Voorschotense padvinderij nam de Kimhoeve in gebruik Memorie van antwoord wekte niet veel enthousiasme KVC IEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 Op geboortedag van Baden Powell Er is veel gegeven, maar er is ook hard gewerkt 'OORSCHOTEN werd zaterdagmiddag wel in het bijzonder geattendeerd op de padvindersbeweging. Het was geen toevallige omstandigheid, at op deze dag, waarop door de gehele padvinderij de geboortedag werd erdacht van de stichter van deze beweging, Baden Powell, het centrum an de plaatselijke organisaties officieel in gebruik werd genomen. On- anks het gure weer was er voor deze gebeurtenis veel belangstelling. Be- alve het college van B. en W. en raadsleden waren er ook verscheidene utoriteiten uit de padvindersbeweging. Nadat de gezamenlijke groepen een rs door het dorp hadden gemaakt en het raadhuis hadden gedefileerd voor urgemeester Van der Hoeven, begaven llen zich naar de Kimshoeve. De bur- eester onthulde hier het naambordje de Baden Powellweg, de weg die Mgang tot de Kimshoeve geeft. Staande bij de grote vlaggemast op de mnenplaats van de Kimshoeve sprak urgemeester Van der Hoeven een korte we uit, waarin hij op het zeer geluk- ige "feit wees. dat in dit geval de speel- legehheid voor de jeugd eens niet ten ffer valt aan de uitbreidingsplannen, veneens memoreerde hij het goede we- •rzijdse begrip, dat er geweest is tus- in de leiders en het gemeentebestuur let leek wel, aldus spr., of allen bezield ren met de padvindersgedachte! )e burgemeester was verheugd over goede geest van samenwerking, die er veest was. waar de bevolking toch is aengesteld uit verschillende godsdien- ige richtingen. Hij dacht in dit verband de stichting van het gezondheids- entrum, eveneens een voorbeeld van endrachtige samenwerking. Burgemees- Van der Hoeven verklaarde hierna kimshoeve voor in gebruik genomen, een korte ceremonie werd de stam- van de voortrekkers van de Rooms- iatholieke jeugdbeweging ingezegend. De herdenking van B.P.'s geboortedag kreeg in Voorschoten wel een bijzonder reliëf door de officiële opening van de Kimshoeve, het pad vinderscentrum in deze gemeente. Hopman Griethuijzen overhandigt hier oübaas De Groot een schilderij van „B.P." namens het hoofdbestuur Foto N. van der Horst Vriendschap Een vertegenwoordigster van het Ne derlands Padvindsters-Gilde richtte noorden van dank tot oubaas De Groot. Zij stelde het zeer op prijs, dat er voor de meisjes altijd plaats is. Hem werd lan ook een „vriendschapsteken" op de orst gespeld. Hopman Van Vliethuizen van het hoofd bestuur van de N.P.V. sprak als zijn me ning uit, dat Voorschoten met dit pad- tinderscentrum een bevoorrechte plaats Inneemt. Het meeleven van de plaatse lijke overheid noemde hij dringend no dig. Hij bood een ft-aai portret aan van iard Baden Powell dat een ereplaats zal krijgen in de Kimshoeve. Hopman Trel vertolkte de dank van de t Laurentius-troep jegens het gemeen tebestuur. Ten slotte reikte oubaas De Groot aan de heren Chr. Egglnk jr. en J. A. Hess onderscheidingsteken uit voor hui bijzondere verdiensten bij het inrlchtei de Kimshoeve. Vlag De genodigden kregen gelegenheid de verschillende onderkomens te bezichti- Jen, Ondertussen reikte oubaas Nijman Wt Alphen a. d. Rijn met een vlotte speech een prachtige vlag van de N.P.V. n cadeau van de padvinders uit Alphen aan den Rijn, waarmee de Voor schotense padvinders bijzonder zijn in genomen. Wie de toestand van de boerderij ge kend heeft vóórdat de padvinders, bij- Sestaan door ouders en andere meeleven- n het werk trokken, herkent deze eer. Elke groep heeft nu zijn eigen gedeelte en heeft dat ook naar eigen smaak ingericht. Het getuigt van de vaarmee alles is gemaakt. Vooral afdeling waar de zeeverkenners hui- heeft een aparte sfeer. Zelfs de scheepslantaarn en de „brug" ontbreken ulet Het zou interessant zijn, te weten boeveel verf er is gebruikt om van deze «c-ienstal een verbliif te maken wad but prettig is te zijn. Er Is veel gegever naar er is ook hard gewerkt. Agenda raadsvergadering meldt onder meer de volgende voorstel len W.: het vertrekken van voorschotten vooi het onderwijs; het verlenen vain mede- rtoimg voor de aanschaffing vaal eer nieuwe leermethode voor het venkeers- onderwijs ten behoeve van de Geref. school voor gewoon lager onderwijs; het subsidiëren van de Voorschotense sport- VALKENBURG Jaarvergadering Herv. mannenvereniging In de verenigingszaal bij de Hervormde kerk hield de Heivormde mannenve ging haar jaarvergadering. Ook de 5 waren voor deze samenkomst uitge nodigd en vergezelden op die avond haar echtgenoten. Ds. D. Lekkerkerker had d< leiding en gaf het woord aan de heer Jac der Zwart sr. voor het houden vai zijn inleiding over Jozua 2. De secretaris, de heer Joh. Imthorn hr.zn., liet in zijn jaarverslag verblijden de dingen horen. Het vorige seizoen wai het bezoek aan de veertiendaagse verga deringen slecht te noemen. Dit jaar gaat et echter veel beter en voor een leden- al van ruim twintig is men wel dank- aaar, maar niet voldaan. Het aantal man- elijke lidmaten van de Gemeente is veel groter. In 't geheel werden er twaalf gaderingen gehouden, waarop naast Bijbelbespreking allerlei onderwerpen, die meestal het kerkelijke leven raakten, wer den behandeld. De penningmeester, de heer Jac. vai Zwart, had een batig saldo van f 18,73 in kas. Aan de hand van een filmstrook ver telde de heer Anth. v. d. Berg een en ander „Uit het land van de Bijbel". Schaaknieuws Uitslagen laatste wedstrijdavond: H Ouwersloot HznM. v. d Meij 1—0, A ImthornH. Ouwersloot VzH. Rus- schenbergH. Bos 10, D. Ouwersloot— L. Noort 10, H. OuwerslootA. Imthorn 1—0, Th. v. d. Vijver—H. Bos 1—0, R. der Meij—H. Russchenberg 0—1, M. der MeijR. van der Meij 01. Door de laatste uitslagen neemt de lanning in de kopgroep toe. Th. v. d ijver ging op het goede pad verder, ter wijl D. Ouwersloot revanche nam en L Noort deed capituleren. De favoriet vooi de titel heeft nog enkele wedstrijden te spelen. Daar hij de beide koplopers nog twee keer moet bestrijden, zijn verrassin gen niet uitgesloten. De stand in de kop groep is nu: D. Ouwersloot 15 gespeelde partijen, 11 punten; L. Noort 13-10; Th. v. d. Vijver 15-9%, H. Ouwersloot Hzn 18-9%, A. Imthorn 16-9; H. Ouwersloot 9-7%. il; de ontruiming van het perceel Pa pelaan 124; de verpachting van de volks tuingronden; de subsidiëring van militaire tehuizen; bebouwing van gronden langs de Veurseweg-Peppellaan; verdaging van beslissing omtrent de vaststelling van het ontwerp voor een partiële herziening 'an het uitbreidingsplan in hoofdzaak en "an het uitbreidingsplan in onderdelen .centrum"; nadere bepaling van de koop- >rijs vdor de vah wijlen baron Sehimmel- penmnck van der Oye aangekochte,, oor spronkelijk voor een algemene begraaf plaats bestemde grond; bepaling van mumbedrag der vlottende schulden an de maximum-kredieten der kas- geldleningen en in rekening-courant vooi 1957; het verstrekken van voorschotten op de vergoeding voor het kleuteronderwijs 1957; benoeming van een onderwij- ion de openbare ulo-school. Eban bij Dulles met nieuwe voorstellen f VER VOLG VAN PAGINA 1) schendingen van het bestand door Egypte is opgenomen. Met nadruk verklaarde Eytan, dat op grond van deze schendingen sancties tegen Egypte moeten worden-afgekondigd. Voorbereidingen In Kairo zouden vluchtelingen inmiddels hebben verteld, dat de Israëlische troepen in de strook van Gaza voorbereidingen troffen het gebied te verlaten. Ook ont ploffingen die werden gehoord, wezen in deze richting. Dergelijke explosies van het opblazen van militaire installaties waren ook in de Sinaï-woestïjn gehoord, alvo rens de Israëlische troepen dit gebied ont ruimden. Prawda: „Sancties!" Rusland eist onmiddellijke toepassing van sancties tegen Israël heeft de Prawda gisteren verkondigd. Het blad verwondert er zich over „Hoe een klein land als Is raël de Verenigde Natües durft uit te dagen." VISSERIJGOLF ER IS WEINIG fantasie voor nodig, om zich de geringheid van het ent housiasme in te denken, waarmee de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrotingen, speciaal die voor de visserij, serijkringen ontvangen is. Niet, dat men daar veel verwachtte ten aanzien van een oud en reeds doodgepraat probleem, dat van de verre visserij, want tenslotte heeft het bedrijf op dit tere punt zijn eigen ruiten ingegooid door de hand van de overheid indertijd niet te grijpen, maar allerlei voor waarden te gaan stellen, maar ter andere zijde is er toch maar heel weinig positiefs te ontdekken in dit ministeriële stuk. Het is een oud en wa-t vermoeiend ver haal, dat van de verre visserij. De minis-: ter kan nu wel zeggen, dat de belangstel ling uit rederskringen bijzonder gering was, maar daar staat tegenover, dat de interesse, die er aan de dag gelegd is, blijk gaf van durf en ondernemingslust en dat op deze basis wellicht een nieuwe proefneming de moeite waard geweest zou zijn. Nu is de zaak van de kaart ge veegd en de aangegeven wegen om einde lijk uit de Noordzee-impasse te ge- klein en desondanks zakten alle prij zen op die van de schelvis na. Reizen, die loonden zijn er dan ook vrijwel niet gemaakt, maar nu de vangsten blijkens de laatste berichten van zee wat ruimer gaan worden, zit er mis schien weer wat muziek in, als ten minste de markt wat wil aanstijven. Voor de zwarte kool, die de laatste raken, waar de toekomst bepaald niet tegenlacht, lijkt te zijn afgesneden. En wat men enige jaren geleden nog niet met klem durfde te zeggen, is nu wel komen vast te staan: ook ten opzichte de haring lopen wij op dit beperkte stuk water vast. Zodat, in theorie, de enige sprong naar bredere visserij, gro- afzet en een aantrekkelijker produkt de massa, die niet kijkt naar de allerfijnste kwaliteit, omdat zij weef daarvoor ook de allerbeste prlji moet komen, maar naar een gemiddeld produkt, dat tegen een vast bedrag de markt gebracht kan worden. Hetgeen door verre visserij bereikt kan worden. Het „levende" voorbeeld ligt te kijk in de kruidenierswinkels, waar een „gemid deld" produkt tegen een vaste en aan nemelijke prijs te koop is. Het is alleen maar erg jammer, dat deze Noorse filets niet door Nederlandse verre visserijfilets kunnen worden vervangen. Na deze memorie van antwoord blijkbaar minder dan ooit. De binnenlandse handel zou niet alleen door het stukje verre visserij, waartoe de deur dan wel open blijft, gediend worden: door een vangst-fabriekschip Het is echter de vraag of de minder con stante aanvoer, die deze eenheden ople veren, vooral als het gaat om één of 1 de handel de kans kunnen bieden zijn apparaat te moderniseren. De ontkende noodzaak om de visserij als geheel bij de regering een centrale figuur mee te geven, die haar belangen in één hand kan houden, zal evei teleurstelling hebben gewekt. Er zou geen behoefte aan deze persoonlijkheid bestaan, omdat de bestaande organen reeds vol doende zijnHet lijkt ons. dat de zaken hiermee worden omgedraaid. Het triumviraat, dat thans de visserij hoogste instantie als spreekbuis naar overheid toe en omgekeerd naar het be drijf toe dient, kan onmogelijk als ideale oplossing worden gezien, al is tegen de werkzaamheden van deze drie instanties op zichzelf uiteraard niets te zeggen. Weekoverzicht ECONOMISCH gesproken was het •geen florissante week, de achter ons liggende. De vangsten bleven dagen VISSEKIJ EN MAKKTNIEUWS ROTTERDAM, 25 febru jofdschotcl blijft i f 46 en de B-kw; erd afgedrukt In P gelijke 100 kg. f 20 tot f 21. Er kool bracht hi nu hard mindei bruari. Visserbijbe- rse haring: SCH 61— .ring 17.50—18.20 pei SCHEVENINGEN, 25 ft richt: besomming logger ve 23.530. Notering verse h: kist van 50 kilogram. Bes. SCH 195—5350. 236—7540. 180—5860. 73—3990. 23—6400. 2—9740. KW 105—3580. SCHEVENINGEN, 23 februari. gen: kustvissers: SCH 44—1125 65—1410, 16— 2380, 18—2890. 62—170. 126—660. 68—460, 38— 690. 12-490. 70—70. KW 77—2390, IJM 59—3480 en 1 Goereese schokker met 45" IJMUIDEN, 25 februari. dag: gr. tong 295—265. grm. 251 270. ld. 1 310—280. II 300—275, tarbot I 210—220. zalm 750 per kg; tarbot II 124—108, IV 90—49. gr schol 22—18, grm —18. II 28—12, haring 19.50—12, 'ijting 27—13, kl. gul 22 pe 80—57 per 125 kg. Totale fikse hoeveelheden wordt buitgemaakt, komt in het binnenland nu eenmaal niet veel en dan zal de export de zaak moeten redden. Een hoopgevend teken was vorige week de f 40 die er voor een kist zwarte kolen, die voor de .export bestemd was, is gegeven. Kabeljauiv geknauwd De kabeljauw heeft .een knak gekregen. Regels haalden nu. niet meer dan een f 20 de grote lagen' daar maar een tien gulden boven. Kisten kabeljauw waren kust en te keur voor f 60 te halen en a is het nog te danken aan de fileer- ders, die grote hoeveelheden verwerkten, dat de koersen niet verder ineenzakten, mede als gevolg van de grote eigen aan ren in Oostende en deze week staan negen IJslanders op de nominatie!) met tegelijkertijd grote importen Noorwegen en Denemarken. Lapje vlees beter Schelvis bleef er te weinig. De braad zakte op een uitgesproken stille dag als vrijdag tot een goede f 32, maar de hele week is het toch maar rustig f 40 ge bleven voor deze kleine visjes, die blij kens de verhalen slechts ten koste weer af te zetten zijn, dat tenslotte de detailprijs voor nigeen onbereikbaar wordt en men echt beter een lapje vlees in huis Tongen eentonig Met de tongen wordt het nu zo lang zamerhand een even standvastige als tonlge affaire. Dank zij het visnamige oer genoeg geweest en het had dan ook niemand verwonderd, Banditisme en honger Zeven soldaten en leden van de desa- wacht zijn te Lewo in Malangbong aan de grote weg tussen Bandoeng en Tasik- malaja op 500 meter van hun post over vallen door een bende, waarbij een kor poraal en een lid van de desawacht sneu velden. Een brengun ging verloren. De bevolking heeft de naburige kampongs verlaten. In kampong Dae. dese Wana- radja in het district Madjenang heeft een bende geplunderd en brand gesticht. Een mandoer werd vermoord. Op zijn lijk vond men een broef, dat de moord ge schied was, omdat de man geweigerd had de bevelen van de Daroe-Islam te gehoor- n. Anderen worden aangespoord om zich met de D.I. in verbinding te stellen als zij hun leven lief hebben. In het onderdistrict TTjiwaringin, regentschap Cheribon is een gevecht geweest tussen het Indonesische leger en een bende van nan. Een lid der bende sneuvelde en ander werd gevangen. Oo zijn wapens buit gemaakt. In Oost-Atjeh zijn in een gevecht met de mobiele brigade bij Djeuram zes leden een bende neergelegd. Zes klewangs. 10 rentjongs, 7 lansen en een karabijn zijn buit gemaakt. In een ander gevecht maak te de afdeling drie gevangenen en ver overde een karabijn en 2 steekwapens. In Banjoemas worden 10.000 mensen met hongersnood in het district Soem- pijoeh door herhaaldè overstromingen. Bij 120 mensen is hongeroedeem gecon stateerd. In Oost-Lombok heerst in desa Rarang onder 1500 mensen hongersnood. Honderd gevallen van hongi oedeem zijn geconstateerd. Bloemlust in Keulen trok 50.000 kijkers Gedurende het weekeinde werd de eerste buitenlandse bloemlustexpositie, In één der Jaarbeurshallen te Keulen, be zocht door ruim 20.000 Westduitsers. He totaal aantal bezoekers steeg daarmee to 49.456, dat is misschien wat minder dai verwachtte, maar zoveel drukte aai de tentoonstellingspoorten, dat die meer malen door de politie moesten worden ge- De vereniging De Hollandse Molen houdt 2 maart haar jaarvergadering te Amster dam. Na afloop zal de heer A. Bicker Caarten uit Leiden aan de hand lichtbeelden spreken over de poldermo lens in het ruilverkavelingsplan Ade bij Leiden en de heer A. J. de Koning restauratiepraatje met lichtbeelden hou- Bij Terschelling Twee schepen op mijn gelopen Voor de tweede maal binnen 24 uui bij de waddeneilanden een schip op ïn mijn gelopen. Nadat zaterdag, zoals gemeld, bij Terschelling het Nederland motorschip Jan ernstig werd bescha digd door een mijnexplosie, werd dagmorgen het Britse schip Adjudant (1350 ton) door hetzelfde lot getroffen toen het rich ten west-zuid-westen van hel lichtschip Terschelling bevond. Een ander schip van dezelfde maat schappij heeft de Adjudant, waarvan de machine onklaar was geraakt, op sleep touw genomen De kustvaarder Jan is zaterdag naai Deöfzijl gesleept. Aan boord was niemand gewond geraakt. Een onderzoek heeft uitgewezen, da' zowel de Jan, als de Adjudant zich bui ten de geveegde route bevonden. De Jan ;r drieëneenhalve mijl buiten. Adjudant één mijl. Vanmorgen is de Adjudant behouden de haven van IJmuiden binnengebracht. Serooskerke is Pisa de haas „Laat Plsa een scheve toren hebben,' zeiden de Serooskerkers op Schouwen- Duiveland), „wij hebben er ook een." Er daarin hadden ze gelijk. De uit de 15df daterende toren van de Herv. kerk stond ongeveer een meter uit het lood. Maar nu is Pisa getroefd. Want de is rechtgezet. Een Vlissingse aannemer en een archi tect uit Middelburg togen enkele weken geleden aan het werk. Er werden stutten gemaakt en stempels gezet. De torenspits il van de toren gehaald toen mi onderste stenenrij ging wegbreken. Toen gebeurde het. Ten aanschouwe van hele dorp werd de toren opgetild tig centimeter toen kantelde hij is en snel werd het gat gedicht. De toren van Serooskerke stond weer recht. Nou ja, er mankeren nog een paar Hongaarse Calvinisten in de verdrukking Volgens Nepakarat, het dagblad van liet Hongaarse communistische vakver bond zijn de leiders van de twee en een half miljoen Hongaarse Calvinisten, bis schop Laszlo Ravasz, voorzitter van het moderamen van de Hongaarse Gerefor- de Kerk, en Laszlo Pap, deken van het theologisch seminarium, ontslagen. Twee weken geleden zijn deze twee leiders in dezelfde krant fel aangevallen. Ook dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris- raai van de Wereldraad der Kerken, HB toen aangevallen, omdat hij, naar het blad schreef, de revolutie had helpen voorbereiden. Nadat dit artikel was verschenen, heb ben de leiders van de kerk een schrijven rondgestuurd, waarin wordt gezegd, dat de kerk zich resoluut moet isoleren van contra-revolutionaire strevingen. De leiders kunnen geen bewegingen in de kerk toestaan welke verdacht kun nen worden een contra-revolutionair ka rakter te dragen of welke in hun uitwer king contra-revolutionair kunnen zijn Bisschop Ravasz, die tijdens de korte overwinning van de opstandelingen, met de leiding van de kerk belast werd, is verbannen naar het dorpje Laenyfalu bij Boedapest. Pap is uit al zijn functies ontzet, be halve uit die van hoogleraar In de theologie. Maar om gezondheidsredenen, aldus het communistische blad, heeft hij tot 30 juni verlof gekregen. Toezicht op kerken In Z.-Afrika. In het parlement is in eerste lezing een wets ontwerp behandeld, dat er o.m. op Is ge richt de Zuidafrikaanse regering controle te geven op kerkdiensten, welke zowel door Europeanen als door Afrikanen wor den bijgewoond. Mr. H. F. R. Dubois is met ingang van 1 maart 1957 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige aan den lande bewezen diensten. timeters aan, maar 't is toch zo goed als recht. „Nu is Pisa aan de beurt," zei de loco-burigemeester en daar waren de 167 Serooskerkers het roerend mee eens. iu eens eindelijk de klad in de fijn- vas gekomen. Zolang er echter nog f 3 voor de lappen wordt gegeven en aanvoer van 20.000 kilo zoal: lerdag gebeurde, zijn de vissers t» den. Schol komt er inmiddels ook vol doende, al liggen de prijzen evenver uit- als de kwaliteiten. Een kist Noord schol haalde zaterdag graag f 40 in dc ,zet"-variëteit, maar van de kust kwam :r een dikke f 20 voor dezelfde hoeveel heid. Wie weet, dat de goede schol altijd Engeland kan, maar dat het binnen land de magere kustschol neemt, heeft al een verklaring. Als gevolg vai geringe binnenlandse, vraag gaat dl zet van Noorse jloeharing. maar stroef, waarbij de aanvoeren van de grote log gers en trawlers dan ook nog moeten worden ingecalculeerd: de binnenlandse vraag is daar wel mee gedekt en de c servenfabrieken kunnen de Breskens-a voer meestal wel gebruiken. Twintigduizend vaten haring gaan naar Oost-Duitsland Met de Oostduitse instanties is o\ eenstemming bereikt over de levering van 20.000 vaten gezouten haring. Deze levering hangt samen met het in augus tus vorig jaar door de Nederlandse bond van haringhandelaren .met Oost-Duits- 'land gesloten contract, waarvan de uit voering door betalingsmoeilijkheden Oostduitse zijde werd gestagneerd. Met deze 20.000 vaten, die voor 10 maart len worden verzonden, bedraagt de totale uitvoer van gezouten haring van de teelt 1956 naar Oost-Duitsland 63.538 vaten. Naar Nederland? Turkse opera over Vincent van Gogh In Ankara is dezer dagen de premiëre gegaan van de opera „Vincent van Gogh" van de Turkse componist Nevit Kidalli. De uitvoering is een groot succes gewor den en de Ned. ambassadeur in Ankara, dr. M. I. Savelberg, was zeer onder de in druk. „Terwijl ik er naar zat te luiste ren wist ik wat helmwee betekent. Ik zag Holland en ik weet, dat de hele Neder landse kolonie in Ankara voelde zoals ik. De bezetting was eerste klas. De muziek Ambtsjubileum dr. G. Visser. Donder dag 28 februari zal dr. G. Visser, Herv. emeritus predikant te Amersfoort, zijn 60- jarig ambtsjubileum vieren. Dr. Visser werd 2 april 1873 geboren. Hij studeerde te Leiden en in 1897 werd hij te Kwadijk in het predikambt bevestigd. In 1899 trok dr. Visser naar Neede, welke stand plaats hij In 1901 met Tiel verwisselde. Een jaar later verbond dr. Visser zich aan zijn laatste gemeente te Assen, die hij diende tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1937. rfeellelijk): trawler,: IJM 28—25.20 1 rawler—22.400; loggers: SCH 5-. 283—7130, KW 70—8960. 16—6430. 37—6500. 175 •ringen fge- —23.00OT UM 25.000, 114—2500; 2640, 17—2890, TX 96—3300. 160—3480, KW 65—1140. 793200, 2400, 210—2190, 31—3170, IJM 45—2470, 22— 4000, 28—3560. Copyright P. I. B. Bo, 6 Copcnhpgpn zeer modern en mooi," aldus dr..Sa velberg. Er bestaat volgens de ambassa deur een zeer grote mogelijkheid dat de opera spoedig in Nederland zal worden opgevoerd met de Turkse bezetting er de componist als dirigent. Componist Kodalli ontleende zijn li bretto aan de Van Gogh-roman van Ir ving Stone: „Lust for life", die ook .de basis vormde voor de Van Gogh-film. Ko dalli studeerde aan het Conservatorium in Ankara en werkte van 1948 tot 1953 in Parijs onder Honegger. Hij schreef Orkestsuite, een Symfonie, een Sinfoniette en verscheidene kamermuziekwerken. De Opera „Vincent van Gogh" heeft vier scènes: te Londen, Etten, Arles en dakkamer waar Van Gogh een eind zijn leven maakte. Toverballen voor een goed doel (Van één onzer verslaggevers) Het Nederlandse volk zal In het vi jaar de gelegenheid krijgen zijn snoeplust op menslievende wijze bot te vieren. Onder leiding van de Nederflandse jeugdgemeen schap zal de jeugd van ons land vier miljoen toverballen aan de man brengen, die voorzien zijn van een prijsaandui ding. De oud-vaderlandse lekkernijen zijn verpakt in doosjes van vier stuks. De prijs zal een gulden bedragen. Het zal een actie door en voor de jeugd worden, want de baten zijn bestemd voor de jonge Hongaarse vluchtelingen. Om de verkoop door jeugdorganisaties aantrekkelijk te maken zullen groepsprijzen beschikbaar worden gesteld. Bovendien zal in elk doosje een vraag worden afgedrukt. Het antwoord kan op een briefkaart worden geschreven, waarop men een bepaald be drag aan postzegels moet plakken om mee te dingen naar extra prijzen. De opbreng sten van beide acties worden verdeeld tussen het Nationale Comité en het Rode

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9