Hillegom genoot van zeer waardevolle avond Leerlingen deden hun best gezellige ouderavond Nu ook in Noordwijk afdeling voor uitzending van kinderen Doen België en Duitsland mee als ons land weigert? VISSERIJGOLFTES NIEUWE LEIDSCHE COURANT O VRIJDAG 1 MAART 1957 Bizets opera in Treslong Verdienstelijke uitvoering van De Parelvissers TTET GEZELSCHAP FORUM, gevestigd te Enschede, heeft gisteravond J-J- in Treslong een opvoering van Georges Bizets opera De Parelvissers gegeven Deze Nederlandse benaming is geen vergissing onzerzijds want wij houden ons slechts aan het programma, dat geen woord Frans in de tekst bevatte. Men moet toegeven, dat de bewerking van Max van Doorn er mee dóór kan (méér ook niet), maar de muziek van Bizet is wel zó echt Frans, dat de Nederlandse tekst er toch (indien tenminste verstaanbaar) bij detoneert. Ontboezemingen als: „k Heb steeds aan je gedacht", passen nu eenmaal niet bij deze klank. Het is voor ons niet goed meer te begrij pen. waarom Les pêcheurs de perles" in 1863 door het Parijse publiek zo werd ontvangen. Bizet was een begena digd componist, die. aks hem het voorred ware gegund, langer dan zevenendert jaar te leven, zich ongetwijfeld onder de allergrootsten had geschaard. Men heef' hem veel meer miskend dan geëerd, eerst kort na zijn dood. in 1875. besefte de muziekwereld, onder de indruk van Car men (het meesterwerk, waarin zijn genia liteit zich ten volle baan breekt), wat mei in hem had verloren. De partituur van De Parelvissers bevat in grote delen vele hoogst waardevolle bladzijden. Met name de wisselzang t het koor en de priesteres Leila (eerste akte) en de finale van de tweede akte zijn aangrijpend mooi en zelfs indruk wekkend. Origineel Bizet schreef in menig opzicht origi neel; de harmoniek is vaak opvallend nieuw voor zijn tijd, de melodievorming, op enkele uitzonderingen na (begin I de akte), boeiend en altijd voornaam i contrapuntische ontwikkeling geeft tel kens weer het aanzijn aan verrassende perspectieven. Deze ontstaan ook door het vernuftig ontworpen orkestcoloriet en de typisch Franse bewonderenswaardig evenwichtige bouw. Deze opera verdient het zeker nie' achter Carmen ih de schaduw te gera ken. Voorlopig schijnt daarop trouwen; ook weinig kans te bestaan. De uitvoering door het Enschedé- se gezelschap Forum heeft ons veel genoegen geschonken; in de grote ensembles zelfs niet zelden onze be wondering gewekt. De koorzang klonk, ook die op de achtergrond (waarmede Bizet hier zulke fraaie effecten bereikt), zuiver en vloeiend OF.GSTGEEST De Lekespelers op hoger peil Gisteren hebben De Lekespelers in een goed bezet Irene het toneelstuk De zon tegemoet over het voetlicht gebracht. De voorzitter, de heer E. A. de Wekker, verwelkomde in het bijzonder mevr. P H. Smits-Wittvliet. Het stuk verhaalde de geschiedenis van een blind geworden piloot, die een nieuw leven moet opbouwen, hetgeen met moeilijkheden gepaard gaat. Alles komt gelukkig toch nog in orde. Het spelpeil van de toneelgroep lag ho ger dan vorig jaar. Vooral de heer J Bonnet gaf een goede vertolking in zijn rol als majoor-vlieger. Demonstratie met nieuwe nevelspuit Op het terrein, dat is bestemd voor toekomstige brandweerkazerne, werd gis teravond een demonstratie gegeven de nieuwste aanwinst van de plaatselijke brandweer: de nevelspnit. Nadat de heer Hendriks van de konink lijke fabriek Kranenburg te Hedel een uiteenzetting had gegeven van de tech nische details, werden door enige brand weerlieden met behulp van olie en ben zine twee geweldige branden gesticht. In een verbluffend korte tijd wist men het vuur met de vier slangen van de ne velspuit onder de knie te krijgen. Nadat de burgemeester er zich van had vergewist dat alle raadsleden mot de nieuwe aankoop tevreden waren, had de overdracht plaats. Burgemeester Du Boeuff verzekerde de heer Hendriks, dat hij zeer ingenomen is met de prachtige brandweerwagen. Het voordeel van deze wagen is. dat bij een te beginnen brand heel snel kan worden opgetreden. De watervoorraad wordt in de auto meegevoerd, hetgeen voor het waterarme Oegstgeest belangrijk is. Ten slotte droeg de heer Du Boeuff de nevel spuit over aan de commandant van de brandweer. Leuke feestavond van v.v. Oegstgeest Ter versteviging van het onderlinge contact heeft de voetbalvereniging Oegst geest in het Patronaats-gebouw een feest avond gehouden. Voorzitter Versteeg ver welkomde in zijn openingswoord inhet bijzonder mr. De Jong, voorzitter van de afdeling Leiden van de K.N.V.B., de po litie en de scheidsrechters. Een variétégezelschap onder leiding van de heer Nico Muusse bracht de zaai met schetsjes en muziek in een prettige stemming. Vooral de prestaties van de muzikale clown vielen in de smaak. Burgerlijke Stand GEBORENMaria Johanna d van H Lubbe en R Goddijn. Comelis Frans z van J Rodenburg en H G Blok. OVERLEDEN: JAW Kater, 85 jaren, M Scheers-Sonnenschein, 90 jaren, E E Gonsalves, 82 jaren. GETROUWD: IJ de Jong en C de Wit. A van der Meer en J C Lubbe, P van Es en P van Rootzelaar. ONDERTROUWD: L J Castelein, 25 ja ren en M C L van Kampen, 23 jaren, Oegstgeest, J Sierat, 32 jaren en A Sloot weg, 26 jaren, Oegstgeest, H de Jong, 31 jaren en A Pueper, 25 jaren, Oegstgeest. Dirigent Gustav Fülleborn (een voor treffelijk. fijnvoelend kunstenaar, die aan Bizets werk ten volle recht deed. zonder enig bejag naar uiterlijk vertoon) wist de zang doorlopend te beheersen en te bezielen. De décors van Jan Bons bekoorden ons matig. Naar onze smaak vraagt Bizets zo kunstig uitgebalanceerde muziek een ook op het toneel gerealiseerde ruimtewer king. die Bons met deze tamme rotsen er simpele trappen niet voldoende heeft weten te scheppen. De kostuums (ook van Bons) waren kleurig en het aankijken waard. Ze ge tuigden bovendien van fantasie. De dansen (choreografie van Jan Rebel) gaven een prettige indruk van lichtheid en begrip; de regie van Paul Pella bleek krachtig en doelbewust genoeg het geheel te beheersen en doelloze handelingen (althans: meest al) te voorkomen. Personen In deze opera spelen niet r personen een rol (afgezien dan var koor als eenheid). Anneke van der Graaf betoonde zich. met haar welgevormde, ge willige, lyrische sopraan een zeer aan vaardbare Leila. Johan van Haagen kon als Nadir we! als acteur, maar niet als zanger doorlo pend bevredigen. Zijn lichte tenor klinkt mooi, doch de techniek is nog niet i ontwikkeld, dat de zang gevrijwaard is van waf onaangename verrassingen, als een even overslaan van de stem, kleine onderbrekingen en dergelijke onverwach te gebeurlijkheden. De prachtige vaste bariton van Bert Bijnen maakte deze eveneens overtuigend acterende zanger tot een voortreffelijke Jan Duivemans bas klonk bijzonder so noor, maar niet volkomen geëgaliseerd Ook de actie toonde nu en dan inzinkin gen. In zijn vele goede momenten gaf deze muzikale, maar wat onevenwichtige zanger, toch veel te genieten. Het talrijke publiek betoonde zich bij zonder geestdriftig. Men stelde deze, voor Hillegom zo ongekend waardevolle avond, kennelijk op hoge prijs. Joh. van Wolfswinkel Burgerlijke stand GEBOREN: Antocvlus Petru6, zn van J. van Schie en J. G. A. van Deudekom; Cornelis Petrus Maria, zn van C. H. J. Lommerse en E. J. Koppers; Petronella Hendrika, dr van J. Duijzere en A. de Jong; Adrianus Maria, zn van J. Dam en C. T. de Kwant; Johannes Constantijn Nicolaas, zn van D. Kemp en H. H. M. Weijers. Ondertrouwd: G. Langezaal en W. C. A. Gooseens. GETROUWD: H. B. Mulstegen en J. F. Muller; C. P. van Rooden en A. M. Pij pers; P. van Zeijl en G. S. Zandbergen. School met de Bijbel Voorschoten op In het cultureel centrum werd gisteren de ouderavond gehouden van de school met de Bijbel aan de Wijngaardenlaan. Dank zü een sympathieke geste van het gemeentebestuur was de zaal gratis ter beschikking gesteld. Ongetwijfeld komt dit de gelukkig toch al prettige sfeer van de ouderavonden ten goede. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. H. van Leeuwen, vestigde zijn openingswoord de aandaoht op, dat de naam van de school de heilige plicht oplegt, de kinderen op te voeden in de geest van dat woord. De naam „Christe lijk" is dan ook de bestaansplicht school. Het uitgangspunt daarbij „God kennen in al onze wegen". En dan komt ook de rest in orde. Het was de bedoeling de kinderen groot deel van het programma te laten verzorgen, die dit met veel enthousiasme deden. We zouden bijna zeggen: gelukkig niet onberispelijk. Met liefde vergeven we hun de kleine foutjes. Veel bijval kregen de leerlingen tweede klas, die onder leiding v, frouw Wientjes een leesles ten beste gaven. Ook enkele zangstukjes ondei Igiding van de heer G. C. Verrips werden bijzonder gewaardeerd. Liesje Weesjes Marijke v. d. Poel speelden zeer v dienstelijk een muziekstukje op de blokfluit. Causerie De heer Oerlemans, hoofd van de chr- U.L.O. school* hield een oriënterende causerie over het U.L.O. onderwijs. Hij merkte op, dat een goed verstand heel prettig is, maar geen waarborg vlotte studie. Minstens even belangrijk ;ijn ijver en doorzettingsvermogen. Een an de voordelen van het U.L.O.-onder- wijs zag de heer Oerlemans in itandigheid, dat de leraren onderwijs geven in meer dan é'én vak. Het ulo-onderwijs geeft een zekere ver ruiming van de horizon van de leerling. Ook nu heeft het diploma nog zeer zeker ïeële waarde voor verdere studie. Het hoofd der school, de heer G. C. Verrips gaf hierna een overzicht van het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat het aantal leerlingen nog steeds stijgt. Het bedraagt thans 238. Ondanks alle moeite is het nog niet gelukt een vak onderwijzer voor lichamelijke opvoe ding te benoemen. Voor de lessen in de Franse taal, gegeven door de heer Joziasse, is veel belangstelling. Het uitbreiden van de school met twee lokalen kan dit jaar nog niet plaats hebben in verband met de be stedingsbeperking en de voorrang van de woningbouw. Met veel ambitie voerden jongens uit de 6e klas een stukje op een les uit een leesboekje waarin de cultuur van de „wit-mensen" en de zo veel geprezen »rse beschaving kritisch wordt be keken door een daartoe uitgezonden neger uit één of andere negerstam. Deze n tot alleszins beschamende con clusies. Subsidieverlening militaire tehuizen Tot nog toe heeft de raad steeds afwij zend beschikt op verzoeken om subsidie militaire tehuizen, omdat het ge meentebestuur van oordeel was. dat het instandhouden van deze tehuizen in de e plaats tot de taak van het particu lier initiatief en het rijk behoort. Inmiddels is een rapport over deze laterie verschenen en verscheidene mili taire tehuizen hebben opnieuw om sub sidie verzocht, zodat B. en W. deze zaak opnieuw aan de orde stellen. Mede op grond van genoemd rapport stellen B. en oor tot subsidiëring over te gaan en deze te stellen op 2 per werkelijk voor eerste oefening in dienst zijnde militair. De commissie voor onderwijs- en cultu rele zaken adviseert het totaal bedrag aan de drie centrales van militaire tehuizen te kennen op basis van het aantal tehuizén, dat door hen wordt geëxploi teerd. Met totaal bedrag van 200 zou dan als volgt worden verdeeld: De Ne- ire bond Pro Rege 97. Katholieke militaire te- 97 en het Humanistisch derlandse n de centrale huizen Thuisfront ƒ6. B. en W. stellen voor deze subsidies met ingang van 1 januari 1957 te verlenen. Voor verkeersonderricht Het bestuur van de School met de Bij bel aan de Wijngaardenlaan heeft de medewerking van de gemeente verzocht voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen ten behoeve van het verkeers- onderwijs. De aanschaffing vergt een be drag van circa 680. B. en W. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. Benoeming onderwijzer Op een geplaatste oproep van sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare u.l.o.-school hebben zich zeven gegadigden aangemeld. Een drietal hiervan werd uitgenodigd voor het geven van een proefles. Eén van deze drie trok zich vóór de proefles terug. Van de WAT GO E MAAT DOET is wel zo goed OVERHEMDEN met vast boord Permanent stift wit en mod. kleuren 0.65 OVERHEMDEN dubbele manchetten uitstekende pasvorm Sanfor. dus krimpvrij wit. grijs. -j. beige 11.65 ZELFBINDERS de nieuwste Franse dessins Enorme sortering in de bekende kwaliteiten Sokken en Ankiets zuiver wol Q div. kleuren A.tv De bekende sokken 2.7 C SLOPEN Prima Twentse kwaliteit Royale sluiting Waarde 1.65 NU twee st. 2.50 NYLON DAMESKOUSEN zonder fouten mooie kleuren waarde 2.45 NU zolang de voorraad strekt 1 RIJNSBURG KATWIJK Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK AAN ZEE Verkoop blindenwerk: f 2.000 Gisteren had de jaarlijkse verkoop plaats an het blindenhandwerk van de Am sterdamse vereniging ..Blindenpenning' De belangstelling was zeer gToot. Toen floop de opbrengst werd bekendge- ct en bleek dat er bijna 2 000 wa; bijeengebracht, werden vanzelfsprekend hartelijke dankwoorden gesproken, ondei anderen door de directeur van de werk verschaffing aan blinden, Plantage Mid denlaan te Amsterdam, mr. J. de Boer. die .met zijn echtgenote de avondverkoop had bijgewoond. Over deze grote opbrengst zijn het plaatselijk comité, de propagandist e directie zeer tevreden. Katwijk heeft zijn daadwerkelijke belangstelling vot het werk der blinden weer in ruime ma« getoond! Feestavond junioren s.v. „Katwijk" De junioren van sportvereniging „Kat wijk" hebben gisteren met ouders en ver loofden hun feestavond gehad in de Uni- overige vier sollicitanten kwam er slechts één in aanmerking voor het geven de proefles. Ook deze sollicitant trok zijn sollicitatie in. Na overleg met de inspecteur en hoofd der school is thans een voordracht twee personen gemaakt, namelijk de heren M. v. d .Toorn te Witmarsum Schalks te Leiden. Vrijdag zal de raad hierover stemmen. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de reuma bestrijding heeft 513,59 opgebracht. Subsidie sportraad B. en W. adviseren gunstig op een ver zoek van de Voorschotense Sportraad om ■ver het. jaar 1957 een subsidie te ont- 'angen. Aangeraden wordt deze te stel len op 100. Het ligt in het voornemen van de sportraad nog dit winterseizoen een tweede propaganda-avond te beleggen. Ouderavond openbare school N DE SCHOOL aan de Van Pan- huysstraat werd gisteren de jaarlijkse ouderavond van de open bare lagere school gehouden. Het hoofd der school, de heer G. Marijt, bracht verslag uit. Hierin werd ge memoreerd. dat in het afgelopen jaar twee nieuwe leerkrachten aan de school werden verbonden, name lijk, mej. Willemse en de heer De Meyer. Laatstgenoemde gaat de school echter weer verlaten. Ondanks de toezegging, dat de heer De Meyer een woning zou worden toegewezen, heeft hij de hele winter in een zo merhuis moeten doorbrengen. Dit was voor hem aanleiding naar elders te solliciteren en hij heeft nu een be noeming in een andere plaats aan vaard. In de vacature mevr. W. Montanus Schotema en C. Tissing werden tot leden jn de oudercommissie benoemd me- rouw Hoek en de heer G. Boyenk. „Bij uitzendingen naar kindertehuizen jn we steeds aangewezen geweest op anderen, wat een ongewenste toestand is", zei de voorzitter. Daarom werd be sloten een afdeling op te richten van het Nederlands Centrale Genootschap voor kinderherstellingsoorden en gezondheids kolonies. Deze vereniging organiseert de uitzending voor kinderen van alle gezind- exploiteert een dertiental tehuizen. >r twaalf in eigendom bezit. Zeven van deze tehuizen liggen in de bossen en zes aan de zee. Enkele filmpjes, die vertoond werden onder de titel „Het grote geschenk" gaven goed beeld van het leven in één van deze tehuizen. Het resultaat van één en ander was, dat aanwezigen zich als lid van de nieuwe afdeling opgaven. Een commissie werd ingesteld, bestaande uit mevr. Link en de heren P. Kleyn, W. Reudering, H. van Venetiën en E. J. Vink, die de propagan- i voor de nieuwe afdeling zal voeren. Filatelisten bijeen In Flora vergaderde gisteravond de Noordwijkse vereniging van postzegel- 'erzamelaars. onder leiding van de heer H. Hemer. De voorzitter verwelkomde lieuwe leden, waarna enkele mededelingen volgden over het verkrij zegels van de Ned. Antillen. De heer H. G. de Boer hield vervolgens een interessante causerie over de eerste emissie van de Europese landen, met uitzondering van Duitsland en Italië. Aan deze landen zal een aparte causerie wor den gewijd. Op populaire wijze vertelde de heer De Boer diverse aardige bijzonderheden over deze eerste uitgiften geïllustreerd met meegebracht materiaal. Na de causerie volgde nog een uitge breide discussie, waarin onder meer uit voerig werd gesproken over de Spaanse zegels. Konij nenhou ders vergaderden In De Beurs vergaderde de Vereniging van konijnen- en pluimveehouders, gis teravond onder leiding van de heer J. van Bohemen. Op deze vergadering den de prijzen uitgereikt van de onlangs gehouden clubtentoonstelling. Medegedeeld werd, dat binnenkort in Lisse een kringtentoonstelling wordt ge houden. In Leiden komt een bonds- expositie. Er bleken goede resultaten op de club tentoonstelling te zijn bereikt. Het be stuur zal pogingen in het werk stellen om in 1958 een nationale tentoonstelling in Noordwijk te krijgen. In de kascontrole commissie werden benoemd de heren H. de Haas, D. Oranje en J. C. Vink. Er zal aandacht worden besteed aan de ballotage voor nieuwe leden. Hierna werden i¥bg enkele huishoudelijke zaken behandeld. W andelsportclub opgericht In de Wilhelminaschool is door een aantal enthousiaste beoefenaars van de wandelsport een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een vereni ging. Aanwezig waren vertegenwoordi gers van de afdeling Leiden van de Ned bond voor lichamelijke oefening. De voorzitter van deze vereniging gaf ;n overzicht van het streven van de bond. De 45 aanwezigen gaven zich hier- allen op als lid van de afdeling. Een bestuur werd gekozen, bestaande uit de heren J. van 't Slot voorzitter en A. var, Beelen en de dames A. Weber. J. v d Haak en A v. d. Lee. Zij die iets voor de wandelsport voe en. kunnen zich bij één van de bestuurs leden als lid opgeven. zaal. Ze werden verwelkomd door hun voorzitter, de heer L. van Duijn, die ver telde, dat de heer D. Goedhart in verband met zijn drukke werkzaamheden had moe ten bedanken voor het voorzitterschap Hij dankte de heer Goedhart voor wat deze voor de sportvereniging deed. DoeJ van de feestavond is, zo zei de heer Van Duijn, de onderlinge band te verstevigen Het feestprogramma werd verzorgd door het gezelschap Willy Alberto. Alles ver liep vlot. In de pauze vroeg de heer D de Best, de penningmeester, om een bij drage voor deelneming aan de optocht die op 30 april, de verjaardag van H.M. de Koningin wordt gehouden. C.J.M.V.-jongensclu b hield ouderavond In de oranjezaal van het Jeugdhuis werd een ouderavond van de C.J.M.V.-jongens- club „N.S.D." gehouden. De zaal wa: De opening werd verricht door de leider, de heer W van der Plas. Hij hield inleiding over het bijbelse verhaal de rijke jongeling. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden ter dekking de onkosten van de avond. Na de pauze voerden de jongens verschillende sa spraken uit. De ouders en genodigden luisterden er met genoegen naar. De heer J. Schaap sprak een slotwoord. Foto-avond In pension Noordzee wordt maandag om acht uur een foto-avond gehouden. De heer I. J. Bal uit Bergen zal een erie houden over: Met auto, tent en boot naar de Middellandse Zee. Tevens worden kleurendia's vertoond. Hoog en laag water Gemeenschappelijke markt c1 (Van onze sociale redacteur) W/"AT ZULLEN de gevolgen zijn, wanneer Nederland de Europese ge meenschappelijke markt, zoals deze te Brussel en Parijs onder leiding van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, in een ontwerp-verdrag is vastgelegd, afwijst. Over deze vraag heeft mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het landbouw schap gisteren op de jaarvergadering van de afdeling tuinbouw van het K N.L.C te Utrecht zijn gedachten laten gaan. In zijn antwoord zette de heer Biesheuvel uiteen, dat er geen aanleiding bestaat voor een bijzonder pessimistische conclusie. KATWIJK AAN DEN RIJN Ouderavond In de hal van het nieuwe schoolge bouw aan de Kerkstraat werd gisteren jaarlijkse ouderavond van de Sin' Jozefschool gehouden onder voorzitter- :chap van de heer L. A. Arkesteïjn. De agenda vermeldde onder meer een serie van kapelaan B. J. F. Rozestraten »ver de taak van de ouders bij de op- roeding van hun kinderen. De heer R. P. Brouwer hield een met films toege lichte lezing over de verkeersveiligheid. Voor een speeltuin Er is een actiecomité opgericht met het doel te komen tot de oprichting van speeltuinvereniging in het Molenblok. De bedoeling is, dat de bewoners van d( wijk in hun vrije tijd zelf de speeltuinbe nodigdheden zullen vervaardigen. Men heeft het gemeentebestuur reeds om sub sidie gevraagd. Inlichtingen worden verstrekt door de heren J. Bergman en A. Th. J. Evers. Elektrische Apparaten Wasmachines - Centrifuges Wringers - Straalkachels Stofzuigers - Strijkijzers Droogscheerapparaten P. ZUYDERDUYN Voorstraat 31 - Katwijk aan Telefoon 2954 A. A. Rijnsent, Sluisweg 13, Katwijk aan Zee Wanneer de Nederlandse regering het verdrag zou paraferen, maar de Neder landse volksvertegenwoordiging zou he verwerpen, dan zal het nog de vraag zijr of het voor België juridisch mogelijk is aan de gemeenschappelijke markt deel t< nemen. De heer Biesheuvel vroeg zich af of België niet reeds door allerlei verdra gen zo zeer economisch aan Nederland gebonden is. dat een afzonderlijk tc den van dit land tot de Europese r onmogelijk is. Voorts vroeg de heer Bies heuvel zich af. of de animo van West- Duitsland nog wel zo groot zal zijn neer Nederland zich terugtrekt. Neder land is immers de eerste afnemer West-Duitsland voor industriële produk- ten. Nog kort geleden heeft de Westduitsi minister van buitenlandse zaken, vor Brentano verklaard, dat West-Duitsland eigenlijk meer geïnteresseerd is bij tacten met het oosten dan bij een Euro- markt. De dwingende politieke noodzaak van de Euromarkt, waarmee naai mening van mr. Biesheuvel op een enigd Europa verliefde jongelingen te veel schermen, blijkt toch niet zo groot En ook is er nog de Europese libera lisatie, die bü verdrag is vastgelegd. Het vat geliberaliseerde artikelen betreft niet mogelijk zijn, een hoog buitentarief e leggen aan Westeuropese Iandei bulten de gemeenschappelijke Europese Voor de bezwaren van land- en tuin bouw tegen de Euromarkt is de laatste tijd ook veel meer begrip ontstaan bij de industrie, aldus mr. Biesheuvel. De Euro markt brengt immers het goedkope le vensmiddelenpakket in gevaar en daarmee de concurrentiepositie van de Nederland se industrie en voorts heeft men begre pen, dat land- en tuinbouw een aanzien lijke bijdrage leveren aan onze deviezen pot, een bijdrage die ook niet in gevaar gebracht mag worden. Nog eerst kortge- Hongaarse communistische partij gereorganiseerd De Hongaarse communistische partij heeft gisteren een reorganisatie bekend gemaakt. die kennelijk bedoeld is om een einde te maken aan het eenmansbe- wind en om de verschillende stromingen in de partij grotere zeggenschap te geven. Aan de top komt een uit vijf leden be staand secretariaat onder leiding van premier Kadar. Hierin hebben zitting: Gyula Kallai, Gyoergy Marosan (een af vallig socialist), Jenoe Fock (secretaris de vakbeweging) en Karoly Kiss (een vroegere leerbewerker). Het aantal leden van het centrale co mité is uitgebreid van 23 tot 37. Voor het dagelijks bestuur zijn tien leden uit hun midden aangewezen. De regionale en centrale arbeiders raden, die tijdens de opstand tegen de Russen werden opgericht, zijn ontbonden. Driehonderd Franse intellectuelen heb ben in een brief aan president Coty ge protesteerd tegen de benoeming van gene raal Speidel tot bevelhebber vai NAVO-strijdkracflten in Midden-Europa. Trein reed oplorrie. Woensdagmiddag is in Amsterdam bij het centraal station trein op een lorrie gereden. De bestuur der van de lorrie kreeg lichte verwon dingen. De trein had dertien minuten ver traging. SASSENHEIM Burgerlijke stand GEBOREN: Leonardus Comelis Maria, 1 van L. C. van der Eist en A- M. Bak ker, Sporthoflaan 11; Dirk. zn van C. A. Sprang en T. G. van der Waal, Rust- hofflaan 25; Antonie Hendrik, zn van A H. Sluijmer en N. van Delft, Zuiderstraat 13; Yvonne Agatha Petronella Helena, dr C. W. J. Kortekaas en A. A. van der Lans, Zandslootkade 33. ONDERTROUWD: J. Stigter, 25 jr, War- monderweg 39 en A. E. M. Blom. 23 jr, Warmonderweg 39. GETROUWD: G. J. de Zwart, 26 jr, Fl. Schoutenstraat 25 en P. S. C. Prins, 21 Van Heemstrastraat 37; J. G. Th. Soholten, 25 jr, Hoofdstraat 261 en M. Th. Regter, 26 jr, Menneweg 59. OVERLEDEN: N. de Jager, echtgenote an J. Woudstra, 72 jr, Concordiastraat 27. leden hebben enkele van de grootste Ne derlandse industrieën hun standpunt ten aanzien van de Euromarkt herzien. In enkele grote industriële bedrijfstakken vindt thans nog beraad plaat6 over de po sitie die ingenomen moet worden. Krachtig neen Drie voor de donderdag Aan de IJmuidense markt verschenen gisteren de Polderman, de Herman en de Emma, terwijl de Deen E 356 met 200 stuks ijskabeljauwen present was en er van de kleine vaart 3000 kilo tong en 300 kisten schol stonden. De Polderman voerde 300 kisten aan. waarbij 170 met schelvis. 70 gul en kool en 600 stijve kabeljauwen, en de Herman had 660 kis ten, terwijl de Emma voor 915 kisten zorgde, waarbij 100 met schelvis, 170 met kabeljauw en gul, 280 met kool en 115 makreel, 180 haring en 70 wijting plus 100 stuks stijve kabeljauwen. Voor het buitenland De export nam de regels kabeljauwen af tegen f70 tot f60 voor de grote en f 35 tot f 32 voor de kleine, terwijl de kisten van f57 tot f68 opbrachten. De zwarte kool maakte van f41 tot f37 en de grote schol deed f25 tot f27, terwijl voor de middelschol van f 17 tot f 18 kwam en voor de zet f 31 tot f 33 Schol I haalde f 30 tot f 35 en grootmiddeltong f 2.75 tot f3.20 met f3.30 tot f3.80 voor de klein- middel en f3 tot f3.20 voor de enen. De tweetjes maakten gisteren van f2.50 tot f 2.70. de Deense kabeljauwen van f50 tot f55 per kist en voor de grote gullen van f tot f27, terwijl de middel f24 tot f gold en voor de torren van f20 tot f22 kwam. De grote gullenmaat zwarte kool maakte van f 14 tot f 17 per kist en voor de kleine maat kwam f 16, terwijl de witte kolen betaald zijn met f56 tot Leng haalde £62 tot f75 en wijting f23 tot f 26. Voor grote schelvis betaalde mi van f 20 tot f 25 en voor grootmiddel vi f 28 tot f 33. De pennen deden f 34 tot f en de braadjes van f32 tot f35. Schol II maakte f21 tot f33 en schol III f 14 tot f26. Voor de grote tongen kwam f2.1 tot f 3 en de haring ging van de hand te gen f 17 k f 18, terwijl de makrelen be taald zijn met f17 tot f22. Komende schepen Voor vanmorgen was vannacht nog niets bekend. De oudste boten worden inmid dels de KW 81, 135 en 153 en de SCH 135 (18 febr.), Abraham. Beatrice, Wiron II de Arie Ouwehand met de SCH 171 en Ada (19 febr.) en de Adriane, Albatros Burgemeester Heusdens (20 febr.). Door de hoge waterstand zijn in Duits land drie mensen om het leven gekomen In Oostenrijk is één persoon verdronken. De heer Biesheuvel noemde ook de voorwaarden, die waarschijnlijk in het ontwerp-verdrag zullen worden opgeno men en döe voor de land- en tuinbouw aanleiding zullen zijn een krachtig „neen" te laten horen. Het gaat hier om drie dingen. De be voegdheid van alle deelnemende landen om ieder afzonderlijk en zelfstandig mi- nimum-importprijzen te mogen vaststellen gedurende de eerste acht jaren van de overgangsperiode. De land- en tuinbouw wil beslist niet verder gaan dan vier jaar. Een tweede struikelblok is een hoog ge meenschappelijk buitentarief. Het gemeen schappelijk buitentarief behoort veel la ger te zijn en wanneer dit niet mogelijk Is, dient in dit geval voor Nederland een uitzonderingspositie geschapen te worden. Een derde belangrijk bezwaar is de pre ferentie voor import en export binnen de gemeenschap. Zoals de zaak nu ligt, betekent het ver drag moeilijker afzet buiten de gemeen schap, maar ook moeilijker afzet binnen de gemeenschap. De heer Biesheuvel achtte het uitermate onbillijk dat de Nederlandse land- en tuinbouw met een dergelijk verdrag be loond wordt voor de voorsprong die agra risch Nederland op het buitenland heeft. Spreker dacht hierbij aan de in het bui tenland nog voorkomende achterlijke toe standen, aan de mechanisatie en het land en tuinbouwonderwijs in Nederland. De heer Biesheuvel vroeg zich af, waar om Nederland een verdrag met zoveel nadelen direct moet slikken, terwijl Frankrijk enkele jaren geleden rustig de Europese Defensie Gemeenschap tor pedeerde. De Nederlandse land- en tuinbouw is vóór integratie en voor een ge meenschappelijke markt, maar dan een vrije gemeenschappelijke markt, waar zaken gedaan kunnen worden. Want een ware gemeenschappelijke markt wijzen wij niet af, maar wat nu uit de bus dreigt te komen, is ons te weinig positief. Dan maar lie ver wachten tot het later beter gaat, aldus mr. Biesheuvel. RIJNSBURG Jaarvergadering van de proeftuin In Heemskerk ligt de proeftuin „De Duinstreek van Holland", waarop nu al inkele jaren deskundigen van de verenigde veilingen van Rijnsburg, Kat wijk, Beverwijk, Alkmaar, Castricum, Haarlem en Heiloo hun proeven zetten voor de groenteteelt en de bloemisterij. Dat de proeven op de praktijk zijn ge richt, blijkt wel nit het groot aantal aan wezigen uit bovengenoemde plaatsen op de gistermiddag in Vliethof gehouden jaarvergadering. Bij ontstentenis van eerste voorzitter J. P. Nijssen heette de tweede voorzitter, de heer J. Noort uit Allkimaar, de afge vaardigden der veillingen welkom. De secretaris-pennjneester Jac. de Weyer uit Beverwijk bood de balans- en exportatie- rekening aan. Het batige saldo bedroeg f 1228. Uit de balans bleek dat de finan ciële toestand goed i6. De begroting 1957 vertoont echter een nadelig exploitatie saldo van f 465.95. De heer J. W. Vendel uit Katwijk hield een praatje over peenmoeheid en de in verband daarmee genomen proeven. Hij gaf aan dat de hedendaagse bestrijding van dit euvel met onvoldoende middelen plaate heeft. De proeftuin neemt momen teel echter proeven met een nieuw Ame rikaans middel. Vapan genaamd. Hier mede worden goede resultaten geboekt. De interesse voor het nieuwe bestrijdings middel bleek groot. Jonge Kerk over Israël De Jonke Kerk van de beide Hervorm de wijkgemeenten hield gisteravond een vergadering in de consistorie van. d« kleine kerk. Ds. Groenewoud kon een be hoorlijk aantal leden welkom heten. Hij vertelde, dat de heer J. M. Vellekoop. ge pensioneerd hoofd van een school in Den Haag, in de zomer van 1956 met een ge zelschap onder leiding van dr. Van Deur- sum te Groningen een reis naar Israël heeft gemaakt. De predikant verheugd* zich erover, dat de heer Vellekoop be reid gevonden was. een en ander over het land, dat ons zo na aan het hart dient te liggen, te vertellen. Tweemaal veertig minuten hebben de aanwezigen met grote aandacht naar het boeiende verhaal van de heer Vellekoop geluisterd. Ook de tegenwoordige moei lijkheden en de bewonderenswaardige ijver van het oude volk kwamen ter sprake. Spreekuur Kerk in beweging Hedenavond spreekt ds. P. Lugtighedd te Den Haag voor de Hervormde mannen- vereniging en de jeugdverenigingen in de grote kerk over „Kerk in beweging". Burgerlijke stand ONDERTROUWD: L. van Delft, 21 J. en J. van Egmond, 18 Jr. INGEKOMEN: B. Koomans, 45 j. en gezin, van Uithuizermeeden naar Kerk straat 24. VERTROKKEN: C. van Egmond, 22 J. 'an Brouweretraat 55 naar Zaandam, Parkstraat 88.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9