RAI Ghana morgen een nieuwe Staat (6 x zo groot als Nederland) Duitse militaire adviseurs uit Syrië naar huis Goudkust"zeiden de Portugezen toen zij er in 1471 landden Dick Holthaus ivordt bedachtzamer Ben Goerions zwaarste dag 38"° 5 DINSDAG 5 MAART 1957 WAAR HOLLANDERS SLAVEN EN SOLDATEN HAALDEN tegen gout verruilen, zijn de volgende: lijnwaet, halfgesleten sluep- lakens, gefrizeerde, witte, rode en groene Leidsche dekens, barbiers bek kens, gedreve schotelen met mans beeltenissen, trompetten, kopere arm ringen, Spaensche wijn, Amersvoorder hou-messen, spiegels, fijnkorael, of Veneetse beviezen en allerlei Veneetse Quispelgrein, schape-talk, eenige Oostindische gestreepte en geruite kleden en diergelijke stoffen". Aldus lezen we over de handelsactiviteiten van onze voorvaderen op de Goudkust, in het boek „Naukeurige Beschrijvinge der Afrikaanse Gewesten", ge schreven door dr. O. Dapper en in 1672 in Amsterdam uitgegeven. Deze beschrijving geeft een duidelijk beeld van de belangrijke rol, die Neder land in vroeger dagen in dit deel van Afrika heeft gespeeld. Maar ook thans neemt ons land weer een belangrijke plaats in als afnemer en leverancier van de Goudkust, die morgen van En geland onafhankelijkheid verkrijgt. De jonge staat zal Ghana heten. De Goudkust is een strook Afrikaans gebied, waar de Europese mogendheden elkaar sinds vele eeuwen het handels monopolie betwist hebben. De eerste blan ken, die op de Goudkust voet aan wal Dif is premier Kwame Nkroemah, die zijn land met succes naar politieke onafhankelijkheid heeft gevoerd. zetten, waren de Portugezen, die in 1471 onder de energieke leiding van Hendrik de Zeevaarder hun expedities langs de kust van West-Afrika begonnen. Zij bouwden op hun landingsplaats het fort Sao Jorge de Mina, dat beter bekend onder de naam Elmina nog heden ten dage ge tuigenis aflegt van de enorme Portugese ondernemingslust. De Portugese benaming Voor dit doel waren omstreeks 1700 drie Europese mogendheden op de Goudkust vertegenwoordigd, te weten Holland (met hoofdkwartier Elmina), Denemarken (met Christiansborg) en Engeland (met Cape Coast Castle). De vertegenwoordigers van deze landen hadden ieder relaties aangeknoopt met af zonderlijke stammen, die behulpzaam waren bij het aanbrengen van slaven die begrijpelijkerwijs niet in de c groep werden gezocht. Deze mensenhan del stimuleerde de voortdurende oorlogen tussen de stammen, die in hun onderlinge strijd nog door hun Europese opdracht gevers werden gesteund. In het binnen land heerste dan ook grote onveiligheid hetgeen vanzelfsprekend op de ruilhandel een ongunstige invloed had In 1782 veroverden de Britten opni de Nederlandse forten, met uitzondering echter van het hoofdkwartier Elmina. Bi de vrede van Versailles in'1783 moestei de Britten deze forten weer aan de Hol landers teruggeven. De Europese oorlogen hadden echter tot gevolg, dat de positie der blanken tegenover de inheemsen ern stig werd verzwakt. Daardoor werden de Europese handelaren eerder geduld (waar zij voor de ruilhandel nog van nut kon den zijn) dan gevreesd. Nadat in 1810 de slavenhandel was afge schaft, zetten de Hollanders en Engeisen de negerstammen niet meer tegen elkaar op, zodat er een rustiger periode voo<- de Goudkust aanbrak, afgezien van de voort gezette expansiedrang van de Asjanti, een van de voornaamste stammen. De Deense nederzetting, die uitsluitend op de slaven handel was gericht, werd in 1859 aan de Engelsen verkocht. Dan maar soldaten ..Mina" duidt op zeevaarders bij hun e ontdekten en die zij inheemse bevolking ir goudmijn die deze rste landingsplaats net behulp van de exploitatie namen. Elmina TTET FORT ELMINA heeft door de eeuwen heen een grote rol gespeeld in de koloniale geschiedenis vaiï de Goud kust. In het begin van de 16e eeuw hebben de Fransen en Engelsen getracht, de Portugezen te verjagen. Eerst tegen het einde van die eeuw gingen de Hol landers zich ermee bemoeien. Ze deden geen half werk. Om hun doel te bereiken, nestelden zij zich in vier sterkten rondom het Portugese fort, dat zy zo insloten. F.n eindelijk, in 1625, deden 1200 Hollan ders een aanval op het fort. Die aanval mislukte en het zou nog 12 jaar duren, voordat zij er onder aanvoering van Johan Maurits van Nassau en met behulp van een inheemse kano-oorlogsvloot, in slaagden, Elmina op de Portugezen te Daarna bouwden de Nederlanders op last van de Westindische Compagnie ves tingen langs de gehele kustlijn om het Nederlandse handclsmonopolie in dit- ge bied te kunnen verdedigen. De goederen- ruil, waarvan dr. Dapper in zijn boek melding maakte, bleef echter niet de enige activiteit, die de Hollanders aanlokte Johan Maurits van Nassau, die intussen Brazilië op de Portugezen veroverd had. kreeg daar grote behoefte aan nieuwe slaven voor de plantages. Zo werd dc slavenhandel eerst voor de Hollanders en later ook voor de Britten en de Denen een uitermate „lonend bedrijf". Al spoedig zagen de Engelsen hun in vloed langs de kust belangrijk bedreigd door de sterke positie van de Nederlan ders. Tijdens de Tweede Engelse oorlog (van 1665—1667) veroverden de Britten in een bliksemaanval de Hollandse forten. Lang hebben zij er geen plezier van ge had, want in opdracht van de Staten van Holland wist admiraal De Ruyter, die zich ten tijde van de aanval in de Middellandse Zee bevond, na korte tijd dc aanvallen verjagen. Slavenhandel JNTUSSEN nam de slavenhandel steeds Amerika van werkkrachten Het oude Ghana Tf OORZOVER men heeft kunnen na- gaan, is het oude Ghana een groot kei zerrijk geweest in het westen van de Soedan. De hoofdstad van dit imperium., die dezelfde naam droeg, moet enige hon derden kilometers ten noordwesten van Timboektoe hebben gelegen. Ten zuiden van de Niger lag een aantal kleine neger- staten, die van tijd tot tijd de macht van Ghana erkenden. Het staat evenwel niet vast, dat delen van het jonge Ghana daartoe behoord hebben. Tot pl.m. 800 regeerden er Berbervor- sten. Bij een revolutie werd de vorst ge dood en kwam er een negerdynastie aan het bewind, die tot 1076 bleef. Toen kwa men de Berbers opnieuw uit het noord westen en dc negers moesten het onder spit delven tegen de fanatieke krijgers, die te vuur en te zwaard hun mohamme daanse overheersing vestigden. Talrijke negers vluchtten toen zuid- ivaarts en verondersteld wordt, dat de huidige Akan-stammen in nieuw Ghana de afstammelingen zijn van die vluchte lingen uit lang vervlogen dagen. In de overlevering van de Akan is echter geen sprake van deze enorme „migratie", die een tocht van honderden kilometers betekende. De overlevering be gint pas op een tijdstip, dat zij al ergens in het gebied, dat thans weer Ghana wordt genoemd, gevestigd waren. begin van deze eeuw geduurd, voordat Nederlandse vestigingen ontstonden. In 1920 opende de Holland-West-Afrika ijn een geregelde dienst op de Afrikaan- westkust. Zij heeft eigen kantoren in ccra en Takoradi. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft het aantal Nederlandse handelhuizen zich uitgebreid. In totaal zijp er thans zes Op merkwaardige wijze wordt men ïms aan de Nederlandse invloed her innerd, wanneer men ontdekt, dat in heemsen met namen als Van Lare, De Graft of Vanderpuye worden aange sproken. Over de politieke betekenis var^ de onafhankelijkheidsverklaring van de Goudkust hopen we in een volgend artikel iets te zeggen. vrouwelijk. Na afloop van hun diensttijd keerden de soldaten naar de Goudkust tèrug, met de batiks uit de Oost. De Nederlandse handelaren langs de kust namen direct contact op met diverse bedrijfjes in Nederland, die zich op de batikkunst waren gaan toeleggen. Daar de instelling van de neger een andere is dan die van de oosterling, werd gestreefd naar een krachtiger uitvoering van de batiks. Er moest meer de atmosfeer van oerwoud en kracht uit naar voren komen. De Ver- meerstijl moest worden vervangen door de Rembrandtstijl. De batiks zijn op het ogenblik nog een zeer gewaardeerd mate- wel imposant, maar iets te zoetelijk of te riaal voor de kleding van manner Dezi in zwang. De Hollanders hadden grote behoefte aap soldaten om de rust in Oost- Indic te kunnen handhaven. Hiervoor sloot dc Nederlandse regering in 1837 een verdrag met dc koning van dc Asjanti, waarin werd overeengekomen, dat jaar lijks 1000 Afrikaanse soldaten dienst zou den doen in de Nederlandse nederzettin gen in Oost-Indic. Nederland zou daar voor aan de koning een hoeveelheid wapens en „krijgsraad" leveren. Een van de dingen, die op deze neger soldaten op Java aangekomen grote indruk maakte, was de textielveredehng, zoals deze in de vorm van batiks door de bevolking beoefend werd. Over het algemeen vonden de Asjanti deze batiks Kèdp^Koforidoea Kredietrcgeling voor getroffen boeren (Van aurze' parlémentsredaöWe) Met de kredieten, die aan de door wa teroverlast getroffen boeren zullen wor den verstrekt, is in totaal 25 a 30 miljoen gulden gemoeid, terwijl de rentevergoe ding voor 1957 betrekking zal hebben op ongeveer acht maanden. De gelden, dii de Staat voor deze rentevergoeding heeft uitgetrokken, worden geraamd op 275.000. Dit deelt minister Mansholt mee in een begrotingswijziging. De bewindsman wijsl erop) dat een enquête heeft aangetoond, dat ongeveer 10.500 bedrijven door de overvloedige regenval in 1956 een brengstderving hebben gehad van dan 30*/» van de normale jaarlijkse pro- duktie. die geschat wordt op een totaal van 130 miljoen. Besloten is nu alleen de zwaarst getroffen bedrijven, nl. die n een schadepercentage van 30 of me voor de kredietrjgeling in aanmerking doen komen. Het te verlenen krediet zal de geleden schade, in geld uitgedrukt, niet te boven mogen gaan. Academische examens de republiek Ghana - dat superieur geacht wordt boven soortgelijke produkten uit andere landen. Ruilt je TAE BELANGEN van Nederland in Indië werden in de 19de eeuw steeds groter. Om het eilandenrijk waar Engeiand ook nog bezittingen had geheel in handen te krijgen, werd in 1871 ti beide landen het zgn. Elminaverdrag ge sloten. waarbij Nederland in ruil voor d< Engelse gebieden op Sumatra al zijn be zittingen op de Goudkust aan Engeland afstond. De Britten stemden er in toe, dat de Nederlandse handelaars dezelfde i*ech- en zouden hebben als zij. Desondanks verminderde de Nederlandse handel op de Goudkust. Het heeft tot ht Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Stopt slechte adem onmiddellijk Bestrijdt tandbederf de gehele dag Ook kinderen zijn dol op de pepermuntsmaak «lechts Ct Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der baeteriën, die slechte adem veroorzaken RUSSISCHE INVLOED STIJGT Leger is een vreemd mengelmoes van buitenlandse invloeden V° orrespondent in Bonn) OLGENS de correspondent in het Midden-Oosten van het Bonner dagblad „General An-zeiger" heeft de Syrische regeling ook aan de laatste leden van de z.g. „Duitse Militaire Missie" in Damascus onder dank voor de bewezen diensten hun ontslag ver- lend. De missie bestond nog uit de kolonels Kriebel vroeger docent in militaire taktiek aan de „Kriegs- akademie" in Berlijn en Heigl vroeger leider van de Duitse leger- ploeg op de Olympische Spelen en adviseerde sinds. 1948 de generale staf van' het Syrische leger in Da mascus. Naar men weet, schakelt Syrië lang zaam. over op bet communistische rood. Sowjctrussische en Tsjcchise deskundigen die de Svriërs het gebruik komen leren de uit dc Sowjetunie en Tsjcchoslowa- geïmporteerde wapenen, zullen öe twee Duitse officieren vervangen. (Dezen oefenden hun functie overigens zonder goedkeuring der Wcstduitse autoriteiten t en zjjn formeel „koloncls-b.d.", dus inder rang in de Pundeswchr). Er is, zo schreef de correspondent van de „General Anzeiger" in de laatste jaren vaak heel wat te doen geweest over deze „Duitse Militaire Missie in Syrië", die eer. tegenhangster had in Kairo. De Engelsen en Fransen hebben bij de Syrische rege ring herhaaldelijk geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de Duitse militairen in Syrië. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" stempelde hen als de voor naamste aanstichters van de verschillen de militaire omwentelingen in Syrië en van de anti-Israëlische politiek der Sy rische regering. Onder koppen als „300 Rommel-officieren in Syrië", „Antisemi tisch Duits centrum in het Midden-Oos ten", „S.S.-samenzwering in Damascus" is in de wereldpers over de „Duitse Mi litaire Missie" in Syrië bericht. Respect De geschiedenis van deze „missie" is echter aanzienlijk minder sensationeel dan zij werd voorgesteld. De missie werd na de oorlog door Syrische officieren ge- SPIT Kunt u er niet voor naar bed? Leg dan Thermogène watten op de pijnlijke spieren. De weldadige warmte verlost u vg van uw kwaal, terwijl u ge- woon aan uw werk blijft. thermogene p STILT PIJN DOOR WARMTE kozen uit de vele duizenden officieren veteranen der verslagen „Wehrmacht". Men zocht instructeurs voor alle wapens en hogere militaire adviseurs. De Syriërs gaven aan Duitsers de voorkeur vooral om twee redenen: de Arabieren hebben een groot respect voor het Duitse mili taire kunnen en de Duitsers zijn nooit met koloniale bedoelingen naar de Ara bische landen gekomen. We laten dit gaar ne voor rekening van de correspondent van de „General Anzeiger". Een feit is evenwel, dat de Duitsers in het algemeen minder gekoloniseerd hebben dan bv. de Engelsen en de Fransen, sinds zij na de Eerste Wereldoorlog hun overzeese be zittingen hebben verloren. Daaruit vloeit in belangrijke mate het Duitse prestige in de Middenoostelijke landen voort. Wie het 65.000 man tellende Syrische leger van thans ziet bemerkt er ooipens de correspondent duidelijk de sporen der Duitse instructeurs en adviseurs in Het is typisch Pruisisch opgeleid. Het exerceert desondanks op een gecombi neerd Brits-Franse manier, het heeft een mengsel van Amerikaanse, Duitse en Franse wapens en een Franse intendance. De kleine Syrische marine heeft een Cza- rislische bevelhebber (die waarschijnlijk wel bakzeil zal moeten halen nu de Rus sische communisten komen). Over dit alles heen is een saus van Arabische men taliteit gegoten. De Duitse groep adviseurs is, volgens de correspondent, nooit groter geweest dan 50 man, inclusief meteorolo gen, ingenieurs, mineralogen en oriënta- Trojaanse paard In de loop der politieke ontwikkelingen in Syrië zijn ze successievelijk verdwe nen. Hun waarschuwingen tegen het Tro jaanse paard uit het Kremlin sommige leden der missie keerden pas in 1950 uit Sowjetrussische krijgsgevangenschap te rug zon door de Syrische autoriteiten in de wind geslagen. President Kuwatly stuurt sinds enige tijd een kaarsrechte rode koers. Medio 1956 zyn zeker nfet In hel minst in verband met de onder Egyptisc leiding uitgevoerde voorbereidingen v< de grote Arabische overval op Israël dc eerste wapenleveranties uit de Sow jetunie in Syrië aangekomen, zo meldt de correspondent verder. Daaronder w machine-pistolen, licht geschut en T-34 tanks (het nieuwste model). Daarbij kwa men later Tsjechische geweren, granaat werpers en ander licht materieel. Syrische officieren waren welkome gasten in dc Sowjetunie en in Tsjechoslowakije. Hel Syrische leger moest leren de nicuwt wapens le gebruiken en te onderhouden Met de eerste Sowjetrussische Mig-straal jagers kwamen ook dc eerste communis tische militaire adviseurs naar Damas- Met hun komst begon de laatste fase van de activiteit der „Duitse Militaire Missie" in Syrië, onder leiding van de ko lonels Kriebel en Heigl. Zij hebben thans beiden hoge Syrische onderscheidingen ontvangen en hun koffers gepakt. Ligne arcade, een leuke mode (Van onze moderedactrice) T?EN ARCADE IS EEN BOOGGEWELF of een bogengaanderij en als een modeontwerper zijn nieuwe lijn aankon digt als de „ligne arcade" kan het be- irlijk anders of e half c kelvormigs aan te pas komen. Nu dat heeft Dick Holthaus, de Amsterdamse ontwer per bepaald niet gemeden. Decolleté's, ceintuurs, naden, hoeden, kragen alles loopt een beetje rond. Toch is de voorjaarscollectie, die wij van deze veelbesproken couturier zagen, heel draagbaar en bij lange na niet zo smal en buitennissig als wij vroeger wel eens van hem gezien hebben. Toen was het af en toe bij het decadente af (als we nog denken aan die bruidsjapon annex pyjama) maar deze ligne arcade is heel beschaafd, vrouwelijk en plezierig om naar te kijken. Toch is het zo HOE VER DEVALUEEMDE DE GULDEN? .eilyke o is hebber vraagstuk - geleden' vl! morilykhrder uiteraard de die tyd na te een duidelijke financiële drai oudheid naar onze tyd. Dat i zelf al een hele gcruststellin maakt het ons mogelijk ruw gaan, welke kapriolen het g loop der eeuwen naar bene gemaakt (want stijging van a-orden, zodat de mun uit op eenvoudige wyz lekend. We zullen om roudig ia tocli nog heel len rekenen. Da lykheden pas goed kom de 6de eeuw bevond zich in onze streken geen muntslag. Met andere woorden, wy bezaten geen munt. Doch ook dit blijkt niet geheel onoverkome lijk, omdat we ons in de eerste eeuwen Chr. kunnen baseren op de Ro- lat ons iedei Stel, dat toud en grai mogen we d iergelyki tydens s nauwgi zonder kan worden be inderdaad enig! Kreet al. dat di ils het lykt, on aatstaf ontbreek (die iwoordige graan- ituurlyk ook in aoeten uitdruk ken). We zodat de hoge prijs hiel i het zelfde n peilschaal m in het water zinkt, de sty- de vloed tracht te meten. Dat nooit lukken, want naarmate reau stijgt, zal ook zyn meter ihoog gaan. Dat is nu het ontbrekei tal hei latstaf, irop t gangbas die e i lander wijd lijken door een schortje of losse zijpanden. Bij de wijde rokken zijn de zijnaden niet tot aan de zoom gesloten en overigens ligt het voorpand als het ware over het achterpand heen, net als bij een bloemkelk. De lengte van de rokken varieert zeer. In de hoeden heeft Holthaus zich af ei toe wel wat laten gaan, maar wie vai mening is dat bijvoorbeeld een ananas vormig gevalletje als verschijnsel Inte ressant is, kan er vrede mee hebben. De ontwerper was blijkbaar wel door Pierre Balmain en zijn schoorsteenvegerachtige hoofdbedeksels geïnspireerd. Een vondst vonden we de „bonnets", mutsjes me' afneembaar randje vilt; bij iedere japon een bijpassend mutsje. Verder ware glad om het hoofd sluitende kapjes, be zaaid met kralen van het bijpassende ROND EN BLOEIEND In de nauwe japonnen was de ligne arcade in het lijfje merkbaar, veelal een iets bloesende rug, maar niet altijd even geslaagd, vooral niet bij de vierkante decolleté's. De jasjes van de tailleurs wa ren soms verrassend perfect van coupe, hadden ronde schouders, een vage taille, soms aangegeven door een ceintuurtje en een ronde kraag. By sommige cocktail- en avondtoiletten was geborduurde katoen gebruikt. Grap pig was het zwarte japonnetje, waarvar het lijfje bestikt was met tres, waaraar bengelende kwastjes. Van wit piqué wat een overvloedig en dankbaar gebruik ge maakt voor de garneringen. De vcrpleeg- sterachtige manchetten vonden wy by eet imprime middagjapon niet zo byzondei geslaagd. KUSTVAARDERS IN AANVARING Ter hoogte van Poortershaven zijn gis teravond op de Nieuwe Waterweg twee kustvaarders met elkaar in aanvaring gi komen. Het schip De Wulp, afkomstig uit Rotterdam (van P. A. ven Es) er komende uit Manchester, werd licht be schadigd, maar kon doorvaren. De uit Rotterdam uitvarende Domburg (vi Muller en Co) liep averij op boven de waterlijn en kwam aan de grond te ten. Het zal met sleepboothulp worden losgesleept. De schepen waren met di ankerkettingen in elkaar geraakt. TVfAT ER 'n de tweede brief van Eisen hower aan Ben Goerion heeft ge staan, wat er sinds zaterdag over de oceaan heen besproken is door de premier in Jeruzalem en Abba Eban in Washing ton, weten slechts weinigen. Maar een feit is, dat het de grijze premier van Is raël gebracht heeft tot het zwaarste be sluit. dat hij ooit genomen heeft: terug trekking uit Gaza en bij Akaba. dit is prijsgeving van de objecten, die Israël wilde vasthouden in ruil voor garanties, dat strijd en boycot door Egypte niet her vat zouden worden. Ben Goerion heeft daarmee de liefde van zijn volk verspeeld. Vijandschap, wantrouwen en beschuldigingen zullen zijn deel zijn. Misschien gelukt het hem in het parlement een motie van wantrou wen te ontlopen. De vijf coaliticpartyen die de regering vormen, hebben terecht ingezien, dat een kabinetscrisis op dit ogenblik voor het land fataal zou zijn. Er is een geringe kans, dat de bedde linkse partijen, de Mapam en de Avoda, zullen volstaan met een onthouding. De op positie alleen is niet sterk genoeg om een meerderheid weg te slepen. A/TA AR DE BEVOLKING als geheel is teleurgesteld. Deze heeft de aanval op Egypte gezien als een noodzaak tot zelfbehoud.. Nu zijn de oude problemen nog dezelfde als voor de strijd. Maar toch is er een verschil. De volle 't Verklaarde verantwoordelijkheid uitlicht heeft Amerika nu op zich genomen. Het heeft Egypte te vriend trachten te hou- houdert door Israël tot de terugtocht te dwingen. Het heeft geen officiële garan ties aan Israël willen geven. Maar ander zijds moet toch worden aangenomen dat in geheime besprekingen dusdanige waar borgen zijn gesteld, dat Ben Goerion over tuigd werd van een zekere bescherming door de Verenigde Staten. De troepen van de V.N. zullen Gaza en het gebied rond Akaba bezetten. Een hoge commissaris zal het burgerlijk bestuur in Gaza regelen. Maar wat als Egypte nu zijn aanspraken doet gelden? In Israël heeft men niet de minste illu sie over het standpunt van Dag Ham- marskjöld, die Israël duidelijk als agres sor heeft beschouwd en zolang het de be trokken gebieden bezet hield, elke be middeling vanuit dit gezichtspunt aan pakte. ïyu IS DE TOESTAND van 1949 her- steld, met dien verstande dat inplaats van V.N. waarnemers, die geen aanval van de Arabische zelfmoordcommando's, geen grensschermutseling konden verhinderen en slechts rapporten achteraf konden uit brengen, de V.N. troepen de orde moeten handhaven. Nasser heeft als troef nog altijd het Suezkanaal achter de hand. Hij heeft la ten doorschemeren bereid te zijn een re geling te treffen, dat de doorvaartgelden voor de helft aan de Wereldbank en voor de helft aan Egypte worden betaald. Maar zal Israël er eindelijk de vrije doorvaart krijgen? Het is Amerika dat de volle verantwoor delijkheid op zich heeft geladen voor Is- raëis rechten en daardoor de taak om Nasser in toom te houden. Voor Amerika echter gaat het niet om Israël in de eerste plaats. Het gaat om de invloed in het Midden-Oosten als ge heel. In dat blok is Israël de enkeling, de gehate indringer, die het licht in de ogen niet gegund wordt, Israël is nu teruggedrongen tot het maximum, wat door de buurstaten wordt getolereerd, voor Israël de minimale be staansmogelijkheid. Het is overgeleverd aan een bescher ming, die haar waarde nog bewijzen moet. Geen van de bedreigingen zijn weggeno men. noch een der problemen opgelost. Het zal er nu om gaan of dit zo gelaten wordt, of dat alles wat de Verenigde Na ties tot nu toe hebben verzuimd, succes sievelijk zal worden gedaan. MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari flm 10 maart Geopend ^op werkdagen van 10-17 uu^ m en 19.30-22.30 uur m ^.zondagen 10-18 uur Freule gestraft De politierechter te Utrecht heeft de 24-jarige jonkvrouwe M. Th. C. D. C. B. van D. te Lage Vuursche, veroordeeld wegens vergaande verwaarlozing van haar pluimveestapel, «ot een geldboete van duizend gulden of een maand hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5