u LEXINGTON PHILIPS JJ. STAD Uitvoering van Toonkunstkool wekte grote geestdrift AAMBEIEN Inzameling voor het Leidse oorlogsgedenkteken Joh. Sierat sr. nam afscheid van Herv. he j aardenhuis Leidse Clir. beambtenbond telt 172 leden DE IVÖROLUitmuntend STEUWE LEIDSCHE COURANT Afdeling Leiden van J.N.V.C. Hety De afdeling Leiden van „Jong Neder- ei land voor Christus" had gisteravond in gebouw Middelstegracht 3 een jeugdsa- menkomst. Na het welkomstwoord en enkele getuigenissen sprak de heer C. Vanderbreggen over „De toekomende Ie dingen". Vóór de wederkomst van Christus zal r een tijd zijn van grote verdrukking Velen zullen dan de Anti-Christus aan vaarden en tenonder gaan. Diegenen, die tevoren tot het geloof in Jezus zijn Igekomen, behoeven echter niet bevreesd te zijn. Zij hebben een Heiland. Die hun schuld op Zich heeft genomen. Het enige wat zijzelf nog hebben moeten doen, was '„ja" zeggen tegen het kruis. Een heel lakkeiijker taak dan de taak van Aldus spr„ die zijn voordracht verduidelijkte met beelden op het flanel bord. Aan het slot van de avond was er ge- legenheid vragen te stellen. Uitstekende begeleiding van R.Ph.O. YY/E ZIJN ER al sedert enige jaren aan gewend geraakt, dat de uitvoerin- gen van het Leidse Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo evenementen vormen in het Leidse muziekleven. De verwachtingen, die we op grond van deze ervaring koesterden ten aanzien van het voor gisteravond aan gekondigde concert werden stellig niet teleurgesteld. Men had het zich ook ditmaal niet gemakkelijk gemaakt, want Mozarts Requiem en Bruckners Te Deuiti" behoren zeker niet tot de eenvoudige koorwerken. Bestuur Vita Nova Zoals wij reeds berichtten, kwamen de leden van de coöperatieve vereniging kunstmatige inseminatie Vita Nova Hazerswoude—Leiden gasteren in Den Gui Burcht te Leiden in algemene ledenver gadering bijeen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. E. Vergeer uit Warmond herkozen. In ature C. P. Roest te Zoeterwoude d, werd de heer H. W. Heijkoop te Leider- dorp benoemd. De heren H. H. Soest te ™Zoeterwoude en J. C. Klerk werden ge- tot Qid van de aankoopcommissie «ivoor zwartblaar en zwartbont. (Advertentie). 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Hier is een volkomen nieuw middel om dc pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS E. Griffith] Hughes Koor en dirigent bleken evenwel ten- volle tegen deze zware taak te zijn op gewassen. Zij werden bovendien bij gestaan door een uitstekend instrumen taal ensemble, nl. het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, terwijl de prestaties der vocale solisten eveneens op behoorlijk, ten dele zelfs op stonden. Mozarts Requiem behoort tot de be roemde torso's van de muziekliteratuur. Een van Mozarts leerlingen voltooide het werk, waarschijnlijk met behulp reeds bestaande notities. Toch blei daardoor enkele onvolkomenheden, vooral in de latere delen, bestaan; sommige frag menten lijken te weinig uitgewerkt. En ondanks dat blijft het Requiem i aangrijpendste geestelijke werken laatste eeuwen. Aribo vatte het werk sterk dramatisch op, .iets mige delen van het „Dies irae' leiding geven. Het koor, dat dank zij zijn energieke en bezielende leiding een der best* Leiden en omgeving is geworden, volgde de intenties van de dirigent uitstekt en gaf aan deze realisatie een prachtig reliëf. Wel moest men uiteraard lichte aarzeling overwinnen, doch spoedig werden 'n grote spanning en goede disci pline bereikt. Fragmenten als „Dies irae". „Rex tremendae majestatis" en „Oro supplex et acclinis" maakten diepe indruk. Toch waren we het niet in elk opzicht eens met de dirigent, die naar ons gevoel het werk teveel in een zwart-wit-tegen- stelling belichtte. We verwachtten in diverse delen meer mildheid en meer lyriek. Laten we niet vergeten dat Mozart in dezelfde tijd, 1791, aan de „Zauber- flöte" werkte en een vurig vrijmetselaar was, dat hij getuige zijn brieven en com posities zich een milde, berustende levens houding had eigen gemaakt en waarschijn lijk, al besefte hij dit niet, geenszins a een orthodox rooms-katholiek kon woi den beschouwd. Zo leken sommige accer ten ons wat te veel 'gechargeerd, bij- de climax in het overigens schitterend gezongen „Lacrimosa", het laatste frag ment dat Mozart waarschijnlijk schreef, voordat hij, doodziek en heftig lijdende, het onvoltooide manuscript uit handen moest leggen. Het was zeer juist gezien na dit ontroerende moment een korte pauze in te lassen. Solisten De solisten maakten in het algemeen een uitstekende indruk. David Hollestelle, bariton, viel op door zijn glansrijke •iteit, al had hij even moeite i: .Tuba mirum spargens sonum", v lij overigens weinig steun kreeg v trompettist, wiens solo ons niet z< ontzag inboezemde en ons geen eschato-j logische huivering bezorgde. De tenor Blanken toonde zich een gaafde zanger, wiens voordracht lyrische, soms wellicht een iets sche allure bezit. Annette de la Bije be schikt over een opmerkelijk soepele sopraan, in het hoge register is zij s scherp doch verder is zij tot veel in staat, zowel technisch als m kaal. Haar stijl neigt naar de opera, als zodanig dreigde zij wel eens in geraken met de geest vap Requiem. Te zamen waren genoemde drie solister uitnemend op elkaar ingesteld zodat eer homogeen ensemble ontstond, waurit slechts de alt, Diet Kloos. vaak bijna ge heel werd overstemd. Haar timbre is niet slecht, doch zij zal zich verder moeter ontwikkelen en haar volume moeten ver beteren. In het Benedictus kreeg het solisten ensemble een prachtig benutte kans. Het „Agnus Dei" is misschien wel het zwak ste punt in de compositie: de voltooier gebruikte, om een sluitende muzikale vorm te verkrijgen, het fugato var „Kyrie" weer aan het slot, doch hier past het niet bij de tekst, zodat eigenlijk tegenstrijdigheid in expressie ontstaat. Hoogtepunt De commissie tot stichting van een logsgedenkteken in ónze stad. bestaande vertegenwoordigers van verschillende raadsfracties en enige bestuursleden de Stichting „Dodenherdenking", heeft zich reeds eerder tot de burgerij gewend t verzoek door middel van een bij te dragen tot verwezenlijking var plan. Een circulaire was evenwel nauwelijks in het bezit der geadresseerden of de lusten in Boedapest braken uit, waardoor de aandacht volkomen werd afgeleid de Leidse actie en de bekende gironum mers 777 en 999 van het Rode Kruis en het Hulpcomité voor Hongarije zich in er grote mate in de belangstelling van het Nederlandse volk mochten ver heugen. Strijkkwartet in A van Mozart. (NCRV 18.05 uur) meende onder deze standigheden haar activiteiten te moeten opschorten, maar nu de elfde verjaardag van onze bevrijding in zicht komt en hel ontwerp van de beeldhouwer P. Starre- veld zover gevorderd ls, dat het in brons kan worden gegoten, meent zij haar drin gend beroep op de Leidse burgerij te moeten herhalen. Er zijn inmiddels enige duizenden guldens binnengekomen bij dc pen ningmeester, de heer J. W. v. d. Horst (giro 336600), maar dat is bij lange na niet de f 25.000,die de commissie zich als minimum heeft gesteld voor de inlossing van deze ereplicht. Lei den moge door verschillende omstan digheden Iaat zijn, het is voor een dergelijk doel nooit tè laat. Ook liet Nationale Monument te Amsterdam werd nog géén jaar geleden onthuld. Het gemeentebestuur heeft volgaarne zijn toestemming verleend tol het houden van een collecte, die in de komende week zal plaats hebpen, van maandag tot en met vrijdag een huis- aan-huis-collecte en zaterdag 23 febr. een straatcollecte. Gaarne wekken wij onze stadgenoten op, hun steentje tot de oprichting van dit monument bij te dragen, hetzij door een gift in de collectebus, hetzij door de per soonlijke bereidverklaring om als collec tant te fungeren. Aanmeldingen worden gaarne ingewacht bij de heren A. Kors, Haarlemmerstraat 241, en C. J. Piena, Hartmanstraat 17. B.B.-avond over paniek In het gebouw Rehoboth werd gisteren een B.B.-avond gehouden. Het aantal be langstellenden viel tegen en de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B., vond dat Spreker was dr. B. Stokvis, over „Paniek en paniekbestrijding". Hij maakte vooral duidelijk, hoe men de medemens onvatbaar moet proberen te maken voor die merkwaardige gemoedstoestand, die men paniek noemt. Via paniek wil men eich in veiligheid brengen, maar dit kan dikwijls noodlottig zijn. Bij een manifest paniek moet men trachten uit de collectiviteit te gaan, rus tig zijn en maatregelen nemen. De dis cipline speelt daarbij een grote rol. Eerst door persoonlijke discipline bestaat de mo gelijkheid, dat het gevaar van paniek wordt bezworen. In april 1956 had bij de spoorwegover gang te Hazerswoude een aanrijding plaats met een personenauto, die werd bestuurd door een Rotterdammer. Deze merkte het rode licht te laat op. Een gedeelte van de passerende trein werd beschadigd door het vallen van een paal. De officier eiste f 500 boete of 50 dagen. Het vonnis luidde f 250 boete of 25 dagen. Mocht deze uitvoering reeds belangrijk genoemd worden, na de pauze werd stel lig het hoogtepunt bereikt in Bruckners „Te Deum". Hier werd ook een grot* overeenstemming bereikt tussen koor orkest, terwijl ook de solisten nog iets beter op dreef schenen. Een machtig werk, dit „Te Deum", op enkele wat uiterlijke gedeelten na, waar de officiële plechtig heid wat de boventoon gaat voeren. He' koor had een zware taak, doch volbracht die schitterend. De sopraan-soliste voel de zich hier ook beter thuis. Hollestelle en Blanken schitterden beurten of te zamen, jammer dat de tenor bij „Te ergo quaesumus" even de controle zijn volume verloor. Een fraaie viool- ,vie! op bij „Salvum fac populum n" en een verdienstelijke fluitsolo bij „Et rege eos". De talrijke toehoorders betuigden na beide werken grote geestdrift, uitvoeren- en dirigent mochten een langdurige hulde in ontvangst nemen. Deze avond rechtvaardigde de verwachting, dat de grootse plannen die het koor heeft voor het aanstaande Holland Festival tot een succes zullen worden. Dr. J. van der Veen. KANTOORMACHINES T>emmejiie Haarlemmerstraat 219 Te lef 21400 Het merk dat bet hardst gaat AMERICA'S BEST TOBACCOS „Niet een bestuurslid in naam, maar met de daad DE HEER JOH. SIERAT SR. heeft gisteravond in de grote zaal van Hervormd tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakerstraat wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd afscheid genomen van bestuur en verpleegden. De nieuwe Kerkorde van de Ned. Hervormde Kerk bepaalt de leeftijd waarop het werk dient te worden neergelegd, op zeventig jaar. Het afscheid had niet in de intieme kring van het bestuur plaats, ofschoon daar ook wel een en ander over de v zaamheden van de heer Sierat voo; tehuis is gezegd, maar temidden vai bestuur met de echtgenoten, de directie het tehuis en de verpleegden. Her- Kleibrink luisterde de avond op met enige films. De heer Lefeber, voorzitter, herinnerde raan, dat de heer Sierat meer dan dertig jaar geleden zijn intrede in 't huis deed, als besturend „broekje". Ruim twintig jaar is hij voorzitter geweest. „Sierat niet bestuurslid in naam, maar me De heer Lefeber prees zijn trouw, zijn ver, zijn liefde voor het werk en nortvarendheid. „Met Sierat gaat iemand heen, die met zijn warm kloppend hart de belangen van de ouden van dagen altijd heeft gediend". De heer Lefebei ook. dat bij de heer Sierat de gees- Familie-avond in' Oud Hortuszicht E LEIDSE AFDELING van de Ned. Chr. beambtenbond hield gisteren dn Oud Hortuszicht een familie-avond die bedoeld was om op geani meerde wijze de onderlinge contacten te bevorderen. leden met hun echtgenoten of loofden werden verwelkomd door de voorzitter, de heer W. G. v. d. Linden. Een kwartet, bestaande uit de dames Sjar- en Middelkoop en de heren Hoge- en Berger zong geestelijke liederen. De heer A. Roos uit Alphen aan den Rijn hield de aanwezigen bezig met liedjes, conferences en voordracht. Voor de pia nobegeleiding zorgde de heer Koster. De leden werden aangespoord nieuwe leden erven. De laatste tijd waren al gun stige resultaten bereikt. In veertien maanden werd de afdeling vierendertig leden rijker, zodat nu het totale aantal honderdtweeënzeventig bedraagt. Aan drie leden, de heren B. Hogeveen. K. Klarenberg en E. Veldhuyzen, viel een bijzondere onderscheiding ten deel, om dat zij vijfentwintig jaar lid zijn van een organisatie onder het C.N.V. en geruime tijd lid van de Ned. Chr.'Beambtenbond. Uit handen van de districtsbestuurder, de heer L. G Kooiman, ontvingen zij iorkonde, terwijl zij ook het gouden Benoemingen aan de Leidse universiteit Aan de heer J. P. Murre, wetenschappe lijk ambtenaar eerste klas bij de wis kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, bij K.B. opdracht verleen^ om van 1 oktober 1956 tot een nader te bepalen datum in de faculteit der wis- en na tuurkunde dezer universiteit onderwijs te geven in de analyse en de analytische eetkunde, Ir. J. J. Terwen, thans wetenschappellijk ambtenaar eerste klasse, is voor het tajd- 'an 1 januari tot en met 31 december 1957 benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het prentenkabinet aan de Rijksuniversiteit te Leiden. signe kregen opgespeld. Namens het be stuur dankte de heer Kooiman deze ju bilarissen voor de stap die zij vijfentwin tig jaar geleden deden, juist in een zeei moeilijke tijd. Hij prees hen om de trouw die zij gedurende die jaren aan de vak vereniging hebben betoond. Ook de dames werden in de hulde betrokken. Zij ont vingen een boeket bloemen. Bindingsavond wijk II van de B.B. Wijk II van de organisatie B.B. heeft er slag van, goede bindingsavonden organiseren. Het is aan het trio Piek- Luykx-Koning, dat het organisatiecomité voor deze avond vormde, wel toever trouwd. Eerst gaven The Music Makers enige nummers ten beste. En toen kwam het koksschoolkoor op de planken. Onder lei ding van de heer Rijnbeek en met pianis tische medewerking van de heer Obdam werd een afwisselend programma keurig afgewerkt. De heer Bert Mulder, bas, en vijf jongenssopranen van het Sleutelkoor verleenden medewerking. Goochelaar Anverdi en zijn vrouw zorgden voor een boeiend intermezzo. De heer J. C. J. Blankwaardt, hoofd van wijk II, had de avond geopend en de heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B.. sprak het slotwoord. Hij dankte de heer Blankwaardt en zijn staf hartelijk voor het goede werk dat zij voor de B.B. doen Politieman maakt amok. Een Afrikaans politieman, die maandagochtend in Tanga- njika amok is gaan maken heeft tot gister middag 32 mensen gedood. Politie, vlieg tuigen en speurhonden zijn nu een grote I jacht op hem begonnen. telijke belangen van de verpleegden op de eerste plaats stonden. Aangeboden werden het boek „De bijbel heeft toch gelijk" en een kist sigaren. Vertolkster waarmee zij zich tot vertolkster van de gevoelens bij alle verpleegden maakte, sprak de heer Batist namens het bestuur van de diaconie een kort woord. Hij zei, dat hij Sierat altijd heeft gewaardeerd om zijn eenvoud, prettige omgang, eer lijkheid en ernst. Voor de belangen van de bejaarden heeft hij zonder onderbre king op db bres gestaan. Voordat de heer Sierat gelegenheid kreeg zijn dankwoord te spreken, zorgde de weduwe Huizer met een voordragen van een rijm voor de vrolijke noot. De heer Sierat dankte het bestuur van het huis, de directie en de verpleegden en het gehele college van diakenen voor alle vriendschap, genegenheid en medewer king, die op de afgelegde weg werden ondervonden. Elektriciteitstarief goedgekeurd Naar wij vernemen, heeft de mi nister van economische zaken de Leidse elektriciteitstarieven zoals deze enkele weken geleden door de Leidse raad werden vastgesteld, goedgekeurd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Alida, drvPJ Jansen en J H Janssen; Helena Jacqueline, dr v J Op den Kaïmp en P M M Welschen; Jo- sephus Cornelis Maria, zn v N J A Boe kei en M E M de Jong; Jacobus Petrus Gerardus Maria, zn van A J den Hollan der en C M E Brederode; Maria, dr van C Bos en F v Eijnsbergen; Neeltje Eliza, dr van L Lacroix en N Houweling; Maria Catharina, dr v W Hollebeek en A M Verhoeven; Amel Jan, zn van A J van der Heiden en J M Tonkelaar; Willem Adriaan, zn van H Kuijer en J Verweij; Willem Bastiaan, zn van P Benders en J Viveen. OVERLEDEN: Johanna Maria van Dis sel, huisvr. van J H Blonk, 69 jr. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert door de Wiener Sangerknaben, met o.a. opera „Der Apotheker" van Haydn. Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lel den, drs. E. Pelinck over historie en heral diek op roemer en kelk (half 8: algemene ledenvergadering). Rehoboth, 8 uur: VERON, Om. Weerfee over draadloze bediening van zenders op afstand (met demonstraties). Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: reisbureau Cebuto. kleuren- en geluidsfilms. Casino, 7 en 9.15 uur: Cefa, kleurenfilm „Hij, zij en de auto". Vrijdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., Ned. Cornedie met „Van de brug af gezien" door Arthur Miiller. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wenbond, ds. G. Meynen van Utrecht over: Chr. levensstijl en vrijetijdsbeste ding. Kantine Smit (Herengracht 34), 8 uur: Leidse Smalfilmliga, algemene ledenver gadering. Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avondgebed. Levendaal 1, 8 uur: Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlióhtlng, lezing over verzorging van kamerplanten. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk. 8 uur: Vereniging van Vrijzinnig- Hervormden Leiden-Oegstgeest, ds. J. M. de Jong, conrector seminarie Driebergen, over: Eenheid en verdeeldheid in de Ned. Hervormde Kerk. Tentoonstellingen Academisch historisch museum (Rapen burg 73), kunstzinnig werk door hoog leraren. stafleden en studenten (tot 14 februari). Lakenhal, 10-8 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha in de kunst" (tot 14 februari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Nachtdienst apotheken Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Verkiezingen in Oostenrijk. De Oosten rijkse Volkspartij en de rechtse Partij der Vrijheid hebben gisteren de 75-jarige chirurg dr. Wolfgang Denk kandidaat ge steld voor de presidentsverkiezingen van vijf mei. De Socialisten hebben de vorige week reeds hun voorzitter Adolf Scharf aangewezen als kandidaat. ,Hert sunder haven voor de Friese vereniging Spelers kweten zich voortreffelijk van hun taak J~JE FRIEZEN VAN LEIDEN en omgeving, leden t het „Selship Frys- lan", waren gisteravond bijeen in de grote zaal van „Den BurchtDe eigen toneelgroep verzorgde het programma met de opvoering van „Hert sünder haven" (hart zonder haven), een toneelstuk in vier bedrijven van de heer K. Woudstra, de regisseur van „Frysl&n". Dit is zijn derde toneelstuk. De eerste twee beleefden hun première in Leiden, eveneens onder regie van de schrijver. „Hert sünder haven" is al ongeveer vijf tig keer opgevoerd en het werd dus wel tijd, dat ook in Lelden dit spel voetlicht kwam. Voordat echter het gordijn eerste maal opging, sprak de heer G. Koel- voorzitter der vereniging, het ope ningswoord. Het woord van welkom werd gericht tot allen, maar in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van dé Gro ninger en Overijssels-Gelderse vereniging ïze stad, van de Friese verenigingen uit Haarlem, Gouda, Den Haag, Delft Rotterdam en van de studentenvereniging „Libertatls" in Leiden. Het doek ging open en het toneel toon de de woonkamer van de heer De Vries, De vro Valentijndag in Leiden en omgeving De volgende personen in Leiden en omgeving hebben ter gelegenheid de Valentijndag van de bloemist winkeliersvereniging „Leiden omstreken" een fraai boeket bloe- in ontvangst mogen nemen: Mevrouw Jongmans—Weenink, Mey van Streefkerkstraat 43 Leiden, i het vele werk ten bate van stille arn 2. Mevrouw De Wilde, Van Oldenbar- neveltstraat 46 Leiden, voor het geheel Doe mee aan de grote Philips prijsvraag! Als u nu een Philips radiotoestel of radiogrammofoon koopt, kunt u deel nemen aan een geweldige prijsvraag. Want Philips geeft aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel cadeau krijgen. Grijp deze unieke kansGa het prijs vraag-vouwblad vragen aan uw Philips handelaar die u gaarne alle gegevens verstrekt. verplegen var 3. De heer De Vos. Nassaulaan Oegst geest, voor het ijveren voor een bejaar dencentrum, zonder enige vergoeding, it de gemeente Oegstgeest; 4. Mevrouw Mak, Rapenburg 62 Leiden, voor het organiseren van de vogelvoe ding in Leiden gedurende de vorige 5.« Mevrouw Ruijs—Jolles. Hofdijck 44 Oegstgeest, die al vele jaren geheel be langeloos de uitgebreide bibliotheek vooi de patiënten in het Academisch Zieken huis verzorgt; 6. Mevrouw Stoof—Hanno, .Zuidsingel 52 Leiden, in verband met haar poging tot redding van een jongen van 3 jaai Mej. Burgy, Utrechtse Jaagpad 127 Lei den, voor het redden van een jongen uit de Rijn bij vriezend weer; Mej. E. van der Klauw, 's Gravendam- seweg 29 Noordwijkerhout, voor regelma tige hulp aan een oude heer van negen- Padvindstersavond Leger des Heils In het gebouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht hebben de padvindsters gisteravond een propaganda-demonstra- tie gegeven. Zoals men wee-t, zijn de pad vindsters van het Leger des Heifs enigd in een bond, die ressorteert onder het Nederlands Padvindstersgilde, het N.P.G. Ditzelfde geldt voor de padvin ders, die dan zijn aangesloten bij de N.P.V. Drie afdelingen uit het westen van ons land. nl. Haarlem-centrum, Amster dam „De Toorts" en Leiden hebben be sloten dit winterseizoen vier demonstra- verschillende steden te geven. Het doel hiervan is, meisjes tussen elf en eventien jaar voor dit werk aan te trek- in een psychiatrische inrichting; ze is on geneeslijk ziek. Reeds jaren is Emma huishoudster van meester De Vries en voor zijn dochtertje Tineke is ze een ware moeder. De wet verbiedt echter, dat ze ook de vrouw kan zijn van De Vries. Bei den leven zó, dat de diepste verbonden heid van man en vrouw buiten hun ver houding is gebleven; naast grote spannin gen heeft dit hun ook een wondere rijk dom gegeven. Als er, bij manoeuvres, inkwartiering komt, en kapitein Heerdink als „gast" in huize De Vries verschijnt, komt Emma plotseling te staan tegenover de man, met wie ze vroeger verloofd geweest is. Dan begint de strijd in en tussen Emma, De Vries en Heerdink. Deze culmineert ten slotte in de noodzaak voor Emma om te kiezen tussen Heerdink, met wie ze haar vrouw-zijn werkelijk zou kunnen beleven en misschien gelukkig zijn en De Vries, voor wie ze haar vrouw-zijn ten offer zal moeten brengen, maar met wie ze zich „rijk" gevoelt, gedragen door een zuivere verhouding en een diepe gene genheid en waardering. Bij géén van bei den zullen haar diepste verlangens naar waar geluk vervulling vinden: „hert sün der haven". Ze kiest voor De Vries; in volle overtuiging, maar met een schreiend hart, omdat het geen haven vindt. Dialoog De heer Woudstra heeft zich in dit stuk opnieuw doen kennen als een auteur, die het zichzelf niet gemakkelijk maakt. Hij neemt problemen ter hand, die niet een voudig zijn. Zullen de probleemstelling en de uitwerking ervan goed tot hun recht komen, dan zal het accent meer moeten vallen op de dialoog dan op de dramatische handeling. In „Hert sünder haven" is dit in zeer sterke mate het geval, waardoor de schrijver het ook de toeschouwers niet gemakkelijk maakt. Dat de aandacht van het publiek volledig geboeid bleef, be tekent een compliment voor de spelers; spel als dit staat of valt met de ver tolkers. We kunnen niet anders zeggen dat zij zich, onder leiding van de regisseur-schrijver, op voortreffelijke wijze van hun taak hebben gekweten. Toen de voorzitter na afloop aan de ames een boeket aanbood en de heren met sigaretten bedacht, was het gulle applaus, dat telkens opklonk, een warme hulde aan schrijver en vertolkers. Staking Orly. Het grondpersoneel van het Franse vliegveld Orly is vanmiddag twee uur tot middernacht in staking gegaan. De binnenkomende vliegtuigen normaal kunnen landen, maar het vertrek van de machines vervalt. Zo werd gisteren in Leiden 'n dergelijke vond gehouden. De meisjes van de drie genoemde afdelingen voerden een spel s taferelen op. dat getiteld was „Het ontstaan der Berken". Het ging over een ..bosgeesten", die een straf moesten ondergaan. Zij zouden veranderd worden, als verzachtende omstandigheid dat zij mochten kiezen waarin. Ze komen ech ter in aanraking met padvindsters en zij worden bekoord door het leuke spel van deze meisjes. Dan vragen zij, of ze ver anderd mogen worden in berkebomen, want deze bomen geven hout, dat zeer geschikt is om kampvuur mee te stoken. Op deze manier kunnen zij dan de pad vindsters. die zij eerst hadden willen plagen, toch tot vreugde worden. Ook werd de film „Wereldvriendschap" ver- De algehele leiding van deze avond be rustte bij majoor J. van Heygen uit Am sterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3