MANCHESTER - TINNEROY ZONDAGSBLAD Bij ons moet bloemenschikken nog een hobby worden KOEKJES van de BAKKER LEKKERDER U.V.V. dubbel op SCHOONMOEDER Kind van de rekening ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 IN 'T BUITENLAND TOT KUNST VERHEVEN Fail werkmansgoedtot japonstof Vindt u het ook zo „rijk" klinken, als iemand het heeft over een tapijt met een hoge pool? En de gedachte aan een tapijtje dringt zich dan onwillekeurig op als poolweefsels voor kleding ter sprake komen. Inderdaad, vinden wij, hebben fluweel, corduroy, tinneroy, peau de peche, enz. wel iets weg van een tapijtje. Het is zo dicht en stevig, toch soepel, zo warm van kleur en je kunt de opstaande draden tussen duim en wijsvinger heen en weer bewegen. Bloemen geven aan een kamer iets levende: het bewijs, dat er in die kamer gewoond wordt en zij werken op de binnentredende even weldadig in als een vrolijk brandend houtvuur of een gezellig tikken de klok, schrijft Cita van Zanten in haar boek „Spelen met bloemen". En ze voegt er aan toe: „Waarom nemen we dan niet wat meer moeite om ze op hun best te laten uitkomen?" Het schikken van bloemen is in lan den als Amerika. Engeland en Zuid- Airika uitgegroeid van een „hobby" tot kunst in alle lagen van de bevol king. In ons land is men aan de „hob by" nog maar nauwelijks toe, al zijn er wel vrouwenverenigingen, die naast de cursus fijne keuken of tafel dekken ook een cursus bloemenschik ken organiseren. Afgezien nog van sommige vooruitstrevende scholen,, waar meisjes „les" krijgen in deze kunst. Het boek van Cita van Santen, dat uitgegeven werd bij Boucher in Den Haag is niet het eerste en zal ook wel niet het laatste boek zijn dat over bloe menschikken verscheen. Maar wel i.« het een bijzonder duidelijk en prettig ge schreven boek. niet al te populair, maai te wetenschappelijk. Spelen Dahlias zijn moei lijke bloemen om mder hulpmiddel schikken, om- igd - de i ■allen gen, zodat men tegen de achter kant aankijkt, ff an- neer achter op een platte fi loden prikker van royaal vastgeplakt, kan een bosje-vi geschikt worden Fluweel is al heel oud en be kend, maar de corduroy's en alles wat daarvan afgeleid is, kennen we eigenlijk pas sinds de laatste wereldoorlog. Deze ,,roy's" berus ten op het principe van manches ter, de stof voor de werkkleding. PRINCIPE Dat principe komt hierop neer: in de weefsels, vervaardigd met een sterke, al of niet getwijnde katoenketting worden 3 maal zo veel inslagdraden als kettingdra den -per vierkant stukje doek ver werkt. Een paar kettingdraden worden steeds overgeslagen, an ders kan al dat garen, soms 60 a 80 draden per cm. er niet ingesla gen worden. Ontelbare kleine boog- jes. netjes in rijtjes in de lengte richting. ontstaan op die manier Machinaal worden deze boogjcs doorgesneden, terwijl de platbin- dende inslagdraad voor bet ver band in het weefsel zorgt. De door gesneden eindjes garen worden tol pluimpjes geborsteld en zo ont staat dan de pool van het weefsel. DUURZAAM Een stevige, duurzame stof, de ze manchester, maar toch had het nadelen. De stof kon kaal worden door pool-uitval. Maar door de toe passing van thermoplastische plas tics (hetzelfde soort soepele plas tic dat voor emmers en tafelkleed jes gebruikt wordt) werden de ga rens zo geappreteerd, dat de stof ook na het wassen in goede .con ditie bleef, dus niet hard en brok kelig werd. De pool wordt nu dus vastgehouden en vandaar dat men spreekt van poolvastheid. NADEEL Een ander nadeel, dat nu ook overwonnen is. is het pletten. De katoenvezel is nl. betrekkelijk slap en onveerkrachtig. Om dit te be strijden is thermohardende plastic toegepast, en als het ware in de vezel ..gebakken". „Dubbel p.v.", poolvast en piet- vrij is de tinneroy, die in septem ber van dit jaar door de fa. Van Heek in Enschede, die het fa brieksmerk Schuttersveld voert, in de handel wordt gebracht en die dus beide eigenschappen in zich zich verenigt. tllemaal t tal de r hun ïcht. mkruid gebruikt. „Spelen met bloemen" de titel duidt trouwens al aan dat de schrijf ster het liefst de nadruk wil leggen op het plezierige element in het bloe menschikken, over de voldoening die i er van heeft, als een bloemstuk- je, met eenvoudige materialen sa mengesteld, goed is geslaagd. Of men nu bloemen uit de eigen tuin plukt, aan een karretje of in een bloe menwinkel zijn keuze maakt dat doet er niet toe. Als het maar niet zó is: stukje van de stelen, water in vaas, bloemen er in, hup, klaar. Een beetje plezier, een beetje liefde, tijd en geduld, een paar eenvoudige, technische hulpmiddelen en men komt al een heel eind. De bloemprik- ker komt daarbij op de eerste plaats, maar ook een pannespons en plastic plakband (dat kr-uiselings over een schaal of vaas wordt gepannen, zodat een netwerkje ontstaat, waartussen bloe men gestoken kunnen worden) kunnen dienst doen. Wat de vazen betreft is Cita van ten de mening toegedaan, dat een druk -bewerkte vaas de aandacht teveel van de bloemen afleidt en de totaalindruk rommelig en druk maakt. Wel kan men, vindt zij, een bewerkte vaas een enkele maal gebruiken voor een simpele groe ne tak als beuk. berk. coniferen, jon ge eik of voor kale takken, zoals bemos te Larix of Larixtakjes waaraan kegel tjes zitten. Ook een mooi gevormde bloe semtak kan dienst doen, maar dan zijn die takken of bloemen toch onderge schikt aan de vaas en dienen allen om de aandacht nóg meer op de vaas te richten. of San- - met alles er op en er bij U eet natuurlijk wel eens nasi goreng, thuis rif in een restaurant? En hóe eet u het? Ja goed, met lepel en vork maar ook met alles wat er op en er bij hoort? Zoals het buitenlanders maar zelden zal lukken een echte Hol landse erwtensoep te brouwen, zo slagen Hollanders, als ze tenmin ste zelf aan het kokkerellen gaan, er nog niet zo vaak om een In disch of Chinees gerecht een écht oosters tintje te geven. met een nauwe hals kele tak in te zetten, volgt al uit het, voorgaande. Verder raadt ze aan om zo-| veel mogelijk effen vazen te nemen en dan liefst in pasteltinten. Soepterrinen. juskommen en wijnglazen kunnen ook! dienst doen! Het interessants zijn wel de hoofdstuk- ken „Opbouw" en „Harmonie", die hun; waarde niet in het minst ontlenen aan de duidelijke tekeningen. Belangwek-i kend is dat wat geschreven werd over! de kleur van bloemen,ofschoon het hier; en daar voor de doorsnee huisvrouw wel iets te hoog grijpt. Daarentegen zal het hoofdstuk over ..Stijl" en vooral de his torische bijzonderheden zeker haar be langstelling hebben. Bijzonder mooi is het fotomateriaal, waarschijnlijk om technische redenen in zijn geheel achter in het boek op genomen. De bloemenschikkingen zijn hierbij nl. volgens de seizoenen ge rangschikt en qeven stuk voor strik zoveel aardige en artistieke ideeën dat de lust tot het gemaks-1 Bekend zijn de ve tafels, waarbjj zo n houdingsgfwys mas gaat voornamelijk gangen geen eet dan ver- nig rijst, het bijgerechten. i bij Maar welke bijgerechten behoi nasi en welke by bah mi? U moet dit i maar onthouden (wy boorden het op een rondgang door de fabriek van de jubilerende Conimex in Baarn) dat nasi kruiderig en niet vet is. en bahmi, het ehinese gerecht dus, zoet en wel vet. Chinezen verwerken veel varkensvlees, iets wat de Indonesiërs niet doen. Zy zyn mohammedanen, een varken is voor nieuwe rysl betekent dat, met boeinbo nasi goreng (boemboe-kruideii i nn oedang kering (gedroogde garnalen Over dat alles heen komt een spiegelei wat uitjes en augurken. De bijgerechten bestaan uit saté 1 gekruid vlees aan bamboestokjes terd), emping melindjo (planl kroepoek), kroepoek oedang la kroepoek), atjar (zoetzuur) va: kommer, mango chutney (zoetzi mangga, een soort vrucht, met krenten enz.) en ten slotte sanihi i dier. Zü i prken lelyk karbouwen en geiten- niet nodig, u m tjes ham doorlu schotel bestaat Hollandse nasi goreng ig er best dobbelsti en werken. De hoofd- dan uit „baroe i goreng (gebakken s 1 U mag er bier by drinken of ander spuitwater. En denkt u er wel om, da ketjap, de sojasaus, eigenlijk alleen maa by dp bahmi (waarover we de volgendi week iets meer zullen vertellen) hoori Om melk te schenken of om het niet te doen Voor degenen, die het nog niet weten, in huishoudelijke zaken kunt u plastic melkflesafsluiters krijgen. In het midden zit een beweegbaar haif bolletje, dat de opening afsluit. Eén tikje er tegen heeft er een soort schenkkurk van maakt. Hygiënisch en practisch! Ongetwijfeld zult u van het complete theeservies dat u met uw verloving of huwelijk kreeg, het melkkannetje zeker nog wel „over" hebben. Het is nl. van die voorwerpen, die het minst ge bruikt worden, omdat men tegenwoordig niet zo vaak meer melk in zijn thee drinkt. Voor degenen, die het wèl doen, j'n klein poppeservieskannetje vol doende voor het „enkele drupje". In die grote kannetjes blijft de melk n staan en wordt zuur. jammer! Gebruikt u dat kannetje dan voor het warme ter. voor degenen die de thee niet zo sterk wensen. doorgesneden, ook hier stuk i oor stuk in di gestoken worden, maar als dn hele rij gebeurd is en de mac draaien, is de hele lap cordur keer klaar. Daarna volgt nog h opborstelen, finishen ensa „Dat is m'n eer te na", schreef eenwegen tegen hel bankclbakkersprodukt. abonnee uit Rijsoord, naar aanleiding; We hebben weliswaar niet beweerd, dat van onze opmerking, de vorige week, we de bakkerskoekjes „veel lekkerder" dat in de meeste gevallen het lekkers vinden dan de eigengebakken, maar we- dat thuis gemaakt wordt, niet kan op- willen mevrouw B. de R. toch gaarne} 'het woord geven. Haar bakker komt el-; ke dag koffie drinken en vindt I De linkse figuur is fout. De plaatsing van twee topbloemen op dezelfde hoogte geeft een plomp effect. Dit gebeurt vaak bij het gebruik tan vier bloemen. Op de rechtse figuur is de driehoekvorm aan gehouden. waardoor het effect beter gebalanceerd werd. De Unie van Viouwelykc Vrijwilligers in Apeldoorn heeft concurrentie gekregen, lezen wij in „Raad en Daad", het maand blad van de U.V.V. Er is daar namelijk enige lyd geleden een korps hoornbla zers en tamboers opgericht, die zich ook U.V.V. heeft genoemd, alleen hebben de letters een andere betekenis en wel: Uit Vriendschap Verenigd. Nu kan men over zo'n naa.nsovereenko.nst gaan kibbelen en zeggen: wy heetten zo eerder dan jullie maar dat heelt de U.V.V. (de vrouwelijke) van Apel doorn niet gedaan. Wel hebben ze con tact met elkaar opgenomen en gebleken is, dat de (mannelijke)) U.V.V. van plan is, in de toekomst verschillende festiviteiten op te luisteren. Misschien is het ook wel niet uitgesloten, dat de heide U.V.V.'s, hoe verschillend van doelstelling ook, samen nog eens naar buiten optreden. Een bejaarden- middag met thee van U.V.V. en muziek van de U.V.V. bijvoorbeeld.... Over haar worden nu niet bepaald veel gunstige gedachten gekoesterd. Haar geef je een cactus, als ze jarig is. Toen ik onlangs dat oude boekje van dr. Abraham Kuyper „Vrouwen uit de Heilige Schrift" eens op sloeg, las ik daarin tot mijn verbazing, ten aanzien van de schoonmoeder de niet bepaald vriendelijke opmerk-ng: .Jdenige tchoon- moeder maakt het er dan ook naar." Is dat zo? Of waren in die „goeie, ouwe tijd" de schoon moeders over 't algemeen zul ke Xantippes? Zijn die haai baaien van schoonmama's er tegenwoordig nóg? Zo ja. dan ben ik blij. dat Mt ze niet ken. Zelf bezit ik esn schat van een schoonmoeder. Daar Ik onlangs tot de waarde van aanstaande schoonmoeder op geklommen ben, vind ik het de moeite waard mijn ge dachten eens over die schoon- moederlijke staat tv laten gaan. Ik geloof, dat wij hel met de schoonzonen over 't algemeen wel goed kunnen vinden, zoals de verhouding: schoonvader en -doohter oók heel aardig kan zijn. Maar wat de schoonmoeder— schoondochter-verhouding be treft, ligt het weer even an ders. 't Is niet voor niets dat di stelling burgerrecht verkre gen heeft: „Als ccn dochter trouwt, krijgt i bij, als trouwt, verlies je er één." Tóch ben ik ervan over tuigd. dat wij ook met onze schoondochters een pracht- verhouding kunnen hebben. Die a.s. van mij heeft ten minste al een grote plaats in m'n hart. De éérste opgaaf, die wij, moeders met blijd schap èn een tikkeltje zelf verloochening hebben te vol brengen is: op de tweede plaats gaan staan. Hoe spon taner wij dit doen, in de vas te overtuiging dat dit de van God gewilde gang van zaken is, des te groter zal de plaats zijn, die wij in het hart onze zoon bew maar het éérste stapje ach- Later kunnen we nog voor moeilijker opgaven komen te staan. We kunnen met be- zorgrlbcid bv. dc slechte huis houdelijke kwaliteiten van on ze schoondochter aanzien Maarzég er niets van! Laat ze maar aantobben die kinderen. Aldoende leert zij het wel. Zijn wc zelf óók niet dikwijls door scha en schan de een beetje wijzer gewor den? 't Wordt soms nóg er ger. U bent het totaal niet eens met de opvoeding, die aw kleinkinderen krijgen. Vooral als u bij uw kinde ren Inwoont, zal de opgaaf: u er beslist niet ongevraagd in te mengen, een uiterste aan zelfbeheersing van u vragen Alle grootouders zien wel is dingen in de opvoeding •jvvi hun kleinkinderen, waar- .nn zij zich inwendig groen -*• reel ergeren. Meestal is jp het moment zélf zwijgen - hee) r dan maar goed aan denken, hoe nijdig u zélf geworden zou zijn, (misschien herinnert u zich zelfs nog wel zo'n voor val) als uw ouders zich ge mengd hadden in een conflict tussen u en uw kind. Natuur lijk kunnen de schoonmoeders later onder vier ogen met zoon of dochter, deze eens rustig hun bezorgdheid ten aanzien van de kleinkinderen meedelen, er in alle liefde Liefde op te brengen voor kinderen in hun huwelijk on- Dit is nog gelukkig maken, is welhaast onmogelijk. Wèl is ook hier weer geboden: houd u er zo veel mogelijk buiten. Kies tij dens een scène tussen de echt genoten niet openlijk partij voor uw éigen kind. Loop dan kunnen zeggen: „Menige schoondochter maakt het er naar." Dat kunnen óók zelf zuchtige, liefdeloze wezens zijn. Waarom nu juist één ca tegorie uit het verdorven mensdom te pikken en die aan de kaak tc stellen? Wij ontmoeten in de bijbel ook schoonmoeders. Ik denk nu aan twee erg lieve. Uit het Oude Testament: Naomi en uit het Nieuwe Testament: de schoonmoeder van Petrus. Ruth en Petrus hadden schat ten van schoonmoeders. Uil Lukas 4:38. 39 blijkt ons dat Petrus' schoonmoeder bij hem inwoonde. Iets wat te genwoordig ook wel voorkomt èn helaas dikwijls veel ellen de voor beide partijen mee brengt. Lukas, de dokter ver telt van Petrus' sehoonmoc- Niet als een heersende, alles bedillende schoonmoeder, maar zij diende in liefde. Van het Griekse woord dat hier staat is nl. ons woord diaconie afgeleid. Uit dit die nen zien wij haar vroomheid en geloof stralen. Zulke schoonmoeders wor den maar niet geduld in huis, maar worden door allen zeer geliefd. Zou het zó in elk huis waar de Here wordt gevreesd, niet Een ere-saluut aan zulke schoonmoeders, die er heden ten dage óók nog vele zijn. Wie maakt er eens een ode op de schoonmoeder? MARGARITHA. Aan mevrouw J. L.-B. te R. t u meelevende le- gaven mij enkele i op. Twee Overpeinzingen van Margaritha maar liever weg, om op een stille plek voor die twee ru ziënde mensenkinderen te bidden. Ik denk zo: wie een lieve, wijze moeder is, zal toch ook als schoonmoeder zo zijn? De jaloerse, kijvende schoonmama's, door wie haar zusteren in zo'n ongunstig daglicht zijn komen te staan zijn beslist óók geen verstan dige, maar egoïstische moe ders geweest. En dan zouden we in tegenstelling tot Dr Kuypers opmerking óók nog der, dat zij bevangen was door zware koorts. De fami lie maakt zich ernstig be zorgd, want Markus meldt, dat zij terstond met Jezus over haar spraken. Jezus bestrafte die koorts en deze verliet haar. En dan zien wij in het volgende zin netje deze vrouw ineens ten voeten uit. „Onmiddellijk stond zij op ?n diende hen." Zij laat zich vis pas herstelde zieke niet bedienen, maar zij diende. zij goede ervaringen opdeii of die van anderen vernamen. „Dc Hezenberg" te Hattum en Chr. Rusthuis „Oranje- stein" te Amerongen. Me vrouw M. L. te R., die laatst genoemd adres opgeeft, no teert daar nog hel volgende bij: „Als u financieel zwak staat kunt u bij het C.N.V., dat nauw samenwerkt met „Oranjestein" een aanvrage indienen en de Bond betaalt 50 pet. Mocht u lid zijn van de Ncd. Chr. Vrouwenbond dan betaalt het Magdalena- fonds 6 weken voor u. Me vrouw L. was zélf driemaal in zo'n rusthuis en raadt het iedere oververmoeide huis- Dank dames voor deze tips! eigengebakken koekjes heerlijk. Welaan, hier komt haar recept. Beno digdheden: 250 gr. margarine, 350 gr. bloem, 200 gr. suiker en een half thee lepeltje dubbelkoolzurc soda. De boter als het nodig is een beetje verwarmen, suiker doorroeren en bij beetjes de ge zeefde bloem plus de dubbelkoolzure so da. Alles goed dooreen kneden en er een rol van maken, ter dikte van een leverworst. Van deze „worst" worden plakken ge sneden van ongeveer een halve centi meter dikte. In de warme oven worden ze lichtbruin gebakken. Bewaar een stopfles, dgn zijn ze na veertien dagen nog goed. De ongehuwde werkende vrouw is in de huidige sociale en fiscale wetgeving het kind van de reke ning, schrijft de Telegraaf. Volgens het nieuwste advies van de S.E.R. moet ook de onge huwde vrouw meebetalen aan de algemene weduwepensioenverze- kering, een tegenstrijdigheid, die velen terecht als uiterst onbillijk zullen beschouwen. Deze onbillijkheid is waarlijk niet de eerste. De ongehuwde vrouw moet voor haar algemeen ouderdomspensioen van 846 procentueel dezelfde premie beta len als de mannen, die echter in het al gemeen 1404 per jaar zullen ontvangen. Voor dezelfde ziekenfondspremie krijgt de werkende vrouw slechts ccn genees kundige verzorging voor zich alleen, de de gehuwde man ontvangt deze verzor ging voor zijn gehele gezin. De kans is zeer groot, dat de ongehuwde vrouw straks ook nog moet meebetalen aan de kosten van de algemene kinderbijslag verzekering! Men zou zich op -het standpunt kunnen stellen dat de kosten van alle maat schappelijke en sociale voorzieningen door alle Nederlanders gelijkelijk moe ten worden gedragen. Maar aanvaardt men dit principe, dan moet op de kortst mogelijke termijn een einde komen aan de strafklasse. waarin de ongehuwde vrouw voor de loon- en inkomstenbelas ting geplaatst is. Ook de gelijke belo ning voor mannen en vrouwen zou dan in plaats van .een dode letter realiteit moeten werden. De huidige situatie is onsociaal en on rechtvaardig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11