MAGGI Bedrijfschapsprijzen 1956 werden uitgereikt Een verrassing van Alice uit Maggi Jaarfeest Chr. besturenbond trok veel belangstelling VISSERIJGOLFJES NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD Volkstuinders nu niet meer in het hoekje van de stad 57 NIEUWE LEIDSCHE COURANT s DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 VISSERIJFEEST IN DEN HAAG Schipper Schaap van KW 89 kreeg beker definitief in bezit KATWIJK AAN DEN RIJN Auto tegen palen Gistermiddag is een over de Provinciale weg uit Noordwijk komende auto bij de Molentuinweg tegen twee verkeerspalen gebotst. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De wagen werd zwaar be schadigd. Pater Mikx Pater Mikx. die van 1932 tot 1956 aan het missiecollege was verbonden, hoopt op 6 maart zijn zilveren priesterfeest te vie ren. De pater woont sedert het vorige jaar in Leiden. NOORDW1JKERHOUT Burgerlijke stand Geboren: Johannes Petrus Wilhelmus z. v. J. P. W. Nederstigt en M. G. J. van der Putten; Gerardus Jacobus z. v. P. C. Bak ker en S. C. ter Wolbeek; Veronica d. v. C. Mud en G. Huis; Antonius Ignatius Ja cobus z. v. J. H. van Saase en C. M. Dobbe. Gehuwd: J. J. van Roode, 47 jr en A. C. Mooijekind, 43 jr. Overleden: Jacobus A. van Ruiten, 50 jr. wedn. v. A. J. Pennings; Cornelis Snabel, 86 jr, wedn. van A. M. de Jeu. ring, aangevoerd met een logger in IJmui- den en Katwijk kwam ophalen. Schipper K. Korbee behaalde de beker met de nieuwe IJM 72 „Beatrice" van de N.V. Visserij-onderneming v.h. J C. Pronk door als cijfer een 8 te halen. Tweede werd de KW 122 „Arie Ouwehand" met 7.96 punt en derde de KW 73 met 7.92 punt. De heer J. G. Kolkman van de Voor lichtingsdienst van de Voedingsraad, af deling vis, heeft de samenkomst geopend en er aan herinnerd hoe in tien jaar de opbouw en vernieuwing van de vloot is gewerkt, hoe onrustig en altijd ander: dit visserijbedrijf is. Met vlag en wimpel haalden schipper H. Schaap en zijn mannen van de „Willempje", de KW 89, de Katwijkse. wisselbeker met wimpel voor trawlloggers. Drs. Van Dijk overhandigt hier de beker. Voor de derde maal en dus naar oud scheepsrecht voorgoed. TTET GEIJKTE*programma van de uitreiking der Bedrijfschaps prijzen aan schippers, bemanningen, rederijen en visconservenfabrikan- ten voor de best verzorgde vis, ha ring of visprodukten is gistermiddag op de in tien jaar traditioneel gewor den bijeenkomst in de rotonde Haagse Dierentuin weer afgewerkt. Uit Katwijk, Vlaardingen, Scheve- ningen en IJmuiden waren de opva renden van verschillende schepen gekomen om de wisselbekers, de wimpels, legpenningen en medailles in ontvangst te nemen uit handen van drs. D. J. van Dijk, de directeur van het Bedrijfschap voor Visserij- produkten, thans het Produktschap voor vis en visprodukten. Schipper H. Schaap uit Katwijk van de KW „Willempje" was als laatste aan de beurt. Hij won de wisselbeker voor de best verzorgde zeevis, aangevoerd met een trawllogger, voor de derde maal en mag deze thans behouden. In 1948 en 1951 was de beker ook al in zijn bezit. De „Willempje" haalde in haar groep 8.151 punt, op de hie len gezeten door de KW 114 met 8.146 punt e.i de KW 52 met 8.142 p Ook op de Katwijkse en IJmuidense trawlervloot blijkt de strijd fel te zijn ge weest, want schipper C. Guyt KW 8 „Deining", die de beker best verzorgde zeevis en verse haring, aangevoerd met een trawler te IJmuiden, toebedeeld kreeg, heeft in 1956 schipper Piet Korbee van de IJM 24 „Vios I" wel licht ongemerkt als een stevige concur rent voor de beker gehad. De „Vios I" haalde namelijk 7,631 punt en de „Dei ning" 7,67 punt. Als derde in deze groep eindigde de IJM 10 met 7,625 punt. Schipper C. Guyt kwam de prijs zelf op halen en heeft tenslotte nog een dank woord tot het Bedrijfschap gesproken, dal hij besloot met „Ik wens jullie allemaal nog een prettige middag". Schipper K. Korbee een broer van de schipper der „Vios I" was niet present, maar in zijn plaats kwam mevrouw Korbee, die de prijs voor de best verzorgde gezouten ha- kostei In 1906 was dat zo, in 1956 ging het eveneens zo. Al had men dan in 1906 733 schepen en in 1956 200 schepen nodig om een gelijke aanvoer in kantjes haring te halen: er is even hard voor gewerkt. Teamwork Drs. D. J. van Dijk heeft vervolgens de naamsverandering van het Bedrijfschap ter sprake gebracht en gewezen op de behoefte aan een goede kwaliteit zeevis en haring in dit land. dat een kleine, maar sterk verbonden gemeenschap van vissers bezit. Een betere standaardisatie en kwa liteitscontrole zijn in internationaal ver band al een keer ter sprake geweest, maar in Nederland was de heer Van Dijk tot de conclusie gekomen, dat het bedrijfs leven daar weinig voor voelt. Nederland is sterk genoeg op dit punt, aldus nog steeds drs. Van Dijk. „Men weet de beste verpakking en er wordt hard in teamver band gewerkt om de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren en een goed afzet gebied te ontsluiten". Niet alleen de visser, maar ook de man in de vishallen, de groothandelaar en de kleinhandelaar zullen echter in dit team behoren mee te werken. Er is na de oorlog al verbetering ge constateerd op het gebied van de af zet en de kwaliteit, aldus drs. Van Djjk. Het bedrijf gaat langzaam In de goede richting. Hij knoopte er de ontwikkeling van de vloot even aan vast en de propaganda in het binnenland voor het visverbruik kwam ot besluit ter sprake. In de rij van prijzenwinnaars kwam ver bolgens ook de echtgenote van schipper A. de Niet aan de beurt. Haar man was op :ij haalde de beker en wimpel voor de best verzorgde haring, aangevoerd met logger te Schevenlngen, op. Haar man is schipper van de „Helena", SCH 196. die 8.14 punt noteerde. Tweede werd hier de SCH 24 met 8,12 punt en derde de SCH met 8,11 punt. Eerste jaar raak Op zijn eenenzestigste jaar en in ;rste jaar, dat hij als schipper i kwam ook schipper A. Visser uit V! dingen een eerste prijs opeisen. Tien jaar lang voer hij op de VL 84, waarvan twei als matroos en zeven als stuurman er in het eerste jaar als schipper behaal de hij 8.05 punt in de strijd om de best verzorgde gezouten haring, aangevoerd logger in Vlaardingen. Tweede werd de VL 70 met 8 punten en derde de VL' 196 met 7.96 punt. De directeur der Nederlandse Con- -ervenfabriek NE- CO N.V. te IJmui den kwam tenslotte de prijs voor de 1000 PRACHTIGE BALPUNTPENNEN VOOR UW KINDEREN! ALICE IN MAGGI LAND. POSTBUS 8007, AMSTERDAM. In linkerbovenhoek vermeldenBALPUNTPEN. Duidelijk in bloklettcrs Uw naam en adres opgeven. Een jury be- Zó kunt U er een winnen: Haal 3 Zilver zakjes verrukkelijke Maggi Vcrmicellisoep. Knip de 3 rode dwarsbandjes mei de naam uit de zakjes en zeg in een 2-regelig rijmpje, waarom Uw kind zo graag zo'n mooie Maggi Balpuntpen heeft Doe hei versje mei de dwarsbandjes in een envelop en zend die aan :li alle inzendingen en beloont de 1000 beste. datum van inzending 10 MAART 1957 Alleen de innaartjes krijgen bericht en wel vóór 1 april 1957. VERMICELLISOEP dè soep om vaak te eten Schipper C. Guyt neemt uit de hand van drs. Van Dijk de beker voor de trawlvisserij voor de KW 8, „Deining", in ontvangst. KATWIJK Krediet voor het gasbedrijf Voor de eerstvolgende zitting vai Katwijkse gemeenteraad is nog één punt aan de agenda toegevoegd, namelijk voorstel tot het verlenen van krediet de vernieuwing van een kameroven de gasfabriek en aanschaffing van olicstook-installatie. Kosten 140.000 Na acht jaar zal de nu gebruikte c met vijf kamers binnenkort uitvallen. De capaciteit is naar schatting 4.400.000 ku bieke meter menggas per jaar. B. en W. achten het noodzakelijk de oven met vijf kamers opnieuw dn te bou wen. Berekend is. dat de netto grondstof- fenprijs van 1 m3 gas verkregen met be hulp van steenkolen op 8.64 cent komt. maar met behulp van stookolie op 8 cent. Aanbevolen wordt dan ook stookoMe te gaan gebruiken. De kostprijs wordt dan 11 cent per m3. De inkoopsprijs voor en- grosbedrijven zou op 11.7 cent komen. Door het gemeentelijk gasbedrijf zou een besparing van 30.000 per jaar worden verkregen. In jeugdhuis te Katwijk aan Zee ER WAS VEEL ANIMO voor de Jaar vergadering van de Christelijke be sturenbond, die gisteravond in de oranje zaal van het jeugdhuis werd gehouden. Voorzitter C. van der Plas vestigde do aandacht op hetgeen door het C.N.V. Is bereikt. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat een belangrijke groep Christcnarbel- ders zich onder de vlag van het NV.V. heeft geschaard, waarvan hij als oor zaken noemde een algemene vervlakking en een gebrek aan kennis van de geschie denis van dc Christelijke vakbeweging. Nog steeds komt het C.N.V. zonder om wegen op voor de rechten van de arbei ders. Dit kan ook niet anders, zo zei de voorzitter, omdat de Christelijke vakbe weging steunt op wet en Evangelie. De heer Van der Plas besprak ook de moei lijkheden. die de bestedingsbeperking met zich brengt. Secretaris A. van Duijn bracht zijn jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het leden tal i gegroeid. de afdelingen i 1946 tot 2031 is Wtimaakte bekend, dat de rechtskundig-adviseur 219 zaken te be handelen heeft gehad. Tot eind maart zal de heer Huber zitting houden in het jeugd huis Per 1 april kan men op het adres Nieuwe Duinweg 55 bij hem terecht. Penningmeester D. Meijvogel meldde een batig saldo van f 19.40 De heren Z. Ouwehand, H. Zomerveld en Kuijt wer den in de nieuwe kascommissie benoemd. Vervolgens bracht de secretaris-pen ningmeester van het D.E.L. verslag uit van de werkzaamheden van dit fonds. Een be drag van f 2095,77 werd afgedragen cn zeven patiënten konden worden geholpen De netto-opbrengst van de bazaar bedroeg f 1750. Nadat het huishoudelijke gedeelte was afgewerkt, trad de toneelgroep van de N.C.L.B. uit Katwijk aan den Rijn voor het voetlicht, die op goede wijze het spel De zondvloed vertolkte. ven in 1956, voor specialiteiten in ont vangst nemen en de N.V. Visconserven- fabriek Columbia te Vlaardingen kreeg de beker Voor de buikartikelen. Namens de reders heeft de heer J. C Pronk het Bedrijfschap dank toegezwaaid voor het tien jaar geleder, in het leven roepen van deze verordening voor het beschikbaar stellen van de Bedrijfschaps prijzen. Niet alle verordeningen had hij in dié tien jaar met gejuich ontvangen, maar deze wilde hij dan wel een verstandige noemen. Ga op deze weg voort, aldus de heer Pronk, er zijn wat kleine verande ringen nodig, maar laat het een eigen ka rakter behouden. Hij bracht de erkente lijkheid der reders jegens de opvarenden over, want, aldus de heer Pronk, „het is hun werk, dat wij met een deel van de eer gaan strijken". -Voor de vakverenigingen voerde de heer C. v. d. Wal het woord en na een dank woord (met gedicht) van de directeur der conservenfabriek „Columbia" namens de directies der conservenfabrieken werd de samenkomst besloten met een praatje van Jan Strljbos over zijn reis naar Spits bergen. Lisser Boys versloeg Zandvoortmeeuwen Reeds de eerste de beste aanval va Lisöer Boys had succes. Midvoor Stam tikte ln het Zandvoortse strafschopgebied de bal naar In 't Veld en deze maakte met alleen de doelman voor zich geen fout: 10. En met deze ene goal moesten de toeschouwers het voor de rust doen. Belde partijen wogen in deze fase goed tegen elkaar op, maar de wederzijdse dedigingen konden de niet zo verbazend flitsende aanvallen zonder al Xe veel moeite afslaan. De tweede helft was een kwartier oud. toen de Lissese back Meijwaard een rekening maakte. Het leer kwam niet bij linkshalf Wassenaar, zoals hij dacht, bij de Zandvoortse rechtsbuiten, die voudig de rechte weg naar het doel koos en doelman Warmerdam kansloos li 1—1 Lisser Boys gooide nu de opstelling door elkaar. Wassenaar ging linksbuiten spelen en er kwam direct meer vuur meer dash in het team. Dat resulteerde 35 minuten spelen ln een keurig doelpunt van Stam. die de Zandvoortse keeper uit moeilijke schietpositie op een omhaal tracteerde waarvan deze niet terug had (21). Vijf minuten later wist de op van Stam naar binnèn zwenkende Wasse naar met een keihard 6ohot de 6tand op 31 te brengen, waarmee ook het einde kwam.- De Nederlandse zwemster Greetje Kraan heeft gisteravond op het zwem feest in Boelawavo in Zuid-Afrika he» Zuidafrikaans record op de 100 yards vrijp slag verbeterd. Zij bracht het op 58.7 sec KATWIJK AAN ZEE Jaarlijkse verkoop van blindenhandwerk Dat Katwijk vele blindenvrienden heeft blijkt wel uit de grote belangstelling die bestaat voor de traditionele verkoop van het blindenhandwerk, die de vereniging „Blindenpenning" te Amsterdam hier jaarlijks organiseert. Dan wordt het mooie en degelijke vakwerk van blinde mannen en vrouwen borstelwerk, manden, matten, brei- en weefwerk uitgestald en verkocht. Evenals in vorige jaren wordt deze verkoopdag ook dit jaar op de laatste donderdag februari gehouden en wel op donderdag 28 februari van 's morgens 10 uur 's avonds 9 uur, ln de zaal Haasnoot de Dwarsstraat. Mejuffrouw M. Kruyt, die de leiding heeft bij de verkoop, verzoekt ons mede te delen, dat de bezoekers en bezoek sters er verstandig aan zullen doen, vooral niet tot het laatste uur te wach ten omdat ieder jaar weer blijkt, dat dan de meeste goederen al zijn verdwenen. De verkoop is vrij toegankelijk en ver dient in alle opzichten ieders belangstel ling. Ouderavond Vrijdag om acht uur wordt in het jeugd huis een ouderavond van de C.J.M.V. jon- geledenclubs gehouden. Ds. D. Bouman hoopt te spreken over: De plaats van het Christelijk jeugdwerk in de opvoeding. Verkoopdag Donderdag wordt ln zaal Haasnoot ver koping gehouden ten bate van de vereni ging De blindenpenning. Hoog en laag water Woensdag 27 februari: hoog water 2.24 14.37, laag water 10.17 en 22.41. Naast Willem Beukelss. Plannen voor tweede onderzoekingsschip Er z(Jn plannen voor een tweede onder- zoeklngsvaartulg voor de visserij naast de bestaande Willem Beukelsz. Dit tweede schip zou meer op de praktische kant de visserij moeten worden gérlcht. De Willem Beukelsz. wordt gebruikt voor zuiver biologisch onderzoek maar dit schip zou bijvoorbeeld haringscholen moeten opsporen ten behoeve van de vis sers, terwijl aan boord tevens technische proeven zouden kunnen worden genomen o.m. om nieuw visserijmateriaal te be- In het bijzonder zou de haringtrawlvis- serij, welke wordt uitgeoefend met grote trawlers, loggers en kotters in bepaalde perjoden van het jaar profijt kunnen heb ben van het werk van een dergelijk vaar tuig. Het onderzoekingsvaartuig zou van hetzelfde type worden als de Duitse Anton Dom. Maandagmarkt Voor de markt van gisteren verschenen trawlers en grote trawloggere met een vlootje kleine schepen welke laatste 2500 kisten schol en 32.500 kilo tongen brach ten. Voorts leverde de kustvisserij 600 stuks stijve kabeljauwen op. De SCH 54 had 915 kisten vis. waaronder 25 schelvis, 160 kool, 100 makreel en 500 haring, 180 wijting, 50 varia en 100 6tuks stijve. De Amsterdam had in totaal 1050 kisten, waarvan 190 schelvis. 230 kool. 35 ma kreel, 390 haring, 195 wijting, 10 varia en 180 stuks stijve en de Vios was er met 975 kisten, waarvan 85 met schelvis, 30 gul en kabeljauw, 100 kool 290 makreel. 300 haring en 100 wijting plus 70 varia en de Vikltigbank loste 840 kisten, waar onder 100 schêlvis, 120 gul en kabeljauw. 400 kool, 60 makreel en 50 haring, 100 wijting en 10 varia met 20 stuks stijve. Van het komende Vanmorgen loste de Claesje 800 kisten vis en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Deining had voor de dinsdagmarkt 700 kisten vis terwijl de Curasao voor even eens een 800 kisten zorgde, waar dé Thorina een kleine 1000 kisten bijzette. De KW 89 had 75 kisten in totaal eri de KW 57 voerde er 55 aan. terwijl de KW 168 70 kisten had. Morgen verwacht men de Herman en de Postboy. De vangsten op de Vikin#bank zijn de afgelopen dagen goed geweest en er wor den zelfs trekken van 700 manden hoops gemeld met flink wat koolvi6 en schelvis. De KW 81 had een dagvang6t van 200 manden kool. Voor het buitenland Voor export werd gisteren de kabel jauw per regel grote verkocht tegen f 80— 90 en de kleine deden van f 35—44. terwijl voor de kisten kabeljauw van f 86100 kwam, zodat hier weer wat fleur komt. De kisten kleine kabeljauw deden van f 8692 en de exporr honoreerde de grote schollen, die naar Engeland gingen met t 2224 en de grootmiddel met f 21—23. terwijl voor de zetschollen van f 4245 betaald is. De schol I haalde f 4042 en zwarte kool is betaald met f 38—46, terwijl voor de grote tongen per kilo van f 2.80— 2.90 kwam en voor de grootmiddel van f 2.402.50. De kleinmiddel en de enen deden met de tweeën samen van f 2 75— 280. Binnenlandse markt De binnenlandse afzet zorgde voor de rest van de aanvoer en nam de haring af tegen f 17—20 tewijü de makreel f 17— 22 opleverde. De grove gullen deden f 31 tot f 35 en de middel f 31—34. terwijl de torren van f 2535 opleverden. De grote schol noteerde f 4346 en de grootmiddei f 4648. terwijl voor de kleinmiddelschol en de pennen f 45—47 kwam. Braadjes haalden het royale prijsje van f 39—46 en voor de grote gullenmaat-kool. die binnen de gren6 bleef, werd van f 1517 betaald. De kleine guJlenmaat kool deed f 18—20. Schol II is betaald met f 27—32 en schol III haalde f 124—18. Lengen maakten f 71 tot f 69. Mevrouw Fanny Blankers-Koen heefi gisteravond examen gedaan voor atletiek- iurylid. Er waren 43 kandidaten, wier werk in de komende tien dagen zal wor den beoordeeld. De geslaagden zullen dan aan de districts technische commissie van de Kon. Ned. Atletiek Unie worden door gegeven. Rijnsb. B. 2-A.R.C. 2: 2-3 A.R.C. 2 heeft zaterdag in de strijd orr de kampioenstitel van de res. 3e klas A een lastige klip omzeild door Rijnsb. Boy: met 32 te slaan. En dat in een uitwed strijd, wat nog maar zelden gelukt Bovendien had men ditmaal de wind niet ln de zeilen. Want de aangewezen (Haag se) scheidsrechter had een vervanger ge stuurd, die een half uur te laat arriveerde, juist voordat de Rijnsburgse scheids rechter V. d. Mey, die men was gaan vragen, op het terrein aankwam. Nu, de heer V. d. Mey heeft wel ge noten, want de arbiter die met zijn fluitje in de mond en handen in de zakken maai wat op het middenveld wandelde, hield ei ook nog eigen spelregels op na. En voora de Alphenaren mocht hij niet (wat hij overigens met meer Hagenaars gemeen had). Spelers als V. d. Linden en Van Wleringen, die nooit een kip kwaad doen. kregen herhaalde malen vrije trappen tegen zich; kortom, men had het gevoel dat men tegen 12 man speelde. Dat het desondanks een overwinning is geworden, was te danken aan het feit. dat de gast heren met de kansen, die ze kregen geen raad wisten, en hadden de spelers ze wel benut, dan was het publiek daar niet eens blij mee geweest. Van de A.R.C.-aanvallen ging de keren dat ze niet werden afgefloten, heel wat meer dreiging uit. Het was Cees Spieren burg. die in samenwerking met Piet Borst, die op de rechtsbuitenplaats stond, A.R.C. een 1—0 voorsprong gaf, en Jan Spieren burg zorgde ervoor, dat men toch nog met een 20 voorsprong thee ging drinken. In de tweede helft stond het A.R.C.- doel ook herhaalde malen onder druk. Maar eerst strafte Cees Spierenburg toch fout van de Rijnsburgse doelman af. zodat de voorsprong voor A.R.C. 30 'as. Dat is ook voldoende gebleken. Wel -erd het ongeveer 20 minuten einde 31 en volgde nog een tweede Rijnsburgs doelpunt, maar daarbij bleef het. Hongaarse voetballers kregen aanbiedingen Negen spelers van de Hongaarse voet balclub „Honved" hebben ln Wenen ba- sloten niet naar Hongarije terug te keren. De voorzitter van de F.I.F.A.. Arthur Drewry heeft medegedeeld, dat de posi tie van de naar het buitenland gevluchte Hongaarse voetballers door een bijzon dere commissie zal worden besproken op een vergadering, die 15 maart in Parij: zal vergaderen. Volgens de FIFA-vöor- schriften mogen voetballers alleen iroor buitenlandse clubs gaan spelen met toe stemming van hun landelijke voetbal- De Hongaarse voetbalbond wil geen toe stemming hiertoe aan de Honvedspelers geven en heeft tot dusverre ook reeds 25 aanvragen van Hongaren om voor Engel se clubs te mogen spelen, afgewezen. Inmiddels heeft het Hongaarse negental, dat niet terugkeert, talrijke aanbiedin gen van Europese en Zuidafrikaanse ver enigingen gekregen. Filmavond in de Burcht GISTERAVOND hield de Leidse bond van volkstuindersverenigingen in de grote zaal van de Burcht een propaganda-filmbijeenkomst. Na het openingswoord van de voorzitter kreeg de heer J. Vlieger, hoofdbestuurder van het algemene verbond, het woord om te spreken over „De verhouding m de verenigingen bestuur en leden en van de verenigingen ten op zichte van de plaatselijke bond". OEGSTGEEST Jaarvergadering van de Christenvrouwen Onder leiding van mevrouw Van Veen heeft de afdeling Oegstgeest van dé Chris tenvrouwenbond gisteravond in Irene haar 22ste jaarvergadering gehouden. Nadat de presidente een kort overzicht had gegeven van de gebeurtenissen in het afgelopen verenigingsjaar, werd de igenda in vlot tempo afgewerkt. Uit de verslagen bleek, dat er negen ledenvergaderingen zijn gehouden. Het ledental is de tweehonderd gepasseerd en het batig saldo bedraagt f 196.70. Mevrouw Molenaar Birkhoff sprak namens de afgc- -aardigden een gelukwens uit. Hierna vertolkten enkele dames het zangstukje De Christenvrouw en mevrouw De Kluyver-Gouw en de heer Gouw speel- ;n een aantal muziekwerken. Na de pauze werd het spannende toneel stuk Zij kwam ln de avond opgevoerd. Bromfietser aangereden Ter hoogte van bloemenveiling Flora is ïn bromfietser gisteravond met een auto in botsing gekomen. De man liep snijwon- :n een hersenschudding op en is naar cademisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Bedankt Ds. J. Faber te Deventer heeft bedankt x>r het beroep van de Geref. Kerk art. 31 Oegstgeest—Valkenburg. De heer Vlieger begon zijn causerie met mee te delen, dat er nu al 100.000 volkstuinders zijn. Met Rotterdam erbij zijn er een 20.000 georganiseerd in het al gemeen verbond van volkstuinderevere nigingen. Dat i6 niet zo erg veel, maai het begin is er. Met het oog op de toenemende bevol king in het westen van het land vroeg de heer Vlieger zich af, hoe de gronden voor de liefhebberij van de volkstuinder tot hun recht kunnen worden gebracht. Hij belichtte ook de recreatieve kant van het volkstuinwerk, de ontspanning, die de volkstuinders niet kunnen missen. De spreker wees erop, dat men zich ntet uit sluitend moet bepalen tot het planten van bomen en het kweken van bloemen; onze rinen moeten zo zijn ingericht, dat moe- sr de vrouw daar ook graag vertoeft. De heer Vlieger besprak hierna enkele organisatorische aangelegenheden. Hij ging in op de verhoudingen in het volks tuinwezen; leden, bestuur der vereniging, plaatselijk verbond en landelijk verbond. Het hoofdtoestuur representeert het werk waar dit nodig is. Het voert besprekingen met het departement Het volkstuinwerk is nog niet wettelijk beschermd. Er ls nu een commissie in het leven geroepen om het ln bescherming te nemen. Men heeft het van de minister gedaan gekre gen, dat er nu een voorlichtingsdienst is. De inleider herinnerde nog aan de grote tentoonstelling „De gouden Poort", die enkele jaren geleden ln Per 1 mei aanstaande Mr. Geertsema geen burgemeester meer De burgemeester van Warffum, mr. W J. Geertsema, die vroeger in Leiden heeft gewoond, is per 1 mei benoemd in een leidende functie op de afdeling bezits vorming en publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie van het ministerie van binnen landse zaken, bezitsvorming en P.B.O. Dc heer Geertsema heeft deze benoeming aangenomen en heeft ontslag uit het ambt van burgemeester gevraagd en eervol verkregen. De heer Geertsema werd in 1953 tot burgemeester van Warffum benoemd Voor de ontwikkeling van het noorden van Groningen heeft hij veel gedaan. In Leiden verwierf mr. Geertsema voor al bekendheid en waardering door zijn medewerking aan de wederopbouw van het studentenleven na de bevrijding, zijn politieke belangstelling, dde haar uitdruk king vond in zijn raadslidmaatschap (ge durende drie Jaar) en zijn voorzitterschap de Drie-Ootobervereeniging. Naar Ankara en Istanbul Uitnodiging voor Leids en Utrechts hoogleraar De Nederlandse Jahn heeft zowel van de universiteit Ankara als van die van Istanbul een uit- lodiglng ontvangen om in het voorjaar ■en aantal lezingen te houden. Deze oordrarhten hebben betrekking op spe ciale onderzoekingen op historisch en cul tuurhistorisch terrein en houden zich in het bijzonder bezig met de culturele en politieke relaties, die de Mohammedanen In de Middeleeuwen met de Westeuropese landen onderhielden, en met hun betrek kingen met India gedurende het Mon goolse tijdperk, 1220 tot 1350. Voor het doen van deze onderzoekingen neeft prof. Jahn, die aan de Leidse en de Utrechtse universiteit colleges geeft, in dertijd een subsidie ontvangen van de Ned. organisatie voor zuiver-wetenschap pelijk onderzoek. Prof. Jahn heeft de uit- lëntalist prof. dr. K. nodiging in principe aangenomen. Moch ten zijn werkzaamheden in Leiden en Utrecht hem verhinderen aan de uitnodi ging gehoor te geven, dan hoopt hij in 1958 naar Turkije te kunnen gaan. Op de vraag, of de hoogleraar nog an dere plannen heeft dan het houden van voordrachten, antwoordde prof. Jahn. de bedoeling te hebben, in Turkije zijn eigen studies zo mogelijk uit te breiden. In de zomer van 1956 is prof. Jahn namelijk naar Wenen geweest om daar in de ar chieven de Turkse diplomatieke oorkon den over de vrede van Karlowitz (1699) te bestuderen. Gedurende zijn verblijf in Istanbul wil de hoogleraar ook andere hierop betrekking hebbende oorkonden in de archieven bestuderen om ze vervol gens uit te geven in een van commentaar voorziene vertaling. Amsterdam werd gehouden, voor het eerst ln Nederland. Deze werd ge meenschappelijk opgebouwd. Het hoofdbestuur heeft toen gezegd: Dit moet doorgaan, tegenover hen, die Ietwat smalend zelden: Wat hebben w(j er in Leiden en Den Haag aan? De heer Vlieger sprak ook over een mo gelijk nadelige invloed van de beste- dingspbeperking op 't volkstuinwerk. Maar de Hjd is voorbij dat de autori teiten de volkstuinder een stukje grond aan de rand van de stad gaven. „Het hangt van u en van ons af, of wij in staat zijn dit te blijven af wenden", zei de heer Vlieger. Vóór de pauze werd een film over Cu rasao gedraaid en na de pauze volgden nog enkele andere films, waarvan de ver toning was aangeboden door de Shell. Een land- en tuinbouwkundige gaf een tech nische toelichting. Verhuur van complex volkstuinen noord Onlangs hebben de vier Leidse volks tuindersverenigingen zich verenigd In één organisatie, genaamd volkstulndersvereni- ging Ons Buiten. Thans wordt de gemeen teraad voorgesteld over te gaan tot ver huur van het complex volkstuinen noord aan de Leidse bond. B. en W. zijn van oordeel, dat de aan de gemeente te betalen huurprijs moet worden vastgesteld op f 0.05 per vierkante meter en per jaar. De datum van ingang van de huur van het nieuwe complex wil men op 15 mei 1956 bepalen. Voor het oude, in het nieuwe complex ingepast gedeelte, zal over het tijdvak van 1 januari 1956 tot 15 mei 1956 nog een huurbedrag van f 0.02 per vlerkante meter in reke ning moeten worden gebracht. Het college maakt er de raad verder op attent, dat een aantal volkstuinders de wens heeft geuit hun tuinhuisjes te ver plaatsen van de vroegere volkstuinen el ders ln de gemeente naar het nieuwe com plex noord, waartegen in principe geen bezwaar bestaat. In gevallen, waarin overbrenging is verantwoord, achten B. en W. het toe kennen van een billijke vergoeding voor de daarvoor gemaakte kosten alleszins redelijk. Enkele vruchtbomen konden evenwel niet meer worden overgeplant. Men wil dit verlies vergoeden in de vorm van een uitkering. In totaal is voor dit alles f 3.878 nodig. W. stellen tenslotte nog voor het restant van een oude schuld van de op geheven volkstuindersverenlging Het Noorden ad f 1.742,03 kwijt te schelden. Vacature ds. N. Kleermaker Ds. Kievit Woerden beroepen Naar wU vernemen heeft de centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Ge meente gisteravond in de vacature van ds. N. Kleermaker een beroep uitgebracht op ds. L. Kievit te Woerden. Ds Kievit werd in 1918 geboren. Hij as kandidaat in Drente ln 1942 en werd op 16 augustus van dat Jaar Te Sohoonre- woerd in het predikambt bevestigd. Drie Jaar later ging hij naar Putten, waar hij tot 1952 heeft gewerkt. Op 31 augustus 1952 werd hij aan de Herv. Gemeente in Woerden verbonden. Ds Kievit heeft al eens een beroep in de Leidse Gemeente ontvangen. Dat as in de vacature van ds. J. C. van Apeldoorn; toen stond ds. Kievit in Put ten. Die vacature is toen door ds. Kleer maker vervuld. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna Elisabeth Maria dr van G. A. Montanus en J. M. Schrij- Robert Maria zn van P. van Ton geren en M. J. C. Bakker; Johannes Cor nelis Hendricus zn van A. van den Berg C. W. Huibcrs; Hendrica Cornelia dr J. Boer en H. C. van Duiventoode; Erik zn van W. den Hartog en M. Schaft; Antonia Johanna Petronella dr van J. A. de Haas en J. J. Nieuwenburg; Leonardus Maria zn van A. Flippo en M. Th. Rood- akker; Wilhelmina Clazina Johanna dr L. C. van Schie en M. J. van Bohe- Hendrik zn van J, Stlkkelorum en J. Verstraten. OVERLEDEN: J. Kalkhoven, 67 jr, man; M. C. Zaalberg, 78 jr, weduwe van H. A. Weeber; G. J. F. de Rooy, 73 jr, man; F. H. Gaastra, 18 jr. zn; H. J. Valk, 82 jr, ongehuwde vrouw; H. Th. G. de Lange, 24 jr. zn; A. J. A. M. van Veldhuizen, J. C. de Gunst, 77 jr, weduwe van j. van Ruiten. GEHUWD: A de Wolf en E. B. Ouwer- sloot; B. H. J. Hederik en E. C. G. de Groot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5