowers voorstel is 30'januari al goed gekeurd in het huis van afgevaardigden, doch in een enigszins andere versie. Een gemengde commisie zal nu trachten tot een compro misvoorstel te komen. Bovendien heeft de 6enaat goedgekeurd dat de president bijstand blijft verlenen aan de V.N.-troepen in het Midden-Oos- Particuliere hulp In plaats van de hulpverlening aan het buitenland, wenst een adviescommissie van burgers, gevormd op verzoek van Eisenhower, aanmoediging van particu- Een soldaat, de 21-jarige J. van B. uit Mill, heeft zichzelf gistermiddag levens gevaarlijk gewond toen hij in Arnhem kennelijk gedachtenloos met een stengun speelde. Hij werd in de hersenen ge ilere investeringen en handel, door ge leidelijke vermindering van de handels beperkingen en een gunstige belasting regeling voor inkomsten uit Amerikaanse investeringen in het buitenland. De di recte hulpverlening aan het buitenland moet echter drastisch beperkt worden. Indonesisch kabinet weer verzwakt T~\E COMMANDANT van de mili- AJ taire academie te Bandoeng, kolonel Mokoginta, heeft zioh achter de opstand in Oost-Indonesië schaard. Hij deelde aan Ass. Press mede, het eens te zijn met het optre den van Ventje Sumual in Oost-In- donesöë. Diens optreden is een pro test tegen Sukarno's plan om com munisten in de regering op te nemen, en hij is het met dit verzet eens. De academie levert de ruggegraat van het officierenkorps De meesten der te Djakarta gelegerde officieren komen Sumatra of uit Oost-Indonesië. Vele hooggeplaatste officieren komen van Cele bes, dat vele krijgslieden heeft voortge bracht. Een groot aantal officieren heeft reeds het verlangen te kennen gegeven De toestand in Djakarta en in geheel Indonesië 'wordt met de dag meer ge- Nog is men in het stadium de 'erfpot dat straks de verfkwast zal worden weggeworpen en dat geweld zal worden gebruikt, waarbij vooral de buitenlanders he't zullen moeten ontgelden. Op de foto ziet men hoe bezittingen van Neder landers zijn beklad met allerlei leu zen als „Lang leve de nieuwe politiek van Boeng Karno" en „Lang leve de revolutie van '45. De klodders zijn communistische en andere links ge oriënteerde jongerenZe hebben ook regeringsgebouwen en zelfs Ameri kaanse diplomatieke gebouwen niet gespaard. naar Oost-Indonesië te worden overge plaatst. Men vreest een ernstige kloof tussen de officieren uit Sumatra en Oost- Indonesië en die uit Java. Sukarno heeft drie dagen lang overleg gepleegd met de chef-staf van het leger Nasution en vanmorgen is een militaire commissie naar Oost-Indonesië vertrok ken met instructies voor Sumual. De Partai Sjarikat Islam Indonesia heeft in een buitengewone kabinetzitting verklaard, dat het kabinet het vertrouwen van het volk heeft verloren en zijn man daat moet teruggeven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles, die heden van Washington naar Australië vertrekt om de conferentie van de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie (ZOAVO) bij te wo nen, zeide, dat de Verenigde Staten ern stig bezorgd zijn over de gang van zaken in Indonesië, maar niet beducht zouden zijn voor een communistische overheer sing. Hij meende dat ,de verwikkelingen een binnenlands karakter droegen. De Nationale Unie op Christelijke Grondslag heeft in een door de voor zitter ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel ondertekend telegram met grote klem erop aangedrongen alle mogelijke maat regelen te nemen ter bescherming van leven en goed van Nederlanders in Indo nesië en ter bespoediging van hun terug- Onenigheid Betrouwbare woordvoerders te Djakarta verklaren volgens A.P. dat een der voor naamste officieren in Celebes Sudirman achter de regering Djakarta zou staan. Het zou niet uitgesloten zijn. dat het tot gevechten komt. De opstandelingen zou den onderling moeilijkheden hebben. Minder spanning te Djakarta Te Djakarta is de spanning heden aan zienlijk afgenomen, aldus meldt A.N.P. Wel is er bij de Indonesiërs grote bezorgd heid over de toekomst van het land en bij de 30.000 Nederlanders onzekerheid, doch het leven verloopt weer normaal. De burgemeester maakte bekend, dat de ganisaties, die anti-Nederlandse leuzen schilderden, hebben beloofd deze zelf te verwijderen. Het comité ter ondersteuning van Sukarno's plan verklaart dat pressie en terreur het werk waren van onverant woordelijke elementen. De militaire missie naar Djakarta be staat uit drie hoofdofficieren. Inmiddels heeft Ventje Sumual drie officieren benoemd tot militaire gouver- s in drie van de vier provincies van Oost-Indonesië. Koningin Elizabeth heeft er haar goed keuring aan gehecht, dat de eerste Britse atoomduikboot de naam „Dreadnought" krijgt. In de Engelse geschiedenis hebben reeds zeven schepen, die bijna alle min eer een revolutie op scheepvaartge bied betekenden, deze naam gehad. het Suezkanaal over tien dagen vrij zou zijn. Nu Israël de troepen terugtrekt zal Egypte het bergingswerk niet langer stag neren, meende Dulles. Hij rekende erop, dat binnenkort een Amerikaanse scheep vaartmaatschappij een schip naar de Golf van Akaba zal zenden. Nasser heft mobilisatie op President Nasser heeft in zijn functie van militair gouverneur van Egypte bevel gegeven de algemene mobilisatie te be ëindigen. Op 29 oktober werd de mobili satie afgekondigd. Aan boord van het Nederlandse vracht schip Laagkerk van de Verenigde Neder landse scheepvaartmaatschappijen is gis teravond om half elf een ernstige brand uitgebroken. Het schip, dat onderweg is van Bombay naar Hamburg, ligt in de haven van EastrLondon in Zuid-Afrika. De brandweer van de Kaapse havenstad heeft de luiken opengebroken om bij de vuurhaard te komen, nadar de Laagkerk naar de westelijke havenoever was ge sleept. Het vuur woedt in twee ruimen van het 7.141 ton metende vrachtschip. Normaal gaat de route door het Suez kanaal, thans was ook de Laagkerk ge noodzaakt om de Kaap te gaan. De brand liet zich vannacht nog ernstig aanzien. Twee doden op de weg Op de weg langs het Stieltjeskanaal te Dalen is de 30-jarige J. B. Bosman uit Erica door een motorrijder aangere den. toen hij teveel naar links uitweek. Hij overleed enkele uren later. Op rijksweg 15 in de Betuwe onder de gemeente D e i 1 is gisteravond de 50-jarige ir. J. Marisehler uit Boxmeer met zijn auto in volle vaart op een tegenliggende vrachtauto gevlogen. De personenauto werd verpletterd. De heer Marisehler was onmiddellijk dood. Tsjoe beschuldigt Amerika a heeft premier Tsjoe En-lai scherpe kritiek geleverd op de Amerikaanse po litiek ten aanzien van Formosa. De Ver- ligde Staten zouden er op uit zijn. het bewind van Tsjang Kai Sjek omver te ien en Formosa tot een van Amerika afhankelijk gebied te makén, zoals Hono- H-bomproef gaat door Naar aanleiding van een Japans verzoek om de Britse proeven met de waterstof bom uit te stellen, heeft premier Macmil- lan gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de proefnemingen normaal doorgaan. De risico's waren zijns inziens niet noe menswaard. Plantengroei op Mars „gezien" „Met voldoende zekerheid kan gezegd worden, dat er een plantenleven op Mars bestaat. Deze flora behoeft niet van soort gelijke aard te zijn als op de aarde. Op rs is vocht en een atmosfeer, welke tneljjk hoofdzakelijk bestaat uit stik stof, koolzuur en een weinig zuurstof. Alle vereisten voor een plantenleven zijn aan wezig." Dit is blijkens een artikel van de So wj et-geleerde G. Tikhov, dat door radio-Moskou gisteren omgeroepen werd, de voornaamste slotsom van de waarne mingen, welke in september verricht zijn, >en Mars het dichtst bij de aarde stond. De waarnemingen hadden verder aange. toond, dat de oppervlakte van Mars vlak dat er niets is, dat te vergelijken is met de bergketens op aarde. HET WEKITTN EUROPA itenoble Berlijn WEERBERICHT Plaatselijk wat regen De Bilt verwacht tot mor- M genavond: Wisselende bewolking met plaatselijk wat regen. Over- wegend matige wind uit zui- delijke richtingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 7 maart: zon 7.15—18.32; maan 9.18—0.08. Op 9 maart E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1