HellemaZet eerst het mes in de P.T.T. zelf... Toch achtte Eerste Kamer de hogere tarieven nodig Tweede Kamer huldigde haar griffier Britse bezuinigingen een gevaar voor NAVO Nieuwe kans voor V.S. Chefarine A Financiële doolhof van het belastingbiljet Bezuinigingen ten koste van de burger? (Van onze parlementsredactie) Zoals te verwachten was heeft dc Eerste Kamer gistermiddag bij de be handeling van de P.T.T.-begroting voor 1957 geen bezwaar gemaakt tegen dc aangekondigde verhoging van de postta- rieven. Algemeen erkende men de nood zakelijkheid van de maatregel, gezien het bijzonder grote tekort op de P.T.T.-be groting. Het feit echter, dat de hogere tarieven nog niet officieel zijn vastgesteld en ge publiceerd, rraakte het debat over dit onderdeel min of meer onvruchtbaar. Minister Algera was zich hiervan bewust en hij betreurde de nog bestaande onze kerheid. Tot concrete mededelingen lie; hij zich echter niet verleiden. De tariefs- voorstellen zijn nog aanhangig bij de Raad van State; het zou daarom niet te pas komen reeds nu publiekelijk gege vens te verschaffen. Wel zei de minister, dat de voorstellen zeker niet overdreven mogen worden ge noemd. Ze zijn gebaseerd op het „naak te" tekort ,dat 56 miljoen bedraagt. He* eigenlijke tekort ligt ongeveer 20 mil joen hoger, wanneer men tenminste in aanmerking neemt een gecalculeerd ren teverlies op grond van het nieuwe af schrijvingssysteem op vervangingswaar de en een zekere opslag voor speling van 9 a 10 miljoen. Daarmee is echter bij dc vaststelling van de tarieven geen reke ning gehouden. De minister wilde er met nadruk op wijzen, dat in vergelijking met andere landen de P.T.T.-tarieven in ons land uitzonderlijk laag zijn. Dat komt mede door de efficiency in het bedrijf en door de toegepaste bezuinigingen, waardoor een tariefsverhoging kon worden voor komen. Deze is overigens in de eerst? plaats tegengehouden door de politiek van prijsbeheersing. Handhaving var huidige niveau zou echter (gezien het volgens de minister „angstwekkende" kort) niet verantwoord zijn. De tariefs verhoging zal ook voor de dagbladen en ijdschriften gelden, maar de kranten uilen er hopelijk niet te erg van schrik- :en, zo zei de minister. Het tarief voor ie dagbladen zal trouwens niet in die mate worden verhoogd als oorspronkelijk plan was. Over de vraag of de tariefsverhoging al of niet mag worden doorberekend, wilde de minister zich niet uitlaten. Deze kwestie gaat zijns in- :iens alleen de minister van economische tr aanleiding van kritische opmer kingen van prof. Hellema (a.r.) en mr Wilde (lib.) over de draadomroep stelde minister Algera nogmaals met na druk, dat het niet in z(Jn voornemen ligt deze instelling „af te kappen". Dit zou dere investeringen (i.e. een sterke staging van het aantal radiotoestellen) tot gevolg hebben. Al zal men er de eerste tijd niet in slagen, toch hoopte de minister, dat de draadomroep op de duur rendabel zal zijn. Dat de toeneming van het aantal aan sluitingen te gering zou zijn, ontkende de bewindsman. Op 1 januari 1956 bedroeg aantal storingsvrije aansluitingen 528.000, op 1 januari 1957 543.710. In een jaar dus een stijging van ruim 15.000. Het percentage draadaansluitingen via een radiotoestel is stijgende, zodat ook hier ;en gunstige ontwikkeling kan wor den gesproken. Onjuiste investeringen Mr. A. F. Schepel was 25 jaar aan parlement verbonden Radoma Kamer wenst geringe stijging van melkprijs (VERVOLG VAN PAGINA 1) De k.v.p.-fractie i6 ook bereid de ver antwoordelijkheid te dragen voor de of fers, die noodzakelijk zijn voor het weizijn van ons volk. Ook zal zij de rechtvaardige aanspraken van het agrarisch volksdeel honoreren. Maar de verdeling van de las ten zal doelmatig en rechtvaardig moeten zijn Als de regering geen tegemoetkomen de houding aanneemt zal de k.v.p.-fracti» een motie indienen om de druk voor d< grote gezinnen te verlichten. En boven dien zullen de maatregelen een tijdelijk karakter moeten" dragen, aildus de heer Janssen. De heer Hazenbosch gaf toe dat prijs stijgingen op dit moment onvermijdelijk zijn. De regering speelt echter op dit punt met vuur. HU rekende uit dat als alle maatregelen worden uitgevoerd het prijs- indexpeil op 115 komt te staan. Dat is dus reeds een half punt meer dan de vak beweging wil dragen zonder looneisen tc stellen. Sinds 1956 zijn de prijzen reeds met twee punten gestegen. Om te komen op het prijslndexpeil van 114.5 zullen de prijzen dus met drie punten moeten dalen. Hij deed daarom een dringend beroep op de regering om de prijsverhogingen zo danig te temporiseren dat de grens die dc vakbeweging heeft gesteld niet word! overschreden. Anders legt zjj zelf een on dragelijke hypotheek op haar prijsbeleid Ook de heer Roemers twijfelde er aan ol de grens van 114.5 niet zal worden over schreden. Vooral niet, omdat naar zUn berekening de huurverhoging in de grote steden met meer dan twee procent ge compenseerd zal moeten worden. Over het prijssbabilisatiebeleid is even eens het nodige gezegd. Zo betreurde de heer Janssen (k.v.p.) het. dat de onderne mers soms weken op goedkeuring moeten wachten. Er zal een betere techniek ge vonden moeten worden, die sneller er rechtvaardiger werkt. In diit beleid moei een redelijke mate van stabiliteit zijn er bovendien zal er controle van het parle ment mogelijk moeten zijn. De heer Roe mers (soc.) was het daarmede wel eens Volgens hem is het onmogelijk de prijs ontwikkeling in het ambacht te volgen. Daarom voerde de heer Roerpers een plei dooi om de prljzencommissies weer tn het leven te roepen. „Wij blijven het prijs- sbabilisatiepolitiek van de regering steu nen. ook al is er een deuk in gekomen", aldus de heer Hazenbosch, die er overtuigd was dat anders ons prijspeil nog hoger was geworden. De regering kan op de a.r rekenen, maar zij moet bij dit beleid zichzelf niet in de weg staan. Een interessant punt bracht de h« Peters (k.v.p.) nog ter sprake. Nu de in vesteringsaftrek tot eind van dit jaar zal worden opgeschort, betekent dit dan niet dat men met nieuwe investeringen zal wachten tot 1958? Is de omvang van de investeringsbeperkiing dan ook niet gro ter dan de regering voorgeeft7 De nieu\ k.v.p.-belastingspecialist was verder ni erg te spreken over de wijze waarop steeds met de omzetbelasting wordt ge sold. Daardoor wordt het voor de industrie en handel een onmogelijke zaak een goed* planning te maken. Draadomroep ringen bij de P.T.T. Hij gewaagde een aantal kostbare technische experi menten, die buiten 'iet eigenlijke werk terrein van de P.T.T. liggen en waa -le commerciële resultaten uiterst gering lijn. Onjuist vond hij het, dat de bezui ■ligingen afgewenteld worden op de par ticuliere sector, terwijl niet eerst het mes in de overheidsbestedingen wordt gezet. De minister moet zijns inziens „kappen" met alle taken, die niet rechtstreeks tot iet werkgebied van de P.T.T. behoren. De heer De Wilde vond de uitgave van Ie P.T.T.-kantooragenda veel te kost baar. „Heeft een monopoliebedrijf een dergelijke reclame nodig?", zo luidde ^ijn vraag. Deze spreker wenste ook, dat meer bekendheid gegeven wordt aan het feit, dat postwaarden boven 10,— thuis bezorgd kunnen worden. Dit zou name- 'ijk het lange wachten voor de loketten voorkomen. De meeste mensen zijn van deze mogelijkheid niet op de hoogte. ,Dat staat in de P.T.T.-agenda", zo in terrumpeerde minister Algera! Of het huisbezorgen per postwagen wel zo effi ciënt zal zijn, waagde de bewindsman te betwijfelen. En wat de dure P.T.T.-agen da betreft, de Nederlandse uitgave is be slist niet luxueuzer dan de buitenlandse. Dp zichzelf is het waardevol, dat het pu bliek wordt voorgelicht over de moge- 'Ijkheden, die de P.T.T. biedt. De stelling van de heer De Wilde, dat de P.T.T. een monopolistisch bedrijf is, wilde de minis ter niet voor de volle honderd procent onderschrijven. Voor de telegraaf, de draadomroep en voor brieven boven de 500 gram geldt het bijv. zeker niet. Aan de mechanisatie van de Post- chèque- en Girodienst wordt hard ge werkt, zo heeft de minister voorts mee gedeeld. Door het inschakelen van elec- tronische machines wordt getracht de moeilijkheden op personeelsgebied op te lossen. Dit jaar komt er een proefinstal latie op kleine schaal in gebruik, waar mee ervaringen met de gemechaniseerde methoden zullen worden opgedaan. In de rookkamer va n de Tweede Kamer is gistermiddag de griffier mr. A. F. Schepel, in verband met zijn 25-jarig jubileum gehuldigd. Namens de kamerleden bood de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst de griffier een grammofoon met platen aan. Rechts de heer C. Ravelli van de griffie. (Van opze parlementsredactie) kende werkkracht van de griffier en bood hem namens het personeel enige boek werken aan. Namens de parlementai slotte mr. A. Stempels het TNE TWEEDE KAMER heeft gistermid- dag griffier, mr. A. F. Schepel, een hartelijke hulde bereid ter gelegenheid het feit, dat hij 25 jaar aan de Kamer is verbonden. In 1932 deed de heer Schepel namelijk als commies-griffier zijn intrede de Kamer. Na de oorlog, in 1945, werd hij benoemd tot griffier als opvolger van L. A. Kesper. De huldiging van de heer Schepel had plaats in de rookzaal de Tweede Kamer en werd, behalve door een groot aantal parlementariërs, bijgewoond door minister-president Drees, ministers Algera, Zijlstra, Helders, stra, Mansholt, Samkalden, Struycken Vitte, de oud-president van de Kamer J. R. H van Schalk, staatsraad dr J. Schouten, staatsraad prof. mr. A. L. De Block, oud-griffier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Röell, griffier der Eerste Kamer en het vrijwel voltallige personeel der Tweede Kamer. De voorzitter der Kamer, dr. L Kortenhorst, die de rij der sprekers open de, wees er op, dat de jubilaris reeds in de wieg voorbestemd was voor een functie in de Kamer. Zijn grootvader is jaren lang lid van de Kamer geweest, evenals zijn grootvader van moederszijde, mr. Kerdijk. Zijn vader is commies griffier van de Tweede Kamer geweest. Dr. Kortenhorst herinnerde er voorts aan, dat mr. Schepel in 1932 „met de hakken over de sloot" commies-griffier werd. De Kamer koos hem met 38 tegen 37 stem men. De tegenkandidaat wasdr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, de tegenwoordige fractievoorzitter der anti-revolutionairen. Dr. Kortenhorst schetste de jubilaris als een uiterst bekwaam, intelligent en be trouwbaar werker en bood hem namens de leden der Tweede Kamer een pick-up met een collectie langspeelplaten a Dr. Drees Minister-president dr. Drees roemde in de jubilaris de grote en veelzijdige ken nis, scherpzinnigheid, Vlotheid en precisie van werken. Hij wees op de grote be tekenis van een hechte samenwerking tus sen regering en Kamergriffier. De oudste commies-griffier der Kamer, mr. A. C. de Ruiter, uitte zijn bijzondere waardering en dank voor de leiding, die de jubilaris dagelijks aan de Kamer geeft De hoofdadministrateur ter griffie, de heer C. Ravelli, roemde de verbazingwek- pers voerde In zijn dankwoord zeide de heer Schepel zich te voelen als een bedrijfsleider, die de bevelen van een uit 150 leden bestaan de directie moet volgen. Hij beschouwde het als een voorrecht de Kamer te dienen. Dankbaar was hij voor de grote welwillendheid, waarmee men hem steeds is tegemoetgetreden. Kritiek van W.E.U.-ministers (Van onze correspondent) LONDEN, woensdag ER IS GEEN OVEREENSTEMMING bereikt op de conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken der Westeuropese Unie, die gisteren onder voorzitterschap van Selwyn Lloyd in Londen gehouden is. Er werd besloten het probleem der Britse bijdrage tot de verdediging van West- Europa voor te leggen aan de ministerraad der NAVO, die vrijdag bijeen komt. Dat men niet direct tot overeenstemming zou geraken, was te ver wachten, daar deze bijeenkomst der W.E.U. besteed werd aan een gedach- tenwisseling tussen Groot-Britannië en de zes andere deelgenoten van het Brussels pact. De Britse regering lichtte bij monde van Selwyn Lloyd toe, waarom absoluut noodzakelijk werd geacht de sterkte van het Britse Rijn-leger van 80.000 tot om streeks 50.000 man te verminderen. Groot- Britannië staat evenals trouwens andere landen voor de taak de strijdkrachten te „stroomlijnen" d.w.z. aan te passen aan de eisen van het atoom- en rakettijdperk. De ontwikkeling van atoom- en raket wapens is echter een zo kostbare aangelegenheid, dat de praktische bezui niging op de „conventionele" legerorgani- satie noodzakelijk is, wil de Britse beta lingsbalans niet grondig uit haar even wicht worden gebracht. De Britse regering stelt zich daarom voor deze bezuiniging te bereiken door opheffing van het door elke Brit gehate instituut der nationale dienstplicht, waar door dc sterkte van het Britse leger in de komende twee jaar verminderd zal worden van 373.000 tot .250.000. Het alles beheersende principe voor het Britse leger van het atoomtijdperk is be wegelijkheid. Er zal daarom een uiterst mobiele „strategische reserve" worden gevormd, die in Engeland zelf geconcen treerd wordt. Terwille van een e wichtige betalingsbalans zijn in Engeland de overzeese militaire verplichtingen tot het uiterste beperkt Inkrimping Vandaar dat inkrimping o.a. van het Rijn-leger gebiedend noodzakelijk wordt geacht. De Britse regering heeft zich in dertijd echter bij verdrag verplicht vier divisies en de tweede tactische lucht machtafdeling „of een strijdmacht van gelijke gevechtscapaciteit, zulks te bepa len door de bevelhebber der Europese NAVO-strijdkrachten" gedurende een periode van tenminste vijftig jaar op het continent te handhaven. Voorts deze niet terug te trekken zonder toestemming van de meerderheid der bondgenoten in de W.E.U. Slechts twee uitzonderingsbepa lingen zijn daarbij gemaakt. Groot-Bri tannië kan zijn continentale strijdkrach ten terugtrekken of verminderen in geval van een „noodtoestand over zee" of in dien hun handhaving een te zware belas ting betekent voor '6 lands betalings balans. Dit argument van economisch financiële aard wordt thans door de Britse regering van toepassing geacht, zodat zij juridisch gerechtigd zou zijn haar strijd krachten terug te trekken of althans in sterkte te verminderen. Naar Selwyn Lloyd echter nadrukkelijk verzekerde, stelt de Britse regering zich ten doel de militaire samenwerking met de Westeuropese bondgenoten zo effectief mogelijk te verwezenlijken zodat er geen sprake van is dat de Britse troepen van het continent teruggetrokken zullen wor den. Ook na de bezuiniging in mankracht zullen Engelands continentale troepen e« machtige bijdrage blijven vormen tot c Westeuropese defensie". De zes bondgi noten (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Benelux-landen) hebben tegen deze zienswijze tal van bezwaren te berde gebracht. Vele bezwaren Deze zijn in hoofdzaak: blijft Groot- Britannië bij zijn voornemen zijn ir West-Duitsland gestationeerde strijd krachten van 80.000 tot 50 000 man te ver lagen dan betekent dit: a. Een ernstige bedreiging van het ge allieerde bondgenootschap. b. Een aanmoediging voor de Russen hun plannen tot infiltratie en zelf6 on derwerping van Europa met kracht voorl c. Een aansporing voor de V.S. hur troepenmacht uit Europa terug te trek ken en hun toevlucht te nemen tot het systeem der z.g. „randverdediging" van j het Amenkaanse continent, waarbij Euro- j pa zijn eigen flank geheel alleen te ver dedigen zou krijgen. Duitsers kwaad Vooral de Duitsers hebben bij monde van minister von Brentano met kracht geprotesteerd tegen de Britse plannen en in Londen liep na afloop der conferentie het gerucht, dat de Duitsers zo zeer ont stemd waren, dat tion Brentano weigerde deel te nemen aan een diner, dat des avonds op Downingstreet 10 door pre mier Macmillan aan de delegatieleiders werd aangeboden. Van Duitse zijde werd er evenwel een andere verklaring gege ven voor von Brentano's vroegtijdig ver trek: hij moest de volgende dag aanwe zig zijn bij de begrafenis van een goede vriend. Hoe het zij, het bleek dat de Britten van de felle reacties wel enigszins ge schrokken waren, althans aan het einde der vergadering liet Selwyn Lloyd door schemeren. dat het inkrimpingsproces zich „over een periode van enige jaren zou uitstrekken. Evenzeer echter liet hij er geen twijfel over bestaan, dat de Britse regering vastbesloten is de bezuinigings maatregelen door te zetten, hiertoe ge dwongen door Engelands precaire eco nomische situatie. „Wij moeten onze de- De ministers van buitenlandse zaken van de zeven landen der Westeuropese Unie zijn giste- in Londen bijeen geweest om de vermindering van de Britse strijdkrachten in Europa te bespreken. De excellenties met hun deskundigen om de groene tafel. fensie baseren," zei Selwyn Lloyd „op economisch vermogen en er bovendien rekening mee houden, dat alleen onz< zwaarste bondgenoot (hij bedoelde Ame rika) in 6taat is binnen het kader van zijr economische rhiddelen volledig toegeruste strijdkrachten op de been te houden' Andere onderwerpen, die besproken werden waren de hereniging van Duits land, het ontwapeningsvraagstuk en situatie in Oost-Europa. Er werden dit opzicht echter geen nadere inlichtin gen verstrekt. Ook heeft men besloten stappen te ondernemen tot nauwere sa menwerking op het gebied van onder zoek. ontwikkeling en produktie van wa pens. Antwoord van de Raad De parlementaire vergadering van de Westeuropese Unie zal niet geraadpleegd worden door de Raad van ministers de W.E.U. Wel zal de Raad de assemblee op de hoogte stellen van het resultaat var de besprekingen te Londen. Dit is het antwoord op een desbetreffen de vraag van het Nederlandse lid van d< assemblee van de W.E.U. jhr M. van dei Goes van Naters aan de Raad van minis ters gedaan op 9 februari. De parlemen taire vergadering komt 6 mei bijeen. WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 T^EN NIEUWE FASE is ingetreden in de kwestie Egypte—Israël door het ont- i vouwen van een bemiddelingsprogramma f door de Canadese minister van buiten landse zaken Pearson in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties. In het kort komt hiet hierop neer, dal de Gazastrook onder het rechteteekse be stuur van de Verenigde Naties zou komen Voorts wordt de gelofte geëist van Egypte en Israël zich te houden aan het wapen- 9tilstandsverdrag van 1949 en moet d< vrijheid van doorvaart van de Golf var Akaba worden gegarandeerd. Het is dui delijk, dat een resolutie in deze richting zoals die waarschijnlijk door de Verenig de Staten zal worden ingediend, voor Is raël aanvaardbaar is; althans voor d< huidige regering. Van harte zal dat aan vaarden niet gaan, want het Israëlische volk wenst geen concessies te doen. Zoal! het uit woestijn vruchtbaar land won ter koste van grote opofferingen, zo wil hei alles offeren om zijn land en zijn be staansrecht te verdedigen. De oppositie tegen de regering vai *t Verklaarde Ben Goerion, die tocl uitlicht één naar de vermaningei van Amerika luistert, zal zeker in de ko mende dagen van rich doen horen. Di concessie door premier Goerion in d< Knesseth aangekondigd ten aanzien var een V.N.-bestuur in Gaza. heeft reedf stormen van kritiek doen losbranden, ter wijl op een haar na de regeringscoalitie der vijf partijen was uiteen gevallen, nog voor de verklaring werd afgelegd. Het is zeker te wensen, dat Ben Goerion het heft voorlopig nog stevig in handen kar houden. Advertentie Toch is hel ZO OSSIAN WAS EEN EATA MORGANA 872) Op Jai gelyk worden arme ouders ir Ruthwen geborei een loopbaan ir is Macpherson, de Ossian, moge Het merken zijn gewei lat. t en de geleerde criticus dr. Hugh prees zich gelukkig enkele jaren de „Fragmenten van oude poëzie, /erzameld in de Hooglanden" van een syn autoriteit te mogen dekken. De ontvangst die deze vertaalde, oude e volgende jaren kwam een hele poëzie los, oorspronkelijk af- van de blind geworden zanger die in de 5 de eeuw had ge- maar wiens heldendichten en n door de Hooglanders trouw bewaard en aan Macpherson trld. est proberen. Maar idealen grepen hoger en de en 22ste jaar had hij rzen gesmeed, blank als het mode! van Pindarus, was zjjn dichtkunst niet lar alle ijver bleef des- inbolopnd, want door een kwar hij ionalis Marpher ongebruikt ebt gaan. Macpherson ver- gelegenheid dan ook aller minst en haalde een door hem ontdekt oud-Keltisch gedicht voor de dag, onder mededeling, dat hij nog meer fragmen ten van zeer oude herkomst had ge vonden, die hy in dc toekomst eveneens Deze Qssianpoëz ie had in de wereld- letterkunde een steeds groeiende in- vloed en James Macpherson liet de kansen van het g unslige gety niet on- benut. Van 1764 tot 1766 reisde hy naar Florida, waa r hy in een belang- nd werd, vervolgens ging hy naar Noc rd-Amerika en West- Tndie, waar zich hetzelfde hcrltaalde, en ten slotte I 45 jaar - trad ij in dienst van eeD schatryke Indisch vorst en kreeg zit- ting in het Pari ment. In zijn testa- inent had hy 6000 gulden ter beschik king gesteld om voor hemzelf een monument op t richten, dat ook talen elistische Schotten, die ge op alles wat op Schotlands srhiedenis betrekking had. vachtingen. Macpherso Hooglanden te onde inderdaad op zijn landgoed werd op- de door hem beloofde ivloed uitgeoefend (NADRUK VERRODEN) Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chefarine „4 worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel leer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen (alen. jh_4HKkEu2Zn£I2BML "DEEDS MAANDAG, toen het Canadest f plan in de lucht hing, heeft Egyptt luide verkondigd, direct na het vertrel van de Israëlische strijdmachten Gazj te zullen binnentrekken. Met andere woor den. dat de V.N. geen enkele kans in di gebied krijgt. Egypte speelt nog steeds dt rol van de verdrukte onschuld. Men kar het vergelijken met de bekende school- jongen, die zijn onderwijzer het bloei; onder zijn nagels wegtergt, maar juist be straft wordt op het ogenblik „dat hij nik: deed". Die rol kan Egypte spelen, omda- het zijn haat tegen Egypte met de ander» Arabische staten deelt. Het ia nu de vraaj in hoeverre de boodschap van Eisenho wer. overgebracht door koning Saoed, in vloed heeft op president Nasser. Ei wordt hem lokaas genoeg voorgehouder en men kan het betreuren, dat Amerik» het geld. dat het nu" in Egypte wil stop pen, niet te rechter tijd heeft willen in vesteren in de bouw van de dam van As- soean. Toen heeft Amerika president Nas- scr volkomen onderschat, thans doet he 't omgekeerde en durft het niets te ris keren, dat het de gunst van de Arabisch» j landen zou kunnen doen verspelen. TJET IS DE ANGST voor het commu- nlsme in het Midden-Oosten, welke d< politiek van de Verenigde Staten leidtj Maar angst is een slechte leidsman. Hei was diezelfde angst, die de dwaze com munistenjacht van MacCarthy mogelijk maakte. Nu lacht men in de Verenigde Staten smalend om dezelfde MacCarthy Maar er is meer kwaad geschied aan d< democratie dan wenselijk is. Trouwens heel de koude oorlog is het verwekker van een angstpsychose en deze staande houden. Zolang Amerika, schermend met de be ginselen der Verenigde Naties, zich dooi deze angst laat beheersen en nalaat een krachtig geluid te laten horen, thans, op dit ogenblik, nu het nodig is, zal Nasser zijn chantagepolitiek blijven volgen. He1 enige middel voor hem om zich in eigen land en in de Arabische wereld staande te houden. Het is te hopen, dat de resolutie, die Amerika thans op de tafel der algemene vergadering van de V.N. wil leggen, min der vraagtekens zal bevatten dan de Eisenhowerleer. Hoe kom ik voordelig uit? HOE MOET IK mijn- belastingbiljet invullen? Dat is een periodiek weerkerende puzzel waarover tallozen zich evenzoveel keren het hoofd breken. En dat mag geen verwondering baren, want met de toene ming der sociale wetten is dit vraagstuk dermate gecompliceerd geworden, dat men zich over het belastingbiljet gebogen in een financiële doolhof waant. De vraag hoe daar uit te komen is van te meer belang, omdat men door nauwkeurige opgave van de posten, die op het voor belasting in aan merking komend totaal bedrag mogen worden afgetrokken, geld kan „ver dienen". Hieronder vallen vele posten die betrekking hebben op afgesloten verzekeringen. Over een juiste invulling hiervan bestaat nog veel on wetendheid. Zij blijkt men nog al eens in de mening te verkeren, dat op het gebied van verzekering de „lijfrente-premie" de enige post is, die in mindering op het Inkomen mag worden gebracht. Het valt niet te ontkennen, dat de lijfrente premie één van de belangrijkste aftrek posten is, die men in het besluit op de inkomstenbelasting kan vinden. De maximaal aftrekbare lijfrente-premie bedraagt voor iedere belastingplichtige, ongeacht diens burgerlijke staat en on verschillig het kindertal, f 3600 per jaar Er zijn echter nog enkele andere aftrek posten, die, in rechtstreeks verband met verzekering staan, maar die, doordat zij minder bekendheid genieten, vaak over het hoofd worden gezien. HOE BIJ ZIEKTE Zij, die een ziekte- en/of ongevallen verzekering hebben waardoor z(j in geval van ziekte of ongeval uitkeringen ontvan gen, mogen de daarvoor verschuldigde premie in mindering op hun inkomen brengen. De uitkeringen zelf moeten ech- er tot het belastbare Inkomen worden ge- Betreft het een verzekering, waarbij be dongen is, dat bü ziekte en/of ongeval bovendien een bedrag-ineens zal worden uitgekeerd, dan zal de premie gesplitst moeten worden in een gedeelte dat wèl i een gedeelte dat niet voor aftrek in aanmerking komt. Bij de verzekering- maatschappij kan men hieromtrent de juiste cijfers tc weten komen. RENTEN VAN SCHULDEN Wanneer iemand op een polis van le- ?nsverzekering bij wijze van voorschot ?n bedrag heeft opgenomen, is hij over dat geleende bedrag rente verschuldigd Wat door hem aan rente is betaald, mag hij op zijn onzuiver inkomen in minde ring brengen, zonder dat deze aftrek aan een maximum gebonden is. Wie zijn polis met b.v. f 1000 heeft beleend en daarover f 50 voorschotrente betaald heeft, kan die f 50 dus zonder enig bezwaar aftrekken. INV ALIDITEITSRENTE Er zijn ook polissen van levensverzeke ring in omloop, die de bepaling bevatten, dat bij tijdelijke of blijvende gedeeltelijke, resp. gehele Invaliditeit van de verzeker de een jaarlijks uit te keren invaliditeits- rente zal ingaan. De premie, die voor deze vorm van invallditeitsdekking verschul digd is, mag ook afgetrokken worden. OUDERDOMSWETPREMIE Ook de premie, die men betalen moet krachtens de op 1 januari jl. in werking getreden Algemene Ouderdomswet mag bij de aangifte voor de inkomstenbelasting afgetrokken worden van het inkomen. Dit zal uiteraard voor het eerst gelden bij de aangifte over 1957. Deze aftrek staat, even als de overige aftrekposten die hier wer den aangestipt, geheel los van de aftrek van lijfrentepremie. Men mag dus van het Inkomen over 1956 aftrekken maximaal f 3600 aan lijfrentepremie plus de overige uitgaven, die in deze toelichting werden behandeld. Een vergeten aftrekpost kost geld! Men geve zich daarvan bij het invullen van het aangiftebiljet inkomstenbelasting goed v* kenschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5