r Bed rij! son gevallen kosten jaarlijks f 200 miljoen Het aec in zomer 1957 voor de modieuze vrouw Natuurkundig wereldbeeld moet (weer) worden herzien Vrijspraak op vrijspraak wekte argwaan Franco op benoemt kabinet bredere basis DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 (Van onze moderedactrice) PIERRE BALMAIN: Gemakkelijk en los zonder aangesloten taille. CARVEN: Zwierig met wijde rok ken. Trek gerust twee pettycoats aan, dan dienst de rok extra mooi.' CHRISTIAN DIOR: Vrijheid, kort of lang (maar liefst wat lang). Kies verder de kleur, die het beste staat: hemelsblauw. beige, mandarijn, geelzwart of rood. JACQUES GRIFFE: Sluik als een hemd, soms zoals anno 1920 met een ingezet ceintuurtje op heuphoogte. HEIM:Kokerachtige japonnen zon der taille voor de mama's en ka toenen of shantung deux-pièces >oor de dochters. LANVIN-CASTILLO: Oosterse in spiratie: aangeknipte mouwtjes en ruime, wat bollende rug. MADELEINE DE RAUCH: Japon met kort jasje, dat met knopen op ie jurk sluit. Zevenachtste mou wen, waaronder een herenmanchet gedragen wordt. MAGGY ROUFF: Grote bloempa- tronen, ingewikkelde rokken en lage halzen. En het hele a.b.c. door: noppen en nopjes, strepen en streepjes, dunne en dunnere stoffen, grote diepe hoeden, naaldfjjne hakjes en een helder oordeel, zelfcritiek en wat voorzichtigheid'. Soepele lijnen vooral tere stoffen, maar.... kijk eerst in de spiegel yiEZO, ze zijn er, de modefoto's uit ParjjsZe zijn er, begeleid door een aantal voorschriften om trent tailles, mouwlengten, rok- wjjdtes en decolleté's. En wanneer we dat alles ijverig zitten te bestu deren komt er vast en zeker wel een man over onze schouder gluren en zegt: „Ik zie je alDan wijst hij misschien op de creatie van Dior flinks boven). Ja, dat is zeker alleen voor de hyperslanken. Denk vooral niet, dat zo'n losse, wijde, lange blouse ook maar iets van on gewenste „volslankheid" verhult. Neen, wie dat wenst, kan beter de aardige japon van Madeleine de Rauch (rechts onder) kiezen. Het lijfje is licht gedrapeerd, de rok heeft losvallende plooien en het kleine stipje kleedt bepaald af. We zullen deze zomer trouwens allemaal bedrukte stoffen zien. Bij de Parijse couturiers heeft effen voorlopig afgedaan. Over het alge meen ziet men ook weinig grote patronen, terwijl men in de keuze van de kleur geheel wordt vrijge laten. Wel lijkt het, dat blauw de voorkeur zal kra gen en het wit al leen voor blouses een kans heeft. Ook Lanvin-Cas- tillo gebruikte een wit stipje op een blauw fond en wel voor de vorstelijke avondjapon (mid den). De brede ron de schou ders effen >ormen en het rokgedeelte, waaruit de sleep komt, omzomen waren bij het ori gineel van prachtig borduurwerk. Ech ter z\jn er thans vele stoffen met ingeweven (of be drukte) rand in de handel. Voor vaar dige vingers kam bij zonders te maken' De vloeiende lijnei we mode vinden we leurt, die bt jok in de toil- LOLA PRUSAC: de wollen mantels zijn recht gesloten middel ver tonen. De jasjes z\jn kort en het figuur is slechts even gevolgd. Over het algemeen staat de kraag iets van de hals af en is de uitsnijding vrij laag. Van Pierre Balmin laten we hiervan een voorbeeld zien. De mantels worden veelal uit zeer dun ne stoffen, pasend bij de japon, ge maakt. Ze zijn dan wijd, zoals bij het model van Jacques Griffe (links onder). Lola Prusac toont een wollen mantel (links boven), recht van lijn met een lange bies als kraag. Hele grote zakken (waar we toch niets in mogen stoppen) zijn op heuphoogte aangebracht. Ieder seizoen is er wel een ontwerper, die zich geïnspireerd voelt door het Verre Oosten. Dit maal was het Lanvin Castillo, die in gedachten en de kakemono vervolgens in de Europese sfeer me tamorfoseerde Dus zien we bij zijn modellen de aangeknipte mouw (rechts boven). De hoed is weer de om gekeerde rijstmand. Hiermede is bewe zen, dat het ver standig is hoeden zuinig te bewaren. Vroeg of laat keren ze toch in het modebeeld terug Zo is het ook met de zwaargerandc Garbohoeden en de hoge met tule ijl die op gesponnen suiker lijken. Trou wens 't verleden levert steeds weer it of voor de toekomst. En dat nu eens heel letterlijk bedoeld. Im mers ondanks nylon, no-iron ma terialen, bedrukt katoen en ver edeld jute zijn die snoazige mous- selientjes, de crêpes en echte zijd- jes weer favoriet geworden. Ze lenen zich dan ook bijzonder goed voor de draperieën en het fijne plis- sê, waarmede deze mode zo ruim bedeeld is. Zullen wij het wat eenvoudiger doen? Nu ja, dit alles is maar om een ideetje te geven. VEILIGHEIDSBEURS IS GEEN OVERBODIGE LUXE (Van een onzer verslaggevers) TT7J WAS loopjongen in de fabriek, en slenterde dagelijks met een brede kwajongens glimlach om zijn mond door de hallen. Op een dag liep hij in de bankwerkerij, maakte nog een grapje met één van de draaiers en stond plotseling met zijn twee handen voor de ogen te trappelen van pijn. De EHBO-ploeg kwam er aan te pas, toen de dokter, toen het ziekenhuis. En de glimlachende kwajongen moest zijn oog missen. Een metaalsplinter door een draaibank weggeslingerd, had een eind gemaakt aan zijn glim lach. Er verscheen een meneer van het Veiligheidsinstituut in de fabriek, die met iedereen praatte. Ja, iedere draaier had een veiligheidsbril op, maar de loopjongen die de vloer stofte en boodschapjes overbracht, niet. En de opvolger van de half blind geworden jongen kreeg een bril niet zo'n afgesloten, ijzeren bril als de draaiers hadden, maar een gewone, met een normaal montuur. De glazen echter, kunnen een stalen kogel van 50 gram, die van twee meter hoogte valt, gemakkelijk weerstaan. En als er nu weer splinters in de draaierij rondvliegen, kan de loopjongen doorgaan met glimlachen paganda, adviezen, onderzoek en instruc tie, zowel in het volledig ingerichte insti tuut aan de Hobbemastraat 22 als door het laten bezoeken van bedrijven en toren, fabrieken en scholen, huizen ei bouwen door specialisten van de buiten- Niet alleen in de bedrijven Op het modderige, onbestrate terrein rond het in aanbouw zijnde huis, ver dwijnt het latje met de uitstekende spij kers bijna geheel uit 't gezicht. De bouw vakarbeiders hebben speciale regenkle ding. en de steiger, waarop ze werken ii goed en hecht gebouwd. De baas doet iets aan beveiliging van zijn mensen één van hen loopt op rubberlaarzen het terrein op en trapt op het latje in de mod der. En twee spijkers dringen diep door de zool heen, in zijn voet. Daar zijn rub berlaarzen nl. niet tegen bestand, ook tegen de betonnen bint, die van de auto, valten die in een mum van tijd een van zijn voeten verbrijzelt. Wit u. dat, afgezien van het leed. al die bedrijfsongevallen ons land jaarlijks een schadepost van twee honderd miljoen gulden bezorgen? Want die arbeiders gaan in de ziektewet en er moeten vervangers komen, want anders ligt het werk stil. Maar niet alleen in de fabriekshal en op de bouwplaats dreigen de gevaren. In het statige nette kantoor ligt een trap roede los en deugt de stekker van de elek trische rekenmachine niet, in de school hebben de vloerplanken gemene, schuin- opstckcnde splinters, en deugt het slot van het tuimelraam nietIn elke om geving, overal, schuilt het gevaar voor on gevallen. Voorlichting En in de meeste gevallen moet er hoe naar dat ook is eerst een ongeluk ge beuren, voor wij het gevaar van de ap paraten om ons heen zien en onderkennen. Wij, moderne mensen van de twintigste eeuw, hebben ons omringd met machines en apparaten, die het ons gemakkelijk ma ken. Wij leven comfortabeler, gemakke lijker dan onze grootouders maar wij zijn nog maar al te vaak blind voor de gevaren van al die machines en appara- Er is in ons land een instituut. En dat instituut heeft er geen vrede mee, dat er eerst een ongeluk moet gebeuren, voor er veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Dat instituut probeert het besef van het gevaar reeds nu ingang te doen vinden, niet door gruwel-propaganda, maar door het stimuleren van veiligheidsmaatrege len. V eiligheidsdagen Gaai deze heilzame activiteit van het instituut het gehele jaar door, een maal per jaar brengt men de veiligheid in het bedrijf op bijzondere wijze onder de aan dacht van heel ons volk, en wel door het organiseren van „Veiiigheidsdagen". Vorig jaar combineerde men die veiiigheidsda gen met een Veiligheidsbeurs, en dat toen nog bescheiden initiatief slaagde zo goed, dat men besloot, die beurs dit jaar maar dan nu met veel meer zeggings kracht te herhalen. Gisteren opende mr. ir. M. Goote, specteur-generaal van het onderwijs, deze beurs met een toespraak, waarin hij als onderwijsman de nadruk legde op de vel. t ligheidsopvoeding, waarmee men niet jong genoeg kan beginnen. Het thema van de eerste Veiligheids- 1 dag gisteren gecombineerd met de ope- W ning van de beurs was dan ook „op. w leiding en veiligheid", dat van de tweede 00 dag vandaag „veiligheid bij LTS- e UTS-opleiding". Tijdens de beursdagen tot en met vrijdag worden de vol- !l gende demonstraties gehouden: bedrijfs kleding met de daarbij behorende be- schermingsmiddelen, maatregelen bij gasontsnapping, verfbranden, hoogfre- quent elektrisch handgereedschap, schiet- hamers, huidbeschermende zalven e beschuttingsmiddelen. Beurs De beurs zelf bestaat uit een hoeveel- heid stands, waarin fabrikanten, wier e produkten rechtstreeks met de veiligheid in bedrijven te maken hebben, hun kunnen tonen. De variatie is enorm groot e Brillen. handschoenen, asbestpakken, eri laarzen met stalen zolen en stalen n zen (bescherming tegen het trappen spijkers en het verbrijzelen van de voet 5 door vallende voorwerpen), veilige kle ding. veilig gereedschap, etc. Maar daarbij is het gelukkig nii bleven. Een groot gedeelte van de stands heeft betrekking op het leven van alle dag buiten het bedrijf, waar men de ge varen nog niet zo beseft: de huishouding, de ontspanning, sport en spel, school en kantoor. De Reddingsbrigade heeft er een stand, Eerste hulp bij ongelukken en het Veiligheidsinstituut zélf. Er is maar één terrein, dat door de beurs niet gedekt wordt en dat is dg verkeersveiligheid. Maar dat hebben de organisatoren met opzet gedaan want dan zou de beur» alleen daarmee al gevuld zijn geweest. Wij allen hebben vroeger of later te maken met ongevallen, die niet nodig waren geweest. Een bezoek aan de Veiligheidsbeurs zal u leren, die onnodige ongelukken te voorko men. En dat is altijd nog beter geble ken dan ze te genezen. Witte tanden - frisse adem met COLGATE Bestrijdt tandbederf de gehele dag Grote tube slechts 70 Ct Standaard tube 44 ct Familietubc 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken Pariteitsbeginsel niet steeds geldig ¥N BEPAALDE radioactieve verschijn selen gaat het zg. pariteitsbeginsel niet Werd tot kort geleden de geldigheid n dit beginsel door niemand betwist, Indonesische rechter verliet het land JAQUES GRIFFE: de dunne mantels, passend bij de japon zijn dun en wijd. De Indonesische landrechter, mr. B. Sjarif is in gezelschap van zjjn vrouw en dochter met de K.L.M. van Kemajoran naar het buitenland vertrokken, nadat er by de politic en parket rumoer was ont staan over een aantal vrijsprekende von nissen. Volgens Pia zal de rechter een wereldreis maken en enige Europese lan den bezoeken. Nieuw document Van der Lubbe gevonden Volgens het Westberlijnse blad Berliner Zeitung is het mogelijk, dat het vonnis tegen de Nederlander Van der Lubbe, die begin januari 1934 als vermeende aan stichter van de brand in het Rijksdagge bouw terecht werd gesteld, nietig wordt verklaard. Het openbaar ministerie in Berlijn-Moablt zou op geheimzinnige wijze in het bezit zijn gekomen van de volledige aanklacht tegen Van der Lubbe. Zoals bekend tracht de in Nederland wonende broer van Van der Lubbe al sinds 1953 rehabilitatie van de dode en schadevergoeding te krijgen. De proces stukken waren aanvankelijk zoek. Na lang zoeken ontdekte men echter in de nalatenschap van een rechter uit Leipzig het volledige stenografische verslag van de rechtzittingen. Daar de broer van Van der Lubbe al leen nietig verklaring van het vonnis en geen herhaling van het proces heeft ge vraagd, zal men het proces niet opnieuw voeren. De rechtbank zal in een zititng. die niet openbaar is, over het geval uit spraak doen. Na de vrijsprekende vonnissen had de politie een verklaring uitgegeven, waarin j zij haar ongerustheid en ontevredenheid te kennen gaf met het onderzoek van het landgerecht. De officier van justjtie Jusuf Suwondo heeft de onder hem staande ambtenaren gelast in hoger beroep te gaan en voorts heeft het parket een com missie ingesteld van drie ambtenaren om een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken. Suwondo verklaarde dat de goederen hangende de beslissing van het hooggerechtshof niet teruggegeven wor- Dr. H. L. Oussoren rijksadviseur in orgelzaken Dr. H. L. Oussoren, cantor-organist te Wassenaar, die als medewerker-deskun dige van de Orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk werkzaam was, heeft de uit nodiging aangenomen als adviseur in or gelaangelegenheden op te treden bij het departement van O. K. en W. Dr. Ous soren zal dezelfde functie vervullen, die te voren door een Rijkscommissie werd verricht, o.m. het adviseren betreffende restauratie van monumentale orgels. We gens zijn benoeming tot Rijksadviseur heeft dr. Oussoren zijn or.tslag aange vraagd als medewerker-deskundige de Herv. Orgelcommissie. den. Een lid der commissie van onderzoek verklaarde dat gezocht wordt naar een juridisch verantwoorde wijze om het re sultaat van het onderzoek aan het hoog gerechtshof voor te leggen met het ver zoek de zaak opnieuw in behandeling te Ontheffing voor magnetiseuse fout (Van onze parlementsredactie) Minister Algera meent, dat aan de mag netiseuse, die enige tijd geleden betrokken was bij een auto-ongeluk te Soesterberg. geen ontheffing van het zondagsrijverbod had moeten worden verleend. Hij geeft toe, dat het verlenen van deze ontheffing zou kunnen worden uitgelegd als een in feite sanctioneren of zelfs bevorderen van een beroep, dat in strijd met de wet wordt uitgeoefend. De bewindsman deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid dr. J. H. Lamberts, (soc.)', arts te Rotterdam. grijpende kabinetswijziging afgekondigd, waarop al enige tyd werd gewacht. Deze heeft, blijkens de aanhef van het ringsdecreet ten doel, 's lands ecor te versterken. Het nieuwe kabinet zetelt In dit nieuwe kabinet ls de inivloed de falanx-partij verminderd. Vrijdag Franco tegenover het aftredende kabinet verklaard hebben, dat het volk mot gon te worden van steeds dezelfde ge zichten. Van de zes falanx-ministère zijn drie over, plus twee vertegenwoordigers Toch is het zo DE BALLADEN VAN OSSIAN 871) In 1 den de I aliei werd oege middeleeuwen wer- door Latijnse schrijvers Scoten aangeduid. Deze ergedragen op de Ierse kolonie in noordelijk Groot-Britannié. waaruit zich een zelfstandig koninkryk heeft ontwikkeld, dat de naam Schot land droeg. Schotland is dus eigenlijk Scotenland, d.i. Ierland. Om de ven* ar den. Volgens de overleveringen zou hij de slag bij Baghar 150 jaar overleefd hebben en zou liy St. Patricius bij diens komst in 432 als gids gediend hebben hjj het doorkruisen van Ierland cn .Ie belangstellende heilige hebben ingelicht over de daden van allerlei >rkom 1 Ierland «elf, werd Ierland niddelec betiteld. We hebben deze herinneringen ui bet verleden opgediept, om des te stei ker het verband te doen uitkomen dt omstreek* de 4de eeuw na Clir. tusse de Ierse en de Schotse taal heeft b. staan. Het Schots-Gaelisch is nl. d Keltische taal die zich in Schotlan ontwikkeld heeft uit het oud-Iers, di daar gebracht is door de Ieren die c van 360 n. Chr. af invallen deden e aan het eind. staat stichtten, waarin de oorspronke lijke bevolking van de Hooglanden ten slotte opging. populair werden, verheerlijkt de o heidense held Ossian zyn gezellen weleer en wil hjj niet weten van hemel, waarin hjj de held Finn zou aantreffen. Om kort te zijn, in c halladen werd gefixeerd het type de afgeleefde, blinde zanger der len, die in een tyd van verval (het komende Christendom) de vergane lenglorie van zyn jeugd beweent. He is wellicht overbodig, hieraan toe ■gen dat deze heldenzangen in het van de Schotse Hooglanders nlang levende elementen zijn ge in geslacht op geslacht wer st, d: crgelev atsclyke cilyk te 01 volkslite wyziginge stond. *y 1 hebber Het deljjk, dat door deze nau intschap tussen beide talen en v er veel gemeenschappelijks is igcn, balladen en heldcnliédei in Ierland' e.i Schotland were helden. Deze voorstelling overheerst vooral in een groot middel-Iers raam verhaal, dat als het „Gesprek der Ouden" bekend staat en wearin veel lokale over Daarom veroorzaakte in de IRdc eeuw James Macpherson zo'n geweldige op schudding, toen hy een oud Keltisch gedicht voor de dag haalde, dat door de deskundigen als een literair monu ment uit de derde eeuw werd herkend Deze Keltische poëzie heeft op de Euro pese letterkunde grote invloed gehad. Zo iale Marphc teller r die van de vakbonden, die hoewel lid de partij 6treven naar afscheiding der sydicalistische vakbonden van de falanx. Er zijn nu evenals in het vorige kabi net acht monarchisten, onder wie de aanstaande generaal Vlgon (openbare werken). Het kabinet telt verder 'onaDhankelijken. twee ministers zonder partijbinding en een vertegenwoordiger van de afdeling Opus Dei der katholieke actie, een belangrijke organisatie r.k. leken. Met inbegrip, van Franco zelf telt het kabinet nu negentien leden. Nieuw is verder het instellen van ministerie voor de huisvesting (ook in Spanje een brandend vraagstuk). Deze zetel is toegewezen aan oud-minister Fa- rese, die in januari ontslag verzocht er daarmede de regeringscrisis acuut maak te. Voorts mogen de ministers buiten de minisfèrraad om bijeenkomen ter bespre king. Dit heeft Franco vroeger nooit toe gestaan: zijn ministers mochten alleen voltallige raadszitting onder zijn presi dium vergaderen. Ambon en Nieuw- Guinea De gevolmachtigd vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Ne derland. dr. J. Nikijuluw te Rotterdam heeft een telegram gezonden aan de ver tegenwoordigers van België. Australië en Israël in de Verenigde Naties te New York, waarin verzocht wordt om te be werken dat de leiders van de republiek Zuid-Molukken in verband met het Nw.- Guinea-debat gehoord zullen worden Deze leiders kunnen dan aantonen, dal het zelfbeschikkingsrecht in de republiek Indonesia volkomen ontbreekt. Tevens wijst hij erop, dat het voorstel van Indonesië en twaalf andere landen om een commissie van goede diensten die bij stand moet verlenen bij tussen Nederland en Indonesië te voeren onderhandelingen, onzin is in verband met het feit, dat er nog steeds een commissie van goede diensten bestaat namelijk de Unci. Deze laatste heeft indertijd rapport uitgebracht over Ambon. Het probleem der Zuid-Mo lukken staat nog steeds op de agenda der V.N. doch is onbehandeld gebleven. Tot twee maal toe hebben de vertegenwoordi gers der Zuid-Molukken seeretarls-gene raai Hammarskjöld verzocht om te wor den gehoord, doch dit is geweigerd. thans is de afwijking der spiegelsymme- trie aangetoond in het Kamerlingh Onne6 laboratorium te Leiden, waar onderzoe kingen zijn verricht in samenwerking met het Natuurkundig laboratorium van Gro ningen. Door deze afwijking verandert een fundamenteel begrip in het natuur kundig wereldbeeld. Volgens het pariteitsbeginsel zouden de natuurwetten onveranderd moeten blij ven, als men de natuur zou spiegelen. In een spiegel gezien, wordt een rechtse schroef een linkse schroef en in de anor ganische natuur werden beide sqorten gelijkwaardig geacht en zouden zij even vaak voorkomen. In januari werd in Washington een sug gestie gevolgd van de in de V.S. wer kende Chinese fysici Lee en Yang. waar bij men ontdekte, dat de radioactieve atoomkernen van kobalt-60 bij voorkeur een elektron uitzenden in een richting, die in de zin van een linkse schroef bij de draairichting der kernen past. Een methode volgend, die in 1948 door prof. Gorter te Leiden en dr. Rose te Oak Ridge (V.S.) was uitgedacht, werd eerst bij uitprst lage temperaturen een groot aantal kobalt-60 atoomkernen ertoe gebracht in dezelfde zin om hun as te n werd vervolgens waargenomen, dat de uitgezonden elektronen bij voor keur in een richting, die volgens een link- schroef hierbij past, wegvliegen. Dit s dus in strijd met het pariteitsbegin sel. In Leiden is nu de afwijking der spie- gelsymmetrie voor een andere soort atoomkernen bevestigd en aangevuld, na melijk atoomkernen van kobalt-58. die geen gewone negatieve elektronen uitzen den, doch positief geladen elektronen, zo genaamde positonen. Gebruik makend van een nieuwe meet methode werd gevonden, dat de uitzen ding der positonen eveneens bU voorkeur kant opgaat, doch de andere kant dan de elektronen uit kobalt-60. By kobalt-58 us de richting, waarin de posi tonen wegvliegen cn de draairichting der in de zin van een rechtse schroef bU elkaar. De combinatie van deze conclusie over positonen en het Amerikaanse resultaat elektronen, is van groot belang voor aststelling der veranderingen, die thans in het natuurkundig wereld beeld zal moeten aanbrengen. Het Leids-Groninger onderzoek stond ider leiding van prof. dr. C. J. Gorter i dr. M. J. Steenland van het Kamer lingh Onnes laboratorium, prof. dr. H. Brinkman van de Groninger universiteit de theoreticus dr. H. A. Tolhoek van het instituut Lorentz en stond onder aus piciën van de Stichting voor fundamenteel onderzoek der materie (F,O.M.) Tegen de 24-jarige jonkvrouwe M. B. an D. te Baarn is gisteren 3000 boete- of drie maanden hechtenis en drie maan- /aardelijk met drie jaar proeftijd geëist. Tevens vorderde de officier van iustitie bij de Utrechtse rechtbank publd- katie van het vonnis in een der dagbla den benevens in het vakblad voor de Nederlandse pluimveehouderij. De freule zou namelijk haar zes- a zevenduizend kuikens hebben verwaarloosd. Schriftelijk vonnis op 4 maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6