Jlieuuie £dlts rije (üimrnnt ^uromarkt een feit voor de eerste vijf jaar fonds overzeese gebieden van alle deelnemers Interim-regeling voor de doorvaart Suezkanaal? ZWEEDSE TANKER NOG STEEDS IN GEVAAR Nieuw-Guinea-resolutie in V.N. op komst Zacht winterweer kwam woningbouw ten goede WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; C,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10887 Directie: F DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chef-red.: H. W. J- ENSEBINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken Stantvasttcft fe «bebleoen "myn hert io tegbenspoet Hele stammen reeds uitgestorven ZIE PAGINA 5 Premiers tonen zich tevreden PARIJS, 20 februari riE EUROPESE Gemeenschappelijke Markt is een feit geworden. [/Vanmorgen zijn de zes premiers van Frankrijk, West-Duitsland, «He. Nederland, België en Luxemburg voor het laatst bijeengekomen |n het verdrag, dat vannacht door de deskundigen is opgesteld, over- tnkomstig de besprekingen van gisteren, te voltooien. Ook het fel- «streden punt van de openstelling van Franse gebieden in Afrika is bgelost. De verdragen zullen in maart te Rome ondertekend worden, ie ministers wensen de tekst eerst nog eens rustig te lezen. ;Het is wel heftig toegegaan op de fcrgaderinig van gisteren, waaraan kwel de premiers als de ministers Ln buitenlandse zaken deelnamen. ■ui Henri Spaak, de voorvechter van L Europese eenheid, sloeg daarbij Hfs letterlijk met de vuist op tafel, kals de in een andere zaal wachten- t journalisten door de glazen deur pnden zien. Guy Mollet, de Franse remier en gastheer van de ministers, ie in zijn ambtswoning, het Hotel jatignon, bijeenwaren, was gister- pond om tien uur, toen de bewinds eden uiteengingen, kennelijk ver weid. Minister Spaak verklaarde: Het is met deze onderhandelingen k, dat wanneer men het mondeling kns is, het nog moeilijk blijkt dit op mrift te formuleren." Om half negen vanmorgen waren de mi- kers weer present in Hotel Matignon l nog vóór elf uur ging men uiteen. Westduitse Bondskanselier Adenauer i zijn minister van buitenlandse zaken von Brentano kwamen het eefst ergaderzaal. Beiden keken opge- Adenauer voegde de wachtende sten toe: „Zufrieden". Meer dan tevredenheid wilde hij niet zeggen. \kmiddellijk stapte hij in de wagen, die i ijlngs naar het vliegveld bracht. ging zijn trein naar Den Haag van are du Nord. Minister Spaak straalde van opluchting. „Als u mij vraagt of ik voldaan ben ove: de conferentie, zek ik ja," zeide hij „Echter zijn niet ól mijn dromen en wen sen in vervulling gegaan. Maar het is eer goed begin naar een verenigd Europa" De Franse premier Guy Mollet noemde de thans bereikte resultaten „een bi digende stap, maar niet meer dan Voor vijf jaar Even later werd een communiqué uitgegeven, waaruit blijkt dat in een eerste verdrag, dat voor de duur van vijf jaar wordt gesloten, de voor waarden vervat zullen zijn voor de beginselen van de gemeenschappe lijke markt. De zes landen geven uitdrukking aan hun bereidheid hun overzeese gebiedsdelen te associëren met de gemeenschappelijke markt en bij te dragen tot de economische én sociale investeringen, die de ontwik keling van deze gebieden vereist. De bijdrage der verschillende landen zullen in het verdrag worden vastgelegd Na vijf jaar moet een nieuwe conventie worden gesloten. Ook Euratom is In kannen en kruiken. Vastgelegd Is. dat de splijtbare stoffen Frankrijk bereid T.S. te steunen [jE ARABISCH-AZIATISCHE groep in U de V.N. zal morgen in de algemene lergadering een voorstel indienen, eco- jomische maatregelen tegen Israël te ne- - het zich niet onmiddellijk ardelijk uit Egypte terug- lekt. Het is nog niet zeker of Amerika lorstel zal steunen. Vandaag zou pre- t Eisenhower op het Witte Huis het Iroblecm met de politieke leiders uit het es bespreken. Wel is bekend, dat de :ratcn niet van sancties tegen Is- lël willen weten. De bekende senator Rowland zou zelfs aftreden, ook als lid n de Amerikaanse delegatie bü de Ver- Inigde Naties, wanneer Amerika de straf maatregelen tegen Israël steunt. De westelijke landen stellen inmiddels lies i dat i Ermogen ligt, de vrije doorvaart door de ilf van Akaba te garanderen. Zo heeft Amerikaanse minister van buitenland- je zaken, Foster Dulles, gisteren tijdens fijn pérsconferentie gezegd, dat hij ver- B:htte, dat de Amerikaanse schepen de f van Akaba zouden bevaren zonder r de Egyptenaren te worden aangehou- fen. Israël gerechtigd De Amerikaanse minister verklaarde pet nadruk, dat Israël het recht heeft ichepen door deze golf te laten varen. I Dulles antwoordde niet op de vraag, of Ie Amerikaanse schepen van hun vuur monden gebruik zouden maken om eer Iventuele doortocht door de Golf var pkaba te forceren. Op het Franse ministerie van buiten landse zaken is over deze kwestie giste len gezegd, dat Frankrijk bereid is met Amerika en Engeland koopvaardijschepen |)*ar de Golf van Akaba te zenden om de nadruk te leggen op het internationale karakter van die waterweg. Geld op Wereldbank I Omdat te verwachten is, dat er geen (overeenstemming over de doorvaart door [het Suezkanaal zal zijn bereikt, war 'het kanaal weer vrij is voor de door vaart, willen Engeland. Frankrijk e (Verenigde Staten bij Dag Hammarskjöld een voorstel indienen voor een tu jtijds akkoord, waarbij de doorvaartgel- den aan de Wereldbank worden voldaan De helft zal Egypte krijgen voor de ex ploitatie van het kanaal. De rest wordt geblokkeerd in afwachting van een de- (finitieve regeling. in hij fel van leer trok tegen de plan van Eisenhower, die de Russische premier een koloniale val noemde, voor bereid door de Amerikaanse oliemagna- Nederland 53 miljoen ln het fonds voor de ontwikkeling van overzeese gebieden von de deelnemen de landen zal, naar van Duitse zijde werd medegedeeld, de Franse en Duitse bij drage 150 miljoen gulden per jaar zijn gedurende de eerste vijf jaar. Nederland België storten ieder 53 miljoen gulden per jaar, Italië 30 miljoen en Luxemburg 3.S miljoen. Het fonds zal beschikbaar het gebruik ten bate van alle gebieden, die met de leden- staten verbonden zijn. Op weg naar Nw-Zeeland Eden had hevige koortsaanvallen Sir Anthony Eden, die per schip naa: Nieuw Zeeland reist, om daar met zijl echtgenote, op uitnodiging van premier Sidney Holland, een vakantie door te brengen, heeft twee ernstige koortsaan vallen gehad, die het noodzakelijk ma ken, dat hij direct na aankomst in de Nieuwzeelandse plaats Auckland door specialist wordt onderzocht. De aan len zijn, naar men aanneemt een gevolg van dezelfde ziekte, waarvoor Eden reeds enkele zware operaties heeft ondergaan In een telegram aan premier Holland ver kleedde Eden, dat hij snel herstelt. Hij is reeds zoveel beter, dat hij donderdag bij aankomst in Auckland de pers zal kunnen ontvangen. Prins Bernliard in Washington Prins Bern-hand is gisteren in Washing ton aangekomen voor een bezoek van twee dagen. Voor de lunch was de Prins de gast van de Amerikaanse minister voor het leger, Wilber Brucker. De Ne derlandse ambassadeur, de heer .T. H. Roijen, was gisteravond de gastheer het diner voor de Prins in de Nederland se ambassade in Washington. Prinses Beatrix heeft mans bloed Spa Prinses Beatrix heeft Spaans bloed in haar aderen. Van vaders zijde blijkt zij namelijk een afstammeling te zijn van di schilder Velasquez. Dat blijkt uit een ir het maandblad van de Nederlandse ge nealogische vereniging opgenomen stam boom van de Spaanse schilder. De stam boom eindigt bij de ouders van prim Bernhard. De kunstzinnige aanleg van d< Prinses komt dus niet alleen van de kant van haar moeder, doch ook van de kant van het geslacht Van hippe Biesterveld. Op de voorste rij in het ge rechtshof te Boedapest zitten de twaalf gearresteerde vrij heidsstrijders. Het is het eerste grote proces, dat in Hongarije tegen de opstandelingen wordt gevoerd Hongaarse regering besluit Arbeiderswaeht zal staking voorkomen In Hongarije zal een „arbeiderswaeht' worden ingesteld, die tot taak krijgt sta kingen te voorkomen en rebellie te onder drukken. „Vele honderden", met zorg ge selecteerde, arbeiders zullen voor deze taak worden opgeleid en bewapend. Een twintigtal Hongaarse vluchtelingen in Neurenberg is gisteravond in het poli tiebureau in sit-down staking gegaan, uit protest tegen de naar zij zelf zeggen opzettelijke vertraging van hun terugzen ding naar Hongarije. Zij beëindigden hun staking eerst, toen een vertegenwoordi ging van de regering van Beieren hun verzekerde, de terugreis te zullen bespoe- Bank in Rio stort in: vijftig doden Een bankgebouw van acht verdiepingen in Rio de Janeiro, is gistermiddag inge stort. Hoewel het instortingsgevaar reeds lang bekend was, waren ongeveer tachtig en in het gebouw werkzaam. Men loedt dat een vijftigtal mensen is ge dood. Op straat werden 35 personen door vallend puin gewond. Storm in Australië. Hevige stormen en een buitengewoon hoge vloed hebben in Australië een schade aangericht. di< wordt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Twee vrouwen zijn bij het storten van hun huis om het leven Dreigende taal In het Kremlin heeft Boelganin, de Rus sische premier, een dreigend geluid la ten horen. Hij zei, dat de krankzinnige (plannen voor wereldoverheersing de Amerikanen in een hel van een at< en waterstofoorlog zouden kunnen ten. Boelganin merkte dit op in een rede (Van onze correspondent) Totaal verlaten en ieder ogenblik de kans lopend te breken, ligt het Zweedse ertstankschip Vittangi op de kust voor Vlissingen. Aan stuurboordzijde bevindt zich een ruim 40 meter lange scheur, dii van minuut tot minuut groter wordt. Doffi dreunen doen het schip sidderen. He schip heeft een slagzij van ruim 60 gra den gemaakt. De Vittangi geladen met erts op weg van Narvik naar Antwerpen liep maandag avond bij de Leugenaar aan de grond, ten minste dat was de eerste veronderstel ling. Later bleek dat de tanker op een niel in kaart gebracht of gemarkeerd wrak was gestoten, het wrak van een Duitse voor postenboot of een Engelse coaster. Onmid dellük na het vastlopen verkeerde de Vit tangi in zinkende toestand. De sleepboot Scaldig kon onmogelijk he binnendringende water de baas blijven er riep uit allerlei plaatsen assistentie in. Zc kwam de Poolzee op terugreis naar Rot terdam van Suez assistentie verlenen. Hei schip is nog niet gebroken, wat niet weg neemt dat de toestand allerminst rooskleu rig is. Dinsdagmorgen reeds maakte het een slagzij van 10 graden en het voorschip lag door het binnendringende water stuk ken lager dan het achterschip. Om half tien werd het noodzakelijk geacht, dat de bemanning het schip verliet. Zij werd i dergebracht in een hotel te Vlissingen. Lucht Desondanks probeerden de bergers het schip te behouden. Met een drijvende kraan trachtte men een gedeelte van de lading te lossen om ruimte te maken voor in te pompen lucht. Daartoe werden vijf com pressors aan boord gebracht, doch ook deze poging leverde weinig succes op. Ten slotte wérd besloten met het lossen op te houden. Inmiddels was de vloed komen ipzetten die het schip in een benarde po sitie drukte. Om te voorkomen dat het 'inkende schip door de vloed dwars in de 'aargeul zou worden gestuwd, maakten de sleepboten Poolzee en Scaldis achter Op deze luchtfoto (A.N.P.) is duidelijk te zien in welk een hopeloze positie de Zweedse ertstankhoot Vittangi zich be vindt, nadat zij gisternacht vastgelopen was bij het paal hoofd de Leugenaar te Vlissin gen. Ter assistentie aanwezig ziet men de sleepboten Pool zee en Scaldis. Commissie van goede diensten zal worden voorgesteld DE AZIATÏSCH-AFRIKAANSE GROEP in de Verenigde Naties heeft volgens een telegram van Ass. Press uit New York besluten een reso lutie te zullen steunen, welke pleit voor de oprichting van een commissie van goede diensten, die een oplossing zal moeten zoeken voor het geschil van Indonesië met Nederland over Nederlands Nieuw-Guinea. Leden van de groep zeiden gisteren, dat ook andere landen, vooral in Zuid-Ame- rika, dit plan steunen. Men wil de reso lutie indienen, zodra de politieke com- e van de algemene vergadering de zaak in behandeling neemt De Indonesische delegatie heeft bij alle delegaties een op 15 dezer door het Indo- ische parlement goedgekeurde resolu tie laten rondgaan, waarin de leden van de V.N. verzocht wordt, aandacht te schenken aan Nederlands Nieuw-Guinea. Een Nederlandse woordvoerder zeide, dat Nederland geen enkele resolutie zal len aanvaarden, daar deze een inmen ging is in Nederlands aangelegenheden In 35 jaar Sterftecijfer met 33 pet. gedaald Ondanks de stijging van het aantal in woners van een land van bijna zeven mil joen in 1921 tot bijria elf miljoen op dit moment is gedurende de jaren 1921 tot en met 1955 het jaarlijkse aantal overledenen ronde 80.000 gebleven. Het sterftecijfer per duizend inwoners bedroeg in 1921 11.4 en in 1955 7,6, hetgeen een vermindering van 33 procent betekent. Twee doden in verkeer Op een viersprong te Bameveld bij Wildervank stak de 67-jarige B. Warringa uit Eext (gem. Gieten) op zijn bromfiets de weg over, zonder voorrang te geven aan een auto. De bromfietser werd aangereden en overleed. In een ziekenhuis te Oldenzaal is de 44-jarige metselaar G. H. Kemerink overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een botsing tussen zijn motor en een auto in zijn woonplaats De Lutte op 11 januari. Twee arbeiders verdronken Twee arbeiders, werkzaam bij de Zui derzeewerken, zijn bij Enkhuizen ver dronken, toen de roeiboot waarin zij zaten door de zware golfslag van een passerende motorvlet, omsloeg. Drie andere inzitten den van de roeiboot konden worden ge red. De slachtoffers waren de 47-jarige J. Nieuwenhuizen uit Veenhuizen en de 54-jarige J. van Leijen uit Bovenkarspel De laatste was vader van negen kinderen Grote branden in Amsterdam en Hilversum oor Indonesië zou worden gebruikt zUn annexatieplannen. Volgens wel ingelichte woordvoerders wil Indonesië ommissie, bestaande uit een Indo nesiër. een Nederlander en een door de voorzitter der algemeente vergadering aan te wijzen derde lid. Generaal Norstad aan de koffie in militair tehuis De opperbevelhebber der NAVO-strijd- krachten, generaal L. Norstad, heeft gis- i onder meer een bezoek gebracht het gezellige Chr. militaire tehuis tn Ermelo. Hij dronk hier, in gezelschap enkele hoge Nederlandse militai kopje koffie en liet zich voorlichten het werk van Pro Rege, de bond het tehuis uitgaat. De generaal, wiens vader en wiens broer Luthers pre dikant zijn, verklaarde geestelijke ve ging van de krijgsmacht uitermate be langrijk te achten. Generaal Norstad bezocht ook militaire objecten in Ermelo en Oud-Leusden. vast om het schip recht te houden. Zij konden echter met verhinderen dat het *chip gedeeltelijk in de vaargeul terecht kwam. Bij hoog water wist men de posi tie te verbeteren, zodat 't schip jui6t ter- ijde van de vaargeul ligt. De doorvaart voor schepen was gis teren de gehele dag gestremd, terwijl na het definitieve zinken van de Vit tangi de vaargeul gestremd werd vooi schepen groter dan 2000 ton Zij moeten omvaren via de Wielingen. De bergers aebben echter goede hoop dat men hel schip nog zal kunnen bergen. Men be- 3on vandaag met het opnieuw lossen der lading en het inpompen van lucht Getracht zou worden het schip naar aen zandplaat te slepen opdat nood- herstellingen kunnen worden uitge- uit e i teil in een gaspit viel Er ontstond een hevige steekvlam, die een arbeider ernstig wondde Een ander, die een ruit insloeg, haalde zijn polsslagader open en moest eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd. Inmiddels sloegen de vlammen met enorme snelheid om zich heen dertig arbeiders moesten zich ijlings in veiligheid brengen via de brandtrap of door uit de ramen te springen. De schade wordt voorlopig geschat op f 150.000.— In de drukkerij Goncentra aan de Zwa nenburgwal te Amsterdam is gisteravond brand uitgebroken, die ongeveer eei heeft gewoed. Het huis telt drie verdie pingen. waarin zich een drukkerij, kan toren en opslagruimten bevinden. Deze brandden vrijwel geheel uit. De Koningin zal zaterdag als bescherm vrouwe van het Nederlands Padvindsters- gilde de herdenkingsplechtigheid bij d< honderdste geboortedag van Lord Baden- Dowe!l of Gilwell. die in de Utrechtse Domkerk wordt gehouden, bijwonen. Staat van beleg in Indonesië? Als de politieke partijen Sukarno's plan afwijzen, wil Sukarno als opperbevelheb ber de staat van oorlog en beleg voor geheel Indonesië afkondigen, aldus ver- it de correspondent van A.N.P. In gewoonlijk welingelichte kringen te Dja karta. Waarschijnlijk zullen de godsdien stige partijen Sukarno's plan. dat donder dagavond bekend wordt, verwerpen. Overate Hussein, de opstandige com mandant van Midden-Sumatra. zal vol gende week door de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution of ficieel tot provincaal militair comman dant van Middep-Sumatra worden ge ïnstalleerd en overste Djaman Ginting tot militair commandant van Noord-Suma- Volgens Merdeka zal procureur-gene raal Suprapto tezamen met andere hoge ambtenaren van justitie met pensioen worden gestuurd, zodra Sukarno's plan bekend wordt. De president wil jonge progressieve krachten. Hoge legerkringen achten hem een struikelblok Suprapto heeft grote ruzie gehad met premier Ali toen hij tot vervolging van minister Rus- lan Abdulgani besloot. In een onderhoud heeft premier Ali hem toegevoegd: „Over uw lot zal door het kabinet beslist wor den", waarna Suprapto het vertrek ver liet en de deur dichtsmeet. In Atjeh hebben opstandelingen een grootse aanval gediaan op de stad Idi. Zij werden na een gevecht van een half uur teruggeslagen. Het leger had geen verliezen, aldus de berichten uit In donesische bron. Een Poolse delegatie is gisteren naar de V.S. vertrokken om besprekingen te voeren over uitbreiding van de economi sche betrekkingen tussen beide landen. De aardige Amerikaanse r Lisehora verbaast de bezoekers van het watersportfeest in Ojus dagelijks met een nieuwe stunt op het gebied van de watersport. Tezamen met haar paard Lorgah neemt ze een duik van de twaalf meter hoge springplank. Het is een Spannend schouwspel, dat het uiterste vergt van de zenuwen, zowel van de bezoekers als van de „moedige" jongedame. Risicofonds had niet te klagen (Van sociale redacteur) HET bijzonder zachte weer, dat de huidige winter tot nu toe ken merkte, heeft met name gunstige ge volgen gehad voor het bouwbedrijf. Behalve dat het aantal dagen waarop wegens vorst niet gewerkt kon wor den tot een minimum beperkt bleef, wat onze woningbouw niet onaan zienlijk ten goede kwam, heeft ook het risicofonds bouwbedrijf geringere uitgaven gehad dan de voorgaande jaren. In het afgelopen winterseizoen is slechts omstreeks f 7 miljoen uitgekeerd wegens vorstverlet. Tezamen met vorderingen, die nog ingediend moeten worden en so ciale lasten worden voor dit seizoen, bij uitblijven van een nieuwe vorstperiode, de uitbetalingen van het risicofonds bouw bedrijf geschat op f 10 miljoen. Dit lage bedrag is mede het resultaat van de volledige medewerking van de zijde der werknemers in het bouwbedrijf. Door het treffen van kleine voorzorgs maatregelen kon dikwijls het stagneren van het werk voorkomen worden. Saldo van f 35 min Dat f 10 miljoen uitkering een vrij ge ring bedrag is, wordt duidelijk, wanneer men weet, dat over 1954-'55 f 55 miljoen werd uitgekeerd. Het risicofonds leende toen f 16 miljoen uit het wachtgeld fonds. Het vorige winterseizoen werd f 30 miljoen uitgekeerd, waarvan ruim f 8 miljoen geleend moest worden. De ze leningen van in totaal bijna f 25 mil joen moeten op het ogenblik voor het grootste deel nog terugbetaald worden. De wachtgeldpremie is daartoe verlaagd van 4,6 pel tot 3 pet; de resterende 1,6 pet wordt nu geheven voor het risicofonds en hiermee wordt dan de schuld aan het wachtgeldfonds betaald. De schuld wordt dus niet gedelgd uit de lopende middelen van het risicofonds. 5 5 1„I ll iüi Z s i it 8 -Ï° z* De normale premieopbrengst voor het risicofonds zal voor het jaar 1956'1957 f 45 miljoen bedragen. Hiervan gaat in verband met de gedane uitkeringen over het lopende winterseizoen f 10 milioen af, zodat het fonds het volgende seizoen met een saldo van f 35 miljoen kan be ginnen. HET WEER IN EUROPA ZZW NNO ZZW Later opklaringen Tot morgenavond verwacht tDe Bilt: Aanvankelijk zwaar be wolkt met op vele plaatsen nog regen of sneeuw, later opklaringen, maar ook plaat- selijk enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind, draaiend naar westelijke richtingen. Van nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets hogere temperaturen. Opgemaakt om 11.15 uur. 10.45. Op 1 maart N.M. HOOGWATER SCHEVENINGEN Woensdag 20 febr.: 7.03 v.m. en 19.25 n Donderdag 21 febr.: 7.46 v.m. en 2(

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1