Dienstweigering kwam om de haverklap voor SOMS IS ME HET BEDRIJF ANGSTIG GEHEIMZINNIG NEDERLANDERS WORDEN STEEDS ZWAARDER Feestelijke avond met zang en vlot toneelspel Churchill en Eisenhower zoals wij ze niet kennen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG S MAART 1957 Oud-Katwijk herleeft De burgemeester bemiddelde wel eens bij het verkrijgen van vrijstellingen TN DE TIJD, waarover we in het vorig artikel over Reyn Varkevisser schreven, was de animo der Katwijkers voor de dienst in de keizerlijke armee evenmin als ooit er groot. Nog steeds werden er onwilligen aange troffen onder de lotelingen, de consents. Zo werden op 7 juni 1813 door de veldwachter P. van den Burg twee conscrits voor de prefect geléid, die als weerspannigen gesignaleerd waren in een schrijven.van de sous prefect. Het waren Matthijs Holst en Jan Spaanderman; tengevolge van ziekte was het vastgestelde tijdstip van voorgeleiding overschreden. Cornelis Vlieland en Huyg van Duyven- boden waren in juli 1813 wegens ziekte doktersverklaringen werden opgezonden verhinderd op tijd aan boord te zijn bij de commandant van de „Evert" op de rede van Texel. In dezelfde maand bleken de matrozen Fortram en Vijverberg ge deserteerd te zijn, maar nasporingen ble ven vruchteloos. Op de 24ste komt Klaas Varkevisser te laat aan boord van de „Paoificateur" bij de 72ste equipage; hij was echter opgehouden door voor zijn overplaatsing benodigde documenten, ver klaart de maire. Op een schrijven van de kapitein van de 1ste compagnie der 2de cohort van de nationale garde in Den Haag, gaf de maire van Katwijk de navolgende inlichtingen over drie In zijn compagnie opgenomen personen: Klaas van Duyn, loopt op kruk ken; Johannes Verloop, vader van een groot gezin; Dirk van der Kamp, is ast matisch, zelfs in die mate, dat het hem niet mogelijk is een kwartier achtereen te lopen of zich overeind te houden zonder te moeten rusten. Maar de maire heeft wel enkele plaatsvervangers! Gijsbert Spaan derman, Jodocus van Eekhardt en Izaak Koppen. „De Knorhaan99 Op 5 augustus werden de matrozen Huig Teun is van Duyn en Jacob van Klaveren door de maire opgeroepen, en werd hen bevolen terug te keren aan boord van de schoener „De Knorhaan" te Harlingen; ook aan Jacob Spaander man, die in een gevaarlijke toestand ver keerde tengevolge van een bloedspuwing, raadde de maire nochtans aan het bevel van zijn commandant op te volgen. Later dreigde de burgemeester de ongelukkige te doen transporteren naar Harlingen. als hij zelf niet ging. ;ldwachter bij de maire. Aan de gen darme was bevolen hem naar de brigade Leiden te brengen, terwijl aan de com mandant der gendarmerie te Leiden ver zocht werd hem bij zijn onderdeel te wil len terugbezorgen. Kativijkers Engelsen Ten slotte nog iets over het contact tus- •n de Katwijkse vissers en de Engelsen. In de avond van 27 augustus 1813 kwa- op de kust vier vissersschepen van Katwijk aan. Zij hadden een Engels schip ontmoet, dat hen papieren had gegeven. Zij zouden overeenkomstig de instructie van de minister van Binnenlandse Zaken quarantaine worden gehouden terwijl de papieren via de gevolmachtigde der Marine aan de speciale commissaris van politie in Den Haag zouden worden ge zonden. Naar aanleiding hiervan kreeg de maire ;n schrijven van de sousprefect d.d. 23 oktober 1813 met aanwijzingen van voor zorgen, die genomen moeten worden ten .en van vissers, die mededelingen hebben verstrekt of vis verkocht aan de Dienstweigering Soms werd de tussenkomst van de bur gemeester ingeroepen om vrijstellingen te verkrijgen; zo wendden zich Jan Teunisz. van Duyn en Bouwe Berkhey van de classe 1811, die in Den Haag voor de con- seil de recrutement (de recruteringsraad) geweest waren, tot de burgervader met verzoek toestemming te geven om ter haringvangst te gaan. Dat gebeurde dus nog wel in die dagen. En hét meest evidente geval van dienst weigering dat wij vonden, levert wel zekere Dirk Plokker. Hij was gedeserteerd, doch bij zijn ouders thuis gearresteerd en daarna op 2 oktober voorgeleid door de NOORDWIJK Ouderavond van Chr. kleuterschool In de Geertruid>a-kleuterschool werd de jaarlijkse ledenvergadering en ouderavond gehouden onder lei ding van de voorzitter, ds. J. J. Meu- zeiaar. Deze sprak een inleidend woord waarna drs. J. Heslinga, psy choloog alhier, een causerie hield over „De angst van de kleuter". Drs. Heslinga zei onder meer dat een kind op ongeveer driejarige leeftijd be wust begint te leven. In deze periode ont wikkelt zich ook de fantasie. Deze kan soms leiden tot angst, waarbij in het ergste geval soms hysterie kan optreden. Het is dan geraden een zielkundige in te schakelen. Aan te bevelen is het de kin deren in geen geval af te stoten. We moeten als ouders rekening houden met de meest eigenaardige vragen. De manier waarop we onze kleuters tegemoet treden is van groot belang en vaak beslissend voor hun verdere leven. Op deze zeer interessante en leerzame causerie volgde een levendige discussie waarbij diverse praktische vragen aan de orde kwamen. Hierna gaf de voorzitter nog een over zicht van de nieuwe Ideuteronderwijswét, die van groot belang bleek ook voor deze school. Wellicht zullen hierdoor diverse bestaande plannen thans gerealiseerd kunnen worden. Meegedeeld werd dat in november weer een vergadering zal wor den gehouden waarop de bestuursverkie zing zal plaats hebben. Politiebond vergadert Vanavond om 8 uur vergadert in Royal de afdeling NoordwijkKatwijk van de Ohr. bond van politieambtenaren. Blijft voor 't land De wisselmedailles werden deze week gewonnen door: D. v. d. Hoonaard met 47 pnt. in de le klasse, P. v. d. Tuyn met 43 pnt. in de 2e klasse, B. v. Doorn met 44 pnt. in de 3e klasse. Volleybal In de volleybalcompetitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: dames; P.T.T.S.C. Teylingen 0—3, S.I.O.S.— P.TT. 2—2. Heren: S.C. Raadhuis—K.V.C 2—2. De stand luidt thans als volgt: Dames: S.C. Teylingen 612; N.V.C 7—10; M.S.V. 8—8; S.I.O.S. 9—8; K.V.C. 8—5; P.T.T. 9—5. Heren: NP.S.V. 15—22; S.C. Teylingen ^621; K.V.C. II 12—18; S.I.O.S. II 13—17; N.V.C. 12—15; S.C. Raadhuis 15—13; K.P.S.V. 14—12; M.S.V. 14—9; P.T.T. I 11—6; P.T.T. II 13—1. Rondwandeling „Crescendo" De harmoniekapel „Crescendo" maakte gestoken in de nieuwe uniformen, een rondgang door Noordwijk Binnen. De ka pel, die populaire wijsjes en m« speelde, had uiteraard veel bekijks. De Waerdije. Tot raad van commissaris sen toegetreden T. J. Twljnstra, voorzittei Nederlandse Bond van Werkgevers. Oranje-Boven In de praktijk zal daarvan wel ni meer terecht gekomen zijn, want op 17 november 1813 lanceerde Van Hogendorp zijn befaamde proclamatie: Oranje Boven! Holland is vrij. De bondgenoten trekken op Utrecht. De Engelsen worden geroepen. De Franschen vlugten aan alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. Alle partijschap heeft opgehouden, Al het geledene is vergeeten En vergeeven. Om verder te gaan met dat merkwaar dige zinnetje, dat ons, democratische Ne derlanders van de 20ste eeuw toah wel even vreemd in de oren klinken moet: Alle de aanzienlijken komen in de regeering. De regeering roept den Prins uit Tot hooge Overheid. Wij voegen ons bij de Bondgenooten En dwingen den vijand tot vrede. Het volk krijgt een vrolijken dag (sic!) Op gemeene kosten Zonder plundering noch mishandeling. Elk dankt GOD. De ouden tijden komen wederom. Oranje Boven! Over die bevrijding en de dagen daarna nog iets in een volgend artikel! W. A. Poort. VISSERIJGOLF Westcluitse buren weten meer van waarde der publiciteit MEN ZOU met enige bitterheid kunnen stellen, dat ons Nederlandse visserijbedrijf bij voorkeur de hem geschikt lijkende momenten voor openbaarheid uitkiest en er dan nog niet zo heel veel van terecht brengt. Het tiende feest van de uitreiking der bedrijfschapsprijzen in Den Haag, dat vorige week maandag een manifestatie had kunnen worden, werd één dier routinebijeenkomsten, waarvan er maar al te veel worden belegd, omdat het nu eenmaal gewoonte is geworden en men er niet meer af kan. Propagandistische waarde voor de bui-, tenwacht heeft deze gebeurtenis vrijwel niet meer na de eerste keren, waarop er werkelijke een poging werd gewaagd Ne derland iets van zijn visserij te laten horen en zien. En dat er dus nog steeds vastgehouden wordt aan het oude en vol ledig versleten cliché moet dan ook hoogstwaarschijnlijk geweten worden aan het uiterst geringe budget, waarmee de visserijvoorlichters rond moeten zien te komen. Maar dat zijn dan nog momenten, waarop het bedrijf naar buiten wil en moet komen. Is er daarentegen een be paald plan aan zijn rijping toe, dan gaat men daar in .diezelfde visserij met ang stige geheimzinnigheid mee om en benadering door de publiciteit wordt af gewezen onder het mom van „schade aan de zaak", hetgeen zelden bewezen kan worden. Vergelijkingen gaan altijd mank. Maar in dit verband zouden wij toch nog wel eens willen verwijzen naar onze naburen, die van de openbaar heid, de publiciteit en de propaganda veel meer kaas (of vis) hebben ge geten dar. wij in dit Nederlandse vis serijwereldje, dat op bepaalde ogen blikken toestanden toont, die gevoeg lijk een eeuw ten achter genoemd mogen worden. Londen verkocht niets Het is de eerste keer na de oorlog ge weest, dat Nederlandse vis in Londen on verkocht bleef staan. Telegrammen aan exporteurs, die korte klaagzangen inhiel den over de „terrible" verkoopkansen, spraken boekdelen en dat dus de animo zaterdag in IJmuiden niet groot was om veel schol naar de overkant te zenden, werd alom begrepen en op zijn juiste waarde getaxeerd. België was dan wel niet zó abominabel „dun", maar voorspoedig ging het toch ook daar niet, want de grote Deense ex port naar Oostende zat de Nederlandse uitvoer danig dwars. Woensdag was er nog een Deen met liefst 2000 stijve aan de Belgische markt en dat zijn concurren ten, die direct voelbaar zijn in IJmuiden. Maar vandaag is dat wel beter geworden, hetgeen zaterdag al aan de prijzen merk baar was. De koolvisprijzen werden door diezelfde export hoog gehouden, maar zaterdag zat er blijkbaar een terugval in de orders, want de kisten kwamen niet hoger dan een 40. De haring is voor velen oen zorgen kindje. Elke week een 2000 kisten Noorse haring, 30 tot 40 ton per span uit Bres- kens en een niet te onderschatten eigen vangst. De markt raakt verzadigd en kan niet meer betalen dan een 18 of 19 voor de allerbeste sorteringen. Dat de conservenfabrieken zowat de helft van de Noorse importen naar zich toe haalden, moet verklaard worden uit de hoge en elders bepaald niet geheime verwerkings kosten in IJmuiden. Dat de makreel het nog tot 18 tot 22 wist te brengen, mag verklaard worden uit de zuinige aan voeren, want voor de kwaliteit, die vrij stokkerig is, is het een fikse koers.' Sch. 67 nieuwe kotter voor Scheveningen De Scheveningsc vloot is met een nieuw schip uitgebreid. Het is de Sch. 67, ccd kotter van de gebrs. Wakker. Zaterdag middag is de nieuwe aanwinst, fris in de verf, de haven binnengelopen. Gisteren v het vaartuig naar Rotterdam om gede magnetiseerd te worden en donderdag zal de officiële proefvaart worden ge- Het schip, dat op de werf A. Hakvoort te Monnikendam is gebouwd en bij de fa Hoekman en Zonen op Urk van een afgebouwd, wordt voortgestuwd door een 300 pk Kromhout-motor. De hulpmotor heeft een capaoiteit van 20 pk. De kotter is 25 meter lang, 6 me ter breed en drie meter diep en is voor de trawlvisserij bestemd. In tegenstelling met vele andere kotters zal de SCH 67 vrij noordelijk vissen, ongeveer bij de 56ste breedtegraad. Binnenkort wordt nog een nieuwe kot ter te Scheveningen verwacht, die ge bouwd is voor rekening van de rederij S. Bakker. Maandagse vier. De maandagmart had vier trawlers grote trawlloggers op bezoek, die ru 3000 kisten vis brachten, waarbij 3 kisten met schol, 800 tong, 650 schelvis, 500 kabeljauw en gul. 1400 haring, 400 wijting en 500 kool. 400 makreel en ten slotte 1500 stuks stijve kabeljauwen. De Sch. 171 had daar 1060 kisten aan bijge dragen, waaronder 200 met kabeljauw en kool, 100 met makreel en 650 haring, ter wijl de HD 79 180 kisten aanvoerde, waar van 80 met schelvis plus 100 stuks stijve kabeljauwen, en de Abraham 1200 kisten, waarbij 270 met schelvis. 135 met kabel jauw en gul, 160 kool, 225 makreel en 270 schelvis, 135 kabeljauw en gul, 160 kool, 270 haring plus 135 'wijting. De Kw 135 Emma Wilhelmina had 650 kisten in totaal, van 170 met kool. 325 met haring en net wijting en de Kw 153 Francina voerde 710 kisten aan, waarbij 190 met schelvis, 150 kool, 110 haring en 120 varia. De kleine vaart ten slotte zorgde voor 40.000 kilo tong en 3300 kisten schol plus 1200 stuks stijve. Voor het buitenland. Voor de export werd gisteren de zwarte kool gekocht tegen f 32 tot f 40 en de regels grote kabeljauw gingen de grens voor f83 tot f 100, terwijl de kleine f 45 tot f 51 maakten. Kisten grote kabel- ONGETWIJFELD is de droommav van ieder jong meisje een slanke jongeman, breed in de schouders smal in de heupen die zich beweegt met de lenigheid van een panter En vrouwelijk Nederland mag dan thans nog een overvloedige keuze uit dit mannentype kunnen maken, de kentering heeft zich reeds aange diend, zoals moge blijken uit eet grafiekje, dat duidelijk aantoont hoe in vijf jaar tijd zich ruim twee kilo gram meer over onze gestalten uit smeerde. Deze cijfers hebben betrekking op de lichaamsgewichten van dienstplichtigen, doch het zou dwaasheid zijn te veronder stellen dat slechts deze categorie zou delen in de verhoging van de „omvangswel- vaart" en de rest van onze bevolking tol de vergeten groepen zou behoren. Als wij de gekeurde dienstplichtigen van 1956 eens op de weegschaal zetten, dan zien we hoe de lichtgewichten steeds verdei worden teruggedrongen. In dat jaar woog er slechts 1,17% minder dan 50 kg tegen jau wmaakten f84 tot f128 en de kleine van f80 tot f 100. De export nam ook de grove schol en betaalde er f 21 tot voor, terwijl de grootmiddel van tot f 20 gold en de zetschollen f 25 f 26 - deden. De schol I maakte f 23 tot f25 en de grote tong, eveneens vooi buitenland bestemd, deed f 2.75 tot. f 2.85, terwijl de grootmiddel f 2.40 tot f 2.65 gold en voor de kleinmiddel van f 2.70 tot kwam. De enen deden f 2.80 k f 3 e tweetjes f 2.40 tot f 2.50. Binnenlandse koersen. De binnenlandse afzet beperkte zich tot de haring, die gisteren van f 14 tot al naar gelang van de kwaliteit opbracht, en de makreel, die van f 16 tot f 25 gold. Voorts werd de witte kool in het binnen land verhandeld voor f 63 tot f 67 en de grove gul maakte f 31 tot f 36 de kist. Schol II noteerde f 20 tot f 26 en schol III f 13 tot f 21. Grote schelvis haalde gis teren van f 31 tot f 36 en grootmiddel f 31 tot f 40, terwijl de pennen van f 34 tot f 38 deden en de braadjes van f 37 tot f 41. De wijting ging van de hand tegen f28 tot f33. Komende schepen. De dinsdagmarkt kreeg vanmorgen de VL 27 op bezoek met 715 kisten, de KW 122 had 900 kisten bij zich en de Sch 55 voerde er 800 aan, waarvan 500 met schel- terwijl de IJM 211 470 kisten bracht. Veertien loggers voerden samen 2000 kis ten platvis aan voor deze markt. Nieuws voor en van Leiderdorp Volkstuinders straks zonder grond In het dorpshuis vergaderde de volks- tuindersvereniging „Leiderdorp Vooruit" onder voorzitterschap van de heer H. M. Hogendijk. In z'n openingswoord deelde deze mee, dat het wellicht de laatste jaar vergadering zou zijn, daar de eigenaar van de grond, bij de vereniging in pacht, de huur heeft opgezegd, met ingang van 1 januari 1958. Het bestuur heeft pogingen gedaan een ander complex te vinden, maar dat is tot nu toe niet gelukt. Er is ook contact op genomen met de burgemeester van Lei derdorp, maar burgemeester en wethou ders berichtten, dat de aangelegenheid weliswaar de volle aandacht heeft, maar dat ze zelf geen nieuw oomplex ter be schikking kunnen stellen. De reden van huuropzegging ligt in de omstandigheid, dat de zoon van de eige naar dit perceel in gebruik gaat nemen; mocht dit niet zo zijn en een ander de tuin krijgen, dan zal de vereniging daar niet in berusten. De secretaris, de heer L. Goedhart bracht het jaarverslag uit. Het ledental is nog steeds stijgend en de belangstelling voor de tuin neemt toe. De heer J. Neute boom bracht het financiële verslag uit „Leiderdorp Vooruit" heeft nog een batig saldo van 651,68. De voorzitter sprak hierover z'n voldoening uit, daar de eniging vijf jaar geleden nog 600 gulden schuld had. De kascommissie bracht gun stig verslag uit en werd aangevuld met de heer Bregman. Uit een verslag van de in koopcommissie bleek, dat nog een aantal leden het zaad niet via deze commissie betrekt, hoewel dit verplicht is krach tens een ter vergadering genomen besluit De voorzitter hoopte, dat dit zal veran- Jaarvergadering van de E.H.B.O. In het dorpshuis heeft (Je plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. haar jaarverga dering gehouden. In zijn welkomstwoord richtte voorzitter Brinksma zich in het bijzonder tot adjudant Kronenburg, het hoofd van de B.B. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de vereniging thans 36 leden telt, van wie 27 met een geldig diploma Men heeft negen hulpposten en de cursus van dokter Hoefman wordt door 32 leden gevolgd. De penningmeester meldde tekort van f 106.92. De voorzitter dankte de heer Van Ham voor het vele werk, dat hij in de twaalf jaar dat hij penningmeester is gewee: heeft verricht. De heer Van Ham blijft het bestuur; het penningmeesterschap wordt waargenomen door de heer G. Adjudant Kronenburg merkte op, dat de E.H.B.O. de voornaamste schakel B.B.-werk is. ,58% in 1951. Tussen de 50 en 65 kg vil Jen we 19,5% in 1956 en 28,47% in '51. De recruten van 1956 tellen bovendien 45 .zware jongens" want van de bijna 76.000 gekeurden waren er 45 zwaarder dan 100 kg. In 1951, toen er bijna 80.000 jongeman oen werden gekeurd, waren er slechts 27 die de 100 kg haalden en dus de fourier in grote moeilijkheden brachten. Over de oorzaken van deze gewichts vermeerdering zullen we ons „niet dik" maken. Deze zullen zeer zeker liggen in het sociologische vlak, o.a. door automati sering van de industrie, die het de vele arbeiders veelal gemakkelijker heeft ge maakt. Dat de gekeurde recruten sinds 1951 ge middeld 1 centimeier langer waren is eveneens een bijdrage tot onthulling van het raadsel der kilogrammen. Mocht de stijging van ons lichaams gewicht in dezelfde mate voortgang vin den, dan mogen we vaststellen dat ons landje met een gezellige troep zal worden bevolkt. Immers, „de gezelligs dikkerd" doet nog steeds opgeld en het is niet aan te nemen dat een massale gemeenschap van gewichtigen dit principe zou ver loochenen. Suridaamse Bauxlte-mU- (dochter van Alüminium Comp of America). In pro- duktie was 1956 een recordjaar; totale ver scheping 3 miljoen ton bauxiet; aan be lastingen 13 min. Surinaamse guldens be taald, aan haven- en loodsgelden e.d. s.f. 1% min., kapitaalsinvesteringen s.f. 7 min., winst f 10 min.; voorzuitzichten goed, doch produktie zal iets dalen. Een tekening van het grootste transportvliegtuig ter1 wereld, de Douglas C-132, die binnen afzien bare tijd bjj de Amerikaanse luchtmacht de luchtdoop zal on dergaan. De maximum nuttige lading van deze reus is bijna 100 ton, de topsnelheid meer dan zevenhonderd kilometer per uur en het vliegbereik zesduizend kilome ter. De vier motoren van een nog geheim type hebben een vermogen van 15000 p.k. Onder andere, omdat het enorme gewicht over zestien wielen wordt verdeeld, kan het toe stel gebruik maken van normale ZOETERWOVDE Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de burgemeester wordt niet donderdag gehouden, maar vrijdag. Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna, d v M M Leune en J van der Eijk; Rudolph Antonius. z v A J de Rijck en M I V Tijssen; Maar ten, z v J bij de Vaate en G van den Bosch; Petrus W G, z v L C J Blom en C J Ammerlaan; Helena F M, d v J J Bosman en F M van der Meer; Beatrix W M, d v E W van Klink en P M Schra- ma; Agnes E A R, d v B J van Diemen en A M F Versteegen; Lodewijk, z v B de Jeu en N Lasander QuMmus I, z v W A van der Poel en M M Murk; Gerarda A H, d v P N J van der Krogt en J A M Koot; Adrianus J G, z v C A Mooijman en J B van den Akker. ONDERTROUWD: C A Vromans, 29 jr en C M F van Harteveld, 29 jr, Leiden; J van de Meeberg, 24 jr, Leiden en C Th van Zeist, 26 jr; J C Bruigom, 55 jr en W J Breman, 36 jr. GETROUWD: W Zandvliet en C M van Bemmelen. Hervormd kerkkoor Rijnsburg In de kleine kerk aan de Brouwerstraat heeft het Hervormde kerkkoor gister, avond een feestelijke jaarvergadering ge houden. Na het-welkomstwoord van a zitter D: de Koning bracht de heer M. van der Heul zijn jaarverslag uit. In het bijzonder werd aandacht schonken aan de zangersavond in eai werking met de ring Leiden, die in april in Flora is gehouden. Uit de steeds terug kerende verzoeken om medewerking te verlenen aan de Jeugdland-radio-uitzen- dingen blijkt, dat de zang van het kin derkoor onder leiding van dirigent D. van Vliet op hoog peil is gekomen, een concours te Hoogsoeren wonner jongelui dan ook een eerste prijs. Er staan dit jaar weer heel wat plannen op Nadat de heer H. Glasbergen Jzn. SASSENHEIM De uitvoering van liet Chr. mannenkoor In aansluiting op de aankondiging van ;n de opwekking tot het bezoeken van iet concert, dat het Sassemheims Chr. mannenkoor en het Ohr. gemengd koor .Jubilate Deo" (Alphen) morgenavond in dg Geref. kerk van plan zijn te geven, kunnen wij nog meedelen, dat het pro gramma voor deze uitvoering met zorg Is samengesteld, dat de keuze der wer ken getuigt van muzikale smaak. Het mannenkoor zingt composities van Pa- lestrina en Jac. Clemens non Papa (van beide grootmeesters een „Adoramus"), „Offerlied" (Beethoven), „De nachtegaal" (Gréty) en „Nachtgesang im Walde" (Schubert). „Jubilate Deo" doet zich horen twee maal een „Jubilate Deo" (van Alifcink en Di Lasso), in werken van Mendelssohn (uit „Paulus"), Haydn (uit ,Die Schöfung") en drie gezangen. De sopraan Carolina van Dorpvan Heynin- (rees wèlbekend) en de alt Gré van Hest zingen twee duetten van de grote Engelse componist Henry Purcell. De heren P. van Zoen en A. van Vliet ver zorgen de pianobegeleidingen. Biddag De Ohr. Geref. Kerk te Sassenheim houdt morgen een biddag. In de diensten, die 's morgens om tien uur en 's avonds om zeven uur worden gehouden, gaat d6 Van Heest te Rozenburg voor. VOORSCHOTEN Boerenleenbank opent nieuw gebouw Het nieuwe gebouw van de Boerenleen bank aan de Koningin Julianalaan zal donderdag officieel worden geopend, ter wijl tevens het 50-jarig jubileum van de bank zal worden gevierd. De naam van de bank zal worden gewijzigd in: Coöp. Raiffeisenbank „Voorschoten". Donder dagmiddag van 2 tot 4 uur zal het be stuur een receptie houden. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand februari werd bijl het postkantoor alhier ingelegd f 72.567,221 Als hij eenmaal terugbetaald f 57.369.03. de2e buien krijgt financieel overzicht had gegeven, ver tolkte de Rijnsburgse reciteerolub D.V.V. onder leiding van de heer W. KraTt het blijspel De ooievaar vergist zich. De to neelspelers werden voor hun verdienste lijk spel met een hartelijk applaus be- De rest van de avond werd gevuld met zang van een kwartet bestaande uit de dames Bouwman-Breedljk en Van Dui venvoorde-Glasbergen en de heren W. Paauw en G. de Vletter. Zeven dames uit het koor zongen eveneens enkele lle- De heer Van der Heul sprak tenslotte woorden van dank, die hij vergezeld liet gaan van kleine attenties. Hij richtte zich in het bijzonder tot de heer Van Vliet door wiens bekwame leiding het koor zich omhoog heeft weten te werken. Jaarvergadering Het meisjeskoor „Juliana" en de Chr. gemengde zangvereniging „De Lofstem" houden woensdagavond gecombineerd hun jaarvergadering in Concordia: Hervormde mannenvereniging De Hervormde mannenvereniging „In Dienst der Kerk" houdt hedenavond haar jaarvergadering in de zaal achter Avond rust. Ds. Groenewoud zal een lezing hou den over de Romeinse catacomben. KATWIJK Uitreiking brandweerdiploma's Donderdagavond om half acht vindt in de trouwzaal de uitreiking van de brand weerdiploma's plaats aan hen. die kort geleden voor het desbetreffende examen KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarvergadering O.V. Morgenavond om 8 uur wordt in De Roskam de jaarvergadering gehouden van de Oranjevereniging. KATWIJK AAN ZEE Per lichtbeeld naar Middellandse Zee In pension Noordzee werd gisteren een interessante avond gehouden voor ama teurfotografen. Er was zeer veel belang stelling. De heer D. Kruijt begroette in het bijzonder de heer L. J. Bal uit Ber gen, die lichtbeelden zou projecteren en die aan de hand daarvan een causerie zou houden. De heer Kruijt deelde nog mee, dat het daarom zo'n belangrijke avond zou worden, omdat de spreker als amateurfotograaf kon worden aange merkt. Hij had zijn kleurenfoto's ge maakt met een eenvoudige camera. De heer Bal begon zijn causerie met te vertellen, hoe hij vijf jaar geleden begon met het maken van kleurenopna men. Fotograferen, aldus spr., is een kwestie van zien, waarbij de training een belangrijk element vormt. Bovendien was spr. van mening, dat in iemands fotogra fie het karakter van de fotograaf is te vinden. Dit wordt er onbewust in gelegd net als in het handschrift. Hierna ver telde spr. over de te projecteren kleuren dia's. Ze waren gemaakt op een kam- peertrektocht via Frankrijk naar de Mid dellandse Zeekust, waar een meegeno men zeilboot te water werd gelaten, met welke boot een vakantietoeht gemaakt werd. De terugtocht ging over de St. Gotthard en door Duitsland. „Met auto, tent en boot naar de Middellandse Zee" had spr. als titel gekozen. Met buitenge wone interesse werden de ongeveer 200 kleurenbeelden bekeken. Vierde cabaretavond voor onbekenden In Marina werd gisteravond de vierde avond gehouden van het cabaret van on bekenden. Ook nu weer waren vele be langstellenden aanwezig om de prestaties der deelnemers te beluisteren en te be oordelen. De algemene conference was in handen van de heer Paul Pablo. De jury, in samenwerking met het publiek, wees de prijswinnaars aan. De uitslag luidde: 1. M. Schut, zang-imi tator, 284% p.; 2. Ronny Paats, solo ballet 234 p. (deze beiden komen in de demi finale); 3. Willy Alberto, sneltekenaar 213% p.; 4. De Chromalddes 210 p.; 5. Tnuus Heemskenk, declamatie 196 p.; 6. Johan Schut. Napolitaanse zang 193 p.; 7. Meester Bakker met zijn sprekende pop 172 p. De voorzitter van de jury, de heer C. de Jeu, reikte de prijzen uit. Hij zei dat er deze avond weinig aanmerkingen wa ren te maken Ernestine den Os begeleidde de zangers uitstekend aan de piano. De volgende avond wordt gehouden 18 maart Hoog en laag water Woensdag: hoog water 6.01 en 18.14 uur; laag water 1.47 en 14.07 uur (Advertentie) Gevraagd wegens huwelijk der tegen een nette winkeljuffrouw een leerling winkelmeisje Tevens kan geplaatst worden een jongen v. bakkerijwerk J. BOONEKAMP, Bakkerij „Het Witte Hek". Adm. de Ruyterlaan 2, Katwijk aan Zee. Telef. 2208, OEGSTGEEST Van de wip gevallen Gisteren is de achtjarige Marian Bonnet in de tuin van de ouderlijke 'woning in de Celebesstraat 19 te Oegstgeest van de wip gevallen. Het meisje brak haar belde polsen. Gebedsuur De bijeenkomst in het kader van de Vrouwenwereldgebedsdag wordt hier ge houden op vrijdag 8 maart om acht uur in de zendingshogeschool aan de Leidse- straatweg. Spreekbeurt Morgenavond om half 8 spreekt ds. J. Fokkema uit Ede voor de Hervormde Evangelisatie. Uit een dagboek.... JJET DAGBOEK van Alanbrooke, chef van de Britse imperiale gene rale staf, bewerkt door de Britse historicus Sir Arthur Bryant, is te Lon den tijdens de Tweede We reldoorlog onder de titel The turn of the Tide uit gekomen. De veldmaarschalk ver telt daar wonderlijke din gen over de twee grote mannen van deze periode: Winston Churchill en Dwight Eisenhower. Ovér de conferentie van Quebec die in 1943 plaats had schrijft Lord Alan brooke: ..Winston maakte de dingen bijna onmoge lijk hij heeft de onge lukkige hebbelijkheid een of andere op zich zelf staan de operatie aan te vatten en er daarna, zonder haar ooit werkelijk onderzocht te hebben zijn zinnen op hü dat iedereen hem tracht dwars te zitten en moeilijk heden tracht te opperen. Hij klemt zich steeds meer aan de operatie vast en negeert verder alles. Als ontwerpers bewij zen, dat de operatie niet uitvoerbaar is, stelt hij nieuwe plannenmakers aan in de hoop, dat zij zullen aantonendat de operatie wel uitvoerbaar is Churchill. die een voor liefde had voor een kamer jas met rode en gouden draken, liet Alanbrooke voor besprekingen in zijn slaapkamer komen. die hierover schrijft: ..Win ston was een wonderlijke verschijning In bed met een grote sigaar in zijn mond zijn haar wat in de war het bed overdekt met papieren en boodschappen kwispedoor om zijn siga- reneindjes in te gooien". de de oorlog, maar tactiek, strategie en leiding zijn nooit z\jn grote kracht ge weest. Waar hij in uitmuntte, was ziin bekwaamheid om ge allieerde strijdkrachten te hanteren, om ze allen te behandelen met strikte on partijdigheid en het aller beste uit een intergeallleer- de strijdmacht te halen. Ike was gezegend met een wonderbaarlijke be minnelijkheid, die hem ver heeft gebracht Zijn voor naamste kapitaal was meer goed geluk dan de mees ten van ons in het leven beschoren is. Maar al'had Ike dan ook meer goed geluk dan hem echtens toekwam, wij. ge allieerden waren zeker buitengewoon door het lot begunstigd met het bezit ■ulk i i bultei en". charmant man Wat hij als opperbevelhebber mag Zo charmant.... hebben gemist in militaire bekwaamheid werd in Van Eisenhower zegt ruime mate vergoed door Alanbrooke: „Hij heeft de beminnelijkheid van heel wat geleerd geduren- zijn persoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7