LANDBOUW EIST RECHT Overbevissing is een onmiddellijk gevaar De tuiiibouwgronden zijn niet goed te verplaatsen Madeleine de Rauch komt met heren "-manchetten BEURSBAROMETERl Nieuw hoogovenplan van Nederland in studie Roemenië in de knel ZATERDAG 2 FEBRUARI 193; Op massaal congres in Utrecht Felle beschuldigingen aan het adres van de regering O o (Van onze sociale redacteur) DE NEDERLANDSE LANDBOUW is er gisteren op een massaal bezocht voorlichtingscongres te Utrecht in geslaagd met kracht van argumenten de rechtvaardigheid van de landbouweisen aan te tonen. Deze bewering houdt veel in, maar wij menen, dat de initiatiefnemers van het congres deze eer toekomt. En van de initiatiefnemers zouden we dan nog in het bijzonder willen noemen de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer Chr. van den Heuvel. In eenvoudige bewoordingen zette hij de moeilijke landbouwproblematiek uiteen. Het congres dat be zocht was door zeven a achtduizend boeren, was behalve door de C B.T.B. ook georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité. Voor de C.B.T.B. voerde behalve de heer Chr. van den Heuvel ook de alge meen secretaris mr. B. W. Biesheuvel het woord. De beide K.N.L.C.-spre- kers waren ir. C. S. Knottnerus en ir. M. A. Geuze. Als kardinale fout die na de oorlog in het landbouwbeleid is gemaakt noemde de heer Van den Heuvel, dat voor de grond en gebouwen in de landbouw als kostprijs is aangehouden de op over* komende gronden geldende pacht. Of ders gezegd voor de eigenaar-gebruiker werden voor grond en gebouwen dezelfde kosten gerekend als voor de pachter. Als bijkomende oorzaken voor de ellende in de landbouw zijn dan nog te noemen het ontbreken van een beloning voor de on dernemersfunctie en het niet op de juiste wijze meeberekenen van de handenar beid. Hierdoor zijn jarenlang de kost prijsberekeningen in de landbouw lager uitgevallen dan ze in werkelijkheid moes ten zijn. Dat de protesten tegen de wijze van berekening der kostprijzen juist de afge lopen jaren zo bijzonder sterk zijn ge weest, is gemakkelijk te verklaren, zo meende de heer Van den Heuvel. Hoewel er reeds eerder op was geattendeerd, be gonnen de boeren toen pas goed aan den lijve te gevoelen wat deze berekening be tekende. Terwijl voorheen de minimum prijs voor de melk veelal overschreden werd, viel de prijs nu terug op de garan tieprijs. De opbrengst was ongeveer gelijk aan de garantie. Een garantie evenwel die volgens een te lage berekening was ver kregen. Bovendien maakte tot voor kort de niet-gegarandeerde landbouwproduk- ten het bedrijf rendabel. De kostprijsberekeningen zijn evident onjuist. Dit zou zonder dat de landbouw organisaties er over praten, vanzelf ver anderd moeten worden. We zijn er van overtuigd, zo riep de heer Van den Heu vel uit, dat de minister van economische zaken, wanneer het hem duidelijk wordt, dat er een fout in zijn berekeningen is geslopen, deze fout herstelt, al vroeg niemand hem daarnaar en al leidde dit tot hogere prijzen. De minister van land bouw zou thans hetzelfde moeten doen. Evidente fouten moet men herstellen en niet in termijnen maar inees. De heer Van den Heuvel besloot z(jn rede met de peroratie: W(J komen niet met dreigementen, maar met argumenten. WU komen niet om iets groots of specta culairs maar om herstel van fouten. wy maken niemand hiervan een verwijt, maar nu ze ontdekt zjjn moeten ze hersteld Verkeerd beleid Fel en beschuldigend was de toon van de rede van mr. Biesheuvel. Van over- heidszijde heeft men thans niet het recht te beweren, dat de agrarische vertegen woordigers in de S.E.R. er zorg voor had den moeten dragen, dat de landbouw voorstellen in het advies over de beper king van de bestedingen waren verwerkt De regering had in haar adviesaanvrage met geen woord over de landbouw gerept. De S.E.R. had hoogstens in een minder heidsnota de wensen van het landbouw schap op kunnen nemen, doch ook zonder dat waren deze wensen wel bij de rege ring bekend. Mr. Bicsheuvel betoogde vervolgens dat minister Hofstra kort na het uitbrengen van het S.E.R -advies in de Tweede Ka mer mededeelde, dat in het advies geen rekening gehouden had kunnen worden met ingrijpende beslissingen die voor de landbouw nodig zullen zijn. Ook had men in het S.E.R.-advies het betalingsbalans tekort meer dan 400 miljoen te laag ge taxeerd. Niettemin aanvaardde de regering het advies als leidraad voor haar beleid. De regering ging zelfs er toe over afspraken te maken met de werkgevers- en werkne mersorganisaties op basis van dit S.E.R.- advies. Daarmee blokkeerde de regering voor zichzelf de weg tot het treffen van voor stellingen voor de landbouw Begrip gevraagd De heer Biesheuvel hield de duizenden landbouwers ook voor. dat men in deze tijd meer begrip moet hebben voor de be slissende betekenis, die aan het overleg toegekend moet worden. Men zal het moeten aanvaarden, dat over de belangen van de agrariërs wordt gesproken door anderen, die zich niet allereerst geroepen gevoelen de agrarische belangen te be hartigen. In dit verband moet men er aan den ken. dat evenzeer de landbouwvertegen- woordigers in de S.E.R. de Stichting van de Arbeid en andere instellingen mee spreken over de belangen van andere groeperingen van ons volk. Het zal goed zijn de betekenis hiervan ook niet te on derschatten. Ir. Knottnerus hield een gedocumen teerd betoog over „De landbouw deelt Ir. Geuze besprak de positie van de boer in de samenleving. Hij betoogde dat mechanisatie in de landbouw en in de industrie onvergelijkbare grootheden zijn. Het is voor de landbouw niet mogelijk het probleem op te lossen dat een machine slechts enkele weken per jaar gebruikt wordt. De commissaris der Koningin in Zee land, jhr. A. F. C. Casembroot, heeft gisteren in Kruiningen, op Zuid-Beve land, een monument onthuld, ter na gedachtenis van de rampslachtoffers van 1952. Het monument stelt een moeder voor, die starend naar de zee, een kind tegen haar hart drukt. Op het voetstuk staat een vers van A. Roland Holst geschreven, luidende: „Hoort gij de zee achter mijn hart, dan zal ik heen zijn, en gij zult met de zee alleen zijn, de golven zullen breken in uw hart". In de Hervormde kerk van Kruinin gen werd een kerkdienst gehouden, waar de beide plaatselijke predikanten Ambonees erkent vrouw te hebben vermoord J. L. M., een 43-jarige Ambonees uit het woonoord Schattenberg bij Westerbork, heeft bekend zijn vrouw, de 40-jarlge L. M.-M. te hebben vermoord. Hijhad k een andere vrouw ontmoet. Hij had zijn misdaad gepleegd door het toedienen een tablet sublimaat. Twee biologen spraken er over op visserijdagen in Bergen OP DE IN BERGEN gehouden visserijdagen heeft ir. G. L. Lienesch, de directeur der visserijen in Nederland, een welkomstwoord gesproken tot de vele aanwezigen die uit het bedrijfsleven van de vishandel en uit overheidskringen tegenwoordig waren. De discussies sloten aan op de in leidingen van de biologen drs L. K. Boerema, die een algemene visie gaf, en drs J. J. Zijlstra, die een gespecialiseerde serie opmerkingen maakte over de dreigende overbevissing van de Noordzee. De heer Boerema ging aan de hand van een aantal feiten het vraagstuk van de overbevissing in algemene zin na. Hij merkte op, dat teruglopende vangsten niet altijd hun oorzaak in overbevissing be hoeven te hebben. Hij stelde zelfs, dat toenemende bevissing nog geen overbevis sing hoeft op te leveren. Er ls echter een optimum, zei hij, dat bij overschrijding onrendabele visserij oplevert. De vangsten wegen in zo'n geval niet langer op tegen de kostbaar wordende outillage van de visserij vloot. Een goede maatstaf, aldus drs. Boe rema. om eventuele overbevissing na tc gaan. wordt geleverd door de totale bcvissing te bestuderen en het procen tuele verlies van de visstand als ge volg van de bcvissing vast te stellen. Het onderzoek heeft zich zowel na tionaal als internationaal de afgelopen jaren sterk uitgebreid en daardoor kan het effect van mogelijke maatregelen tegen deze overbevissing gemakkelij ker worden nagegaan. Maaswijdte broed uit zee haalt, waardoor het aantal vissen weliswaar groter wordt maar het gewicht geringer, terwijl bij matige be vissing de vis de kans krijgt ouder te worden en er dus veel meer aan gewicht uit zee komt. De vergroting van de maas wijdten der netten sorteert al effect, maar men redt er. als gevolg van vele bijko mende oorzaken en gevolgen, de situatie nooit geheel mee. Er heerst bij de visserij nog de gedachte, aldus de bioloog, dat de zee geheel wordt doodgevlst. maar het is bewezen, dat de vangsten bij de huidige intensieve visserij alleen maar op het huidige lagere niveau blijven. Dit niveau zou echter hoger kunnen zijn meende drs. Boerema, wanneer de visserij rationeler werd uitgevoerd en er dus ma tiger gevist werd. Het hoofdprobleem in deze wordt op dit ogenblik gevormd door de haringvisserij leden niet eens wilde aannemen, dat zij ooit gevaar zou lopen, uft te lopen op Haring Drs. Zijlstra heeft hierop verder i mentaar geleverd en hij kwam onder i tot de concluslé, dat het wellicht aanbe veling zou verdienen de visserijvloot riodiek en gedeeltelijk binnen te houden, terwijl ook hier de kwestie van de maas wijdten een uitzicht zou kunnen bieden. Blijkens internationale uitspraken die on langs nog zijn gedaan door de Internatio- nade raad voor het onderzoek van de Zee in Kopenhagen, is de overbevissing van de haring wel degelijk een probleem ge worden. Doordat bijvoorbeeld in dc Duitse Bocht dc Deense en Duitse visserij veel op jonge haring vist. vervolgde spre ker. komt er minder geslachtrijpe haring naar de zuidelijke gedeelten van dc Noordzee waar de paaigronden zijn. Hierdoor lopen de totaalvangsten dan ook terug. Niettemin werd er enige jaren geleden zeer veel haring gevangen, waardoor een top ontstond in de curve van na dc oorlog. Daar echter dc vangsten per nacht op die plaatsen terugliepen, moet hieruit worden geconcludeerd, zei drs. Zijl stra. dat er intensiever wordt gevist en dat de a3n de visserij gespendeerde kosten dus niet geheel terugkomen. Hij verwees de mening, dat de haring door ziekte en door roof van haringetende vogels en rissen wordt uitgedund, het rijk der fabelen, voorzover dit als zaak van de snelle haringsterfte wordt gennpmd Tntussen zit dit hele problei nog vol onduidelijke factoren, maar in geval is vastgesteld, dat de overbevissing niet langer een ver in de toekomst lig gende dreiging doch een onmiddellijk ge vaar boven de Nederlandse visserij is ge worden, besloot spreker. „Gehaaid" cluo na jaren in arrest Twee sinds jaren gezochte internatio nale geveltoeristen, de Duitsers Hans Dic- ter-Stolz en Hermann Krutschau. alias ..baron von Rackwitz", die honderd inbra ken in verschillende landen op hun ge weten hebben, zijn in Münchcn gearres teerd. Zij hebben onder andere een tijd lang in Nederland geopereerd. Als menselijke vliegen beklom het duo de gevels van grote hotels, stalen alles wat van zijn gading was en verkocht de buit Juweien, geld, fototoestellen enz. in Italië. De politie meent, dat zij in totaal zeker voor 300.000 gulden aan geld en goederen hebben gestolen. Onveilige veerponten Tweede-Kamerlid Posthumus (lib.' heeft de minister van verkeer en wa er- staat gevraagd of op sommige veerponten sn oprijdende auto, waarvan de remmen •eigeren. onvermijdelijk te water moet geraken, en of daaraan iets te doen is. -IAN AMOS K0MENSKV 15 9 '2 -16 7 (l ..Opc, Didai dc hand van de Tsjechische peda goog en godgeleerde Jan Amos Komensky in Nederland beter be kend als Comenius. Te Praag zullen op 28 maart de 365ste geboortedag van de geleerde drie postzegels verschijnen. Op de foto ziet men een van deze zegels met de beeltenis van IR. VAN SOEST VOOR C.B.T.B.: Voor defaitisme geen plaats, maar organisatie is dringend geboden T~\E LUCHT boven Zuid-Holland gonst van de stedelijke uitbreidingsplan- U nen. In steeds sneller tempo worden cultuurgronden, goede en minder goede opgeslokt vbor woningbouw, vestiging van industrieën, recreatie of voor andere doeleinden. Het feit dat de grote steden Den Haag en Rotter dam steeds dieper de tuinbouwgebieden binnendringen vervult de agra riërs met schrik. Hoewel er wel reden is om de ontwikkeling nauwgezet gade te slaan is er plaats voor een defaitistische houding die zich voorna melijk van de tuinders dreigt meester te maken, aldus ir. W. van Soest, di recteur van het proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk, toen hij gisteravond op een vergadering van de chr. boeren- en tuindersbond, kring Delft, Loosduinen, Berkel, Schipluiden, Leidsendam en Pijnacker sprak over: „De positie van land- en tuinbouw bij de stad in Holland". Na een bespreking van dc snel groeien de steden Den Haag en Rotterdam en dc groei in mindere mate van Delft zei de heer Van Soest dat de te verwachten groei van dc bevolking tot 1980 van 185.000 zie len in Zuid-Holland ook een groei van het tuinbouwgebied noodzakelijk maakt. Ge rekend naar de aanwas van de bevolking van Nederland tot 1980 zal het tuinbouw gebied ook met 35 procent moeten wor den uitgebreid, wil men aan de vraag van binnen- en buitenland kunnen beant woorden. Het is eenvoudig uitgesloten, aldus spr. e enbepaald tuinbouwgebied naar een ander deel van Nederland over te plaat sen. De tuinbouwcentra van Zuid-Hol- Koorddanseres stort naar beneden Er hing geen net Eén luchtnummer zullen wij ons in het bijzonder blijven herinneren: dat van 'Les deux Geraldos", Madeleine en René; het jonge Franse echtpaar dat met onge naarde vermetelheid en een onzegbare ■rme aan de vaste trapeze verbluffen de prestaties- leverde. Zó hachelijk ech ter, dat velen het hoofd afwendden. Zij werkten zonder net. Elk moment meende- men de catastrofe te moeten verwachten. Telkens was het of Madeleine reddeloos •eggleed in de diepte. Maar in de onmo gelijkste standen wist altijd weer Réne met ijzeren greep haar polsen, haar enkels vangen. Op het kritiekste moment ikten tóch weer de voeten van de een die van de ander één vlugge laamsbeweging was dan voldoende om i weer samen te brengen op de trapeze. Toch voorvoelde men dat het eenmaal mis moest gaan. Eén ondeelbaar moment van vertraagde reactie, het wegglijden van een rand of voet langs de door transpiratie natgeworden huid U ként de spanning vóór de schermen van het circus. Maar die erachter daar maakt u kennis mee in het eerste Neder landse circusboek, waar dit fragment uit genomen is. ,.De Bonte Droom van het Circus" vertelt u de boeiende en afwisse lende geschiedenis van het circus door alile eeuwen heen tot vandaag toe! Voor slechts 2.50 koopt u dil nü al be faamde werk van de schrijvers J. v. Doveren en Fred. Thomas bij uw room- boterleverancier. En u kunt het ook rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Room- boteralbum". Postbus 47. Den Haag. dan ontvangt u het per omgaand onder rem bours. zodat u er él die lange winter avonden van genieten kunt! Met prachtige kleurenplaten en leuke tekeningen verlucht, en ruimte voor nóg meer kleurenplaten en fotoreprodukties die u gratis krijgt voor de rijksbotermer- ken. Op elk pakje roomboter treft u er één aan. (Natuurlijk ook op koelhuisboter) Neem een pakje extra voor de zondag' land zijn onlosmakelijk van elkaar afhan kelijk. Goede teeltgronden alleen zijn met voldoende, maar er moeten ook veilin gen zijn, een rijke variatie van produk- ten en van kopers, die ieder weer hun speciale belangen en wensen hebben, wel ke weer verband houden met de afzetge bieden in het buitenland waarop ge zijn gespecialiseerd. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met de vele toeleve rende bedrijven van de tuinbouw waar voor de verplaatsing van een tuinbouw centra eveneens grote consequenties heeft. Organisatie Er zijn talloze kaarten met dc wensen van de steden voor de vestiging van nieuwe woonwijken of recreatiegebieden. In dit geheel van plannen ontbreekt ech ter een kaart van de wensen tot uitbrei ding van de tuinbouw. Voor een defaitis tische houding is geen plaats, maar de tuinders zullen in georganiseerd verband hun belangen moeten bepleiten op de plaatsen waar over hen wordt beslist. Uit een inventarisatie, die onlangs is op gemaakt, blijkt dat tot 1980 vierhonderd tot vijfhonderd tuinbouwbedrijven aan de stedelijke uitbreiding ten offer zullen val len. Er zijn twee gebieden in Zuid-Hol land waarheen ze zouden kunnen worden overgebracht: Goeree-Overflakkee en het gebied rond Zoetermeer, waarin de plaat sen Bleiswijk. Bergsehoek en Berkel lig gen. Goeree-Overflakkee is de eerste twin tig jaar daarvoor ongeschikt wegens de verzilting van de bodem. De omgeving van Zoetermeer leent zich wel om als tuinbouwgebied dienst te gaan doen, echter niet om zich daar inciden teel te gaan vestigen. Er zal een stichting in het leven moeten worden geroepen. welke ei ontsluiten. Goede voorlichting tuinbouw is ook alleen mogelijk a sprake is van grote centra. :al kui de Geslaagde hekkensluitster 99 (Van onze moderedactrice) Parijs, zaterdagmorgen y(TE HEBBEN nu gezien wat Parijs dus voorschrijft voor de komende zomer. Een duizelingwekkende reeks van shows hebben we achter de rug en alle typen ontwerpers hebben hun duit in het zakje gedaan. Dat als laatste Madeleine de Rauch kwam is eigenlijk zo gek nog niet, want zij neemt een heel aparte plaats in de Parijse haute couture in. Geen filmster ren, geen vorsten, geen oosterse schonen kleedt zij, maar de gezeten Franse burgeres, die chic wil zijn zonder op te vallen, die gemakkelijk gekleed wil zijn zonder nochalance. plooirok, waarvan de plooien heel smal zijn en naar plissee neigen. Veelal bestaat het tailleur uit een japon met een kort jasje. Daarbij heeft ze een enige vondst gedaan. Het rechte jasje sluit namelijk niet. Op de japon zijn ge wone mantelknopen, soals op een heren jas, aangebracht. De voorpanden van bet jasjes hebben alleen knoopsgaten, die op de knopen corresponderen. Zo zit het jasje kenrig op de japon en fladdert niet nit. Nd Madeleine de blouse niet wilde brengen, heeft ze Iets anders verzonnen. Over de pols laat zij hagelwitte „heren"- manchetten dragen, die sluiten met een manchetknoop. Dat staat heel grappig en origineel. Gilbert Ortel ontwierp de hoeden bij haar collectie. Enorme gevallen, die niet alleen zwaar, maar ook topzwaar lijken! Madeleine de Rauch was cr zelf ver baasd over toen zij door het buitenland ontdekt werd en heeft eens gezegd „niet aan modegrillen" te doen. Nu is dat wat overdreven, want wie de mode als heerseres aanvaardt, ontkomt ook niet aan haar grillen. Maar toch weet Madeleine het gulden midden te behouden. Zo vertoont ook haar collectie voor deze zomer de „flou", maar is niet zo overdreven zwierig als bij sommige an deren. Meer dan vijftig procent van haar modellen zijn uitgevoerd in don kerblauw. verder veel donkerbeige en grijs. korte Negen mijnenvegers voor minder dan vier ton Bij de gisteren te Alkmaar gehou den verkoping door de domeinen van negen afgedankte mijnenvegers van de Koninklijke marine waren 59 inschrijvin gen. Koper werd de dumpfirma M. Ca- ransa en Co. te Amsterdam, die het hoog ste bod had gedaan van 378.969 gulden. D Buitenland toonde belangstelling voor emissie Philips ,E GROTE EMISSIE van 5°/o converteerbare obligaties Philips Gloeilam pen is een succes geworden. De opnemingscapaciteit der kapitaal markt is meegevallen. De beleggingsmarkt legde deze week een vaste stem ming aan de dag. De prijs der claimrechten, waai 4 nodig waren voor de inschrijving op 1000 5'/. con v. obl. Philips heeft ge wisseld van ruim 15 tot bijna f 29 en de hogere prijzen werden in de laatste week van verhandeling geboekt. Het is voor eei groot deel te danken aan dc onverwacht, belangstellino van buitenlandse zijde uoo aandelen Philips Gloeilampen, dat de emissie van converteerbare obligaties zo vlot plaatsing heeft gevonden Terwijl het Nederlands publick veelal aandelen ver kocht en daarvoor via de claims belang nam bij de obl.lening. kwam het buiten land cn met name Engeland met grote kooporders aan de markt. Op verscheiden dagen was er in de aand. Philips een grote Op grond van de in het prospectus ver strekte gegevens heeft men in het bui tenland vastgesteld, dat Philips groten mérites had als vooraanstaande eiger soortgelijke bedrijven en dientengevolge zijn de kooporders voor het lampen fonds naar de Amsterdamse beurs ge vloeid. Ware deze buitenlandse steun niet geweest, dan zou het aanbod van a; delen van de zijde van het Nederlandse publiek slechts tegen lagere koersen ge plaatst zijn. Overigens kunnen we vaststellen, dal de opnemingscapaciteit der kapitaalmarkt meegevallen is, mede als men let op de ontvangst der 4Ti'/, obligaties ten laste der Ned. Spoorwegen. Deze stukken z(jr uitgegeven tegen 98en de koers is In middels al tot 101*/» opgelopen. Het publiek stelt klaarblijkelijk de be paling. dat geen vervroegde aflossing op deze lening mag plaats vinden, ten ze op prijs. Meermalen heeft men erv dat debitrices er „als de kippen" bij zijn om tot tussentijdse aflossing over te gaan, zodra de rentevoet enige Financieel daling vertoont en overzicht een goedkopere lening kan plaatsen. Op die wijze heèft het publiek dikwijls slechts korte tijd van de hogere rentetarieven kun nen profiteren. Met de jongste spoor weglening heeft men de zekerheid gedurende een aantal jaren ongestoord van de 4Wit rente 's jaars te kunnen ge nieten. Het Is in dit verband goed erop te w(j zen, dat diverse obligaties van lagere ren tetypen dikwijls aantrekkelijker zijn dan de jongste emissies. Dergelijke oude le ningen noteren aanzienlijk beneden pari. Men betaalt slechts inkomstenbelasting over de jaarlijkse rente, terwijl de koers winst bij uitloting of verkoop vrq var deze belasting biytt. Onlangs werd ter beurze een 3Vt 'U lening Noordholland geïntroduceerd, voortkomende uit een onderhandse lening. Deze stukken worden nu voor ongeveer 90verhandeld. Volgende week komt er een introductie van 3ü obl. Amster dam, eveneens een onderhandse lening. Dergelijke introducties komen Voor de tegenwoordige liquiditeitsmoeilijkhe den bij de oorspronkelijke geldgevers, bijv. de boerenleenbanken. Slechts via officiële notering kan men onderhandse leningen beleenbaar maken, vandaar de voor de geldgevers verliesbrengende in troducties wegens de beurskoers beneden Staatsfondsen omhoog TAE NOTERINGEN van staatsfondsen zijn deze week verder omhoog gelop' zodat de gestaffelde lening 1947, welke vanaf 15 dezer 3\6*/« rente 's jaars opleveren, van 85 tot 8lVa'lt is gestegen. Er zijn de laatste weken enkele lichte symp tomen van ontspanning op de kapitaal markt aanwezig, maar geheel overtuigend zijn ze nog niet. Er zal nog veel van de kapitaalmarkt gevergd worden in verband met de be staande behoeften aan emissies. Heit jaarverslag der Meelfabrieken der Ned. Bakkerij is verschenen en heeft op nieuw aangetoond, dat dit bedrijf eer buitengewoon sterke financiële positie in neemt. Ondanks de ongezonde situatie in de maalindustrie en de scherpe coi rentie, is dit bedrijf er in geslaagd, in te genstelling tot andere minder draagkrach tige fabrieken, met een flinke winst vooi de dag te komen, n.l. ruim 2 miljoen op een aandelenkapitaal van 6 miljoen Er wordt een onveranderd dividend var ll*/t voorgesteld. Toch viel het dividend de beurs blijkbaar tegen, want de koers der aandelen daalde van 273 tot 255' Grote order TAE AANDELEN Ned. Dok Mj) w den licht gevraagd door het bericht, dat opdrachten voor de bouw van 3 pertankers, ieder van 65.000 ton, verkregen. Deze werf is tot 1964 al werk voorzien. Het grote probleem zal wel zyn het aantrekken en vasthouden van voldoende arbeidskrachten. Internationale fondsen toonden weinig verandering. Van de bankaandelen Twentsche Bank enkele punten in tie door het teleurstellend bericht verlaging van het dividend van 11 tot 10*/». Scheepvaartwaarden bleven enigs zins zwakker gestemd en opnieuw w; zwakke houding van Holland Amerika Lijn opvallend. Zal er een emissie aandelen verschijnen en is het aanbod insiders afkomstig? rPE ROTTERDAM i6 hedenochtend de Staalstudiestichting in het leven ge roepen ter bestudering van de mogelijk heden van een nieuw hoogoven- en staal bedrijf aan de mond van de Nieuwe Wa terweg of elders ter vervaardiging van thomasstaai en daaruit te bereiden lichte walsprodukten, zomede ter voorbereiding van daartoe strekkende plannen. Er i6 reeds contact aangeknoopt met verschillende leveranciers van hoogoven- staal en wals installaties, o.a. Krupp. Het curatorium bestaat uit mr. K. P. van der Mandele, voorzitter; J. Smith, penningmeester; dr. J. F. de Meyer, se cretaris; prof. dr. J. R. N. van den Brink, mr. J. Burgerhout, H. J. van der Esch, dr C. F. Karsten, R. Verdam en ir. J. de Wit. Het bureau i6 aan het Lange Voor hout 62, Den Haag. De Kon. Boot heeft een onveranderd dividend van 10*/» voorgesteld, een te leurstelling. omdat vorig jaar ook nog 6'.*''t bonus werd betaald. Door de uit breiding van het aandelenkapitaal is er ditmaal voor het dividend een aanmerke lijk groter bedrag nodig om 10'uit te keren. De Maatschappij Zeevaart kwam beter voor de dag en verhoogde het di vidend van 12 op 14'/». De zelffinancie ring der rederijen loopt overigens de laat ste jaren wel wat „de spuigaten" uit. In het jaarverslag van het Beleggings fonds „Algemeen Fondsenbezit" wordt op gemerkt. dat belegging in aandelen op het huidige koerspeil, waarop een ren dement van circa 6*/» voor prima aan delen is bereikt, zo voor als na aantrek kelijk i6. Nederlandse aandelen kunnen, in vergelijking tot buitenlandse, met name Amerikaanse aandelen, altijd nog op een merendeels zeer goedkope basis worden gekocht, aldus de beheerders van dit be leggingsfonds. Overigens zijn de geografische, mone taire en binnenlandse politieke aspecten ook van betekenis bij de belegging en het is goed ook daarop te letten. "LTET KREMLIN heeft nu op Roemenië en Bulgarije na alle regeringen en partijleiders der satelMetlanden op het matje laten komen. Op deze wijze hoopt Rusland wiet alleen lich te overtuigen van de betrouwbaarheid •an deze landen, maar ook de wellicht wat onwilligen zachtjes aan in het gareel te krijgen. Er is iin de communistische wereld wat losgeraakt. Kroesjtsjef heeft het onfeil baarheidsprincipe aan het wankelen ge bracht. Noch een nieuwe ommezwaai, noch dreiging met nieuwe terreur kan deze vermeende onfeilbaarheid weer ge loofwaardig maken. Wat in Poznan begon, is zonder einde. Nu Polen een bepaalde mate van zelfstandigheid in de politiek hèeft bereikt en de kranten daar rustig hun beschouwingen geven, gaat een stroom van kranten dagelijks naar Tsjecho-Slowakije, waar men met jaloerse gretigheid dit nieuws opneemt. Toch heeft de Tsjechische communisti sche partij alles onderschreven wat op het Kremlin gedicteerd werd voor de ge- gemeenschappelijke venkflaning, waarin het volkomen congruente denken der par tijen tot uiting werd gebracht. IAAT KAN GEBEUREN, maar evenmin als Tsjou En-lai er in slaagde Polen terug te voeren tot het onderdanige voe tenbankje van Rusland zal het gelukken de eenmaal losgewoelde opstandige ge voelens, die het communisme doordringen tot staan te brengen. In de Sowjetunie zelf heeft de partij openlijk moeten toegeven, dat de commu nisten en de lagere 't Verklaarde partijleiders steeds lauwer worden, dat de uitzicht „reactionaire krach ten" aan invloed win nen. Een nieuwe Komintern wordt door het Kremlin wel gewenst, maar zal moei lijk door te voeren zijn, nu de krachten afbrokkelen. Dat de Franse en Italiaanse communistische partij weer eens trouw hebben beloofd en Moskou als het centrale punt van het wereldcommunisme erken nen. behoeft niet gezien te worden als een overweldigende steun. De communis tische partijen zelf in deze landen verlie zen aan kracht. De kiezers, zo is geble ken bij tusentijdse verkiezingen, wenden zich af en dat de keiharde kern extra hard schreeuwen moet, is dus begrijpelijk. Bulgarije en Roemenië dus moeten nu nog met hun verklaring van trouw en er kenning komen. In Bulgarije neemt de ontevredenheid voortdurend toe. tn het leger zijn hele kernen onbetrouwbaar ge worden en niemand kan zeggen, t vuur daar uitbreekt. Dwingt Rusland een uitspraak af, waarin Roemenië 6lechts de weg van Moskou ■kent en dus Tito afzweert, dan zal het ongetwijfeld econo misch door Zuid-Slavië getroffen worden, anderzijds is het niet sterk genoeg om als Polen een onafhankelijk standpunt in te Morgen moeten de Roemenen naar de stembus voor de parlementsverkiezing. Ze krijgen daarby niet de kans. die de Polen hadden, want de kandidatenlijst heeft 6lechts evenveel namen als er zetels zijn. De kiezer kan dus niet veel anders doen dan het stembiljet zo in de bus il hij niet als ..neenstemmer" te boek staan. Ook het niet gehoor geven de oproep, brandmerkt de kiezer als Souburg noemt school naar Vau Dale Te Oost- en West-Souburg op Walche ren is gisteren een nieuwe openbare lagere school geopend genoemd naar J. an Dale. Souburg eerst met deze de onderwijzer-taalkunlige en his toricus J. H. van Dale die van 1828—1872 in het Zeeuwse Sluis leefde en grote be kendheid verwierf door het samenstellen zijn Woordenboek der Nederlandse Taal dat nog altijd als gezaghebbend geldt. De school zal officieel worden ge opend door het Jongste kleinkind vaji de taalkundige, de heer Van Dale uit Utrecht. Deze nakomeling zal de naam van zijn i ader onthullen, di* in graniet op de school werd aangebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5