Stormachtige hulde voor jonge Franse violist Voor de Haagse politierechter Echte belangstelling voor kind even nodig als voedsel Feestavond met toneelspel en gloedvolle toespraak Prijsstabilisatie in de huidige situatie onvermijdelijk Dubbele bungalows in Katwijks duingebied Bedrijfschapsprijzen 1956 zijn bekend gemaakt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 1 Ktl)...- - i*l 1957 Residentie-Orkest in Leiden Toen hij 15 jaar was (in 1948 begon opzienbarende carrière TTET ZESDE ABONNEMENTSCONCERT van het Residentie-Orkest dat J-A weer onder leiding stond van Willem van Otterloo, is een opmerkelijke gebeurtenis geworden. Dit was te danken zowel aan het optreden van een zeer groot violist, nl. Christian Ferras, als aan het feit, dat twee belangrijke doch weinig uitgevoerde werken op het programma stonden: Debussy's bal let Jeuaf' en Strawinsky's „Symphonie de psaumes". Bovendien was het orkest bijzonder goed op dreef, zodat tussen de dirigent en ensemble een hoge mate van eensgezindheid en dus van discipline mogelijk werd. Na het door de toeschouwers meegezon gen Wilhelmus ter ere van de verjaardag van de Kroonprinses werd door dirigent en orkest een voorbeeldige uitvoering ge geven van Debussy's helaas zo zelden ge speelde ballet „Jeux", een prachtige doch vrij moeilijk toegankelijke partituur uit 1912. De stijl vertoont reeds de abstracte arabeske-achtige geaardheid die Debussy's latere werken kenmerken; we denken aan de études en aan de „Sonates pour divers ins+ruments". Men moet natuurlijk wel bedenken, da' de componist bij de uitwerking van deze partituur gedacht heeft aan een bege leidende choreografische actie, die een tegenwicht zou vormen tégen de abstract heid der melodische lijnen. Niettemin is ook zonder visuele fixatie deze muziek zeer suggestief en rijk van inhoud. De uit voering verdiende alle lof; elke groep van het orkest droeg haar deel bij tot dit suc- Brahms' vioolconcert behoort niet alleen tot de standaardliteratuur voor dit instru ment, het is tevens een der gaafste sym fonische werken die de vorige eeuw heeft voortgebracht. Het is algemeen bekend, hoe dit werk oorspronkelijk zelfs de groot ste virtuozen voor grote problemen stelde: tegenwoordig behoort elk violist met podiumambities dit concert op zijn reper toire te hebben. De Franse violist Christian Ferras, wiens opzienbarende carrière in 1948 is begonnen, toen deze pas 15 jaar oud was, gaf van dit concert een ver tolking die niet slechts imposant monumentaal was. doch tevens ge tuigde van een ongewoon artistiek temperament en van een zeer per soonlijke, diep doorleefde visie. Tech nische moeilijkheden schenen vooi hem niet meer te bestaan. Bovendien wist hij te vermijden, dat de solo partij, in verband met een al te een zijdige gerichtheid op een sublieme, magistrale toon, een al te brede en nadrukkelijke opzet kreeg, hetgeen op den duur tot gemaniëreerdheid zou kunnen leiden. Opvallend was juist, dat de solist zc passages wist te ontdekken, vervuld een grote lyrische tederheid, waarin dank zij 'n schitterende streekbeheersing en gro te muzikale subtiliteit, 'n ontroerende nigheid tot uiting kwam. Naast de schitte ring en 't brio van de cadenzen trof ons vooral de uitzonderlijke wijze waarop Fer ras zelfs in zeer hoge ligging 'n uiterst ex pressief pianissimo kan produceren; vooral in het wonderschone middendeel was dit het geval. Geen wonder, dat na dezè schitterendi uitvoering, waarin trouwens ook Van Otterloo en het orkest een belangrijk deel hadden, een stormachtige hulde volgde. Christian Ferras zal stellig een der groot ste violisten van deze tijd zijn. Na de pauze wachtte ons een niet min der fraaie uitvoering van Strawinsky's be kende, doch weinig ten gehore gebrachte „Symphonie de psaumes" uit 1930. Hier aan werkten, behalve twee pianisten, ook een groep voor deze gelegenheid speciaal tezamen gebrachte koristen mee. Het is een merkwaardig werk, deze psalmensymfonie. De orkestpartij, met haar eenzijdige orkestratie, onderstreept vooral het ritmische aspect. De vocale partijen zijn sterk suggestief, doch tev< zeer objectief en compact. Verband tusi tekst en muzikale vormgeving is vs moeilijk te ontdekken, tenzij dan in ritmische declamatie die steeds corr blijft. Associaties met klassieke koorwer ken (Bach o.a.) ontbreken niet in deze neoclassicistische compositie, maar doen geen afbreuk aan de authentici van het werk. Veel hangt bij zulk een compositie van de geest waarin de uitvoering plaats vindt. Op deze avond was die sterk ge laden en daardoor van een grote evoca tieve kracht. Discipline van instrumen talisten en vocalisten verdient veel lof. Dank zij dit alles werd ook deze uit voering tot een groot succes, waarvoor wr Van Otterloo en de executanten veel dank verschuldigd zijn. Geestdriftig applaus bi wees, dat ook Leidse toehoorders een pro gramma van hoge waarde en tevens grote oorspronkelijkheid evengoed kunne:- waarderen als muziekminnaars in grotere steden. Wij sluiten ons bij deze alsemen geestdrift tenvolle aan. Dr. J. van der Veei Milde straf voor meineed I Zijn neef met een mes gestoken Overeenkomstig de eis veroordeelde de O""!" RU op 22 oktober zijn neel w Haagse politierechter een 22-jarige win- G' met een mes zou hebben gestoken keijuffrouw uit Leiden tot vier maanden! u" Ka" sstraf voorwaardelijk proeftijd en 20 boete of vier dagen Zij had als getuige in een .echtscheidings procedure meineed gepleegd. De verdach- was nog niet eerder veroordeeld. Koopman stal hekken Vier weken gevangenisstraf voorwaar delijk en 20 boete of vier dagen legde de Haagse politierechter op aan een 57- larige koopman uit Leiden. Deze had op 12 november 1956 twee ijzeren weidehek- ken gestolen ten nadele van de gemeente. De verdachte bekende. Hij zou toen geen erk hebben gehad. Oneerlijke werkster stal geld Op 3, 10 en 12 november j.l. had een 35-jarige dame uit Leiden als werkster bij haar werkgever telkens geld wegge nomen en hiervan had zij zich thans te verantwoorden bij de Haagse politierech ter. Er was reeds een hele reeks van pro cessen-verbaal en zevenmaal was ver dachte reeds veroordeeld, waarvan vijf maal wegens diefstal. De zaak werd aan gehouden voor het inwinnen van eer nieuw reclasseringsrapport. Melkverkooer werd beboet De officier van justitie bij de Haagsi economische politierechter vorderde f 81 boete of 32 dagen tegen een melkverko- per uit Katwijk. Deze had op 11 me j.l. ten verkoop in voorraad gehouden eer hoeveelheid consumDtiemelk. die niet vol doende houdbaar was. De verdachte had dit ook erkend. De officier van justitie vond dat het met de verdachte steeds meer bergafwaarts ging. In januari en juni vorig jaar was hij ook al veroor deeld en nu was het weer mis. Mr. J. L. Koning, die voor verdachte optrad, ver telde dat zijn cliënt de melk van een fa briek betrokken had en als de melk niet goed was dan zou het aan de fabriek moe ten liggen. De rechter was dit niet met hem eens, want het zou best kunnen zijn dat verdachte overgebleven melk vorige dagen niet bij de fabriek had in geleverd maar weer had meegenomen verkoop. Het vonnis luidde: 60 boete of 24 dagen. de Haagse politierechte! erschijnen. De verdachtehad de be- /uste avond een paar glaasjes bier ge bruikt en de neef was tussenbeide ge komen toen de oom ruzie dreigde te ma- ander. Later op de avonc had verdachte zijn neef bij diens schoon vader zitten opwachten. Hij keek wild knarsetandde. „Toen ik bloed voeldi heb ik hem buiten gevecht gesteld." zeidc de getuige. De verdachte betoogde dat r verhouding met zijn neef nu weer goed deze bevestigde dit. Overeenkomstig de eis werd de zeeman veroordeeld tol 25 boete of vijf dagen en drie weker voorwaardelijke gevangenisstraf met drie proeftijd. „Ik hou niet van rond vliegende messen bij vechtpartijen en il ind de feiten hoogst ernstig." zo ver klaarde de rechter. Uienprijs sterk gedaald Deze week is op de Nederlandse uien markt de prij6 sterk gedaald, op d< Zeeuwse uienveilingen zelfs tot 20 een per kg voor de voor uitvoer geschikti middelkwaliteit, tieti cent lager dan enige weken geleden, iets wat in geen n oorgekomen. Oegstgeest Over „De kleuter en zijn proble men" sprak gisteravond mevrouw Van der Vliet-de Vries, arts, óp uit nodiging van de commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in de zijzaal van de Willem de Zwij- gerkerk. De presidente, mevrouw Smits-Witvliet, verzocht de aanwe zigen ter ere van H.K.H. prinses Beatrix een couplet van het Wilhel mus te zingen. Mevr. Van der Vliet drukte er haar spijt over uit, dat er geen enkele vader was. De kleuter is voor vele ouders een pro bleem, zei zij. Voor een harmonische ont wikkelingsgang van de jonge mens is in de eerste plaats een goede kameraadschap tussen vader en moeder nodig, verder: waardering, veel begrip en veel geduld voor de kleuter. Men mag het kind niet teveel aan anderingen blootstellen, aangezien dit nerveuze stoornissen kan veroorzaken Echte belangstelling is even nodig als voedsel. In de voedselkwestie mag het kind gerust een stem in het kapittel heb ben. Teveel en opgedrongen eten kweekt lastige kinderen, die bovendien op den duur weinig eetlust meer zullen Anderzijds is teveel aandacht ook fu nest. De spreekster bekeek ook de proble men rond bijvoorbeeld het oudste kind er het nakomertje en die rond verschillende neigingen, zoals jaloersheid, slecht slapen, slecht eten en angst. Zij raadde de aan wezigen ten slotte dit aan: „Maak geen drama van dingen, die vaak met wat tacf en humor beter zijn op te lossen" Na de pauze werden enige vragen ge steld. Israël in de tijd van Jezus Prof. dr. G. Sevenster te Leiden sprak gisteravond in het gebouw „Irene" te Oegstgeest voor de Poelgeester wQkge- meente van de Hervormde Gemeente over het onderwerp „IsAfl In de t|jd van Jezus". De spreker behandelde onder meer het Hellenisme en tekende dit als een ver- grieksing van de wereld. Hij ging ook de invloeden ervan na op het volk van Is raël, evenals die van het jaar 63. loen Pa lestina onder de Romeinse heerschappij kwam. De hoogleraar besteedde verder F® 04 luinupLte. auto- HIIHHIHIIIHII Xlleenvet koop MQTORR.ÏJWIE' .BEDRIJF H. WALENKAMP Zn. Turfmarkt 5 - Leiden Telefoon 20050 Secretariaat-generaal verkeer en waterstaat De minister van verkeer en waterstaat heeft met ingang van 28 januari in ver band met het overlijden van mr. D. G W. Spitzen belast met de waarneming der functie van secretaris-generaal van zijn ministerie mr. G. H. Dijkmans van Gunst oud-directeur-generaal van het verkeer Or an jeverenigin g R ij n s burg MET EEN GOED VERZORGD PROGRAMMA heeft de oranjevereniging gisteravond in de grote zaal van Flora de verjaardag van prinses Beatrix gevierd. Ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek sprak over: De wimpel boven de vlag en de Christelijke reciteerclub Demosihenes uit Hazers- woude voerde op verdienstelijke wijze het toneelstuk Onder de schaduw van de guillotine op. Een spel, waaruit op ondubbelzinnige wijze blijkt, dat terreur zichzelf ten gronde richt. Voorzitter Joh. Verhave sprak een welkomstwoord, waarbij hij zich speciaal richtte tot het college van B. en W. en ds. Kalf Ds. Kalf zei in zijn toespraak, dat hii de vlag als symbool van het Nederlandse volk ziet en de wimnel als zinnebeeldige voorstelling van het Oranjehuis. Talrijke pogingen om het vorstenhuis omver te werpen zijn mislukt door de onwil van het gewone volk. Ds. Kalf noemde dit niet zo verwonderlijk, omdat de Oranjes zich steeds hebben gekenmerkt door rechtvaardigheid, wijsheid en zachtheid Hij beklemtoonde echter, dat de vader landsliefde niet mag ontaarden in afgo derij. Dé koningin regeert bij de gratie van God. „Laten wii nooit vergeten door het aardse koninkrijk heen te zien naar Gods Koninkrijk", aldus de predikant Terreur Hierna werd het stuk Onder de scha duw van de guillotine gespeeld, dat de toeschouwers verplaatste naar de tijd var Robespierre, de eerste bestuurder van de l eerste Franse republiek. Zijn terreur ver- C7ir. boeren en tuinders Rijnsburg Gisteravond vergaderde de afdeling van de Christelijke boeren- en tuindersbond in Concordia onder voorzitterschap van de heer J. Heemskerk. Drs. G. Hogewo- ïg. directeur van Flora, sprak over Be- dingsbeperking. Deze maakte in het begin van zijn betoog duidelijk, dat hier eenvoudig gezegd een inkrimping van de uitgaven wordt bedoeld. Wanneer de uit gaven de draagkracht te boven gaan moe ten zij worden beperkt. Drs. Hogewoning vestigde er de aan dacht op. dat consumering en investering ondergeschikt zijn aan de produktiemoge- lijkheden van een land. Er worden pro- dukten gekocht, die men te kort komt en aan de andere kant probeert men te ver kopen wat men over heeft. Het verloop hiervan komt tot uitdrukking in de be talingsbalans, die in 1955 een overschot van vijfhonderdmiljoen gulden aangaf, waarna 1956 een ongeveer even groot te kort liet zien. Van uitermate groot belang bij dit alles is natuurlijk, hoe de staats huishouding wordt gevoerd. Drs. Hogewoning merkte op, dat alge- ieen wordt aanvaard, dat in een depres sieperiode veel geld moet worden uitge geven voor publieke werken en derge lijke. Hierdoor kan koopkracht worder gekweekt, waarbij vaststaat, dat inkom stenverhoging van arbeiders eerder to consumptieverhoging leidt, dan loonsver hoging van andere groepen. De heer Hogewoning vond het begrij pelijk, dat minister Zijlstra momenteel eei prijsstabilisatiepolitiek voert, aangezien wij anders in de looninflatiespiraal terecht zouden komen. Deze stabilisatie is tal van bedrijfstakken evenwel een zv opgave. Tenslotte besprak de directeur de vloed van één en ander op de gezinnen en het landbouwbeleid. aandacht aan de synagoge, de plaats imenkomst. en aan wat daar gebeurde. Als belangrijk punt noemde hij de gebe. den. Daar was het gebed der achttien ge beden; later is er nog een negentiende gebed aan toegevoegd. Belicht werden ook de groepen van de Farizeeërs, de Saddu ceeërs en de Schriftgeleerden Na de pauze werd het onderwerp var prof. Sevenster besproken. Ds. Callen- bach had de leiding van de bijeenkomst. Operette Leerlingen van de Kon Julianaschoo! zullen woensdagavond 6 februari oi in het gebouw „Irene" de opeiette n drie bedrijven „Als kinderen dromén" op- Operette Woensdag 6 februari zullen de kinderen van de Kon, Julianaschool de operette ..Als kinderen dromen" in „Irene" opvoe ren. De operette bestaat uit drie bedrij ven: In de paleistuin, In het bos en In het paleis van de bloemenfee 55 jaar getrouwd Dinsdag hoopt het echtpaar J. Bunnik- A. v. d. Post, Duivenvoordestraat 4a, 55 jaar getrouwd te zijn. Bijeenkomsten Uitgaande van de Leidse Baptistenge- meonte worden in de kleine zaal van de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest vier belangrijke bijeenkomsten gehouden. Maandag 4 februari wordt gesproken over: Leven en overvloed; maandag 18 februari over: De triomf van het geloofs leven; maandag 4 maart over: Een ont moeting met Jezus; maandag 18 maart: Het profetische woord. De samenkomsten beginnen steeds om acht uur en het woord zal worden ge voerd door de heer H. Schouten, voorgan ger van de Baptistengemeente in Leiden. Burgerlijke stand Geboren: Lilian Jacqueline Angelique Maria dr v J M Samson en A C W Lin- ders; Everardus Johannes Maria van der Meer en A P van Leijden; Jacoba Wilhelmina dr v A D Hakkenberg M A Barnard; Johanna dr v M S A Polanen en J Hulsbos; Heléne Petronella dr v W Kok en N Viskoper. Ondertrouwd: A van der Meer ei Lubbe; J B van Hattum, De Bilt C J van Es. t J M preidt schrik in het adellijke geslacht 'an de Montagnes. De chef van de repu blikeinse politie zet de stamhouder ge- rangen om diens nicht te kunnen huwen, naar de Zwarte Adelaar, een soortgelijke iguur als de Rode Pimpernel, bevrijdt de graaf en trouwt met het lieve nichtje Voórwaar geen intrige om over te roe pen. Een nadeel was ook. dat de verra derlijkheid van de huisbediende en de bedoeling van de Zwarte Adelaar reeds in :erste bedrijf bekend werden, waar door het spanningselement voor een ge deelte verloren ging. Toch bleek het peil van het stuk wel ets uit te gaan boven het gewoonlijk in Rijnsburg vertoonde toneel, hetgeen is te dankén aan de historische achtergrond i de wat versluierde moraal „crime does ot pay", de misdaad betaalt niet. Ook het spel liet niet te wénsen over. Het best vonden wij Huib de Groot als Jean, de verraderlijke bediende. Grime en kostuums waren goed verzorgd. De decors hadden beter kunnen 2ijn. Israël aanvaarden als Gods volk Gisteravond hielden de Geref. mannen- en vrouwenverenigingen een gecombi neerde vergadering in „Concordia". De heer D. Schuit uit Haarlem sprak „Israël, het volk van God". De inleider stelde vast, dat de Kerk haar houding moet bepalen ten opzichte van het volk van Israël. Het moge nog even duren, maar kleur zal zij moeten bekennen. Hij behandelde de vraag, of wij de Joden nog moeten zien als het verbonds volk. Uitgangspunt is, dat wij de absolute soevereiniteit en de onvoorwaardelijke genade van God erkennen. Hierbij kun nen wij niet met twee maten meten. God sluit met Abraham een verbond en zijn zaad en dat blijft van kracht. De verkiezing was onvoorwaardelijk. Spr. meende, dat gebeurtenissen in de toekomst zullen bewijten, dat wij het volk van Israël hebben te aanvaarden als Gods volk. Plotseling overlijden tijdens afscheid Gistermiddag nam het personeel vai werkplaats Rijnsburg van de N.Z.H.V.M. afscheid van de heer I. Wagemaker, man-schilder, die wegens .het bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd de dienst gaat verlaten. Nadat de chef de werkplaats, de heer J. B. van Kempen, had gesproken, zou de oudste collega, de heer J. van Niehoff, na een op rijm ge steld toespraakje een kleine aardigheid overhandigen. Nog vóór het einde van zijn toespraak zakte de heer Van Niehoff onder de woorden „Ik word niet goed" echter ineen. De assistent van dokter Leertak, die ijlings was ontboden, kon slechts de dood constateren. Onder het personeel heerst verslagen heid. Loop der bevolking Ingekomen: P. de Koning, van Amster dam naar Brouweretraat 18; G. J. Heems kerk, van Katwijk naar Sandtlaan. Vertrokken: A. A. Bos, van Trompstr. naar Baarn. Nieuwstraat 8; G. J. Lind- hout, van Vinkenweg 7 naar. Den Haag, Van Lennepstraat 3840; L. J. Star. van Rapenburg 6 naar Voorburg, Heeren straat 98. GEBOREN: Peter Johan, zn van P van kousen om in een liistje te zetten f. 5.50 BLEICHRODT Rijnsburg en Noordwijk aan Zee Delft heeft plannen voor annexatie Delft heeft dringend uitbreiding van haar grondgebied nodig, want de stads- ten ztjn thans bereikt. Er kunnen nog slechts 2000 huizen worden gebouwd. Het gemeentebestuur heeft daarom ad- ies ingewonnen van de stedebouwkundi gen prof. ir. J. H. Froger en ir. S. J. van Embden. Zij stellen voor: grenswijziging met Schipluiden, wat levensruimte voor 56.000 mensen zal betekenen; grenswij ziging met Rijswijk, omdat het aan Delft grenzende deel van Rijswijk reeds geheel op Delft is georiënteerd; geen grenswij ziging met Pijnacker doch van deze ge ile een dubbelstad te maken voor 80.000 inwoners. Een aantal gemeentelijke diensten van Delft en Pijnacker moet daartoe worden gecombineerd. Door het aanleggen van een recreatiegebied tussen Delft en Pijnacker wil men aaneengroeien van beide gemeenten voorkomen. De voorziening van aardolieprodukten (Van onze parlementsredactie) In het binnenlands verbruik van aard olieprodukten wordt ten dele voorzien uit de produktie van de raffinaderijen hier te lande en ten dele uit rechtstreekse import. In de behoefte van de raffinaderijen werd in 1955 en in de eerste helft van 1956 voor resp. 41 en 47 pet. voorzien door importen, niet afkomstig uit het Midden-Oosten. Uit de. produktie van ruwe aardolie in ons land zou voor ca. 20 pet. in de Nederlandse behoefte kunnen worden voorzien. Deze cijfers komen voor in minister Zijl stra's nota naar aanleiding van het Tweede Kamerverslag over het wetsont werp tot inwerkingtreding van enige arti kelen van de Distributiewet 1939. Van de ingevoerde aardolieprodukten wordt ca. 70 pet. geëxporteerd, en wel praktisch ge heel naar Westeuropese en Scandinavi sche landen ten behoeve van burgerlijk verbruik, inclusief bunkerleveringen. Ten overvloede wijst de minister er nog op, dat er, gezien de voorzieningssituatie van het ogenblik, geen nadere distributie maatregelen worden overwogen. Ook acht hij 't treffen van bijzondere prijsmaatrege len voor aardolieprodukten voorlopig niet nodig, gezien het reeds met de aardolie maatschappijen bestaande overleg. Tol en J C van der Kwaak, Noordelnde 45; Jacoba Helena Maria, dr van J P Zandbergen en H M Duineveld, Vliet NZ 90; Annie, dr van A van der Eijkel en A Jungerius, Vliet NZ 11. GEHUWD: Jan Lammert Star, 24 jr en Aletta Margaretha van Klaveren, 23 jr. OVERLEDEN: Leuntje Driebergen, 81 jr, wed van P van der Kwaak. Katwijk aan Zee Muziekvereniging UN1 gaf uitvoering in de kapel Havenmeester Kuvt verlaat de dienst In de kapel gaf de Chr. muziek vereniging U.N.I. gisteravond een uitvoering. Naar gewoonte was de zaal tot de laatste plaats bezet, toen het doek werd geopend en U.N.I. de avond begon met het spelen van psalm 150. Burgemeester H. Duiker, beschermheer van de U.N.I.heette de aanwezigen namens het bestuur welkom, in het bijzonder de secre taris van de bond van Chr. harmonie- en fanfaregezelschappen in Neder- lend en de vertegenwoordigers van zusterverenigingen uit de omgeving. Hij zei, het op prijs te stellen, dat deze uitvoering juist op de 31ste januari, de verjaardag van de kroonprinses, werd ge houden. Dankbaar zijn we voor wat U.N.I. in de afgelopen maanden heeft gedaan In dit verband wees de burgemeester erop, dat men spontaan de collecteperiode beschikbaar stelde voor de actie „Goed Zo" en „Hongarije" Spr. hoopte, dat de U.N.I. in dit jaar profijt zal mogen hebben van dat gebaar. Voorts heeft men een grote bijdrage geleverd ten bate van de gasten. Hij besloot met de bevolking op te wekken om met sympathie de U.N.I. te dragen. Nadat op verzoek van de heer Duiker een couplet van het Wilhelmus was ge zongen. kreeg de dirigent, de heer K F. Kokelaar. de gelegenheid over te gaan tot uitvoering van het muzikale pro gramma. Morgen hoopt onze muziekmedewerker hierover te schrijven. De toneelvereniging U.D.I. voerde in de tweede helft van de avond het blijspel in drie bedrijven „Deining om de dorps dokter" op onder regie van de heer Nic. Klok. Vandaag verlaat de havenmeester, de heer C. Kuyt, de gemeentedienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de trouwzaal van het gemeen tehuis had gisteren in een intieme bijeen komst het afscheid plaats Aanwezig wa ren ook de hoofden van de gemeentelijke diensten. De gemeentesecretaris, de heer D. C. O Boekhoven, sprak de scheidende haven meester toe. Hij dankte hem voor wat hij voor de gemeente Katwijk heeft mogen zijn en wenste hem een goede rustperiode toe. Een rokertje werd aangeboden. De heer Kuyt,sprak woorden van dank De heer Kuyt, op 30 januari 1892 gebo ren. kwam op 30 juni 1941 in gemeente lijke dienst en had in de eerste jaren het toezicht op de plantsoenen. Op 29 mei 1945 werd hij aangesteld als hulpagent en december 1948 volgde zijn benoeming havenmeester. Jaarvergadering Ko Plu Ko In Casa Cara werd de jaarvergadering gehouden van Ko Plu Ko. De secretaris, de heer J. Westhoi merkte op, da<t het afgelopen iaar schijnbaar een is geweest met weinig activiteit, omdat geen eigen tentoonstel ling is gehouden. Men is echter aangeslo ten bij een kring, die kringtentoonstel lingen houdt. In het afgelopen jaar ge beurde dat in Hillegom. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer H. Ouwehand. vermeldde een batig saldo van f 36.— Herkozen werden als bestuurslid de heren J. Westhoek. I Sch*dd°e van Doorn en P. van der Kwaak, terwijl in de Het duingebied tussen het tennispark i het Rotterdamse Zeehospitium te Kat wijk aan Zee is ook uitbreidingsgebied de gemeente Katwijk. Het is nief zo, dat hierzoals elders straten komen met in of meer compacte huizenblokken, et is de bedoeling, dat er een kleine lintig dubbele bungalows verrijzen. De bungalows worden zo laag gebouwd, it ze niet tot ontsiering van dit open blijvende terrein zullen leiden Garages en eventueel andere ruimten komen one het gebouw. De op de foto in aanbot zijnde bungalow, schuin tegenover de weg naar het kampeerterrein, is er een, wordt gebouwd door de Katwijkse ai nemer W Ouwehand. Links is al gereedzijnde bungalow te zien. (Foto D. Kruyt ture Rootselaar. die in verband met zijn gevorderde leeftijd niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking wenste te komen, de heer G. J. H. Bos werd ge kozen. Aanrijding Gistermiddag had bij de afrit van df Burgemeester Woldringh van der Hoop- brug, aan het einde van de Karei Door manlaan een aanrijding plaats. De be jaarde heer Zwaan uit de Kattenstraat werd door een personenauto zodanig aan gereden. dat hij met een hersenschudding, een hoofdwond en enkele kneuzingen naar een ziekenhuis moest worden Wijkbijeenkomst In het wijkgebouw aan het Abeelplein werd een bijeenkomst gehouden van d Hervormde Wijkgemeente Zuid. Mevrou' Kooiker verzorgde een bespreking van boek „De Samaritaan" van Rudolf va T,~ktrische Apparaten Wasmachines - Centrifuge Wringers - Straalkachels Stofzuigers Strijkijzers Droogscheerapparaten P. ZUYDERDUYN V1SSERIJGOLF Onderscheidingen voor de K W 8, „Deining" en de KW 89, „Willempje" Voor de tiende maal heeft het bedrijf schap voor visserUprodukten prijzen toe gekend aan schippers van vissersvaartui gen, die de best verzorgde haring en/of vis hebben aangevoerd. Zij vielen voor het jaar 1956 ten deel aan: schipper C. Guijt van de KW 8, „Dei ning", van Meerburgs Noordzeevisserij en haringexport N.V. te Katwijk aan Zee voor de be6t verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een trawler te aangevoerd. Schipper H. Schaap van de KW 89 „Willempje", van de rederij G- Schaap te Katwijk aan Zee voor de best verzorgde verse zeevis en verse haring, welke met een trawlogger is aangevoerd. Schipper A. de Niet van de SCH 196. „Helena" van de rederij en haringhan- del Jac. den Duik en Zonen te Scheve- ningen, voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te Scho- veningen is aangevoerd. Schipper A. Visser van VL 84, „Hendri- ka en Adrians" van de N.V. Zeevisserij- maatschappij en harlnghandel v.h. A. Verboon te Vlaardingen, voor de be6t verzórgde gezouten haring, welke met een logger te Vlaardingen is aangevoerd. Schipper N. Corbee van de IJM 72. ..Beatrice", van de N.V. Visserij-onder neming v.h J C. Pronk te IJmuiden. voor de best verzorgde gezouten haring, welke met een logger te IJmuiden (Katwijk) is aangevoerd. Verder zgn prijzen toegekend voor de beste in 1956 geproduceerde visconserven ven. De N V. Visconservenfabnek Colum bia te Vlaardingen kreeg de prijs voor de beste kwaliteit buikartikelen, de Neder landse conservenfabriek Neco te IJmui den die voor de beste kwaliteit speclali- Op maandag 25 februari zuilen de prij zen officieel worden uitgereikt tijdens een bijeenkomst in de Dierentuin te Den Haag. Aan de markt De Vios was gisteren aan de markt mei 40 ki6ten kabeljauw en kool, 25 haring, 70 wijting, 10 varia en 175 6tuks 6tijve kabeljauwen; het magere resultaat van een reis naar de Ierse Zee. De Herman bracht mee 270 ki6ten schelvis, 25 gul en kabeljauw, 20 haring en 55 wijting met 10 varia en 120 6tuks stijve; de Elie had 200 schelvis, 30 wijting. 50 varia, 600 stuks 6tijve en de kleine vaart leverde 4000 kilo tong en 175 kisten 6chol. Voor export De exporthandel nam de regels grote kabeljauw af voor f 106 tot f 92; de klei ne voor f 57 tot f 50 en de kisten grote voor f 120 tot f 130. Kleine kabeljauw deed per kist f 116 tot f 130. Voor de grote schelvis werd per ki6t f 44 tot f 50 gegeven, de grootmiddel deed f 45 tot f 50 en de grote schollen maakten f 30 tot f 32. Voor de middelschol kwam f 31 tot f 35 en de zetschol maakte f 54 tot f 46 met f 52 tot f 46 voor de enen. Grote tong maakte f 3.25 tot f 3.30 en grootmiddel f 3.05 tot f 3.20. Voor de kleinmiddelto-ng werd f 3.20 tot f 3.40 betaald, voor de enen f 3.30 tot f 3.40 en voor de slips f 2.90 tot f 3.20. Naar het bini nland De binnenlandse markt kocht de grote gullen voor f 50 tot f 56 en de middel voor f 50 tot f 60. betaalde voor de tor ren f 40 tot f 43 en voor de zwarte kool- vis f 108 tot f 81 Witte kool deed f 108, klein-middel schelvis f 5247 en pennen f 5448. Braadschelvis haalde f 42—48 en wijting f 4046. Voor de schol II is f 44 tot f 49 betaald en voor de leng f 108. Haring noteerde f 1824. Voor vandaag De Francina (KW 153), de nieuwe Kat wijkse motorlogger, zal vandaag met 560 ki6ten vi6 en 200 stuks 6tijve kabeljau wen aan de markt zijn. Voorts is er ook de Wiron II met 1200 kabeljauwen en 200 kisten varia. Voor morgen i6 er een logger van Vrolijk te verwachten met 800 kisten haring uit de Ierse Zee

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4