Ui Maar durf iets moderns ook mooi te vinden Betsy Groen van Prinsterer En aan nu zijn wij de beurt Bruine bonen in soep en haché DE STEM DER HISTORIE ZONDAGSBLAD ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 VINDT GERUST LELIJK, WAT ER LELIJK UITZIET „Het was een gezellig, fleurig kamertje, met vrolijke gebloemde cretonne gordijnen. In de hoek stond een divan'bed, waarover een kleed lag in de zelfde stof als de gordijnen en de kussens in de gemakkelijke stoeltjes waren ook van die stof gemaakt. Om de wastafel was een geplooide strook van dezelfde stof ge drapeerd. Wij zouden dit (denkbeeldige) zinnetje uit sen (denkbeeldig) meisjesroman willen aanvul len met de vraag: „en de lampekap en het kleedje over het tafeltje en het valletje over het handdoekenrekje en de waszak en de thee muts ook? Allemaal van dezelfde stof? Brrrr Gelukkig is het maar een denkbeeldig kamertje en we behoeven met de bewoonster dus niet al te veel deernis te hebben. Maar toch in uw eigen omgeving kent u ze waarschijnlijk wel, de lieden die denken dat de „aan kleding" van de kamers zoveel mogelijk in één stofsoort en dessinering gehouden moet worden, „omdat het anders zo'n kakelbont geheel wordt". Het zijn de mensen die bang zijn kleuren en patronen rustig tegen el kaar af te wikken en te wegen en die zichzelf liever neerzetten in een geel- gebloemde lappenwinkel, dan in een werkelijk bekoorlijk en rustgevend interieur. Want het is niet waar, dat eenvormig heid van kleur plezierig zou zijn aian de ogen. Niets is namelijk zo vermoeiend, dan wanneer het oog geen enkel rust punt vindt in een kamer. Daarom moet u ook niet denken, dat de zg. moderne gordijnen een interieur onrustig maken. U moet het ook durven en u behoeft zich echt niet te laten leiden door de idee: dit ziet er nogal raaT uit, dat zal dus wel modern zijn. Vindt gerust le lijk wat er lelijk uitziet, maar probeer ook eerlijk iets moois, nieuws en fris te ontdekken in de dessins, die u tegen komt. U zult dan bemerken dat gordijn stoffen nog een andere functie hebben dan alleen maar de ramen te bedekken, 's avonds als het donker is. Ze zijn nl. ook decoratie. Niet ieders smaak We zijn het met u eens, dat datge ne wat tegenwoordig op de markt komt, echt niet altijd ieders smaak is. Wie zich liever houdt aan de ef fen velours of dobby-gordijnen is heus niet minder „modern" dan zij, die aan de bedrukte stoffen de voorkeur geven. Het is maar, hoe het toegepast wordt r het Nu is het wel een fedt, dat er c ontwerpen van dessins voor gordijnstof- fen de laatste jaren zo het een en ander te doen is geweest. Een Amsterdamse firma. Herman Hart en Co., schreef j een prijsvraag uit naar aanleiding t een discussie, die men had met de di- recteur van het Instituut voor Kunstnij- ry, doordat het verheidsonderwijs in Amsterdam. Het ging hierbij over de vraag of datgene, .w^WLnL_L..i.LW_._w_ wat de leerlingen van kunstnijverheids scholen leren en uitvoeren, ook voor de industrie te realiseren is. Met andere woorden: aan de artistieke kwaliteiten van deze jongeren wordt niet getwij feld, maar brengen zij zoveel werke lijkheidszin op dat ze ook practisch uitvoerbare dessins kunnen ontwerpen? PTT, dr. D. Vis, directeur van het In stituut voor Kunstnijverheidsonderwijs te Amsterdam en de heer S. Valkema, adjunct - directeur dit instituut, vinden en aesthetisch verant woord, kan wel helemaal niet in de bliek liggen. De tien be kroonde ontwer pen komen half maart in de han del. Als die des sins ongeveer drie kwart jaar in de collectie hebben meegelopen, gaat men bij de firma Hart een optel sommetje maken: zoveel meter van dit dessin ver kocht, zoveel van dat. Dan kon het wel eens gebeu ren, dat de jury, óf heel erg in het ongelijk, óf in het gelijk wordt ge steld door het pu bliek. Dat publiek eigenlijk dus eens een ju- Het dessin dat het meest verkocht werd krijgt een prijs van 500.-- 2 krijgt een prijs van 250.-- en van 125.--. We zijn zeer benieuwd de uitslag, al was het alleen 1 om de stelling bewezen te zien, dat smaken nog altijd verschillen! werkzaam vrouivenleven uit voorbije tijd ,Voor het werk dat mevrouw Groen van Prinsterer verzet heeft, iemand tegenwoordig minstens twee secretaressen nodig hebben. Plus een dictaphoon." Het is meer dan waardering en bewdndering, die doorklinken uit deze woorden van de Haagse historica mejuffrouw dr. G. T. van Ysselsteyn het is ontzag. Ontzag voor de hele persoon en het wezen van Betsy Groen van Prinsterer-van der Hoop, die hon derdvijftig jaar geleden, op 6 februari 1807, geboren werd. De Waalse Her vormde gemeente in Den Haag heeft het initiatief genomen, om a.s. woens dag in de Waalse kerk, Noordeinde 25, 's avonds om acht uur een bijeen komst te beleggen, waar dr. Van Ysselsteyn een nleiding zal houden. In de aankondiging tot deze bijeen komst staat het zó: wat deze be langwekkende figuur in het leven ar man en daardoor voor het leven ter volksgemeenschap heeft betekend, slechts in kleine kring bekend Dr. Van Ysselsteyn, die een levensbe schrijving van mevrouw Groen voorbe reidt, zegt, wanneer wij haar daar vragen, ronduit dat naar haar mening ouw Groen een invloed op de po litiek heeft gehad als geen enkele dere vrouw. GEGEVENS Anderhalf jaar reeds is mejuffrouw Van Ysselsteyn bezig gegevens te ver zamelen over mevrouw Groen, en lang- maar zeker heeft zij zich een beeld kunnen vormen van deze vrouw, door het lezen van de vele, vele brie die zij schreef of die haar geschre- werden, en die gelukkig voor het nageslacht bewaard bleven. ,,De histo rie bedrijven om de historie", noemt me juffrouw Van Ysselsteyn dit minutieuze werk. Waarbij het haar vergund is in zage te nemen van bijzondere particu liere archieven. Hoe was de invloed van Betsy Groen op haar man? „Zij heeft zijn hele werk begeleid, van dag tot dag", zegt dr. Van Ysselsteyn, om er droog weg als ter verduidelijking bij te voe gen: „Groen had namelijk veel last van schrijfkramp. Van al het werk wat van hem bewaard Is gebleven, zijn er stapels die door haar zijn ge schreven." TWINTIG BRIEVEN met haar man samen en had in de philantropie van die dagen een uiterst werkzaam aandeel. Al heel jong, 23 jaar, toen ze nog maar pas getrouwd was, richtte zij in Den Haag samen met Caroline de Clercq-Boissevain een naai school op, en verbond daaraan later Frans voorbeeld een kleuterschool, 'as een der regentessen van het Waalse weeshuis en de grote verdien sten van deze vrouw, die zelf kinder loos bleef, is wel dat zij zich wijdde de kinderen van anderen. TWEE HUIZEN Alleen wie geestelijk en maatschappe lijk achter deze periode staat, kan zich inzicht vormen van de betekenis Betsy Groen. Zij is niet te verge lijken met een vrouw uit onze dagen, ou er ook niet in passen." ERNSTIGE LES De Groens waren rijk, zij bezaten twee huizen en geldzorgen waren hun vreemd. Betsy Groen is een typische vertegenwoordigster van haar genera tie; zij past precies in het beeld van tijd die onherroepelijk voorbij is. i volkomen uitgestorven ras", zegt dr. Van Ysselsteyn. „Maria van Rei gersberg staat bij wijze van spreken dichter bij ons dan mevrouw Groen. Tweeënzeventig jaar is deze merk waardige vrouw geworden, die kon voor haar dood in 1879 haar vriendin mevrouw Boreel over haar ziekte berichtte en schreef: „...ik heb altijd gedacht dat ik nog een ern stige les moest leren voor het eind examen Haar fiere geest is het, die haar aan deze zelfde toegewijde vriendin deed schrijven: „Mijn zin spreuk is altijd geweest: beter ver slijten dan verroesten" daarmee aanduidend dat zij tóch slechts node iets van haar werkzaam leven moest laten rusten. De vorige maal hebben we de heer des huizes in pyjama gestoken, nu zijn we zelf aan de beurt. Deze nachtjapon kunnen we maken van lingerie zijde of katoen, of, wanneer we er voor de winter nog plezier van willen hebben, van flanel. U heeft voor dit patroon ongeveer 4.75 m nodig. De taille wordt hoog opgeknipt en middenvoor sluit de japon met knoopjes. De lange mouw wordt gesloten met een strak manchetje. Een ruche langs kraag en manchetjes staat erg aardig! Patroon no. 235 is verkrijgbaar in de maten 44, 46 en 48. Maat 42 kan apart besteld worden. U kunt de patronen bij onze bureaus verkrijgen a f 0.40 per stuk. Ook kunnen ze per post toege zonden worden. Plakt u dan aan de voorkant van de briefkaart, waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel f 0.50 aan post zegels. Na 9 februari worden geen bestellingen meer aangenomen. Daarbij komt haar uitgebreide cor respondentie. Mevrouw Groen ontving vaak twintig brieven per dag. Het waren meestal uitgebreide epistels, waarbij de kortste van mevrouw Bos- boom-Toussaint acht kantjes telden en de langste van doze zelfde .schrijfster Zij correspondeerde uitvoerig met ds Heldring en heeft vrijwel tot het laatst toe haar briefwisseling met me vrouw „Mietje" Boreel voortgezet. ,En dan is het zo merkwaardig te zien," zegt dr. van Ysselsteyn, „dat haar handschrift niet verandert. Door de jaren heen blijft het dat lopende, energieke schrift, vanaf het moment dat zij als pasgetrouwde vrouw een brief schreef töt aan het laatst toe. Wel er een verschil in handschrift te c stateren als zij overgaat van het ge bruik van een verén pen op een stalen. Zij bestelt dan in Amsterdam een zekér soort pennen die plezierig schrijven." SAMEN MET HAAR MAN Mevrouw Groen heeft in haar 1 zoals gezegd, oneindig gecorrespondeerd en daarbij zeer veel gelezen, zij werkte Moeders in cle Bijbel teder maar sterk boek ,De Bijbel, dit wondere Boek, laat ons de moederfiguren zien, en het Is r dan opmerkelijk, hoe menigmaal in het heilig Boek het moederpor tret getekend wordt," zo heeft de in fe bruari van het vorig jaar overleden ds. H. Veldkamp geschreven ln zijn „Ten geleide" van het boek „Moeders in de Bijbel", uitg. T. Wever te Franeker. Voortdurend laat de Bijbel ons zien, hoe groot de invloed is geweest van de moeders op haar kinderen en haar he le gezin. Ds. Veldkamp heeft in aantal korte schetsen, zevenentwintig in getal, Bijbelse moederfiguren gete kend en haar leven en werken getoetst aan de omstandigheden van vandaag. De moeilijkheden en de zorgen, die de Bijbelse moeders in lang vervlogen tij den hadden, zijn nog steeds onze zór gen, zij het .in andere vorm. Wij kennen deze figuren uit de Bijbel, wij weten wat zij deden en zeiden maar de wijze waarop de schrijver het ons voor ogen stelt, doet een heel nieuw licht op de feiten en de omstandighe den schijnen. Ontroerend is bijvoor beeld het portret, dat ons van Hanna geschilderd wordt, de moeder var muel, of van Maria, de moeder Maikus. Zelfs een overbekend verhaal als dat van Rebekka krijgt in dit boek een heel andere en nieuwe glans. .Moeders in de Bijbel" is een teder maar sterk boek, dat zich in één ruk laat uitlezen, maar waarnaar de be zitter steeds weer zal grijpen. Niel dat het een soort naslagwerk is, omdat die korte, levensechte verhalen zich zo prettig laten lezen. We v derstellen dan ook, dat dit werkje wijlen ds. Veldkamp veel vriendinnen én vrienden zal krijgen. Prullebak „Thuis heb ik zo'n snort prullebak," zei de redacteur, die deze foto op ons burcuu had zien liggen. „Maar die bak is misschien ietsje hoger." En een ietsje goedkoper, veronderstellen u<ij, dan deze hoed van het huis l eneziani in Milaan. Zwarte zij met witte stippen met een bijpassend sjaaltje: hel klinkt nogal eenvoudig, maar de prijs zal on- getw'jfeld pittig zijn.' De naam van hel hoedje luidt „voorwoord" en is misschien grapje de Ier nieuwe mode-ontwerpen voor de dag komen dan de Fransen. Illlllllllllllllllllllllllllll Dit is bet voordcel van peulvruchten: ze zijn een betrekkelijk goedkope eiwit bron cn bevatten ijzerzouten en B-vi- tamincs. In gezinnen, waar uitsluitend wit-brood gegeten wordt, kunnen peul vruchten voor aanvulling zorgen. Maar vitamine c moet u in gedroogde peul vruchten niet willen aantreffen. In een peulvruchtenmaal moeten dus groenten verwerkt worden! Iet restjes kunt u van alles doen, soep maken en haché bijvoorbeeld. Voor dat laatste heeft u nodig: 250 gr. heel- blijvende bruine bonen, zout, 2 laurier bladeren, kruidnagel, 2 uien, boter, margarine of vet, 50 gr. (5 eetlepels) bloem, azijn, suiker (aroma of bouil lonblokjes). De bonen een nacht weken en gaar ko ken in het weekwater met laurierblad, kruidnagel en zout. De uien schoonma ken. klein snijden en in boter, mar garine of vet lichtbruin bakken. De bloem toevoegen en onder steeds roe ren lichtbruin bakken. Ongeveer een halve liter bonenkooknat geleidelijk er bij schenken, en. wanneer de saus dik genoeg is. de bonen erdoor meneen. Azijn en suiker (en aroma of bouillon blokjes) naar smaak toevoegen en het geheel nog ongeveer tien minuten ver- Heeft u een restje bruine bonen over, maak er dan eens soep van. Bij dat restje heeft u nog nodig 1 liter bo- nennat met water verdund, een ui, een eetlepel boter of margarine, naar ver kiezing wat tomatenpuree, zout, aro ma of Engelse saus. De ui schoonma ken, snipperen en fuiten in de boter of margarine Naar verkiezing een le pel tomatenpuree meefruiten. De bo nen met een vork fijndrukken. bij de uien voegen en geleidelijk onder roe ren het bonènnat on water erbij schen ken. De soep aan de kook brengen, een kwartier laten doorkoken en door een zeef wrijven. Zo nodig bijbinden met aangemengd aardappelmeel of bloem, op smaak" afmaken met zout en aro ma of Engelse saus. een echt zorgenkindje Prijsvraag Het is een prijsvraag geworden en met deze prijsvraag wilde men meteen bewijzen, dat de kunstzinnige elemen ten in onze samenleving niet aleen in het buitenland schuilen: Tien prijzen werden uitgekeerd aan jonge Neder landse ontwerpers, en Corrie de Boer, leerlinge van de Amsterdamse kunst nijverheidschool, kreeg met haar in zending „Tango" de eerste prijs. Het is een grilig motief van zwart en wit met rode vlekken op een grijs fond. Corrie heeft daarmee de prijs van f 300.— in de wacht gesleept. Maar het laatste woord is Ln dit ge val niet aan de jury. Wat de heren Chr. de Moor, esthetische adviseur van de Lekker.... vismeel Vismeel is heel gezond, zeggen men sen die het weten kunnen, alleen smaakt het wat „sterk". Maar daar is ook wat op gevonden. In Illinois in de V.S. staat een fabriek, waar vismeel gedroogd, vet vrij en reukloos gemaakt wordt. Het beste bewijs is deze week geleverd, toen de gasten aan de lunch op het Kapi- tool champignonsoep kregen, broodjes en „kip a la king". In al deze gerech ten was vismeel verwerkt en niemand heeft er iets van geproefd. Ezra Levin, de president van de Viobin Corporation, die dit meel heeft geproduceerd, heeft gezegd, dat het naar zijn mening met dit vismeel het ondervoedinsprobleem in de wereld kan worden opgelost vyORDT de stem der his torie nog wel gehoord in onze gezinnenBeseffen wij, dat wij bij onze ver antwoordelijke taak van opvoeders deze stem niet straffeloos kunnen laten zwijgen? Ik weet het wel: de moderne jeugd interes seert zich over 't algemeen bitter weinig voor het verleden. Ze hebben geen geduld meer om te luiste ren naar de lessen der geschiedenis. Ze jagen maar voort, beleven het heden nauwelijks bewust, hebben veel meer oog voor de toekomst. Ze worden mee gesleurd in het bezeten tempo onzer dagen. Hoe bitter weinig jongeren grij pen er bijvoorbeeld naar een historische roman. Natuurlijk bedoel ik hier niet. dat ieder kind zich moet interesseren vnor wat er met Floris de Vijfde of Dirk de Tweede gebeurde. Velen van ons ouderen liet en laat dit betrekkelijk óók koud. Maar het gaat om Gods grote daden in het verleden. Wij, vaders en moeders moeten psalm 78 wijsheid nog weer eens gaan lezen: schitteren. „Hetgeen wij gehoord heb ben en weten, en onze vade ren ons hebben verteld, dat willen wij voor hun kinderen hebben zullen niet verhelen; wij willen ver tellen aan het volgende ge slacht de roemrijke daden des Heren, Zijn kracht en de wonderen die Hij gewrocht heeft opdat het volgende geslacht die zou kennen, de worden, dat zij zouden op staan om ze te vertellen aan hun kinderen: opdat die hun vertrouwen op God zouden stellen, en vergeten, bewaren". Kijk, dat staat nog altijd in de bijbel. Vertellen wij onze kinderen Gods wonderen uit het verleden? Die wonderen, die er waren in ons persoon lijk leven of in dat van onze ouders, in de heilige geschie denis van kerk en zending" jongens ik in onze jeugd geen weet van hadden. Ze zijn uit twee wereldoorlogen voortgeko men en wéten dat ze op weg de derde. Ze heb- meisjes de ge- Het laten doorklinken van schiedënis van hun kerk kén- de stem der historie klemt te zij zullen begrijpen, meer, nu wij leven in een >m ze juist bij die kerk tijd waarin wat gisteren ge- Gods werken niet horen? beurde, vandaag alweer ,,ou- aaar Zijn geboden Veler vervlakking spruit we koek" is. Daarom is het ben zeker nog wel eerbied hieruit voort dat de band met wèl nodig vaders en moeders, ontzag voor ouderen, het verleden praktisch is de opvoeding, die wij doorgesneden. En we moeten kinderen geven, nog e onze kinderen met hun neu- toetsen aan psalm 78. zen bovenop Gods grote da- Taak voor de catechisatie, de len. het verleden drukken, opdat zij in dit moeilijk en verwarrend heden hun ver- op God zullen stel- school, de vereniging? Laten veelste maal onze eigen antwoordelijkheid op schouders van anderen schuiven, 't Is in de allereer ste plaats taak der ouders en dan met name van de moe ders, die het meeste thuis Wij hebben eens de ver plichting op ons genomen, on ze kinderen breder te onder wijzen. Geven wij dit „bre de" onderwijs? Zeer velen doen dit niet. Om de eenvoudige reden dat zij zélf de historie van hun kerk en de „loffelijke da den des Heren" niet kennen. Omdat zij nóóit van eigen leven, noch hunner ouders, de God hebben Ook. nee. schien juist in tijden vai genspoed, Laten we dit dan alstublieft de zo- niet prekerig en betogend w er- doen. Maar heel eenvoudig, ten eerste stel ik hen de zoals we hun een mooi ver- tijd in 't gelijk en te af- haal vertellen. Het zijn toch de heeft dat, wat u er- ook mooie, echt gebeurde deloosheid aanziet en verhalen. En laten wij het onopzettelijk doen, zodra er niet blindelings. Alléén als een oudere zich dit waardig maakt. En hierin zijn ze eer- lijker dan wij, vroeger. De MARGARITHA. moderne jeugd kijkt dwars door alle vrome schijn-ophou- <u u uc i„»- c*en heen. Niets ergert hen zó hef deloosheid als onwaarachtigheid. Ik wil allerminst zeggen, dat het al- M. O. te Den Haag vraagt mij waarom ik altijd de jon geren in hun liefdeloosheid en met hun beetje levenser- betogend varing in 't gelijk stel? Nu, les goud is wat er aan deze -set ai. jongeren blinkt. U kijkt teeen tvye®" de buitenkant aan en schrijft: lief dikwijls verklaarbare psychische oorzaken. Weet u, mej. M. O. eens aanleiding toe is. Die ik leef zelf iedere dag tussen gelegenheid om een terug- deze jonger J de gang greep op het verleden te werk van mijn ■h in Hnt doen js er méér dan wij den- 1 wondere ken Daarom vind ik het ook altijd zo mooi als op Oude jaarsavond tegen twaalf uur in onze huiskamers gelezen wordt: „Here, Gij zijt ons En wij. die dit wel gezien geweest een toevlucht „ik hou wel van jongemen- sen die ernstig zijn en na denken, maar niet van die zg. eerlijken, die meestal on beschaamd en brutaal zijn." Als u ze zou kénnen en de binnenkant gewaar zou wor den. zou het wel eens kun nen zijn, dat u onder die zg. brutalen méér ernstig naden ken aantrof, dan bij hen, bij wie het naar buiten komt. Natuurlijk zijn er onbe- schaamden en brutalen en i nixjii man hoor ik n jongemensen buiten zelfs velen, die alleen maar leven voor het geld en voor de „lol", maar de achtergron- gezin. En ik hou Ja heus, ik zou alle jongens i hebben te kinderen, die geboren zouden merendeel i beschuldigd 'nig hiervan gesproken heb ben. Vele ouders uiten klacht: hoe brengen wij i kinderen toch liefde eigen kerk bij? Maa fen we wel dat alleer s, die zo ontzag- i hen houdt. En zo'n jongen of dan_vaders stem op. Net als grote kinderen hebben inner- „En lijk zóveel te verwerken, ze da- komen met duizend proble men in aanraking, waar u en waarin ze nooit Liefde ge waar zijn geworden, zelfs niet bij hun ouders J)E SCINDAPSUS is een klimplant, die alleen maar voldoening geeft als men er veel zorg aan besteedt. Na tuurlijk heeft elke plant een goede verzorging nodig. Maar zoals er planten zijn, waarnaar men haast niet behoeft om te kijken, zo zijn er ook, die bij zondere zorg nodig hebben. En dat niet alleen maar zo nu en dan, neen, elke dag en dan ook nog elke dag verschillende keren. Zo'n plant is de Scin- dapsus. Wanneer men tegen zoveel werk opziet, moet mei geen Scindapsus in huis want dan wordt het een i king. Als men er vinden en wil nemen, dan zal men met veel genoegen en een beetje trots ook, naar deze vrij zeldzame en fraaie klimplant kunnen kijken. Zeldzaam is ze natuurlijk, om dat er niet veel mensen zijn, die zoveel tijd en aandacht aan de Scindapsus willen besteden. De plant is zeer fraai door haar uiterlijk. Ze heeft grote bladeren, die wel 35 bij 30 cm kunnen wor den. Deze bladeren vertonen aan de bovenkant een aantal goud kleurige vlekken en strepen. Dit zegt de officiële naam al: Scindapsus aureus. Aureus betekent goudkleurig. De bladeren zijn scheefgevormd, zoals bij de bladbegonia's het geval is. De Scindapsus houdt veel van warmte en kan dus in de warme huiskamer ge houden worden. Maardie warmte moet vochtig zijn. zoals dat in warme kassen het geval is. en zoals die voor komt op de Salomonseilanden, waar de plant vandaan komt. Daarom moet er veel met de nevelspuit gewerkt worden. Niet maar zo nu en dan, doch dagelijks, ja zelfs op vele tijdstippen van de dag. Men moet als het ware met de spuit in de hand lopen. Ook bij deze klimplant komt het veel voor, dat ze verkocht wordt in een veel te kleine pot. Zet ze dus bij het aan schaffen direkt in een geraniumpot, ge vuld met zeer voedzame potgrond, die voedzaam moet blijven, door om de twee weken kamerplantenmest te geven. Laat de plant dus vooral niet in een te kleine pot staan. Dit zal onherroepelijk tot mislukking leiden. Het beste is, dat ze wel een lichte plaats heeft, maar niet in de zon, in geen geval in de felle zon. Wilt u nog cyclamen zaaien Wij hebben voor de plantenliefheb sters. die daar belang in stellen, nog enkele handleidingen in voorraad over het zaaien van cyclamen. Schoonmaak-handsehoen In ons land zijn ze nog niet te krijgen, maar ze zullen ver moedelijk wel een behoorlijk afzetgebied veroveren als ze eenmaal ingevoerd zijn. Het zijn nl. handschoenen van perion- pluche, met een hoge pool. De handschoen werkt als een spons en houdt het water goed vast. Deze attributen zijn daarom speciaal geschikt voor het on derhoud van lakwerk, geëmail leerde kachels, glazen, enz. De handschoenen zijn gemakkelijk te onderhouden en verteren niet door de regelmatige aanraking met vocht. Ze hebben dus nog een lange levensduur ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15