i Vincent van Gogh in hanclen van filmproducenten Minister HofstraGéén lagere belastingen kaas Suiker straks nog duurder Geen daverend applaus meer voor Nasser Koning Saoeds ontdekkingen (Van onze kunstredacteur) VINCENT VAN GOGH, het idool van velen die zich anders nooit met schilderkunst inlaten, van velen die het werk alleen maar bewon deren om het leven van de kunstenaar, van velen die graag psycho-ana lyse bedrijven, van velen die in deze kunst een boodschap zien, van velen ook die de werkelijke betekenis van deze schilder besefjen. Deze Vincent van Gogh is de hoofdfiguur van een Amerikaanse film geworden, deze Ned. kunstenaar speelt in de persoon van de acteur Kirk Douglas de titelrol in een MGM-rolprent, gemaakt naar het geromantiseerde verhaal van Irving Stone „Lust for life", van welke roman ook een Ned. vertaling verscheen bij Hollandia te Baarn. Toulouse Laulrec pracht materiaal op leverde voor een volkomen valse film. vals omdat men niet nader gebracht werd tot de kunstenaar, doch alleen tot een ongelukkig en geestelijk afwijkend en meelijwekkend mens. Dat de Amerikanen er in geslaagd zijn zoveel mogelijk een eerlijke verfilming te maken, waarbij de filmische effecten en accenten tot een minimum zijn beperkt, stemt verheugend. Hier is werkelijk met veel ernst gewerkt en voor een groot deel is de mens hier getekend naar zijn brieven en naar zijn werk. Er is als het ware een contrapuntisch samenspel tussen mens. werk en brief. En alleen daar waar de romantiek van de schrijver Irving Stone wat te veel gaat meespelen, wordt dit samenspel verbroken. Men heeft kennelijk met eerbied voor de kunstenaar Van Gogh gestaan, men heeft hem met ontzag benaderd en de hoofdacteur Kirk Douglas heeft er ern- Film met eerbied voor de kunst Min of meer angstig zijn we gisteravond in het Haagse Apollo-theater naar de Europese première gegaan van de film „Het leven van Vincent van Gogh", een cinemascope-kleurenfilm. Angstig omdat er al zoveel kunstenaarslevens vertekend rijn door de filmindustrie; angstig ook omdat deze film in kleuren is opgenomen en het werk van Vincent van Gogh niet met een technisch filmprocedé is na te maken. Angstig ten slotte, omdat de roman van Irving Stone ons helemaal niet de kunstenaar, doch alleen maar de ge- exalteerde mens en dan nog in ver hevigde mate terwille van de lezers laat zien. Op twee punten is die angst weggeno men na het zien van de film, nl. wat be treft de vertekening en wat betreft de roman. De kleur heeft niets, maar dan ook niets met de kleur van Vincent van Gogh te maken en het feit, dat het een cinemascope-film is. dus met breed doek, verscherpt nog deze zwakheid. Maar hoe rou men alles ideaal willen hebben bij overbrenging in een andere vorm van kunst. En daarom ook willen we een en kele historische onjuistheid, o.m. dat Van Gogh's tijdelijke concubine Sien in Am sterdam en niet in Den Haag zou wonen, vergeten. Want de Amerikanen hebben hier zeer serieus werk geleverd en regis seur Vincente Minnelli heeft zich eigen lijk nergens op onartistieke wijze vergre pen aan deze grote figuur uit de kunst geschiedenis. Geen sensatie JAE FILM begint op het moment dat Vincent van Gogh wordt uitgezonden als hulpprediker bij de mijnwerkers in de Borinage, doet verder zijn liefde voor nicht Kee (gespeeld door Jeanette Sterke) en zijn samenwonen met de prostituée Sien zien, zijn aanvankelijke steun van Anton Mauve en zijn verblijf in Parijs, waar hij met de impressionisten kennis maakt. Daarna het leven in Aries met Paul Gauguin (groots gespeeld door Anthony Qüinn), zijn geestesstoornissen, het afsnijden van een oor, de opname in een inrichting, de verzorging door dr. Cachet (gespeeld door Everett Sloane en ten slotte zijn dood door eigen hand. Hoe zou zulk gegeven niet aanleiding lol een enorme sensationele en melodra matische film kunnen zijn geweest, tot een draak van een rolprent. Waarbij dan ook nog even komt het bezoek van Vin cent en Gauguin aan bordcelkroegen. Alles pracht materiaal voor een filmin dustrie, net zoals eens het leven van De stig en met succes naar gestreefd geen romanheld, maar een mens van de titel rol te maken. Hij heeft een grote creatie geschapen, zowel in uiterlijk als in in nerlijke verbeelding. En James Donald heeft als Vincents broer Theo een gelijk te waarderen aandeel in deze film, ter wijl Pamela Brown als de wat verlepte Sien eveneens zeldzaam doorleefd spel Regisseur Minnelli heeft daarbij de filmtaal kundig gehanteerd. Voor het grootste gedeelte is hij er in 'geslaagd het levens- en kunstenaarsverhaal werkelijk als film te vertellen, wdarbij bepaalde concessies aan deze künstvorm natuurlijk onvermijdelijk bleven;.Maar juist door de fragmenten van enkele werken en het werkelijke gegeven vopr deze werken in een goed filmrijm te gebruiken, heeft hij soms uitstekende dingen gedaan. Men kan zeggen dat door deze film velen nader tot Vincent van Gogh zullen worden gebracht, dat ze iets van zijn strijd en iets van zijn werk zullen gaan begiijpen. En daarom is het verheugend dat de Amerikanen zich op dit juist voor de Nederlanders zo gevoelige terrein, niet hebben vergrepen aan harde sen satiezucht, maar eerbied voor de kunst hebben getoond. Zij overigens die menen hier een taaie documentaire te vinden, vergissen zich ook. Want het geheel is een spannend en boeiend filmverhaal ge worden, op een betere wijze spannend dan heel wat thrillers. De vertoning in ons land is vrijgegeven voor 14 jaar. (VERVOLG VAN PAGINA 1) grondig te beoordelen, terwijl de andere aangiften slechts globaal bekeken dienen te worden. ..Op deze manier wordt de rechtvaardigheid officieel terzijde ge schoven," zo zei de heer Smallenbroek. Van onrechtvaardigheid achtte de mi nister echter geen sprake. Ware dit wel so, dan zou de aanslagrcgeling niet mo gen worden uitgevoerd. Het is bepaald niet zo, dat aangiften van de onderne mers enz. altijd grondig worden bekeken en die van de mensen met de vaste in komens altijd globaal. ,.Elk jaar worden er een aantal groepen uitgepikt om gron dig bekeken te worden. Het ene jaar is de ene groep aan de beurt, het andere heder srigens op wee vaste inkomens ninstc i die •eiliik- Het geheime karakter van de circulaire wilde de bewindsman liever met een kor reltje zout nemen. Het stuk is uit een oogpunt van doelmatigheid „geheim" ge houden. De redenering van de minister was: „Als je een agent laat surveilleren, laat je ook niet overal aanplakken waar en op welk uur de man langs zal komen." Om de sluier van de „geheimzinnigheid" enigermate op te lichten, wilde hij de cir culaire wel ter vertrouwelijke kennis neming aan de Kamer voorleggen. Dat de controleurs en aanslagregelaars tegen de methode van het steekproeven-nemen zou den zijn, betwijfelde de minister. In het georganiseerd overleg is ze gunstig ont vangen. Men heeft daar ingezien, dat men op deze wijze van het kleinst mogelijke apparaat het grootst mogelijke nut kan hebben. Vele onvervulde wensen op fiscaal ge bied verwees de minister naar de alge hele belastingherziening, die in 1957 „zichtbare voortgang" zal hebben. De in diening van desbetreffende wetsvoorstel len zal zoveel mogelijk worden bespoedigd maar eerst moeten nog enkele beleidsbe slissingen genomen worden. Een wetsont werp, dat voor naamloze vennootschappen een hernieuwde mogelijkheid lot fiscale herkapilalisalic opent, heeft het departe ment reeds verlaten en zal waarschijnlijk spoedig bij de Kamer worden ingediend Het betreft hier een tijdelijke maatregel Bij de algehele belastingherziening zal dc zaak opnieuw bekeken worden. De minister erkende, dat de achterstand bij het kadaster een moeilijk punt is. De voornaamste oorzaak van de kwaal is gelegen in het wegkopen van personeel Er worden reeds maatregelen genomen, maar het wegkopen gaat voort. Naast een kleine cfflciency-commissie, die reeds werkzaam is, komt er nu een brede co missie, die rapport zal uitbrengen o' de dienst van kadaster en hypotheken. Over de vooruitzichten op een regeling van de kwestie der uit Nederland wegge voerde Auslandsbonds heeft de minister zich in gematigd optimistische bewoordin gen uitgelaten. Officieuze Duitse uitla tingen wekken de indruk, dat men in de kringen van de Bondsrepubliek toch prijs stelt op een compromis. Bij de afhandeling van beroepsschrif ten inzake de 'materiële oorlogsschade is belangrijke voortgang geboekt. Tegen het einde van het jaar zal men een heel eind zijn. Van de 21054 ingekomen beroeps schriften moeten er nog 1467 worden af gehandeld. Daaronder zijn zeer moeilijke gevallen, die uiteraard de mee6te Na re- en dupliek werd de begroting van financiën zonder hoofdelijke stem ming aangenomen (alleen de commun tegen). Een motie van H. Gortzak (comm.) om in het kader van de algehele be lastingherziening een compensatie vai: de H O. voor middenstanders en zelf- idigen, komt volgende week in stem- g. De minister heeft de motie reeds Vincent van Gogh, gespeeld door Kirk Douglas, op het moment dat hij in Arles een aanval van waan zin krijgt. Een der geniale mo menten in het spel van Kirk Douglas uit de nieuwe MGM- film „Hel leven van Vincent van Gogh". Voordracht pl.v. lid Algemene Rekenkamer (Van onze parlementsredactie) De Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer een voordracht doen toe komen ter vervulling van een vakature onder haar plaatsvervangende leden, ont staan door het eervol ontslag van mr. J. J. van Walsem. De aanbevelingslijst ver-' meldt de volgende namen: 1. mr. J. L. H. Vossenaar te 's-Gravenhage; 2. mr. G W. Toebes te 's-Gravenhage; 3. dr. C. H Eibers te Schaesberg (Z.L.); 4. H Schol- tens te Alphen aan den Rijn; 5. P. Zeg waard te 's-Gravenhage; 6. R. H.'Lievp te Hilversum. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1957 Griep krijgt in 't gezin geen kans, als moedec voor extra voedzame maaltijden zorgt Dat behoeft niet duur te zijn: denkt U maar eens aan onze beroemde KAAS. Wist U al dat wintergroente bereid met-kaas veel lekkerder èn veel voedzamer worde? Morgen meteen proberen maandag snipverkouden met uit te houden woensdag alles naar wens weer 'n ander mens Doe éér met Hongerstaking tegen Nasser Mevrouw dr. Doria Shafik. de voorzitster van de Egyptische vrou wenbeweging ..Dochters van de Nijl", is voor de tweede maal in haar leven in hongerstaking gegaan. In 1953 hield zij het veertien dagen vol als demonstratie voor het vrou wenkiesrecht. Ditmaal zijn haar eisen: een einde aan de dictatuur van Nasser en terugtrekking van de Israëlische troepen uit Egypte. Inkrimping verbouw (Van c parlementsredactie) Het is (wellicht mede onder invloed van de vorig jaar ondervonden moeilijkhe den) wel waarschijnlijk, dat de verbouw van suikerbieten in sommige gebieden van ons land een inkrimping zal onder gaan. De binnenlandse produktie van suiker zal in dat geval ongetwijfeld be neden de behoefte blijven. Aldus deelt de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening mee in antwoord op schrif telijke vragen van het Eerste-Kamerlid Mertens (kath. v.) De bewindsman acht het wenselijk, dat de suikerbietenprijs voor de oogst 1957 zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld en hij kan reeds thans toezeggen, dat wijzigingen, die voort vloeien uit een herziening van de uit gangspunten voor de kostprijsberekenin gen, in de nieuwe suikerprijs zullen wor den doorberekend. Het is de minister bekend, dat vele landbouwers teleurgesteld zijn over de financiële resultaten van de suikerbieten teelt in het afgelopen seizoen. De minder goede uitkomsten moeten naar zijn me ning worden toegeschreven aan de slech te weersomstandigheden in 1956. De voor de oogst 1956 vastgestelde garantieprijs, waarin alle daarna goedgekeurde loons verhogingen waren verdisconteerd, bood in het algemeen en onder normale om standigheden een basis voor een lonende verbouw. De vraag van de heer Mertens, of-door de gestegen suikerprijs op de wereldmarkt onze deviezenpocitie nadelig wordt beïn vloed, beantwoordt de minister bevesti gend. Door de slechte suikerbietenoogst in verschillende van dc ons omringende landen is er met name in Europa een grotere vraag naar importsuiker ont staan, hetgeen mede als gevolg van de gestegen vrachtkosten en waarschijnlijk ook van enige speculatie tot een aan zienlijke verhoging van de suikerprijzen heeft geleid. Overigens bestaat niet de indruk, dat deze ontwikkeling een struc tureel karakter draagt. Voor het treffen van bijzondere voorzieningen ziet de mi nister vooralsnog geen aanleiding. Limonade duurder In verband met de na 1 januari 1957 gestegen prijzen van suiker en andere grondstoffen is in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd, dat de prijs van limonadesiroop met ingang van heden met 9 cent per liter boven het peil van 1 november 1956 mag worden verhoogd. Het scheen gisteren opnieuw, dat de Ambonezen in 't kamp Westkapelle over voldoende geldmiddelen beschikten om hun eigen voedsel te kopen, want zij wei gerden brood aan te nemen van het In terkerkelijk comité tot hulpverlening. PHILIPS Infraphil' met dieptewerking Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin Dit infrarood bestra- lingsapparaal kan ook bruikt bij spi tick, verstuikingen, ve wondingen, steenpui len, verkoudheid, wii terhanden en -voete Torh ia het zo MAMMOUT ALS EEN SOORT KOE dal de hetrkci lilykrn dal verre, verre van de Polen de inaminr hjv O hel.l.rn gekend: Hei slacliii •laai VHM. dal ■eft gekend - getuige de rotstekeningen die er van de mammout bestaan en geinige ook de verwondingen die de mammout hier en daar heefl opgelopen en die hem alleen maar door de mens kunnen zijn toegebracht. Maar dat ook de Polen mei de levende mammout in kontakt zou den zfjn geweest, wagen we alleen i iele beendrr lie dieren e« eidden en V Zij Melden zich de de volledige kadavers die ii siele Siberische Ie voor» men de hesle gegevens gele, een niet onbelangrijke hijdra in dit opzicht ook de tcke erd die de pri lebben «'heefl gelat Op -o. jrdt huidplooi afgebeeld. Ie opening kon orden huidplooi afgeslote inplaats san hoeven en lange gedra slagtanden als horens. Dat leek natuurlijk nat kwa. lan het licht nderv Toengorzen. OMjakrn >rd af te e West-Eu rmaakt van e ijs ingc i Ncderlan arlarije" in naakte. Zo rié talrijke en de Jakoe •ofdman Oss Sjoemachof in de steile oever» van lijk had ontdekt, dal door een ovc fronting was blootgelegd. Sedert d lyd hadden de Sihc B lerkenden aU .indvlord mor indank» Iv telling van lie olifant ook inderdaad We laten geheel in het midden, oor deze huidplooi kan hebben diend. want het was ons slechts te om de scherpe opmerkingsgave va primitieve tekenaars in hei licht te len. Dit wetende, kan uit die oude 'lingen ook worden opgemaakt, o uitgebeelde mammout in dc zome in dc winter werd getekend, nl. ie. letten op de vetbult die in dc i opgeteerd. (Nadruk verhndei (VERVOLG VAN PAGINA 1) wemelde® van de handelaren, die bijna niet door te komen waren van wege de veelheid van snuisterijen, welke men kreeg aangeboden, zijn nu bijna geheel van venters verstoken. In drie dagen tijds ben ik slechts door één wandelstokken-verkoper lastig gevallen, door twee mensen, die met portefeuilles en zonnebrillen liepen te leuren en door een man, die een Perzisch kleedje aan me wilde slijten. Een ander opvallend verschijnsel is, dat men dagen in Kairo kan ronddwalen, zonder ook maar één noordeling te zien. De enige Europeanen, die men tegenkomt, zijn Italianen en Grieken en mensen van achter het IJzeren Gordijn. Het zijn vooral Tsjechen, die bij honder den tegelijk het land zijn binnengetrok ken. Russen zijn ook in flinke aantallen aanwezig. Oostduitsèrs en Chinezen e eens. Vier maanden geleden, vóór de Anglo-Franse aanval op Egypte dus, hiel den deze heren zich nog zo veel mogelijk schuil. Hun aanwezigheid moest geheim blijven iets wat overigens gemakkelijk ging, omdat ze nog geen kwart van de stérkte van thans uitmaakten. Maar op 't ogenblik zijn ze, in groten getale te voorschijn getreden. In hotel in Kairo wonen honderd Russische en Tsjechische experts; in een ander ho tel zelfs honderdentwintig. En in het ho tel zelfs honderd twintig. En in het ho- cen kleine vijfentwintig Tsjechen, elke week weer anderen. Wat zijn dit voor lieden? Wat voor be roep oefenen ze uit? Waar komen ze pre cies vandaan? Praten doen ze zeker niet althans niet tegen vreemden i ik heb er eens een keer bijgestaan, toen een grote groep Tsjechen zich in hotelregister liet opnemen. Beroepen ga ven ze niet op, de plaats van herkomst evenmin. Ze kwamen van de Tsjechische ambassade, zoals ze invulden, en gingen er ook weer naar terug. Op een andere dag stond ik beneden, in dc hal van m'n hotel, toen een Egyp tische officier een „wing commander" met een Tsjechische naam kwam halen. Wat de Tsjechen dus niet wilden weten, liet deze officier in een ogenblik van onbedachtzaamheid los... Hij zei trou wens nog meer, dat waarschijnlijk geheim had moeten Wijven. Want toen hjj hoorde, dat de „wing commander" met een groep andere Tsjechen per bus vertrokken verklaarde hij, dat hij het dan wel wist cn dat hij in de Opleidingsschool voo Luchtmacht wel verder zou zoeken. ISassers populariteit Yf/TAT de propaganda om de persoon Nasser betreft, zijn er, vergeleken met vijf maanden geleden, eveneens grote verschillen merkbaar. Zijn de machines der propaganda-media warm gedraaid, of Egyptes dictator niet meer zo populair als vroeger? De luciferboekjes, die het portret van Nasser droegen, zijn uitver kocht of uit de circulatie genomen. De van Egypte's sterke man ziet men nog zelden in de krant tegen het vorige jaar dagelijks. In de nieuwsjournaals merkt men hem ook niet meer zo dikwijls n veel publieke bezigheden schijnt hijer niet meer op na te houden. Heeft dit alles een bijzondere betekenis? De Egyptenaren, die het regiem moe zijn, ?n dat Nasser door zijn trawanten handen en voeten gebonden is, dat hij achteruitgeschoven is en dat de jaren geleden begonnen persoonsverheerlijking bewust onderdrukt wordt. Anderen be- n weer, dat de man overwerkt is, dat hij de deur, die hij voor het oostblok geopend heeft, niet meer dicht kan krij- ;n en dat hij een speelbal op de pro- en iti-wcsterse stromingen in zijn regering De laatste keer, dat Nasser nog de held van het volk heeft uitgehangen, is dc gebeurtenissen oni Port Said ge- ist. Want van dc Anglo-Franse lan ding heeft men ïn Egypte inderdaad een epos gemaakt, een epos dan van „het locdigc Egyptische leger", en „het dap pere Egyptische volk". In documentaires men zien hoe „Egyptische jagers" cn nfiscli af'vecrgcschut" aan dc lo pende band „Engelse cn Franse bommen- - naar ^-lieden halen. (Volgens de Egyptische propaganda hebben de geal lieerden liefst 125 vliegtuigen boven het land vau de N(jl verloren, terwijl drie duizend doden cn gewonden zijn te be treuren). Maar degene, die iets van vlieg tuigtypen weet cn die het verloop van de stryd in cn om Port Said heeft ge volgd, kan slechts tot de conclusie ko men, dat hij bedrogen wordt. En als hij heet goed kijkt, kan hij bovendien noc ontdckki-n. dat hij met een stuk film journaal uit dc Tweede Wereldoorlog wordt beetgenomen, dat waarschijnlijk uit de ant'ickkist is opgcdicp.t Enthousiasme taant... TTOEWEL de grote massa van het Egyp tische volk. de st3atelezing van dc invasie van 1956 heeft geslikt, is het en thousiasme. dal ten tijde van de nationa lisatic van het Suezkanaal wel zijn top punt bereikte, toch niet meer zo laaiend als vroeger. Er zijn wat produkten duur der en schaarser geworden; er zijn door het uitwerken van vreemdelingen (en vreemd kapitaal) ook heel wat mVnsen werkeloos geraakt. Voor 't eerst sinds lange tijd krijg' Nasser, als hij in de biscopcn op het doek verschijnt, geen daverend applaus meer. maor een zeer lauwe ontvangst. Voor 't eerst ook hebben de met een bijzonder qevpel voor humor uitgeruste Egyptena ren een paar mopjes over hun dictator in omloop durven brengen. Het eerste grapje, dat ik hoorde, is nog al zuur. maar heeft een bijzonder fijne ^trekking. Het slaat op een visser, die met een grote vis thuiskwam en aan zijn eega vroeg hel dier te koken. ..Ik heb geen kerosine meer," antwoordde de vrouw (kerosine is de volksbrandstof van de Egyptenaar; zij is duurder en hier en ook schaars geworden). „Bak hem dan", zei de visser vervolgens. „Ik heb geen olie meer", reageerde z'n wederhelft. „Leg hem dan in het zout," beval de man ten laatste. „Ook dat is er niet meer, luidde het bedroefde antwoord. De vis ser, ten einde raad, ging toen weer naar het strand terug en gooide de vis met een zwaai in zee. Maar voor het dier in het water plonsde, draaide het zijn kop om en riep; „Lang leve Gamal Abdel Nasser" Een ander mopje, dat verteld wordt, heeft dezelfde wenskreet tot onderwerp] Het gaat over een poes, die vijf jongen ter wereld bracht, die alle „Lang li Gamal Abdel Nasser" konden zegg De eigenaar besloot de beestjes naar president te brengen, die ze dankbaar aanvaardde en er een ereplaats in paleis voor inruimde. Na een paar weken werden de poesjes echter stom. Een leurgestelde Nasser ontbood de vroegere eigenaar en vroeg zijn advies om de diertjes weer aan het praten te krijgen. Toen de man de katjes had gezien, zei hij, dat hij er niets aan kon doen. „Vroeger waren ze blind, Excellentie," luidde zijn verklaring, „maar op 't ogenblik hebben ze de ogen wijd geopend." Dit soort politieke grapjes wordt tegenwoordig in Kairo ver-teld, on danks het feit, dat de verhaler er een paar jaar gevangenisstraf voor kan krijgen. En men kan er van overtuigd zijn, dat vele Egyptenaren eveneens zouden lachen als ze het mopje zou den kunnen begrijpen, dat sinds kort onder de Duits sprekende Europea nen circuleert. Het luidt namelijk: „Der Sommer wird nasser" („de zo mer wordt natter"), waarmee een slecht jaar wordt bedoeld. Club van haaienvissers gaat de Noordzee op Binnenkort zal wellicht een speciaal toegerust kottertje over de Noordzee varen met aan boord diegenen onder de Nederlandse hengelaars, die thuis waarheid willen vertellen dat zij haai aan de haak hebben gehad. Een iJmuidenaar, de kotterreder P. Drijver, heeft namelijk hét initiatief genomen een club van haaienvissers op te richten, waartoe inmiddels al achttien leden zijn toegetreden, verspreid over het hele land. die binnenkort een eeiste jacht op dit grote zeewild zuillen gaan maken. Venezuela heeft aan de Hollandsche Aannemmgsmij. en de Vetrap. een doch ter van rfle Mij. voor Havenwerken op dracht gegeven tot uitbreiding var haven te Puerto Cabello voor f 20 min. zich graag PROMOTIES AMSTERDAM. G.U.. 7 fcbi chrift: Gecsieszieklen cn r s"c "atrische°hu!pn sracl. A. Sunier te Amsterdam (cum laude). ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 7 februari Geslaagd voor h< erkelijk voorber. ex.: de heer J. Schipper te iegstgcest. Geslaagd voor hel prop. ex. godge!eerdh< J. W. aagd R'da ind. ex. Ncd. recht: mej. nej. H. 1. M. T. Vernoo> Verhocff (e Beekbergen, ricum cn de heren D. M. Dragt ie A'dam. E. H. Kcci It. G. l-'ebcr te Den Haag. M. van Veer Den Haag. P. M. Storm lc A'dam, P. Hce Vraag over leemte in de Alg. ouderdomswet Het Tweede-Kamerlid Ch. J. I. M. Weiter (kath. v.) heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd te voor- ii in de zijns inziens bestaande leemte de Algemene ouderdomswet, die het mogelijk maakt, dat ambtenaren die na hun 65ste jaar blijven werken, hun pen sioen boven hun andere inkomsten ont vangen, terwijl ambtenaren, die op hun 65ste jaar de actieve dienst verlaten, in hun pensioenen worden gekort. Nationale feestdag op zondag? Ds. C. van der Zaal, Tweede-Kamerlid (a.r.), heeft gevraagd te bevorderen, dat de nationale feestdag, die op 5 mei is be paald, niet op deze dag een zondag zal worden gevierd. Tevens vraagt hij de reden waarom de regering geen rekening heeft gehouden met het feit. dat het daardoor voor velen onmogelijk is aan de viering deel te nemen. Lassers terug naar Wilton De meéste der wegens een langzaam- aan-actie bij Wilton Fijenoord ontslagen lassers, hebben zich weer op de werf ge meld en zijn in dienst genomen. Ongetwij feld heeft hierbij een rol gespeeld, dat an dere werkgevers in de metaalindustrie hadden besloten geen ontslagen personeel van Wilton aan te nemen. JLTET BEZOEK van koning Saoed van Saoedi-Arabië en de kroonprins van Irak, Abdoel Illah, aan de Verenigde Sta ten zal, naar het er thans uitziet, een be langrijke nieuwe fase kunnen inluiden voor het Midden-Oosten. Koning Saoed blijkt zeer geïmponeerd te zijn door de Amerikanen. Deze man, die zijn dollars en gouden horloges rond strooit als waren het pepernoten, besteedt zijn verblijf met de voor hem totaal nieuwe wereld te verkennen. En het ls duidelijk dat hij, die in eigen land toe standen handhaaft, welke uit lang vervlo gen tijden stammen, niet blind is voor de mogelijkheden, welke het moderne leven opent., Daarmede ook is hem de noodzake lijkheid duidelijk geworden, dat het isole ment waarin de Arabische landen zich krampachtig houden, verbroken moet worden. Het zal er nu om gaan In hoeverre koning Saoed zijn spontane reacties weer snel vergeet dan wel ze trouw blijft. Om zijn invloed op de overige landen, met name Egypte en dan in het bijzonder op president Nasser Deze laatste is op het ogenblik merk waardig stil. Is dit omdat hij rekent op de verontwaardiging van de Verenigde Naties ten opzichte van Israël, dat de resoluties niet zonder 't Verklaarde voorwaarden aanvaar- den wil? Israël, vech- Uitsicht tend voor zijn bestaan en veiligheid is op deze manier de vijand geworden, die zijn beste hulp is! Of wacht hij zo rustig om dat hij weet, dat met de heropening van het Suezkanaal zijn beurt wel weer komt? Het weinig effectieve geploeter van de Scua en de haast die Engeland duidelijk toont om een regeling te treffen, hiertoe genoodzaakt door de economische terug slag, zijn alweer factoren in Nassers voor deel. TVE OMZWAAI van koning Saoed is daarom zo belangrijk. Nassers positie in de Arabische landen is zeker niet zo sterk als de dictator zou wensen. In feite is koning Saoed machtiger. Nu koning Hoessein van Jordanië zich duidelijk tegen het communisme heeft uitgesproken en de Jordaanse regering reeds maatrege len hiertegen heeft genomen, is Egypte's flirt met Moskou voor Nasser een zaak, die hem in de ogen der Arabische bond genoten nog minder tot de aangewezen leider der Arabische wereld maakt. Koning Saoed heeft de communistische infiltratie in het Midden-Oosten niet zo verontrustend genoemd, maar anderzijds het plan Eisenhower geenszins afgewe zen. Ja hij heeft zich zelfs min of meer als pleiter voor het aanvaarden van dit plan door de betrokken landen opgeworpen. Maar hij komt met nog een nieuwe op vatting thuis. De erfvijandschap met Irak is terzijde geschoven. Hij heeft uitvoerig met kroonprins Abdoel Illah gesproken en daarna verklaard nu het belang van het Pact van Bagdad tc begrijpen. Met de ambassadeurs van Pakistan en Turkije (medeleden van het Pact van Bagdad) heeft hij eveneens uitvoerig gesproken. Hieruit blijkt voor de zoveelste keer hoe zeer koning Saoed door de Amerikanen beïnvloed is. Het Pact van Bagdad werd op initiatief van de Verenigde Staten als een „mohammedaanse NAVO" gesloten. Hel is steeds een doorn in het oog der Arabische landen geweest, zoals de NAVO dat voor de Sowjetunie is. Bovendien heeft India in het sluiten van het pact een vijandige daad gezien, een belediging voor de neutraliteit die Nehroe, stevig profiterend van Amerikaanse èn Rus sische hulp, predikt. JJOE DEZE politieke bekering door de Arabische buren zal worden opgeno men, is een andere kwestie. Syrië vooral zal het weinig kunnen waarderen. Toch is dit alles geen ongunstige ont wikkeling. Wanneer Saoedi-Arabië, het rijkste land der Arabische staten, zich meer naar het westen wendt, wanneer Nasser ontdekt dat zijn spel van wachten en profiteren hem toch niet redden kan. wanneer Jordanië onzeker blijft over de vervanging van de Britse financiële teun, dan is het Arabische blok, ondanks 11c grootsprekerij, belangrijk ingetoomd n wordt het gedwongen tot een politiek ie van meer realiteit getuigt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5