ESCAFE Bloemlust-expositie heden in Keulen geopend VISSERIJ EN MARKTNIEUWS In gezinsbedrijven wordt vaak met teveel krachten gewerkt RHEUMIN Zoals U deze week heeft kunnen lezen in de couranten H. WALENKAMP ZONEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 20 FEBRUARI 19 Belangrijk Nederlands experiment ROEl.Oh ARENDSVEEN Ons Aller Belang hield zijn jaarvergadering De kleinhandelaarsvereniging in groen ten en fruit Ons Aller Belang heeft in café Heemskerk haar jaarvergadering ge houden. Voorzitter H. F. van Ruiten zegde dank voor de ondervonden medewerking voor de propaganda-avond, die door ruim elfhonderd personen was bezocht. Secretaris L. Hoogenboom bracht hierna een jaarverslag uit en penningmeester P. van Zanten kon een batig saldo melden. De heer J. van der Meer merkte namens de kascommissie op, dat alles in de beste orde was bevonden. De heren Th. l'Amie en H. van der Meer werden in-de nieuwe commissie gekozen. De heer H. F. van Ruiten werd opnieuw tot voorzitter be noemd. De voorstellen van het bondscongres, dat dit jaar in Rotterdam wordt gehouden, werden uitvoerig besproken De heren H. F. van Ruiten, L. Hoogenboom en P. van Zanten zullen de vereniging daar ver tegenwoordigen. boerenkool 37—40, groene kool 10—12. WOERDEN. 20 februari. Kaasmarkt. Aan- >er 5 partijen. Notering 2.40—2.45. Handel matig SCHEVENINGEN. 20 februari. Bcsommin- :n: trawllogger: SCH 314—6825; loggers verse tring SCH 72—1.3.480 Notering verse haring 1.60—19.90 per 50 kg. Kuslvissers: SCH 126— 120. 68—1295. 65—3120. SCHEVENINGEN, 19 februari. Aangevoerd 2043 kg garnalen. Notering e.xportgarnalen 2.33- 2.47 per kg. handclsgarnalcn 2.49—2.51 per kg VLAARDINGEN. 20 februari. Vangstbe- ichten. Gisteren besomde te IJmuidcn de vis- rawler VL 27 f 14.750 aan verse vis. Vanmorgen vas te IJmuidcn aan de markt de motorlogger VL 199. 1JMU1DEN. 19 februari. Prijzen per kg :ilbot 340—260. gr. tong 315—280, grm 280- 245. kim. 310—265, kl. 1 340—315. II 300—270 70—200; per 50 kg: tarbot II 140—98 schartong 55. gr. schol 26—20, grm n. 51—27, kl. I 50—27, II 36—17, schai 31—18. bot 12—9. verse harine 22—12. makree' - - gr. schelvis 54—34. grm 52—37. kim. 36 :l. 1 51—44. II 48—26, wijting 36—13. 4028, midd 35—25. kl. 37—26. kl haai 33—31. ham 120—102, poontjes 23—18. kl -30; per 125 kg: gr kabeljauw 146—58. gr. koolvis zw 56—38. wit 82—76, gr. leng 70-51. Aanvoer 6340 kisten IJMUIDEN, 20 februari. Besommingen I awler: I—M 10—13.100; loggers: SCH 153— Reeds veel belangstelling van Duitse pers (Van een onzer verslaggevers) DE EERSTE NEDERLANDSE BLOEMLUSTEXPOSITIE in het buiten land is vanmorgen in één der Keulse messehallen geopend. De ten toonstelling duurt tot en met de 24ste, vergt ruim honderdduizend mark aan kosten en komt onze bollenkwekers dus duur te staan. Aan de andere kant echter kan ze onze handelaars gunstig beïnvloeden, want West- Duitsland moge de invoer van bollen hebben gecontingenteerd, de beper kende maatregelen zijn zó weinig verstrekkend, dat er voor ons van praktisch vrije export kan worden gesproken, hetgeen inhoudt, dat de stichting Bloemlust zich met recht op de wel zeer belangrijke en zeker nog niet verzadigde markt van de Bondsrepubliek heeft gericht. Slaagt dit experiment, dan mag worden verwacht, dat de bollenexport in de toe komst onze deviezenpositie jaarlijks met nóg meer dan het nu toch al aanzienlijke bedrag van 200 miljoen gulden zal versterken. Dit is een hoekje op de Bloem lust-expositie in Keulen, die vanmorgen door de burge meester van de Domstad is geopend. Foto Mieloo. als de heer C. J. de Vroomen uit War mond, voorzitter van de technische com missie. Onovertroffen zeide de heer De Vroomen, en hij bedoelde de voortreffe lijke kwaliteit van de bloemen; ondankr het toch altijd veel vergende transport in vrachtwagens. De enkele Duitsers die over de ten toonstelling liepen, zeiden uit de grond van hun hart „Wunderbar Het is te hopen, dat deze v(|f tentoon- steillngsdagen zeer velen van hun landgenoten zullen gaan kjjken en het hen nazeggen. Dan komen die 125 duizend mark tentoonstelllngskosten er ook wel uit. Men is er in de Bollenstreek, waar de belangstelling voor deze proef bijzonder groot is. ongetwijfeld op gebrand, te we ten, of er tekenen zijn. die voor dit ex periment succes of falen aankondigen Een heel gunstig teken was gisteren, dat de Westduitse kranten veel belangstel ling toonden voor de persconferentie, die 's middags werd gehouden. Jhr. mr. dr. O. F. H. A. van Nispen tot Pannerden. voorzitter van de Koninklijke Algemenp Vereniging voor Bloembollencultuur en eveneens voorzitter van het Centraal Bloembollencomité. heeft er onze Duitse vakbroeders verteld van alles wat aan deze tentoonstelling is voorafgegaan. Hoog peil „Het gaat er ons om," zo zei hij. „Duits land te tonen op welk hoog peil d< bloembollencultuur in Holland staat. Wi; willen bijvoorbeeld vooral de Duitse vak lieden laten zien, hoeveel nieuwe soor ten tulpen .we de laatste jaren alweer hebben gekweekt De Duitse journalisten noteerden verder uit de rede van Jhr van Nispen tot Pannerden. dat hun land in 1956 de tweede belangrijkste afnemer van Hollandse bloembollen is geworden Vandaar dat de tentoonstelling van de honderdduizenden bolbloemen naar Duits land is gekomen." „En waarom nu juist naar Keulen," zc vroegen de journalisten. „Omdat Keulen de grootste stad van het Rijnland is zo dicht bij Nederland ligt. En bovendien omdat hier deze maand de grote Duits tuinbouwtentoonstelling wordt gehouden, onmiddellijk volgend op de Bloemlust- expositie. Terwijl in de Keulse messehallen één plaats deze persconferentie aan gang was. werd ergens anders in enorme gebouwencomplex de laatste hand gelegd aan de opbouw van de bloemen tentoonstelling. van der Lee, was die opbouw klaar. Er t alleen nog hier en daar wat wor den afgewerkt en daarmee waren dan rl •eertig grote vrachtwagens materiaal rerwerkt. De tulpen, narcissen en hya- :inten stijlvol uitgestald over een maan- iikkelvormig zaaloppcrvlak van 9000 vier kante meter, de 70 ton graszoden, 15 ton itenen en 8 ton planken en dennenbalkcn vaarvan grote pergola's waren gemaakt. ;en sierlijk tuinhuis midden in de hal :n sparren, dennen en 1500 bloeiendr Overal zag men de zachtbruine kleur, an turfmolm, waarvan 1200 balen moes ten worden geklopt. Tot vanmorgen toe werd er gewerkt. De heer Van der Bergh Smit uit Noord- wijkerhout was er bezig, de aanwijzingen de totaalarrangeur, de heer W. Buur- uit Oegstgeest. opvolgend. De heei Buurman op zijn beurt pleegde nu er overleg met de heer Van der Hens' de firma Koper uit Bennebroek. die de aanleg In grote lijn regelde. Stijlvol KOUDEKERK A. D. RIJK Plattelandsvrouwen hadden filmavond De afdeling van de plattelandsvrouwen bond belegde een filmavond in samenwer king met de Hollandse Mij. van Land bouw. De burgemeesters van Koudekerké en Hazerswoude waren er ook, alsmede wethouder Van Vegten. De heer J. G. Witpen sprak in deze gadering over de Kon. Noord-Zuidhol- landse Reddingmaatschappij en vertoonde er een film van. Ontstaan, ontwikkeling en tegenwoordige werking van deze ganisatie werden belicht. De nadruk werd erop gelegd, dat alles vrijwillig gebeurt. Ook de 460.000 die per jaar nodig zijn. komen uit vrijwillige bijdragen. Het Ned. reddingsmateriaal staat aan de spits. Langs de kust zijn 35 stations. Bij het redden van schipbreukelingen speelt de radiotelefonie een grote rol. Ook behan delde de heer Witpen verschillende stellen. Met grote handacht werd ook de film gevolgd. Mevrouw v. d. Dool-v. d. Harst sprak aan het eind woorden van dank. OVDE WETERING Gezellige feestavond De afdeling Alkemade e.o. hield gi avond een feestavond. De voorzitter de afdeling, de heer H. van Harten, open de de bijeenkomst, waarna hij de leiding overdroeg aan de heer A. Nederveld, voorzitter van de feestcommissie. De vele aanwezigen genoten van de muziek, die onder leiding van de heer W. van Driel ten gehore werd gebracht. Een collecte voor D.E.L. bracht 12,30 op. yieuivs voor en van Alphen a. d. Rijn KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 feb aspecn 13.600. VL 199—10.700. 97—770. KW 52—5200. 1013.400. kotters: IJM 221—6130. 200—8660. 11—6260. 4—3630, KW 61—694, 71—1870, 94— Congres in Wassenaar over De grote stad Van 21 tot 24 maart zal te Leiden en Wassenaar het jaarlijkse congres van de sociale interacademiale, de Ned. Fe deratie van Universitaire Studie-vereni gingen in de Sociale Wetenschappen worden gehouden als centraal thema voor dit congres is gekozen „De grote stad". Officiële opening donderdagmiddag 21 maart te Leiden In het groot auditorium van het academie-gebouw, met een rede van prof dr. Sj. Greenman over: „De grote stad: gevulde vorm. onthulde in houd?" Het congres wordt vervolgens op het conferentie-oord „De Haven" te Wasse naar gehouden. Vier papegaaien wee terug in Artis Vier van de zeven ontvreemde en n|| Duitsland uitgevoerde papegaaien weer op hun stokken in Artis De D se politie vond de dieren bij een chense dierenhandel De eigenaar v winkel wist niet meer van wie 1 edel-papegaal en de drie loeri'6 ha kocht, maar toen de politie hem di van de in Dusseldorf gearresteerde e de diefstal verdachte Karl Lück liel herkende de wink direc Na; rige edelpapegaai c 'oeri wordt nog scherp uitgekeken gelijk heeft Lück een handlanger ge Kernenergiedeskundige bi het Amsterdamse GEB De afdeling elektriciteitsvoore van het gemeentelijke energiebedrijf Amsterdam zal een werktuigbouwk dig ingenieur aan zijn staf verbinden, zich speciaal met de kernenergie bezig houden. Tevreden De heer Van der Henst had nachten liet van dat „bakbeest van een zaal" unnen slapen. Maar hij zag er gister- vond toch tevreden uit; even tevreden Voorstellen aan de raad De heer J. Visser wenst voor woning- ouw van de gemeente aan te kopen een perceel bouwgrond aan de zuidzijde van de Anna van Burenlaan. De grondprijs is 19 per ca. vergoeding per leerling voor het bijzonder voortgezet lager onderwijs wen- 3. en W. voor 1957 tc bepalen op 90 per leerling, indien de kosten van in standhouding wel en op ƒ84 per leerling, indien de kosten voor de instandhouding van de schoolgebouwen niet ten lasite van het schoolbestuur komen. Voor het buitengewoon lager onderwijs wordt 72 per leerling voorgesteld, i in verband met de uitbreiding vai BENTHUIZEN Ontspanningsavond Morgenavond om half acht houdt de af deling Benthuizen van de Bond van plat telandsvrouwen een ontspanningsbijeen komst in het verenigingsgebouw. De heer Oosterwelder uit Amsterdam zal Het of fensief in de Zwartebijlsteeg voordragen Voorlichtingsmiddag te Lisse Wekelijkse keuring in Haarlem Het was maandag in de Haarlemse keu ringszaal wel heel goed te merken, dat de bloemen naar elders *Un gebracht om te worden tentoongesteld. Telden we altijd de inzendingen per honderd, nu vulden slechts enkele tientallen de tafels. Intus sen was het toch wel dc moeite van het komen en aanzien waard. Vooral fraaie narcissen vielen te bewonderen. We noteerden bijvoorbeeld een zeer goede collectie van J. W. A. Lefeber, Lisse We noemen: Victoria Los Angeles. Ingrld Weldon, Rcnate Tebaldi, Jessy Björly, Carlo Perosi, Don Lorenso en Prlncesse Gracia. Trompet Golden Top was in grote hoeveelheid en prima con ditie aanwezig, ingezonden door G. A Verdegaal, Noordwijkerhout en J. H. Rij- kelijkhuizen, Hillegom. Daarnaast hadden de gebr. Van Graven. De Zilk. de mooie grootkroon Mary Roozen opgesteld. Als laatste in de rij noemen we nog Bella Maria van C. A. v. d. Wereld uit Roelof- arendsveen. Ook wat de tulpen aan kwantiteit mis ten werd goedgemaakt door de kwaliteit, want er stonden prima pannen, zoals van gebr. Segers. Lisse. Een prima Van de Eerden-sport liet M. Beelen, Lisse, zien In Correct en Commande van Warnaar en Co., Sassenheim, is noch in habitus noch in kleur veel verschil te zien stand is goed. Mad. Spoor van N. Zand bergen W.zn., Rijnsburg, is zo te zien wei een stevig werkpaardje. De gele zaailing Triumph Ornament van gebr. V. d. Nou- land, Voorhout, is stevig, een statige plant niet te veel kruid en bloemen er goed bovenop. De enige dubbele kwam i gebr. Hoogeveen, Noordwijk: Lindsay. Door het vroege voorjaar, de reeds be- jnnen werkzaamheden en de tentoon stelling in Keulen was de belangstelling de vooriichtingsmiddag van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst gisteren niet zo groot als andere jaren. Na een wel komstwoord van waarnemend-voorzitter C. Vreeburg en een toelichting van Ir. A. F. Vlag sprak de heer C. B. van Woerden. tent bU de rijkatuinbouwvoorlich- tingsdienst te Lisse, over Doelmatigheid in het bioemboilcnbedrüL De heer Van Woerden drong er op aan het verwijderde onkruid definitief op te rüimen. Hoopjes vuil in greppels of langs de slootkant zijn haarden van virusziek ten. Er wordt vaak veel te laat gewied. Ook de koppen van bloemen moeten goed worden opgeruimd. tuinbouwassistent vestigde er tevens de aandacht op, dat de bollen niet zo ruw mogen worden behandeld. Zij worden daardoor vatbaar voor allerlei infecties. Het omploegen van narcissen en het sor teren in de machine moet ook zo voorzich tig mogelijk gebeuren. Bestrijdingsmidde len dienen buiten het bereik van kinderen worden opgeborgen. Vervolgens 6prak drs. Van Nes, hoofd in de afdeling tuipbouw van het Land- bouw-Economisch-Instituut, over De ren tabiliteit van de bloembollenteelt. In tij van hoogconjunctuur stijgt de afzet luxe produkten; bij laagconjunctuur deze artikelen het snelst omlaag. In de afgelopen zes jaar is de kwantiteit van de bollen met vijftig procent gestegen en de deviezenomzet met 75 procent. De laat ste drie jaar hebben een gunstig beeld ge toond van de rentabiliteit van de bloem bollencultuur. Arbeidskosten Met ernst waarschuwde drs. Van Nes tegen de toenemende arbeidskosten. Dit oetekent een verslechtering van de con currentiepositie. Hét middel voor een zo gunstig mogelijke bedrijfsuitkomst is ra tionalisering. Het kostenpeil moet zo laag -nogelijk worden gehouden. Drs. Van Nes merkte ook op. dat in de gezinsbedrijven over het algemeen met teveel krachten wordt gewerkt. Een goed gevoerd óenmansbedrijf geeft eenzelfde winstpercentage als een groot loonbedrijf, maar de gezins bedrijven liggen altijd in de nadelige hoek. Men heeft 25 procent meer ar beidskracht nodig om hetzelfde werk te verrichten. Een groot gevaar is, dat in een tijd van hoogconjunctuur te grote investeringen worden gedaan en dat de privé-uitgaven te hoog worden opgevoerd. Een onderzoek beeft echter uitgewezen, dat in de bollen streek flink wordt gespaard. Men spaart 35 tot 45 procent van de bedrijfswinst voor de kwade dag. De mening, dat de bloembollenbedrijven in perioden van laagconjunctuur veel kwetsbaarder zouden zijn dan industrie- ijven, werd niet door drs. Van Nes Jaarfeest De Engel Er was een flinke belangstelling voor het jaarfeest van buurtvereniging De Engel, dat gisteravond onder voorzitter schap van de heer P. Warmerdam in De Taveerne werd gehouden. De voorzitter deed een beroep op de aanwezigen toch vooral de komende ledenvergadering bij te wonen. Er zijn belangrijke bestuurs voorstellen te verwachten, die zich ken merken door een verrassend element. De conferencier-goochelaar Cakie heeft de feestvierenden verder op kostelijke wijze beziggehouden. Vereniging huisvrouwen Gistermiddag werd in De Witte Z' een vergadering gehouden van de afde ling Lisse van de Ned. Vereniging Huisvrouwen. Mevrouw Van Nieuwkoop- de Older deelde in het jaarverslag dat aan het eind van het jaar het aanta; leden 78 wa6. De pennlngmeesteresse mevr. Holl-Antonldes. meldde een saldo van 331. In het voorjaar hoopt men he' veertigjarige bestaan te herdenken. Bij de bestuursverkiezing werden d<- dames Dronkers en Hoi! herkozen. Oi 15 mei wordt in Leiden een gewestelijk dag gehouden. Gisteren kreeg kleine Peier kiespijn, maai nu straalt zijn hele snuitje al weer. want die akelige pijn is zo maar spoorloos verdwenen door een half Rheumien- tje Vol ontzag kijkt hij nu naar het bekende rode buisje en denkt Pijn Rheumin helpt! helpt W PH"' 20 tabletten slechts65" worden de RIJWIELEN in het komende seizoen belangrijk DUURDER. Profiteert van onze winterinkopen en koopt thans nog voor OUDE PRIJZEN. Doet Uw keuze uit meer dan 500 RIJWIELEN van de beste merken. Raleigh - Gazelle - Magneet - Locomotief Fongers - R.S. Stokvis. Prijzen vanaf f 149. Grote voorraad SPORTRIJWIELEN in elke gewenste uitvoe ring, met of zonder versnelling. In BANDEN en ONDERDELEN ruim gesorteerd, tegen zeer billijke prijzen. AUTOPEDS en DRIEWIELERS in de mooiste uitvoering, zeer voordelig. ZIET DE ETALAGES. Haarlemmerstraat 1 - Prinsessekade 2 - Leiden Toonkamer: Turfmorkt 8 Kon. Emmaschool wordt voor dit jaar jor dezë 6ehool een verhoging tot Dongesteld. Voorgesteld wondt medewerking te lenen voor aanschaffing van leermiddelen bij de Da Costaschool. Voor de chr. school in dé Hoonn wordt gevraagd gelden te verstrekken voor koop van een vloedstofdiuplictor. De heer W. van Beijeren wenst woningbouw van de gemeente aan te pen een perceel bouwgrond aan de zuid zijde van de Anna van Burenlaan. De prijs bedraagt 16,34 per oa. HAZERSWOUDE Brand snel geblust Gistermiddag omstreeks half zes brak brand uit op de strozolder van de land bouwer A. Koot. nabij de R.K. kerk in het Zwaantje. Hoewel de blokbrandweer van de B B. onder leiding van brandmees ter J. L. van Bennekom zeer snel plaatse was, behoefde zij geen dienst doen. Met schuimblusapparaten wist heer Koot, geholpen door omwonenden, het vuur meester te worden. De motor spuit. die van het dorp Hazerswoude gekomen, kon dadelijk naar de garage terugkeren. De brand is ontstaan, doordat het acht jarige zoontje van de "heer Koot met lu cifers had gespeeld. Rapid-nleuws De trainingsavond van de handbalver eniging Rapid wordt deze week niét don derdag maar vrijdag gehouden. Burgerlijke stand Geboren: Jacob Adriaan zn v J Dorp en Adriana Grandia. Overleden: Dorothea Theresia Bleijs- wijk 70 jr, weduwe van H P van Amster dam; Antonius Johannes Mensch, 42 jaar echtgenoot van Johanna Josina Hêndrika Timmermans. NIEVWVEEN Feest In stichting In de Johannes-stlchtlng werd een feest avond gegeven ter gelegenheid va verjaardag van de directeur, de heer C. Blok. Ook was oud-burgemeester Bak huizen aanwezig. Ds. Snel opende de avond. De heren Driesen en Hoogmoed verzorgden het gedeelte voor de pauze en na de pauze werd een film vertoond. Tentoonstelling De tentoonstelling in de raadzaal is gesloten. De belangstelling is goed ge weest: ruim vijfhonderd mensen hebben de tentoonstelling bezocht. Filmavond Uitgaande van de Bijbel-kiosk-vereni ging werd maandag in de Geref. kerk een filmavond .gehouden. Vertoond werd de film „Zijn wij stof zonder bestem ming?" „De Lofstem" verleende medewer king zongen enkele liederen. De tweede film heette „Het levenbrengende Woord" De kerk was geheel bezet. af NIEUWE -TSSSStf een nieuwe Wans ,o zo'n prachtige feestelijk» ait koffie er zijn zulke verrassend-lekkere koffie traktaties! Ga vanavond b.v. 7-0 Sr „ROER-KOFFIE" Neem per persoon t theelepel Nescafe. Voeg daaraan 2 theelepels suiker en een theelepel koud water toe. Roer du tor elkaar tot een lichtgele massa ontstaat Giet hte\ kokende melk (óf kokend Wt koffieroom) en roer lot de massa geheel j. is opgelost Mmmm... verrukkelijk Geinspireerd door deze nieuwe Nescafé lekkernij vindt U nu gemakkelijk een leuk rijmende laatste zin voor nevenstaande limerick. Maak die zin aardig, des te groter is Uw kans op zo'n prachtige Nescafé*kan met modem, handig koffielichtje! Voor de tweede maal worden er 250 kannen uitgeloofd voor de 250 aardigste inzendingen. Ga dus aan de slag en volg overal stipt de MAAK DEZE LIMERICK AF! Baronesse van Sleen uit Slenaken, Kampioene in roerkoffie maken, Zegt„Ze wordt altijd goéd als je 't met Nescafé doet; O. W. Fischer kreeg ontslag in Amerika De Universal-International Filmmaat schappij heeft de bekende Duitse film acteur O. W. Fischer ontslagen. De veer tigjarige acteur „was reeds zestien dagen bezig aan de verfilming van „My Godfrey", zijn eerste film in Amerika. In de zeer korte bekendmaking wordt gezegd dat hij zal worden vervangen dom David Niven. Als reden wordt opgegeven „onoverkomelijke meningsverschillen". Voorwaarden van deelname: Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een blik Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blokletters plus de laatste rijmregel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek van enveloppe vermelden: PRIJSVRAAG. Geef s.v.p. de naam van Uw winkelier op. Laatste datum van inzending 7 maart 1957. Een deskundige jury beoor deelt elke inzending. Dit oordeel is bindend; beroep hierop is uitgesloten. Alle prijswinnaars krijgen van Nescafé bericht vóór 21 maart a.s. Ons per soneel en dat van ons reclamebureau is van deelname uitgesloten. Junior bus f, 1.43 - Normale bus f. 2.55 - Familie bus f. 9.20 CoffeïnevrijNormale bus f. 2.90 Familie bus f. 10.45 ELKE KOP NESCAFÉ IS ICO%ZUIVERE KOFFIE-NIETS DAN KOFFIE-HEERLIJKE KOFFIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4