bieclt herten een onderdak ZONDAGS BLAD dat achttien maanden duurt Een bloemetje op VALENTIJNDAG %'f t. P* Drie maal een glimlach BRIEVEN AAN DE ilieuiup Cciïisrljc Courant ZATERDAG 2 FEBRUARI 1957 Geleerden uit de hele u/ereld maken zich gereed voor Ook deze week weer tal van verzoeken in de rubriek, die zo langzamerhand werkelijk een ,.Helpt-Elkander-Hoek" gaat wor den. De ruimte is beperkt dus we beginnen maar direct: MUZIEK Tenslotte twee vragen over mu ziek. De lieer A. de. Keyser, Ka- tendr. Lagcdijk 304b, Rotterdam- Zuid weet, dat er een koorwerk bestaat voor mannenkoor, waarvan de titel misschien luidt: „Zijn laat ste kerkgang". De componist is hém niet bekend, evenmin of het nog in de handel is. Het enige dat de lieer De Keyser weet is, dat psalm 42 domineerde door liet ge hele lied. - De heer H. den Hertog, Ringdijk 148, Ridderkerk, ing de „Al i IS'IET MOGELIJK Mevrouw P. Visser, Zuidelijke Dwarsweg 6. Waddinxveen, heeft van zeer vele zjjdcn het boek „Moederloos" aangeboden gekre- zicken- opgei daar kan (hoe harte beterschap. elkaar willen helpen. Hartelyk dank hiervoor. KV DIALECT Mevr! J. v. Tilburg-Timnn man. Moosterschuur 1. Rijnsbui zou heel graag het gedicht in di lcrt bezitten, dat begint mei lemientje, oarig kiciidje". helpt? TWEE ROKKEN Mevr. M. Balkenende, polder 45, Sluis (Z.V1.) zc jaren naur twee boeken vi .Wil- vrouw Scvensma-Ther leid „Daden, die ken en" en ..De nogelyk ook NCRV-om- MET Z X ACUTE* Mevrouw Weemhoff heeft ze vele afschriften van „Met z Achten" mogen ontvangen, i veel, dat ze niet ieder persoi lyk kan bedanken. Dat doet dan hierbij. Graag zouden i 41, Sliedrecht, zou in lipt bezit gesteld willen worden van het gedicht of de. voordracht „Jezus in de herberg". »R. GUNNING „Christus Triumfator" door Dr. Gunning zou mejuffrouw J. Qnak, 's-Herenstraat 19, Maasland, graag willen kopen van een onzer lezers. KINDER KRUISTOCHT De heer W. J. v. d. Graaf. Aal markt 5, Leiden, vroeg twee ge- Wetenschapsmensen uit de gehele wereld zijn zich thans aan het voor bereiden voor een groots opgezet onderzoekprogramma. Zij maken zich gereed voor een veldslag. Een veldslag tegen de natuur. Over de gehele we reld hebben geofysici zich verenigd om in gemeenschappelijke inspanning aan de zich nog in een sluier van ge heimzinnigheden hullende aarde en haar dampkring mysteries te ontwor stelen. Nog enkele maanden en men gaat daarmee starten, om precies te Dit verkeer wordt mogelijk gemaakt door de ionosfeer (luchtlaag tussen 30 en 300 ki lometer). die' elektrisch gela den deeltjes bevat, welke de radiogolven weerkaatsen.) Dat zijn zo al een paar ondenver- niet het fijne weet en waar naar men een intensief onder zoek zal instellen. Men doet dat onder meer door radiopei lingen van de ionosferische la gen en door driftmeting. Op verschillende plaatsen verricht men deze metingen al en men heeft er onverwacht grote snel heden gevonden. De naam geofysischjaar drukt uit, dat de onderzoekin gen zich uitstrekken over het gehele aardoppervlak. In totaal zullen duizend stations en vijf tigduizend geleerden uit veertig landen in die achttien maan den een hoeveelheid onderzoe kingswerk comprimeren, waar voor normaal vele jaren nodig zouden zijn. Omdat het niet mogelijk is overal een voldoen de dichtheid van gcofysisèhe stations te stichten, heeft men deze posten geconcentreerd in een aantal geselecteerde gebie den: de poollichtgordcls. de equatoriale zone en de streken langs de meridianen van 10 en 140 graden oost en 70 tot 80 graden west. De organisatie hiervan is in handen van de International Council of Scienti fic Unions, het overkoepelend orgaan van alle internationale Enkele dagen per maand (de ..regular world days") is voor deze gebiéden een gedetailleerd waarnemingsprogram samenge steld. Bovendien zullen dagen met sterke activiteit van de zon, waar op men aardmagnetische en iono sferische onrust en poollicht kan verwachten, als „special world days", van te voren worden aan gekondigd. Dit gebeurt door de waarschuwingsdienst in Fort Bel- voir (U.S.A.). De Amerikanen verwachten dat het met deze voor zorg niet vaker dan twee of drie maal zal gebeuren, dat tijdens het geofysisch jaar een belangrijke storing onaangekondigd optreedt. zijn op 1 juli. Dan begint het zoge naamde geofysisch jaar, een jaar dat merkwaardigerwijze achttien maanden zal duren en zich uitstrekt tot en met december 1958. Men heeft daarvoor dit tijdvak uitgeko zen, omdat men in die periode een maxi mum aan zonnevlekken verwacht. En dat is algemeen bekend de zon beïn vloedt alle gebeuren op natuurkundig ge bied. De zon stool bijvoorbeeld deeltjes uit die o.m. het poollicht of het noorderlicht veroorzaken én de storingen in het radio verkeer op lange afstand. bracht, door schepen zullen worden gevolgd. Dan heeft men het geheimzinnige Zuid poolgebied. Is dit werkelijk een continent? En verder: ge durende de laatste decennia vertonen de gletschers een op vallende achteruitgang. Tijdens:, het geofysisch jaar zal men de toestand zo volledig mo gelijk vastleggen om in de toekomst te controleren of het klimaat op aarde in zijn geheel of plaatselijk veran dert. Reeds zijn verschillende expedities naar de koude stre ken vertrokken en Rusland, de Verenigde Staten en En geland hebben daar al hun stations ingericht. Ook Frank rijk, België, Argentinië, Chili en Japan zullen aan dit on derzoek hun medewerking verlenen. De seismologie zal zich bezig houden met de vorm van de aarde. Daarvoor zullen zwaartekrachtmetingen worden gedaan. DOELSTELLING te schaal vuurpijlen gaat lance ren. Tijdens het geofysisch jaar zullen zestig Aerobees (voor we tenschappelijk onderzoek ontwor pen V2-achtige raketten) de lucht in gaan, zowel in Nieuw Mexico als in de onherbergzame oorden van Noord-Canada. Verder zullen niet minder dan honderd rockoons kleine vuurpijlen met twee se conden brandtijd uit een ballon afgevuurd het luchtruim kiezen. Men wil dit doen bij Groenland, in het hogedrukgebied van de Ber muda-eilanden, bij Californië en ook op het zuidelijk halfrond. De Amerikanen maken veel reclame voor deze rockoon, die slechts S 1800 kost (een Viking vergt een bedrag van 400.000!), De prijs van de Aerobee bedraagt 2500. Amerika is echter niet het eni ge land, dat vuurpijlen op zijn boog heeft, de Fransen hebben aangekondigd, dat zij twaalf lich te projectielen (merk Véronique) in de Sahara zullen lanceren, ter wijl ook Engeland (in Australië) en Japan dergelijke plannen heb- Uniek reservaat op de Hindekamp^J Op hel grondgebied van de ge meente Ede lopen 150 herten vrij rond, schade aanrichtend aan aan plant en gewas. Voor deze herten, heeft Ede zijn reservaat ingericht. De algemene doelstelling is echter het onderzoek van boventroposfeer en de lagerq stratosfeer (dat deel van de dampkring op een hoogte van tien kilometer). Men zal daar door middel van radio sondes (meetinstrumenten aan ballonnen, die de resultaten van zeer grote hoogten met behulp Vói. radio naar beneden zenden) de luchtcirculatie nagaan, de verde ling van de neerslag en de ver deling van de zonne-energie over de verschillende stralingen. Voor windwaarnemingen gaat men ge bruik maken van ballonnen, die met radar tot grote hoogten wor den gevolgd. Op deze manier hoopt men een vollediger inzicht te krijgen in de luchtcirculatie, nog vragen genoeg. Men zou bij. die de "ercld »°S vaak voor ver- voorbeeld wel eens willen weten, rassingen plaatst. Men hoeft g"lehedie"at!n ^mt.^Du'hoop' te d™k™ de «vaar- men te kunnen nagaan door mid- lijke straalstromen. Wat wil men verder te weten del van radioactieve isotopen, die komen? Nu, de geleerden hebben nadat zij in het water zijn ge- Amerika is het land, dat op gro- ran een speciaal daarvoor gecon strueerde lanceertoren het lucht ruim in. Een voorproefje voor het geofysisch jaar. Dan zullen cr zes tig van deze gevaarten voor weten schappelijk onderzoek worden op- i 208 kiloi VRAGEN GENOEG WAAR0EV0L Van deze raketten verwacht men waardevolle gegevens: over de temperatuur, de luchtdruk en winden tot op grote hoogte en wel licht dragen zij ook hun steentje bij in het onderzoek van het poollicht en de kosmische stra ling (een sterke straling, die de atmosfeer binnendringt). Over ra ketten gesproken. In Amerika staat ook nog het gigantische Van- guard-plan (kunstmaan) op sta pel. Maar daarover de volgende keer. En wat gaat Nederland nu doen? Nee. er zullen geen vuurpij len worden opgelaten en geen gletschers worden gemeten, maar toch zal ons land meedoen. Behal ve, dat de geofysische instituten en laboratoria de programma's trachten uit te voeren, zijn er ook plannen voor activiteit buiten de grenzen. Reeds heeft men geo fysische stations opgericht in Pa ramaribo en Hollandia, welke bei de plaatsen in de equatoriale zone liggen. De landsregeringen van Suriname en Nieuw Guinea heb ben zich met de plannen, die in samenwerking met P.T.T. en K.N.M.I. tot stand zijn gekomen, verenigd. In beide landen zullen onderzoekingen worden geopend van het aardmagnetisme, van de ionosfeer en van de radiostraling, die de zon uitzendt. De Nederland se P.T.T. stelt de zenders voor het peilen van de ionosfeer en de radiotelescopen ter beschikking en zorgt bovendien voor opstelling van de kostbare toestellen. Naast wetenschappelijke heeft de P.T.T. hier ook zakelijke belangen bij het ionosfeeronderzoek. Omdat het ra dioverkeer tussen Nederland en Amerika via Paramaribo loopt, is de kennis van de ionosfeer daar van praktische betekenis. Evenals overigens de andere gegevens, die men in het geofysisch jaar hoopt te verkrijgen. En dat zijn er naar men hoopt vele. Achter elkaar lopen we op het smalle paadje, daar waar het bos aan de heide grenst. Voor ons de gemeente-opzichter J. Versteeg, achter ons zijn zwijgzame zoon. De takken van de sparren rechts van ons slaan ons ritselend tegen de benen, en dat is het enige geluid in dit stille, rustgevende landschap van de Hindenkamp, tussen het Planken Wan- buis en de schiethei, Veluwe, gemeente Ede. Maar dan breekt rechts van ons, in de schemer van het sparrenbos, een tak en een voorbuurman staat als een blok. „Rood-wild" zegt hij fluisterend, en dat is in lekentaal: een hert. Het gekraak herhaalt zich niet, we speuren vergeefs in het duister van takken en stammetjes. We lopen verder, maar tien minuten later staan we weer, verstard in onze ganzenmars want een hert is hier geen uitzondering, in het omheinde stukje van 60 hectare bos en hei lopen vijftien herten. En die omrastering, d trots van de heer Verstee- het „reservaat" Ede, Z' E is maai een eenvoudige mijnwerkersvrouw en ze 1 woont ergens in een vergeten dorpje diep in Lim burg. Maar elke nacht, als een groep ondergrondse werkers voor haar huis staat te wachten op de bus die hen naar de mijn zal brengen, komt zij naar buiten en schenkt de mannen een kop warme koffie. Kunt u zich indenken, wat zo'n trouw volgehouden liefdedaad voor deze mannen betekent? Ze vraagt er geen betaling en geen eer voorze dóet het eenvoudig doet, verdient toch wel alle lor. Misschien weet ge, dat zij er in 1952 mee is begonnen? Dat gebeurde op heel ongedwongen wijze. Er was bestuursvergade ring en een van de leden keek voor het begin nog even de krant door. .Wat een narigheden alle maal." zei hij, „kijk toch eens even aan. We hebben wel eens een beetje vrolijkheid nodig als ook tegenwicht. Wat kunnen we dan verdiend, zo'n voor j aars- hulde vóórhaar alleen? Op diezelfde dag prijkte •en bloemstuk in een v dassen van een Haagse jon- Op dat moment dacht iemand ;cns-HBS. In het afgelopen jaar aan de Valentijndag, die in Ame- vas er in Alkmaar iets naars rjka al heel lang wordt gevierd, •ebcuid: onnadenkende jongens maa.r ook in Engeland en Schot- ladden een donderbus laten ont- jand en andere landen, ploffen achter een blindegeleide- Hoe komt men aan Valentijn- hond. Het dier schrok zo, dat dag? Wel. de legende wil, dat in het zijn waardevolle taak niet -,et jaar 700 voor Chr. de mon- meer kon uitvoeren. Die Haagse nik Valentijn een kloostertuin jongens hebben toen met elkaar verzorgde. Iedereen, die de tuin die misslag goedgemaakt: zij kwam bekijken, schonk hij een hebben de Alkmaarse blinde bloem en die bloemen brachten een nieuwe hond gegeven. geluk. Een beminnelijke legende, die In Indonesië werd mevrouw men iater als grondslag aannam Bouman op die dag met bl9e" om de naamdag van Valentijn men uit Nederland gehuldijd met een bloemengroet te vieren, voor haar moedig vasthouden in In Amerika is de Valentijnvie- het proces tegen haar 'andge- :jng zeer algemeen: bij wijze van gelukwens zendt men elkaar- >roegi U1 In ons land heeft De Ned. Bloemisterij het weer iets an ders opgevat: zij zendt bloemen aan ten hoogste honderd perso nen. die in het afgelopen jaar daden van naastenliefde hebben gedaan. Wie zijn die mensen en hoe krijgt de vereniging hun namen? Wel, wanneer ge regelmatig uw krant leest, weet ge, dat in het prille begin van het jaar de ge legenheid tot voordragen van „gegadigden" open is. Dan klimmen heel wat mensen in de pen en de voordrachten komen binnen uit alle lagen der bevolking. Van burgemeesters, dokters, van een vrouwtje dat liefderijk is verpleegd, van ver enigingen en tal van particulie- We noemden u al enkele per sonen, maar ook mensen die iemand het leven hebben gered, die zich op sociaal terrein bij zonder verdienstelijk maakten of om andere redenen de naas tenliefde in praktijk brachten, worden voorgedragen. Het gaat er niet om, promi nente figuren te huldigen (al kunnen die ook in aanmerking komen) maar juist degenen, die zo maar in stilte tewerk gingen, Willen de Nederlanders door het zenden van een bloemetje onder elkaar de Valentijngedachte mee bevorderen, dan vinden wij het best en gunnen wij de bloemen handel een extraatje, maar Va lentijndag zou, zijn waarde van „naastenliefde eren" verliezen, als het eigenlijk een midden standsactie werd. Gauw zei men er bij: „Niet, dat we iets willen zeggen ten nadele van de Moe derdag, die wij ook graag in ere houden, maar wij bedoelen niet te bevorderen, dat men de ver plichting krijgt op 14 februari rechts en links aan iedereen bloemen te sturen." Intussen zullen ook tien emi granten in de vreemde dit jaar een bloemengroet namens de ge- nele Nederlandse bevolking kun nen ontvangen en daarmee be antwoordt ook deze vereniging aan de algemene wens, de band -ussen emigranten en het moe derland stevig te houden. Zo wil men Valentijndag in het 3lgemeen zien als een dag van vriendschap en waardering van net goede, vooral van de naas tenliefde. dat besloot een aantal her ten van de ondergang te redden. Want de herten op de Veluwe zijn de land bouwers tot grote last. Op een stuk Veluwe. dat naar schatting van kenners een vijftig a zestig hérten zou mogen bevatten, lopen er wel 150, en hun vraat zucht is zo groot, dat vele boeren ertoe overgaan, hun landbouwgronden hoog te omrasteren. Het hielp niet, en de afdeling Jacht van 'het ministerie van Land bouw besloot, aan enkele jagers afschotvergunningen te gaan uitdelen, om de hertenstand rond Planken Wambuis terug te brengen. Gemeente-ambtenaar Versteeg, belast met het bosbeheer in Ede, had echter een betere oplossing. We zetten een hek om de Hinden- kamp en lokken daar zoveel mo gelijk herten in. Daar kunnen ze geen schade aanrichten, en daar kunnen we ze observeren en voe deren. Het plan werd goedgekeurd en de omheining van tienduizend gulden aan hout en gaas werd ge sloten op het moment, dat er zich vijftien herten in bevonden. En deze gevangenen in De Hinden- kamp hebben niet alleen Ede aan de basis voor zijn rescrvaatbevol- king geholpen, zij hebben ook heel wat pennen in beweging gebracht. Hel veluwse hert, ondertverp van zorgen voor landbouwers en bos- beheerders, krijgt een toekomst in het reservaat op de Hindenkamp. SCHANDE. noten en in Arnhem blocmcnverrassing v Legerstee, die zich r de heei beijverde oonte bloemenkaarten, het liefst in het sportbeoefenen met zgn me^ uittrékbare rozen e.d. „straatjeugd jn Engeland kan men met een n „v cnnirpn nno mper bloem- bloemenhulde op Valentijndag «g jïïmss! g!ng. De Nederlandse rij, want het was Valentijn- een mejsje Qp 14 fcbruarj da8- bloemen schenkt, onder de leu- Valentijndag-vieren wordt wel ze „Let me be a Valentyn" het eens wat geringschattend „weer gehele jaar haur „ridder" wil zo n uit Amerika geïmporteerde zijn Een jury beoordeelt de voor drachten en, kon men in de eer ste jaren geen honderd personen met bijzondere verdiensten bij el kaar krijgen, die jaar schiet men heus over de honderd heen! Voor het eerst hebben nu ook emigranten kunnen delen in het voordragen. Zij zijn in de ge legenheid gesteld, door mede werking van een emigrantentijd schrift en emigratieautoriteiten, personen in het vaderland die hen bij hun vertrek hebben ge holpen nog eens in herinnering te brengen. En wij mogen al verklappen, dat er dit jaar op Valentijndag een bloemstuk zal worden aange boden aan iemand, die zich bij zonder heeft beijverd om adspi- rant-emigranten tot het leren van de Engelse taal te brengen. Vele emigranten noemden die naam en schreven: „Nu we hier zijn. beseffen we pas. hoe nodig het geweest is dat wij tevoren Engels leerden!" Neen. zegt het bestuur van de vereniging, we hebben niet de be- De herten in Veluwe's vrije natuur hebben het in het bijzonder 's winters niet gemakkelijk en opzichters van landgoederen en bossen hebben er dan ook een gewoonte van gemaakt, de herten Niet goed ingelichte natuurlief hebbers interpreteerden het Edese initiatief aldus: ze lokken mooie, fiere, vrije herten in een omraste ring en gaan ze daar afschieten en selecteren. Schande De vingers van beheerder Versteeg tintelden hij wilde er in die kranten en tijdschriften wel eens een antwoord op geven. Maar Edes burgemeester zei: niet doen, het sop is de kool niet waard. Versteeg begrijpt het, maar het is voor hem moeilijk te verduwen. De kwestie zit namelijk zo: in 1956 heeft het roodwild (herten -*8*5 dus), aan de landbouw 10.000 gul den schade aangericht. Klein wild kun je in de hand houden, rood wild niet, omdat de minister ieder jaar bepaalt, hoeveel herten er mogen worden afgeschoten, en door wie. Op dit stuk grond, om vattende Planken Wambuis, Bos sen van gemeente Ede, Buende- kamp, Roekelse Bossen en Valou- we. zouden 50 herten een „drage lijke schade" aanrichten de 130 a 150 .stuks, die er nu leven, ma ken hét te bont. Er verschenen af rasteringen, om landbouwperce- len, langs het Planken Wambuis en toen kwam bosbeheerder Versteeg met zijn plan. Hij sloot het hek om 15 herten, die nu een terrein met bos, heide en akkers van 600 bij 1000 meter voor zich zelf hebben. Aan de Roekelse kant zitten nog 20 herten in de vrije na tuur. maar die zullen moeten wor den afgeschoten. INSPRONGEN Daarom bezit het Edese reser vaat twee Insprongen, schuin naar de hoogte van het hek (meer dan twee meter!) oplopende zandberg- jes aan de buitenkant, een recht afgesneden beplanking aan de bin nenkant. Een hert, uit de Roekelse bossen verjaagd, kan nu tegen dat zandheuveltje oplopen, in het re servaat springen, ener niet meer uit. Kwade vrienden van dit initia tief spreken daarom over „ge meentelijke stroperij" en ver geten helemaal, dat de herten, die in het reservaat springen, daar vrede en voedsel, onderdak en fa milie vinden, terwijl in de Roekel se bossen de karabijnen knal- Ede heeft zijn reservaat inge richt met voederplaatsen, drinkvij- vertjes, voorraadschuurtjes en een paar akkers voor bieten en rogge, waar de herten zelf naar hartelust kunnen grazen en eten. En heeft Ede nu 600.000 vierkan te meter recreatie-gebied verloren doen gaan, zoals men schreef? Nonsens, zegt opzichter Versteeg, in de over een zandweg hobbelen de jeep. „Het is hier een uithoek en hier komt nooit iemand. Als ons reservaat eenmaal goed bezet is, dan komen ze hier maar op ex cursie, dat is veel beter. GEWEIEN De Veluwse vrije herten zijn niet op hun best. Door de voort- schreidende ontginning zijn ze automatisch teruggedrongen naar het schraalste stukje grond, waar geen landbouwer, geen veeboer en geen militair interesse voor heeft. Hun voedsel is dan ook karig en het gevolg is, dat hun geweien steeds kleiner zijn geworden. Nu er in de Hindenkamp vijftien her ten bijeen zijn, besluit Ede eens wat aan die voeding en die ge weien te doen. De herten krijgen sesamkoeken, ze krijgen haver en rogge en het gevolg zal zijn, dat de reservaat-bewoners stevi ger zullen worden en geweien zul len krijgen van meer dan tien küo. „Het moet een mooi stel wor den," zegt de heer Versteeg vast beraden, ..en dat wil zeggen, dat we ook selectie gaan toepassen. Na een jaar of acht moeten we gaan beslissen, of er soms herten in ons reservaat lopen, die voor de voortplanting en het ras min der geschikt zijn en die zullen we dan moeten schieten. Maar om nu te schrijven, dat ik speci aal naast de voer-akker een hok je in de bomen heb gebouwd om de herten daaruit laf neer te schie ten dat is gemeen. Ieder wild reservaat heeft deze zogenaamde wild-kansels, en die dienen in de eerste plaats voor observatie en controle. Als ik een hert moet af schieten, dan loop ik er met de ka rabijn op at daar heb ik geen wildkansel voor nodig. -Dat ze die kansels in het buitenland óók voor afschieten gébruiken, is eigenlijk heel normaal, maar iedere nor maal denkende begrijpt toch wel, dat ik nooit en nooit een hert op de voer-plaats ga schieten? Dat zou de andere alleen maar de stui pen op het lijf jagen en dat is ondanks al dat rare geschrijf toch heus niet de bedoeling We sluiten het toegangshek in de 3300 meter lange omrastering. De jeep hobbelt over een zandpad, en we kijken een laatste keer om. De Hindenkamp is voor ons geen ,,wlld-val" of „gemeentelijke stro perij" Ede heeft hiermee een nuttig initiatief genomen. Het Veluwse hert wordt behou den en weer op peil gebracht, en de landbouwschadc neemt weer normale, dragelijke proporties BRIEVENBUSSEN By het hoofdpostkantoor van Keulen «taan een blauwe en twee gele brievenbussen. Zy zyn bestemd voor locale, interlocale en luchtpost. Als dc bussen ge licht worden, komt er een post- mbtenaat aat alles zak. Das EEN KAT In Bridgetown in Engeland zag een kat kans terecht te. komen in de orgelkast van de Metbo- distenkerk. Het dier begon klaag- lyk te miauwen, zodra de orga nist ook maar één noot muziek maakte. De poes liet zich ech ter ook niet uit het instrument weglokken. Men heeft het orgel gedeeltelijk moeten demonteren, voordat de kat zich liet paaien. EEN FIETS Voor de politiepost in Senden by Minister in Duitsland vond de politie een fiets. Een onbe kende had aan die fiets een briefje gehangen van de volgende inhoud„Omdat ik beslist gauw naar huis moest en geen andere vervoersmogelykheid had, ge bruikte ik deze fiets van een ander. Voor de door hem uit- gestaunde angsten sluit ik hier- by 20 Mark inM,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13