5IKKEN5 Avonturen van Spekkie en Biekkie Holland Festival bezint zich op kracht in eigen land BEDRIIFSPAND BANKENSTELLER j Het Zendingsbureau een vaklerares TYPISTE flat of woonruimte, Koerier eerste assistent Loodgieters en leerling loodgieters NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 2 FEBRUARI 19ST MEER DAN IN DE vorige jaren heeft het Holland Festival zich voor het komend kunstfestijn, lopende van 15 juni tot 15 juli, bezonnen op kracht in eigen land. Opera, toneel en orkest zijn de drie hoofdpeilers, waarop het geheel der manifestaties gebouwd z(jn, en deze dra gen een echt Nederlands kenmerk. De Nederlandse Opera brengt drie werken. „The Rake's Progress" van Strawinsky wordt in eerste pre mière uitgevoerd op 17 juni, de 75ste verjaardag van de meester, onder leiding van Erich Leinsdorf. Verder di rigeert Rafael Kubelik de Otello van Verdi, met in de hoofdrollen Gré Brouwenstijn en Ramon Vinav, terwijl het Concertgebouworkest zal meewerken Bruno Bartoletti, jong Florentijns diri gent, zal de Don Pasquale van Donizetti onder zijn hoede nemen. Het Royal Ballet van Londen (vroeger het Sadler's Wells Ballet) zal hier op treden met merendeels onbekende ballet ten, als „The Blood Wedding", waarbij het Rotterdams Philh. Orkest zal bege leiden. De Ned. Toneelgezelschappen, gecoör dineerd in de Stichting Ned. Toneel Ma nifestatie 1957. leveren een gezamenlijke bijdrage door op te voeren .Moortje" van Brederoo. Ton Lutz voert de regie. Nic. Wijnberg zorgt voor decors en kostuums. Van de medewerkenden noemen wij Myra Ward (Mooi Aaltje), Paul Steenbergen, Ko van Dijk. „Elckerlyc" zal weer in Delft te zien zijn en als gast treft men het Wiener Burgtheater met „Der Un- bestechliche" van Hofmannsthal. John Gielgud zal uit Shakespeare voordragen en Elsa Verghis uit Griekse tragedies. Het aandeel van de Nederlandse orkes ten is zeer uitgebreid. Het Concertgebouw orkest laat zich twee keer horen, n.l. on der Rófaël Kubelik en Eduard van Bei- num (3de- Symf. van Mahler), het Res.- Orkest vier keer, resp. onder Carlo Maria Giulini (Requiem van Verdi), Willem van Otterloo, Pierre Monteux (Vioolconcert van Strawinsky met Arthur Grumlaux) en Bernard Haitink. Verder concerteren het Radio Philh. Orkest onder Haitink (Orff's Carmina Burana), Rotterd. Philh. Orkest onder E. Flipse, het Gelders Or kest met Toonkunstkoor Nijmegen onder Jan Out in de première van Monnlken- dams „Noé", het Utrechts Sted. Orkest onder Paul Hupperts in Orff's „Trionfo di Afrodite", het Omroeporkest met Groot Omroepkoor onder Henk Spruit in Ho- neggers „Jeanne d'Arc au Bucher". Naarden en Gouda zien de Ned Bach- vereniging onder dr Anthon van der Horst weer terug, in Leiden zingt het Toon kunstkoor onder Iskar Aribo de „Jephta" van Carissimi en de Mis van Bruckner. De kamermuziekafdeling wordt verte- Eindhovenaar in Duitsland tot een jaar veroordeeld De 28-jarige Eindhovense havenarbei der F. S. is te Flensburg in West-Duits- land, wegens oplichting, tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij had ge tracht geld los te krijgen door te beweren dat hij hoofd van de Nederlandse padvin derij was en een internationale jeugduit wisseling voorbereidde. Kampioenschappen op de schaats veroordeeld De deelneming van de Russen aan de Europese kampioenschappen schaatsen rijden die in Oslo morden gehouden, heeft in Noorwegen veel pennen in beweging gebracht De Noorse pers die aan schaatsenrijden een zeer ruime plaats inruimt, weerspie gelt de verontwaardiging die in geheel Noorwegen heerst over het Russische op treden in Hongarije. De aankomst van de spelers en de voorwedstrijden zijn in de kranten vrijwel genegeerd, geen enkel blad in dit op schaatsenrijden verzotte land heeft tot dusverre ook maar een enkele foto geplaatst. Benjamin Vogt. sportredacteur van de (conservatieve) Morgenbladet, adviseerde gisteren alle Noorse schaatsenliefhebbers vandaag uit het stadion weg te blijven om duidelijk te laten zien hoe zij over Rusland denken. Het is een dwaze sport organisatie die verzuimd heeft deze kam pioenschappen af te gelasten, schrijft Vogt. Hij zou het liefst zien dat de Rus sen begroet werden door een leeg sta dion, waarin plaats is voor 28.000 toe schouwers. In totaal zijn 36 rijders uit tien landen voor de kampioenschappen ingeschreven De Zweedse kampioen Slgge Ericsson heeft besloten niet deel te nemen. Inschrijvingen werden ontvangen uit: Oostenrijk (1), Engeland (3), Finland (5). Frankrijk (1). Nederland (3). Hongarije (3), Noorwegen (6), Polen (3). Rüsland (6) en Zweden (5). Damkampioenschap Vrijdagavond zijn reeds enkele partijen uit de zesde ronde van het toernooi het persoonlijk damkampioenschap Nederland gespeeld. De uitslagen luiden: Terlouw—Jurcka 1—1, Van Dijk—Van der Sluis 1—1. De partij uit de zesde ronde van toernooi tussen Huisman en Verhoeven eindigde in een zege voor Huisman. Ski wedstrijden wegens dooi afgelast De afdalingswedstrijden op de ski voo: dames en heren die in het kader van di Internationale sportweek van Garmisch Partenkirchen voor vandaag op het pro gramma stonden, zijn afgelast in verband met de sterke dooi. HET WEER IN EUROPA hl Ptrijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfon Manches Innsbruc Rome i! 11 fis li genwoordigd door het Hongaars Strijk kwartet, het Ned. Kamerkoor, het Ned. Kamerorkest, verder door eén liederen- avond van Dietrich Fischer-Dleskau (in Amsterdam), en enkele pianorecitals door Hans Henkemans en Rosalyn Tureck. Iets heel aparts zullen opleveren de perimentele opvoeringen op het gebied van ballet, toneel en muziek. Zo zal men meemaken het Parijse „Théètre d'aujourd' met de veel gediscussieerde stukken Ionesco en verder zijn geprojecteerd elektronische muziek ei waarschijnlijk een Schönberg-avond. Middenstanders tegen prijscontrole door de consument De Amsterdamse Middenstands Centra le is sterk gekant tegen het plan Kath. Arbeiders Beweging om de inwo- de hoofdstad aan te moedigen, ongeoorloofde en ongemotiveerde prijs stijgingen aan te geven bij deskundigen in deze vakcentrale. Men zou er de indruk door kunnen krii- gen, dat de detailhandel als laatste scha kel in het produktieproces de regerings- poli-tiek van prijsstabilisatie wil negeren. Bovendien vraagt de A.M.C. zich af, hoe de consumenten in staat denkt te stellen, na te gaan of er van „ongeoor loofde" prijsstijging sprake is. Federalisten vragen: Hulpplan voor O.-Europa De Beweging van Europese federalisten heeft de regeringen, parlementen en pu blieke opinie der westerse landen opge roepen, gezamenlijk de weg te banen breed opgezet Europees hulp plan, bestemd voor alle Oosteuropese lan den die erin slagen voldoende zelfstan digheid tc verwerven om eraan deel te ten behoeve van de eigen volks welvaart. Op de Raad van Europa, de O.E.E.S. en de E.G.K.S. is een beroep ge daan om de technische verwezenlijking ie doen slagen. Bij dit initiatief, zo meent de B.E.F., mogen geen politieke voorwaarden wor den gesteld die beogen de betrokken lan den in het westerse bondgenootschap te betrekken. De verwezenlijking van het hulpplan zal gepaard moeten gaan met het herstel van de vrije persoonlijke en geestelijke banden met die volken, waar nee het contact lange jaren verbroken Eisenhower spreekt met Sandys Voor het eerst na de Frans-Britse actie in Egypte heeft president Eisenhower een Britse staatsman ontvangen, n.l. minister Duncan Sandys. Het bezoek van Sandys aan de Ver. Sta ten werd door de Amerikaanse minister de luchtvaart, Donald Quarles, nuttig" genoemd. Algemeen wordt verwacht, dat Brits-Amerikaans-Canadese overeenkomst gesloten zal worden, waardoor samenwer king op het gebied der moderne wapens ver doorgevoerd kan worden Staking dreigt in Polen In de grote mutofabriek van Zeran. bui ten Warschau, dreigt een staking uit te breken. Communistische partijleiders trachten de arbeiders te kalmeren. De moeilijkheden zijn gerezen naa leiding van bezuinigingsmaatregelen die de verdiensten van enkele arbeiders met ongeveer tien procent zouden verminde ren. De wacht bij de ingang van de fa briek is versterkt. Bezoekers worden niet toegelaten. Mijnslieerenlands gezin van toneel verdwenen Het Mijnsheerenlandse gezin Bol is gis teren van het toneel van de feestzaal, waarop het tijdelijk onderdak had ge zocht, verdwenen. Een deurwaarder heeft het verwijderd. De kinderen verblijven thans bij een predikant, de ouders geven de voorkeur aan een verblijf op straat, tot hun een passende woning is aange boden. Er zijn than6 alleen twee onbe woonbaar verklaarde huizen beschikbaar Nederlanders onder druk Hoe de Nederlanders in Indonesië onder druk worden gezet om het adres aan de Staten Generaal Inzake Nederlands Nleuw-Guinea te tekenen, blijkt uit een hoofdartikel in het blad Indonesia Baru te Medan. Dit blad schrijft dat het adres een „test-case is voor de Nederlanders in Indonesië". Opmerkend, dat het adres tot dusverre door dertig van de duizend Ne derlandse gezinshoofden in Noord-Suma- tra getekend is, vervolgt het blad dat de „komende dagen zullen bewijzen of de Nederlandse gemeenschap inderdaad prijs stelt op goede betrekkingen met Indone sië. In het adres wordt gezegd, dat de Nederlanders in Indonesië in vrede wen sen te leven. Dat zal mogelijk zijn als de Nederlandse regering zich niet met hand en tand zou verzetten tegen de overdracht van West-Irian aan Indonesië". De initiatiefnemers verklaren, dat er van de 70.000 Nederlanders in Indonesië 85 verklaringen van instemming zijn ont vangen, die per luchtpost aan de Staten Generaal zijn toegezonden. Kamerleden over deportatie van Hongaren De Tweede-Kamerleden, de heren Van der Goes van Naters, Korthals, Goedhart Ruygers, Fens, Schuyt en Biesheuvel heb ben aan de minister van buitenlandse ken de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid uitvoering helpen geven aan de wens van de raadge vende vergadering van de Raad van Euro pa, neergelegd in een met algemene stem men aangenomen aanbeveling, waarin d< staten die lid van de Raad zijn verzocht wordt hun diplomatieke vertegenwoordi gers te Boedapest op te dragen een ge meenschappelijk rapport op te stellen ove: de deportatie van Hongaren? Dezelfde leden hebben voorts aan d« minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen gevraagd: 1. Is het de minister bekend, dat de raad gevende vergadering van de Raad var Europa op 8 januari 1957 een aanbe veling heeft aangenomen om te be vorderen, dat de radio van de aange sloten landen iedere dag enkele minu ten wijdt aan uitzending in het Rus sisch van objectief nieuws over het da gelijks gebeuren. 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat de Nederlandse radiozenders, die hiervoor in aanmerking komen, omdat hun uitzendingen in de Sowjetunie ge hoord kunnen worden, aan deze gehoor geven? Bedrijfsongeluk. In Bergschenhoek kreeg gisteren de 25-jarige dieselmonteur T. D. D. Akkermans een hijsstelling, die door windstoot omviel, op het hoofd. Het gevaarte woog ongeveer een ton. De op slag dood. uien 7—22. waspeen 30—36, witlof 18—64, sla B 19—27, petersedic 8—23, selderij 15—29. KATWIJK AAN DEN RIJN, 1 februari. - "3—53, B 38—47, 3—17. groene kool 38—39, rode kool 11—12. spruiten A 48—63, B 19—32, uien 21—27. witlof A 45—47, B 29—37. knolseldene 5—16, kroten A 1.80—2.20. B 1.30 —1.50 per kist. ROELOFARENDSVEEN, 1 februari. Bloe menveiling: fresia's 120—185. blauwe druifjes 26 —34. anemonen 76—95. tulpen: Golden Harvest 98—118. Krelage 66—91. V. d. Eerden 87—110. Rose Copland 83—116. Crown Imperial 72—96. White Sail 95—118. Wintergold 75—96. Zenober 80—89, Earlv Queen 76—93. Olaf 90—97.5, Eddy 102—117, Paul Richter 100—103, Delice 101 107, Roland 120—121, Br. Star 60—85, Hillegarde 71—89, Topscore 115—123, W. Pitt 105—108, Overdale 91—108, Lustige cissen: Helios 52—66, Rrül 58—68, Early Glorie 62—80, Golden 80—84. Havelock 58—62. l'innocence 67—76 bos. Am. Anjers 7—15 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 1 februari. - Groen teveiling: witlof I 30—39, II 21—30, spruiter RIJNSBURG, 1 februari. Groentevt waspeen A 28—48, B 27—45, uien 13.50—20.50, spruiten 15—38. boerenkool 37—40, rode kool 15—19, gele kool 12—18, groene kool 12—20, kro tzien van de witlof- bij lange na niet e prijzen. Maar SCHEVEN1NGEN, 2 februari. kuslvissers: SCH 16—680, 68—620; loggers verse haring: SCH 72—9270. Notering verse haring 23.80 —26 per kantje. Aangevoerd 430 kantjes gezouten haring. Nolcrint: stcurhnrim: 37 50—40.50 per logger en 5 kuslloggers. VLAARDINGEN, 2 februari. Vangstberich- Java KW 159. IJMUIDEN. 2 februari. Prijzen van giste ren: heilbot 230—190. gr. tong 370—330, grm. 340—305. kim. 370—330, kl. I 370—340, II 350— 305. tarbot I 340—270 per kg; tarbot II 140—124. IV 75—51, gr. griet 68, kl. tongschar 39. 27—21, makreel 23—20.50, gr. schelvis 54-32. grm. 57—37. kim. 60—41. kl. I 60—43, II 50—37. wijting 47—27, gr. gul 45—38, mid. 40—31, kJ. :ng 92 per 125 kg. Aanvoer 3460 kisten. 180 haring. IJMUIDEN. 2 februari. Besommingen: SCH 153—1660. IJM 53—1810. KW 75—2180, 107 62980. 135—28.100, 140-6220, 129—8550, 85— 900; kotters: IJM 18—2070, 16—1610, 17—2850, '10, WR 88—1350, 33—T" Duitse strijdkrachten voor de NAVO Drie infanteriedivisies, die elk tachtig procent van de eindsterkte van 12.000 man zullen omvatten, zal West-Duitsland op 1 juli paraat hebben. Voor dienst in NAVO -verband zullen einde 1957 twee pantser divisies klaar staan. De Westduitse strijd krachten zullen op 1 april 90.000 man en op 31 maart 1958 150.000 tot 165.000 man groot zijn. Ambassadeur In Bonn President Eisenhower zal vermoedelijk de demo craat David K. Bruce benoemen als am bassadeur in Bonn. Bruce i6 onder presi dent Truman onderminister van buiten landse zaken geweest. Wil Rusland toch ontwapening De regering van de Sowjetunie heeft de westelijke mogendheden beschuldigd een rechtstreeks antwoord op de Rus sische ontwapeningsvoorstellen te ver mijden. Tass publiceerde de verklaring, waarin wordt opgemerkt dat Rusland een poging heeft gedaan de westelijke ontwapenings voorstellen halfweg tegemoet te komen door het voorstel van beperkte luchtver- kenning. In Parijs en Londen reageerde de Russische verklaring met de suggestie, dat hier een propagandastunt bedoèld was. Westelijke waarnemers in Moskou echter menen, dat Rusland tot een co: promis wenst te komen om zichzelf e adempauze te geven, waarin de ecor mie op dreef geholpen kan wörden. Liberté beschadigd in het Kanaal Het Franse passagiersschip Liberté heeft gisteravond op de thuisreis in het Kanaal ernstige schade opgelopen. Tijdens een storm werd het promenadedek bij de achtersteven gedeeltelijk vernield veertien ruiten verbrijzeld. Een twintigtal passagiers heeft lichte verwondingen opgelopen. De Liberté ar riveerde vijf en een half uur over tijd in Le Havre. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken: J. Juistlnga, wagenmaker, Ho- i K. G. Ankoné, Bleeksti A. G. B. Veld- Speelclub wilde geld en materiaal terug Bij de rechtbank te Breda heeft mr. P. van 't Hoff Stolk uit Den Haag namens de eigenaren van de Woodside speelclub te Baarle Nassau een verzoekschrift in gediend, waarin teruggave van geld en speelmaterialen wordt gevraagd op grond van de overweging dat de officier van justitie geen recht had op inbeslagneming op dit betwiste gebied. Dit verzoek steunt op artikel 103 van het wetboek van straf vordering, waarin de rechtmatigheid van inbeslagneming van goederen is geregeld. Als de rechtbank dit verzoek heeft be handeld zal diegene die in het ongelijk is gesteld in cassatie kunnen gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. Hoyng verkocht dure dochter De Koninklijke Plateelbakkerij Zuid- Holland te Gouda is in andere handen overgegaan. Dè banden met de moeder maatschappij N.V. C. Hoyng zijn daar mede verbroken. Een van de nieuwe eige naren Is de heer J. Klint te Schevenin- gen, die op 1 februari als directeur op trad. Het bedrijf, dat Hoyng verlies op leverde, is op goede voorwaarden van de hand gedaan en zal op dezelfde voet wor den voortgezet als producent van ge- bruiksaardewerk en verfijnd sierkera- mlek. Dr. S. L. Mansholt, minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening, zal van de Ned. vereniging van meelfabrikan ten, de eerste „zilveren broodmand" ont vangen, een periodieke onderscheiding wegens verdiensten op het gebied der voedselvoorziening. Een Panamees schip, de Rayo, is gister avond in de Waalhaven op drift geraakt. Met zeven sleepboten wist men het weer aan te maken. Er ontstond schade aan schepen en pier BELANCRIjK BERICHT Voor land- en toogdagen, congressen en reünies, weekends en vakantieweken biedt 't Brandpunt te Doorn, gelegèn temidden van prachtig natuurschoon, een unieke gelegen heid. (Zeer goede trein- en busverbinding.) Ter beschikking zijn: kapel (ruim 200 zitplaatsen). Ruime eet- en conversatiezaal. Grote tent, plaats biedend aan 3000 bezoekers, kleinere tenten voor 300 en 500 bezoekers, consumptietenten, slaapaccomodatie voor 200 personen. Eigen terrein groot 5 H.A. Zeer billijke prijzen en goede consumptie. Vraag tijdig inlichtingen. Admin. ,,'t Brandpunt", Doorn Tel. 0 34302332 TE HUUR AANGEBODEN BEDRIJFSPAND Vloeroppervlak pl.m. 200 m2 op prima stand voor vele doeleinden geschikt o.a. winkel evt. met bovenwoning. Brieven bureau van dit blad onder no 8715. (Q| N.V. OPTISCHE INDUSTRIE „DE OUDE DELFT" vraagt voor haar afdeling FREZERIJ een Gegadigden moeten in staat zijn de pro- ductiefreesbanken voor kleine seriefa- bricage in te stellen. genheid hun positie te verbeteren. Aanmelden dagelijks van 912 en 1417 uur, als mede Dinsdags en Vrijdags van 18.3020.00 uur aan van Miereveltlaan (tegenover het Groene Kruis) Delft Telef. 01730—24044. Schriftelijk: Oude Delft 38 (t.a.v. afd. Personeels- enige flinke meisjes VOOR DE MANCELKAMER Salarisregeling: LeeftUd Netto p. mnd Leeftijd Netto p. mnd 15 jaar 107.01 20 jaar 134.35 16 jaar 114.67 21 jaar 139.56 17 jaar 124.05 22 jaar 150.50 18 jaar 121.10 na 1 jr 154.99 19 jaar 127.04 na 2 jr 158.80 Uitvoeriger inlichtingen worden gaarne tijdens de spreekuren (dinsdag en vrijdagmorgen om 10.30 uur) verstrekt door de adj. Directrice. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de adj. Directrice. EFFATHA, Chr. Instituut voor Doofsftommen, Voorburg Het bestuur vraagt voor het internaat Een hulp in de huishouding Goed salaris, afhankelijk van leeftijd. Pos. Chr. be ginselen. Plm. zes weken vakantie per jaar. Met vakanties én weekeinden kostgeld- en reisgeldver goeding. Schr. aanm. binnen 10 dagen aan de directeur. van de Ned. Herv. Kerk te Oegstgeest, Leidsestraatweg 11 vraagt voor indien mogelijk spoedige indienst- treding een vrouwelijke administratieve kracht Leeftijd 19—25 jaar. Geboden wordt een werkkring met aantrekke lijke salaris- en arbeidsvoorwaarden op een gezellige afdeling, waar reeds meerdere dames werkzaam zijn. Op helder inzicht zal meer gelet worden dan op diploma's. Schriftelijke sollicitaties aan bovengenoemd adres. De stichting clubhuizen „De Jeugdhsven te Rotterdam (Geref. Jeugdzorgwerk) vraagt zo spoedig mogelijk voor één van haar club- HOOFDLEIDER a. organisatie van het jongenswerk b. lelden van groepen. c. leiding geven aan de overige dlngscentrum „De Nljenburg" of Mtddeloo Van Brlenenoord strekken tot aanbeveling. Salariëring afhankelijk van ervaring en JEUGDLEIDER Zijn taak zal bestaan uit: a. assistentie verlenen aan hoofdleider. Ervaring ln het Jeugdwerk strekt tot aan beveling. Voor diegenen, die geen ervaring het clubhuiswerk hebben, bestaat bij ge bleken geschiktheid de mogelijkheid c één jaar praktijk een opleiding te volgen aan één van de scholen voor maatschappe- Gevr. tegen 1 april 1957 nuttige handwerken vor 9 lessen van uur per week. Herv. of Geref. Br. vóór 10 febr. aan het H.d.S., H. Otten, Warmon- derweg 25, Leiden. Voor direct gevraagd TIJD. LEERKRACHT r langere duur. Bericht D. J. Brouwer Pzn., Hoge Morsweg 103, Oegst geest. Telefoon 22878. EEN ONDERWIJZER (Geref.) CEMEENTE LEIDEN Ter Gemeentesecretarie kan worden geplaatst e Jong Frans echtpaar zoekt bestaande uit 2 kamers, keu ken, badkamer of gebruik daarvan. Brieven onder no. 8730 Bureau Blad. HERV. JEUGDKERK Zondag 3 februari 10 uur: Jeugdkerkdienst ter herden king van het 10-j. bestaan. Voorganger: Ds. J. OVERDUIN, Herv. pred. te Tjerkwerd (Fr.). 't is dè maniei i Ga weloverwogen te werk en bekijk eerst de advertenties voor do machineafdeling van de mechanische administratie Mulo-opleiding vereist. Leeftijd 25-30 jaar. GEVRAAGD. Handelsfirma zoekt ACTIEF VERTEGENWOORDIGER leeftijd tot 25 jaar (kennis van mod. talen gewenst). Brieven met volledige inlichtingen aan het Bureau van dit blad onder no. 8729. Handelskantoor vraagt FACTURIST (E) ASSISTENT voor de boekhouding Leeftijd tot 20 Jaar. Aanbiedingen bij: LEIDSE TEXTIEL CENTRALE H. A. Braakman, Noordeinde 46, Leiden. 32. „Ik kan niet geloven dat Zeehond een schurk zou zijn", sprak oom Bram peinzend. „Hij maakte zo'n plezierige indruk. Maar we kunnen niet anders doen dan lijdelijk afwachten. Wanneer hij inder daad een eerlijk man is. zoals Ik aanneem, zoulen we zijn plan volkomen in de war schoppen als wij nu ook te voorschijn kwa men. We moeten maar hopen dat we ons niet in hem vergist hebben. Ten slotte kan hij best over het hoofd gezien hebben dat die eiken er niet meer zijn. in zijn verbazing over de aan wezigheid van Bleskimo's „Misschien Is dit de Noubreektmnklomp- vailei we! helemaal niet. en heeft hij ons heel ergens anders heengebracht!", riep Spekkie uit. „Dan zouden al die Bleskimo's niet zo druk aan het graven zijn onder aanvoering van Jerry Buttercook", antwoordde Biekkie. „Maar het is vreemd, dat die eiken nergens ie zien zijn, dat is een feit. Ze zijn er vroeger geweest, nietwaar, mijnheer Linke Beer?", informeerde hij „O, zeker", antwoordde de woudloper be slist. „Ik heb ze dikwijls gezien." „Dan moet iemand ze omgehakt hebben of zo", sprak Biekkie beslist „Maar waarom zou men dat doen' Wacht", viel hij zichzelf in de rede. „Jerry Buttercook had het er over dat het goud precies honderdvijftig meter ten westen van de Akelige Eiken lag. Als je dus niet weet. waar die eiken staan, kun je de plaats met vinden. Misschien heeft hij ze wel omgehakt of verbrand om te verhinderen dat iemand anders de juiste plek zou ontdekken." „Dat is slim geredeneerd, jongen", zei oom Bram. „Zoudt u precies kunnen aangeven waar die eiken gestaan moeten hebben?" wendde hij zich tot de Linke Beer. ..Niet precies", antwoordde deze aarzelend. „Het dal is zo groot, ten slotte. Ze stonden daar ginds, naar de linkerkant. Maar om het nu op de meter, of zelfs de tien meter af te zeggen, nee, dat zou ik niet kunnen." „Zie je wel", riep Spekkie uit. „Net als Biekkie en ik zeiden! O, nu zullen we de plek nooit kunnen ontdekken. En nu hebben we ook geen zier aan uw kaart, mijnheer Weel de". riep hij bijna snikkend. „Mijn kaart?" zei de oude trapper verwon derd. „Mijn kaart? Wat bedoel je daarmee, jongen? Ik heb helemaal geen kaart bij me." ,Maar die zakdoek, die u in het bos gevon den had, daar stond de plaats van het goud toch op aangegeven", hield Spekkie vol. „Stond daar de plaats van het goud op aan gegeven?" vroeg de oude Weelde, zo mogelijk nog verbaasder dan een ogenblik daarvoor. „Ja, die drie rode ruitjes met die gele er om heen!" riep Spekkie opgewonden. „Doet u nu niet net alsof u dat niet wist."

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6