SUCCES of FIASCO? JONGE" OPA GEWASSEN EN VERPAKTE AARDAPPELEN: Knolslaatje vooraf Wat is nu eigenlijk „Schots brood?" Goed zitten is een kunst Cyclamen zijn onderweg Kijk eens, ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 Terwijl de mannen kibbelen, blijven de vrouwen schillen Iedere dag schillen wij aardappelen, de een meer, de ander minder, maar met zijn allen zorgen wij ervoor, dat er per jaar zo'n miljoen ton aardappelen op de markt gebracht wordt. We schillen die aardappelen en wassen se goed, en we wassen onze handen ook terdege, want aardappelen schillen is nu eenmaal geen „schoon" werkje. Wij vinden dit de gewoonste zaak van de wereld, maar het i6 goed beschouwd toch wel vrij merkwaardig, dat we het van andere produkten niet zouden accepteren, wanneer we zó, met zand of klei en vuil erbij, zouden moeten kopen, en het nog betalen ook. Want in de groen tewinkels krjgt u, als u twee kilo aardappels koopt, twee kilo, en niet meer voor eventuele grond of beschadiging. Intussen zijn de opvattingen over verkopen van andere levensmiddelen *vel gewijzigd. Vrijwel alle kruideniers waren worden verpakt verkocht en veel groenten hetzij in blik. hetzij in diep vries verpakking, zijn „panklaar". Maar de aardappelen J „Laat die grot wat jij? Moet mannen maar kibbelen, zal er tóch wel voor aardappelen op tafel gewend, dat ze aardappelen met zand schilt, dat ze zich nauwelijks afvraagt of het ook anders kan. NEE, DANK U Het verkopen van gewassen en ver pakte aardappelen is geen nieuwtje van vandaag of gisteren. Men is er al enige jaren mee aan het experimenteren, maar veel verder komt men, naar het zich laat aanzien, niet. Nu is er onlangs in Nieuw-Amsterdam weer een was- en pakbedrijf voor consumptieaardappelen geopend. Dit bedrijf is tot stand geko men na veel onderzoekingen, o.a. in Amerika en na veel overleg met ver schillende instanties. Het streven is er op gericht, de aardappel als volksvoed- sel te behouden, want, zo redeneert men. er kon wel eens een tijd komen waarop de consument ,,Nee. dank u" zegt tegen het produkt dat zo slecht ver zorgd ter markt komt. Nu geloven wij niet, dat het direct zo'n vaart zal lopen. De aardappel zal het heus als volksvoedsel nog wel een tijd uithouden en de vrouwen zul len ze geduldig blijven schillen en schrappen, al zullen ze tegenover de -ernieuwing vermoedelijk niet afwij zend staan. Maar de moeilijkheid zit, naar onze mening, bij de detaillisten. Bij de ope ning van dit Nieuw-Amsterdamse be drijf heeft de heer J. H. van Erven, als vertegenwoordiger van de Federatie van bonden van detailhandelaren, gespro ken. Zijn rede is opgënomen in ..De Groenteman", het officieel orgaan van de christelijke bond van kleinhandela ren in aardappelen, groenten en fruit. „De moeilijkheden", zo lezen wij. „verbonden aan het constant leveren van een regelmatig goede kwaliteit heeft (in het verleden) grote teleurstelling ge wekt bij de detailhandel, waardoor zij voor dit produkt kopschuw is geworden. Wij kunnen evenwel de verzekering ge ven. dat deze zelfde detailhandel op ve le plaatsen bereid is. opnieuw haar me dewerking te geven, mits de risico van deze hernieuwde poging niet te haren laste komt. zoals dat in het verleden is geweest. Hoe meer het aangeboden ar tikel zal beantwoorden aan de volle eisen van het echte merkartikel, des te meer zal de consument naar dat pro dukt vragen." De Christelijke Kruidenier, orgaan het bedoelde 'bedrijf. Het risico van de handel, dat de groentehandelaren vre- gew assen aardappelen zicfri op de Nederlandse markt zullen kunnen hand haven. indien het artikel de verstarde branche- grenzen niet zou over schrijden". Het blad pleit logelijk verkooppunten en besluit: „Houdt men daar geen reke ning mee, zouden de geforceerde bran- ohegrenzen heiliger blijken te zijn dan de modernisering van de distributie en het tegemoetkomen aan dc verlangens van consumenten, dan is de kans groot dat ook deze nieuwe poging op een fiasco zal uitlopen". De kwestie is nl„ dat de kruideniers organisaties er op hebben aangedrongen, dat ook zij gewassen en verpakte aar dappelen mogen verkopen. De groente handelaren voelen daar weinig voor. En het gevolg? Terwijl de mannen kibbelen, schillen hun vrouwen in de keukens hun klei- en zandaardappel- tjes, krabben de grond er een beetje af met de mesjes en brengen het „volksvoedsel" blommig en wel op tafel. Als de aardappelen werkelijk volop gewassen en verpakt te koop zullen zijn, zullen ze het wel mer- OP 8 MAART: VKOLWENWERELDGEBEDSDAG „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus In de brief van Faulus aan de Romeinen, het vijfendertigste vers van het achtste hoofdstuk, staat de vraag: „Wie zal ons schei den van de liefde van Christus7" Het is het onderwerp waaromheen de liturgie voor de Vrouwenwereldgebedsdag van dit jaar vrijdag 8 maart is samengesteld Die eerste vrijdag in de Lijdensweken wordt nu al door vrouwen uit 150 landen over de gehele wereld gehouden. Zij ko men, alle kerken en kerkgenootschappen vertegenwoordigend, bijeen om zich te bepalen bij het Woord van God en om de nood van deze wereld aan Hem op te dragen. Vierentwintig uur lang worden over de gehele \yereld dezelfde gebeden gezegd en dezelfde gezangen gezongen. Liturgie De liturgie wordt ieder jaar door ander land samengesteld. Het vorig jaar waren het Indiaanse vrouwen, die pas tot het Christendom bekeerd waren: voor dit jaar waren het vrouwen, die thans in Amerika wonen, nadat ze van huis en land verdreven waren. Het zijn vrouwen, die veel leed hebben moeten doormaken, die losgeslagen werden maakt i slaatje oraf. U neemt zoveel schoteltjes als er dis genoten z\jn en u legt daarop: een aan een waaier gesneden augurkje, een paar plakjes hardgekookt ei, een rolletje van een of andere vleeswarensoort, een paar hele kleine dobbelsteentjes kaas en dan, als hoofdmotief, de rauwe groente. Een paar struikjes witlof, heel fijn ge sneden, met wat gesnipperde peterselie er door en een eveneens gesnipperd stuk- lasans, is heel je ui, gemengd met lekker. Knolgewasser ten die fijn gc-snippei met olie of azyn doen 1 nodige n beetje irkool pro- Een van onze lezeressen heeft ons gevraagd, of wij haar konden helpen aan het juiste recept voor Schots brood. Bij informatie bij het voorlich tingsbureau voor de voeding is ons ge bleken, dat de benaming „Schots brood" wordt gebruikt voor uiteenlopende ban- ketbakkersprodukten. bijvoorbeeld voor een chocoladegebak en een vanillckoek- j«- Van dat vanillekoekje laten wij hier bij het recept volgen. U heeft er voor nodig: 300 gram bloem, 150 gram boter of margarine. 100 gram witte basterd suiker. 2 eetlepels eidooier, een pakje vanillesuiker, een mespunt bakpoeder. U begint met de boter of de marga rine luchtig te roeren, de suiker en va nillesuiker voegt u daarna toe en mengt het met de boter of margarine. Dan doet u er bloem, bakpoeder en ei bij en kneedt het geheel tot een samenhan gend deeg. Dit deeg laat u een half tot een heel uur rusten en dan gaat u het uitrollen tot een plak van ongeveer 1 cm dikte. Hieruit met koekjes steken te bakplaat ov het bezit van deeg tot rollen en stervormige steker en deze op een ingevet- rbrengen. Wie niet m ;o'n steker is. kan het ,'ormen en deze in dikke De koekjes worden in een matig war me oven gaar en lichtbruin gebakken. Na het bakken kimt u desgewenst in het midden een beetje gesmolten chocolajje of een lepeltje dik waterglazuur (een dik papje van poedersuiker en water) aanbrengen. Dit koekje zal, in het huishouden ge bakken, wel iets anders zijn dan het bakkersprodukt. Niet alle benodigde grondstoffen zijn nl. in de kleinhandel verkrijgbaar. Dat zal waarschijnlijk dan ook wel de oorzaak zijn. waarom in de meeste gevallen het lekkers dat thuis gemaakt wordt, niet kan opwegen tegen de produkten van de banketbakker. De man kent een onnoemelijk aantal foef jes. waar de gewone huisvrouw niet aan tippen kan, bovendien is het voor hem alles wat goed en vertrouwd leek, maar die toch durven vragen: Wat en wie zal ons scheiden van de liefde van Christus honger, gevaar, oorlog? Veel tijd ■ivirCftrtvtfliti-Ciirivtolvtririrtrtrtt Tfir cocktail- cn avondtoilet ten «aan ze zich daar ii de Ver. Staten vaak aai uitbundig gezwier vai tulle en kant te buiten maar de mantels zqi zeer eenvoudig. De wollen stof van dezi mantel doet denken De kleur lig. H beige en vanille. De man tel heeft vier vrij zakken en sluit met grote parelmoeren knopen. Op lurtje n klei rechts boven d en de steel i leren slingert a kan soms hele wand heslaan Een klimplant, die pas in de laatste jaren in onze huiskamers wordt aangetroffen is de Cissus. Het is een heel dankbare groeier, die bovendien het voordeel heeft, dat ze heel gemakkelijk van stek is te kweken. Zij ontwikkelt zich dan heel snel en dat is dan wel een van de voornaamste redenen, Nee, geen hoedje van papier, n van bezemstro. Een meterslang van heel licht en heel dun bezem is op de bekende spiraalmanier elkaar gezet. Zo liet Spetter in Ro dam moderne dopjes venuardigen, een vrij hoge hol en een smal rat Kleuren? Alles i Het hoel licht trdeel i dat i JA nog voelt, tóch al Opa te zijn. Nu er een verschuiving is naar ouder worden toe. kunnen wij heel wat jeugdig uitziende Opa's en Oma's ontmoeten, waarvan velen evengoed voor de Pa en Ma zouden kunnen doorgaan, of misschien zelfs béter nog. dan voor de Opa en Oma. En tóch, of u er aan geloven wilt of niet, maar u gaat nu behoren tot de oudste, thans levende gene ratie. Het zat nodig zijn, uzelf daar zo af en toe eens op te bezinnen. Niet opdat u u op uw vijftigste al als een „ouwe sok" zal gedra gen en Oma, zoals wij de vorige week zagen, zich vanaf de geboorte van haar eerste kleinkind gaat resterende levenstaak, i om, als het zover is, de eigen ouderdom te herkennen. zelf ook geen ste de verzuchting „Wat? Neemt hij n emeritaat? Nog zo vitaal jong en fris Maar het loslaten van zijn zaken! Op z'n vijftigste is er nog geen haar op zijn ken. bijna kale hoofd, dat daar piekert. Als hij gezond deze emeritus met zijn jeug- krachtig is. op zijn zestig- dig élan nog prachtig slaken: door met al zijn de twintig komen sjouwen. Daar zit iets zijn pre- weerzinwekkends in. En 't zal u niet meevallen. Pas op kan je hart, man! Die jaren lig- éénmaal en ze heb ben de bloeddruk wat omhoog kleine gemeente dienen. Hij gestuwd. zestigste lacht hij gering- heeft zijn naderende ouder- schattend om die pensioen- dom herkend t gerechtigde leeftijd. Zo hij zeventig en snoeft, als zijn kleinzoon hem bij gladde we gen even onder de arm steunt: „laat maar los jon gen. Zo'n jonge kerel als ik. kan nog wel alléén lopen i spijtige gemeente achter. Er is moed daar meegebracht, kortom: u bent geen jonge Het aanvaarden zelfkennis de ouderdom stelt Vanzelfsprekend vergt het samenstel len van zo'n liturgie heel veel tijd. In feite was deze liturgie al voor de 4e no vember van het vorig jaar gereed maar hoe schrijnend „passend" zijn de ze gebeden juist voor deze dagen Zoals gezegd, steeds meer landen ne men deel aan de Vrouwenwereldgebeds dag. Ieder jaar komen meer verslagen binnen, uit landen bijvoorbeeld met een overwegend Mohammedaanse bevolking. Treffend is een bericht uit Kenya, het land van de Mau Mau. Daar is men acht jaar geleden begonnen met een beschei den gebedssamenkomst in Nairobi. Nu zijn er over het gehele land in meer dan duizend plaatsen samenkomsten geweest, die zowel in het Engels gehouden wer den als in de taal van de Kikoejoes. We hebben u in de afgelopen weken leren staan en leren lopen, allemaal dingen die u al heel lang doet, maar die ook anders en eleganter gedaan kunnen worden. Zo is het ook met het zitten en het gaan-zitten. HOE? Hoe zit u eigenlijk op een stoel: als een aardappelzakals een Oosterse schone? Sommige vrouwen plegen zich op te rollen als een poes in een hoek van een zitbank en dat kan wel „lief" lijken, als men extra slank en licht van gewicht is. Men kan ook neerploffen als een heiblok; dat kan wel eens aan genaam zijn, vooral na een lange wan deling, maar stijlvol is het bepaald niet. Nee, mooi zitten is er bij velen niet niet bij. De meesten draaien en frie melen wat, ze weten niet waar ze haar handen zullen laten, ze strijken over een kussen, frommelen aan een hals ketting, tasten naar het haarzel den vestigen zij de indruk uiteindelijk besloten te zijn waar de handen in rust te laten! OEFEN Neemt u deze goede wenken eens ter harte. U moet beginnen, ook bij het zitten, aan uw houding te denken. Oefen wat met een rechte stoel, die zit het gemakkelijkst- Loop er heen, kijk naar de zitting, draai u vlug om en ga achteruitlopend er naar toe. U brengt uw lichaam in een hoek van 45 graden, zet één voet, welke hindert niet, achter de ander in een kleine hoek, onder de stoelrand. Nu laat u zich zakken, tot u de stoelrand voelt. ZO! Ga zitten en schuif meteen vlug vaar achteren, dan kreukt uw rok niet. Kruis de voeten over elkaar, of schuif ze vóór elkaar, zo dat de wreef van de ene voet achter de hiel van de ander staat. En dan natuurlijk hoofd rechtop, schouders losjes omlaag. Druk uw rug stevig tegen de leuning, trek uw maag in: kijk eens, hoe keurig! Misschien voelt u zich nu nog wat ongelukkig en stijf. Geen nood, dat gaat wel over. Nog eens opstaan, nog gaan zitten, houdt Blad Zij er nog even bij. En later gaat het zonder krant en nog later oefent u in een lage stoel. En ten slotte is er geen oefening voor nodig en gaat het allemaal vanzelf. dagelijks werk en voor de huisvrouw in de meeste gevallen een steeds weerke rend experiment. Maar wie weet, misschien.... Zouden we de banketbakkers zo ver kunnen krijgen dat zc een paar echte beroeps- geheimpjes kenbaar maken? „Blad Zij" wil gaarne uw spreekbuis zijn! meisje tussen Zij zijn voor het jonge ge- dertig aan te slacht duidelijke wegwijzers naar een luisterrijke Toe komst. MARGARITHA MVB H. V. L. te A. kalk hier en Hoe met zulke mensen om rtom: te gaan? M.i. moeten we kerel daar voor ieder weer een an der recept hebben. Ook onder deze categorie is veel ver- dan scheidenheid. Hen als patiën- ook als zoda- volgende geslacht niet de weg te staan, maar het tenvolle zijn kans ti ven, eigen magelijkhedc ontwikkelen. Wat het werk betreft, valt het de opa's gewoonlijk zwaarder, achteruit te treden en plaats te maken dan de is niet jong meer. En dat slacht, bespaart u uzelf voelt u physiek ook wel, meelijwekkend, vaak bela- maar u wilt er niet aan. En chelijk figuur, u, andere opa. die nog steeds de scepter zwaait in uw zaak en uw getrouwde zoon, die zelf al bijna opa is nog wel kleine klein beetje onmisbaar''? Hebt u niet in de gaten, dat uw zoon zich niet voluit kan ontplooien, maar nog steeds in zijn initiatief geremd wordt door u? heel andere ima. Ze zijn zelfs haast ten te treden, vrijwillig terug te tre- tegenovergesteld. Maar als n'g te behandelen is mder- de vergetelheid. Maar beiden de opgave die God hen daad wél het beste. We kun- iit. opa's, als u dit hierin stelt bewust aanvaar- P®.n in dit opzicht niet genoeg leven herkent j _i j j bii onze Heiland in de leer dm. wat kan die ouderdom Hoe hM„ ,ede„ dan mooi zijn. Zij zijn de onder de machtswellust van ouden, tot wie de jongere ge ogenblik en ook werkelijk ruim plaats maakt voor het volgende ge- Maar Hij deed ;e- En die vriend van u, predi- tc kant in die grote stad. die al lang zijn 40 dienstjaren erop heeft zitten, maar niet aan z'n emeritaat dénkt, omdat hij naar eigen "mening nog voor de volle honderd procent meekan? Hij is óók Deze laatsten hebben haar fout. Waarom te wachten, tot ïrste stapje achteruit al ge- de gemeente-leden achter je ?t bij de verloving van haar rug verzuchten: „Maakte hij ions, daarna bij hun huwe- nu maar eens plaats voor een die zich jongere! Hij is toch al lang zijn emeritaat toe?" Hebt u onlangs in de krant gelezen over die lezing, die graaf Attlee in Canada zou houden en die door gebrek aan belangstelling niet door ging? Hebt u het brokje tra gedie uit dit simpele bericht wie de jongeren om raad ko- Zij zijn de door strijd er zorg gelouterden. naar wie de kinderen en kleinkinderei komen luisteren, bij tot rust komen ontzag Zijn mond niet open tot aan het kruis, maar Hij bad: „Vader, vergeef het hun". In dit opzicht Zijn navolgers te zware opgaaf. Laten we maar Veel om Zijn hulp bid den. En óók bidden voor die altijd maar weer jaloerse macht3wellustelingctjes met hun minderwaardigheidscom plex. Zij zijn innerlijk onge lukkig en zelden écht blij. ook al noemen zij zich Christen. Wat betreft mijn eventueel schrijven over de voetbal zij pool: dat is nu een onderwerp dat mij helemaal niet ligt Ik verfoei ock dat soort bedela rijen met daaraan verbon- geproefd? Er is geen wreder jacht van hun bestaan. En dit riticus. geen gestrenger te- is dan het Wonder: sinds zij echtwijzer dan de Tijd. hun ouderdom bewust aan- Kent uzelf in uw ontluiste- vaard hebben, schijnen hun <jen loterijen, ing. opa's! Ook wat betreft harten zich te verjongen Iets van de wind der eeuwigheid lijk. bij de dochte buitenshuis een eigen „homi schiep. Oma heeft hier innc lijk veel verwerkt, wa; tweede of derde huwelijk, als u een oude weduwi bent. Dat u behoefte hebt een gezellin in uw ouderdom wachtende zaligheid, velen wel begrijpelijk. heel wat pleizieriger als deze Maar maak uzelf dan niet t ichrijft. Maar hiertegen t hun gr'üze hoofden, ageren laat ik liever aan or schijn van de hen jc geestelijke leiders ovei Het spijt me. dat ik u dus i dezen moet teleurstellen. op zijn vijf en zestig- verschrikkelijk belachelijk ke ontluistering. dat we haar steeds meer aantref fen in de huiskamers. Een andere reden is het fris gfoene blad. dat zo mooi afsteekt tegen een lichte achtergrond, zoals bijvoorbeeld tegen het moderne behang. Nog een andere reden zal gelegen zijn in het feit, dat de Cissus het niet zo nauw neemt met de vraag naar de plaats, die ze toegewezen krijgt. Al zal ze door een iets flinkere groei haar voorkeur uitspreken voor een lichte plaats, toch doet ze het ook goed op een plaats, die wat verder van het raam is afgelegen. En omdat het een zeer sterke groeier is, doet het er niet veel toe of ze al iets minder snel groeit dan wel mogelijk is. Dat is in Zweden, waar wij de plant van daan kregen, iets anders. (De Cissus komt oorspronkelijk uit Australië en heeft via Zweden haar weg naar West- Europa gevonden.) Daar kan men ka mers aantreffen, waarvan de gehele want is begroeid met deze plant en vrij grote bladeren als het ware lichtgroen wandtapijt vormen, van plafond tot tie vloer. Nu is het niet zo erg, dat de Cissus snel groeit. Men kan haar zo groot laten worden als men wenst. Kort haar maar in, dat doet geen leed en de af gesneden toppen kan men in gewone potaarde zetten. Na een poosje begin nen deze ook zo'n levendige groei vertonen. Ook kan men de sterke groei wat tegen gaan, door haar in een kleine pot te zetten en maar heel weinig te bemes ten. Wil men daarentegen wel een flinke groei, zet ze dan in een gerani- umpot van 14 cm doorsnee, neem goede voedzame aarde en bemest gere geld om de twee weken. Hoewel het beter is, dat ze in een koel vertrek hangt, kan ze ook wel tegen een verwarmd vertrek, mits ze dar maar heel vaak met een fijne bestui- ver bestoven wordt. Tegen droge lucht kan ze niet, evenals trouwens de mees te kamerplanten. Ook kan ze niet te gen het felle zonlicht in de zomermaan- De Rhocissus is familie van de Cissus, wat de naam wel zegt. Deze heeft ech- ter maar klein blad. Overigens stelt ze dezelfde eisen en heeft dezelfde eigen schappen. De lezeressen (en lezers!) die ge vraagd hebben om een handleiding voor het zaaien van cyclamen, delen we me de. dat de verzending even gestagneerd is geweest. Maar de komende week zult u de handleiding zeker ontvangen. Een vestje van vilt of andere stevige stof en dan liefst in een helle kleur, staat alleraardigst op een rokje van een geruite wollen stof. Patroon nr. 236 is verkrijgbaar voor de leeftijden 9, 11 en 13 jaar. Voor het vestje heeft u nodig éénmaal de hoogte plus de zomen wat voor vilt niet nodig is) en voor het rokje 2 maal de hoogte plus zomen. Het patroon is verkrijgbaar aan onze bureaux voor 0.40. Ook kan men per post bestellen In dat geval dient men aan de adreszijde van de brièfkaart, waarop men de bestelling doet, f 0J>0 aan postzegels te plakken, naast de gewone frankeerzegel. Na 23 februari kunnen geen be stellingen meer worden aan genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11