Werelds grootste vrije verkiezingen in India N escafé kan W8 OPVOERING VAN DE INFANTERIEKRACHT Zet uw een hoed maar weer tikje schuin! 5iqU Vleesprijzen zullen iets hoger moeten worden Linksaf op rijksweg Wassenaar verboden Controleur wint t vertrouwen van een onbekende stam OVERBLIJFSELEN VAN MAMMOUT Slavenarbeid wordt betaald LASSIE^ HAVERMOUT J »beljiB 1ST 5 DONDERDAG 7 FEBRUARI 19óf Üerv. Synode uileen anselbood schap over verkeer op komst HAAR LAATSTE vergadering: van •te zitting heeft de Generale Svnode dt Ned. Hcrv. Kerk zich o.m. I.ezig- met een schrgven van dr. H. inzake Ambon. Besloten werd jtsprek met de adressanten over deze hebben. !l binnengekomen schrijven van het van bezwaarden inzake de oproep i-Guinea zal schriftelijk beantwoord len. •slagen van dé Provinciale ^vergaderingen werden nader bespro- Van één vergadering was het iaar- ig nog niet binnengekomen. Dat van iZuiden van ons land werd uitvoerig In verband met de toenemende de R.K. Kerk is het nod=g dat lerv. Kerk het werk hier intensiever iskt. Dit is niet alleen een kwestie |eld, maar vooral van personen: pre- n en kerkelijke mede-arbeiders, aanleiding van het conccpt-srhrij- n predikanten van de Raad voor Berdcrlgke Zorg inzake liet verkeers- igstuk werd een commissie benoemd, ver deze zaak een kansclboodschap Dorbereiden. I mei zal een delegatie van drie per- de conferentie van Europese kerken Denemarken bijwonen. vondvergadering waren de voor- n In Dienst der Kerk. de C. Lebbing de secretaris, ir. E. Voet is. M A. Krop ter Synode aanwezig het werk dezer organisatie toe te n IDDK telt thans 4000 leden, maar betekenis gaat uit boven het getal, oplage van het maandblad IDDK over- dan ook verre het ledental.. Op 26 maart wordt in Apeldoorn een toog- gehouden, waar het onderwerp: Kerk Prediking aan de orde wordt gesteld. W. A. Zeydn'ér deed ten slotte ver van zijn bezoek aan de Hervormde van Joegoslavië. Daar staat de Hei- rgse Catechismus in hoge ere. zijn 22 gemeenten, alle in Banat. Ba- en Kroatië; er wordt Hongaars ge- De uitbetaling van Japans smartegeld (Van onze parlementsredactie) Het Tweede-Kamerlid mr. Th. M. J. de saff (kath. v.) heeft de minister van lenlandse zaken schriftelijk gevraagd bevorderen, dat de uitbetaling van zogenaamde Japanse smartegeld met meeste spoed wordt afgewerkt. De ir De Graaff wil weten hoeveel beta len tot dusver zijn verricht en in hoe- ie dit aantal het getal van 600 be tuigen per dag benadert,, dat de minis- in de Tweede Kamervergadering van december 1956 heeft genoemd. Ten- igt het Kamerlid wanneer de trmahge krijgsgevangenen de hun zchtens het vredesverdrag met Japan bomende uitkeringen kunnen verwach- hbiel Bijna tweehonderd miljoen kiezers kunnen naar de stembus gaan ACHTTIEN DAGEN heeft mén in India uitgetrokken voor het houden van de grootste vrije verkiezingen ter wereld. Van 24 februari tot 14 maart worden de 193 miljoen kiesgerechtigden in de gelegenheid gesteld hun stem uit te brengen op kandidaten voor de 504 zetels in het Lagerhuis en de 2906 zetels in de dertien staatsparlementen. De winnende partijen zullen dc regeringen van het land en de verschillende staten vormen. Dat de verkiezingen zich over zo'n grote periode uitstrekken, komt doordat in de diverse delen van het land op ver schillende dagen wordt gestemd. India beschikt namelijk niet over een admi nistratief apparaat, dat de gehele stem ming op één dag kan verwerken. Er komen meer dan 200.000 stembureaus met bijna drie miljoen stembussen, om dat er voor iedere kandidaat een afzon derlijke bus is. Men geeft dus niet zijn keus aan op het stembiljet, maar depo neert het biljet in de bus van de kan didaat zijner keuze. Vier leidende partijen De voornaamste partijen zijn de Con grespartij van premier Nehroe die bij de vorige verkiezingen in 1952 on geveer de helft van het aantal stemmer, verwierf de socialistische partij, de communistische en de „Jana Sangh" (vólkspartij). Behalve deze partijen, die worden beschouwd als de leidende po litieke groepen, zijn er een aantal linkse en rechtse en onafhankelijke. Nehroe's Congrespartij schijnt reeds zeker te zijn van een overwinning bij de ko mende verkiezingen. Toen de termijn voor het stellen van kandidaten maan dag eindigde, was deze partij de enige, die kandidaten had gesteld voor meer dan de helft van het aantal zetels. Men rekent er niet op, dat alle kiesge- Fanny Blankers-Koen is afgebeeld op een Dominicaanse Olympische postzegel. De toeslag van de serie van acht zegels is bestemd voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen. MENING VAN PRODUKTSCHAP Dm een rendabele exploitatie van dc de stemmen. Men besloot de gcwichts- WIN ZO'N PRACHTIGE Nescafé geeft U de kafis op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!* Doe als volgt: Maak deze limerick af! Als U Wiener Melange wilt maken Die als Wiener Melange moet smaken: pittig, geurig en fijn, moet t van Nescafé zijn letters plusdc laa en zend dit gel van dc lin blok- Nescafé. Postbus 1300. Amsterdam In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 14 febr. 1957 Prijswinnaars krijgen vóór 28 febr. a s. bericht. rechtigden hun stem zullen uitbrengen Bij de vorige verkiezingen bedroeg het aantal 173 miljoen, van wie ongeveer SS miljoen aan de stemming hebben deelgenomen. Die SS miljoenkiezers kon den toch 106 milj. stemmen uitbrengen, aangezien sommige grote districten twee vertegenwoordigers naar het par lement zenden en iedere kiezer in die districten twee stemmen heeft. De leden van .het Hogerhuis worden niet direct door de kiezers aangewezen. Zij worden gekozen door de staatsparle- In 1952 telde het Lagerhuis 499 zetels. Op grond var. recente reorganisaties in de Indische staat is dit nu echter uitge breid tot 504. Joch kan slechts over 404 zetels worden'gestemd, ómdat er hon derd zijm gereserveerd voor speciale groepen, zoals dc Anglo-Indiërs. en voor bet betwiste Kasjmir. Deze zetels zul- na de verkiezingen door presidentiële' benoemingen worden bezet. Op de rijksstraatweg door Wassenaè- zal binnenkort alle linksaf slaan in de om geving van het viaduct Avorder. verooden Verkeer dat linksaf wil slaan, moet danj gebruik maken van de weg. die ovar het viaduct loopt. Voor het aftuigende ver keer betekent dit een omweg van ongeveer 1,200 meter. De oplossing brengt ongemak met zrch mede. maar aan een 1 evensgev#arjijke si tuatie wordt een eind. gemaakt Uitsluitend door het linksaf slaan en de daarbij behorende manoeuvre van het voorsorteren zijn vorig jaar in de directe omgeving van biet viaduct 32 ongevallen gebeurd. Bij een van deze ongelukken viel een dode te betreuren. Zwevende treilnetten tussen de pieren van IJmuiden Tussen dé pieren van IJmuiden" zijn thans proeven genomen met een nieuw model zwevende treil, ontworpen door een ambtenaar die betrokken is bij het visserijbedrijf, de heer L. v. d. Gaag. De uitvinder noemt zijn nieuwe net een re volutionaire vinding door de toepassing van ovale scheenborden. die uitgerust zijn met de luchtkamer en èeh vin. In ons land waren het vooral de Hage naar J. de Veen. de Egmondenaar .T. de Groot en thans de IJmuidenaar J. v. d Gaag. die zich bezighielden met proefne mingen met pelagische treilnetten. Aan vankelijk was het resultaat voor de heer Van der Gaag teleurstellend, maar door allerlei verbeteringen voldoet het nieuwe model zeer goed. Het net kan machinaal worden vervaar digd. De borden worden bevestigd aan de bovenpees en raken niet' de zeebodem- De heer Van der Gaag hoopt binnenkort in de Noordzee proefnemingen te kunnen doen met een net op ware grootte De staking bij AAgrunol in Groningen is opgeheven. De directie heeft de be noeming van twee bazen, waarom het conflict was ontstaan, opnieuw in beraad genomen. Ds. J. C. Sichesz naar „Lindenheu vel" De Haagse Hervormde predikafit ds J. C. Sickesz is benoemd tot leider van het centrum ..Lindenheuvel" te Bloemendaal als opvolger van ds. R. v. d. Mast, die naar Delft gaat als studentenpredikant. Aangezien ds. Sickesz tot begin juli nog als predikant aan het Haagse Diacones- senhuis „Bronovo" verbonden i6, zal hei echtpaar Sickesz-Snijder eerst daarna op „Lindenheuvel" in functie treden. Op het kleine kerkhof Ter na volging" in Scheveningen is giste ren een krans gelegd op het graf van mr. Groen van Prinsterer en diens echtgenote, ter gelegenheid van het feit, dat mevrouw Groen van Prinsterer honderdvijftig jaar geleden werd geboren. De foto toont onder anderen v.l.n.r. luite nant-generaal b.d. F. Duymaer van Twistoud-Tweede-Kamerlid, D. Huyser, voorzitter van de Haag se afdeling van de Protestants- christelijke onderwijzersvereni ging, en mr. dr. J. J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde, Staten van Zuid-Holland, die de krans legde. Reorganisatie van het leger (Van een onzer redacteuren) IN DE VERGADERING van de Navoraad, die in 1952 te Lissabon werd gehouden, ging Nederland de verplichting aan als bijdrage aan de Navo te leveren: een legerkorps bestaande uit vijf divisies en legerkorpstroepen, van welk geheel een divisie en een vijfde deel der legerkorpstroepen paraat zou zijn en de fest mobilisabel. De divisies zouden naar Amerikaans voor beeld worden georganiseerd en een sterkte krijgen van 13.000 man. Men leefde toen in de veronderstelling, dat ook aan reserve (mobilisabele) een heden grote waarde kon worden toegekend. De ontwikkeling van de tactische en strategische atoomwapens leidde er toe. dat in 1953 een commissie werd ingesteld, die tot taak kreeg de gevolgen van het atoomgebruik in een oorlog te bestuderen Men voorzag nl. dat door het atoomge bruik het karakter van een oorlog zou veranderen. Tot op het ogenblik was het zo geweest men zie naar de jongste wereldoorlog dat de oorlog in hevig heid toenam, naarmate hij langer duurde Bij een atoomoorlpg, zo.voojrzag men, zou den in de eerste dagén en weken de zwaarste vernielingen worden aangericht en daarna zou dé oorlog een rustiger ver loop krijgen. Maar deze zienswijze hield Resident terug uit de Bcdiem VERBRAND en enigszins verveld door de zon in de bergen en de bijzonder droge winden, keerde zater dag de resident van Hollandia, de heer Sj. van der Goot, terug na een driedaags verblijf in het Baliemdal, zijn eerste bezoek sedert 10 december undvi :ren in Utrecht gehou- van het produktschap bij de bespreking irktsituatie die •d genoemd. De invoer van wekelijks 1400 koeien in laatste vier weken heeft een kalme- nde invloed op het prijspeil. Bij de itete zending rundvee uit Hongarije j larmee het handelsverdrag met dit land afgewerkt is mond- en klauwzeei constateerd. Het produktschap zal op rte termijn overleg plegen met de vete- inaire dienst over de verhoogde waar- brgen tegen besmettingsgevaar bij de in- Bemoedigend De cijfers over de aantallen 6tuks mest- aan het einde van het vorig jaar wgeleken met het jaar daarvoor geven le voorzitter, Joh. de Veer, n de bemoedigende ontwil de mestveestapel. wat een ichtina inhoudt voor onze zuivelpoi Turh is het zo de voorbereidende groep voor de vas te bestuursvestiglng per vliegtuig daarheen werd gebracht. De grote mocilgkhcid is volgens hem, dat de bevolking nog volkomen vertrouwd moet worden gemaakt met het gebruik van patjols, schoppen, kruiwagens enz. Zg kent wol de grondbewerking, maar niet het grondverzet. ewel de verhouding met de bestuurs- groep goed is te noemen laat die tussen de stammen onderling te wensen. Tot dusverre is controleur F. Veldkamp die de leiding heeft van de groep, erin geslaagd het vertrouwen te winnen van een stam. Maar daar men de taal niet kent, verlopen de contacten met de be volking moeizaam, hetwelk veel tijd rooft. Controleur Veldkamp poogt zich dan ook In de eerste plaats op de hoogte te stel len van de taal. waarbij de door de Ame rikaanse taalkundige Bromley ter be schikking gestelde gegevens van zeer groot nut zijn. Voor alleS is het noodza- keiyk, dat er een vliegveldje komt om zeker te zijn van de enige verbindings mogelijkheid: de vliegverbinding. VERWERKING ENGELSE AARDAPPELEN Het bestuur van het produktschap voor aardappelen heeft in zijn vergadering van gistermiddag besloten een Veendamse aardappelmeelfabriek toestemming te ver lenen Engelse aardappelen te vermalen. Er is namolijk vrijwel geen overschot van Nederlandse aardappelen, terwijl dc vast gestelde meelproduktie nog niet is be reikt. Tweede zaak-Ailams in Engeland Terwijl de „zaak-Adams" nog volop in de belangstelling staat, werd Blandlord, een rustig Engels stadje, niet ver van Eastbourne, waar het proces tegen Adams werd gevoerd, opgeschrikt door een aantal detectives van dc criminele afde ling van de graafschap. Zij zullen een onderzoek instellen aar de dood van zeven oude manen en vrouwen in een tehuis voor ouden van dagen- Twee vrouwe van middelbare leeftijd, die betrokken zijn bij de exploitatie van het gebouw, zijn aangehouden. Zij wor den beschuldigd op een vervalst ont vangstbiljet geld te hebben opgenomen bij een spaarbank en toiletartikelen te heb ben ontvreemd. Er is nu een uitgebreid onderzoek gaande. Wat precies moet wor den vastgesteld, weigert de politie te zeg- :rklaarde wel stoffelijk overschot weger in, dat meer dan voorheen de nadruk moest worden gelegd op parate troepen. Om die redenen werd Nederland in 1954 dc vraag gesteld of het mogelgk zou zgn dat het inplaats van een parate divisie, twee parate divisies leverde. Dc minister van defensie ir. C. Staf antwoordde des tijds dat hg niet eerder daartoe wilde overgaan voor medio 1957 wanneer de eerste opdracht (uitvloeisel van de ver gadering van Lissabon 1952) was uitge voerd. ISexlerlandse opzet Nu is het een gelukkige samenloop van omstandigheden, dat de atoomoorlog dwingt tot kleinere, beweeglijke eenhe den. Dit is daarom zo gelukkig omdat Nederland vast zit aan een bepaalde lich tingssterkte en aan de duur van de eerste oefening. Zou niet tot verkleining van de eenheden kunnen worden overgegaan, dan was het niet mogelijk een tweede parate divisie te vormen. Op de Generale Staf hebben deskun digen nagegaan hoe de nieuw te vormen divisies georganiseerd moeten zijn om haar opdracht in een oorlog, waarin ge bruik wordt gemaakt van kernwapens, re kunnen vervullen. Aan de hand van aller lei proeven is men tot een opzet gekomen, die geheel Nederlands is en ongeveer ge lijk is aan die in België en Duitsland. De reorganisatie van het leger, waar van de eerste fase zoals dinsdag ge meld op 1 februari 1958 gereed zal moeten zijn, komt hierop neer, dat Ne derland overgaat tot het vormen van een legerkorps van twee parate divisies en een beperkt aantal legerkorpstroepen en een legerkorps van twee divisies, dat mobilisabel is. En zoals bekend wordt de sterkte van de divisie teruggebracht van 18.000 man op 15.100 man. Infanterietanks enz. De vraag, die kan worden gesteld, luidt: hebben twee kleinere divisies meer ge vechtskracht dan één grotere? Het ant woord hierop is: ja. De infanterie bekij kend, zien we het volgende. In de oude organisatie: een legerkorps van -5 divi sies a 3 regimenten a 3 bataljons, is 45 bataljons plus 1 regiment a 3 bataljons (legerkorpstroepen), totaal 48 bataljons. In de nieuwe organisatie krijgen we 4 divisies a 7 bataljons plus 2 legerkorps- troepen a 6 bataljons, totaal 40 bataljons. Dit is dus een terugval van 8 bataljons. Maar de infanteriekracht schuilt in de kracht van de compagnie. De oude orga nisatie heeft 48 bataljons a 3 compagnieën is 144 compagnieën en de nieuwe 40 batal jons a 4 compagnieën is 160 compagnieën, winst dus 16 compagnieën. Voorts: de tanks. De oude organisatie telt 7 tankbataljons en 12 losse tank eskadrons, die over het legerkorps zijn verdeeld, de nieuwe organisatie heeft 11 tankbataljons. De sterkte aan tanks blijft praktisch gelijk en zal 600 zware tanks omvatten. In de nieuwe organisatie wordt de hui dige sterkte aan artillerie overgenomen. Alleen de artillerie, bestemd voor de hui- van het kamp Auschwitz in Duitsland, onder wie zich ook vele Nederlanders bevonden, die werden gedwongen in de I. G. Farben-fabriek slavenarbeid te verrichten, zal 30 miljoen mark worden uitbetaald. In de in een overeenkomst vastgelegde mededeling staat, dat er 27 miljoen aan Joodse en drie miljoen aan niet- Joodse slavenarbeiders zal worden uitgekeerd. De overeenkomst treedt begin 1958 in werking. Deze beslissing is door de liquidatoren van de I. G. Farben genomen naar aan leiding van de eis van de „Conference on Jewish material claims against Germany" (een overkoepelende organisatie voor 23 Joodse groepen). Men heeft er de nadruk op gelegd, dat de schadevergoeding alleen geldt voor diegenen, die werkzaam zijn ge weest in de fabriek van I G. Farben en dat de liquidatoren van de I. G. Far ben door betaling van deze som, geen enkel wettig recht op schadevergoeding aan voormalige slavenarbeiders heeft erkend. Tot nu toe hebben 2000 voor malige slavenarbeiders eisen tot be taling ingediend. Het totaal bedrag is 66 miljoen mark. Dc individuele schadevergoeding is be paald op maximaal 5000 mark en mini maal 2000 mark. De uitbetaling vindt plaats aan de betrokken slavenarbeider zelf en zgn erfgenamen zullen uitbetaling verkrggen als de oorspronkelijke eiser reeds staat ingeschreven. Ten slotte heeft men verklaard, dat deze personen langer dan zes maanden in de fabriek werkzaam moeten zgn geweest, willen zg in aanmerking komen voor schadevergoeding. In speciale gevallen zal meer dan 5000 mark worden uitbe taald. Boetemaxima in spoor- en tramwegwet verdubbeld (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verdubbeling van de boetemaxima in de Spoorwegwet en de Locaalspoor- en Tramwegwet. Deze boetemaxima, aldus de minister in zijn toelichting, zijn alle vóór 1940 voor een groot deel nog in de vorige eeuw vastgesteld en kunnen thans niet meer als voldoende worden aangemerkt. RAT MUIS dige vijfde divisie komt te vervallen. Thans heeft men 11 bataljons met 2 objecten is 22, men krijgt 10 bataljons met 3 objecten is 30. De reorganisatie heeft geen invloed op de kazernering en op de huisvesting. Wel zullen enige verschuivingen plaats vin den, omdat de divisies by elkaar worden gebracht. Voorts zullen verschuivingen optreden bij de depots en de scholen, maar uit sociale overwegingen zullen zg tot een minimum beperkt worden. Hef beste ontbijt in de kortste tijdl (Van een onzer verslaggeefsters.) HET is maar goed, dat de hoeden- modisten en de kappers dit sei zoen in hun „lijnen" een beetje op el kaar afgestemd zijn. De hoeden blij ven n.l. vrij hoog, maar worden iets naar achteren en naar rechts gedra gen, hetgeen voor bezitsters van een chignonniet zo plezierig is. Maar ziedaar: wie lang haar heeft kan zich nu ook de ligne enveloppe" aan meten (verticale rol op het achter hoofd) of de „ligne opéra" (flauwe rol naar binnen met enkele soepele slagen). De Stichting Dameshc-'denexposities heeft in Krasnapolsky te -Amsterdam haar jaarlijkse beurs annex show gehou den en daar was het ook, dat wij de nieuwe modellen en kleuren te zien kre gen. De stand van de hoed is echter wel het belangrijkste: ze behoeven dus niet meer recht op hel hoofd te worden ge- Irsgcn. maar laten het voorhoofd voor mnstens de helft vrij Sommige modellen vertonen een vrij brede rand. anderen een zeer smalle. Insnoeringen, die de bol „tailleren" blijven nog zeer gewild. Veel is er met bloemblaadjes gewerkt soms zijn de hoedjes er als het ware mee bezaaid. Zo was er een hoedje met tule blaadjes in allerlei pasteltinten beplakt, zodat het als een waasje om de strolaize bol Jag. De Volendamsc hoedenfabriek „De Gouwe Deken" toonde vanzelfsprekend vol trots de nieuwe „hul", waarover wij reeds berichtten. Voor het overige werkt men hier veel met jersey-tule. Er zal dit jaar vrij veel sisol gedragen worden, ondanks het feit dat dit uit China afkomstige produkl via de Kaap ver scheept moet worden en dus niet goed koop zal zijn. Wat de kleuren betreft: het zullen deze zomer vooral pateltinten zijn; alleen al in beige zijn er minstens veertien kleurschakeringen. Een gera niumachtig rose-:ood behoort tot de meer „sprekende" tinten. DAMPO

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5