Schilderijen van grote kracht en kleurgevoeligheid VAN MENS TOT MENS VANAVOND LUISTERT U TELEVISIE LlGT Voet fcteuwfc LEIDSGHE COURANT 3 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 Kees Bol in de Lakenhal Eigentijdse interpretatie van wat eerder werd verworven KEES BOL, WIENS SCHILDERIJ „Haven van Eindhoven" door de wet houders, de raadsleden en de gemeentesecretaris van die stad werd aangeboden aan de scheidende burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is van geboorte afkomstig uit Oegstgeest. Dat moge voor velen een aan- sppring zijn om de tentoonstelling van zijn werk te gaan bekijken, die in de Lakenhal wordt gehouden Géén „modem" werk, zoals dè leek dit be grip hanteert, sedert Vincent van Gogh via ontelbare reproducties gepo pulariseerd werd, sedert ook het abstracte tot de goede toon is gaan be horen. Maar een krachtige en volkomen eigentijdse interpretatie van wat eerder in de schilderkunst werd verworven. Kees Bol, een ook lichamelijk krachtige veertiger, begon zijn loopbaan als tuin der en bloemist in Eindhoven, waarheen het gezin tegen het einde van de .iaren itwintdg verhuisde. Later werkte hij in de bandenfabrieage (Bata), bij de voor-oal- culatie van Philips en deed hij aan wiel rennen. Bij Philips was hij in de oorlog en daar begon hij zin te krijgen an schilderen. In 1944 kreeg hij lessen van Jan Hees ters. Onmiddellijk na de bevrijding ging hij naar Den Haag om aan de Haagse akademie voor beeldende kunsten te gaan studeren. Hij genoot er een klein jaargeld en kreeg er o.a. les van Paul Citroen en H. Meier. Na zijn studietijd vestigde hij rich als schilder in Eindhoven, waar hij een heel moeilijk begin had. Maar an 1950 wend zijn doorzetten beloond; hij ontving de Thérèse van Duyl-Schwartze-prijs voor portret. Sedertdien heeft men zijn werk kunnen zien dn Zwolle, Delft, Amsterdam. Willemstad, Oisterwijk, Etten. Lith en ettelijke malen dn Eindhoven zelf. Eerlijke weergave Het werk van Bol is een eerlijke weer gave van wat hij ziet. Een originele, zeer persoonlijke weergave, die vooral buiten gewoon kleungevoelig is. Wie echter denkt, dat Bol zodoende braaf in het se impressionisten, heeft het mis, want deze schilder ziet de dingen toch, inders dan zij- Bol bouwt voort op een groot verle den, hij stamt er van af, maar hij wil per se niét naar dat verleden terug, al maakt hij gebruik van wat verwor ven werd. Zijn schilderijen hebben anders dan het werk van de negen tiende- eeuw er s behalve kwalitel- voetepoor gaat de negent'ende- Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters 's-Graven- sande, Kor, Mastenbroek, Veldhuyzei en Van Wingerden. Bij geen gehoor te lefoon 22222. Welke apotheek Zaterdagmiddag, 's avonds en 's nachts zijn geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens acht to' 's avonds twaalf uur alleen de Zuider apotheek en apotheek Oegstgeest geo- „Missa brevis" in C. gr. t. Mozart. (KRO 19.10 uur) Van de vele missen van Mozart is d „Missa brevis" (korte mis) wellicht het meest sober in de middelen: Hier komt veel sterker dan in de andere het woord tot gelding dadige instrumentale uitbouw. Of Mozart haast heeft gehad met dit werk wetei we niet. maar hij heeft het zich niet moei lijk gemaakt. Er is nogal wat themati- sche overeenkomst tn verschillende de len en dit heeft bij enkele musicologei de uitspraak gebracht, dat dit muzikaal de armste mis is, waarin geestelijke ver dieping geheel ontbreekt. Wie de produc tie bekijkt van een zo jong gestorven zal overigens kunnen begrijpen dat elk werk onder een enorme geestelijke hoogspanning kon worden geschreven. En zo is deze „Mlssa brevis" dan ook veel meer een sierlijk muziekstuk met een sterk vocaal karakter. Bovendien zag Mozart werkelijk geen verschil tussen kerkmuziek en wereldlijke muziek. Het werk is geschreven in 1775 en wordt van avond uitgevoerd door Dora Lindeman (sopraan), Watty Krap (alt), Simon v. d. Geest (tenor), Hans Wilbrink (bas), Adri- aan Koppes (orgel) en het Omroeporkest o.l.v, Carel Laóut. i Jclet diepere zin, een sentiment. En dit sentiment is uitgesproken modern. Het ziet het grootse van een zich met schokken uitbreidende industriestad, het humoristische van een varkensstal in Nqderwetten, de heerlijke naïvi teit van een vrouw naast haar kooi met parkieten, de vrolijkheid van to neelspelende kinderen, van een schare kakelende witte kippen op een erf, het heldere, wapperende wasgoed er- „Haven Eindhoven 195b". Vit schilderij werd mr. H. A. M. F. Kolfschoten aangeboden bij zijn afscheid als burgemeester van Eindhoven op 31 januari j.l. Het is gemaakt door Kees Bol en is nu tentoongesteld in het stedelijk museum aan de Oude Singel. boven, de verzadigde rust van 'n loom- blauwe zomernamiddaghemel boven- een overrijp korenveld, de afsluiten de macht van een grauwe winter hemel boven vuile stadssneeuw. Een voorname rose roos krijgt bij hem de passende entourage van fijne grijzen en het warrige van een griendland- schap komt volledig tot zijn recht. Goede schilderijen Uit deze beschrijving leest de goede op merker reeds, welke kant van Kees Bols werk de sterkste is. Onzes inziens zijn zijn portretten het niet. Wat compositie en kleur betreft zijn ze buitengewoon, de houdingen zijn ongedwongen en natuur lijk, de sfeer om de geportretteerde pakt de beschouwer direct. Maar daarin ligt dan ook SiSl-è psychologische uitdrukkings kracht. Het gelaat Is weliswaar steeds prettig om te zien, het vertoont echter een stereotype blik, een zelfde vormge ving, zodat men aan portretten van zéér naiuw met elkander in relatie staande fa milieleden kan denken. Vele malen is dat inderdaad zo, maar evenveel malen ook niet. Het zijn stuk voor stuk dan ook goede schilderijen, maar géén goede Dierenbescherming wendt zich tot Hammarskjöld De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft een schrijven gericht aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, de heer Hammarskjöld. In deze brief spreekt de wereldfederatie allereerst haar dank uit voor de door deze organi voorgestelde internationale overeenkomst inzake de bescherming van de in de levende dieren. De federatie schrijft heugd te zijn, dat in de toelichting deze voorgestelde overeenkomst ook het probleem van de „olievogels" ter sprake wordt gebracht, omdat zo veel vogels het slachtoffer worden van de op zee ge loosde olie. In aansluiting aan de voorgestelde over eenkomst vraagt de wereldfederatie ver volgens een tweetal suggesties te mogen doen. In de eerste plaats stelt zij voor, dat humane methoden zullen worden toe gepast bij het vangen en doden van in de zee levende dieren, wanneer dergelijke methoden tot een zodanige ontwikkeling zijn gebracht, dat zij in de praktijk kun nen worden toegepast. In de tweede plaats verzoekt de wereldfederatie, dat de secretaris-generaal der Verenigde Na ties een permanente commissie van vijf leden zal benoemen om te bepalen, welke methoden humaan en praktisch zijn. Vacatures in deze commissie die haar eigen procedure moet volgen dienen te worden aangevuld op aanwijzing van de secretaris-generaal. Leidse thengelaarsbond Waterarsenaal wordt bedreigd Gisteren had de Leidse hengelaars- bond voor zijn leden een contact-avond in het Antonius-clubhuis. De voorzitter, de heer J. N. de Wit, hield een causerie over de ontwikkeling van de huidige visserij. Hij constateerde, dat door het steeds toenemende aantal vissers de natuurlijke mogelijkheden snel verminderen. Da: wordt er ook naar gestreefd om door mid del van kunstkweek de viswateren te bevolken. De heer De Wit sprak der over het werk van de Kamer de binnenvisserij, die ten doel heeft de vissers zoveel mogelijk tevreden te ste'- len. De toenemende industrialisatie maakt het water vuiler en verder bedreigt de uitbreiding van Randstad Holland het waterarsenaal. Na de pauze werden de films „Langs wildpaden van Europa" en „Het léven der karpers" vertoond. In de strijd om Ir gezondheid... S is Sarco-globine een machtig wa- peu. Wat Uw lichaam tekort komt, vindt U in ruime male in dil kracht- zenuwsterkend. Sarco-globine Opening in Lakenhal Kunst een middel om vreugde door te geven In de Grote Pers van de Lakenhal hadden zich gisteravond vele belang stellenden verzameld om de opening van de tentoonstelling van Kees Bol bij te wonen. Voordat burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de ope ning verrichtte, sprak de directeur van de Lakenhal, de heer J. N. van Wessem, een welkomstwoord, waar na Paul Citroen een inleiding gaf over het werk van Kees Bol. Paul Citroen, die na de oorlog aan de Haagse Academie voor Beeldende Kun sten Kees Bol als leerling kreeg, vertelde, dat Bol geen andere pretentie heeft dan te schilderen wat hij ziet, op de wijze, /aarop hij het ziet. Het werk vertoont een sporen van een modegril. Kees Bol, die hierna een kleine toespraak hield, lergde uit, dat hij de kunst ziet als middel om de vreugde, die de kunstenaar De tentoonstelling werd gisteravond geopend door burgemeester Van Kinschot. Het verslag daarvan vindt men elders in dit blad. C. Th. Wilbert-Reisberman in de soms kleine dingen der wereld ont dekt, aan de mensen door te geven. Burgemeester Van Kinschot zei, vooral aangenaam getroffen te zijn door de schil deringen van Eindhoven en omgeving, waaraan de burgemeester vele jeugdher inneringen heeft. Hij kon zich voorstellen, dat het burgemeester Kolfschoten een ge noegen was geweest om ter herinnering aan de lichtstad een schilderij van Kees Bol mee naar Den Haag te nemen. Nadat de burgemeester de tentoonstel ling, die tot vier maart duurt, voor ge opend had verklaard, trokken de aanwe zigen naar de zalen om als eersten de kunst van deze oud-Oegstgeestenaar te bewonderen. Benoemingen aan de Leidse Universiteit De heer J. J. Woltjer is met ingang v een nader te bepalen datum benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de vader landse geschiedenis aan de rijksuniversi teit te Leiden. De heer A. J. A. Fehr, thans weten schappelijk ambtenaar eerste klas, is te rekenen van 1 januari 1957 af, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte (voor het Frans) aan dezelfde universiteit. V rijzinnig-Hervor mden De predikbeurt voor de Vereniging van vrijzinnig Hervormden te Leiden is; 10.30 uur Leids Volkshuis ds. W. J. H. Hubeek (bestuurswisseling). Willem de Zwijger- kerk Oegstgeest geen dienst. Tussen de bladzijden De schat van Afrika Lido In Lido draait deze week eer filmverhaal dat een variatie is op jon gensboeken van het genre „De schat vat de Roy-Rand". Diverse personen, die el kaar regelmatig in een nachtclub ont moeten, stellen belang in de oorlogsschat van generaal Rommel, ergens op de bo- i de groef zich, die elkaar over en weer trachten vóór te zijn tijdens de jacht op het goud en de documenten, die voor het Midden- Oosten van belang kunnen zijn. Dan blijkt nog een derde man zich het goud te interesseren. Hij beschikt belangrijke gegevens. Natuurlijk is het de partij waarin de „ongure" elementen zitten, die hem uit de weg ruimt. „En passant" wordt dan nog de „liefde" erbij gesleept van een onderwaterduiker een danseresje uit de nachtclub. Bij deze nietszeggende film doet niet anders dan zich erg vervelen. (Nietszeggend.) The king and I i jonge Engel- Lnxor. In 1861 trok se officiersweduwe naa: huisonderwijzeres werd aan het hof. En kele tientallen jaren geleden verscheen ook in Nederlandse vertaling haar avon turenreeks in romanvorm, getiteld „An na en de Koning van Siam". Dit verhaal schetst de dikwijls onmoge lijke situaties, waarvoor deze hofonder- wijzeres zich geplaatst zag. In het palei vond zij een volledige harem en een kla kinderen, die allemaal het predikaat „ko ninklijk" droegen. Haar Engelse geest verzette zich tegen de geest van slaver nij, die het gehele hofleven 1 doordat zij de koning zo nu peperd de waarheid vertelde, kreeg zij grote invloed. Toen de koning stierf zij na een twist op het punt stond terug te keren naar Engeland, zag zij de van haar werk in de daden van de troon opvolger en ze besloot te blijven. Deze geschiedenis heeft tot basis ge diend van een charmante film, die histo rie weet te paren aan sprankelende vond sten. Hartveroverend is het toneelspel van de haremvrouwen, die een Oosterse versie van „De negerhut van oom Tom" opvoeren. Het moderne showelement, dat dit toneelstuk tot een kleurrijke uitvoe ring maakt, detoneert niet in deze „klas sieke" geschiedenis. Geslaagde humor verluchtigt het verhaal, dat een die strekking heeft: de opkomst van een vc dat in volle overgave zijn plaats poogt veroveren op een door conventies oi geven wereldbol. Kruispunt Bhoivani Trianon Had regisseur George Cukor zich bij de vervaardiging van de rolprent' Kruispunt Bhowani nu maar wat beper kingen opgelegd, dan zou wellicht eer beter filmverhaal uit de camera zijn ge komen dan het drukke, weinig fantasie rijke produkt, dat in de reclames een fe! drama van botsende hartstochten wordt genoemd. Nu zijn de verbeelding van het ontwa kende nationaliteitsbesef van het Indiase volk, de moeilijkheden waarmee halfbloe den hebben te kampen en de amoui avonturen van een lief meisje met elkaar verweven, waardoor de enkele op peil staande gedeelten ten onder gaan in het rommelige, soms sensationele geheel. Het brede cinemascopescherm leent zich bij uitstek voor massaregie. Daarvan is dan ook een niet onverdienstelijk gebruik gemaakt. (Film onder het motto „vi elk Idee QMDAT EEN deel van de Leidse in gezetenen de tijd, die het andere deel in diepe rust pleegt doonte bren gen, het meest geschikt acht om we reldproblemen op te lossen en de toe komst der mensheid uit te stippelen, waren er de afgelopen maanden in Leiden kleine meningsverschillen ont staan. „Als ik wil slapen", zo betoogde een hospita aan de Jan van Goyenkade, „dan wil ik niet ieder ogenblik wak- kergebeld worden. Uw vrienden moe ten maar vóór half elf komen!" Of de student zich met deze rede natie geheel kon verenigen, zal wel een mysterie blijven, maar wel ging hij naarstig naar een oplossing zoeken, want de kamernood in Leiden is nog steeds nijpend. Eerst adviseerde hij zijn medemin naars van Vrouwe Wetenschap, een stuiver tegen zijn raam te gooien ten teken, dat zij verlangend waren hem in een nachtelijke onderhoud de voor delen van telepathie uiteen te zetten. Maar hij woonde drie hoog en voor zijn deur stond geen lantaarn, zodat na enkele proeven bleek, dat de we tenschapsbeoefening op deze wijze te kostbaar werd. Toen zat op een goede week bij „het snoepje" een mooi gekleurd fluitje en binnen zeven dagen moesten er nieuwe snoepjes aangevraagd worden om een deel van de Leidse wetenschapsvorsers aan een fluitje te helpen. Zondagnacht één uur kwam een aan komend psycholoog tot de ontdekking, dat de vierde dimensie de atoombom tot een afgedankt stukje speelgoed zou herleiden en deze wetenschap meende hij geen nacht lang alleen voor zich zelf te mogen houden. Om tien voor half twee sidderde de Jan van Goyenkade tot in zijn verste uithoeken en om half twee kwam een woedende meneer te voorschijn, die informeerde naar de oogmerken des fluiters. „De derde verdieping!" werd hem medegedeeld en toen de man ver baasd vroeg, waarom de nachtelijke bezoeker niet gewoon belde, kreeg hij een interessante beschrijving over de geestesgesteldheid van de kamerver- Omdat deze echter toevallig zijn vrouw was, vond de uit het raam han gende heer de karakterschets maar uiterst matig en de volgende dag ver telde een ontgoochelde hospita, dat de De student probeerde nog op socio logisch verantwoorde wijze uiteen te zetten, dat een gedachte moet groeien en dat ook de eerste stoommachine geen ideaal was geweest, maar zijn hospita bleef onverbiddelijk. Momenteel woont hij gelijkvloers met een raam aan de straatkant. Azalea ~)IEREN EN MENSEN knni J voor elkaar betekenen, z jrigc week in het stukje over Joon aan de Boerhaavelaan, waar een duif op de balustrade van de loggia broeit. Prompt werden wtf opgebeld door haar buurvrouw, de 72- jarige mevrouw de weduwe F. J. Zandvoort-Landzaat, die het meer in de bloemen zoekt. Met veel geduld en goede zorgen heeft zij haar daarvoor by uitstek geschikte serre iy een wer kelijk plantenparadijs herschapen. Bijzonder trots is mevrouw Zand- voort op haar troetelkind, zoals zij het noemde, een prachtige azalea, die nu al voor de derde keer in bloei staat. En hoe. Op 10 januari kwam het eerste knop je uit en nu draagt de plant al dagen lang een weelde van bloemen. Boven dien wettigen de talrijke op springen staande knopjes de verwachting, dat zij haar bloemenpracht op de verjaar dag van haar verzorgster, die op 18 februari valt, nog lang niet zal hebben verloren. Mevrouw Zandvoort maakt veel werk van haar hobby. Elke morgen geeft zij de planten voedsel. Sommige moeten kunstmest hebben, andere worden bespoten, weer andere krijgen water in de pot en er zijn er ook, waaruit de knopjes moeten worden ge knipt. Allemaal werkzaamheden, waarmee iedere plantenminnende huisvrouw dagelijks heeft te maken. En de bloemenliefhebster aan de Boerhaavelaan mag dan heel wat werk hebben aan haar planten, de resul taten wegen daar ruimschoots tegen op. De voldoening, die het frisse groen en de ontluikende bloemenpracht haar geven, is niet gering. Muze-kus ENKELE MAANDEN geleden schreef de Litteraire Faculteit van de Leidse Universiteit een prijsvraag uit voor een gedicht, en bevend van ontroering wachtte de commissie op de scheppingen, die de Leidse Letterkundigen het licht zouden doen zien. Dezer dagen heeft de commissie een keuze gemaakt uit de vele vruchten, die het resultaat waren van een kus der Muze, maar hoe ontgoocheld waren zij, toen bleek, dat de vurigste Muze-kus de stu denten van de Litteraire Faculteit In Ter Aar spreken de stenen. onthouden was en terecht was ge komen op de wang van een socio loog. De heer Leo van der Laar, Merelstraat 42, Leiden, die tijdens zijn vakantie de Muze-kus ontving voor een standbeeld van een Grieks veldheer, werd door deze zachte beroering zo geroerd, dat hij het bekroonde gedicht schreef. En de Leidse studenten aan de Litteraire Faculteit wenen, omdat de Muze, die zij zo trouw pogen te dienen, hun liefde zo slecht beant woord heeft. Stenen..., TJET HOOFD van de Hervormde school in Ter Aar, de heer Van Sprang, heeft zijn huis vol werpkelen, potscherven, urnen, stenen speerpun ten, bijlen, tuitlampjes en allerhande voorwerpen, waaruit de archeologen het wel en wee van onze voorouders kunnen afleiden. Alles ligt netjes in vitrines gerang schikt en eenmaal bezig kan het schoolhoofd onderhoudend vertellen van de wetenswaardigheden, waarmee elk van deze vondsten zijn omgeven. Vooral zijn leerlingen profiteren daar van. Zij kijken met ontzag naar de sterk tot de verbeelding sprekende schatten van de verteller, wanneer hij hen spreekt over de ijstijd, de gewel dige mammouten, de klimaatwisselin gen en over de levensgewoonten en ideeën van de mensen, die zo om streeks het begin van onze jaartelling dit moerassige en waterrijke landje bevolkten. Daar is bijvoorbeeld het graan, dat hier ruim tweeduizend jaar geleden groeide en dat de heer Van Sprang nu als zwarte korreltjes in flessen be waart. Hij heeft dit eeuwenoude voedsel min of meer toevallig bij het Zandkamp in Ermelo gevonden en op het biologisch-archeologisch instituut constateerde men, dat het aanvanke lijke vermoeden van de onderwijzer juist was: geroosterd graan, enkele eeuwen vóór de geboorte van Christus geoogst. ...die spreken /"OPVALLEND IS de urn met stukjes been van een meisje, die in de buurt van Nijmegen is gevonden. Dc heer Van Sprang trof er ook een lampje, een munt en wat sieraden aan, die de ziel van de overledene bij haat- omzwervingen door het dodenrijk van dienst zouden moeten zijn: het lichtje om in het donker dc weg te vinden en de penning om te betalen ais tol geld bij het oversteken van de doods- Van een heel ander karakter zijn de stenen gewichten, die dienst hebben gedaan om de scheringen van een weefgetouw strak te houden. Deze zijn vrij zeldzaam en dateren van voor onze jaartelling. Ook bij deze stenen kwam de kundigheid, die de heer Van Sprang in het restaureren van oude voorwerpen bezit, goed te pas. De stenen waren half vergaan en zy moesten met behulp van gips weer stevig worden gevormd. Zo gaat de amateur-archeoloog ook te werk bij het herstel van urnen en kannetjes en het ligt voor de hand, dat hiervoor veel geduld, kennis van zaken en han digheid zijn vereist. De verzamelijver van het Ter-Aarse schoolhoofd dateert niet van vandaag of gisteren. Als kleine jongen zocht hij In de tuin van zijn grootvader al naar oude munten. Als tuinder in Boskoop werkzaam, heeft hij zijn liefde voor de bodem gekregen en toen hij op latere leeftijd in het onderwijs gegaan zijnde, wat meer belangstelling voor de wetenschappelijke zijde van dit verzamelen kreeg, was het pleit be slecht. Zo groeide de collectie lang zaam maar zeker uit. „Het is zo jammer, dat door onbe dachtzaamheid van de mensen vele waardevolle studie-objecten verloren gaan", zo merkte de heer Van Sprang spijtig op. „Onbelangrijk schijnende kleinigheden kunnen van zo'n groot belang zijn voor de kennis van de vroege historie. Op dit terrein bestaan nog heel wat problemen, die soms slechts door de vondst van bepaalde scherven of fossielen kunnen worden opgelost". Nu, „meester" Van Sprang zal de Ter Aarse jeugd hierover wel terdege inlichten. En overigens kan men er vast van op aan, dat zijn geschiedenis lessen tot de meestgeliefde uurtjes van het rooster behoren. Klacht TiV HET oudste kerkboek van de Alphense Hervormde Gemeen te, dat uit 1620 dateert, lazen wij: Reintje Jans, dienstbode van de predikant, heeft zich bij de kerke- raad beklaagd, dat de matres schoolmeestersvrouwhad ge zegd, dat ds. Winterswijk zijn huis door Reintje heeft geaffronteerd, want gansch Alphen weet wel, wat voor een vodde die Reintje Jans is. De matres geroepen zijnde, zei- de, dat „de meyt in 't touwtje op den biddag gesprongen hadde en te haren huyze haar had geschol den voor een labbekak, die daeg- lyx de courant hadde en dat het kostersvolik niet veel deugt". Reintje beweerde hierop, dat zij wel had touwtje gesprongen, maar dat de zuster van de matres zelf had gedraaid. werkelijkheid niemand iets Godzilla Rex. Hei is niet verwonderlijk, dat juist in een Japanse film een protest tot uiting kan komen tegen de atoombom en de moderne wetenschap. De film han delt over een voorwereldlijk zeemonster, dat door H-bommen in zijn rust is ge stoord. De deskundige Yamana begeeft zich naar het eiland Odo, waar het beest grote schade heeft aangericht. Hij is er tegen, het beest met geweld te keren, m&ar de bevolking van Japan, die steeds meer bedreigd wordt, is een andere me ning toegedaan. Welke middelen men echter ook gebruikt, het helpt niets. Serisav/a, een andere geleerde, heeft proefondervindelijk de vernietigende kracht van zuurstof bewezen; hij is ech ter zo bang voor zijn ontdekking, dat hij weigert deze bekend te maken. Ten slotte wordt het wapen toch gebruikt en het monster gedood. Ondanks de Amerikaanse invloeden, die van de film iets sensationeels maken, is het de Japanse filmproduktie gelukt, met een aanvaardbare rolprent voor de dag te komen. (Japans protest tegen de moderne we tenschap.) Les enfants du paradis Casino Het mocht dan om en bij negen jaar geleden zijn, dat Marcel Car- né's wonderlijk goed uitgetekend film verhaal van „Les enfants du paradis" van de kinderen van het schellinkje zich voor ons afspeelde op een wit doek ver van deze rustige Sleutelstad, en het beeld, dat ons er van was bijgebleven, mocht ietwat vaag zijn geworden, één ding was nog altijd duidelijk, dat was de herinnering, dat in deze film de cine matografische kunst eens te meer, en nu dan wel zeer duidelijk had aangetoond, dat ze een geheel zelfstandig leven leidde. En nu had Casino de kinderen van het schellinkje dan opnieuw op zijn program ma genomen. Wat lag nog meer voor de hand dan de vraag, of dat oude oordeel van ons de onbarmhartige toets van negen jaar tijds en negen jaar filmische ontwik keling zou trotseren. Het lijkt onnodig om omstandig en diep te beredeneren, waarom dit puur Franse werk ons op nieuw, en wel vier uren achtereen, heeft weten te boeien. Het is gewoon een feit. En over „Les enfants du paradis" is im mers destijds ook zoveel geschreven en gezegd. Carné's bewonderenswaardige talent is opnieuw groot en subtiel gebleken. Even als Jean Louis Barrault opnieuw op im ponerende wijze overtuigt van zijn grote speelgaven in de voor ons althans on vergetelijke creatie van de dromerige pantomimespeler Jean Baptiste. Het verhaal stemt triest en weemoedig en het is bij lange na niet christelijk, maar men zou kunnen zeggen: „ca, c'est la vie", althans: zo kan het leven zijn, zeker in Parijs. Wie een zuiver filmkun- atige maatstaf aanlegt, zal wel met ons tot het oordeel komen: voortreffelijk werk. (Oude film blinkt opnieuw.) VOOR BLIJVENDE SERVICE CANCETjE 12 AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur; grote feestavond ten bate van het Marine Sanatorium Fonds, m.m.v. Lou Bandy. Schouwburg, 8 uur: Leidse meisjes- h.b.s.-vereniging, opvoering van „Erik", door Godfried Bomans. Leidse Volkshuis, 8 uur: culturele film avond. Burcht, 8 uur: feestavond personeels vereniging De Landbouw. Leiderdorp, Dorpshuis, half 8: Chr. Oranjevereniging Ons Genoegen met „De rode Pimpernel". Zondag Gymnastiekzaal Herv. school Noordeln- de, 10 uur: herdenkingsdienst tienjarig bestaan Hervormde jeugdkerk, voorgan ger ds. J. Overduin van Tjerkwerd en Dedgum (Fr.). Maandag Burcht, 8 uur: feestavond speeltuinver eniging Groenoord. Schouwburg, 8 uur: Leidse meisjes- HBS-vereniging, opvoering van „Erik", door Godfried Bomans. Dinsdag Schouwburg. 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „Het bezoek van de oude dame" van Dürrenmath. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids politie- muziekgezelschap, uitvoering. Oegstgeest, Pauluskerk, 8 uur: Hervormde Rhijngeester-wijkgemeente, ds Grolle uit Utrecht. Tentoonstellingen Academisch historisch museum (Rapen burg 73). kunstzinnig werk door hoog- en, stafleden en studenten (tot 14 Lakenhal, 105 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Het leven van Buddha in de kunst" (tot 14 fe- bruati) Rtiksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garermarkt 1b), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Ne Ierland Veertig jaar bij de overheid Gisteren heeft de heer A. Plekkringa herdacht, dat hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. De heer Plekkringa is nu verbonden aan de afdeling bijzon dere wetten van de Leidse politie; hij kwam bij dit korps in 1919. Namens het gehele korps bood de heer J. C. Hofstede in de woning van de jubilaris, Van Bem- melenstraat 6, de gelukwensen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3