Bicuuie £ciitsri)e (faurant Jok Frankrijk is van plan troepen te verminderen Parijs én Londen komen tot nauwere samenwe rking Zeven doden in het verkeer Kabinet-Ali wankelt Botsing op zeebrand op Noor, man over boord Bijzonder jaar voor de padvinderij Israël beraadt zich aan ziekbed van Ben Goerion „Wij Papoea's staan op recht zelf te denken"' Hoge Autoriteit vergeet sociale problemen h lï iK VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling. Tel- 31441. ABONNEMENTEN 7.- per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10883 CHRISTEL! JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvasticfj Is gbeblmn "myn hert ia Itgljens'pocl AMBON - wat moet er gebeuren ZIE PAGINA 7 Brits voorbeeld vindt navolging ENGELAND heeft de permanente raad van de N.A.V.O. en de raad van J de Westeuropese Unie officieel laten weten, dat het aantal Britse mili- liren op het vasteland van Europa met 27.000 man wordt verminderd. De «terende 50.000 man troepen zullen de beschikking krijgen over bestuur- are projectielen, waardoor de vuurkracht eerder sterker dan minder rordt. Ook Frankrijk heeft besloten de erkte van zijn strijdkrachten te arminderen. De Franse minister van •fensie, Bourges-Maunoury, heeft steren in Londen besprekingen ge- oerd met zijn Britse ambtgenoot andys en hem voorstellen een nauwere samenwerking op it gebied van de defensie. Waarschijnlijk zullen voor het eindt het jaar geen troepen uit West- uitsland worden teruggetrokken. Tegen ie tijd kan de Westduitse Bondsrepu- iek reeds een aanzienlijke strijdmacht de been hebben. De voorstellen, die Engeland reeds eeft ingediend in de N.A.V.O.-raad en de W.E.U., zullen aan de regeringen orden doorgezonden. Vermoedelijk zul- zware botsing op de Hilversumse traatweg, nabij B a a rn heeft gistermid- /ee slachtoffers geëist. Een auto, estuurd door de Amsterdamse schilders- atroon C. Schaap, vloog met grote snel- eid uit de bocht en botste op een tank- ragen uit Pernis. De heer Schaap over fed op de weg naar het ziekenhuis. De iede-inzittende Amsterdamse bouwkun- lige J. Kiene overleed later in het Baarn- ziekenhuis. Beide mannen waren om- Ireeks veertig jaar oud. Hun auto werd eheel vernield. In D o k k urn moest de 32-jarige R. lacquebord met zijn auto uitwijken voor paard en wagen. Hij reed tegen een n en overleed gisteren aan de opge- open verwondingen. De 32-jarige motor ijder uit Menaldum kwam te Leeu- 1 e n in botsing met een stadsbus, rerleed kort daarop in een zieken- De 62-jarige deurwaarder H. J. foassen te Maastricht week op zijn iets links uit en werd door een bestelauto iangereden. De fletser bezweek aan een ichedelfractuur. Te S m i 1 d e werd de H. Hendriks door een auto gegre- tegen het wegdek geslingerd. Ook hij overleed later. Een passerende vracht auto greep in Maresum (Friesland) de 57-jarige O. Rijpstra. De wielrijder kwam het leven. (Advertentie) KOKOS EXPOSITIE-1957 BIJ Haarlemtne.-straat 17? 14 DAGEN AFBOORDEN GRATIS len de Engelse plannen reeds ter sprake komen op de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de West europese Unie, die 26 februari in Londen gehouden wordt. De N.A.V.O.-landen zul len zich later over de kwestie beraden Na het gesprek tussen de Engelse en Franse mónisters van defensie is een communiqué uitgegeven, waarin over een nauwere militaire samenwerking wordt gesproken. Deze samenwerking zal in het bijzonder de produktie en het onder zoek betreffen. Om plaats in parlement Labour-succes verkiezing De eerste tussentijdse parlemen taire verkiezing, sinds het optreden van Harold MacMillan als premier Engeland is een succes voor de Labourparty geworden. De verkiezing werd in het Londense district North Lewi sham gehouden, voor een zetel, dde door het overlijden van een parlementslid was opengevallen. 'De plaats zal nu worden ingenomen door Miall Macdermot, die een overwinning behaalde op een conservatieve en Onaf hankelijk Loyalistische kandidaat. In de enigszins verhitte campagne heeft en zich in feite uitgesproken over de Suezpolitiek en over een binnenlandse kwestie namelijk het wetsvoorstel, om bepaalde huren vrij te geven. President Sukarno van Indonesië zal zaterdag en zondag besprekingen voerer met een delegatie van de vijf kabinets partijen en alle tekenen wijzen erop dat een reorganisatie van het kabinet op han den is. Vier van de vijf partijen eiser het aftreden van premier Ali Sastroamid- iojo en zullen uit het kabinet treden als Sukarno en de Partei Nasional Indonesia dit weigeren. Niemand durft echter nog te voorspellen of het kabinet inderdaad zal vallen. Sastroamidjojo vecht voor het behoud van zijn positie. De communisten eisen portefeuilles voor het geval een nieuw kabinet komt. Men verwachtte, dat Sukarno heden zijn plan zou bekend maken en ook commu nisten wil opnemen in de nationale raad. In Noord-Sumatra hebben de aanhan gers van het kabinet 2000 dessawachters bewapend. Tot hoofd van deze dessa wachters i6 benoemd Kardiman, voorzit ter der plaatselijke afdeling van de com munistische vakbond Sobsi. Vooraanstaande figuren op Celebes heb ben de wens te kennen gegeven, dat hun eiland vertegenwoordigd zal zijn in de onderhandelingen met Japan over de her stelbetalingen. Zij schatten de oorlogs schade in de Minahassa op anderhalf mil jard roepiah. Kwestie-Kas jmir V eiligheidsraad vraagt rapport Amerika, Engeland, Australië en Cuba hebben gisteravond bij de Veiligheids raad een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, de voorzitter van de raad, de Zweed Gunnar Jarring, naar In dia en Pakistan te zenden, om met die landen de kwestie-Kasjmir te bespreken Vóór vijftien april zou hij de raad ver slag moeten uitbrengen van zijn bevin dingen. Jarring is zowel in India als in Pakistan gezant van Zweden geweest. IN SCHEVENINGEN VUUR TE ZIEN Vreemde geruchten in de Hoek OMSTREEKS ZEVEN UUR vanmorgen zijn de Noorse ranker North Monarch en de.Duitse vrachtvaarder Tilly Böger in een dichte mist, zeven mijl ten noorden van het lichtschip Goeree met elkaar in botsing ge komen. Zelfs van de Scheveningse kust af nam men brand waar op dé North 'Monarch. Om kwart over acht werd gemeld dat het vuur geblust was, maar dat een bemanningslid werd vermist. Monarch en de Tilly Böger botsten en eersle melding van dc aanvaring n via Scheveningeh radio van het e troepentransportschip Vienna, dat met duizend man militairen aan boord, de buurt was. Doordat de berichtge- g over de botsing nogal verward door- am, wist men vanmorgen in Hoek var Holland eerst niet precies, wat er ni eigenlijk gaande was. De stuurman var de loodsboot Algol, die met de Betelgeuzc eddingsboot Pres. Jan Leis en de sleepboot Maas van L. Smit cn Co uit hield namelijk via de radio vol, dat de brand woedde op het troepentransporl- maar toen de Vienna tegen negen in Hoek van Holland arriveerde, bleek het verhaal van de stuurman toch 'el erg mysterieus te zijn. De Vienna meerde ongedeerd met de duizend militairen aan de kade en de kapitein was stomverbaasd over de reemde geruchten. Hij vertelde kort en krachtig wat er was gebeurd: de North T~\RIE GEBEURTENISSEN zijn het, die dit jaar in het bijzonder de aandacht vragen van de internationale padvindersbewegingHet zal 22 fe bruari 100 jaar geleden zijn. dat Robert Stephenson Baden-Powell, de stichter van de padvindersbeweging geboren werd. Bovendien bestaat 't. verkennen voor jongens, zoals dat in Engeland be gonnen is en later 'n wijdvertakte in ternationale organisatie werd. vijftig jaar. Ten slotte zal in Snttonpark te Birmingham (Engeland) nan 1 tot 12 augustus een gouden jamboree ge houden worden, waar 30.000 padvin ders worden verwacht uit alle delen t de i >reld. In Nederland zal de Powell-herden- king zich concentreren in de Utrechtse Domkerk, waar 23 februari 1200 lei ders en leidsters uan de Nederlandse gidsenbeweginghet padvindstersgilde, de Nederlandse padvinders en de ver kenners van de Katholieke jeugdbe weging bijeenkomen om te luisteren naar mevrouw A. J. de Ranitzde Brauw. erepresidente van de afdeling Utrecht van het Nederlands padvind- stergilde, hoofdaalmoezenier A. J L. Verhoeven van de V.K.J.B. en mr. J. Klaasesz, lid van de Raad der ver eniging de N P.V. Voor de jongeren worden plaatselijk bijeenkomsten ge houden en verder zal voor hen het hoogtepunt vallen in juni bij een groot jubileumspel. waarbij ook de radio wordt ingeschakeld. Er worden door de verschillende vertakkingen plannen voor een speciale „Goede Daad" be raamd. De Nederlandse leiders en leidsters hebben al besloten zich als donateur van het Nederlandsche Roode Kruis op te geven. De postadministratie van de Neder landse Antillen zal ter gelegenheid van dit bijzondere jaar voor de Pad vinderij een serie bijzondere postze gels met toeslag uitgeven. De verkoopprijs van de zegels, die elk een afzonderlijke kleur hebben en de beeltenis dragen van Baden-Powell, bedraagt 15, 20 cn 40 cent (Ned. cou rant). De zegels zullen van 22 februari af aan de filatelistenloketten verkrijg baar zijn. (ZIE OOK PAGINA 5) als gevolg daarvan brak op het achter schip van de Noor brand uit en sloeg een man overboord. De brand werd ge blust, reddingboten en helikopters gin gen naar de vermiste man zoeken en bei de schepen lagen beschadigd, maar be houden, in de mist. Ook met eerder door gekomen bericht dat de Tilly Böger ge zonken zou zijn, werd door kapitein Ralth Good ontzenuwd.' De Norse Monarch stoomde in de loop van de morgen langzaam op naar Hoek van Holland. Het achterschip is zwaar geblakerd en onder dc brug aan stuur boord gaapt een groot gat, waaruit olie stroomt. Ook de Duitse vrachtvaarder voer langzam in de richting van Hoek van Holland. De vermiste man was toen nog niet gevonden. Omstreeks half een is de Tilly Borgen, geassisteerd door de sleepboot Maas de Nieuwe Waterweg binnengevaren. Dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy, de Nederlandse geologen die twee maal op expeditie zijn geweest naar de toppen van het Andesgebergte, hebben de prof. Pieter Johannes Veth-medaille toegekend gekre gen van het Kon. Ned. aardrijkskundig genootschap. De droeve resten van de Fire fly, die gisteren in een weiland bij de*Maaldrift te Wassenaar, langs de rijksweg Amsterdam- Der. Haag is neergestort, waar bij de jonge piloot, de 29-jarige luit.-ter-zee 2de klasse K. den Hamer uit Leiden, het leven verloor. Maandag hoopt H.K.H. prinses Marijke haar tiende verjaardag te vieren. (Foto M. C. Meyboom) TSRAëL beraadt zich nog over de Ame rikaanse voorstellen om de vrije doorvaart van dc Golf van Akaba te ga randeren in ruil voor beantwoording aan de V.N. resoluties door Israël. Aan het ikbed van de Israëlische premier, Ben Goerion. heeft het kabinet gisteren de gehele dag vergaderd. In 5e middag ech- ontving Ben Goerion de Amerikaanse ambassadeur, die dringend om een on derhoud gevraagd had. Naar verluidt, had dit gesprek een nog al dramatisch verloop. Onmiddellijk na het vertrek van de Amerikaan kwamen de ministers weer bijeen. Het slot was dat an de Verenigde Staten opheldering zal 'orden gevraagd over de voorstellen en aangedrongen zal worden op verdere on derhandelingen. Egypte hëeft intussen een ultimatum ge steld, dat Israël voor hedenmorgen vijf (Ned. tijd) het Egyptische grondge bied geheel verlaten moest hebben en anders de algemene vergadering van de Verenigde Naties nog dit weekeinde bijeen komen om de toepassing van de sancties tegen Israël te eisen. De algemene vergadering echter houdt zich thans nog bezig met de Algerijnse kwestie. De agenda is door de grote in- itionale gebeurtenissen dusdanig in de knel gekomen, dat een verlenging van de zitting noodzakelijk is. Voorlopig is deze veilengd tot 23 februari. Er staan nog verscheidene oderwerpen, o.a. Cyprus, op de agenda. Nederlands bestuur overeenkomstig de wens der bevolking DE AANWEZIGHEID van het Ne derlandse bestuur in Nieuw- Guinea is in overeenstemming met de wens van achtennegentig procent van de Papoea-bevolking en is geba seerd op de historische banden en op ons vertrouwen in het Nederlandse volk". Aldus een gedeelte uit de resolutie, waarover we gisteren reeds schreven, van negen Papoea-leiders, welke aan de Ver enigde Naties is getelegrafeerd. „Wij Papoea's", zo staat in de resolu tie, „verwerpen alle aanspraken van de Indonesische regering omdat deze niet in overeenstemming, maar in strijd zijn met de wensen van de Papoea-bevol king". De Papoea's wijzen de eisen van de Indonesische regering krachtig af, omdat de bevolking van Nieuw-Guinea zeer be slist niet-Indonesisch is. De Papoea's heb ben genoeg van de herhaalde inmenging door de Indonesische regering in onze nationale rechten. De Indonesiërs zijn ei zelf getuige van geweest, aldus de reso lutie. hoe wij bij de soevereiniteitsover dracht de gedachte verwierpen, dat Nieuw-Guinea deel zou uitmaken va Groot vijand der Nazi's Lord Vansittart (75) overleden Een der grootste tegenstanders van he nationaal-socialisme en het communism! de Britse staatsman Lord Vansittart i gisteren op 75-jarige leeftijd, tengevolge van een longaandoening in Londen c leden. In de jaren voor de oorlog, toen Hitier in Duitsland aan de macht kwam, heeft hij als man achter de schermen een langrijk aandeel in het uitstippelen i de Britse buitenlandse politiek gehad. In 1941 heeft hij zich uit het openbare leven teruggetrokken. VERWIJT VAN E.G.K.S.-PARLEMENT TTET PARLEMENT van de E.G.K.S. heeft gisteren gesproken over de voorstellen van de Hoge Autoriteit om de kolenproduktie van 52 miljoen ton in 1955 te verhogen tot 105 mil joen ton in 1975 en de produktie staal van 246 miljoen ton in 1955 tot 320 miljoen ton in 1975. Van verschillende zijden sprak men bezorgdheid uit over het feit, dat wellicht vijftien jaren de energie uit andere bronnen wordt betrokken. De mijnen die thans worden aangelegd, zouden dan dooi de ontwikkeling van kernenergie over bodig kunnen blijken. In de avondvergadering kwam het tot tn vrjj heftig treffen tussen de Hoge Autoriteit en de sociale commissie van het parlement. Dc sociale commissie had het rsorgaan in een rapport verweten, dat het de sociale problemen te licht ge in heeft. In het bijzonder de' mense lijke factor zou verwaarloosd zijn. Deze aantijging kon de Hoge Autoriteit iet aanvaarden en bij monde van de Belg Finet wees zij de verwijten krach- an de hand, wijzende op de geringe bevoegdheid in dit opzicht van de Hoge Autoriteit. Binnenkort zal de H.A. een programma voor wetenschappelijk onderzoek de factor „mens" in verband met de be drijfsveiligheid publiceren. Hieraan wordt al twintig maanden in Luxemburg ge werkt. In mei wil de H.A. te zamen de sociale commissie de tendens onderzoe ken, die sedert het einde van de oorlog in de loonpolitiek der kolen- en staal industrie valt waar te nemen. Voor novem ber werd een overzicht van de arbeids voorwaarden in de gemeenschap aange kondigd. Namens de christen-democratische par tijen sprak de Nederlander C. P. Hazen- bosch, die de Hoge Autoriteit ver dat zij de sociale politiek alleen als middel beschouwde, in plaats als doel op zich zelf. Dit is voor de christen-demoi 'ische partijen onaanvaardbaar. De Hoge Autoriteit moet duidelijk maken, dat de sociale politiek volgens haar een zelf standige plaats verdient. In dit opzicht mag de Hoge Autoriteit zich niet schuilen achter haar geringe bevoegd heden. De moderniséring van de industrie, zo zei de heer Hazenbosch, heeft een dui delijk sociaal en menselijk aspect en z\ mag niet buiten de arbeiders om wordei behandeld. De Hoge Autoriteit heeft nog niet bewezen, dat zij zich hiervan be Zo zal de Nederlandse inzending op de Wereldtentoonstelling, die volgend jaar in Brussel wordt gehouden, eruit zien. Het is een maquette van de stand, zoals die door een aantal architecten is ontworpen. Melk 5 of 10 ct. duurder Nogmaals is in landbouwkringen de ver wachting uitgesproken, dat de ventprjjs van losse melk vermoedelijk zal stijgen tot 40 a 41 cent per liter. Mocht de rege ring tegen het advies van de S.E.R. in de subsidie van gemiddeld vier cent handha ven, dan wordt een prijs van 36 a 37 cent per liter verwacht. Melk kost nu 31 cent per liter. Van een rhogelijke prijsstijging hebben wij al eerder melding gemaakt. Men neemt verder in landbouwkringen aan. dat de garantieprijs voor melk (dat is het be drag dat de veehouder dus tenminste moet ontvangen) voor het seizoen november 1956 tot november 1957 op 28 per 100 kg van 3,7 tot 3,8 procent vetgehalte zal ko men te liggen. De verrekenprijs wordt dan 30. De toeslag voor melk va lichte gronden, gebaseerd op kostprijs- verschillen. zal vermoedelijk op 1.70 per 100 kg gehandhaafd worden De bestedingsnota zal, zoals gemeld, naar alle waarschijnlijkheid aan de land bouw slechts 200 miljoen extra inkomen toestaan, inplaats van de gevraagde 350 Ijoen. In landbouwkringen kan hierover nog niet voldaan zijn. Bovendien maakt men zich bezorgd over het gerucht n de bestedingsnota een blokkering een deel der in de garantieprijs melk en de toeslag op rogge (thans 3,74 per 100 kg) te verdisconteren eigen.- lasten zal worden voorgesteld. Dit analogie van dé blokkeringsplannen opzichte van de huren. Benzine voor toeristen. Buitenlandse risten, die Frankrijk per auto blnnenko- voor een verblijf van meer dan drie dagen, zullen van dertien april af een benbzinetocwijzing van 25. liter per dag ontvangen. Toeristen op doorreis door Frankrija zullen een toewijzing ontvan- voor een afstand van ten hoogste 250 km. met dien verstande, dat zij twin tig liter per honderd km ontvangen. overdracht aan het Indonesische volk. De resolutie vervolgt: »Wjj Papoea's zijn van mening, dat wü niet alleen als volk verschillen van het Indonesische, maar dat er ook fun damentele verschillen bestaan, welke laatste wij zouden kunnen vergelijken met die van de volken van India cn Pakistan, die vroeger onder Brits be stuur stonden." „Wij Papoea's wensen alleen goede en betrouwbare leiding, vooral voor de voor uitgang op sociaal gebied en op het ter rein van de gezondheid, teneinde ons volk In staat te stellen te komen tot een wel varend en gezond bestaan." „Wij streven tezamen, met de Ne derlanders ook naar zeli'bestuur in de toekomst en daarom staan wij op ons recht om thans zelf te denken en te overwegen. Daarom dringen wij er bij de V.N. op aan volledige aandacht voor de menselijke rechten van ons Papoea's te hebben". Geen V.N.-debat Eisenho wer-leer Met acht tegen zes stemmen en één ont houding heeft de agendacommissie van de Algemene Vergadering het voorstel van Rusland, om de plannen van Eisen hower voor het Midden-Oosten en de „andere agressieve" daden te bespreken, verworpen. Tegen het Russische voorstel 6temden China, Denemarken, Italië, Peru en Turkije. Vóór stemden Rusland, Tsjechoslowakije, Egypte, India, de V.S. en Engeland. De V.S. hadden reeds eer der te kennen gegeven, geen bezwaar te hebben tegen de behandeling van de Eisenhowerleer in de V.N. Derde kamp voor Hongaren nodig In Oostenrijk zijn zestig vrijwilligers van het Nederlandsche Roode Kruis werkzaam om de nood van de Hongaarse vluchtelingen te helpen lenigen. Dertig van hen zijn chauffeurs, die om hun disci pline en plichtsbetrachting zijn uitgezocht voor het verzorgen van Rode Kruis- transporten naar Boedapest. Dit bericht bracht de heer J. Geysman, gedelegeerde van het Nederlandsche Roode Kruis bij de internationale organi satie, gisteravond mee naar huis. Hij kwam hier om rapport uit te brengen. De heer Geysman zal snel naar Wenen terugkeren, want er ligt nog veel werk te wachten op de Nederlanders. Hij wil trachten, in Den Haag gedaan te krijgen, dat Nederland nog een derde vluchtelin genkamp voor zijn rekening neemt. Dit zal veel moeilijkheden leveren, want ons geld is bijna op: de huidige middelen laten slechts toe, de beide bestaande kampen in Oostenrijk tot eind juni draaiend te hou den. Volgens de heer Geysman is men in Oostenrijk zeer dankbaar voor de Neder landse bijstand. Met name de regerings- instantiés zijn erkentelijk voor de kwali teit van de Nederlandse teams. KLM-functionarissen in spitbradersgilde Tijdens een tocht in een K.L.M.-vlieg- tuig boven ons lnd zullen zes functiona rissen van de K.L.M. worden geïnstal leerd als leden van het „Gilde der spit- braders". Het hoofdbestuur van het gilde zal persoonlijk uit Parijs naar Nederland overkomen. Prins Bernhard, de Aga Kahn en de Engelse en Franse ambassa deurs in ons land zijn ereridders van deze gastronimische broederschap. HET WEEK IN EUROPA J El i: WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of natte sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak noordwestelijk. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN iri zon 7.56—17.57 uur; maan uur. Op 21 februari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1