NIEUWS ^SLEUTELSTAD PITMAN5CH00L Mr. ir. J. Westra vierde zilveren jubileum Metaal- en textielindustrie heeft doorlopend tekort Filmavond voor afdeling Leiden van Chr. metaalbedrijfsbond Woningbouw en financiën in Sassenheim baren zorg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1937 Geen na-aperij van de groten Leidse studenten exposeren ter gelegenheid van de komende dies TN HET academisch mstorisch museum, op de tweede verdieping van het aloude universiteitsgebouw aan het Rapenburg, is gisteren een ten toonstelling geopend van kunstzinnig werk van studenten. Deze expositie werd georganiseerd in verband met de a.s. dies-viering van de universiteit en zodanig geselecteerd, dat naar voren komt, wat de student, juist als student, beweegt. Het is dus in sterke mate intelligent werk. ofschoon zuiver artistieke impulsen er zeker niet vreemd aan zijn geweest. Hoezeer echter het verstand en de pro blemen, die het verstand het gemoed stelt, de boventoon blijken, dat buitenwereld te zi< echter expressies v makers. Dat da; moge hieruit ig impressies van de zijn. zoveel te meer het innerlijk van de dan ook de modem» vormgevingen, abstraherend, surrealis tisch, of hoe men het verder noemen wil. gebruikt worden, is begrijpelijk. De enige, die hier volop naast staat en géén deel heeft aan deze problematiek, Is mevr. C. Sirks-Bijvanck, wier mooie en in tegenstelling tot het meeste andere werk ook keurig afgewerkte bloem- strilleven spreekt van een tijd, toen de student nog niet in een maalstroom stond. De reisschetsen van J. W. D. van Oldenborgh zijn krachtige karakteristie ken, maar hebben toch die rust niet meer. De titels van dit werk (maar waaróm al die titels?) spreken overigens boek delen. „Huizen en gezichten" (A. W. Rei- nink), „Slapeloosheid in de stad" (C. Ie pair), „Mens en plant" (idem), „Boot" (mej. W. Scheffer). „Haven" (mej. I. J. C. Orbaan). Er spreekt veel artistiek gevoel maar nog méér innerlijke strijd en bëwogenheid. Een bijzonder staaltje daar- is de „Puber" van Reinink, wiens erotische complexen met beklemmende luistheid zijn weergegeven. W. H. Otto toont zich een begaafd plas- tncus. wiens belangstelling zowel naar het klassieke. oud-Griekse voorbeeld als naar het moderne uitgaat. Verder zijn er wat stofdrukken en halssnoeren. Prinse* Bea trix zond een bronzen ruiter in. horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders »n huis houden de dokter uit hui Beproeving sirenes Lèidetr2al.dé beproeving moeten onder gaan van het beproeven' der alartrtsirè- nes der B.B. De sirenes moeten steeds in bedrijfsklare toestand verkeren daarom is een regeling getroffen het regelmatig testen ervan. De A-kring Leiden van de B.B. zal, in overeenstc ming met de landelijke regeling, niet m op dinsdag, maar op elke eerste ma. dag van de maand tussen 12 uur 's m dags en kwart over twaalf laten loei Valt deze eerste maandag op een feestr dag, dan loeien de sirenes de eerstvolgen de maandag daarna. De volgende signalen zal men kunnen horen: „Einde luchtalarm" één toonhoogte, „Luchtalarm", janktoon. „Einde luchtalarm", één toonhoogte. ACADEMISCHE FLANTSOF.N 65 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS NEDERLANDS SPAANS Oorspronkelijk De korte openingsplechtigheid had gis termorgen plaats. Daarbij sprak prof. dr. D. Wlersma een inleidend woord. Hij wees erop, dat hier van oorspronkelijk werk sprake is en niet van na-aperij van de groten op dit gebied. Op geheel eigen is hier uitdrukking gegeven aan er onder de studerende Jonge mensen leeft. Drs. N. van Wessem, die in de jury zit ting had. vertelde, dat er gezien de be perkte ruimte zeer geschift moest wor den. Daarom ook heeft men die schilde rijen. die meer conservatieve onderwer pen behandelden, niet opgehangen, of schoon hierbij toch veel mooi werk was. De tentoonstellingsruimte is nu eenmaal wat klein en smal Maar daar staat tegen over, dat zij sfeer heeft, zodat deze „expe rimentele" studentententoonstelling onder de directe hoede van de Leidse Alma Mater zeer zeker bijzonder aantrekkelijk is geworden. De expositie is te zien tot 14 februari. C. Th. Wilbert-Reisberman De heer Westra tweede van linkstijdens een gezellige jubileumkout temidden van personeel van Bouw- en Woningtoezicht. Foto N. van der Horst Kwart eeuw in Leidse gemeentedienst zijn In Leidse gemeentedienst gevierd, 's Mor gens werd de jubilaris ln besloten kring gehuldigd. Bü deze gelegenheid vestigde de directeur, ir. D. Y. Lem. de aanuacht op de prachtige staat van dienst ven mr, ir. Westra. Ir. Lem roemde de bekwaamheid en het technische inzicht van de jubilaris en overhandigde hem een geschenk onder couvert en de oorkonde van de gemeente In de beste stemming bleef men hierna nog geruime tijd bijeen. Mr. tr. Westra kwam vijfentwintig jaar geleden als hoofdinspecteur van dj af deling bouw- .en. woningtoezicht naar Leiden. Later werd hij aangeste'd als ing na de oorlog volgde zijn benoe ming tot hoofd'ngenieur en thans is hi' belast met de leiding van genoemde af deling Mr. ir. Westra neemt momentee' tijdelijk het directeurschap van de ge meentelijke reinigings- en ontsmettings- Arbeidsmarkt Leiden 18 jaar). Bestaat in vrijwel alle sectoren behoefte aan arbeidskrachten, in de me taal- en de textielindustrie is van een permanent tekort sprake. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep 115 en bleef vrijwel ge lijk aan de vorige stand. De vraag steeg behouden tot de winter voorbijènigèzins en bedroeg 300 aanvragen. waarvan de helft betrekking had op jeug digen (15 t.m. 18 jaar). In vrijwel alle bedrijfstakken kunnen vrouwelijke krachten worden geplaatst. In de periode van 21 tot en met 26 januari zijn vrijwel geen wijzigingen op getreden. Het aanbod (de arbeidsreserve) beliep 380. Uit het verloop van het aan bod sinds de jaarwisseling zou kunnen worden opgemaakt, dat de arbeidsmarkt een stabiel karakter vertoont en dit wel zal blü is Een daling van het aanbod van enige betekenis valt dan ook, mits de weersge steldheid gunstig blijft, eerst eind februari begin maart te verwachten. Structurele of conjuncturele werkloosheid doet zich niet gevoelen, hetgeen uit de analyse naar de vorm van werkloosheid blijkt, die het volgende beeld oplevert: wrij vingswerkloosheid 175, seizoenwerkloos heid 135 en overige vormen van werk loosheid 70. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 be vestigt de stelling, dat nog steeds ruime werkgelegenheid aanwezig is. De voor delige verschillen bedragen namelijk res pectievelijk 1380, 670 en 90. Het aantal openstaande, geregistreerde aanvragen bedroeg 360. waarvan er 170 betrekking hadden op jeugdigen (15 t.m. GEMFPNTE i FIDEN Officiële publikalie INSTELLING WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor het gedeelte van de Witte Singel, gelegen tussen de Schel penkade en de Herenstraat, aan de wa terzijde een wachtverbod in te stellen. Een afschrift van hun te dezèr zake ge nomen besluit is verzonden aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijksw; staat, aan de door de minister van verkeer en waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. TAE CHRIST. METAALBEDRIJFSBOND afdeling Lelden, hield gisteren voor de leden en hun huisgenoten een filmavond in de Burcht. Het programma bestond uit de film van de reis. die het Koninklijk paar naar de West maakte, een film over Engelse tuinen en een tekenfimpje van goed gehalte. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer P. Barcndsc die de heer C. Jaarsma en de heer J. Nederveen in het bijzonder verwelkomde. De aangekondigde toespraak van de heer Jaarsma over „Om en nabij ledcnaan- slag" was overgegaan op de districtsbe stuurder, de heer Nederveen, die hier mee als spreker voor de bond zijn debuut maakte. Stilstand in de vakbeweging betekent achteruitgang, zei de voorzitter Het ledenaantal is in een jaar van 375 tot 450 gestegen. Wij hebben een aanslag van 465 gemaakt en we menen, dat zelfs voordat de algemene vergadering in juni word' gehouden, de 475 kan zijn overschreden. De heer Nederveen zei, dat een va ragen, die men horen kan, deze is ;n christelijke vakbeweging wel aansrecht heeft in deze tijd. Zij die dat vragen, weten niet, wat het leven var iristen betekent, aldus spreker. Het is :n strijd op allerlei gebied. De strijd in de vakbeweging moet door gaan, omdat een Christen op alle terreinen des levens een opdracht heeft. De heer Nederveen gaf in korte trekken de ont wikkeling van de vakbeweging in Neder land weer. Hij richtte zich tot de aanwe zigen met de raad propaganda te maken Laat dit niet aan de kleine groep propa gandisten over, maar trekt er zelf op uit. 's Middags konden de kinderen va leden een filmvertoning bijwonen, ws de heer A. v. d. Velde een verhaal telde. De voorstelling die onder lèiding stond van de heer J. Verheul werd dooi ongeveer 200 kinderen bezocht. Met eer iractatie gingen zij naar huis. Ernstig gewond Vanmorgen om half acht is op het Noordeinde een soldaat uit de Doelen- kazerne door een bestelauto aangereden. Het slachtoffer liep ernstige verwondin gen aan het hoofd op en is naar het A.Z overgebracht. Er is geen direct levensge- Dijbeen gebroken Gistermiddag i6 een 18-jarige fietser uit de Bakhuis Rozeboomstraat op het kruis punt Van 't Hoff6traatHugo de Vries- t door een bestelauto aangereden. Hij brak zijn linkerdijbeen en liep schaaf wonden aan het gezicht op. De jongeman werd naar het A.Z. gebracht. RIJNSBURG Overzicht van Flora Het is deze week allemaal volkomen volgens de plannen van de broeiers ver lopen. Zowel de vraag voor export als die voor de binnenlandse markt was flink en over de gehele linie zijn uitstekende orijzen gemaakt. En het mag dan zo zijn, dat op de veiling van vrijdag over het algemeen weinig voor export wordt ge kocht, gistermorgen rond tien uur begon nen de inkopers voor de Migros de knop pen weer te hanteren en trokken de prij zen prompt nog wat hoger aan. Het aan bod was gisteren beslist minder groot dan anders aan het eind van de week het ge val is. Om elf uur of daaromtrent had men de veiling al achter de rug. De hyacinten mogen dan geen export artikel zijn, ze bleken niettemin bijzonder duur: zowel de witte als de gekleurde variëteiten liepen in extra kwaliteit nog tot f 38 per 100. Van de narcissen waren de trompetten het duurst: rond f 1 per bos. Scarlet Elegance noteerde tot f 0.85. Actaea tot f 0.70 en l'Innocence tot f 0.80 Wat de tulpen aangaat: voor de beste Rose Copland werd de afgelopen week nog tot f 1.50 per bos besteed. Golden Harvest en Yellow Gem verkregen van f 1.10 tot f 1.35! Bekende rode mendels als Zenober. Krelage's Triumph, Hildegarda en Superba brachten in goede kwaliteit van f 1 tot f 1.10 op. Lustige Witwe noteer de nog tot f 1.65, Albino tot f 1.85, Demeter tot f 1.75 en Olaf tot f 1.20 per bos. De parkiet Karei Doorman werd nog gedrukt op f 2.25 en als men mooie fele- scopium had, dan stond de wijzei f 1.35 stil. (Advt Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg Firma W. PAAUW Herenweg 8, Rijnsburg, zal de handel van wijlen de heer JAC. VAN EGMOND op gelijke voet voortzettèn en hoopt even eens het volste vertrouwen te genieten. 's Middags werd een receptie gehoudên. Honderden bezoekers complimenteerden de heer Westra met zijn jubileum. SCHOOLARTI KELEN Haarlemmerstraat 169 Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Iskandar,^ zn van J. Raden Djajadimngrat en G. Bakker; Marjam, dr van J. Raden Djajadiningrat en G. Bak ker; Maria, dr van R. Zuurmond ei Gouweloos; Johannes. Arie, zn. vai Verloop en A. G. de Vos; Lidwlna Wil- helmina, dr van F. M. A. de "Winter van den Nouland; Johannes Petrus Hen- dricus Arris Maria, zn van H. Heemskerk en G. A. M. van der Ploeg. Ondertrouwd: J. P. Dijkhuis en L. Th. Kohier; H. P. Losekoot en J. J. M. Rob bers; S. P. Strijk en W, de Groot; J. Gee- rards en M. Th. B. Lammers Lisnet; P. P. de Boer en J. W. Groenendijk; H. E. Sitskoorn cn A. Q. E. van Egmond; W. de Bruijn en J. Veilbrief; W. Kleer en C. M. Oudshoorn; B. H. J. Hederik en E. C. G. de Groot; J. M. Bakker en E. K. Meijer; I Florijn en L. van der Zwan; I. van Wijngaard en S. W. Robbers; H. de Wolf en C. M. Ter Meer; A. J. van Buuren M. E. M. Juffermans. Overleden; Th. J. C. Kleinhans, 53 huisvr. van C. F. Cornelisse; J. J. Chris- pijn. 79 j., man; M. Kouprie, 61 j.. man: J M. Fakkel. 57 j., huisvr. van P. Boom G. van Manen. 72 j., man; H. Th. van dei Krogt, 81 j., man, Twentsehe Bank geeft lager dividend Naar w() vernemen zal op de algemene vergadering der Twentsehe Bank op 29 maart le Enschede worden voorgesteld over 1956 10 pet. dividend uit te kerer (vorig jaar 11 pet.). In de Vogelenbuurt te Leiden was vanmorgen vroeg geen vogelnaam meer te bekennen. Beschermend om geven door het nachtelijk duister had den studenten van het dispuut T.E. R.A. van de studentenvereniging S.S.R. de Lijsterbesstraat herdoopt in avenue Tera, de Merelstraat heette Laan van B. en P.P. en er was zelfs een Plein 1912. Het heeft wel even geduurd voordat de mensen het in de gaten kregen. Maar toen was het ook gauw gebeurd en een surveillerende agent belastte zich met; de taak Lei den zijn Vogel buurt te hergeven. Foto N. van der Horst. J. W. Boot in gemeenteraad van Leiderdorp beëdigd M. Moraal gekozen tot lid van de woningeommissie FN DE GISTERAVOND in Leiderdorp gehouden vergadering van de gemeen- aad deelde burgemeester Van Diepe- nlngen officieel mee. dat de heer S. J. van Stoel wegens verhuizing naar Zoe- terwoude bedankt heeft als lid van de en als voorzitter van de woningcom missie. De heer Van Diepenlngen merk te op, dat de heer Van der Stoel met grote belangstelling en kennis van zaken met respect voor de mening van een der heeft gewerkt ln het belang van de gemeente. Als voorzitter van de wo ningcommissie behandelde hU de zaken steeds objectief, naar eer en geweten. De heren Nievaart, Broxterman en Mo raal - onderzochten de geloofsbrief van de heer J. W. Boot. De heer Moraal deelde mee, dat deze brief in orde was bevonden, en hierop legde de heer Booi de tweevoudige eed af. De burgemeester feliciteerde hem met zijn benoeming en zei dat ln de gemeenteraad ieder vrije- zijn mening naar voren mag bren- waarbij wordt gehoopt, dat de me ning van de ander wordt gerespecteerd De behandeling van de agenda vergde Sanctioneert overheid onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Met betrekking tot het verlenen van ontheffing van het zondagsrijverbod aan een magnetiseuse, zijn door het Tweede Kamerlid J. H. Lamberts (soc.) aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende vragen gesteld: Mag uit het antwoord van vdn verkeer en waterstaat op de vragen van de heer Koopman betreffende het verlenen van een ontheffing van het zon dagsrijverbod voor een magnetiseuse ge concludeerd worden, dat de minister eer magnetiseuse, dus iemand, die onbevoegd is om de geneeskunde uit te oefenen, de zelfde rijbevoegdheid verleent als huis artsen, artsen-specialisten, verloskun digen en dergelijken? Indien de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, betekent dit dan, dat de overheid door bovengenoemde onthef fing te verlenen in feite het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde sanctio neert en zelfs bevordert? Is de minister niet van mening, dat deze ontheffing niet verleend had moeten den? BORIS ROMANOFF, de beroemde choreograaf, eens verbonden aan de bal letten van St. Petersburg, Berlijn, Mila nese Scala. Monte Carlo en Metropolitan in New York. is woensdag op 65-jarlge leeftijd in New York overleden aan trom bose in de kransslagader (Advertentie) TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. niet veel tijd. De meeste stukken pai scerden zonder meer de hamer. De hei M. Moraal werd gekozen tot lid van e woningcommissie. Hij nam de benoeming aan, zeggende te zullen trachten te han delen ln de geest van zijn voorganger. Met ingang van 1 april zal het dorps huis opnieuw worden verpacht. Het uit voeren van grond-, riolerings- en be stratingswerkzaamheden in complex van het grondbedrijf wordt opgedragen aan de heer A. Th. Stuifzand te Lelden voor f 266.200. Aan Stikvoorts Bouw bureau te Voorschoten zal 1600 m2 grond worden verkocht langs de M. P. Splinter- laan, waarop twee blokken van twee woningen worden gebouwd. Besloten werd tot aankoop van grond en wonin gen van de dames wed. Strohé-van der Wal en B. C. van Ewijk-Strohé. vooi de prijs van f 7350. De huur van de woningen aan de M. P. Spllnterlaan werd vastgesteld op gemiddeld f 73.30 per maand. Hier bij zijn de extra kosten voor water, portiekverlichting en plantsoenonder hond begrepen. Voor de 104 wonin gen in het Zijlkwartier wordt het f 11,25 per week. De raad gaf toestemming voor het voe ren van verweer Inzake de woningkwes tie C. J. Hoogendijk. De heer Jac. Hane- graaff. Doeslaan, zal f 32.800 schade vergoeding ontvangen voor het bouwen van een nieuwe werkplaats en het c plaatsen van zijn bedrijf en voor verbouwen van zijn woonhuis. Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Drie jaar geëist tegen effectenmakelaar De officier van justitie bij de Haarlem se reohtbank heeft tegen de 56-jarige ef fectenmakelaar M. de B. uit- Krommenie j wegens verduistering van effecten en spaargelden, drie jaar gevangenisstraf ge- eist. De B. had het misdrijf gepleegd toen hij de boekhouding voor een spaarbank verzorgde. Hij had zich tienduizend gul dens toegeëigend. Xamerlid vraagt Minister, publiceer prijsverhogingen Het Tweede Kamerlid mevrouw C. P. de Roos-Oudegeest-(soc.) heeft aan de mi nister van economische zaken gevraagd of hij niet van oordeel ls da.t er onrust onder het publiek moet ontstaan door de verschillende publikaties over te verwach-! ten of reeds ingegane prijsstijgingen Vdi artikelen voor dagelijk gebruik en of hij bereid is éénmaal per week op een vast gestelde dag een mededeling van zijn de partement te doen uitgaan ter publikatie in de dagbladen waarin toegestane, onont koombare prijsverhogingen worden ver meld? SCHIETENDE SOLDAAT jongetje slachtoffer) KRIJGT TWEE MAANDEN De krijgsraad in Arnhem heeft de 20-ja- rlge dienstplichtige soldaat C. P. van V. uit D. lezer dage" veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en het uitlezen van het vonnis, omdat hij op 19 oktober 1956 een achtjarige jongen had doodge schoten. „De rode Pimpernel" in Leiderdorp Ons Genoegen gaf er een goede opvoering van TER GELEGENHEID van de verjaardag van de Kroonprinses geeft „Ons Genoegen" in Leiderdorp twee aPonden een opvoering van „De rode Pimpernel", naar de bekende roman van baronesse Orczy, voor het toneel bewerkt door mr. H. M. Planten. Het boek is zo bekend en het toneelstuk zo vaak gespeeld, dat we over de inhoud niet veel behoeven te zeggen. Mr. Planten heeft een zeer bruikbare toneelbewerking gegeven van het aan trekkelijk romantische verhaal van de Engelse edelman, die op zo geraffi neerde wijze Franse burgers uit de handen van de beul weet te redden. Het was een heel goede opvoering, waarbij het ons opviel, dat de regisseur de heer C. Hakkert, aan het gevaar is ontkomen om er alleen maar een stukje romantisch-historische sensatie van "te maken. De opvoering kreeg een zeer men selijk. dramatisch accent, mede door het spel van mej. M. v. d. Voort, die als lady Marguérite Blakeney. de vrouw die tegen haar wil mensen in de gevangenis brengt en'haar man verraadt, die onder een soort noodlotsdoem leeft, een centrale plaats in nam. Ze speelde deze rol heel goed en haar tegenspeler, de heer H..v. d. Stoel, als Sir Percy Blakeney, deed niet voor haar onder. Nieuwjaarsrede burgemeester In zijn nieuwjaarsrede heeft burge meester Jhr. mr. R. Sandberg van Boelens zijn zorg uitgesproken over de finam toestand van de gemeente en de gen moeilijkheden bü het verwezenlijken de bouwplannen. Over de financiële verhouding tu: rijk en gemeente zei de burgemeester, dat de gemeenten in de weinig benijdens waardige en principieel bezien per se ongewenste situatie van bedelaars ver keren. De woningbouw is eveneens een belangrijk knelpunt. In de eerste plaats moet voor nieuwbouw worden gezorgd, al kan men zich nauwelijks voorstel len, hoeveel problemen hierbij moeten worden opgelost. Het Inwonertal van de gemeente is stijgende; eind 1956 werd de 9000 ge passeerd. Interessant ls de constate ring, dat in Sassenheim thans onge veer 1380 mensen op één vierkante kilometer grond wonen, een getal, dat belangrijk hoger ligt dan ln de om liggende gemeenten. Wat het aantal gesloten huwelijken betreft, werd in het afgelopen jaar een record geboekt: 86 paartjes deden de grote stap. In 1956 kwamen 82 woningen gereed, waarnaast 7 particuliere huizen in ge bruik wérden genomen. In het betrokken jaar werden 78 bouwvergunningen ver leend met een totale bouwsom van f 1 543.955; 18 vergunningen meer dan in 1955. terwijl het bedrag f 311.656 lager ligt. Bedrijven Ook bij de gemeentebedrijven kon een uitbreiding worden vastgesteld. Aan hoofdleidingen voor gas en water werd in totaal 1256 meter gelegd en 87 nieuwe gas- en en 91 nieuwe wateraansluitingen vroegen 1126 meter aan buizen. De ex ploitatie van de huurgeisers verloopt gun stig. Er worden 192 nieuwe geisers ge plaatst. waarna dan 557 geisers in ge bruik zullen zijn. De rijkspolitie, bestaande uit tien man beroepspersoneel en veertien reservisten, heeft het afgelopen jaar niet stilgezeten. Bij 87 aanrijdingen stelde men een onder zoek in en er werden 687 processen-ver baal opgemaakt. De burgemeester besloot met de vér- wachting uit te spreken, dat ook in 1957 onder Gods zegen op goede wijze zal worden samengewerkt in het belang van Zondagsdienst De zondagsdienst voor Sassenheim, Voorhout en Warmond wordt waargeno men door de dokters Kwint te Sassenheim en Bots te Voorhout. Burgerlijke Stand GEBOREN: Jacoba Johanna, dr van J J rloogei vorst en Adriana Wilhelmina Mo lenaar. Meidooinlaan 10; Willem, zn van D Zuilhof en C Moolenaar, Westerstraai 32; Frederik Adrianus, zn van J Wijntjes en C P Hulle, Hoofdstraat 296; Jan, zn van C. Westerbeek en M. D. van der Meer. Van Pallandtlaan 7. ONDERTROUWD: Johan Christiaan te Hoonte. 36 jr te Amsterdam en Catharina Sikelenboom, 35 jr. GETROUWD: Willem Kamerman. 23 jr ie Lisse en Cornelia Gerrie Smit. 20 jr. OVERLEDEN: Adrianus Nicolaas den Hollander, 81 jr. I s Het was voor de laatste maal dat deze speler op de Leiderdorpse planken stond, maar dit afscheid mag er dan ook zijn. Hij typeerde uitstekend, hield het niet altijd even goed vol, maar de opgave is dan ook zwaar. Over het algemeen genomen kunnen we zeggen dat de typen goed waren. Bijvoorbeeld de herbergier, gespeeld door D. van Teylingen. die in deze rol öok expressief goed was, en de heer A. M. de Koning in de rol van lord Eppington. De moeilijkheid blijft altijd dat men de typen te veel moet spelen, omdat men het type niet is. Maar daarom kan men met het resul taat zeer tevreden zijn. De heer C. Koree speelde niet erg con stant. Een beetje te traag, maar in de scène in de herberg was hij op dreef. Ook de kleinere rollen waren goed bezet, zodat iedereen toch weer met spanning naar deze bekende geschiedenis kon kijken. Daar werkten de uitstekend verzorgde decors aan mee. Het is een klein toneeltje met heel weinig mogelijkheden en prak tisch geen accommodatie, maar als men ziet wat met vereende krachten is ge presteerd, dan kan men daar alleen be wondering voor hebben. Onder leiding van de heer H. van de Broek, die om gezondheidsredenen de regie niet meer kan voeren, werden va derlandse liederen gezongen. In de pauze was er een verloting om de kosten te dekken, want zo'n avond kost natuurlijk veel geld. De avond werd door ds. J. P. Honnef I met een kort woord, waarin hij wees op de grote waarde van het huis van Oranje voor ons land, gesloten. A. C. Bouwman Haringliefhebbers, het geld ligt in 't water DENT u haringliefhebber? Zo ja, dan kunt u geld verdienen Als het u een beetje mee zit vijf gulden per haring. Da' z<t namelijk zó. De laatste tijd morden in het buitenland grote hoeveelheden ha ringen gemerkt omdat men wel eens pre cies wil weten hoe het visje, dat haring heet. na zijn geboorte door de zeeën trekt. Het zijn vooral de Duitsers en Engelsen, die dit op grote schaal doen. Wanneer u nu bii het schoonmaken van de haring zo'n tekentje vindt bent u vijf gulden rijker Als u het tenminste even opstuurt naar het centraal visserij-onderzoek aan de Dokweg te IJmulden. Men zal er u dankbaar voor ziin. Het merktekentje be staat uit een klein buisje, waarin zich een papiertje bevindt met de gegevens van de vis. merkdatum. gewicht, lengte, merk- plaats enz. Er staan ook aanwijzingen voor de vinder op De Noren en IJslanders gebruiken metalen plaatjesdie men in de buikholte aantreft. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Col Uitgesproken: P. Akkerman, molorrijwielhan- del. Marktweg 5. Oudeschoot. cur. ihr mr. J. C. Sloop, Leeuwarden: J. H. Kuiper», technicus, 13. Hee rhuldvnrdcr "schcnkwe'g "38. °D ril. uiterlijk 28/2 ireekwerk. Hoofdstraat 1078 'ransnortccntrum Utrecht. D Geëindigd: W. J. Oplen, I Orbouw. Potgiel 1.5 O. N 1 26. Haarlem. 2 j 5. Doetinchem; 22/3 11.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4