c CHRISTELIJK 1 Moet de kerkeraad leden van N.V.V. en P.v.d.A. vermanen? Uw Kunstgebit "1 Vandaag startte bedrijfschap voor de lederwarenindustrie Zelfonderzoek is niet overbodig Oefentijd en diensttijd z KANTTEKENING Classis Gorinchem der Geref. Kerken De Gereformeerde Kerken binnen de classis Gorinchem hebben zich in haar laatste ciassisvergadering bezig gehouden met de vraag of iemand tot het ambt van ouderling kan worden benoemd, die niet bereid is in voorkomende gevallen leden der kerk te vermanen die lid zyn van de Party van de Arbeid of van het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen. Een commissie uit de classis heeft het vraagstuk bestudeerd en advies gevraagd aan verschillende hoog- Op grond van het door de commissie uitgebrachte rapport sprak de classis uit, dat het moeilijk is een regel op te stellen, die geacht kan worden in alle gevallen en in alle omstandig heden de concrete eis van de Heilige Schrift te vertolken. Niettemin acht de classis het van de grootste betekenis, dat de kerkeraden blijven toezien op de wijze waarop de leden der kerk hun politieke en sociale roeping verstaan en zich daarin met anderen organiseren. Deze taak, zo meent de classis, komt niet alleen voor de verantwoordelijkheid van de afzonderlijke ambtsdrager maar behoort wel degelijk ook tot het algemeen beleid van de kerkeraad. gelyk heel het kerkelijk vermaan. De classis s|>rak uit. dat de kerkeraden in haar ressort inzake de politieke en maatschappelijke roeping van de leden der gemeente, de aanwijzingen van de synode van Zwolle-1946 hebben te volgen. En bij de verkiezing van ambtsdragers moeten de kerkeraden rekening houden met de geschiktheid en gewilligheid om ook in dit opzicht en in deze zin te vermanen op grond van de gezonde leer. De classis stelde deze uitspraak als van wijdere strekking in de plaats van een besluit van 8 februari 1956. De aanleiding tot deze beslissing was Advertentie losz i of verschuiven! kan niet DENTOFIX een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder behoeft slechts op de ge bitsplaat gestrooid te worden om het gebit de qehele dag rotsvast op zijn plaats te hou den U voelt zich zeker en behaaglijk. DENTO FIX - j heden. Prijs Boek VAN DL DAG „De grote verleiding" door Ri chard Llewellyn, Uitg., Elsevier, Amsterdam. Deze roman moet ons duidelijk ken hoe het mogelijk is, dat westerse diplomaten of anderen, die. in het bezit zijn van staatsgeheimen er toe kunnen komen over te lópen naar het Sówjet- De schrijver heeft er een kleine drie honderd bladzijden voor nodig en zijn verhaal is interessant genoeg, maar hij is er niet in geslaagd de motieven uit politiek gezichtspunt te rechtvaardigen. De hoofdfiguur, de Britse diplomaat Gleave Epsom, is beu van het hele ge doe van geldzorgen, ondergeschiktheid en huiselijke sleur. Hij heeft zich vriendin aangemeten, maar ze speelt de ..grote verleiding", de omzwaai ni de Sowjet, maar een bijrol. Even be zorgd als hij bij zijn verraad over haar lot is, toont hij zich over de materiële zorg voor zijn gezin. Neen, Epsom kiest Rsuland, omdat hij volkomen genoeg heeft van het oude en hij toevallig er op attent wordt ge maakt. dat de vlucht achter het IJzeren Gordijn een gemakkelijke is. De geheime documenten steelt hij als „inkoopprijs". Evengoed had hij bijv. een bankroof kunnen plegen en naai Zuidzee-eiland verdwijnen. Dit bij van spreken. Llewellyn echter heeft wel een boeiend boek geschreven. Een knap stuk literatuur. dat in een der kerken binnen deze classis een tot ambtsdrager gekozen gemeentelid bezwaren in bovengenoemde zin kenbaar Nieuwe regeling van de waarneming van lesuren Voor de honorering voor waarneming van lessen door leraren heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een nieuwe regeling vastgesteld. Deze regeling is vervat in een beschik king die een terugwerkende kracht heeft tot 1 juli 1955. Een in een niet-volledige betrekking aangestelde leraar die de lessen van een afwezige collega waarneemt ontvangt 6 voor elke dagles boven het aantal van twee per kalendermaand. Wanneer de invallende leraar zelf al volledige betrekking heeft, krijgt hij voor elke dagles, waarmee het voor hem geldende maximumaantal per week wordt overschreden; voor de eerste twee lessen per kalendermaand echter krijgt hij geen beloning. Voor elke avondles ontvangt de inval lende leraar 8. Deze regeling geldt in het algemeen )or ten hoogste twee maanden. Wanneer dan nog steeds wordt waargenomen, worden de waargenomen lessen beloond alsof ze tot de normale taak leraar behoren. Directeuren en onderdirecteuren kun- en in het algemeen niet op beloning aanspraak maken. Een onderdirecteur, die ledige betrekking is aangesteld, en langer dan twee weken het directoraat moet ontvangt voor het verdei tijdvak van de waarneming een beloning van 145 pei maand, wanneer hij de hem volgens lesrooster toegewezen lessen blijft geven; 73, indien hij met gelijk aantal lessen als de directeur wordt belast; in overige gevallen: evenredig bedrag. Wanneer een onderdirecteur geen vol ledige betrekking heeft en langer dan twee weken het directoraat moet waar nemen, ontvangt hij 143 per maand voor het verdere tijdvak van de waar neming, als hij al zijn lessen blijft geven, Als zo'n onderdirecteur in verband met zijn waarneming minder lessen moet gaan n, wordt de beloning vastgesteld op bedrag dat een onderdirecteur in volledige betrekking zou ontvangen in zijn geval. De beschikking bevat nog enkele be palingen ovet het waarnemen van hel directoraat door leraren die geen onder directeur zijn Deze regeling geldt ook in het alge meen twee maanden. Daarna ontvangt de waarnemende directeur een beloning, di.e gelijk is aan het verschil tussen zijn salaris en dat van de directeur die hij vervangt. Familiefeest Kand. J. Schelhaas te Noordscharwoude, die het beroep heeft aangenomen naar de Gereformeerde Kerk van Exmorra- Allingawier en Tjerkwerd (welke laatste gemeente 66 jaar vacant en nu met de eerste gecombineerd is) is voornemens vrijdag 15 maart in het huwelijk te treden met mej. M. Crielaard. Zijn huwelijk zal worden voltrokken door zijn vader, burgemeester H. Schelhaas van Langedijk. De kerke lijke bevestiging zal plaatsvinden door de oom van de bruidegom dr. J. Schelhaas van Nieuwendam. De bevestiging in het predikambt zal plaatsvinden door een andere van de kandidaat, ds. J. Schelhaas Klaaswaal. De jonge predikant zal Beroepinsswerk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk: G. Treure te Ederveen. Aangenomen naar Sommelsdijk: kand. A. Gooijer te Huizen 'N.H.), die bedankte voor Giessen-Nieuwkerk, Hei- en Boeikop, Leerbroek, Lexmond, Nieuw Lekkerland, Stellendam, Ter ar (U.) en voor Zijderveld. Benoeming aangenomen tot vikaris te Alphen aan den Rijn: kand. J. Zageman te Hallum (Fr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Houwerzijl: kand. P- an Breugel te Amsterdam; te Zuid- horn: C. Klapwijk te Bennebroek. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Zalk en Veecaten: kand. J. M. Goedhart te Kampen. CHRISTELIJKE GEREF KERKEN Tweetal te Hengelo (Ov.): A. W. Drechsler te Amsterdam-Noord en Th. Rutters te Wildervank. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Boskoop: L. Kieboom te Lisse: voor Nieuwerkerk-Oosterland: J. Bel te Krabbendijke. Scheuring in Yerseke Te Yerseke is een aantal leden uit Gereformeerde Gemeente getreden. Men houdt thans zelfstandige gods dienstoefeningen. De Gereformeerde Gemeente van Yerseke is een van de grootste van het kerkverband en telt 1153 zielen. zijn bevestiging in het ambt de derde ds. J. Schelhaas formeerde Kerken zijn. Melodie en woord der Ethersolven WOENSDAG 6 MAART 8.50 V.( VPRO: 10.00 School! 10.45 Idem: 11.30 Gevai 18 De Ontbijt- -9.40 Waterst). i. VARA: 10.20 Gl Puzzel mee OPGAVE PUZZEL No. 61 Horizontaal: 1 krijgsgewoel. 6 dikte. 8 de lezer heil, 10 sportterm. 11 so ciëteit, 12 zangnoot. 13 aanzien. 14 godin. 15 voegwoord, 17 levensmotor. 18 erfgenaam. 20 pers. voornaamwoord, 21 span, 23 afhangend deel van een gewaad. Verticaal: 1 vrucht, 2 onderwijs. 3 plaats in Zwitserland. 4 wild zwijn. 6 verbuiging van het werkwoord eten. 7 vissoort. 9 oude munt, 11 hoofddek sel. 12 lijn. 14 wijnmaat, 16 witjes, 18 voorzetsel, 19 oploopje, 22 Fr. lid woord. us uit Nieuw-Guinea. t: 18.00 Nws en comm Itrio; 18.40 Act: 18.50 Gl jeugd. 19.10 De sterke benen tz. Onze brie- 18.20 Hi Zelfbeheersing In de lijst van christelijke deug den, die èn een opdracht tot ge hoorzaamheid vormen èn Geestes gaven zijn, ruimt Paulus in Gala ten 5 een plaats in voor de zelfbeheersing. Het woord betekent niet, we een heleboel graag zouden willen en dat we „omdat het niet mag" onszelf in de plooi terug- wringen. Met dit soort moralis tische nonsens roepen we inder daad die nare „mag-ik"-problemen op, waar niemand wijzer, geluk kiger of geloviger van wordt. Zelfbeheersing is zich-zelf- meester-zijn, niet: zichzelf loslaten en na een gewei- dige ren weer behouden terug halen; zichzelf in handen hou den, niet: zichzelf weer in handen krijgen. Het gaat kortom niet om wat we niet mó- x gen, maar om wat we moeten. Ons willen heeft een veel be langrijker rol in ons geloofsleven dan we wel denken. We mogen ons wel eens afvragen of we nog half-heidens menen, dat het geloof alleen een zaak van het gevoel is. Er zijn terreinen, waarop de christelijke zelfbeheersing van de daken gepreekt wordt: de ver loofden onder ons weten er alles EEN WOORD VOOR VAN DAAG EERSTE OPENBARE ZITTING Eerste trkenuitvoering wet op huisarbeid en betere kostprijscalculatie (Van i i sociale redacteur) TYE publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie stuit in vele bedrijfstakken nog op grote moeilijkheden. Des te verheugender is het daarom, dat van daag in het S.E.R.-gebouw te 's-Gravenhage het bedrijfschap voor de leder warenindustrie officieel werd geïnstitueerd. De voorzitter van het bedrijfschap, de heer C. A. Evers, schetste in zijn installatierede de betekenis van de lederwarenindustrie voor Nederland. Deze industrie is niet alleen deviezen-besparend, maar ook deviezen-ver wervend. In 1956 werd voor 9.000.000 geëxporteerd en de binnenlandse behoefte werd voor 75 procent uit binnenlandse produktie gedekt. Omdat er op dit terrein nog wel eens misverstanden bestaan, vertelde de heer Evers, dat lederen kleding, schoenen en technische lederwaren (drijfriemen) niet tot deze industrie behoren, maar wel artikelen in kunst leder, plastic, textielstof, karton en vezelstof Een zaak, die de bijzondere aandacht van het bedrijfschap zal hebben, is de huisarbeid. Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ter regeling van de huisarbeid wórden- gediend. De huisarbeid zal dan worden verboden; in uitzonderingsgevallen van (de getrouwden toch ook?). Maar ook op de grote rijksweg (en in de stille straat niet minder!) zal de christen moeten laten blij ken, dat hij door de Geest het spoor wil houden. En waarom moet dat spoor, die weg per sé alleen vergeestelijkt worden? De jeugdherinneringen aan de christelijke school Nabetrachting II 1 enquê- r de dag komen. Dr. H. J. Landman schrijft in Ad F ont e s een nabeschouwing over de enquête, die dat blad -«■ onlangs publiceerde. Wij christelijke onderwijs heeft ste verte nog niet is gevon- vervolgen: gehad zijn voortdurend den. Als er eens een enque- dat hii slechter geworden, of lie- te gehouden werd onder len is geweest en dat nij OP de persoon, die het on- ver. van goecj tot slecht, oud-scholieren van de chris- daar weinig plezier derwijs geeft, komt het Hlj' schijnt het met de telijke middelbare scholen, wel heel sterk aan. Mar- Groen van Prinstererschool dan kon melstein spreekt ervan. Ook niet erg te hebben getrof- ds. Mulder neemt twee on- fen. derwijzers voor wier geloof Toch komt het mij voor. hij „dankbare eerbied" had (jat hier zeker ressentiment op een christelijke school, spreekt. Ik vind het nogal die hij veroordeelt. Waar- wat om te spreken van de dering voor het persoonlij- „sfeer van Colijn". Ds. Mul- ke gaat ook door heel het der moge het met de poli- sohrijven van mr. Schok- tiek van Colijn niet eens "J zijn geweest, is het niet een aanraken van zijn per- soonlijkheid om op^ deze de v0„,ich-ttng n Colijn" en later «el^e «t vreselijke daar nog christelijke school heeft, geeft hij met warme waar dering weer. Het doet goed dat te lezen. En dan lees je plotseling dat de zoon van ds. Buskes op twee christelijke scho- Schok- king'heen: er werd voor treffelijk en „echt ge meend" bijbelse ge schiedenis verteld en ds. Buskes kan ook niet nala- M ten twee onderwijzers te zeifs van hij de Colijnsfeer", heeft beleefd. „De sfeer op wat beide soholen die hij be zocht was van dien aard, dat hij er met tegenzin aan Maar dadelijk wil ik de- terug denkt. Als hij een vraag stellen: hebben de vloeker was geworden dan kci „jngen en het meisje in de had 'hij dat aan een van de puberteitsjaren niet in de die beide scholen te dan- allereerste plaats leiding ken", schrijft hij. nodig van mannen en vrou- Dat is ernstig. Ik ben blij wen, die zelf Christenen zijn dat en bij het woord volgen hebben hem toevertrouwde jeugd! - heel wat scheef Het ki vuld voor het christelijk on derwijs dat hij zelf heeft genoten, geeft te denken. ïk ben er volkomen van zoontje ook op overtuigd, dat het hier op was". Ik vind het ook niet aankomt: wie is de persoon fraai dat de christelijke die voor de klas staat! kweekschool in Dordrecht Toen ik mijzelf afvroeg zo'n sneer krijgt, als hij H11 HeeIt hoe mijn beantwoording zou sprekend over het zwem- zijn, kwam ik bij één on- men van de christelijke Buskes als ook door da derwijzer terecht, die ik kweekschool de woorden Mulder en mr- Schokking later „zwoel, wild en lawaaiig" de betekenis van het chris- igaan op een onbe- christelijke school. Als een christelijke school geen goed christelijk onderwijs geeft, dan is dit heel erg en tot grote geestelijke schade voor de kinderen die haar bezoe- Schokking ken en daarmee ook voor de (of gemeenten) die de vijfde klas heb gehad: gebruikt. Misschien heeft telijke lied op school wordt haar kinderei. - uitermate bescheiden ds. Mulder niet begrepen, aangeslagen. Ook dat wat 6C},00] toevertrouw,, i, die vooral door zijn dat zijn beantwoording ge- nog niet geheel begrepen n y,jejc zaak Ar. iiiiKai hen „mr-Aen pr wordt, met „zware woor- Het i vertelling uit de Bijbel een publiceerd zou worden thousiast c diepe indruk op mij heeft had hij deze publieke bele- den, zoals ds. Mulder zegt. gemaakt. En wat de ande- diging niet bedoeld (dat Ds. Buskes ren mij hebben gegeven, schijnt inderdaad het geval zou ik daar niets van heb- te zijn). Het ben vastgehouden? Ik ge- publikatie wi duidelijk ge loof niet~dat dat zo is. Ook noeg en zo is het door de hele leven heen. die zullen ongetwijfeld hun andere inzenders dadelijk invloed hebben uitgeoefend, begrepen. Alleen wat uitsteekt, blijft TV7AT ds. Mulder schrijft W over het „afremmen" of goede "plaats op""de" volli •bodig iets wanneer H L JPBP leiding hebben in een Die liedereD christelijke school zich met en dat wat er in staat wor- .iile ernst afvragen: hoe staat den meegenomen door het het er by arbeid i het geheugen achter. Laten de onderwijzers an nu dit onthouden en er Ik wil i op „het althans op een heel rooster uitgespaard dat het Van der andere wijze leiden" Brugghen is geweest, die de godsdienstige opvoeding- altijd r het Christelijke lied. :erkelyk een opbou wen van de gemeente van Christus: wordt er op onze scholen gesproken en ge leefd uit het Evangelie van bUjft Christus? gehamerd heeft door-lessen bij het naderen betekenis van de van de puberteit is een christelijke persoonliikheid zaak apart. Vooral „op van de onderwijzer. Daarin andere wijze 1p"^"" schuilt het geheim van het alle aandacht: goede christelijke onderwijs, dienstonderwijs Wat ds. Buskes het ismste vraag zyn die op de MERKWAARDIG ds. Mulder schrijft. De langrijk probleem^ ervaringen die hij met het voor de oplossing - eind van zijn beantwoor- personeelsvergadering a ding schrijft, heeft indruk orde komt. Een vraag ijze leiden" vraagt op mij gemaakt. Ds. Bus- gods- kes zegt het nog eens wat de we al lang wisten: dat hij n de een groot en warm voor- n be- stander is van het christe- enquete waar- lijke onderwijs. Ook de her- resultaat ver- innering die hij zelf aan de weest Gods aangezicht. Als dit gebeurt dan is onze ondanks het magere 20.15 Gram; 22.20 Tus- 8.00 Nw: um II. 298 m. NCRV: 7.00 Nw r; 7.10 Gewijde oor de dag; 8.f" m; 8.28 Salonor ir voor uw geld; 9.30 Lichte r r. trio: 10.00 Gram: 10.30 Mor 11.00 Gram: lil.30 Chèque aan t Land- 12.53 Gram op pad: 13.2< irsber; 17.45 Grar 3.15 Zaalsportuitsl; 23.20 Gra dem. Televlsleprogrs VARA: 20.00 1 reland, BBC Hom Service 330 scholen: 13.00 Gra ;p; 17.00 Vespers; 17.45 Progr. .ensen; 18.00 V.d. kind; 18.55 Weer Nws: 19.15 Stad en land;; 19.40 Sp Volksdansen: 20.00 Gevar progr: 21.00 Onbekend; 21.15 Symf-ork. 1 23 20 Rep: 23.45 Pari 22.15 Symf-ork rogr. 1500 en 247 r >rdr: 12.15 Mi 13 00 r 1330 Sport; Dagb; 12.30 13.15 Accorde I kestconc: 14 45 V.d. kleuters: vrouw16 00 Nw 17.15 Ml 14.00 Or- 15.00 V.d 16.45 Llch- 7.30 Sport; 20.25 Sport: 20 30 Gevar progr; 21.00 Idem 21.30 Hoorsp: 22.30 Gevar progr: 23.20 Sport; 23.15 Dai 15 A< Voordr; 0.55—1.00 Nwi Brussel 484 13.10. 14.10 ei 0.50 Progr ,-ov« 16 05 Lichte muz; 17.00 1710 Gram; 17.30 Idem; 18.30 Jazz- 19.30 Nws: 20 00 Gevar progr; 22.00 22.10—22.55 Folkloristisch progr. Afijn -faUeutji vem, SeptieHtóet Mét Ook deze maand - elke dag Geef Uw kind méér weerstand SAN O STOL het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) berei uit heilbot- en kabeljauwlevers worden vergunningen verstrekt door het hoofd van de arbeidsinspectie. De heer Evers sprak de hoop uitdat het bedrijfschap, zodra het ontwerp tot wet wordt verheven, de bevoegdheid zal krijgen deze vergunningen uit te reiken. Een der eerste taken van het bedrijf schap zal zijn het registreren van alle ondernemingen, waarvoor het schap is ingesteld en het verwerken van de ge gevens door deze ondernemingen te ver strekken. Een zeer belangrijke taak zal ook zijn de verbetering van de kostprijs berekening. Door een gebrekkige admi nistratie worden thans de prijzen vaak beneden de kostprijs vastgesteld. Door gezond bedrijfsbeheer en een nor- ile prijsvaststelling zal de lederwaren industrie ook in de toekomst in staat zijn haar plaats op de éne Europese markt te handhaven, aldus de heer Evers. Mr. K. Groen, hoofd van de afdeling P.B.O. van het ministerie van binnen landse zaken, bezitsvorming en P.B.O. sprak namens de overheid en zette uit een in welk opzicht de positie van het niet-publiekrechtelijke organisatiewezen verschilt van de P.B.O. Een publiekrech telijk bedrijfslichaam kan slechts dan waarlijk leven, wanneer het is gewor teld en gegrond in de belangstelling en instemming der bedrijfsgenoten. De voorzitter van de S.E.R., prof. dr. F. de Vries, noemde als noodzakelijke taak van een P.B.O.-orgaan de noodzaak de problemen op sociaal en economisch terrein in hun onderlinge samenhang te bezien; dit zal tot een verdieping van in zicht kunnen leiden, welk inzicht op zijn beurt aan de samenwerking van onder nemers en werknemers ten goede zal kunnen komen. De medezeggenschap van de werknemers, welke immers aan de samenwerkingsgedachte ten grondslag ligt, zal zo ten volle inhoud krijgen. Openbaarheid Ter gelegenheid van de plechtige installatie van het bedrijfschap werd ten slotte nog het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de werknemers, namelijk door de vice-voorzitter, de heer A. B. Geurts. Wij zijn ons er van bewust, aldus de heer Geurts, dat de P.B.O. een belang rijke, misschien zelfs een beslissende, stap zal betekenen naar de overbrugging van de maatschappelijke tegenstellingen. Wij willen onze aandacht en aktiviteit dan ook niet eenzijdig richten op de speci fieke werknemersbelangen. Ons Werk zaam zijn voor de bedrijfstak zal nooit mogen verhinderen, dat het belang van het Nederlandse volk uit het oog wordt verloren. De heer Geurts besloot zijn korte rede met de opmerking, dat het daarom goed en nuttig zal zijn, dat de besprekingen in het bedrijfschap zoveel mogelijk in het openbaar worden ge voerd, opdat iedere belangstellende het werk zal kunnen volgen. R.K. Vastenbrief Minder priesterroepingen landse Rooms-Katholieke Kerkprovin cie bijzonder de nadruk gelegd op de teruggang van het aantal priesterroe pingen, juist nu de geestelijke nood een veel intensievere pastorale werk zaamheid van de kerk vraagt. De bisschoppen vragen zichzelf en hun gelovigen af, waar de oorzaak kan liggen: bij een grotere waardering van het huwelijk, bij een weinig inspirerend voorbeeld van de priesters (ze zijn geen heiligen, maar mensen) of bij de gezin- de nadruk op het beleid van de ouders. God roept wel tot de heilige dienst, maar er zijn tal van menselijke facto ren in het spel, wanneer het om de be antwoording van de roeping gaat. De bisschoppen eindigen met de op roep tot gebed, dat God veel arbeiders moge uitzenden in Zijn oogst. 27 Als hij op een boerderij kwam voor een handel tje, maakte hij van de gelegenheid gebruik om het hele erf eens goed op te nemen of er niets te ontdekken viel waaraan hij een dubbeltje ver dienen kon. Zo deed hij ook in de huizen, waar hij voor de afrekening binnen gelaten werd. Van een oude, alleenwonende man kocht hij eens een partij prekenboeken. De handel verliep vlot, hij kreeg koffie en de oude man vroeg geen hoge prijs voor de geschriften, die zijn vrouw hem nagelaten had. Bij de afrekening zag de koopman iets wat waarde voor hem had. De oude man moest hem geld teruggeven en daarvoor haalde hij uit een oud en wrak kabinet een linnen zak te voorschijn om daaruit het wisselgeld te betalen dat de koopman toekwam. Jan begon op zijn stoel heen en weer te schui ven alsof hem iets in de weg zat, zijn vingers nepen in het tafelblad en met grote ogen zag hij de Dromer aan. Zijn tong maakte likbewegingen over zijn droge lippen, doch hij sprak nog geen woord. Onverstoorbaar vervolgde de Dromer. De oude man had juist de pacht voor zijn boerderijtje ontvangen en in de linnen zak be waarde hij het geid, waarvan hij een geheel jaar moest leven. In de ogen van de koopman was dit een groot bedrag en hij zag de winst maar voor het oprapen liggen. Het kabinet was wrak en de eigenaar oud het was gemakkelijk ge noeg. Hij veranderde zijn plannen voor die dag. De boeken waren al betaald, maar hij vroeg de oude of het pak tot de avond mocht blijven lig- Een dromer op pad ter hij zijn ware bedoelingen verborgen hield. Hij moest een excuus hebben als hij laat in de avond bezoek bij de oude man zou aantreffen ik heb je toch gezegd dat hij erg uitgeslapen was. De oude man antwoordde lachend: Je hebt me betaaldhet zit me niet zwaar al zou je het pak een week hier willen la ten staan. Wat de koopman verder in de loop van de dag heeft uitgevoerd is niet van belang. Je behoeft al leen maar te weten, dat hij tegen de nacht naar het huis van de oude man terugging. Wat daar precies gebeurd is weet ik niet, maar ik stel me voor dat het gegaan is als ik je nu ga vertellen. De oude man lag reeds in bed. De koopman drong het huis binnen. Hij durfde geen licht ma ken en in het donker begon hij te zoeken naar de zak met geld. Hij vond de zak, maar geheel geruisloos was hij niet te werk gegaan. De oude man, die in dezelfde kamer in een bedstee sliep, werd wakker. Of die twee met elkaar gesproken hebben weet ik niet, doch ik meen dat dit niet het geval geweest is, want de oude man wist la ter geen enkele aanwijzing te geven die naar de dader had kunnen voeren. Zeker is, dat de koopman met een hard voor werp de oude man een tik gaf, die het slacht offer bewusteloos maakte. De koopman verliet het huis en natuurlijk liet hij de boeken achter. Fluitend liep hij over de weg, want hij was overtuigd dat niemand hem gezien had. Doch de volgende morgen ontwaakte hij uit een prettige droom. Hij ontving een brief, waarin hem werd gezegd dat hij wel degelijk gezien was. De schrijver verzocht hem het geld naar de eige naar terug te zenden. Dit moest binnen vier en twintig uur gebeuren, anders zou de politie het geld komen halen met al de gevolgen die daar aan vast zaten. Misschien Jan, weet jij je nog te herinneren, dat de kranten een jaar of wat terug nogal een grote drukte gemaakt hebben over een dief, die eerst inbrak en daarna het gestolene terugzond omdat zijn geweten begon te spreken. En dit, Jan, is het ware verhaal van mijn uitgeslapen koopman. Ik zou zo zeggen, dat er wel iets in zit wat het overwegen waard is. Dus jij was die schobbejak, siste Jan, en ik was zo gek om naar je luisteren. Stil nou Jantje, geen oude koeien uit de sloot halen. Maar om je gerust te stellen wi] ik je wel verzekeren, dat ik de dief niet was, zo slecht moet je niet van me denken. Ik kan niet slecht genoeg van je denken als jij je neus ergens insteekt loopt het altijd Het was een kromme zaak, die door de briefschrijver weer recht gezet werd omdat hij de man was die de koopman zag toen hij met de buit het huis van de oude man verliet. Daar na vond hij de bewusteloze man. De klap was niet zwaar aangekomen en het was meer van de schrik dan de slag, waardoor de oude man buiten westen geraakt was. Hij beloofde het slachtoffer het geld terug te zullen bezorgen, maar daarvoor moest de oude beloven de poli tie buiten de zaak te zullen laten. De schrijver geloofde niet in de verbeterende werking van de gevangenis. Dit wil niet zeggen, dat hij altijd zo clement zou zijn; naar zijn ovértuiging beho ren de onverbeterlijken in de lik.daaraan is toch niets te bederven. (Wordt vervolgd) "DERICHTEN dat Duitsland, voor wat betreft de eerste oefentijd voor militairen, zegt te kunnen volstaan met twaalf maanden, terwijl bij ons de eerste oefentijd nog altijd anderhalf jaar duurt, heeft velen tot nadenken gebracht. Correspondentie uit onze le zerskring legt daarvan getuigenis af. Hoe is het mogelijk, dat Duitsland met twaalf maanden kan volstaan? Wijst dit op een voortzetting van de militaire traditie daar? Kan men daar meer dan in andere landen? Voltrekt zich in Duitsland, na wat op econo misch gebied te zien is gegeven, nu ook in het militaire als het ware een wonder? Geen wonder, dat hierover vragen rijzen. 'De militaire dienst vergt van onze jongens toch al veel. Het militaire apparaat is duur. Ook bij beperking van de bestedingen, zoals thans in heel ons maatschappelijke en politieke leven aan de orde, krijgt men wel eens de indruk, dat de defensie „buiten schot" zal blijven. Ten onrechte, zo menen wij, omdat ook hier gestreefd behoort te worden naar de grootst mogelijke efficiency. Y^ELNU, wanneer dan berichten over waaien van een aanmerkelijk kor tere diensttijd in Duitsland, het mede- land in de Noordatlantische Verdrags organisatie, dan spitst men onwillekeu rig de oren. Schuilen hier ook voor ons kansen om tot inperking van tijd en dus mede van kosten te geraken? Het kan nuttig zijn, hier een misver stand weg te nemen. Het misverstand namelijk, dat in Duitsland zoveel meer „kan" als .elders. Zeker, Duitsland zegt te kunnen volstaan met een eerste oefentijd van twaalf maanden, maar.... dat zouden ook wij kunnen. De moei lijkheid schuilt hierin, dat die eerste oefentijd bij ons, zoals deze dus op het ogenblik nog anderhalf jaar gedraagt, meer is dan alleen maar eerste oefen tijd. Het komt hierop neer, dat er, be halve dat er militairen moeten wor den geoefend, ook steeds militairen paraat moeten zijn. Daarvoor dient nu eenmaal een leger. Het moet niet al leen geoefend zijn; het moet boven dien voor een belangrijk deel onze bijdrage aan de Noordatlantische Ver dragsorganisatie bedraagt thans twee parate divisies paraat zijn, bij voort- duur paraat. QELDT dit dan voor Duitsland niet? Het geldt voor Duitsland evengoed als voor ons. Duitsland staat genoteerd voor twaalf parate divisies, hetgeen verhoudingsgewijze bepaald niet min der is dan ons land heeft te leveren en op de been te houden. De reden waarom Duitsland met een oefentijd, tevens diensttijd, van twaalf maanden meent te kunnen volstaan, is gelegen in de omstandigheid, dat het de beschikking heeft over een belang rijk aantal vrijwilligers, dus beroeps militairen. De belangstelling voor militaire aan gelegenheden mocht in Duitsland na het herstel van de souvereiniteit aan vankelijk beperkt zijn geweest (men denke aan de acties van het „Nie wie der Krieg" en het „Ohne uns"), het aantal vrijwilligers is inmiddels toch opgelopen tot een honderdduizendtal. (Geen wonder dat men nu en dan de leuzen „Nie wieder Krieg" en „Ohne uns" schertsendenvijs al gecombineerd ziet tot een „Nie wieder Krieg ohne "pjET niet onbelangrijk gegroeide aan tal vrijwilligers, beroepspersoneel dus, stelt Duitsland in de gelegenheid, deze te maken tot een vaste kern van de twaalf parate divisies, waartoe het verplicht is. Maar dan is het ook duidelijk, dat dan voor de niet-vrijwilligers de eer ste oefentijd, die tegelijk de diensttijd is, aanzienlijk kan worden ingekort. Duitsland beweert zo dus zelfs met een diensttijd van twaalf maanden te kun nen volstaan. Bij ons is de belangstelling voor het treden in beroepsdienst aan de be scheiden kant. Wij spreken daarover thans geen oordeel uit: het feit is al niet anders. Zeker is, dat bij uitbrei ding van het aantal beroepsmilitairen ook bij ons de duur van de diensttijd voor de niet-beroepsmilitairen In een zekere evenredigheid zou kunnen wor den ingekort. Maar ja, vrijwilligheid is nu een maal een kwestie vanvrijwillig heid. Tot goed verstaan van het ver schil in tijdsduur voor de dienst in Nederland en Duitsland moet men bo venstaande overwegingen echter wel in zijn gedachtengang betrekken. Het kan de situatie duidelijker maken. Ds. Cabaret sticht eigen gemeente Te 's-Gravenpolder is een Gerefor meerde Gemeente in hersteld verband geïnstitueerd, waarvan voorganger is ds. T. Cabaret. Ds. Cabaret werd 30 maart 1954 ais predikant van de Gere formeerde Gemeente van 's-Gravenpol der bevestigd en in 1956 door de classis Goes van de Gereformeerde Gemeenten uit zijn ambt ontzet. De Geref. Gemeen te van 's-Gravenpolder telde 532 zielen. Met ds. Cabaret zijn nu een aantal ge meenteleden meegegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2