C CHRISTFUJK Te diep o v er li ei d s i n grij pen' brengt vrijheid in gevaar PJaatsenverhu ur- wee Zelfstandig georganiseerde wegenbouwers contra NCAB Vergeten Boek D M B E a h mm u i I 1 Bereid tot offer, maar niet tot binding voor later SNELPON lijmt koppensneller Een dromer op pad Nieuw-Guinea Gezond gezin „De vrije organisatie Ontstemming over aansluiting N.V.W.B. bij Verbond van Chr. Werkgevers (Van onze sociale redacteur) T N ons land bestaar een Nederlandse Vereniging van Wegenbou- wers (N.V.W.B.), waarin alle gezindten van wegenbouwers zijn georganiseerd. Deze verenging is aangesloten bij het Centraal So ciaal Werkgeversverbond en sinds kort ook bij het Verbond van Chr. Werkgevers. Bij de c«\itrale r.k werkgeversorganisatie toonde men indertijd geen belangstelling voor het lidmaatschap. wordt door de N.C.A.B. sociaal onjuist geacht. De N.C.A.B. stelt zich op het standpunt, dat genoemd werkgeversver bond de N.V.W.B. niet als lid had be horen te accepteren. Datering van de Dode- Zeerollen nog eerder? (Van een medewerker) Te Tel-Aviv is een nieuw boek ver schenen over de vondsten bij de Dode Zee. geschreven door dr. Yigal Yadm Soms hebben wij in ons le ven zo veel haast, dat we ons zelf voorbij lopen. We ver geten de helft en meestal is dat de belang- J rijkste helft. Zoals het nu het g( val is in deze krant en op deze plaats. Er was geen „Woord voor Vandaag" op de zetterij. Het was vergeten. Er was eenvoudig niet aan gedacht. Overkomt het u ook de Hebreeuwse Universiteit te Je- wel eens, dat in de haast van het De aansluiting van de N.V.W.B. het Verbond van Chr. Werkgevers heeft echte, ontstemming tot gevolg gehad bij de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.), eveneens lid van het Ver bond van Chr. Werkgevers. De N.C.A.B. is van mening, dat de wegenbouwers zich via de N.C.A.B. behoren te organiseren en niet recht streeks bij het werkgeversverbond. De N.V.W.B., die zich alleen repre- s ntatief acht voor de wegenbouw, telt ongeveer honderd leden. De wegen bouwers staan op het standpunt, dat zij hun belangen beter in een eigen orga nisatie dan in de veel breder georga niseerde N.C.A.B. kunnen behartigen. iDe aansluiting van de N.V.W.B. bij het Verbond van Chr. Werkgevers VAN DL DAG Opvoeding en africhting van de hond, door J. R. Toman. Uitg. N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos". Het belastingbiljet onderscheidt slechts twee soorten honden: die, welke men voor zijn plezier houdt en gebruikshon- den. De eerste soort is verre in de meerderheid, maar als men op straat goed oplet, blijken er toch weinig hon den te zijn, die zich zodanig gedragen, dat baas of vrouw er werkelijk genoe gen aan beleeft. Blaffend en grauwend, rukkend en trekkend zoeken maar al te veel van deze viervoeters hun weg langs bomen, lantaarnpalen en stoepen. Be slist nodig is dit niet. Met een beetje kennis van zaken en veel geduld is van iedere hond een welgemanierde vriend te maken. Veel interessante gegevens over het opvoeden van uw hond kan men vinden in het eerste deel van het hier boven aangeduide boek. Het helpt te vens bij het kiezen van een hond. gaat uitvoerig in op zijn eigenschappen, be steedt aandacht aan het fokken en geeft aanwijzingen voor een goede voeding. Het africhten van een hond voor speur werk of andere politiediensten is niet ieders werk. De schrijver vertelt hier over in het tweede deel van zijn boek en licht dit toe met een groot aantal foto's en situatietekeningen. De N.C.A.B. heeft dan ook reeds per 1 januari jl. het chr. werkgeversver bond laten weten, dat zij geen lid i wenst te zijn van dit verbond. Men acht de geheel zelfstandige organisatie de wegenbouwers sociaal onjuist, temeer wanneer men hieruit de consequentie zou moeten trekken, dat de wegenbou wers te zijner tijd ook aanspraak zul len laten gelden op een eigen p.b.o.- orgaan, i.e. een bedrijfschap. De relatie tussen de N.C.A.B. er Verbond van Chr. Werkgevers is ter nog niet definitief verbroken, want op korte termijn zullen afgevaardigden ■van beide organisaties weer bij elkaar komen om de kwestie opnieuw onder de loep te nemen. Gespreksdag over vrije tijdsbesteding Op 14 maart a.s. zal te Amsterdam ïn gespreksdag worden gehouden op uitnodiging van het Amsterdams gemeentebestuur, georganiseerd door de Nederlandse Jeugd- Gemeenschap over het probleem der vrije-tijdsbe steding. Prof. dr. Ph. J. Idenburg zal hierop spreken oveir „De vrye-tijds- besteding in het licht van de statis tiek", waarna mr dr K. van Dijk het onderwerp „Vrije-tijdsbesteding en de tweede industriële revolutie" zal be handelen. Er worden ca 200 deelne- verwacht. Aavertentte Melodie en woord der Ethergolven DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 terst 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gra Puzzel mee T pr i V 7~ TT TT i TT TT 29" - g zi. de 9e Algemene conferentie van de -Unesco te New Delhi; 18.00 Nws; 18.15 Sportproble- men; 18.25 Lichte muz; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 V d kleuters; 19.05 Cabaret; 19.25 Lichte muz; 19.45 V d jeugd: 20.00 Nws: 20.05 Gelders ork en sol. I d pauze: (21.10—21.30): De plaats van Neder land in het huidige Europa, caus; 22.15 Act; 22.25 Dansmuz; _22._50_ Sportact; 23.00 Nws; Gram: 8.50 V d vrouw: 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken: 45 Gram; 12.00 Angelus: 12.03 Instr Oct het land; 12.35 12.20 Gi Land- en tuinb medêd; 12.38 Licht) 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nws en kat dagelijkse leven de Bijbel een dag ongelezen blijft? ruzalem. Het boek behandelt een door dr. Yadin ontcijferde rol. die de titel heeft gekregen: de Rol uit de woestijn van Jud— Op eei heeft dr. gesproken, dat er in de christelijke reld zo'n grote belangstelling voor de Dode-Zeerollen bestaat. Volgens hem komt deze interesse voort uit de belang stelling die de christelijke wereld voor het Jodendom heeft. De christelijke we reld is zich mede door de Dode-Zeerol-, - - - - -- len weer ervan bewust geworden, dat Etten (G1d.) J. J Buskes, vtk. te Amster- het Christendom zonder Jodendom on- ^am; te Leiden (vak. N. Kleermaker) denkbaar is. Dr. Yadin zei het overigens levij.te Woerden, opmerkelijk te vinden, dat terwijl in de i T ®edankt voor Wijk by Heusden gehele wereld populair-wetenschappelij-Schipper te Ede. ke werken over de Dode-Zeerollen ver schijnen er in Israël zelf. waar het leeu wendeel van de wetenschappelijke ar beid wordt verricht, nauwelijks belang stelling voor bestaat. De Dode-Zeerol len zijn echter niet alleen van belang voor het vroege-Christendom, maar te vens voor het Jodendom. De rollen heb ben de kennis omtrent de Joodse ge schiedenis en Joodse literatuur aanmer kelijk verrijkt en een ander gezichts punt geopend over de houding van de Farizeeërs. Wat de datering van de rollen betreft deelde dr. Yadin nog mede, dat deze aan de hand van recente archeologische vondsten kan worden gesteld omstreeks 6050 vóór Christus; in die periode moe ten zij althans zijn begraven en niet zo als werd aangenomen omstreeks 70 na Chr. Hiervan uitgaande zijn er geleerden die aannemen dat in de Rol van de Strijd tussen de Kinderen van het Licht en de Kinderen van de Duisternis, de strijd is bedoeld met de Romeinen. Reroepingswerk NEDERL. HERVORMDE KERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dokkum (vak. prof. dr. K. Runia) G. Oppedijk te Appèlscha. Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk H. Heule te Deventer; voor Sleeuwijk H. van Benthem te Wieringerwerf. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Oegstgeest-Valkenburg te Deventer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Middelburg H. van Gilst te Dirksland en W. Hage te Nunspeet. Bedankt voor Vlissingen en voor Zeist W. Hage te Nunspeet. Promotie van de V.U. Op vrijdag 15 maart verdedigt de heer J. Brug, geboren te Meppel, in het open baar (in de Woestduinkerk te Amster dam) een proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor in de wis- en natuurkunde aan de Vrije Universiteit. Promotor is prof. dr. ir. J. Coops. Voorzitter Chr. Middenstandsbond: (Ven onze sociale redacteur) "Tk E voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. de •L' Mooy, heeft gisteren op de tiende jaarvergadering van de Chris.'iblijke Bond van Schoenwinkeliers te Utrecht gesproken over de gevaren, die voor de toekomst schuilen in de huidige bemoeienis van de overheid met het bedrijfsleven, In moeilijke economische omstandigheden, zoals wij thans doormaken, aldus de heer De Mooy, is ook de middenstand bereid bepaalde overheidsmaatrege'en te accepteren maar op het ogenblik begint men net Nederlandse bedrijfsleven voor de toekomst te binden aan het indescijfer; aan de hand hiervan wil men prijs politiek voeren. Van de zijde van de vakbeweging is reeds de wens uitgesproken, dat de overheid ook na 1957 de prijsstabilisatie zal vasthouden. Waar mogelijk zal het departement zelfs moeten letten op eventueel mogelijke prijsverlagingen, aldus de heer De Mooy. Als voorbeeld van te ver gaande heidsbemoeiing noemde de heer De Mooy de wens van Economische Zaken, dat de schoenenbranche een belangrij ke concessie zal doen wat betreft de hoogte van de winstmarge. De heer De Advertentie hoofdpijn die niet wijken wil "AKKERTJES" helpen direct In het Maandblad van de Vereniging van Kerk voogdijen in de Neder land-,e Hervormde Kerk lazen wij het volgende mooie verhaal. Hoewel het t n eerste instantie bedoeld schijnt ter be moediging van kerkvoog dijendie niet tot afschaf fing van de plaatsenver- huur kunnen komen, is het aardig genoeg voor bredere bekendheid. Dat naast dit leuke verhaal meer aan een schrijnende historie te leggen valt, weten onze lezers naar wij hopen. ^OEN de heer G. Trouw, zeer belangstellend ge- mcentelid en kerkganger, zich uit X. te Y. vestigde, kwam hü al spoedig te weten, dat de morgendiensten in de Z.- keik zeer druk bezocht wer- Opschikken 1 vang dè dienst stapte meneer Trouw het portaal van het stemmige bedehuis binnen en betrad door het middenpad het ruim der kerk. Hij werd al direkt ge troffen door het wondere licht, dat gezeefd door de hoge gekleurde venstens over de kansel en de ban ken viel. Rechts van zich zag hij een lokkende, gezel lige bank. Zij geleek op een j:(je steil scheen, wéér van links, een dame. Deze was van mid delbare leeftijd en maakte indruk. Ze schoof bedrijvig de l als i be den dat ingekomene vroeg aanwezig moest zyn en na het aanste ken van het rode lampje naar een onbezette plaats moest snellen, want de zitplaatsen waren sinds mensenheugenis aan de eerstkomenden tot hun laatste kerksnik verhuurd. De goede man had dit droeve liedje elders ook al eens moeten zingen, waarbij hü moest constateren, dat-ie vals zong en niet in de maat bleef. Heel listig bedacht hij een plannetje: „Ik ga naar een avonddienst, kruip op de achterste rij in een veilig hoekje en er is geen kip die me pikt". Een kwartier voor de aan- opgetrokken met eer, nouten betimme ring. reikend tot de kleine, gekleurde ruitjes op mans hoogte. Hij nestelde zich in het dichtst bijzijnde hoekje en bevond, dat hij prins heerlijk gezeten was. DE KERK begon zich in snel tempo te vullen. Dit had een oorzaak Die avond zou een gevierd redenaar de dienst leiden. Ds. Verkade was dé kei der keien en de crack der cracks. Zelfs uit de naburige wijkgemeenten waren velen, belust op gou den appelen op zilveren schalen, opgekomen. Even later zag Trouw links van zich het glunderen de kopje van een dametje: „Wil u een eindje opschik- aijn ke. Dit plasie. ziet-u". De klandes- tien-zittende schoof voor de veiligheid maar meteen twee plaatsen op. „Weet u, meneer, ik zit hier al wel zowat twintig jaar en dan valt het niet mee, om op een andere plaats te zitten. Je raakt er zo aan gewend". „Inderdaad", dacht Trouw, „er is dan een tientonsbok nodig, om je ook maar één plaatsje te verkassen" vreesd die avond de heer lijke schaalmét bovenge noemde göüdéri appelen té moeten missen.- Lichtelijk geïrriteerd zag ze op de vreemdeling neer, knikte m de richting van Trouws rechterflank en siste op halve kracht: „Ken u een endje op zij gaan? Ik ken niet goed luis teren, als ik niet pre cies op m'n eigen plek- kie zit. Ik betaal ook niet voor niks ieder jaar trouw m'n plasegeld. Voor wat hoort wat." „Inderdaad", dacht hij, „Het recht moet zijn loop twee plaatsen op en kwam nu juist in de andere hoek van de houten sofa terecht, vlak bij een zijpad en ook niet ver van de uitgang. Om verder commentaar te ver mijden, keek hij met enigs zins afgewend hoofd het zij pad in. En uitgerekend van diè kant kwam het gevaar in de vorm van een waakza me koster. De ramp was spoedig geschied. Pijlsnel spoedde de brave dorpelwachter zich naar de plaats, waar 't spelletje van ik-schuif-zij-schuift juist beëindigd was. Hij zocht de ogen van meneer Trouw en op een paar pas afstand van de zondaar strekte hij de wijsvinger in diens rich- .Meneerdait gaat niet.... het spijt meu zit op mevrouw van de meester. Kwasie verschrikt schoot Trouw omhoog, deed een stapje naar voren, draaide zich half om en keek met één oog naar het plekje, waarop hij tot voor kort ge zeten had. Hij deed aan een vogel denken, die zijn broed inspecteert. Hij zag een slap. verflenst, groenachtig kussen, waarin zijn vormen summier waren afgedrukt. Bedaard schoof hij naar het zijpad en zich meesterlijk bedwingend, fluisterde hij de koster in het oor: „De meester had wel wat be ters kunnen uitzoeken, om het leven met hem te de len". De populaire Ds. Verkade heeft bij die avond niet be luisterd. Even later liep hij op straat en wie hem pas seerden hoorden hem Iets mompelen, waarvan ze de betekenis niet begrepen. HET INCIDENT kwam de kerkvoogdij ter ore. Het versnelde de afwikkeling van de plannen van dit col lege betreffende opheffing rij. de plaatsenverhuurde- Toen deze „vrijmaking" een feit werd, schreef Trouw een hartelijk briefje aan de kerkvoogden, waar in o.a. dit zinnetje voor kwam: „Met ingang van dan en dan verhoog ik mijn vrijwillige bijdrage met 10 per jaar. Mogen vele dankbaren mijn voorbeeld volgen". Het gerucht gaat, dat er enkele kerkgangers zijn, die extra vroeg ter kerke tij gen, om toch vooral het oude bekende plekje op te zoeken, waarop je zo goed kunt luisteren, al loop je wel het gevaar, dat de be kende gezichten links en rechts van je ontbreken en de mogelijkheid bestaat, dat een vreemde snoeshaan een uur lang je buurman is. OPGAVE PUZZEL No. 56 Horizontaal: 1 vierkante tegel 6 we derom. 7 zwaardvis, 8 pelsdier. 20 rondhout. 22 richtsnoer, 24 voorzetsel, 25 kerkgebruik, 26 oppervlaktemaat, 23 menigte. 29 fig. toonbeeld van nietigheid. Verticaal: 1 teerprodukt. 2 water doorlatend, 3 slede, 4 snoepje, 5 broei kas. 6 wild. 9 kleinhandelaar. 21 bit terheid. 23 retour. 26 vogel, 27 lyst. 28 kindergroet. OPLOSSING PUZZEL No. 55 Horizontaal: 1 auto. 4 paar. 6 te, 7 A.M., 8 kolder, 10 sap, 12 pi, 13 trap. 15 Etna, 18 er. 20 lok. 21 lekker, 24 ge, 25 li, 26 elan. 27 blok. Verticaal: 1 ark, 2 talie. 3 verza ken. 4 pastille, 5 Amor, 6 te, 9 op, 11 pa. 14 pekel. 16 TL. 17 noga, 19 re, 22 ei. 23 rek. 17.40 Koe JtT 18.45 Gram; 19.20 „Sociaal perspectief". Engeland, BBC Home Serv 330 m. 12.00 V scholen: 13.00 Orgelspel: 13.25 V d arb; 13.55 Weerber; 14.00 Nws: 14 10 Meded: 14.15 Amus muz; 15.00 V d scholen; 16.00 i; 16.30 Hoorsp; 18.00 V d kind; 18.55 ber: 19.00 Nws; 19.15 Stad en land; Sport: 19.45 Twee piano's: 20.00 Caus: 20.30 Strijkkwartet; 21.30 Gevar progr: 22.00 Nws: 22.15 Discussie: 23.00 Orkestconc; 23 30 Caus: 23.45 Pari overz: 24.00 Nws: 0.08 id, BBC Light Pro 20.30 Quiz; 21.00 Hoorspel Oaus: 22.00 Gevar progr; 22.30 Gevar 23.00 Nws; 23.15 Act; 23.20 Lichte muz; Voordr; 0.15 Orgelspel; 0.50 Progr-' spel: 14.00 Engelse les; 14.15 Gra 16.02 Pianorecital. 16.45 Boek- bespr; 17.00 Nws; 17.10 Gram: 17.15 V d kind: 18.15 Gram; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 Lied v d week; 19.45 Viool i 12.00 en 12.30 Gre Nws; 14.15 en 15.30 Gram; 16.05 I 17.00 Nws: 17.10 C 19.30 Nws; 20.00 Idem. m: 17 30 Pianorecital De snelste VELPON Mooy noemde dit onverantwoord dwaasheid. Dit voorstel wijzen we met veront waardiging van de hand. Men kan het Nederlandse bedrijfsleven geen slechtere dienst bewijzen dan een dergelijk diep ingrijpen in het prijsbeleid. Niet langs deze weg maar door het stimuleren van een gezonde onderlinge concurrentie kan de basis voor een goed evenwicht gevon den worden. Zelfs in tijd van nood is een dergelijk overheidsingrijpen onaanvaard baar. zo meende de heer De Mooy. Bij de huidige ontwikkeling dreigt een gesalarieerde middenstand te o staan. De middenstand dreigt de slaaf van de gemeenschap te worden. In een adem met genoemde houding van de overheid en de vakbeweging noemde de heer De Mooy de ontwikke ling van het Consumenten Contact Or gaan. In het kader van de huidige si tuatie verwachtte hij ook van het C.C.O. niet veel goeds. Dit orgaan zou zich kunnen ontwikkelen tot een volks gericht voor de toekomst, tot een oor deel van een volksfront: in dit verband noemde de heer De Mooy ook de pry- zen-aanbreng-actie van de K.A.B. in Amsterdam. De consumenten in Nederland moeten inderdaad beschermd worden; maar niet, door allerlei onbevoegde instanties rech ter te laten spelen over de bedrijfstak- De middenstand is bereid tot een offer, maar niet tot binding voor later. De vrijheid van het bedrijfs leven wordt zo ingezet voor de welvaart. De ware grondslag onze welstand is de belijdenis van christelijk geloof. De verlossing door Jezus Christus betekent vrijheid met persoonlijke verantwoordelijkheid. De middenstand wil eigen verantwoor delijkheid dragen. Minister Zijlstra 'heeft dan ook in beginsel de basis van vrijwilligheid voor overheids maatregelen aanvaard, hierdoor wordt immers de vrijheid eerbiedigd en verantwoordelijkheid, gestimuleerd. De heer De Mooy betreurde het. dat en voor wat betreft het prijsbeleid de zaak nog niet heeft - durven overlaten aan de p.b.o.-organen. Want hier kunnen vrijheid en verantwoordelijkheid tot haar recht komen en blijft de beslissing ovei de prijszetting primair bij de midden stand, waar zij hoort. In zijn openingsrede op de jaarver gadering verklaarde de voorzitter, de heer Jac. C. Vos te Rotterdam, dat de winstmarges van de schoenwinkeliers geen verlaging gedogen. De prijzen zijn de afgelopen jaren slechts met 2 pet. gestegen (sinds 1952) en als men rekent van 1951 af, dan valt er een daling van 10 pet. te constateren. Bijna geen enkel artikel geeft zulke gunstige prijs indexcijfers. Deze voor de consument gunstige prijsontwikkeling was te dan ken aan een gezonde concurrentie. Ge dwongen margeverlaging zou echter een catastrofe en een koude sanering betekenen voor de schoenenbranche. Voor het eerste halfjaar van 1957 kan er op gerekend wordent dat de schoe- nenprijzen niet omhoog zullen gaan. Er zal echter ook gerekend moeten worden op een daling van de omzet met circa 10 pot. In de plaats van de heer Vos,, die gezondheidsredenen het voorzitterschap neerlegde, werd tot voorzitter gekozen de heer J. van Dalen te Naaldwijk. De heer Vos heeft de afgelopen jaren bij zonder veel bijdragen tot de grote vlucht, die de nog jonge bond van ehr. sqhoen- winkeliers heeft genomen. Behalve vele geschenken werd hem dan ook het ere voorzitterschap van de bond aangeboden. Lijst 25 van 78e Unie- collecte Transport lijst 24 290.439,91; Delfzijl 682.50; Nijemirdum 165,40: Oosterbleru 170,—; Een 141,—; Ellm 35,—; Pes 200,—; Lemele 287.85: VoUenhóve 301,5 Randwijk 1 46,39; Vorden 1.076.10: Zutphi 1.445,70: Jutphaas 560,25: Kamer plee diac Kt Leid istu. Al er- m 542.31 Mljnsherenland f 56.—; Stad i 369.40. Totaal - 22 Gek was dat en onverklaarbaar. Nog nooit had hij over enige vrouw nagedachtgeen secon de. Hij was een zorgeloze dagenmelker en dat wilde hij blijven. Vrouwen waren een blok aan het been van een man, die zijn vrijheid lief had. Hij wilde vrij zijn van deze kwellende gedach ten. Buiten op de open wegen zou hij zichzelf te rugvinden. Op de zachte zomerbries zou alles wat hij niet verklaren kon wegvaren in de on eindigheid en hij zou de armen weer kunnen uit slaan om de gehele wereld te omhelzen. Hij zocht het geld voor zijn vertering bijeen en met sloffende voeten verliet hij het terras. Loom liep hij over de wegen buiten de stad Waarom hinderde hem nu het stof, dat zijn voe ten los maakte van de weg? Het antwoord op deze vraag wist hij zelf wel. Het was omdat zijn gedachten vertroebeld waren door dingen die hem niet aangingen. Bij een van zijn vele ken nissen at hij in het middaguur een boterham Doch hij was niet de gezellige gast van voorheen Hij sprak weinig en zijn antwoorden waren korl of verkeerd. Een uur bleef hij slechts, gevoelens die hij niet ontleden kon dreven hem weer voort. Bijna werd hij onpasselijk van dit alles en hij keerde de stad zijn rug toe. Vrij wilde hij zijn en die vrij heid was alleen te vinden op de wegen die van de stad wegvoerden. Met het hoofd gebogen liep hij en hij zag niet hoe het wijde land van zijn dromen lag te gloeien onder de warme septem- berzon. Een doel had hij niet, hij liep maar, doch toen hij tegen de avond verbaasd om zich heen zag lag daar de stad die hij wilde ontvluchten vveei voor hem. In een wijde boog was hij om het mensenpakhuis heen gelopen. Hij lachte grimmig Machten buiten hem om hadden over zijn lot be slist. Resoluter werd zijn stap, nu al hield hij zich voor dat dit een vrijwillig aanvaarden was van de zorgen die hij ontlopen wilde. Het was alsof hij op een kruispunt der wegen stond en willens en wetens de verkeerde weg koos. Met een glimlach van zelfspot om de lippen belde hij aan bij zijn vriend. „De huzaar" deed open. Minachtend zag zij hem aan. Zij hieid niet van mannen en zeker niet van mannen, die maar leefden alsof de wereld een krentenbol was waarin zij de tanden maar behoefden te zet ten om aan hun deel te komen. Zeker weer geen dak boven je hoofd? deed zij koel. De Dromer wist niet of hij afweer of wel ver rassing in haar stem hoorde doorklinken. Gelukkig heb ik vrienden, antwoordde hij. Als je mij daar niet onder rekent. Dat wil ik nu juist eens onderzoeken. Som mige mensen zijn anders dan zij zich voordoen. Kom binnen en klets niet zo veel. Hartelijk ben ie in ieder geval, antwoordde de Dromer terwijl hij binnentrad. Gerard toon de geen verrassing of blijdschap over het weer zien. De marnier waarop hij de Dromer een hand toestak, leek meer op een mechanische beweging dan op een groet. Hij zat in zijn stoel bij het raam te knauwen op de broeiende gedachten, die als een hels vergift door hem heen raasaen. Het is koud voor de tijd van het jaar, ze: hij met zijn dode stem. De Dromer glimlachte, want de dag was vol warme zon geweest er, de avond was nog doorgloeid van de warmte var de voorbije dag. Doe je ogen open en zie naar je tuin, ze: hij. Alles staat er nog mooi bij, maar het kon warmer zijn, antwoordde Gerard. Opeens voelde de Dromer zich kil worden. Het hart van zijn vriend was bevroren en hij voelde de kou die het wezen van Geraj-d uitstraalde Zelfs de tropenzon zou deze koude niet kunnen verdrijve „De huzaar" was in de keuken bezig, de Dro mer hoorde haar borden en schotels verzetten. Zo was zij; haar hart was veel groter dan ha-ar optreden deed vermoeden. Een blij gevoel door stroomde de Dromer, want hij wist waarmee zij bezig was. Straks zou zij eten voor hem op ta fel brengen. Hij wist niet of hij wel honger had, maar hij nam zich voor zich alles goed te laten smaken wat hem voorgezet werd. Het was zoals hij gedacht had, na korte tijd bracht „de huzaar" een maaltijd voor hem op tafel. Eet, zei z< zelfs een hond honger had. Dus je schaf mij toch hoger dan een hond? Een goede hond is nuttiger dan een zwer ver zonder verantwoordelijkheidsgevoel. Eet nu maar en praat niet zo veel. Terwijl hij at had de Dromer een zotte gedachte. Hij vroeg zich af of aan Jaap ook een maaltijd voor-gezet zou worden als hij plotseling hier binnenviel. (Wordt vervolgd) JN DE VERENIGDE NATIES het! Nederland voor zijn standpunt mt betrekking tot Nieuw-Guinca Ledige steun gekregen van Australië Dit ligt voor de hand, al is in het ver leden, onder een ander kabinet, dli steun wel eens ontzegd. Overdracht van Nieuw-Guinea aar Indonesië zou, vooral bij de immtr durende instabiliteit binnen Indonesië voor Australië leiden tot een onduld bare verzwakking van zijn defensit Er komt nog iets bij. Waarom eis Indonesië Nieuw-Guinea voor zich op' Om geen andere reden dan dat hel destijds mèt Indonesië een adminlst] tieve eenheid heeft uitgemaakt, derland, zo redeneert men daar, hl de souvereiniteit van Indonesië kend en dat is een Indonesië met in begrip van Nieuw-Guinea. Wij hebben ons over zulk ecu „Nederlandse" wijzé van redenerei bij Indonesië altijd verwonderd. Om dat destijds, onder de Nederlanden, Indonesië en Nieuw-Guinea onder één administratief bestuur waren bracht, daarom, kan men nog niet zeggen, dat Indonesië en Nieuw- Guinea één zijn of zelfs maar bij elkaar behoren. Daar zijn nog andere overwegingen voor nodig, die in dit geval echter geheel ontbreken. Y^IJ VOOR ONS hebben ons altijd verwonderd, dat Indonesië wel het Nederlandse Nieuw-Guinea voor zich opeiste, doch niet het Australische deel. Nog wonderlijker was, dat het geen aanspraken deed op Oost-Borneo op Portugees Timor. Het enige mo tief was hier weer: deze gebieden hebben ook destijds niet behoord tot Nederlands-Indië, zij waren in de overdracht van de souvereiniteit niet begrepen en düs behoren ze niet tot Indonesië. Voor ons besef nog altijd een vreem de manier van betogen, die geheel op het in andere opzichten zozeer ge laakte verleden is gebaseerd en op niets anders. Men moet daarom wel aannemen, dat op den duur Indonesië ook andere motieven dan deze for meel historische in het spel zal gaan brengen en dat het ook aanspraken zal doen gelden op de andere, hier boven genoemde gebieden. Meent het dan nog, dat Nieuw- Guinea tot Indonesië behoort, dan zal het zeker ook het oog slaan op het Australische deel daarvan. Deze verwachting is voor Australië, een reden te meer, voorzichtig te zijn de Indonesische aanspraken op het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea met kracht te bestrijden. QOK AL ZIJN gisteren in de Tweede Kamer nog slechts vier sprekers het woord geweest, er zijn al enige aanwijzingen in welke richting het debat over de bestedingsbeperking gaat. Twee zaken zijn gisteren met name lar voren gekomen. In de eerste plaats is kritiek geoefend op de om standigheid, dat de regering te weinig de hand in eigen boezem heeft ge stoken. De bezuinigingen die zij in eigen sfeer aanbrengt komen voor een belangrijk deel neer op het inhouden van subsidies en dit komt weer neer op verzwaringen voor de gewone ver bruiker. De overheid zelf moet ook bezuinigen, aldus het standpunt van de volksvertegenwoordiging. Daarnaast acht men in de Kamer door de maatregelen welke de regering overweegt vooral de grote gezinnen benadeeld. Met name door de in grijpende verhogingen van de melk- suikerprijzen. Beide vormen van kritiek onder schrijven wij. Wij zijn ze ook bijna zonder uitzondering tegengekomen in de omvangrijke correspondentie uit onze lezerskring, waartoe de rege ringsnota kennelijk aanleiding heeft gegeven. Met name uit wat grotere gezinnen bereikte ons telkens weer de klacht: de toestand Is bij ons niet van dien aard, dat er nog te bezuinigen valt. In de Kamer gaan de gedachten nu duidelijk uit zowel naar een geringere verhoging van de prijzen als naar een verhoging van de kinderbijslag. Het valt niet moeilijk, de redelijkheid van deze wensen in te zien. De bestedingsnota dient om onze economie en onze financiële situatie weer wat gezonder te maken. Het resultaat zou wel teleurstellend zijn, wanneer dit alleen bereikt kon wor den door een op het spel zetten van de gezondheid van het gezin. Benoemd tot lera e Alkmaar H. de ïoemd tot onderwi e Maasdijk J. H. 1 lam; tot onderwilzi e ZwIJndre 'aart: aan de Irene s 4. van Zanten, De I Leid

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2