Jlicume ffriJtórfje GTtmnuit Kamer wenst stijging van geringe melkprijs Prijsdalingen op wereldmarkt geven enige ontspanning Verhoging kinderbijslag als compensatie gevraagd Majoor K. gisteren weer op vrije voeten gesteld Gaza en golf van Akaba onder V.N.-controle SOWJETUNIE TRACHT ZUID- SLAiVlE TE ISOLEREN fOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; .35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10893 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. i- ENSER1NK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvastlch l« «fcellcvca "myn iurt io Uflenspott Eerst het mes in P.T.T. zelf.... ZIE PAGINA 5 Op de bres voor de grote gezinnen Yan onze parlementaire redacteur) GROTE bezumigingsdebat in de Tweede Kamer is begonnen. En ifschoon er nog slechts vier sprekers het woord hebben gevoerd is u reeds duidelijk dat het kabinet-Drees nog moeilijke klippen zal :en omzeilen om zich tot het einde toe ongeschokt te kunnen handha- •n. Zo hebben de heren Hazenbosch (a.r.) en Roemer (soc.) aangedrongen ip een gedeeltelijke handhaving van de consumentensubsidie op melk, waardoor de melkprijs niet 10 cent per liter zal behoeven te stijgen. De leer Janssen (kath. v.) heeft zich daarbij in feite aangesloten toen hij ireigde met een motie om de druk op de grote gezinnen niet onevenredig waar te doen zijn. Daarnaast-is van de zijde der K.V.P. en wel door Je heer Peters reeds het-plan geopperd om de verhoging van de ven- lootschapsbelasting als volgt uit te voeren: f 50 min zal een tijdelijk ka- akter moeten dragen en f 50 min zal geïnd dienen te worden via het aitgeven van belastingcertificaten, die dus ook tijdelijk zijn. Aan de landbouw is men deze eerste middag -nog niet toegekomen. Men kan ge innomen dat ook dit probleem een po te rol in dit debat gaat spelen, zodat lellig de conclusie kan worden getrok- ;en dat het de komende dagen nog wel ens zal spannen. De heren Hazenbosch (a.r.) en Roemers |ioc.) zijn het met elkander eens dat het git oogpunt van volksgezondheid onaan- nardbaar is, als de melk 10 et per liter leurder wordt. Hiervan zouden vooral de jrotere gezinnen en de ongeschoolde werknemers de dupe worden. Deze groe- unnen de duurdere melk nauwelijks betalen. Daarom drong de heer Ha- enbosch er op aan dat als compensatie kinderbijslag van het derde kind af rerhoogd zou worden. Ook de heer Roe iers uitte deze gedachte. Maar daarmee houdt de overeen stem- ling tussen beide sprekers dan ook raarschijnlijk wel op. Want de heer Roe rs (soc.) zeide te begrijpen dat een ge- •ltelijke afschaffing van de consumen- ensubsidies slechts mogelijk is als de kos- daarvan voor de schatkist op de een of andere manier worden gedekt. De .d.a. is daartoe bereid en zij denkt daarbij aan een verhoging van dc pro- in de inkomstenbelasting of een verhoging van het tarief van de weelde- ilasting. De heer Hazenbosch heeft zich daarover niet uitgelaten, maar men kan innemen dat van de zijde de a.r.- Ifractie er op aangedrongen wordt om deze extra kosten op te vangen door verder gaande overheidsbezuinigingen. Zowel de Janssen (k.v.p.) als de heer Hazen bosch (a.r.) waren van mening dat de rege ring het goede bezuinigingsvoorbeeld zal hebben te geven. Onduidelijk Bij alle verschillen van mening die we de komende dagen zullen moeten signa- léren staat echter één ding vast: de Ka- is overtuigd van de noodzaak van be stedingsbeperking. Maar juist daarom klaagden de heren Janssen (k.v.p.), Roe- (soc.) en Hazenbosch (a.r.) er over dat nota zo onoverzichtelijk is. De heer Hazenbosch sprak van een verward en onoverzichtelijk stuk. Deze nota vraagt van ons volk belangrijke offers, regering maakt dit met voldoende duide lijk. Daarmede doet zij schade aan haar eigen zaak. Nu is de zedelijke band met het volk verzwakt. De socialistische afgevaardiigde de heer Roemers kon begrijpen, dat de regering zo laat met deze nota voor de dag is ge komen, want deze zaak kon nu eenmaal niet door een demissionair kabinet den voorbereid. Daar was de heer Jans sen (k.v.p.) het niet mee eens. Naar zijn mening is te laat advies aan de SER ge vraagd en bovendien was het onjuist orr eerst daarna de landbouwvraagstukken te bespreken. Dit vond hij een kostbare traging, die schade heeft gedaan aar vertrouwen in de voortvarendheid va- kabinet. Volgens de heer Hazenbosch (a.r.) had de regering de landbouw direct in deze problematiek moeten betrekken, omdat ook het landbouwprobleem een onderdeel is van onze sociale en economische poli tiek. Het kabinet heeft echter net gedaan om het landbouwprobleem niet bestond Bovendien heeft het onjuist gehandeld om ook nog de Stichting van den Arbeid in te schakelen, hetgeen ook zeer vertra gend heeft gewerkt. Door deze lange voor bereiding is de twijfel gewekt of de rege ring de situatie wel voldoende meester is Terwijl de prijsstijgingen het onderwerp van het gesprek waren, praatte de ring maar over de inhoud van de nota. En daardoor heeft zij. aldus de heer Hazen bosch. de twijfel in de hand gewerkt. Nu had de heer Roemers gesteld dat de belastingverlaging van 1955 en de invoe- van de gedifferentieerde loon' ming in een belangrijke mate geleid heb ben tot onze nationale overbesteding. De heer Hazenbosch ontkende niet dat deze maatregelen mede een rol hebben ge speeld. Maar als de belastingverlaging niet zou zijn doorgevoerd had de overheid meer geld in handen gekregen. En dat is waarlijk geen garantie, dat dit geleid zou hebben tot een terughoudendheid in de bestedingen! Zowel de nieuwe loon politiek als de belastingverlaging is doorgevoerd onder de primaire verant woordelijkheid van socialistische minis ters (de heren Suurhoff en v. d. Kieft). De a.r.-fractie is bereid de socialistische fractie en de socialistische ministers in bescherming te nemen tegen de verwijten van de heer Roemers, zo zeide de heer Ha zenbosch, die met deze uitlating succes oogstte. In ieder geval is uit dit debat reeds te concluderen dat de socialistische fractie in grote lijnen akkoord gaat met het voor stel van de regering over de lastenverde ling. Maar t.a.v. de bestedingsbeperking uitte de heer Roemers het bezwaar dat er voor de investeringen van de particuliere bedrijven geen fysieke controle wordt in gesteld. „Daar zijn wij ten zeerste over teleurgesteld", zo zeide hij. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Drie maanden in voorarrest rest te hebben vertoefd, is gis teravond majoor K., destijds gear resteerd op beschuldiging van het aannemen vn steekpenningen, op vrije voeten gesteld. Een ogenblik later was de majoor weer het mid delpunt van zijn gezin in het huis in het Benoordenhout in Den Haag. Ook de Haagse advocaat mr. W. J. van s was tevreden, toen hij zijn oliënt af haalde aan de Casuariestraat en naar het Benoordenhout reed. Want het verzoek om vrijlating van majoor K., dat hij in diende. had een gunstig gevolg gehad Doch kwam met deze vrijlating de myste rieuze zaak in een nieuw stadium, de zaak is er nog niet mee van de baan. Majoor K. zou op 28 november door de marechaussee van huis zijn afgehaald voor een „bespreking". Hij werd beschul digd van het aannemen van 25000 aan steekpenningen en in hechtenis genomen, u drie maanden geleden. Geen .enkele keer zou hij sindsdien zijn verhoord Merkwaardig lijkt bovendien, dat kort na de arrestatie twee onbekend geble' personen getracht zouden hebben de i ning aan de Benoordenhout binnen te dringen. Zij zouden evenwel door n K. met een pistool op de vlucht zijn ge jaagd. Ook zou geprobeerd zijn majoor K tot bekentenissen te dwingen en zou hen- uw van zijn vrouw zijn voorgehou den. Een rijksrechercheur zou mevrouw K. zelfs een blanco papier willen later tekenen. Van militaire zijde is toegegeven, da' ievr. K. haar man twee-en-een-halvc maand niet heeft mogen bezoeken. De arrestant was volkomen geïsoleerd. Over eenkomstig de militaire wetten werd geen advocaat toegelaten. Geruchten dat de dossiers waarm de majoor gegevens I verzameld over vreemde praktijken hogere officieren bij l.et directoraat rro rrieel van de landmacht, verdwenen waa worden tegengesproken. Majoor K. hoofd van de sectie buitenland van Prins Philip op een banket) Heerlijk iveer thuis te zijn 55 Het gemeentebestuur van Londen heeft prins Philip gisteren een banket aangebo den, ter gelegenheid van zijn thuiskomst. De toespraak, die de Prins hield tijdens de lunch kon via de televisie door een groot deel van het Britse volk worden gevolgd. „Tot dusver heeft een afwezigheid van vier maanden in mijn leven nooit veel betekend", verklaarde de Prins. „Het was veeleer verbazingwekkend, als ik eens vier maanden achtereen thuis bleef. Om voor de hand liggende redenen betekent het dit keer veel meer voor mij. Ik vind het Nadat koningin Elizabeth haar echtge- oot enige dagen geleden tot Prins ver hief, heeft ze thans besloten, dat voortaan de gehele versie van het volkslied zal worden gespeeld, wanneer het koninklijk saluut wordt gegeven. Tot nu toe wi voor dc leden van het koninklijk huls met uitzondering van dc Koningin en de Koningin-Moeder slechts zes maten ge speeld. DRIE DODEN IN HET VERKEER In V i a n e n is gistermiddag de 78- jarige visser W. Schouten, toen hij zon der op het verkeer te letten de rijksweg UtrechtDen Bosch overstak door een auto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. 46-jarige kleermaker J. Th. van Overbeek uit Utrecht, die verleden week dinsdag in Woerden werd aangereden daarbij levensgevaarlijk werd ge wond, is gistermiddag overleden aan de verwondingen. In Doetinchem'is gistermiddag de 30-jarige stukadoor A. M. de H uit Arnhem op zijn motor uit een bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. Hij op slag dood. Twee vrije dagen voor middelbare scliolen (Van een onzer redacteuren) De leerlingen der middelbare scholen (h.b.s.-en lycea en gymnasia) zullen de paasvakantie nog twee extra vrije da gen krijgen, mits de directeuren en recto- dit noodzakelijk achten. Dit besluit de rijksinspectie is genomen in ver band met de lange tijd, die er tussen kerst- en paasvakantie ligt. Op verschil lende scholen heeft men, mede als gevolg van de praktisch zomloze zomer, onder de leerlingen een abnormale vermoeidheid geconstateerd, die men met de twee extra vrije dagen denkt te kunnen wegnemen. Complot ontdekt tegen Kadar In dc Hongaarse stad Szolnok zijn gis teren vijftien personen aangehouden, die volgens het ministerie van buitenlandse zaken hebben bekend, een complot tegen het bewind van Kadar te hebben ge smeed. Er zjfn wapens en materiaal voor het drukken van vlugschriften gevonden. Ook gisteren zijn in Boedapest bezoe kers van de westelijke delegaties aange houden en voor verhoor meegenomen. De Oostenrijkse regering heeft nu de gezant, Walter Peinsipp, opgedragen hiertegeh ie protesteren. President Coty van Frankrijk zal in de eerste week van juni op uitnodiging president Eisenhower een bezoek de Verenigde Staten brengen. V.S. ÓVERWEEGT RESOLUTIE A MERIKA was van plan vandaag een resolutie bij de algemene vergade ring van de Verenigde Naties in te die nen, waarin wordt gevraagd de strook van Gaza en de Golf van Akaba onder internationaal beheer te plaatsen. Deze Amerikaanse resolutie zal gedeelten om vatten van het plan dat de Canadese mi nister Pearson gisteren in de algemene vergadering ontvouwde, en de Afri kaans-Arabische revolutie. Over de re solutie van de V.S. werd achter de scher men nog overleg gepleegd met de Cana- Popovic beschuldigt In het Zuidslavische parlement heeft de minister van buitenlandse zaken, Koca Popovic, gisteren de Sowjetunie beschul digd van campagnes om de politiek van Belgrado in diskrediet te brengen en Zuid-Slavië te isoleren. Rusland heeft een onaanvaardbaar voor stel gedaan, om de bouw van een grote ahiminiumfabriek uit te stellen. De Sow jetunie en Oost-Duiptsland zouden hier voor een krediet van 175 miljoen dollar beschikbaar stellen. De kern van het verschil wordt, aldus de minister, gevormd door de uiteenlo pende opvattingen van het socialistische kamp. Zuid-Slavië heeft duidelijk te ken nen gegeven, niets voor een dergelijk kamp te voelen. Over het westen verklaarde Popovic, dat de betrekkingen met Engeland zelfs tijdens de Suezcrisis niet wezenlijk ver stoord zijn geweest en ook de betrek kingen met de V.S. zicih gunstig ontwik kelen, ondanks het uitstel van Tito's be zoek aan Washington. In Belgrado is men na de scherpe woor den van Popovic van mening, dat Tito genoeg heeft van de vele „speldeprikken" der Sowjetunie en besloten heeft tot een frontale aanvail over te gaan. Juist giste ren is tussen Zuid-Slavië en Rusland een handelsovereenkomst getekend, nadat men van dertien januari af heeft onderhan deld. Aangezien het bedrag van de om vang der overeenkomst wordt verzwegen, neemt men aan. dat geen bevredigend resultaat is bereikt. Morgen verlopen oude briefjes van tien De oude briefjes vtn tien, die aan de voorzijde koning Willem I en aan de ach terzijde de molen bü Wijk bij Duurstede of het mijnengebied laten zien, zullen morgen verlopen zijn. De tunnelbouw in Velsen nadert zijn voltooiing. Men is nog bezig de rails te leggen aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal, waarover straks de trein naar Alkmaar zal rijden. De tunnelingang is al bereikt. OLIËN EN VETTEN GOEDKOPER (Van een onzer redacteuren) DE ONTWIKKELING der prijzen op de wereldmarkt geeft in vele ge vallen enige ontspanning. Voor verschillende artikelen, die in belang rijke mate het indexcijfer voor levensonderhoud beïvloeden, zijn prijsda lingen te constateren, die ongetwijfeld binnen afzienbare tijd in dc consu mentenprijzen zullen doorwerken. Weliswaar zijn de prijzen meestal nog niet op het peil van februari vorig jaar teruggekeerd, maar een dalende tendens is toch niet uitgebleven. De copraprjjzen zijn praktisch op hun oude niveau teruggevallen, die van lijn olie zijn zelfs gedaald onder het peil van februari vorig jaar. De palmpitolie is naar haar oude prijs teruggelopen, de reuzel --- die overigens wel goedkoper is geworden ligt nog boven haar oude prijsniveau. Het zelfde is gebeurd met de grondnoten- olie. Een aanzienlijke daling heeft de caeao- prijo ondergaan, wat inmiddels uit de consumentenprijs is gebleken. De wereld suikerprijs is wel gedaald, maar ligt toch nog te hoog om binnen korte tijd prijsdaling ten gunste van de consument te kunnen voorspellen. De rubberprijs daarentegen is belangrijk verlaagd, zodat men daarvoor wel een prijsvermindering kan verwachten. Koffiewol en tabak De verlaging van de koffieprijs is t< miniem om van invloed op de winkelprij: te kunnen zijn en ook die van tarwe zal men moeilijk kunnen verlagen Wat wolprijs betreft, deze is iets verlaagd, maar gezien het feit, dat de wol meestal een jaar tegelijk wordt afgenomen, len er in de winkels weinig van Hetzelfde geldt voor de tabaksinschrij- vingen. Daarbij komt nog, dat de goed kopere tabakssoorten, onder invloed var een groter verbruik in Amerika, waar dt filtersigaretten waarin men goedkopen tabak kan verwerken veel opgang ma ken, niet in prijs zjjn afgenomen. Juist die goedkopere soorten worden in Neder land veel verwerkt, zodat de aangekon digde sigarettenprijsverhogingen zeker zal doorgaan, ondanks de daling van de ge middelde tabaksprijs dus. Samenvattend is enige teruggang in de prijzen op de wereldmarkt te constateren, die ten dele van invloed zal zijn op de consumentenprijzen, iets wat op hèt ogenblik in het ka der der noodzakelijke bezuinigingen voor Nederland van grote betekenis is. dese, Indische en andere vertegenwoor digers bü de Ver. Naties. Het plan van Lester Pearson, dat uit gevoerd moet worden na de terugtrek king van de Israëlische troepen, komt op het volgende neer: Israël en Egypte verklaren officieel, dat zij zich nauwkeurig houden aan de bepalingen van het bestandsak koord van 1949. 2. V.N.-troepen worden langs de be standslinies gelegerd om wederzijdse overvallen te verhinderen. 3. V.N.-functionarissen nemen geleide lijk het Israëlisch burgerlijk bestuur in de strook van Gaza over. Er komt een Hoge Commissaris van de Ver. Naties. Troepen van de V.N. houden toezicht in dit gebied. 4. De scheepvaart door de Golf Akaba en de straat van Tiran mag niet verhinderd worden. Daarom zal het V-N.-ieger in het gebied van rem e Sheikh worden gelegerd. Voor de 300.000 Arabische vluchtelin gen in de strook van Gaza moet een regeling worden getroffen. Andoel Monen Rifai van Jordanië drong er tijdens het debat bij de alge- vergadering op aan, na felle kri tiek op Israël te hebben geleverd, de Arabisch-Afrikaanse resolutie te vaarden. De Russische vertegenwoordiger, Sobo- lef, had geen goed woord over voor Canadese plan. Pearson had volgens hem de indruk willen wekken, dat Egypte de aanvaller is geweest en Israël het slacht offer. Als de algemene vergadering zou gaan op de eisen van Israël, zou neerkomen op een goedkeuring van Israëlische agressie. Ook de Syrische afgevaardigde v weet de Canadese minister, dat hij niet over Israël had gesproken als aanvaller. Intussen heeft de Israëlische ambassa deur Abba Eban, zijn besprekingen met minister Dulles voortgezet. Dulles er de Israëlische ambassadeur vooral op dat de strook van Gaza volgens de be standsovereenkomst onder Egyptisch be heer staat en dat aan deze overeenkomst niet getornd kan worden. Spionage voor Rusland Duits journalist krijgt levenslang Een journalist van een Duits dagblad it door een militaire rechtbank te Ankara in Turkije, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, op beschuldiging van spio nage voor de Sowjetunie. Wilfrid Her- benth werd gearresteerd, toen hij gehei me documenten, die betrekking hadden op de Noordatlantische verdragorganisa tie en plannen aangaande het Midden- Oosten, trachtte te stelen. Een correspon dent van het Russische persbureau Tass had hem er geld voor geboden. Herbenth 'werd eerst ter dood veroor deeld, maar het vonnis werd direct ii levenslang gewijzigd- Gematigde resolutie over Cyprus Met 55 tegen nul stemmen en één ont houding heeft de algemene vergadering van de Ver. Naties gisteren de door Indi ingediende resolutie aanvaard, over c kwestie Cyprus, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat voor dit vraagstuk eer oplossing zal worden gevonden, die ir overeenstemming is met het handves: van de Ver. Naties en dat te dien eindt de onderhandelingen zullen worden her- rat. Vijf man opgesloten in Höllochgrotten In de Höllochgrotten bij Muotatal (Zwitserland) zitten vijf grotonderzoeke opgesloten, daar een onderaardse rivfi onverwachts gestegen is. De mannen ve keren nog niet In levensgevaar en hebbi zeker voor een week eten by zich. Er kan niets voor hen gedaan worden, dat het water zakt. In uiterste spanning ziet Laszlo Barabas (midden) zijn drie en een halfjarig zoontje Sanyka de kamer binnenkomen, na twee maanden lang het kind in Oostenrijkse vluch telingenkampen gezocht te hebben. Maar de vader mocht zijn kind niet onmiddellijk in de armen sluiten. Hij moest wachten tot Sanyka hem zou herkennen, wat het kind, na even verbaasd naar die vreemde mannen gekeken te hebben, ook prompt deed. „Pappa!" riep het en rende naar zijn vader. Barabas vluchtte twee dagen na zijn vrouw en kind uit Hongarije. De vrouw was echter door Russische grenswachten aangehouden en het kind kwam alleen in Oostenrijk aan. Hij wist niets anders te zeggen dan zijn voornaam. Toen Barabas hem gevonden had, wensten de autoritei ten een bewijs, dat hij werkelijk de vader was. Daarom werden enige mannen van dezelfde leeftijd in een kamer gelaten om te zien of Sanyka hem zou kiezen. Doden en gewonden Palestijnse opstand in Kairo Vluchtelingen uit Palestina, die een ba taljon vrijwilligers vormen dal 25 km ten zuiden van Kairo gelegerd is, hebben gis teren in een voorstad een politiebureau overvallen. Er werd door politie en legereenheden gevochten, waarbij enige doden gevallen zijn. Daar de autoriteiten het diepste stil zwijgen bewaren, zijn de juiste aantallen niet bekend. Er wordt gesproken van drie tot negen doden en tientallen gewonden. Na de aanval trokken de opstandelingen terug de woestijn in. Zij willen oprukken tegen Israël en menen, dat op de confe rentie der Arabische staatshoofden niet genoeg aandacht aan hun wensen geschon ken wordt. Twaalf doodvonnissen in Syrië Twaalf van de 46 beklaagden, beschul digd van hoogverraad, zijn gisteren door een krijgsraad in Damascus ter dood ver oordeeld. Aan het slot van het openbaar proces, dat 48 dagen heeft geduurd, zei de presi dent van de krijgsraad ,dat de samen zweerders met behulp van Irak zich op 28 oktober hadden willen meester maken van Damascus, terwijl Israël een aanval zou doen op de zuidgrens van Syrië. Zeven van de terdoodveroordeelden zijn voortvluchtig. De vroegere dictator van Syrië, generaal Sjisjekly, die thans in Frankrijk vertoeft, werd tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Vijf be klaagden werden vrijgesproken. De Jordaanse regering heeft thans of ficieel medegedeeld de Amerikaanse eco nomische hulp volgens het plan Eisenho- te aanvaarden, mits hieraan geen politieke consequenties verbonden zijn. HET WEER IN EUROPA e - lil windstil ONO windstil li- n WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: .;/T\ Droog weer met zonnige pe- s'l *ij rioden en weinig wind. Van- nacht plaatselijk mist met temperaturen om het vries- /nj. punt tot lichte vorst. Onge- veer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). 17.30. Op 1 maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1