CHRISTELIJK Staak proeven met kernwapens Boek Diakonaal gesprek over samenwerking Gesprek tussen hervormde en gereformeerde kerkeraad over de eenheid der Kerk l 1 m Een dromer op pad 2 I 4 Verklaring synode Herv. kerk Beroep op Nederlandse regering invloed uit te oefenen in V.N. DE Generale Synode der Ne derlands Hervormde kerk heeft aan de raad van ministers het volgende schrijven gezonden betreffende het nemen van proe ven met atoomwapens: -C7^Tp?°^ de betere pleister VAIV DE DAG Het standaard jongensboek vol avon tuur, niet zonder godsdienst en met een overwinning van kloeke ridderlijke figu ren, die voor het goede en tegen het kwade strijden. Een een ander in Ame rikaanse omgeving, in een Amerika met misdadige rechter en sheriff, ban dieten, die er nog enig eergevoel op na houden, en met vrijheidlievende moedi ge mensen, die niet aarzelen het geweer op te vatten tegen corrupte gezagsdra gers. We kennen dit uit Amerikaanse verhalen, dus waarom dan niet uit Ne derlandse? Laten we hopen dat de jonge lezers het goede er uit behouden en niet op het idee komen, dat dit nu Amerika is en dat men naar willekeur mag schie ten op politie en rechters. Overigens wel boeiend. Comité van de Wereldraad van Kerken, waarbij ook de Nederlandse Hervormde kerk is aangesloten, bijeen. Het Cen traal Comité heeft zich in deze bijeen komst onder meer beraden op de ge varen. die voor de mensheid zijn ver bonden aan het experimenteel onder zoek van kernwapenen. Het Centraal Comité is binnen het kader van dit beraad tot de volgende verklaring ge komen: „Wy doen een beroep op de kerken om er by de regeringen van haar landen en by de Verenigde Naties op aan te dringen, dat er een overeen komst tot stand komt, waardoor deze proeven gestaakt of beperkt worden en onder controle komen, opdat er niet langer gevaar voor dé mensheid bestaat. Er moeten voorzorgen ge troffen worden om zowel de gezond heid van de mensen te beschermen als de veiligheid van de volken te waarborgen. Opdat de mogelUkheden, die de mensen gegeven z(jn voor constructieve doeleinden gebruikt worden, moeten de kerken voort durend voortgaan aan te dringen op een doelmatig ontwapeningssysteem en een vreedzame regeling vian de onopgeloste problemen, die de wereld bedreigen." De Generale Synode besloot deze ver klaring, waar zij zich geheel bij kan aan sluiten. onder Uw aandacht te brengen U te verzoeken de Nederlandse af- dat de Verenigde Naties ernst maken met het beroep, dat door de kerken in dezen op haar gedaan wordt." Ds. Thomson 75 jaar Ds. J. Jac. Thomson, emeritus-pre dikant der Hervormde kerk, woonach tig te Baarn. wordt vandaag 75 jaar. De jarige geniet bekendheid als ver zorger van talryke morgenwijdingen voor de VPRO. Als U keelpijn hebt... 85 c» Melodie en woord der Ethergolven VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws; Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schooli VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 G 10.30 Orgelspel; 10.55 meded; 12.33 Sport 13 00 Nws: 13.15 Meded muz: 13.55 Koersei 14.25 Voordr; 14.45 meded; 12,33 Gram; 15 15 Voordr; 15.35 Plai 16.00 Wenken 14.51 Grar 17.00 Voordr; 17.20 Instr sept< 17.40 Beursber; 17.45 V d jeugd: 18.00 Stei :ee; 18.16 Kon Mil kapel; 18.50 Nws en lek Ver- ^■T; 12.50 Gram; gram; 13.25 Amus Viool en altviool; var progr. VARA: 16.00 liram; 16.20 Muz caus: 17.00 V d jeugd: 17.30 Lichte muz; 18.00 Nws; 18.15 Act; 18.20 Ge-| Kiarüi var progr: 18.50 De puntjes op de 1. caus;19.15 19.00 V d kind: 19.10 Overblijvers, klankb. sterdi VPRO: 19.30 ..Wat geloven Vrijzinnig Pro- ligheid: testanten?". caus; 19.50 Ber; 10.00 Nws; 20.05 teur van het veiligheidsinstituut te Amster- De Oudheidkunde van Palestina. caUs; 20.20 dam, 19.25 Regeringsuitz: Het emigratiepraat- Voordr en muz: 20.35 Ronde van België, caus; je van H A van Luyk; 19.30 Nieuwe gram; 20.45 „Het Gezin als levenscentrum", cuas.i 20.00 Radiokrant: 20 30 De jeugd vliegt uit, VARA: 21.00 Dansmuz; 21.40 Leert Uw land- hoorsp: 20.50 Die schwarze Spinne. opera; genoten kennen; 22.10 Bultenl weekoverz; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.16 22.25 Ritm muz. VPRO: 22.40 „Zorg om de; Langs wegen van kunst en schoonheid; 23.45 mens", caus; 22.50 Avondwijding. VARA: —24.00 Gram. 23.00 Nws; 23.15—24.00 Omr ork. Hilvei I. Richard lflnder" (le in 3 bedrijven. Plaats van handeling: kust. Personen: Daland. een ze- t HORIZONTAAL: 1 Zeer verheven, 6 Bergplaats. 7 Spil, 9 Voorzetsel. 11 Dier, 12 Zenuwachtig, 14 Nieuw, 15 Dorsvloer. 17 Muziekinstrument. 19 Aanslibbing, 21 Chin. maat. 22 Bevel. 23 Ogenblik, Dier. VERTIKAAL: 1 Timm. gleuf, groef. 2 Welwillende lezer. 3 Bergplaats, 4 Denk beeld. 5 Water in Friesland. 7 Rivier, 8 Veevoeder. 10 Kweekgras, 11 Levens lucht. 13 Steenmassa. 16 Oploopje, 18 Aktieve zuurstof, 20 En andere. 23 Chin, maat, 24 Oostzijde, 25 Zangnoot. OPLOSSING PUZZEL No 44 HORIZONTAAL: 2 Karper. 7 Ara, 8 Eppe, 9 Eb. 10 Rap. 11 Ei. 12 Raab, 14 Ew. 16 Troetel. 19 En. 20 Idee, 22 El. 24 Kat. 25 Na, 26 Rede, 28 Iet. 28 Foelie. VEF.TIKAAL: 1 Rabat, 2 Karbonkel. Repetitie. 4 P.p. 5 Epe, 6 Rein, 9 Er, 1 Are. 15 Wed. 17 Lente, 18 Werf, 21 E.; 23 Leo, 27 De. (Tafeli hilharmonisch Or- Ferdinand Leitner. 13.00 Any Answers?; 13.30 13.55 Weerber; 14.00 Nws; 1410 The Laughtermakers; 14.40 Gram; 15.00 V d 16.00 Gevar progr: 16.30 Orkest- 17.30 Hoorsp: 18.00 V d kind; 18 55 13.15 Pianospel: 13.30 Sport: 14.00 Orkes conc; 14 45 V d kleuters: 15.00 V d vrouv 16 00 Nws en Mil ork; 16.45 Amus mu; 17.15 Mrs Dale's Dagb; 17.31 18 4 :ang; 19.00 Am 19.45 Hoorsp: 20 00 Nws; 20 24 Sport: 20 30 Gevar muz: 21.15 Discussie: 22.00 Orkest- conc; 23.00 Nws: 23 15 Act: 23 20 Sport. 23.25 Dansmuz: 24.00 Voordr; 0.15 Amus muz: 0.50 Progr-overz; 0.55—1.00 Nws Brussel. 324 m. 12.00 Gram; 12.30 Weer ber: 12.34 Gram; 13.00 Nws; 13.11 Gram; 14.00 Schoolradio: 15.45 Gram; 16.00 Koer sen; 16.02 Muziek en dans; 17.00 Nws: 17.10 Lichte muz: 17.45 Duitse les; 18.00 Koor zang; 18.10 Voordr; 18.20 Koorzang; 18 30 V 22.00 N' 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram: 13.00 Nws; n: 13.40 Hoorsp: 15.30 en 16.05 00 Nws; 17 10 Gram: 18.38 Tdem. 2.35 Chansons; 22.55 1 Beroepingsiverk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuw-Lekkerland (2e pred. pl.), Schoonrewoerd, Leerbroek en Zijderveld: kand. A. Gooyer te Huizen N.H. Beroepbaarstelling: de heren H. van Dijk, kand. te Bruinisse en J. A. Poul- man, kand. te Wassenaar stellen zich be roepbaar. Beroepen te Workum: J. Banga te Vleuten-De Meern, te Mildam P. van Breugel, kand. te Amsterdam, te Scher- penzeel (Gld) A. Griffioen te Zoutkamp. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Aangenomen naar Tiel-Zaltbommel: Kand. M. van Veelen te Rotterdam, die bedankte voor Niezyl-Kommerzij] en veer Schouwerzijl. Wereldraad bijeen: Moskou en Spanje onder de loep Het uitvoerend comité van de Wereld raad van Kerken vergaderde te Genève. De secretaris-generaal, dr. W. A. Visser 't Hooft gaf een overzicht van de acti viteiten in het afgelopen half jaar. Kort geleden verzocht het patriarchaat van Moskou van de Rusische Orthodoxe kerk, het gesprek met vertegenwoordi gers van de Wereldraad, dat oorspronke lijk in januari in Parijs zou worden ge voerd. ..voor korte tyd" uit te stellen. De raad zal nu zelf beslissen of men zelf op deze zaak zal terugkomen of de beslissing aan Moskou zal laten. Aan het Centraal comité werd meege deeld, dat de Spaanse regering nog al tijd weigert aan de leiding van het Pro testants Seminarie te Madrid schrifte lijk te bevestigen, dat de school, die een jaar geleden werd gesloten, weer ge opend mag worden. De Spaanse regering heeft gezegd, dat de zegels verwijderd zyn en dat de school weer kan beginnen. De leiding van het seminarie wil dit ech ter niet doen, voordat een schriftelijke bevestiging is gekregen, aldus dr. Visser t Hooft. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Ons eigen vlees Er is een wereld-van-binnen, die erger 'is dan de verlokkende en de vervolgende wereld-buiten- de-kerk. En in deze tijd lijkt" het alsof de distelen welig opgroeien. Nooit maakt men zich meer zor gen dan wanneer het bedrog van de (vaak maar betrekkelijke) rijk dom ons omringt, omdat we nu eenmaal altijd méér willen. Dan maar al- f les verkopen? Dan maar niet proberen hogerop te komen? Dan maar ophouden met tobben over de zoon, die lie ver naar de am bachtsschool, waar hij vooruit zichten heeft, gaat dan naar de mulo? Och, laten de distelen niet het woord verstikken. Er is ook een kerkelijk „eigen vlees", en een prestige-eigen vlees", er groeien veel distels in de gemeente. Ze groeien toch niet zo hard dat het het Woord ver stikt? Ds. Van den End promo veerde te Utrecht Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag tot doctor in de godgeleerdheid ds. A. van den End. geboren te Gouda en Ned. Hervormd predikant te Benschop, op een proef schrift, getiteld ..Gisbertus Bonnet, bij drage tot de kennis van de geschiedenis der Gereformeerde theologie in de achttiende eeuw". Bonnet behoorde tot de leidende figuren in de Utrechtse theologische faculteit der achttiende eeuw. Hij was in zijn tijd een vermaard prediker. PROMOTIE AMSTERDAM. (G.U.) Bevorderd 1 actor In de letteren en wijsbegeerte proefschrift getiteld: „De episode Scherft, geb. C. M. Kurpershoek- Conferentie hervormde diakenen (Van een onzer redacteuren) SAMENWERKING is het thema van de tweedaagse winterconfe- rentie van hervormde diakenen, georganiseerd door de Federatie van Diakonieën in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ruim honderd veertig diakenen uit het gehele land hebben gisteren op de eerste dag geluisterd naar koite inleidingen over dit onderwerp en in den brede gesproken over de problemen die ze in en buiten verband daarmee in het werk der barmhartigheid ondervinden. De federatie organiseert reeds lang zomerconferenties. Omdat deze echter te groot werden en ook omdat de diakenen van het platteland in de zomer slecht uit hun werk kunnen, heeft men de jaarlijkse Conferentie ge spreid in twee halfjaarlijkse. In een hooggestemd openingswoord heeft gisteren voorzitter A. J. Rotteveel uit Den Haag de broeders gewezen op het ideaal van de federatie; barmhartigheids- werk is kerkewerk en de diakonie is 1 orgaan daarvoor. Dit ideaal is reeds 1930 door prof. Slotemaker de Bruine duidelijk gesteld en het heeft nog niets van zijn juistheid verloren. Dat de kerk orde in de diakonale artikelen deze rich ting wijst, is te danken aan de federatie, die niet een opleggend bestuurslichaam wil zijn, maar eenvoudig het centrum an alle diakonieën. Overheid Knelpunten in en rondom de sai werking volgens de Armenwet 1912 sen Overheid en diakonie behandelde de heer W. J. Hemmes, adviseur by het landeiyk diakonaal bureau te Utrecht, moest wel, want weliswaar behoort kind in het diakonaat van deze wet op de hoogte te zyn, maar zelfs vaders 1 grootvaders kennen haar niet. De heer Hemmes beklemtoonde, dal het samenspel van diakonie en plaatse- lyke overheid gedragen moet worden door wederzydse waardering. De diako nie moet haar zaken kennen. Zy moet byv. haar gebrek aan kennis niet open- Advertentie Huur van kapel leidde tot: Wy vervolgen het over zicht van de besprekingen tussen de kerkeraden van de Hervormde Gemeente Gereformeerde Arnhem II overigens eerst dan voor het feit dat God be- Kerk van Arnhem, zoals aanvaardbaar zijn, indien lieft ondanks haar ge- - J - 1_ de ge- breken in en door de de oorzaak ie zoeken welke ook door de gereformeerde kerk van-harte wordt begeerd. Onder de huidige omstan digheden zou de verwezen lijking van deze eenheid gereformeerde opvat- DEri, wijkkerkeraad Mo- scheidenheid van de ker- hervormde kerk in belij- ting een te geforceerd ka- zijn opgeheven, den, prediking en kerkor- rakter dragen. Onder de huidige deed daarop een standighedeh kan de ge- nieuw voorstel namelijk reformeerde kerkeraad verlaten, om de gevraagde afzon- uit pastorale bewogenheid de te werken en dat Hij De hervormde wijkker- haar kennelijk niet heeft keraad zei gehoopt te heb ben, dat de door de gere formeerde kerkeraad bij derlijke gereformeerde de leden van de gerefor- T~)E gereformeerde verte- herhaling diensten niet wekelijks, meerde kerk onmogelijk genwoordigers spraken begeerte i de twee weken adviseren de hervormde hun teleurstelling t hebben geleid tot het te doen plaats vinden en diensten te bezoeken. uit, dat de situatie in de besluit een eerste stap op wel op hetzelfde uur, als De vertegenwoordiging hervormde kerk hen tot de weg hiertoe te zetten, hiertoe gelegenheid De wijkkerkeraad Mo- waarmede ria meende met dit voor- plaatselijk een zekere toe- eigen stel te bereiken, dart, hoe- nadering tussen de beide konden i wel uitgegaan werd van kerken te bevorderen. uitgesproken mening, dat De hoop uitsprekende, voorstel, de gereformeerde kerk te dat de gereformeerde ker- bedoeld, weinig oog heeft voor haar keraad te gelegener tijd tekortkomingen, 0p zijn beslissing zou kun- sij niet onder- nen terugkomen, ver schrijven en achtten zij klaarde de hervormde de gedachte van afzonder- Daartoe was de her- voorts niet beslissend ten wijkkerkeraad, overeen- lijke diensten, dt geschei- vormde wijkkerkeraad be- aanzien van de vraag of komstig de reeds gedane denheid op deze u~:j~ niet zo openlijk z< den gedemonstreerd. wijze reid de helft van zijn toenadering van de beide toezegging, zich bereid de wor- avonddiensten af te staan, kerken mogelijk is. Moriakapèl ter beschik- Gezien de duidelijke ver- Indien bij het onderzoek kjng te stellen voor gere- De ene week zou dan klaring betreffende funda- van de mogelijkheid tot formeerde kerkdiensten op een hervormde en de an- ment en inhoud der her- toenadering verder alleen zondagmiddag 5 uur. (De- dere week een gerefor- vormde prediking, had de maar in aanmerking zou ze diensten zijn inmiddels meerde avonddienst hervormde wijkkerke- moeten worden genomen aangevangen). Aan het einde plaats vinden, elke dienst raad de stellige hoop en of het God belieft onder eigen verantwoor- verwachting, dart geen be- door een bepaalde kerk te delijkheid en met eigen zwaar zou worden ge- werken, zou naar gerefor- samenspreking werd door de maakt tegen het bezoeken meerde opvatting op deze de vertegenwoordigd der hervormde avond- wijze het gehele kerkpro- der beide kerkeraden de aanleiding van diensten door leden der bleem kunnen worden op- wens geuit om nietteeen- de kerk. gelosrt, aangezien alsdan gereformeerde geen bezwaar meer be- staa*>de het negatieve an afwachten hoeft te bestaan tegen resultaat van de nu ge ms de her- vereniging met alle ker- houden besprekingen in gebrachrt, dat, aan- vormde kerk de rechte ge- ken waarvan wij geloven, -je toekom«t naar stalfp ener beliidende kerk dat God deze kenneliik ..7, naar mo*e predikant, ]VAAR dit voorstel vond-op- gereformeerde kerk. nieuw een samenspreking Uit de plaats. Van gereformeer- houding de zijde werd daarbij naar totdat huns inziens de her- gezien het steeds in de stalte ener belijdende kerk dat God deze kennelijk |,.i heHoelint* hppft peleeen dichter heeft benaderd, niet heeft verlaten. iijisneaen van samenwer- wekelijks gereformeerde blijk., naar hervormd king te blijven zoeken. diensten te beleggen, ook deel, dart de gereformeer- VAN gereformeerde zijde waarbij o.a. werd gedacht ijde kerk te weinig oog werd, ten slotte ««"•- tegen het houder van seldiensten bezwaren be- heeft enerzijds voor de te- klaard, dat men getroffen staan. kortkomingen Een dergelijke regeling kerkformatie, gemeenschappelijke de eigen was door de wijze waar- bijbelkringen van ge- anderzijds op is getracht de eenheid meenteleden. baren door hardnekkig subsidie te gen (met als gevolg controle vai diakonale boeken) in plaats van onder steuning in de zin van de armenwet of samenwerking daarbij (de controle schiedt dan alleen over de besteding door de ondersteunde). Zo noemde de heer Hemmes veel diakonale fouten, die door contact met Maliebaan 26 vermeden hadden kunnen orden. Hoe beter de diakonie haar zaken kent, hoe gemakkeiyker het leg met de plaatselyke overheid is. Het valt niet te ontkennen, dat in veel plattelandsgemeenten deze samenwerking slecht of In het geheel niet aanwezig is. Het is niet juist, volgens normer een-boekje steun te verlenen. De i heid móét dat wel doen, al neemt zij vaak en terecht de vrijheid, ervan af te wijken. Er zijn geen twee mensen in precies gelijke omstandigheden keren. Hulp moet individueel verschaft worden. De kerkorde zegt, dat de gemeente In al haar leden geroepen is tot het diako naat. Wat komt daar weinig van terecht! Diakonie en gemeente hebben geen tact met elkaar. De oorzaak ligt zowel by de diakonie („Wat hebben ze e te maken") als by de gemeente (als de rekening ter inzage ligt, komen ze niet). Het initiatief tot een betere verhouding moet van de diakonie uitgaan. Door de samenwerking met de heid is de diakonie in (staat gesteld bre dere taken dan de armverzorging op zich Dat is mooi. Het gevaar is al leen, dat de diakenen alles aan de ge specialiseerde overlaten en niets meer te doen hebben. Deze bedenking beant- 'oordde de heer Hemmes met: Toege- 'ijde mensen vinden elkaar altijd; vinden werk ook. Anderen Over samenwerking in interkerkelyk, interconfessioneel of breder verband sprak ds. L. Alons, gecommitteerde de Hervormde Kerk voor de ontwikke lingsgebieden. De samenwerking is vaak onontkoom baar, maar toch om andere redenen dan de financiële, die naar ds. Alons' mening alleen In een nlet-serleuze en onzinde- lyke gedachtengang doorslaggevend kun- tn zyn. Ds Alons herinnerde aan de richtlijn die de Algemene Diakonale Raad deze zaak heeft gegeven: zoveel mogelijk hervormd opzetten, maar als dat nodig blijkt de dienst- ten goede van de gemeen schap laten komen. Niettemin kan het om verschillende redenen gewenst zyn tot samenwerking te gaan. De procedure mag dan niet zijn, dat men pas in de laatste plaats het werk en de mensen om wie het gaat komt te spreken, nadat organisatie, stuur, stichtingsakte en subsidieregeling kannen en kruiken zijn. Men moet eerst in eigen kring uitgaan van de vraagWat moet er gebeuren, hoe kun- wjj deze mensen helpen. En dan pas komen deze zaken aan de orde. Voor een contactorgaan in iedere burgerlijke ge meente, waar de kerken, de by het maat schappelijke werk betrokkenen én de overheid over al de problemen van de tijd kunnen spreken, brak ds. Alons een De broeders kregen veel stof tot spreken H. Heule overleden Te Haarlem overleed (80 jaar oud) de heer H. H. J. Heule, stichter van de Bijbelse diorama's over Palestina, die hij in 1938 voor het eerst tentoon stelde en die nadien duizenden be zoekers trokken. De diorama's, die zoals wij enige tijd geleden in ons Zondagsblad schreven, zijn overgegaan aan de Haagse Bij bel vereniging, zijn vervaardigd door de kunstschilder S. Schaar. Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw i stromen, andere gebit vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nAér e De meeste laxeermiddelen zijn 6lecht lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER PILLETJES - onschadelijk, plantaardig e: de liter gal op Vraag Carters 11 Nog onder de indruk van zijn droom vertelde de Dromer: Ik lag net te denken hoeveel be ter de wereld zou zijn als we een heleboel rom mel overboord gooiden en terugkeerden naar de natuur. Met afgrijzen in zijn stem vroeg Piet: Bedoel je dat élk mens een eigen akkertje moet hebben? Dat zou eén stap in de goede richting zijn. Nou, mij niet gezienik zal me daar gaan spitten en in de grond wroeten als een molgeef mijn portie maar aan de hond.... ik blijf liever met mijn koffer sjouwenhet niet alle dagen zwaar weer en er zal wel weer eens een betere tijd komen voor de klei ne koopman.... alle mensen een akkerhoe kom je erbijals je nou nog eens kans zag voor ons allemaal een auto bij elkaar te prak- keseren zou ik zeggen: ik ben je maateen akkerbrhet zou mijn dood zijn. Deze woorden betekenden het doodvonnis voor de droom van de Dromer. Elk plan voor een natuurlijke levenswijze zou afstuiten op de onwil van de mensen, die zich opsloten in de kring van eigen verlangens Hij wist dat hij slechts gedroomd had, maar toch was het alsof hem iets waardevols uit de handen werd geslagen. Wrevelig stond hij op en met tegenzin in zijn stem zei hij: Het is mijn tijd; Piet.ik weet iet waar jij heen gaat, maar ik moet verderop. Piet verstond het verzoek om achter te blijven niet. Hij rees eveneens op, hees zijn koffer op de schouder en zei: Ik loop met'je mee, al leen'de varkens worden van luieren vet.... ik zal zien dat ik nog een paar stuivers verdien. Een afwijzing la-g de Dromer op de tong, doen hij slikte de woorden in. Piet mocht niet het slachtoffer worden van zijn humeur. Er zat hem vandaag iets in de weg en dat maakte hem kribbig. Hij wilde echter gewoon zijn en onbe vooroordeeld de dingen om hem heen waarne ming sloeg om en opeens begon hij luidkeels een vrolijk lied te zin-gen. Het hoofd schuddend over zoveel dwaasheid stapte Piet na-ast hem voort. De Dromer was altijd een zot en dat zou zo wel blijven, meende hij Opeens brak zijn mond in een brede grijns open en na een paar driftige beten op zijn ta bak zei hij: Als jij alle mensen eens een or gel gaf om op te turelurentjonge Dromer, wat een gejank zou dat worden. De Dromer, die zich los eezrmeor- J an kwellende gedachten, antwoordde op zijn oude spottoon: Het is niet aardig van je Piet, mijn zingen gejank te noemenik dacht dat ik zo goed mijn best deed om je in een vrolij ker stemming te bren-gen. Dat zou alleen maar lukken als je mijn klanten wist te bewegen tot kopenmijn hu meur zit in mijn beurs en daar is het slecht mee gesteldals armoe pijn deed, zou je me een uur ver kunnen horen janken. Ik zal je helpen jongende eerste de beste boerderij gaan we aan om handgeld te ha len. Jamaar dat ga-at toch niet.... we kunnen niet met z'n tweeën aandezelfde deur staan jij weet niet hoe de handel in elkaar zit. En toch doen we hetik zal je eens le ren hoe je verkopen moet. Piet foeterde over mensen, die niet wisten hoe een koopman zich gedragen moest, maar toen de Dromer het erf van een boerderij opliep sjok te hij brommend mee. De Dromer deed alles anders dan gebruikelijk was. Hij galmde niet het gebruikelijke „volluk" door het donkere gat van de wagendeur, maar hij floot een vrolijk wijsje. Moet je niet doen, vermaande Piet hem. Hij floot echter door tot de boerin met twee dochters over de witgevoegde tegels van het achterhuis na-a-r de deur kwam. Hier zijn wij, zei hij. Dat zie ik, antwoordde de boerin, ik dacht al welke koopman heeft er zo'n goede zin, maar nn imt zip ic het raadsel opgelost.... ben jij tegenwoordig ook al in de handel? (YYUKD7 VERVOLGD). Kabinet compleet £)E BENOEMING van mr. Heli tot minister voor de zaken ovei I* ons een reden tot grote i doening. Bij de jongste kabinetsformatie hoorden wij tot degenen, die de vr dl hebben opgeworpen, of het dep»] ment van overzeese rijksdelen dit i ei te worden bestendigd. Niet, dat wij V- een halszaak in zagen, waarvan int werking aan de formatie afhanktj,, behoorde te worden gesteld. het beslist niet. Hoe eek sc was de situatie? Niet het minst dj zij de voortreffelijke staatsmanskt van de nog altijd betreurde mini! Je Kernkamp was met de West regeling bereikt, die alle betrokketJ" zeer bevredigt en die aan Surim de Antillen de status heeft gegei van zelfstandige landen met regeringen, doch bereid met Nederl; de band van het koninkrijk te voortbestaan. H: yoOR WAT betreft Nieuw-Gui: B' vroegen wij ons af, of het niet ga, voorkeur verdiende, de aangeleg: p heden van dat rijksdeel onder brengen bij de onderscheidene, da w' het meest in aanmerking konn de departementen. De gedachte zat ons voor, dat op deze wijze de e wikkeling van dat rijksdeel zou den geïntensiveerd en tegelijk ook tal van voor Nicuw-Guinea belai rijke aangelegenheden de band i Nederland waarin wij voor Niet Guinea voorlopig nog een leve: band zien worden verwezenlij Hieraan kunnen wij nog toevocgi dat aanvankelijk ook in de West l voortbestaan van een afzonderli departement van overzeese rijksdel niet werd voorgestaan. JNTUSSEN blijkt onze regering afzonderlijk departement toch een wenselijkheid te gevoelen. Wij hoeven niet te verhelen, dat menten vóór pleiten. Ook in de ff: blijkt men voor die Nederland argumenten begrip te hebben. Men daar volgaarne bereid, in het voo: bestaan van een afzonderlijk depar! ment niets te zien van een kolonis herinnering, doch integendeel all van een werkmethode om ook Nederlandse kant de band met Sai name en de Antillen tot een leven krachtige te doen zijn. Zelf hebben wij het steeds zó steld, dat het statuut met de West uitnemend wettelijk raam is, wai echter bet leven moet worden gëblau waarvan de voortreffelijkheid daarin schuilt, dat dat leven er in blazen kan worden. Wat Nieuw-Guinea aangaat, daarvoor kan de bestendiging van afzonderlijk departement gelden een nuttige werkmethode en als bewijs ook naar buiten Nederland bereid blijft, met zijn 1 ping jegens dat verre rijksdeel geheel volle ernst te maken. £)OOR HET zo te stellen, hebben al doen uitkomen, dat er reden tegen de benoeming van een afzondei lijk minister niet maar geen bezwarei te hebben, doch er integendeel ook d grote positieve verdiensten van zien. De laatste overwegingen wordei niet weinig versterkt door de keu» van de persoon van de nieuwe mini' ter. Zijn staat van dienst doet hem kennen als een bekwaam man met opmerkelijke staat van diénst, eu van die mannen zoals ze telkens nol onder ons blijken te leven en die o| het beslissende moment naar vorei gehaald kunnen worden. Er valt van mr. Helders veel goeè te verwachten, alleen al omdat hy au land en volk in andere posities reed! veel heeft gegeven. Hij verdient vertrouwen en wij zijn er in het bij zonder zeker van, dat hij de traditk van minister Kernkamp op waardig» wijze zal voortzetten. JS ER DUS REDEN tot voldoening, deze reden is er voor ons niet In de laatste plaats, omdat door de keuzt van deze minister de protestants- christelijke invloed in het kabinet ge acht mag worden, belangrijk te zijn versterkt. Ook dit is een punt, dat aan dacht verdient. Ons volk is nu eenmaal een waarin onderscheidene levensbeschou wingen leven. Die levensbeschouwin gen behoeven aan de eenheid van ons volk niet in de weg te staan, dé andere kant ligt het voor de hand, dat zy zich doen gelden, telkens waar dat pas geeft. Dit behoort reeds zijn in onze dagelijkse omgang van mens en mens. In de ministerraad is het niet anders. Daarom zal de benoeming van deze minister nog oorzaak zijn van speciale vreugde. Advertentie Schrale huid I kloven, gesprongen handen. I wintervoeten: Klooster balsem maakt uw huid weer gaaf. I Kloosterbalsem ontsmet en geneest J

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2