ïlicmue £t\Jtërije (tfiroronJ ISRAEL TREKT WELDRA TROEPEN TERUG Luns wil een streep onder het verleden zetten Generaal Burns opent onderhandelingen Lawine overvalt elf skiërs te Lech in Vorarlberg Prins Bernhard doorbrak de geluidsgrens Paniek in Ierland door op hol geslagen trein ZATERDAG 2 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- Ad verten tie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10896 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StuntvasMcf) is «bebleocis "myn bert ia Ugfrenspoct Stagnatie in bergingswerk ZIE PAGINA 5 Arabische landen nóg ontevreden TSRAEL zal de strook van Gaza, en het gebied van de Golf van Akaba ontruimen in overeenstemming met de resolutie van de algemene ver gadering van 2 februari. De Israëlische regering gaat uit van de veronder stelling dat alleen de V.N.-troepen het militaire en burgerlijke bestuur van Israël zullen overnemen en dat de Verenigde Naties de functies ver vullen, die secretaris-generaal Hammarskjöld heeft opgesomd, n.l. het ver schaffen van doelmatige politiebescherming, een goed burgerlijk bestuur, een maximum aan hulp voor de vluchtelingen en ondersteuning van de economische ontwikkeling van het gebied van Gaza en zijn bevolking. Onmiddellijk nadat de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meir, gisteravond on der intense spanning deze verklaring had afgelegd in de algemene verga dering van de V.N. is de machinerie van de Verenigde Naties op gang gebracht om het overnemen door de V.N.-troepen van deze gebieden te regelen. Dag Hammarskjöld deelde de assemblee tijdens dezelfde zitting nog mee, dat hij generaal Burns, de opperbevelhebber opdracht had ge geven zo mogelijk vandaag reeds be sprekingen te beginnen met de staf chef van het Israëlische leger in het gebied van Gaza. Wdar schuwingen „Wanneer in het gebied van Gaza toe standen worden geschapen die wijzen op een terugkeer naar de omstandigheden, die vóór het Israëlische ingrijpen be stonden, zal Israël zich de vrijheid voor behouden om zijn rechten te verdedigen. Israël zal de vrije vaart van zijn schepen in internationale wateren beschermen. Belemmering van de vrije vaart van Is raëlische schepen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran door middel van geweld zal beschouwd worden als een aanval, die Israël het recht geeft volgens artikel 51 van het Handvest van de Ver enigde Naties gebruik te maken van zijn recht van zelfverdediging. Dan'zullen maatregelen genomen worden orn de vrije vaart van Israëlische schepen te verzeke ren," voegde mevrouw Meir aan haar ver klaring toe. Zij dankte de vele regeringen en dele gaties, die zich hadden ingespannen een toestand te bereiken, die een einde zou maken aan de onveiligheid, die vele jaren vóór Israël en zijn buurlanden heeft be staan. De verklaring van president Eisen hower van 20 februari, dat men niet moet veronderstellen dat, als de Israëlische troepen worden teruggetrokken, Egypte de Israëlische scheepvaart door het Suez- kanaal en de Golf van Akaba zal belem meren, is van grote invloed op het besluit geweest de troepen uit, het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken, zo zeide mevrouw Meir. Geduld Onmiddellijk na haar verklaring, sprak de Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge. Hij zeide, dat voor de Verenigde Staten de Golf van Akaba internationaal vaarwater is en dat geen enkel land het recht heeft de vreedzame vaart door dit vaarwater te belemmeren. Aan Egypte vroeg Lodge „dipor te blij ven gaan met het oefenen van geduld, zoals het had gedaan in de weken van beproeving, die het achter de rug heeft" Hij drong er bij. de regering in Kairo op aan samen te werken bij het nemen van maatregelen ter verzekering van de vrede na het vertrek van de Israëliërs. Na afloop van de zitting van de alge mene vergadering bleek, dat dit beroep van Lodge op Egypte ni Er schijnt zich een strijd te ontwikkelen over de stappen, die genomen moeten worden nadat Israël de beide gebieden heeft ontruimd. Egypte en andere Ara bische landen hebben zich reeds erover beklaagd, dat men hen over deze maat regelen niet heeft geraadpleegd. Ook de afgevaardigde van India, Menon, had scherpe kritiek op de wijze waarop Ame rika de onderhandelingen heeft gevoerd. Behalve de Franse afgevaardigde Georges Picot, voerde de Egyptische mi- r van buitenlandse zaken, Fawzi, nog het woord. Hij zei, dat niets van wat er in de algemene vergadering is gezegd, af breuk kan doen aan de rechten van gypte en van de Arabische bevolking De sancties Inmiddels is de kwestie van het nemen van sancties nog niet van de baan. De algemene vergadering komt maandagavond weer bijeen en de Aziatische-Afrikaanse resolutie staat nog op de agenda. De Arabische lan den zijn nog niet overtuigd, dat Israël zijn troepen onmiddellijk zal terugtrekken, zoals reeds door de algemene vergadering is gevraagd „Zoals de zaken er nu voorstaan zul len wij aandringen op sancties", zei de Syrische ambassadeur in Wash- Publilcatie van rapport „Roken en longkanker" De minister van sociale zaken en volks gezondheid heeft besloten het rapport van de Gezondheidsraad .Roken en long kanker" binnenkort vrij te geven publikatie. UITKERING KRAAMGELD IN NATURA (Van e redacteuren) Het ziekenfondswezen heeft besloten, nu het tot taak zal krijgen het kraamgeld, dat tót nu toe 55 bedroeg, alle hiermee samenhangende kwesties nauwgezet te bestuderen. Hiervoor is een commissie benoemd, die onder meer zal bezien of het niet wenselijker is de verstrekkingen in natura te doen. Hoe dit zal gaan is uiteraard nog niet bekend. Echtp aar verloor het leven bij botsing In Weert is gistermiddag het echtpaar Langeréis uit Amsterdam bij een botsing tussen een motor en een auto om het le ven gekomen. De 26-jarige R. A. Lange- reis bestuurde de motor Zijn 29-jarige echtgenote zat op'de duo Bij het passe ren van de auto kwam de heer Langereis met die auto In aanraking. De motor slóeg tegen de grond en het echtpaai werd door een tegenligger overreden. Dit is geen raket maar een luchtschip, dat in 1926 in deze merkwaardige stand op een toren terecht kwam. De schrijver John Toland publiceerde deze foto in zijn jongste boek „Schepen in de lucht". Niemand, zelfs de Ame rikaanse vloot niet, wist iets van het bestaan af. Wel was het voorval be kend. Het luchtschip werd door de wind weer langzaam recht getrokken en kon, zonder dat enige schade of letsel aan de bemanning was toe gebracht, rustig verder gaan. ington. Hij zei dit in zijn functie van leider van de diplomatieke vertegen woordigers van Soedan, Irak, Je men, Libanon, Lybië, Jordanië, Egypte en Saoedi-Arabië, die een ge sprek hadden met minister Dulles. In Israël zelf is de reactie op de ver klaring niet uitgebleven. Heel fel drukte de leider van de oppositiepartij zich uit. „De laatste vruchten van de Israëlische overwinning staan op het punt verloren te gaan', zei hij. „Daarom is de regering verplicht verkiezingen uit te schrijven". De Israëlische verklaring heeft gisteren de koersen op de Newyorkse beurs weer doen stijgen. Vanmiddag gesprek Vanmiddag om half drie zullen op het centrale Israëlische vliegveld van Lydda generaal Burns en generaal-majoor Mosje Dayan bijeenkomen om de technische kant van de terugtrekking der Israëlische strijdkrachten te bespreken. De Herftetpartg heeft inmiddels in het gehele land demonstraties op touw gezet om te protesteren tegen het regeringsbe sluit tot terugtrekken. Maar de onderhandelingen zullen verre van gemakkelijk zijn Ook Nederlander omgekomen EEN LAWINE ill Lech am Arlberg in Vorarlberg, de meest wes telijke provincie van Oostenrijk heeft gisterén elf personen bedol ven. Vier van hen, onder wie een Nederlander, konden niet meer op tijd worden bevrijd. De zeven ande ren liepen zware verwondingen op Nadat de lawine met donderend geraas van de Wilcjgrubenspitze naar beneden (Van onze correspondent) BONN, zaterdag IK BEN NIET GEKOMEN om onderhandelingen van welke aard ook te voeren, doch de Westduitse bondsregering de bereidheid van mijn regering te bevestigen om onmiddellijk met dergelijke onderhandelingen te beginnen en verder de praktische uitvoering daarv^n^te bespreken". Met. deze woorden zette minister Luns gistermiddag7een misvatting recht, die omtrent zijn officiële bezoek aan zijn Westduitse collêga, dr. Heinrich von Brentano, in de Westduitse publieke opinie heeft postgevat. uitgewerkt. Ook met alle goede wil, die ongetwijfeld van beide zijden worden ingebracht, zal het zeker niet meevallen om alle problemen op korte termijn tot een oplossing te brengen. Onder deze omstandigheden is het wel begrijpelijk, dat minister Luns zich tegenover de pers een uiteenzetting van het Nederlandse standpunt in verschillende kwesties behield en niet inging op vragen Nederland als resultaat van de toekom stige onderhandelingen verwacht. Minister Luns legde er evenwel de nadruk op, dat niet alleen zakelijke ge zichtspunten in het geding kunnen wor den gebracht, doch dat ook rekening moet worden gehouden met argument* van ideële en vriendschappelijke aard. De agenda der toekomstige Nederlands- Westduitse onderhandelingen zal weder om alle reeds bekende onderwerpen be vatten zoals: de gecorrigeerde gebieden, de traktaatlanderijen, de Dollart-Eems- kwestie, de „Auslandsbonds", de Rijn- scheepvaart en het verkeer van Neder landse Rijnschepen tussen Duitse havens (ook van belang voor de Moezclscheép- vaart, wanneer in de toekomst de rivier zal zijn gekanaliseerd). Vergoeding voor nazi- slachtoffers Een verrassing is, dat van Neder landse zijde nogmaals de kwestie ter sprake is gebracht van de schadever goeding aan Nederlandse slachtof fers van het nazi-regime. Naar mer weet heeft de Bondsregering de be taling daarvan dezer dagen in een nota aan de Nederlandse (en zeven vroegere geallieerde plus de Zwit serse) regering laten weten, dat zij een dergelijke schadeloosstelling niet wil betalen, doch eventueel be reid is uit charitieve middelen nog iets te doen. Gezien het zeer grote aantal Nederlan ders, dat van de nazi-vervolgingen te lijden heeft gehad, zal de Nederlandse regering zich niet tevreden stellen met een soort aalmoes of zelfs een symboli sche betaling. Een redelijke afdoening van deze Duitse schuld aan duizenden Nederlanders is een van de punten, waar op Nederland bij de toekomstige algehele .grote schoonmaak" in de wederzijdse betrekkingen zal aandringen. Het is zinloos in te gaan op details der later te bespreken kwesties. Het zij ge noeg, dat minister Luns zich optimistisch uitliet over de kans op een welslagen dei toekomstige onderhandelingen, die hö ook een Europees belang acht. In gelijke mate optimistisch toonde men zich in West duitse officiële kringen, waar men besef toonde voor de gecompliceerdheid der pro blemen van Nederlands gezichtspunt Ook aan Westduitse zijde kon mei\ waarnemer constateren, dat men zich zal stellen op een eng nationaal stand- of criteria verdedigen, die de laat- Dat Nederlands-Westduitse onderhan delingen op waarschijnlijk zeer korte termijn zullen worden gehouden ver moedelijk afwisselend in Den Haag en Bonn staat thans reeds vast. Ook dat zij ten doel zullen hebben een definitieve streep te zetten onder het verleden en daardoor een gemeenschappelijke en ge lijktijdige oplossing van alle hangende problemen. Het is onlogisch zo betoogde de mi nister dat de Westduitse Bondsrepu bliek en Nederland in de E.G.K.S., in Euratom, op de Euromarkt, in de O.E.E.S. en in de W.E.U. veelal gelijkluidende standpunten verdedigen dan wel samen oplossingen zoeken voor multilaterale. Westeuropese problemen, terwijl er in het bilaterale verkeer tussen de beide landen en in hun onderlinge verhoudin gen nog allerhande moeilijkheden blijven voortbestaan. Aan de hand van een enorme stapel documenten hebben de ministers Luns en von Brentano een lijst opgesteld van deze moeilijkheden, waaruit men ten slotte een voorlopige agenda heeft gedestil leerd voor de onderhandelingen. Zowel minister Luns als zijn West duitse collega hielden een inleiding over wat zij meenden, dat in de toekomstige onderhandelingen uit de wereld dient te worden geholpen. Minister Luns wees er voorts op, dat zich juist in de laatste tijd, waarin hii zijn Westduitse collega zo vaak ontmoet te, een toenemend Duits-Nederlands be grip heeft ontwikkeld. Mede naar aan leiding daarvan hebben beide partijen zich de vraag gesteld, of de tijd niet rijp was om onderhandelingen te beginnen tot oplossing van de rtog altijd hangende kwesties van zuiver bilaterale aard. Het zal niet meevallen Om de moeilijkheden op te lossen zal nog een grote hoeveelheid arbeid moe ten worden verricht, die maanden kan duren. De Westduitsers hopen, dat het korter zal zijn; de algemene verkiezingen staan (in september) voor de deur. De problemen zijn hoewel bepaald niet van wereldschokkende betekenis voor een deel van zeer delicate aard. Verschillende technische kwesties zul len door deskundigen moeten worden gekomen, kwamen onmiddellijk 150 gendarmen de skiërs te hulp. Na de op gravingen bleek, dat de Nederlander, de heer S. Leemhout uit Aerdenhout, was overleden. De drie anderen waren Duit sers uit München, die eveneens hun va kantie in het over het algemeen veilig bekend staande gebied, doorbrachten. Nadat de overledenen naar de kapel in Lech waren overgebracht, is mevrouw Leemhout naar huis vertrokken. Waar vijf kinderen achtergebleven waren. Eergisteren heeft een lawine in dc Oetz- vallei in de Tyroler Alpi i Oost« -ijker kwam om het leven. Sinds oktober hebben dc lawines i Oostenrijk reeds acht slachtoffers geëis ste decennia ietwat verouderd zijn. De „grote conferentie" die op korte termijn het ministeriële gesprek zal volgen, zal moeten aantonen of dat inderdaad de lijn is, die West-Duitsland gaat trekken. Lloyd George's dochter labour- lid Lagerhuis Lady Megan Lloyd George, de dochter van de grote liberale premier Lloyd George, heeft bij een tussentijdse ver kiezing in Wales de liberale zetel van het Lagerhuis naar de labourpartij gebracht. Twee jaar geleden was zij uit de libe rale partij getreden. De zetelverdeling in het Lagerhuis is thans 340 conservatieven. 279 labour en vijf lebiralen. Susan Wright in New York heeft haar heen gebroken en maakt zich grote zorgen over haar school, waar ze achter vreesde te komen. Haar onder wijzeres Joy Smith vond er wat op. Er werd een telefoon verbinding met de klas en Su sans kamer gemaakt en nu kan Susan alle lessen meemaken. Haar stemmetje wordt ook in de klas gehoord, want er is een versterker aan de telefoon aan gebracht. Voebalpoolproces De officier van justitie te Utrecht heeft vrijdagmiddag een poolverbod opgelegd aan de supportersvereniging „FC Elink- Tevens heeft de Utrechtse politie in zijn opdracht een proces-verbaal opge maakt vóór ëèn proefproces, waarbij door de vereniging een lange lijst vragen moest worden ingevuld. Een t de supportersvereniging van Elinkwijk heeft eveneens een dergelijk bezoek de Utrechtse politie gehad. Inmiddels hebben beide verenigingen hun activiteiten gestaakt. Nederlandse interesse voor F102 Bernhard gls- F-102a de g* luidsbarrière doorbroken. Na zijn vlucht werd hij opgenomen in de vereniging „Sneller dan het geluid"a waarvan prak tisch alleen testpiloten lid zijn. Hij verklaarde eerder dat de Nederlandse regering misschien interesse heeft voor de aankoop van enige F 102 straalvliegtuigen. Tegen 1960 willen wij onze uitrusting vernieuwen, zo zei de Prins, maar ik wil de 102 natuurlijk zien vliegen en er Prins Bernhard is donderdag uit Mexico in Californië aangekomen om daar aantal lezingen te houden voor de Ame rikaanse strijdkrachten. Deze lezingen worden op een bandop name-apparaat vastgelegd. Zij zullen door de radiodienst van de strijdkrachten wor den verspreid naar 117 punten over de ge hele wereld. De radiopraatjes worden uit gezonden in het programma „Dit is uw Mr. A. H. C. Gieben, i secretaris-generaal en waterstaat. Siirinames oppositie boycot parlementsbezoek De oppositie in de Staten van Suriname heeft een brief gezonden aan de Antil liaanse Statenleden, die volgende maand een bezoek aan Suriname zullen brengen en daarin verklaard, dat zij bij geen en kele officiële ontvangst te. ere van hun bezoek zullen aanwezig zijr Als particu lieren zullen zij niets nalaten om het be zoek zo aangenaam mogelijk te maken en hun van dienst te zijn. leven", dat wordt verzorgd door dr. Wil liam Hornaday. Voorts brengt dc Prins tal van bezoe ken aan Industrieën op luchtvaartgebied. Onder meer is hjj de gast geweest va Convairfabrieken in San Diego. Hjj vanmiddag naar New York vliegen. Pal Maletereen „verrader" Pal Maleter, de held van de Hongaarse revolutie, die in Boedapest gevangen zit, is gisteren via radio Boedapest beschul digd van hoogverraad. Vermoedelijk is deze aanval het begin van een campagne, die tegen Maleter wordt gevoerd, om zijn proces voor te bereiden. Nog steeds staan in Hongarije dagelijks verschillende contra-revolutionairen te recht. Gisteren werd de doodstraf van drie opstandelingen gewijzigd in levens lang, terwijl twee anderen werden opge hangen. Een veertigjarige politieman, be schuldigd van moord op een communist, werd veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. Noodtoestand in Thailand "schalk Phibc heeft via dc noodtoestand afgekondigd „ter be scherming van grondwet, koning en gods- Op 26 februari zijn verkiezingen ge houden, waarvan de uitslag nog niet be kend is. Wel staat vast. dat in bepaalde districten de linkse oppositie gewonnen heeft. Anderzijds beweert de oppositie, dat de uitslagen vervalst worden ten gunste van de westelijk-georiënteerde partij en premier Songgram. Het is niet bekend in hoeverre de on rust het dagelijks leven in Bangkok ont wricht. Vanavond zullen prins Axel van Denemarken en drie Scandinavische mi nisters naar Bangkok vertrekken voor een officieel bezoek. Er is nog geen wijziging in dit plan gekomen. Massale aanval van Algerijnse rebellen Ongeveer vijfhonderd opstandelingen hebben in Algerije een Frans konvooi aangevallen, waarbij 25 Franse soldaten werden gedood en vijftien verwondingen opliepen. Een verkenningsvliegtuig waar schuwde Franse troepen, die de opstan delingen gisteren konden omsingelen. Het vliegtuig is echter neergeschoten, de pi loot wordt vermist. Bij de gevechten tussen de opstandelin gen en de Franse troepen zijn vermoede lijk ongeveer 120 rebellen om het leven gekomen. De Algerijnse rebellenleider Si Abderramane, bijgenaamd de- Generaal van de Sahara, die een maand geleden werd gearresteerd, is gisteren ontsnapt. Hij wist zijn bewakers te overmeesteren. Inkrimping leger Hebben de Britten zich bedacht raad te Parijs vermoedelijk een gewij zigde versie aangekondigd van het ge ruchtmakende plan om de Britse strijd krachten op het Europese vasteland te beperken van 80.000 tot 50.000 man. De zitting in het Palais de Chaillot was be sloten, maar aangezien de opperbevel hebber van de Navo, generaal Lauris Norstad, niet aanwezig kon zijn, neemt men aan dat, het nieuwe, plan nog niet officieel is ingediend. Na afloop werd dan ook bekend ge maakt, dat de gedelegeerden het vraag stuk volgende week opnieuw onder ogen zullen zien. Intussen kan generaal Nord- stad de mening van zijn commando over het oorspronkelijke Britse plan samenvat ten en aan de Navo-raad kenbaar maken. Gemaskerde overval jllET HEVIGE knalsignalen hebben ge maskerde vanmorgen vroeg in dc Ierse republiek een trein tot stilstand ge bracht, met een revolver het persi gedwongen naar buiten te komen en de trein zonder bestuurder Noord-Icrland binnen laten rijden. Met wijd open smoorklep daverde di negentig ton zware machine door het rustige Ierse landschap, terwijl wissel wachters wanhopige pogingen deden, het gevaarte van de hoofdspoorlijn naar donderry af te krijgen. De op hol geslagen machine verloor langzaam vaart en boorde zich ten slotte te Londonderyy in een. betonnen muui aan het eind van het perron. De locomo tief drong ongeveer anderhalve metei in het beton. De wagens werden verkreu keld en omhoog geduwd. Men neemt aan. dat dit werk Ï6 geweest van de I.R.A., het Ierse Republikeinse Leger. Zelf hebben deze mensen de trein tot aan de grens gebracht en hem daar aan zijn lot overgelaten. Men was in Lon donderry reeds lang van de komst op de hoogte, doordat een seinwachter aan de grens ontdekte, dat de machinist een mas ker droeg en dit onmiddellijk naar Lon donderry doorgaf. MOET ER EEN TOESLAG OP EIEREN KOMEN In Nijkerk is een vergadering gehou den van de afdeling Nijkerkerveen van de Gelderse maatschappij van landbouw. men heeft verzocht het vraagstuk de toeslagen op de eieren in breder kring te bestuderen, zoals men de toe slagen op de melk verstrekt. Vooral nu prijs van de eieren, naar de mening i de leden, onrustbarend daalt en men nog grotere verliezen vreest op de mark en van Putten en Beneveld, acht men vraagstuk van belang. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Droog en zonnig Tot morgen verwacht De IN Bill: I Droog en overwegend zon- nig weer. Matige wind tus- sen zuidoost en zuid. Over /ffl. het algemeen weinig veran- dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zondag: zt -20.47 uur. Maandag: 7.56—21.53 ui

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1