C CHRISTFUJK ZWITSAL c Chr. meubileringspatroons bespraken hun problemen radio? televisie? Onzekerheid door uitblijven van Oostduitse toestemming Waarom niet meer nadruk op karakter en persoonlijkheid dan op examens? Een dromer op pad In gesprek met Duitsland 2 Studieconferentie te Driebergen Belijd etus In het conferentieoord Kerk en Wereld heeft de christelijke Bond van patroons in het meubilerings- bedrijf een tweedaagse studiecon ferentie gehouden onder leiding van de heer C. Brouwer. Over de verhouding werkgever-werk nemer sprak een der directeuren van Kerk en Wereld, dr. J. C. C, Rupp, De wijziging van de vroegere patriarchale verhouding in een rechtsverhouding brengt voor het klein- en middenbedrijf wel "moeilijkheden met zich. De werk gever moet zien, dat de werknemer zijn eigen persoonlijkheid heeft er zijn eigen rechten. Toch mag men d< verhouding ook weer niet louter zake^ lijk zien. Speciale aandacht vroeg dr. Rupp voor de verhouding tussen de patroon en zijn in de zaak werkende zoon. De vader is dikwijls onbillijk. De zoon heeft er recht op. dat zijn vader hem de kans geeft zich in het bedrijf te ontplooien. De vader moet het aan durven ztfn zoon een fout te laten maken: hij mag niet verwachten, dat zijn zoon volmaakt zal zijn en zeker in de leertijd zal er begrip moeten Boek VAN DL DAG Dr. K. P. Huibregtse: „Marokko in het zonlicht" Uitgave Ad. M. C. Stok, Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij. 211 blz. 7,90. Het is niet zo eenvoudig, de geschie denis te schrijven van een land, dat een dermate stormachtige ontwikkeling door- echter de achtergronden die de tegen woordige ontwikkeling, de onafhanke lijkheidsstrijd tegen Frankrijk, begrij pelijk maken. Uitvoerig gaat de schrijver in op de verschillen tussen de Arabische en Ber ber-bevolking, de hieruit voortvloeiende botsingen en de wijze, waarop eerst het Franse gouvernement en daarop de Ma rokkaanse regering hebben getracht er trachten het land tot bloei te brengen. Veel werk moet nog worden verricht hoewel men, al moge men nog zoveel sympathie hebben voor de Marokkaanse vrijheidsstrijd, bewondering moet heb ben voor hetgeen de Fransen gedurende hun verblijf in dit land, van 1912 tot 1955 op het gebied van volksgezondheid, genbouw, industriële ontwikkeling en ciale voorzieningen hebben verricht. Zonder te vervallen in de opsomming van droge cijfers en feiten.heeft de teur een "duidélijk inzicht gegeven E. Vincent van de Rijksnijver- heidsdienst besprak de bedrijfsblind heid, waardoor ondernemers vaak de fouten en gebreken van hun eigen be drijf niet meer zien. Hij voerde ver schillende methoden aan waarmee op voering van produktiviteit en verbe tering van kwaliteit kan worden be reikt en wees erop dat bij de Rijks- nijverheidsdienst nu een specialisten- korps is opgeleid, dat voorlichting kan geven over bedrijfsorganisatie vooral Dor kleinere ondernemingen. De avond van de eerste dag sprak mevrouw E. FröhlichHoenderdos. Zij hield de aanwezigen de spiegel geestig gesproken en weës erop," dat klachten over fabrikaten, ook die welke bij de fabrikanten behoren, toch door de klanten via de winkelier geuit worden. Want de klant heeft geen ander adres, waar zij kan klagen. De In de discussie over deze lezing kwam dit laatste ter sprake, toen uit de vergadering gesteld werd, dat kwa liteitsaanduiding vaak onduidelijk is. Zo is „wol" geen beschermd begrip. Het zou wenselijk zijn, dat volgens de Warenwet de verplichting zou worden opgelegd om een aanduiding op produkt te geven (b.v. door middel van een label) hoeveel percent zuivere wol in het produkt is verwerkt, dit om dat sommige ondernemingsvormen var de leemte in de wet misbruik maken! De tweede dag besprak de heer A. Visser mogelijkheden voor een ver eenvoudigde boekhouding. De heer H. F. W. van Dorst, directeur van de kath. meubileringspatroonsbond sprak over zijn reis naar Amerika en de heer H. van der Laar, hoofd van de midden standsvoorlichtingsdienst zette de be tekenis van zijn dienst uiteen. Ds. J. Mulder Zaterdag herdenkt ds. J. Mulder te Heemstede, emerituspredikant der Gereformeerde kerk van Leeuwar den, de dag waarop hij voor 55 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Mulder werd in 1876 te Burum geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit waar hij in 1901 cum laude voor zijn kandidaatsexamen slaagde. Hij diende de kerken van Molenaarsgraaf-Brandwijk, Broek op Langendijk, Gorinchem, Schiedam er ruim twintig jaar die van Leeuwar den, waar hem 26 juli 1942 eervol emeritaat werd verleend. Ds. Mul- ^Ider vestigde zich daar op metterwoon de te Heemstede waar hij in''dè omlig- economische mogelijkheden van het iand gende gemeenten nog tal van jaren en de huidige stand van zaken. hulpdiensten heeft verleend. Beroe pingswerk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te PietersbierumWijnal- dum: G. R. Brink te IJsbrechtum. Aangenomen naar Papendrecht: A aars te Mastenbroek; naar Oostvoorne: W. de Weerd, voorganger van de Evan gelische Unie te 's-Gravenzande. Bedankt voor Wijk bij Heusden: I. Schipper te Ede. Benoemd tot hulpprediker te Kedi- chem: P. N. Vellekoop, emeritus pre dikant te Scheveningen; tot directeur het provinciaal kerkelijk maatschap pelijk iverk in Friesland: J. Brouwer te Sexbierum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vries (Dr.): kand. C. W. de Bruijne te Zaandam. GEREF. KERKEN (OND. ART 31) Tweetal te RotterdamDelfshaven (vak. H. Knoop): J. P. van der Stoel te Amsterdam-Centrum en A. Veldman te Enschede. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Bussum: J. P. Geels te HaarlemCentrum. Ds. G. Hulsman Op dinsdag 5 maart viert ds. G. Hulsman te Lochem, emerituspredi kant der Nederlandse Hervormde kerk en in vroeger jaren een voor aanstaande figuur in vrijzinnige kring, zijn 90ste verjaardag. Eindexamen lagere school In Apeldoorn zullen de leerlingen van de lagere scholen dit jaar bij wijze van proef een eindexamen moeten afleggen, dat niet alleen in de plaats komt van een toelatings voor het v.h.m.o., maar ook zal moeten worden afgelegd door de leerlingen die niet naar een inrich ting voor voortgezet onderwijs gaan. De correctie van het eindexamen werk wordt verricht door onderwij zers van de lagere scholen. De v.h.m.o.- en u.l.o.-scholen zul len zelf de normen bepalen exameneisen, die gesteld worden aan de leerlingen die een van deze onder wijsvormen willen volgen. Advertentie 0Êmm. IMP N.V. THABUR DEN HAAG EEN WOORD VOOR VAN DAAG Onze belijdenis. Is dat het. bundeltje geschrif ten, waarin de kerk de Bijbel heeft nagesproken? Is dat het moment, waarop wij, een beetje verlegen, in de ge meente „ja" zeiden? schrijver van de brief aan Hebreeën roept ons op on- belijdenis on wankelbaar vast te houden. Dft zou kun nen betekenen, dat we de strijd hebben te voeren voor het be houd van de belijdenisschriften. En het zou daarnaast een aanspo ring zijn, trouw lid van de kerk te wezen. Maar daarmee is het diepste niet gezegd. Hebreeën spreekt over de belijdenis van wat wij hopen (10:23). Het gaat niet om wat drukwerk en ook niet om een objectief lid zijn van de kerk. Maar het gaat om ons. Natuurlijk niet, alsof wij zo belangrijk zijn. Wij kunnen trouwens niet eens de oproep van Hebreeën volgen. En daarom staat er verder in deze tekst: Hij. die beloofd heeft, is getrouw. Laat ons belijden persoonlijk zijn. Chr. zang- en oratorium verenigingen De 71ste algemene vergadering yan de Koninklijke Bond van Chris telijke zang- en oratoriumvereni gingen zal 22 en 23 april te Arnhem worden gehouden. Op de morgen van de Tweede Paasdag, 22 april, wordt in de Westerkerk een zangpaasdienst gehouden, 's avonds wordt in Musis Sacrum een concert gegeven, tweede dag is bestemd voor de alge- vergadering. De Duitse Evangelische Kerkdag (Van onze correspondent in Bonn) De voorbereidingen tot de Duitse Evangelische Kerkdag, die in de loop van dit jaar in verschillende steden van Thiiringen (Oost- Duitsland) zal worden gehouden, maken zo goed als geen vorderingen. Aan de zijde der Oostduitse autoriteiten met name degenen, die met de behartiging van kerkelijke belangen zijn belast bestaat kennelijk weinig neiging om te komen tot een bespreking van alle problemen, die nog moeten worden opgelost voor de Kerkdag (die eigenlijk in zes bijeenkomsten in verschillende steden zal uiteen vallen) zal kunnen piaats hebben. Tussen ja en neen Er bestaat weinig twijfel aan, dat de Oostduitse autoriteiten niet bijzonder in genomen zijn met de gedachte aan een Kerkdag in het Middelduitse gebied; dat houdt verband met de nog altijd labie le politieke toestand in de door de Rus- ;n bezette Duitse Republiek. Aan de andere kant durft men de Kerk- ag eigenlijk ook niet goed te verhin deren. Men voert dus een soort vertra- gings-taktiek, in de hoop dat de leiders der Evangelische Kerkdag uit zichzelf dan wel zullen besluiten om de Kerkdag dit jaar naar elders te verleggen. Daarmede spelen de autoriteiten in de kaart der Oostduitse gemeenten, die be- r hebben tegen een zo snelle opeen volging van Kerkdagen. Zij brengen naar voren, dat de thema's van de vorige Kerkdag nog niet eens zijn uitgewerkt. De Kerkdag zou dit jaar na reeds ettelijke veranderingen in de plannen dan met Pinksteren worden gehouden, doch verschillende Oostzonale predikan- .varen het daarmede niet eens. Zij meenden dat het Pinksterfeest binnen de gemeenten moet worden gevierd en dat Advertentie bewondering streelt iedere moeder, vooral wanneer «het haar baby betreft... Daarom voor de tere huid van moeder en kind [btibyzeepl //////////////////mmmmmm/i Melodie en woord der Ethergolven ZATERDAG 2 MAART 1957 Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gvm; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijt- club: 9 00 V d vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.03 Morgenwijding. VARA: 10 20 Gevar muz; 11.00 De familie Doorsnee, hoorsp: 11.30 Bariton en plano: 12.00 Orgelspel: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nieuwe gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA- varla- 13.20 Harmonie-ork; 13.45 Sportpraat- ës- 14 00 V d jeugd; 14.35 Koorzang; 14.50 oekbespr; 15.05 Gram; 15.35 Van de wieg tot het graf, caus; 15.50 Omr ork en soliste: Puzzel mee OPGAVE PUZZEL No. 58 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Mandje, 7 zak, 8 schouwburgplaats, 9 ter kennismaking, 11 deel van het lichaam, 12 alles bij- elkaar. 15 geordende lijst. 19 weefsel, 20 aardigheidje, 22 stoomschip 23 tijd perk. 25 delfstof. 27 groente. Verticaal: 1 Vogel. 2 offerplaats 3 welwillende lezer. 4 elektrisch gela den deeltje. 5 stekelvarken, 6 drank, 7 stoot, 10 hengselmandje. 13 geheel de uwe, 14 verwonding, 16 Chin, maat, 17 vacht, 18 landbouv/er. 20 tam, 21 voor. 24 Amsterdams peil, 26 rondhout. OPLOSSING PUZZEL No. 57 Horizontaal: 1 Bult, 3 ambt. 5 rol, 7 oom. 8 kader. 11 rug. 13 dop, 14 aai, 15 mal. 16 kaste, 18 dor, 19 eed. 20 kalk. 21 edel. Verticaal: 1 Brik. 2 troep. 3 alm. 4 twijg. 6 oor. 9 Ada, 10 dol, 11 ras, 12 uit, 14 aarde, 15 merk, 16 koe, 17 ezel. 18 dek. i soliste; 17.10 Act: 17.4- Ballroomork; 18.45 leraden wedder, liturg kal; 8.00 Nwi eded; 12.: Ijzer; 13.00 Nws en kath iz: 13.50 Gram: 14.00 ..Dit is leven", caus; 14.15 Gram: 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespr; 14.50 Lichte muz: 15.10 sten; 15.45 Pianospel: h Gregorii Gram: 18.45 Regerlngsu Allerlei. Een en ander over igesloten bij het Atlantisc 19.10 Omr ork i solist; 20.10 ken. caus: 20.30 Act: 20.45 De gewo 20.50 Gevar progr; 22.10 Cabaret: 22.35 Wij luiden de Zondag in Aansluitend: Avo bed en liturg kal: 23.00 Nws; 23.15 N\ Esperanto; 23.22—24.00 Gram. Televisieprogr. VARA: 17.00—17.30 kind. NTS: 20.00 Journ en weerber. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel; 21.15 Fill fragm; 21.30 „De man, de kat en het m« je", éénakter; 22 00 De geschiedenis van 8.55 Weerber; 19 00 Nw 19.15 Stad en land: 19.45 Amus muz: 20. Pari overz: 20.30 Interv; 21.00 Gevar prog 22.00 Nws; 22.15 Hoorsp; 23.45 Litanie: 24.00 —0.08 Nws. Engeland, BBC Light Programi 12.00 Klankb: 12.30 Orkes Pari overz; 13.30 Sport; 14.20 Orgelspel; .00 Sportparade 15.45 Mil c 17.45 Jazzmuz; 19.45 Cl .00 Nw: 15.00 16.30 Sport: 1700 .00 Sport: 21.00 Hoorsp: 22 00 Gev; muz- 23.00 Nws: 23.15 Sport; 23.20 Vei progr: 24.00 Gevar muz; 0.50 Progr over 0.55—1.00 Nws. Brussel, 324 m 12.00 Gram; 12.30 Weerbe 12.34 Caus; 12.45 Gram: 13.00 Nws; 13. zikale kaleldoscoop; Gram: 15.15 Accord i 12.00 Gi ,30~ Radiojoum: 15.00 YTX Liturgische gezangen: 18.00 Jazzmuz; 18.30 V d 19.40 Lied v d week; 19 45 Gi baret-. 21.00 Gram: 21.15 Amu Verz progr; 23.00 il"""484 15.30 Gram; 15.45 Idem: 16.45 Dagklapper; 16.1) 0.00 Cl z: 22.00 23.05— 24-00 Gra m. 12.15 12.55 Idem; 13.00 Nws: 13.30 en 16 00 Gram; 17.00 Nws: 17.10 Jazzmuz: 18 38 Gram: 19.30 Nws; 20.0C illen volgen. mene vergadering. i ~)p T.eeuwarder op den duur spaak.«Dat het Courant schrijft: Nieuive klassenstrijd rliouding tussen de verschillende maat schappelijke klassen, zal ieder een toegeven, dat er in dc laatste halve eeuw in Neder land heel wat is veranderd en verbeterd. Er is tussen de volksgroepen over en weer een groter openheid gekomen en de voorai voor de burgerlijke Hollander zo typerende stijf heid en deftigheid verdwijnen steeds meer. De jeugd heeft met dit stuk erfenis van het negentiende-eeuwse levensge voel voor een groot gedeelte afgedaan en waar het, vooral in kleinsteeds milieu, zjjn be staan nog poogt te prolon geren, is het toch tot een spoedig afsterven gedoemd. Toegegeven, de Ameri kaanse vorm van nivelle ring der maatschappelijke klassen is hier nog lang niet bereikt; afgezien trou wens van de vraag of deze vorm als ideaal moet wor den gesteld blijft hij toch allereerst kenmerkend voor een jong land dat uit een menging van miljoenen im migranten is opgebouwd. Ook van de Scandinavi sche democratie is Neder land echter nog ver verwij derd; in tal van opzichten is daar reeds een klasselo ze maatschappij tot stand gekomen. Men moet de posi tie van het koningshuis in Denemarken en Noorwegen maar eens vergelijken met die van het Oranje-huis te onzent om te kunnen con stateren dat wij toch wel „ouderwets" gebleven zijn. Hier is het ook nog geen ge woonte dat directeur en employés van hetzelfde be drijf in eenzelfde flatge bouw wonen. Dat de mens echter toch een zeker gevoel voor gradatie, voor de trapsge wijze opbouw van het maat schappelijke leven en zelfs voor classificatie ingescha pen is blijkt elke dag nog uit tal van feiten. De klasse- bewuste en volmaakt-geor- ganiseerde arbeider ziet met een zeker medelijden neer op de niet alleen onge schoolde maar ook gebrek kig georganiseerde arbei der. Pas nog hebben de vak centrales de vertegenwoor digers van een organisatie voor hoger personeel in een bedrijfschap geweerd. De overdreven bewonde ring voor examens en diplo ma's zou zonder dit blijk baar natuurlijke gevoel ook moeilijk te verklaren zijn. Een eigenaardige ontwik keling, een typische bevrie zing van het maatschappe lijke beeld zien wij echter de laatste tijd in de befaam de driedeling van hoger, middelbaar en lager perso neel. Bij de kwestie van de verhoging van de topsala rissen is dit schema duide lijk aan de dag getreden maar het openbaart zich op tal van terreinen. Men heeft daarbij kennelijk te doen met drie vrij sterk afgeslo ten groepen, waarbinnen dan nog weer van een zeke re beperkte rangorde spra ke kan zijn. Zoals in het le ger een gewoon militylr vrijwel nimmer hoger dan onder-officier kan worden zo is er daar ook slechts binnen zekere grenzen een bewegingsvrijheid voor de ambtenaar' eiT dè employé. Er is een hele reeks van titels in het aanzijn geroe pen met gebruikmaking van bijvoegsels als „hoofd", eerste en tweede klasse, A en B en wat niet al en men houdt bij de vaststel ling van de salarissen voor al rekening met de verge lijkbare functies. Moet een leraar aan een h.b.s. bijv. werkelijk minder verdienen dan een ingenieur? Men ziet het overal: in de techniek, bij de land- en tuinbouw, in de scholen en op de kantoren niet het minst ook bij de overheids lichamen. Tussen de drie klassen moeten duidelijke afgrenzingen worden ge steld, vooral duidelijke fi nanciële grenzen. Het lager personeel krijgt weekloon, het andere personeel maandsalaris; voor het mid delbare personeel zijn de topfuncties vrijwel ontoegan kelijk omdat deze bij voor keur voor de deskundigen blijven gereserveerd als hoedanig dan allereerst de academici worden aange merkt. Een paar dagen ge leden is er een Verbond van academici bij het V.H.M.O. opgericht: leraren aan mid delbare scholen die veront rust zijn geworden door de toevloed van onbevoegden maar vooral van mensen die langs de weg der zelf studie tot hun bevoegdheid zijn gekomen. Een spre kend verschijnsel voor wie 't begrijpt op den duur spaak.«Dat het leger in Nederland zo bijs ter onpopulair is komt me de door de ondemocratische bevriezing van de rangen. Dat zovele-flirtke jonge ke rels al hun gedachten.op de emigratie zetten komt om dat zij zich hier in een maatschappelijk dwangbuis geperst weten. Een van de oorzaken van de geringe aantrekkings kracht van het Nederlandse onderwijs is zeker de te sterk doorgevoerde hiërar chie. Een academische oplei ding geeft allerminst de waarborg dat men een goed leraar zal worden; zij die via de lagere tot de middel bare school zijn gekomen blijken vaak zelfs betere do centen te zijn en minder last met het ordeprobleem te hebben. Omgekeerd biedt het feit dat men autodidact is geen enkele garantie voor degelijke en deugdelij ke prestaties; men kan ten hoogste constateren dat een auto-didact bewezen heeft over energie en intelligentie te beschikken. Wanneer tegenwoordig echter voor tal van func ties de academische oplei ding vereist wordt doet men daardoor de volks kracht geweld aan. Met heel wat minder amb tenarij en formalisme zon het waarschijnlijk beter en in elk geval even goed gaan. Waarom niet meer de nadruk te leggen op karak ter, persoonlijkheid, op gees telijke gevormdheid en ge zond inzicht dan op school diploma's en examens? Voortgaande op de nu inge slagen weg roept men een nieuwe klassestrijd op. op die dagen de gelovigen niet moet oproepen om deel te nemen aan de Kerkdag. Terwijl de leiders van de Kerkdag de provincie Thüringen die vlak achter de zonegrens tussen West- en Oostduits- land ligt met opzet kozen om haar bereikbaar te maken voor velen uit de Bondsrepubliek, acht men in protestant se kringen in de Oostelijke zone een ze ker politiek risico daarbij niet uitgeslo ten. Men denkt daarbij aan politieke de monstraties, die door de kerkelijke lei ding zeker niet gewenst worden, doch eventueel toch niet zullen kunnen wor den verhinderd. Dit zou de gehele sfeer storen. In Westduitse kerkelijke kringen deelt men deze vrees der Oostzonale ge meenten niet. Een beslissing moet evenwel worden genomen door het presidium van de Kerkdag. Het is geenszins onmogelijk, dat het enthousiasme van dit presidium een Kerkdag in de Oostelijke zone intussen ook al aanmerkelijk is bekoeld nadat de autoriteiten ten aanzien van de voorgenomen generale Synode der Evan gelische Kerk die in Halle (aan de Saa ie) zou worden gehouden het merkwaar dige standpunt innam dat de synode zich daar niet zou mogen beraden over de geestelijke verzorging van militairen (aangezien dit onderwerp indruiste" „tegen de vredelievende politiek" der Duitse Demokratische Republiek). De synode moest daardoor op korte ter mijn naar Berlijn worden verlegd. In kerkelijke kringen in West-Duits- land is men van deze verscherpte hou ding der Oostduitse autoriteiten nogal onder de indruk gekomen. Intussen is de situatie ten aanzien van de Kerkdag thans zo, dat het presidium (wat ook zijn eigen standpunt moge zijn) tot dusverre van de autoriteiten nog geen enkele toezegging heeft kunnen krijgen, dat de lekenbijeenkomst dit jaar in Thüringen zal mogen plaats hebben. De tijd begint nu wel te dringen, aangezien nog een groot aantal voorbereidingen (niet in de allerlaatste plaats de accommodatie der tiendui zenden deelnemers) moeten worden getroffen. Vorige week is het presidium van de Kerkdag in Fulda bijeengeweest. De voorzitter dr. von Thadden-Trieglaff, heeft daar verklaard dat het presidium blijft bij zijn besluit de kerkdag in Thü ringen te houden. Hij sprak de hoop uit, dat dè Oostduitse ïégering"uiterlijk tij dens de generale synode, die van 3 tol 8 maart in Berlijn gehouden wordt, het zo gewenste-verlof voor de Kerkdag zal geven. Men zal dan direct met de bereidingen beginnen. Nieuwe afdeling aan R.K. universiteit Nederlands tweede bijzondere uni versiteit heeft een nieuwe stap op de weg naar haar voltooiing gezet: in september wordt een aanvang gemaakt met de opleidihg voor het kandiaats- examen biologie in de natuurkundige Op het terrein van de medische fa culteit het landgoed Beyendael, is speciaal gebouw in wording, w; o.m. een aantal laboratoria, werkruim ten en kamers voor de hoogleraren worden ondergebracht. Advertentie Bin of tweo Bennies - en dit Brandend maagxnur la geblust - on-mld-del-llik! Dat is voordeel extra met Rennies: 'U bent nooit itt twijfel over het resultaat. ,.Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Rennies helpen onmiddellijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die snerpende pijn in de kiem gesmoord. Probeer 't met Ren nies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuur brand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. ..Stöp!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. 24 Lachend gespte de huzaar zijn sabel af en hij bracht het moordtuig naar een donkere hoek van de kamer. Geef me nu een hand, verzocht hij. Eerst die snor weg, zei hij en hij bleef op veilige afstand staan. De bezoeker noemde hem een lollig ventje, maar zijn vader werd driftig en eiste gehoorzaamheid. Hij beet zich de tanden op elkaar en hij ge hoorzaamde niet. Deze man wekte zijn afkeer en hij weigerde elke vorm van toenadering. Zijn handen bleven waar ze warenin zijn broek zakken. Onbillijk was hij echter niet, want toen zijn vader hem de kamer uitbande oordeelde hij dat deze straf hem eerlijk toekwam. Hij was on gehoorzaam geweest en dat namen grote men sen zeer zwaar op. En toch kon hij niet nalaten een laatste woord te zeggen: En toch geef ik hem geen hand. Maak dat je weg komt, brieste zijn vader en hij maakte daarbij een dreigende handbewe ging- Vriendschap sluiten met de huzaar kon hij niet maar de familierelatie met de geweldige man gebruikte hij wel als dreigement tegen grote mensen die onrecht bedreven. Een week na het bezoek van de huzaar stond de vishandelaar voor de deur met een kar vol nog levende riviervis. Hij knikte bevestigend terwijl hij zich de wan gen leegblies. Daarna vertelde hij met ernstige stem: Zo moet het.... het staat in de bijbel, mijn vader heeft het gister nog gelezenHij blies de adem in zijn neusgaten. Bedenkelijk zag buurvrouw hem aan. Als u het niet gelooft, zal ik mijn vader halen, zei hij terwijl hij driftig opsprong. Ik geloof je wel, zei buurvrouw haastig. Tevreden ging hij weer zitten, maar voor hij het konijn weer in zijn handen nam vertelde hij nog even hoe hij dacht over de twijfel van buur vrouw. Grote mensen zijn verschrikkelijk eigenwijs, zei hij hoofdschuddend. Met een glimlach om haar mond zag buur vrouw nog even naar zijn nutteloze arbeid, daar na sloop zij naar zijn moeder om haar te ver tellen waarmee het aardige kereltje nu weer be zig was. Onbewust van het naderende gevaar zat hij nog steeds het konijn leven in te blazen toen opeens felle handen hem het konijn ontruk ten. Weg die viezigheid, hoorde hij zeggen, doch het drong niet tot hem door wie de woorden sprak. Hij zag slechts het dierbare konijn en de wrede handen, die het dier met grote kracht wegwierpen in het water van de vaart achter hun tuin. Dat is gemeen, zei hij hartgrondig. Hij be greep niet hoe iemand hem zo iets kon aandoen. Het was zo'n lief konijnhet had zulke mooie rode ogen en een prachtig witte huid. Kom nu maar eens mee, beval zijn moe der terwijl zij hem bij een arm vastgreep, met dezelfde handen die het konijn hadden wegge worpen. De stem was de stem van zijn moeder, maar die handen konden niet aan zijn moeder behorènvast niet.... het waren lelijke han den... gemene handen arm konijntje hij had het zeker weer levend gemaakt en nu lag het in het koude water van de vaart. Zijn lippen begonnen te trillen en terwijl zijn moeder hem voorttrok begon hij te gillen: Ik wil nietik moet mijn konijntje terug heb benik wil niet in huis. Hij werd echter voortgesleept en in huis werd hem verteld dat het nu maar eens uit moest zijn met die rarigheid..., zijn moeder schaam de zich de ogen uit het hoofd voor de buren, die wel moesten denken dat hij zijn verstand niet goed had. Hij begreep er niets van, maar terwdlle van zijn moeder beloofde hij beterschap.... nooit zou hij zo iets meer doen. Nu, als grote kerel, wist hij nog niet waar om zijn moeder zich dat geval zo aan trok. Vol wassen mensen begrepen toch weinig van een kinderziel; nu de herinnering er weer was, voel de hij nog pijn over het konijn dat in het water geslingerd werd omdat grote mensen zijn gedrag vreemd vonden. Het leven zat toch raar in el kaar. Hier lag hijmorgen zou hij weer het pad op kunnen gaan om te drinken Van het mooie leven en hij piekerde over dingen, die al lang vergeten moesten zijn. Uit de kamer van Gerard kwam nog steeds het geluid van voetstappen. Het klonk gedempt, maar zij overstemden de nachtstilte. In de ka mer tegenover de zijne sliep „de huzaar". Waar om bleef hij haar zo noemen? Zij was geen hu zaar maar een vrouwelijke vrouw. Een huzaar behoorde een lange sabel te dragen en een snor.... Belachelijk. Waarom moest zij hem het leven zwaar maken door haar vervelende vra gen? Was geld belangrijk of een goede positie? Was de mens geschapen om zichzelf te verteren in de jacht naar bezittingen? Vrij wilde hij zijn, leven naar zijn aard en aanleg.... uit de dagen peuren alles wat werkelijke waarde had en dal had geld zeker niet. (Wordt vervolgd) j ANDAAG en morgen voert onze V minister van buitenlandse zaken te Bonn besprekingen met zijn Duitse ambtgenoot. Daartoe is aanleiding. Er hangen, sinds langer of korter tijd, tus sen beide landen kwesties, die slechts op een mild klimaat van beide kanten wachten om grondig te worden door gesproken en, indien mogelijk, tot een oplossing gebracht. Dit milde klimaat is thans stellig aanwezig. Het mag trouwens worden opgemerkt, dat sinds jaar en dag Ne derland niet alleen niets aan de her leving van Duitsland in de weg heeft gelegd; het heeft het herstel van de Duitse souvereiniteit en de toekenning Duitsland van een passende plaats in de Westerse gemeenschap zelfs zeer bevorderd. Herinneringen uit een nog recent verleden konden niet verhin deren, dat het hierin zowel een nood zakelijkheid als een wenselijkheid zag. WAS er dus al geruime tijd voor Nederland generlei aanleiding, zich aan een gesprek met Duitsland te onttrekken, doch was het, omge keerd, gaarne bereid de gelegenheid tot zulk een gesprek te verwelkomen, voor de Duitse regering begint de mo gelijkheid van dat gesprek zelfs eni germate urgent te worden. In Duitsland immers staan verkie zingen voor de deur, verkiezingen waarin de beslissing besloten ligt over het voortbestaan van het bewind- Adenauer. Het zal duidelijk zijn, dat de kans voor Adenauer en zijn minis ters op een overwinning in de verkie zingsstrijd niet weinig beïnvloed kan worden door een gunstig resultaat van met Nederland gevoerde besprekingen. Adenauer kan immers reeds bogen op resultaten, welke zijn regering heeft bereikt met Frankrijk en België. Ne derland schijnt in deze rij te passen. DE kwesties zijn er.intussen wel en zij zijn er in zulk een mate, dat zij een gans complex schijnen te vor men. Zonder naar volledigheid te stre ven noemen wij er enkele: de grens correcties, de Dollart en Eems, de Rijn vaart, de mijnconcessies, de Auslands- bonds (Duitse waardepapieren, aan vankelijk in Nederlands bezit, doch tijdens de bezetting in Duitse handen gekomen). Het Is zo het een en ander en het vormt, zoals we hierboven schreven, een heel complex. Misschien kan juist deze laatste omstandigheid een oplos sing bevorderen. Zonder dat gestreefd behoeft te wor den naar een systeem van geven en i, dat wij op zichzelf niet zouden toejuichen, en zonder dat de bespre kingen in een koehandeltje mogen ontaarden, kan de omstandigheid, dat beide zijden bepaalde wensen be staan, een wederzijdse toegankelijk heid zeker bevorderen. ||M uit het vermelde complex even de zaak van de grenscorrecties apart te vermelden wij hebben de indruk, dat aan Nederlandse kant stel lig bereidheid aanwezig ls, stenen des aanstoots weg te nemen. Dit kan te gereder geschieden, omdat naar Ne derlandse overtuiging deze wijzigingen in de grenzen voornamelijk zijn aan gebracht als wezenlijke pogingen, de grenzen te corrigeren. Nederland staat niet absoluut op de ze gebieden, te minder omdat de bete kenis van deze gebieden in geen ver houding staat tot de schade welke Nederland in werkelijkheid heeft ge leden. Maar nu Duitsland blijkbaar wel veel aan deze gebieden gelegen is, mag ook gevergd worden, dat het een oor leent aan kwesties, die nu eens wèl voor Nederland van betekenis zijn. Wij den ken onder meer aan de sinds lang be staande problemen rondom Dollart en Eems. MET zijn Duitse buur is Nederland tot een openhartig gesprek be reid, Dat gesprek mag een nuchter en zakelijk karakter dragen. Nederland heeft getoond, afstand te kunnen doen van gevoelsoverwegingen. Het heeft zich wars getoond van discriminatie van Duitsland, in welk opzicht ook. Evenals Duitsland ziet Nederland in, dat beider plaats en taak in de nieuwe tijd tè belangrijk is dan dat kwesties als er thans nog bestaan de onderlinge verhoudingen mogen vertroebelen. Onze indruk is, dat het gesprek van onze minister met zijn Duitse collega een inleidend gesprek zal zijn, dat vooral betrekking zal hebben op de methode. Onzentwege moge het defini tieve gesprek, op technisch diploma tiek niveau, er spoedig op volgen. Sigarenwinkeliers ontevreden Op een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering, heeft het bestuur van de Federatie van organisaties van sigarenwinkeliers besloten aan de mi nister van economische zaken en aan de staatssecretaris voor de middenstand een telegram te zenden, waarin het van zijn verontrusting blijk geeft voor de toekomst van de sigarenwinkeliers bij de gewijzigde winstmarges op tabaksar tikelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2