MAGGI' verrukkelijke GOUDBOUILLON Met ongeduld wordt uitgezien naar 55 woningwetwoningen CADEAUSTELSEL TIERT NOG STEEDS WELIG TURKHM Volk in Nieuw-Guinea wil Indonesië niet Nieuw-Guinea komt eerst Uitgeweken Poolse minister bij Ambonezen in ons land Roodboek... 195 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 eid Rand van Oegstgeest Medewerking stichting Chr. kleuterschool zal worden verleend ISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Oegstgeest onder voorzit- terschap van burgemeester Du Boeuff in openbare vergadering bij een. In zijn nieuwjaarsrede vestigde de heer Du Boeuff er de aandacht op, dat door het algemeen streven naar bestedingsbeperking ook van de raad beperking der kapitaalsuitgaven zal worden gevraagd. Zolang de finan cieringsmiddelen niet aanwezig zijn zal ook niet kunnen worden begonnen met de bouw van de brandweerkazerne, het bureau gemeentewerken en de tweede openbare school. Afgewacht dient te worden hoe de in vloed van de geldschaarste zal werken op de woningbouw in de particuliere sector. De woningbouw is erg noodzake lijk, daar het aantal woningzoekenden zeer gestegen is. Met ongeduld wordt uit gezien naar het gereedkomen van 55 wo ningwetwoningen, de Nillmij-flat, waar voor inwoners uit Oegstgeest voorrang hebben en het bejaardencentrum. Vorig jaar kwamen 103 woningen klaar, zodat er sinds de bevrijding 737 woningen bij zijn gekomen. Spreker vermeldde verder het gereed komen van de restauratie aan de Groene Kerk, de stichting van een tweede open bare school en een bijz. neutraal lyceum. 0, ÏJ Dat de gemeentegrenzen ongeschonden bleven kon tot blijdschap stemmen, temeer daar het rijk thans meer streeft naar grenswijzigingen. Het grote aantal verkeersongelukken, 253 is een zwarte bladzij in 1956. De burgemeester hoopte verder dat door het gereedkomen van het eindrapport van de commissie inzake herstel financiële zelfstandigheid van gemeenten en provinciën het de gemeente mogelijk wordt gemaakt een gezond financieel be leid te voeren zonder daarbij uit of gemeentefonds te moeten putten. De heer van Oosterom dankte de burgemees ter voor zijn goede wensen aan de raad. De raadsagenda werd verder in vlot tempo afgewerkt. Er komt een herziening van het uitbreidingsplan waarvoor op dracht is gegeven aan het architectenbu reau Kuiper, Gouwetor, De Ranitz er Bleeker. De subsidie voor de jeugdvereni gingen is verhoogd van 1500 tot 2000 doordat de O.C.J.K. is aangesloten bij de Centrale Hervormde Kerkeraad te Am sterdam, een door de minister erkend lichaam. De O.C.J.K. krijgt plm. 350. Ook de andere jeugdverenigingen hebben hierdoor nog enig voordeel. Lening groter Wanneer de nieuwe rioolzuiveringsin stallatie in werking treedt, zal er in gemeente rioolbelasting geheven worden van de huiseigenaren. Indien deze belas ting niet geheven zou worden, zou de ge meente niet in aanmerking komen voor een gedeelte van de uitkering uit het ge meentefonds. Dit zou een begrotings tekort van 250.000 opleveren. De ge meenteraad verleent medewerking tot het stichten van een kleuterschool uitgaande van de Stichting Oegstgeester school voor christelijk onderwijs. De kasgeldlening werd verhoogd van 1 miljoen tot f\lh miljoen. Bij de rondvraag vroeg de heer Slin- genberg of het adres van de bewoners van de Abtspoelweg inzake de straatverlich ting het college van B. en W. had bereikt. THEE kan iedereen wel zetten, Maar U moet op één ding letten: Als U 't werkelijk goed wilt doen Dan VAN NELLE'S Afternoon VAN NELLE'S THEE VAN NELLE KWALITEIT Promoties in Leiden proefschrift gei phatidc fractie tijdens de bebroeding L. de Bakker, geboren Den Haag. in de geneeskunde op Academische examens AMSTERDAM, G.U., K. van Leeuwen, P. D. Goldbet en C. de Hart, Amsterdam. Geslaagd voor artsex. Ie ged.: mevr. R. Hanke- E. Hooykaas februari. Bcvor- -van Koten. E. Sluijter i S. K. Tjoa, P. J. Poppers, wijsbegeerte: mevr. M. E. F. Rijkoort- BUthoven. sterrekunde: L. D. dr Feiter (cum laudc). De burgemeester antwoordde dat dit in derdaad het geval was maar dat hij ver der nog niets kon zeggen, daar de kost- prijsberekehing van de Sted. Lichtfabrie ken voor de verlichting van alle buiten wegen in Oegstgeest nog niet ontvangen is. Mevr. Kramers vroeg hoe het nu stond met de verbreding van de Geverssti Hierover zal later advies uitgebracht worden. De heer Van Hulst wilde graag weten wie er bij brand voor de panden aan de Zijl zorgt. Met de gemeente Lei derdorp is hiervoor overeenstemming be reikt. De heer Veen vroeg aandacht voor de grondprijzen voor Volkswoningbouw, die tegenwoordig lager mogen zijn dan die voor particuliere bouw. B. en W. beraden zich hier nog over. Met de eigenaresse van de panden aan de Bazar zal op korte ter mijn wel overeenstemming worden be reikt, zodat deze krotwoningen kunnen verdwijnen. Chr. kleuteronderwijs Men schrijft ons: Zoals de Christelijke lagere scholen sinds enkele maanden In federatief ver band samenwerken, van waaruit de be langen van het Christelijk onderwijs in het algemeen en van de bepaalde school in het bijzonder bezien worden, zo is er nu ook een federatie van Christelijke kleu terscholen in wording, waarin de gemeen schappelijke belangen worden besproken. Van een concurrentie of een elkaar in de wielen rijden kan geen sprake meer zijn; integendeel, het federatief verband geeft de mogelijkheid van wederzijdse steun, zowel bij de bestaande als nog te stichten scholen. Naar wij hopen zal aan de twee bestaan- Ambonese leiders geïnterneerd Op last van de minister van justitie zijn gisteren op grond van het vreemdelingen reglement zes hoofdbestuursleden van d< Ambonese partij Partai National Maluku Selatan in het huis van bewaring te Sche- veningen geïnterneerd. Onder hen be vindt zich de leider der partij, de heer Siwalette, die in het kamp Uithuizen vertoefde. De andere vijf zijn uit het kamp Oude Zeug. De rijkspolitie heeft hen gisteren naar Scheveningen gebracht. Uit het kamp Westkapelle zijn vijf Am bonezen, leden van de P.R.M.S. naar d< Kruisberg te Doetinchem overgebracht oir daar geïnterneerd te worden. Naar men weet waren er in verschil lende kampen moeilijkheden met aanhan gers dezer partij. Allen zijn gistermorgen voor de keus gesteld een verklaring te tekenen, dat zij zich aan de Nederlandse wet zouden hou den of geïnterneerd te worden. Zij kozen het laatste. Volgens de minister hebben de hoofdbestuursleden zich niet gehouden aan hun na de vrijlating in november af gelegde verklaring, dat zij de Nederlandse wet zouden eerbiedigen. Ongeveer zes weken geleden werden zes leden van het kampbestuur van Westkapelle geïnter neerd. Zij zitten nog in de Kruisberg. Sindsdien hebben de bewoners van het kamp geen namen van bestuurders meer genoemd, doch de vijf geïnterneerden uit Westkapelle worden beschouwd als rad draaiers. Koning Saoed ziek in Spaanse hoofdstad Koning Saoed van Saoedie-Arabië, nog steeds op reis in Spanje, is ziek geworden Hij heeft al zijn afspraken afgezegd, even voordat hij uit Madrid naar Toledo zou vertrekken en een Amerikaans-Spaanse luchtbasis zou bezoeken. Zijn artsen heb ben meegedeeld dat Saoed aan colitis lijdt. de Christelijke kleuterscholen (de Gevers- Deutz- en de Prinses Marijke-kleuter- school) een derde worden toegevoegd, nl. de Hofdijckschool, terwijl de Prinses Ma- rijke-school van de Leidse Houtschool moet komen tot de bouw van een nieuwe. De federatie hoopt van harte dat het mogelijk zal zijn, het vereiste aantal hand tekeningen bijeen te brengen, en stelt zich gaarne achter deze plannen. Namens de federatie van Christe lijke kleuterscholen te Oegstgeest: ds. B. C. Visser, voorzitter. /O cent VOORDEEL tijdelijk met ZO ZUIVER ALS GOUD Tw« d oosjes tezamen nu slechts 46 Senaat nam afscheid van prof. De Block (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag bij monde van haar nestor, de 85-jarige prof. mr. A. Anema, afscheid genomen van de griffier van de Senaat, prof. mr. A. L. de Block, die onlangs is benoemd tot lid van de Raad van State. Prof. Anema, de enige senator, die de heer De Block nog heeft zien komen, be treurde het ten zeerste, dat de man, die tien jaar lang aan de linker en twintig jaar aan de rechterzijde van de voorzitter heeft gezeten, thans afscheid moet nemen. Na afloop van de vergadering is prof. De Block door de Kamerleden en het personeel der Kamer in besloten kring gehuldigd. Daarbij zijn hem geschenken aangeboden. Prof. De Grooth (lib.) trok zijn voorstel in (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp houdende voorzieningen in ver band met het vervallen van het Organi- satiebesluit Voedselvoorziening 1941 aan genomen. Slechts prof. mr. G. de Grooth (lib.) liet aantekenen tegen te hebben ge stemd. Dinsdagavond was door de enkele senatoren felle kritiek geleverd op de late indiening van het ontwerp, waardoor de Kamer in een dwangpositie was gebracht. Prof. De Grooth diende een voorstel in de beraadslagingen te schorsen het ontwerp opnieuw in de afdelingen te doen onderzoeken. De meerderheid dei Senaat bleek hier niets voor te voelen welke reden prof. De Grooth zijn voorstel introk. Staatssecretaris Schmel- betoogde nogmaals, dat wanneer di' tsontwerp niet zou worden aangeno- :n, er rechtsonzekerheid zou ontstaan. Hoge Raad deed in één geval een principiële uitspraak Friese beschuit e"riiJk m RESOLUTIE NAAR VER. NATIES inkt. Indien de Verenigde Naties onze resolutie naast zich neerleggen, zal de inkGplaats maken voor bloed, aldus verklaarden negen leiders der Nieuw-Guineërs, die te Hollandia een resolutie aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties hebben op gesteld, waarin zij Indonesiës eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea na drukkelijk verwerpen. Het zijn mannen op jaren uit de kust streken. Enkelen dragen de onderschei dingstekenen van kampinghoofd. Boven hun hoofden hingen portretten van Ko ningin Juliana en prins Bernhard aan de muur. De bekende leider Nicolaas Jouwe trad als tolk op. „De Indonesiërs zijn onze vijanden", verklaren zij. „Zij hebben ons alleen slavernij gebracht". Honderd kilometer gelopen De bevolking heeft het geld bijeenge bracht voor hun reiskosten. Enkelen hebben dertig of meer kilometer gelopen. Johannes Hembring uit Genjem zelfs honderd km. Hij deed er twee dagen en i nacht over. Zij slapen in een quonset eten hoofdzakelijk wat sago, zodat het verblijf olet veel kost. Initiatiefnemers zijn Kafiar uit Biak, Madjatan uit Manokwari en Dofun uit Sarmi. Zij verklaren, dat 98 procent van 225.000 onder bestuur gebrachte Nieuw- Guineërs hen steunen. De heer Kasiepo, die als ambtenaar niet mede ondertekend heeft, zeide: „Als dat wat de Nederlanders ons hebben gebracht, kolonialisme is, dan maar kolonialisme. De boom van onafhankelijkheid moet ge plant worden in rijp gemaakte grond en de grond van Nieuw-Guinea is nog lang Een leider uit Japan verklaar de: „Wij verlangen naar een eigen bestuur de toekomst, daarbij geleid door de Nederlanders". Sarego. schipper van een gouvernementsboot aan de zuidkust, zeide „dat de tijd nog lang met daar is voor eigen vlag in plaats van de Neder- Geen spreekverbod op Nieuw-Guinea De voorstelling van zaken, die in de discussies over de Oproep tot Bezinning over Nieuw-Guinea van bepaalde zijde I! gegeven, nl. dat in Nederlands Nieuw- Guinea zelf niet vrijelijk over de status van en het gezag over dit gebiedsdeel mogen worden gediscussieerd, is in strijd met de waarheid. Dit verklaart de waar nemend minister van overzeese rijksdelen, ir. Staf, in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Nieuw-Guinea. De twijfel, die bij de discussies over de Oproep werd uitgesproken, acht de be windsman volkomen misplaatst. Evenals in Nederland is ook in Nieuw-Guinea, uiteraard binnen de grenzen die door de wet zijn gesteld, aan een ieder volkomen vrijheid van meningsuiting toegestaan. Zo is ook van een verbod aan ambtenaren en hun bonden om contact op te nemen met Nederlandse Kamerleden, geen sprake. Het spreekt, aldus minister Staf, echter vanzelf, dat bij een dergelijk contact de ambtenaren zichzelf bepaalde beperkingen moeten opleggen, beperkingen, die eenmaal verbonden zijn aan de ambtelijke Driejarenplan iets te optimistisch (Van onze parlementsredactie) De vraag of men de opzet van het drie jarenplan voor Nieuw-Guinea irreëel moet in het algemeen ontkennend worden beantwoord. Maar wel moet er kend worden, dat het plan met een enigs zins te groot optimisme in eigen kunnen is opgezet. Bij het ontwerpen is onvol doende rekening gehouden met de ach terstand, die in 1953 bestond. De waarnemend minister van over- ïese rijksdelen, Ir. Staf, schrijft dit in memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake de begroting van Nieuw- Guinea. Tegenover minder bevredigende resultaten staan echter zeer bevredigende, die verder gaan dan de richtlijnen aan- n. Met name is dit op de terreinen gezondheidszorg, onderwijs en ver bindingen het geval. Antwoord van A.R. party Bezinning op Nederlands Nieuw-Gux_ca is noodzakelijk, maar niet bezinning op een „probleem Nieuw-Guinea" zoals Su karno het belieft te stellen. Op die wijze kan men wel meer problemen opwerpen, die er niet zijn. Maar bezinning op onze verantwoorde lijkheid voor land en volk. Die verant woordelijkheid ligt niet bij Indonesië, niet bij de Verenigde Naties, maar bij Ne derland, aldus antwoordt het centraal comité der anti-revolutionaire kiesvereni gingen op een bezinningsoproep van prof. dr. G. C. Heringa en anderen. Bezinning moet gericht zijn op het bes- in de diepste zin van het woord, niet >or Nederland, niet voor Indonesië, maar yor het volk van Nieuw-Guinea. Eerst onomstotelijk vast zou staan, dat andere staat of organisatie dit volk beter naar een goede en vrije toekomst kunnen leiden, zou er bezinning moe ten zijn op overdracht van verantwoorde, lykheid. Nederland moet zich voor Nw- Guinea een grotere krachtsinspanning ge troosten dan tot nu toe. Iedere politieke partij moet zich op haar eigen wijze bezinnen en zij ontmoe ten elkaar in de Staten-Generaal. Daar zij de gedachten uit en daar moeten en behoren de problemen in het openbaar worden behandeld. Dit moet niet geschieden in een commissie uit de democratische partijen, waar de discussie achter een rookgordijn zou schuilgaan, zodat het Nederlandse volk geen duidelijk inzicht krijgt (Van onze sociale redacteur IIOEWEL DE WET op de beperking het cadeaustelsel al enige tyd kracht Is kan toch moeilyk gezegd i den, dat het aantal cadeaustelsels sterk is verminderd. Eerder zou het tegendeel be weerd kunnen worden. Dat deze gang var zaken door verschillende middenstanders met lede ogen wordt aangezien, spreekt vanzelf. Bezwaren tegen het ondoeltref fend werken van de wet vernamen wij (uit de kring van de chr. vakorganisaties) In het bUzonder by de Ned. Bond van Chr. Detailhandelaren in Textiel- en Mode artikelen en by de Prot. Chr. Bond Detaillisten in Luxe- en Huishoudeiyke artikelen. Op byzonder vindingrijke wfo'ze biyken sommige zaken er in geslaagd te zy'n het verbod tot het ten geschenke ge ven van goederen uit andere branches te omzeilen. Daarby biykt steeds zondere voorkeur voor cadeaus uit de textielbranche te bestaan. Voornamelyk wordt gewerkt met spaar- zegel-systemen. Bekend is het systeem waarbij de klant voor een bepaald aantal zegels een textielprodukt kan verkrijgen, wanneer bovendien nog een geldsbedrag wordt overgemaakt. Hier is het cadeau veranderd in een reductie op de koop van een bepaald branchevreemd artikel. Een tweede systeem i6, dat r een bepaald aantal zegels kan kiezen tus- een geldsbedrag en een bepaald artikel. Dit artikel wordt dan niet door het be drijf dat de zegels verstrekt geleverd, maar door een andere onderneming, verzendhuis bijvoorbeeld. Dit postorder bedrijf levert dan in feite de goederen. Een derde mogeiykheid is dan nog, dat len kan kiezen tussen geld of goederen i dat dezelfde onderneming ook de goe deren levert. Twee zaken De genoemde middenstandsbonden die deze ontwikkeling uiteraard met grote interesse volgen, stellen van zelfsprekend de sterke bemoeienis van de justitie met deze aangelegenheid op prijs. Zo i6 op het ogenblik reeds in dertig gevallen proces-verbaal op gemaakt. Twee zaken zijn al voor de Hoge Raad gebracht en In een geval is reeds een principiële uitspraak ge volgd die tegengesteld was aan de uitspraak van de rechtbank. Het ging hierby om een Rotterdams! groothandel in zeep en chemische pro- dukten. Deze zaak betaalde voor bonnen 3,60 contant uit, maar de klanten kon den ook nylons, linnengoed of tafelbe stek krijgen. De Rotterdamse rechtbank meende dat hier sprake was van een geldkorting in 'orm van een vordering op de firma: vordering die in geld of in goederen omgezet kon worden. Men kocht het arti kel met gespaard geld. De prys i de mening van de rechtbank ook niet laag, dat deze slechts voor de schün werd gevraagd. De Hoge Raad was evenwel een andere opvatting toegedaan. Hij bepaalde, dat het in de wet op de beperking van het cadeaustelsel niet slechts gaat om het rechtstreeks aanbieden of verstrekken van cadeau-artikelen, maar ook om de indi recte toepassing daarvan met behulp van een bonnensysteem. Hoe de Hoge Raad zal oordelen over de andere hierboven omschreven systemen zal nog moeten worden afgewacht. Dat deze zaak evenwel de bijzondere aandacht de gerechtelijke instanties heeft, wet tigt de hoop, dat de beoogde beperking 'an het cadeaustelsel ook inderdaad ge realiseerd zal worden. Brutaler dan de beul Nederland Sunarjo wil naar Sunarjo, die indertyd optrad als open bare aanklager tegen wylen de heer L. N. H. Jungechlager en de heer H. C. Schmidt, is gisteren uit Indo nesië vertrokken naar de Verenigde Staten, Nederland en Australië. Hij zal de Indonesische ambassades by- staan bq de beantwoording van de Ne derlandse klachten, dat de processen niet eeriyk zijn gevoerd. Volgens Antara wordt hij vèrgezeld van commissaris Suleiman, die het on derzoek geleid heeft en beiden willen de „werkelyke feiten en achtergronden" uit eenzetten. De woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag ontkende echter, dat Sunarjo Ne derland bezoeken zal. Naar men weet, heeft Sunarjo, nadat hy Jungöchiager ten dode toe vervolgd had. enige zeer onaangename dingen be leefd. Hy werd namelijk zelf beschuldigd het aannemen van steekpenningen. Deze beschuldiging i6 echter nooit nader onderzocht of afdoende tegengesproken, hoewel zij een openbare aanklager betrof. Jongen werd een been afgekneld op coaster (Van onze correspondent) In de Buitenhaven van Vlissingen heeft zich gisteravond een ernstig ongeluk voor gedaan op de Nederlandse coaster Narwal. De 15-jarige S. uit Leiden raakte met zyn been bekneld tussen twee staaldraden. Ondanks de hulp van de stuurman, werd het been onder de knie afgekneld. De heer Alfred van Ecghen, sinds 1950 ice-consul van Nederland in San Dtego,' Callformë, is daar gisteren overleden. De heer Van Eeghen werd 64 jaar oud. Vvikcdk (25 Ti>rh is het zo ZEE HAD VELE VERSCHRIKKINGEN 861) De Hehad! Dm aan zeesla» verklaren, tijd. Een il oet voor onie voor- monster is verder vi rschrikkingen hebben klauwen en van geweldige hoektanden, het geloof die voo i in de middelee lustratie uit het slangenboe uit 1589 demonstreert by\. op overtuigende wyxe, hoe een zeeslang koene zee' een schip omstrengelen kan, teneinde op zijn gemak de inhoud van het vaartuig leeg te slobberen. Een ander plaatje laai een geweldig zeemonster zien, Ziphitis genaamd, bezig een zeehond op Ie eten, terwyl een ander monster hem van terzijde aanvalt. Het is allemaal wel erg verschrikkelijk bedoeld, maar de toeschouwer met een week hort kan toch niet nalaten medelijden te hebben met Ziphins die zo hardhandig tijdens zijn maaltijd wordt gestoord en daarbij een gezicht trekt als een verschrikte uil. Tot de dieren die Gesner vermeldt, behoort natuurlek ook de Ki schepelinger Het dier is echte geweldig groot, dal de zeelui boven het watervlak uitstekende, een eilandje hebben aangezier zó gre t is, dat de denkbeeldige kui Kraak als tegen: om het schip sling» diepte trekt. Gesner heeft al dergelijke by deze larna de zyn lange tentakel; ding werden niet gedrukt in de middel eeuwen, maar in het midden van de :1 16de eeuw! 0 Gelukkig kende men in die dagen ook nog wat verdedigingsmiddelen tegen der- 8 gelijke monsters. Wanneer nl. op een c hoorn werd geblazen en enige tonnen s" werden in zee geworpen, kon' het gevaar worden gekeerd. Eenvoudig, maar doel treffend! Over allerlei gedrochten die naar men meende het land bevolkten, behoeven we het niet te hebben, want daarover ia u uit vroegere artikeltjes al het een en ander bekend. Het lykt ons opbouwen- der en daarom vruchtdragender ook van een enkele vriendelyke zccbcwoner mel ding te maken. De roggen bleken de destijds nl. welgezind te zyn, althar i de figuren las met tekeningen en al, verzameld en overgenomen. De kostelykste ling is naar myn smaak een soort walvis voorzien van een paar schoorstenen, di< kennelyk als spuigaten zyn bedoeld He og kon man te helpen die door kleine honds haaien in de diepte zal worden getrok ken. In een dergelijk geval wil je de naam van de vriendclyke redder wel eens vernemen, vooral omdat van roggen niet zo erg veel gunstigs bekend is. Maar Gesner vertelt er direct by, dat en hebben een vuurtje aangelegd, hy niet weet, welke rog hier bedoeld is, hulp sprake blykt vaardoor het monstei ipgeschrikt. De tékenin d en moment, waarop het di iratel- komt en zich ver bove alvis verheft, wat weinig goed het in de nahyheid vooi schip. Deze producten toont ons het r in beweging het watervlak voorspelt voor anker liggende an de verheel- (Nadntk verboden) Bewondering voor strijd der Zuid-Molukken (Van een onzer verslaggevers) TNat er in Polen een meer liberaal zij het altijd nog een communistisch bewind gevoerd wordt, stemt ons tot een zekere voldoening, maar is allerminst een reden om de vrijheidsvlag uit te steken. Vrijwel alle Po len zeker 95 pet zijn fel anti-communistisch en anti-Russisch; anti- Russisch in die zin, dat het niet gaat tegen de Russen als persoon of tegen Rusland als natie, maar wel tegen het Russische systeem, dat waar het ter wereld ook tot gelding wordt gebracht, de vrijheid in bloed doet smoren". In duideiyke bewoordingen heeft de Poolse minister van buitenlandse zaken, A. Zawisza, die nu al van 1939 in Lon den in ballingschap vertoeft, ons dit gis termiddag tydens zyn korte verbiyf in Den Haag verteld. Het leed en de ellende, welke in de af gelopen jaren over het Poolse volk zyn gekomen heeft deze in diplomatieke dienst vergrijsde staatsman niet gebroken. Met een vitaliteit, die bewondering afdwingt, spreekt hy over de internationale pro blemen en staat hij dag-in-dag-uit op de bres voor de Poolse zaak, dat wil zeggen voor de vrijheid van zyn land en volk. Een vrijheid, die de Poolse regering in ballingschap enige maanden geleden even zag gloren, maar die nog niet tot ontplooi ing is gekomen. Minister Zawisza, die enige dagen de gast is van de Zuid-Mo lukse regering in ons land, erkent, dat de Polen by hun laatste verkiezingen keuze moesten maken tussen twee zaken. Enerzijds een mcdogenlOze Russische on derdrukking, anderzijds een liberaal-com munistisch bewind, hetwelk noodgedwon gen ook door de Russen is geaccepteerd. De Polen hebben het laatste als het minst kwade gekozen, hetgeen allerminst impliceert, dat het Poolse volk hiermede zijn vrijheid heeft herkregen. Aan die vrijheid twijfelt minister Zawisza allerminst. Vandaar dat hij ook met een zekere bewondering spreekt over de strijd van de Zuid- Molukkers, die dit mogen we er wel aan toevoegen in ons heel wat minder dankbaarheid genieten, dan de Polen in Engeland. Trouwens de Po len in Engeland zijn ook heel wat ver der dan de Zuid-Molukkers in ons land. De Poolse regering-in-balling- schap wordt erkend door Spanje, Ier land. Cuba, het Vaticaan en Litauen. terwijl de Zuid-Molukkers bij hun strijd nog steeds moeten vechten tegen een nationale en internationale muur van wan- en onbegrip. Tijdens het gesprek, dat ook werd by- gewoond door de Tweede-Kamerleden prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. j. J. R Schmal. mr. K. van Rijckevorsel en mr C. Berkhouwer heeft de Poolse bewinds- duidelijk laten uitkomen, dat zyn re gering niet optreedt namens een kleine groep. Alleen in Engeland wonen 130.000 Polen In ballingschap, in de Zuid-Ame rikaanse landen 200.000. in de Verenigde Staten enkele tienduizenden, maar boven dien zijn er daar een zes miljoen gena turaliseerde Polen, waarvan er een aantal deel uitmaken van het Amerikaanse con gres. Deze naturalisatie heeft geen enkele inbreuk gedaan aan de belangstelling, welke deze Amerikaanse Polen blyven koesteren voor de vryheid van hun oor- ipronkelijk land en volk. Gistermorgen heeft de Poolse bewinds man een bezoek gebracht aan het Ambo nezenkamp in Vught, waar hy de vaandel- wacht inspecteerde en de Ambonese jeugd hem met Zuid-Molukse en Poolse vlagge tjes begroette. 1,ëET complimenten van de Indone sische diplomatieke vertegen woordiging wordt thans ook in Neder land een in rode band gebonden bro chure van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken inzake Neder landse samenzweringen verspreid. Het is jammer, dat dit werk in het Engels is gesteld en niet op nog ruimer schaal onder ons volk wordt verspreid. Anders zou het volle gelegenheid heb ben de waardeloosheid en onwaarach tigheid te leren kennen, welke begint met het belachelijke verhaal van een wegens oplichting gearresteerd per soondie goedgelovige mensen geld zou hebben afgezet om onderzeeboten naar Ambon te sturen Een en ander vergezeld van de goedkope en op geen enkele wijze nader geargumenteerde bewering, dat Nederlandse autoriteiten hierbij betrokken waren Voor de rest worden de beweringen gebaseerd op verklaringen van lieden als de inmiddels wegens misdrijf ge arresteerde Tomasoa, Manoch en an deren en tevens op „verklaringen" af gelegd voor de Indonesische politie, wier faam langzamerhand wel bekend geworden is. Beweerd wordt, dat de Indonesische poIiHe alle bewijzen reeds in 1953 be zat. Waarom dan zo veel jaren gewacht met een proces? Gewerkt wordt met fletse foto's van personen en documen ten, o.a. knipsels uit een „dagboek van Van Kleef" (de grote onbekende). De belachelijke veroordeling van de heer Barkey omdat er enkele oude partro- nen in zyn huts gevonden waren, de vrijspraak van de heer Versteegh en anderen, het doodgelopen proces tegen de heer Jungschlüger, enz. worden genoemd als bewijzen van Nederlands Verzwegen worden de aanvallen waaraan de verdedigster blootstond, het geknoei van Sunarjo, het ergerlijk optreden van Maengkom. Verzwegen wordt hoe Sunarjo het geven uan klap pen by verhoren verdedigde Mr. Bou- man wordt verweten dat hij vluchtte. Het bewijsmateriaal dat Indonesië dubliceert. toont aan dat er grote on tevredenheid heerst in Indonesië dat er In 7 jaar meer -opstanden zijn uit gebroken dan in eeuwen Nederlandse heerschappij, dat in elk geval Indo nesiërs in verzet zijn gekomen tegen de republiek Indonesia. Graag zullen wij een ruime ver spreiding van dit werk tegemoet zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5