Jdieume jCdJtsrlje (üouranl Buitentarieven geregeld, exportpositie veilig Overzeese gebiedsdelen nog steeds een open vraagstuk Vragen van C.N.V. over verhoging der prijzen V.N.-debat over Israël opnieuw uitgesteld Kroesjtsjef prijst Sjepilof en belooft voortzetting beleid Steenfabrieken ontslaan aantal arbeiders DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel. 31441. ABONNEMENTEN: per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) "drekening 58936 Xcr«nen3erlig8te jaargang No 10886 W. J. EXSER1NK CHRISTELIJK-N ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken sSUiit*t<tlcb h ffctlltv» •|Bb(rtükU«l)easpott Brood van huisschilder wordt bedreigd (ZIE PAGINA 4) Minister LunsBevredigende concessies NA EEN VRIJ LANGE discussie tussen de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van Klein Europa is gisteren in Parijs de kwestie van de buitentarieven geregeld. Nederland, dat steeds gevraagd heeft om een lager tarief voor zijn grondstoffen uit „derde" landen, heeft van zijn toekomstige vijf partners in de Euromarkt concessies verkregen. „Het zijn concessies", zo deelr"e minister Luns na afloop van een zitting mee, „die bevredigend genoemd kunnen worden". Overigens is er nog steeds geen alge hele overeenstemming bereikt over de Europese gemeenschappelijke markt. Het hete hangijzer is het Franse plan tot op neming van de Afrikaanse gebieden in de gemenschappelijke markt. Tot diep in de nacht hebben de ministers over dit pro bleem gesproken en toen zij vanmorgen vroeg hnn hotels opzochten, waren zjj het nog niet eens geworden. Compromis In de avondvergadering is een Frans compromisplan Ingediend. Dit aanvaardt in beginsel, dat de associatie van Frans- Afrika met de gemeenschappelijke Euro pese markt voor een proefperiode van vijf jaar zal gelden en dat met gekwalificeer de meerderheid hiertoe besloten kan worden. Volgens doorgaans goedingelichte krin gen heeft Duitsland een tegenovoorstel gedaan, waarin de door Frankrijk van Duitsland, Nederland, Italië en Luxem burg gevraagde bijdrage voor de sociale en economische ontwikkeling van de Franse gebieden in Afrika van 35 mijard francs per jaar tot de helft wordt terug gebracht De voornaamste moeilijkheid Is overi gens niet de grootte van de financiële bijdrage, maar het feit, dat de andere landen en in het bijzonder West-Duits- land, weinig voelen voor het Franse voor stel, dat de opneming der Afrikaanse ge bieden In de gemeenschappelijke markt voorlopig slechts voor een proefperiode van vijf jaar zal geschieden. De Duitsers stellen zich-op het standpunt, dat een associatie van Europa en Afrika op lange termijn dient te geschieden. MÉi Luns naar Bonn Minister Luns zal op 1 en 2 maart op uitnodiging van zijn Westduitse ambtge noot von Brentano, besprekingen voeren met de regering der Bondsrepubliek te Bonn. Er zal gesproken worden over pro blemen samenhangend met de Neder lands-Duitse grenskwesties en met Ne derlandse eisen tot vergoeding der oor logsschade. Indonesië dreigt met „explosie" De Indonesische minister van voor lichting Sudibjo heeft gisteren voor radio Republik Indonesia te Djakarta ver klaard, dat de Nederlanders niet in In donesië de zondebok moeten zoeken als het geschil over Nieuw-Guinea eens zo warm zou lopen, dat er gevaar ontstaat voor een explosie, die de wereldvrede zal bedreigen. Volgens hem zou het een publiek geheim zijn, dat de Nederlanders in Nieuw-Guinea nog steeds gelegenhe den oprichten, die in het bijzonder be stemd zijn voor het martelen en mishan delen van medemensen. Hij lichtte deze bewering niet nader toe, doch noemde dit een opvallend anachronisme, in de twintigste eeuw. die zich zelf juist van de wreedheid van het fascisme met zijn concentratiekampen heeft bevrijd, er vroeg: Is dit de heilige roeping, waarop de Nederlanders zo prat gaan? Volgens Sudibjo zou het een verblijdend teken gijn, dat zowel in Nederland als in In donesië verschillende groepen Nederlan ders de voortzetting van het kolonialis me in Nieuw-Guinea immoreel achten en de Indonesische eisen aanvaarden. Tegelijkertijd verklaarde de nieuwe Indonesische ambassadeur te Moskou. A A Maramis (ondertekenaar van het Fox- contract) dat Nederland steeds actiever wordt in zijn pogingen om Indonesië bij het internationale publiek in discrediet te brengen. Minister Spaak zon in de vergadering van de premiers vandaag verslag uit brengen over de besprekingen. Minister Lnns verklaarde na afloop, dat enige vorderingen gemaakt z\jn, doch dat de beslissing b(j «ie premiers ligt. Pineau opperde de mogelijkheid, dat deze de zaak toch weer wordt terugge wezen naar een nieuwe conferentie van de ministers van buitenlandse zaken. De Luxemburgse minister van buiten landse zaken, tevens premier, Bech, ver wachtte echter hedenmiddag een beslis sing. Verscheidene delegatieleden waren van mening, dat het verdrag begin maar' in Rome ondertekend zal kunnen worden. Nederland tevreden „Wij hebben een vrij moeilijk en lang gevecht moeten leveren, waarbij vooral van Duitse zijde bezwaren zijn gemaakt." vertelde minister Luns gisteravond. „Maar ten slotte Is men oris tegemoet gekomen." concessie, die Nederland heeft kregen, komt hier op neer, dat een schermingsclausule van kracht wordt de lijst van produkten. waarvooi bijzondere regeling geldt, zodat Ne derland zekerheid heeft dat zijn export positie niet wordt verstoord. Deze clau sule is niet aan een bepaalde tijdsduur gebonden en geldt ook na de overgangs- A rbeids migraties Ook is nog onderhandeld over de op richting van een fonds voor de vorming van arbeiders. Eén van de ministers zocht beschermende maatregelen ter i koming van een invasie van vreemde arbeiders. Het resultaat verdrag een bepaling zal worden opge nomen, op grond waarvan arbeidei slechts worden toegelaten in een ander land van de gemeenschap, noodzaak hiertoe bestaat. Euratom De uitwerking van het Euratom-i drag is zover gevorderd, dat het o één of twee weken geparafeerd kan w Alle overzeese gebieden België, Nederland en Italië hebben, wordt nader vernomen, gisteren op de vergadering der ministers van buiten landse zaken te Parijs de aandacht ge vestigd op hun overzeese gebieden. In beginsel zouden de zes landen van de ge meenschappelijke markt het eens zijn ge worden, dat de associatie van over gebieden voor alle deelnemende landen zal gelden en dus niet alleen voor Frank rijk. REACTIES OP BESTEDINGSNOTA HET BESTUUR van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn vergadering van gisteren de bestedingsnota besproken. Voorlopig zijn enige vragen naar voren gekomen ten aanzien van de aangekondigde stij ging van de kosten van levensonderhoud met 6,9 pet. Zo wil het verbonds- bestuur graag weten of in dit cijfer de prijsverhogingen zijn gecalculeerd van de reeds eerder tot stand gekomen verhogingen. Landbouw niet geheel voldaan Wat stelt de regering zich voor zo vraagt het C.N.V. met betrekking tot de strikte handhaving van de prijssta- bilisaliepolitielc, dit mede in verband met het regeringsvoornemen de vennoot schapsbelasting met vier punten te ver hogen, -in plaats van met twee zoals in het S.E.R.-adries is voorgesteld? Verder vraagt het bestuur zich af of de voorziene loon «compensatie voor de aanstaande huurverhoging voldoende zal zijn, temeer daar nu blijkt, dat de rege ring van plan is de huurverhoging ge paard te doen gaan met een reëele ver zwaring van de personele belasting. Het optimisme, waarvan minister Hof- stra zaterdag op ztfn persconferentie bRJk gaf, de beperkende maatregelen reeds in 1958 weer ongedaan te kunnen maken, deelt het verbondsbestuur voorhands niet. Ook na 1957 moet de rechtvaardigheid in de verdeling van de lasten nagestreefd worden, aldus het C.N.V. Het terugnemen van de voorgenomen belastingverhogin gen zal dan bij voorkeur gepaard moe ten gaan met het tot stand brengen van prijs verlagingen. Indien deze niet verwezenlijkt kunnen worden, zullen er compenserende loons verhogingen moeten komen. Het belang rijke nadeel hiervan is het verminderen van de positie der vergeten groepen. Het bestuur verheugt zich erover, dat onige verbetering in de positie van de landarbeiders wordt mogelijk gemaakt. Overigens wordt door het ingrijpend karakter van de aangekondigde regerings maatregelen, volgens het C.N.V., nog eens extra onderstreept hoe noodzakelijk het is eventueel mogelijke prijsverlagin gen onverwijld door te voeren. Landbouw Een zekere voldoening, echter zonder voldaanheid, heerst in leidende landbouw- kringen over de bestedingsnota en de daarin voorgestelde financiële plannen voor de landbouw. Het voornemen echter een deel van de toegerekende eigenaarslasten te blokke ren, is in minder goede aarde gevallen Men is van mening, dat de toestand van tal van bedrijfsgebouwen zo is, dat iede re beschikbare cent eraan besteed moer worden. Weliswaar geeft men toe. dat de overheid het recht heeft aan subsidies en garanties voorwaarden te verbinden, maar deze voorwaarde is te rigoureus. Ernstige situatie De economische dienst van de K.A.B heeft nagegaan in hoeverre het effect op de kosten van levensonderhoud var voorgestelde maatregelen afwijkt va1 percentages, die zijn genoemd in de brief van de drie vakcentrales van 25 januari aan de minister-president. Zoals bekend is, hebben de drie vak centrales zich bereid verklaard als maxi maal aanvaardbare stijging van de index van de kosten van levensonderhoud voor ultimo 1957 te aanvaarden een cijfer dat 6,4 ligt boven het gemiddelde van 1956. Dit komt overeen met een indexcijfer van 114^2. De economische afdeling heeft nu ech ter voorlopig berekend, dat de prijsstij gingen de'6,4 pet of 6,8 pet (zoals in de bestcdingsnota voorgesteld) met enige pro centen zullen overtreffen. Het bestuur van de K.A.B. zal zich over deze, wat het noemt ernstige situatie, nog nader beraden, ook met de andere vak centrales. Op het paleis Soestdijk heeft gisteren de charmante stewar dess mej. Ine S. Hooftman de jarige prinses Marijke een ge schenk aangeboden: een pop in stewardessen-uniform. Het was een cadeau van de vereniging van K.L.M.-stewardessen. Eisenhower terug in Washington NA HET MISLUKKEN Van de bespre kingen met Israël, heeft president Eisenhower van Amerika plotseling z«n vakantie afgebroken. De president wil voor de besprekingen over de crisis in bet Midden-Oosten in Washington z\jn. Hjj heeft de leiders van de politieke par- In Amsterdam-West opent over enkele weken deze betonmartelfabriek haar poorten voor twaalf transportwagens, die dagelijks af en aan zullen rijden met warm betonbestemd voor de woning bouw. Het is een vol-automatisch bedrijf, dat op een terrein tussen de Markthallen en de Haarlemmerweg is opgebouwd. Eén man kan de hele fabriek laten draaien. Iedere vijf minuten kan een volle transportioagen uitrijden om op elk ge wenst tijdstip met de warme beton bij een bouwwerk te arriveren. In drie dagen wordt zo 300 kubieke meter beton gepro duceerd, juist genoeg voor een woning, uto's hebben roterende trommels van kubieke meter inhoud. Er zullen eerst twaalf, maar later vijfentwintig transportwagens worden ingeschakeld. Een dergelijk bedrijf in Rotterdam werkt enige tijd met succes op dezelfde wijze. Draadomroep duurder Op korte termijn is enige verhoging in het abonnement en de luidspreker- huur van de Draadomroep te verwachten, naar de volledige aanpassing kan niet ipoedig worden verkregen, zo schrijft ninister Algera in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de P.T.T.-begroting. De komende tariefsver hoging zal het tekort bij de draadomroep belangrijk doen dalen. Sigaretten per 1 maart tien cent duurder Met ingang van 1 maart worden de sigaretten een dubbeltje per pakje van twintig stuks duurder. Oude voorraden mogen tegen de nu geldende prijs wor den uitverkocht. De stijging van de verkoopprijs is tot stand gekomen na overleg tussen de mi nister van economische zaken, de siga- rettenfabrikanten en de sigarettenimpor- teurs en geldt voor alle prijsklassen. De prijsverhoging bleek een noodzake lijk gevolg van het voortdurend oplopen de prijzen van ruwe tabak op de ddmarkt. met name ook gedurende de laatste maanden. Senaat bespreekt Eisenhower-leer De Amerikaanse senaat is gisteren gonnen aan een debat, dat vermoedelijk enkele dagen zal duren, over de Eisen' hower-leer voor het Midden-Oosten. De voorzitter van de senaatscommissie buitenlandse zaken, Theodore Green, die gisteren als eerste het woord voerd diende een motie in, waarin hij verklaai dat Amerika bereid is, wanneer de presi dent het nodig oordeelt, een land dat bij stand vraagt tegen communistische agres sie, zo nodig gewapenderhand bij te staai De motie geeft machtiging tot 't vei strekken van militaire en economische hulp tot een bedrag van 200 miljoen dol lar, in het lopende begrotingsjaar. Green wees erop, dat staten, die reeds hulp uit communistische landen hebben aanvaard, zich over deze motie niet bezorgd hoeven te maken, welke Integendeel bedoeld om de helpende hand te bieden. De enige waarschuwing die zij bevat, is gericht tegen het internationale communisme. Met het glas in de hand j/ROESJTSJEF heeft op een receptie ter ere van de Bulgaarse delegatie in Moskou met het glas in de hand weer he ;n en ander ten beste gegeven. Hij noemde eerst Stalin een groot mill- ir leider en ging toen plotseling ovei op het ontslag van Sjepilof. Terwijl bijna het gehele Sowjetpresi- dium achter hem stond, riep Kroesjtsjef door de microfoon: „Onze minister van buitenlandse zaken Sjepilof verdedigde onze belangen. Onze lienwe minister van buitenlandse zaken Gromyko zal dit beleid uitvoei nieuwe buitenlandse politiek zal de koers volgen, welke door Sjepilof uitgestippeld Gromyko zal haar uitvoeren. Ons buitenlandse beleid hang van geen of indivdu af. Het is het beleid vaii regering". Gromyko stond op enige passen af stand. Sjepilof was niet op het feest aan- Kroesjtsjef pres de uiteenzetting, wel ke Sjepilof vorige week voor de Opperste Sowjet gehouden heeft. .Hij heeft onze zaak zeer goed gezet. Wij staan achter hetgeen hij gezegd heeft", riep Kroesjtsjef. Eerder op de dag bij een lunch in hel Kremlin had partijleider Joegof zijn gast- Gromyko in maart naar Londen De nieuwe Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromyko, zal ii Londen de voorjaarsbijeenkomst van de subcommissie voor de ontwapening v. Ver. Naties op 18 maart bijwonen. heren verzekerd, dat de Bulgaren trots zijn stalinisten genoemd te worden. Axn het adres van Belgrado zeide hU: „Sommige Joegoslavische bladen hebben openlijk hun teleurstelling nitgesproken, dat in Bulgarije niet zulke gebeurtenissen als In Hongarije hebben plaats gehad, maar waarvan de vijanden van het so cialisme ons beschuldigen is hun zaak". tijen uitgenodigd 1 Inmiddels zijn de V.S. en andere lan den erin geslaagd uitstel tot donderdag te verkrijgen van het debat in de alge mene vergadering om Israël alsnog de gelegenheid te bieden van gedachten te veranderen. Achter de schermen wordt sterke druk op Israël uitgeoefend, zijn troepen toch uit geheel Egypte terug te trekken. David Ben Goerion, de premier van Israël, heeft in Jeruzalem een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, Edward Larson, en met hem de moeilijk heden besproken. Maar men is niet tot overeenstemming gekomen. Wel zou de premier nieuwe voorstellen hebben ge formuleerd, maar later bleek, dat deze niets nieuws bevatten. Om toch uit de impasse te komen is de Israëlische ambassadeur in Washing ton, Abba Eban, naar Jeruzalem ontbo den. Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, is nog in Washington. Ben Goerion zal de Amerikaanse voor stellen in het parlement brengen, nadat hij Eban heeft gesproken. Oostduits verweer tegen communisten De Oostdultse bevolking toonts tceds demonstratiever haar ontevredenheid met het communistisch regiem. Zondagavond waren er weer relletjes in Oost-Berlijn, veroorzaakt door een groep jongelui, die in de westelijke sector naar een bioscoop waren geweest. Twee politieagenten wer den afgeranseld, waarna de jongens (een dertigtal) naar de Britse sector vlnchtten. In de Oostduitse communostische bladen wordt openlijk geschreven over het ver zet, zowel in als buiten de partij. In Chemnitz bijvoorbeeld blijkt het niet meer mogelijk te zijn nieuwe partijleden te winnen. De theorie van een nationaal communisme vindt steeds meer aanhan gers. Boeren en arbeiders in het district Gardelegen hebben geëist, dat de coöpe ratieve ondernemingen ontbonden zullen worden en land en materiaal onder de boeren verdeeld worden. eD leidende partij-organen hebben hun lezers opgeroepen „alles wat vijandig te genover de partij staat te bestrijden" en .onmddellijk op te treden bij revisionis tische tendenzen". Gevolg van bestedingsbeperking (Van een onzer redacteuren.) De bestedingsbeperking heeft voor al voor de wegenbouw ernstige ge volgen. Verschillende fabrieken van straatklinkers hebben zoals ge meld personeel moeten ontslaan, omdat zij niet in staat waren hun voorraden te ruimen. Een aantal ge meenten heeft namelijk te kennen ge geven voorlopig de bestelde stenen niet te kunnen afnemen. Het grootste aantal werknemers is ont slagen bij de Ipro keienfabriek in Kam pen. Hier heeft men ongeveer honderd zestig man gedaan gegeven, daar mer geen kans ziet de acht miljoen keien die i in voorraad heeft (een oppervlakte 200.000 m2!) te spuien. Nog circa dertig (voorlieden en toezichthoudend perso neel) heeft men in «iienst gehouden om te zijner tijd men verwacht eind mei de produktie weer op gang te kunnen brengen. Tevéns is wat personeel ontslagen de moederonderneming der Ipro, de Schok- Voorlopig geen giro (Van onze parlementsredactie) Particulieren kunnen ook in de naaste toekomst in het algemeen niet als reke ninghouders bij de Girodienst worden toegelaten. Gebrek aan personeel en be drijfsruimte bij deze dienst zijn de oor zaak. deelt minister Algera de Eerste Kamer mee. Poolse vissers per schip naar vrij Denemarken Twee jonge Poolse vissers zijn gisteren met hun vaartuig op het Deense eiland Bornholm gearriveerd en hebben daar asiel gevraagd. In de kajuit hadden z(; de schipper en drie andere bemanningsleden opgesloten. Deze waren met een pistool In bedwang gehouden, waarna regelrecht koers werd gezet naar Denemarken. Het schip zal nu .aar Polen terugvaren, doch de twee ris ers blijven in Denemarken. Twintig Fransen in vuurgevecht gedood B(j een hevig gevecht tussen Franse troepen en Marokkaanse rebellen, in de nabUheid van de Algerijnse grens, zyn gisteren twintig Fransen gedood. Er zou den ook talrijke aanvallen zfln omge komen. betonfabriek in Kampen. Een groot aantal ontslagenen heeft reeds een andere be trekking aanvaard. Bovendien zijn er nog werfacties van met personeelsgebrek tob bende bedrijven gaande. Soldaten bedolven door lawine Een enormgrote lawine is gisteren in de Dolomieten op een groep Italiaanse solda ten gestort Volgens de eerste berichten zijn drie man gedood, doch men vreest dat dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen. De sneeuwmassa kwam terecht op een companie van het Italiaanse Alpinisten- bataljon, dat op ongeveer 2300 meter hoogte oefeningen hield. Uit verschillen de plaatsen zijn reddingsploegen uitge rukt. HET WEER IN EUROPA Li WEERBERICHT Tamelijk koud De Bilt verwacht tot mor genavond: Aanvankelijke opklaringen en hier en daar mist later toenemende bewolking me»t plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering in tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN _'U februari: zon 7.4818.05; maan 0.56—10.07. Op 21 februari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1