Jlieutuc jTcihsrijc ÜTouraitt Huurverhoging met 25 pet. gaat op 1 juli in De helft worclt geblokkeerd tot 1 januari 1967 Bedrijfsleven beducht voor Euromarkjt Topsalarissen: dubbeltje op zijn kant DC-7 stort neer op scholen en sportveld: zes doden Zal Egypte V.iY-l roepen toestaan in Gazastrook? VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10871 Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken $tantva«ttcfi Is ghfblmn "myn bert ia tcgbeaspoct Kort of lang, naar keuze ZIE PAGINA 5 DRIE WETSONTWERPEN INGEDIEND (Van onze parlementsredactie.) T~\E REGERING heeft thans het aangekondigde wetsontwerp ingediend, dat beoogt met ingang van 1 juli de huren van vooroorlogse woningen (en een deel van de woningen, die op of na 27 december 1940 gereed zijn gekomen) met 25 procent te verhogen. De helft van de meerdere huur opbrengst zal, zoals bekend is, geblokkeerd en aangewend worden voor de financiering van verbetering en modernisering van het oude huizenbezit. De geblokkeerde gelden zullen worden ingeschreven op een te stichten Grootboek Woningverbetering. Over deze gelden wordt jaarlijks een rente van drie procent op het grootboek bijgeschreven. De blokkering van 50 procent van de huurverhoging is in een afzonderlijk wetsontwerp geregeld. In een derde wetsontwerp, dat enkele fiscale voorzieningen bevat, wordt voorgesteld de belastingheffing over het geblokkeerde gedeelte (met inbe grip van de daarover verschuldigde rente) uit te stellen, totdat de bedragen, waarover rente is verschuldigd, worden gedeblokkeerd. 1 juli 1957 een woning: in eigendom krij gen die zy niet zelf bewonen, of die een door henzelf bewoonde woning gaan ver- uren, zijn verplicht deze woning binnen en maand aan te melden. Het Grootboek Woningverbetering legt in de eigenaren van huurwoningen de verplichting op jaarlijks de helft van de huurverhoging op het Grootboek te stor ten. Die verplichting gaat 1 juli 1957 in. Stortingsplichtig is iedereen, die op 1 juli of op 1 januari van een der volgende De aanstaande huurverhoging, een wijziging van de Huurwet nodig is, beschouwt de regering ais een nieuwe stap op de weg naar wat zij ziet als eind doel van haar huurbeleid, namelijk dat het te gTote verschil tussen de huren van de vooroorlogse en de nieuwe woningen zal zijn opgeheven op het moment dat de woningnood voorbij zal zijn. Op dat mo ment, niet eerder, kan ook de huurprys- beheersing worden opgeheven. Evenals dit *bij de huurverhoging van september 1955 het geval was, zal de komende verhoging niet mogen worden toegepast op vergoe dingen voor bijkomende voorzieningen (zoals water of centrale verwarming), evenmin als over de tijdelijke verhogin gen voor verbeteringen in een woning (zoals het inrichten van een badkamer of het aanbrengen van een extra-keuken). Ook over de huurtoeslag voor duplexwo- ningen mag de verhoging niet worden be rekend. De huren van de bedrijfspanden zullen evenmin als in 1955 een automa tische verhoging ondergaan. Huurders en verhuurders kunnen in onderlinge over eenstemming tot een nieuwe huurprijs komen, die echter aan een maximum van 25 procent gebonden is. Stok achter de deur Bij de vorige huurverhoging werd de mogelijkheid geschapen, dat bij vooroor logse woningen, die niet voldeden aan redelijke eisen wat betreft instandhouding en bewoonbaarheid, de verhoging onge daan werd gemaakt. Deze mogelijkheid is gehandhaafd. Indien het gemeentebe stuur of de huurcommissie in de betrok ken gemeente klachten over verwaarlo zing al6 gegrond beschouwen, huur van een woning worden terugge bracht tot het peil van vóór 1 septembei 1955. Ook de verhoging van 5 procent, die toen plaats had, wordt dan dus ongi daan gemaakt. De op deze manier ve: laagde huur blijft van kracht tot het wenselijk geachte onderhoudswerk uitgevoerd. Het nieuwe in het thans ingediende wetsontwerp is, dat de mogeiykheic het ongedaan maken van de laatste huurverhogingen ook wordt ingevoerd voor de tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, die onder de nieuwe huur verhoging vallen. Door de huurverhoging met 25 procent zal het gemiddelde huurpeil oorlogse en van een deel der na-oorlogse woningen vergeleken met mei 1940 100) van 148 tot 185 stijgen. Het valt niet voorzien op welke hoogte de kostprij, huren van nieuwe woningen dat zijn de huren waarbij zonder subsidie sluitende exploitatie mogelijk is zullen liggen op het tijdstip, dat de woning markt verzadigd is. Onder de gunstigste omstandigheden, nl. bij een gelijkblijvend loonpeil en een gemiddelde daling materiaal-prijzen van 35 procent, ten op zichte van thans, zal het huurpeil dan op omstreeks 290 komen te liggen. Trekt men 50 punten af voor het kwaliteiten schil en het verschil in comfort tu< de vooroorlogse en oudere na-oorlogse woningen enerzijds en de nieuwe wc gen anderzijds, dan zal het huurpeil de oude woningen toch nog tot 240 i ten worden opgetrokken om de spanning tussen oude en nieuwe bouw op te heffen. W oningverbetering Indien de blokkering van een deel dei huurverhoging door de Kamer wordt aan vaard, zullen de eigenaren van verhuurde woningen hun eigendomnicn vóór 1 sep tember 1957 bü het Groptboek Woning verbetering moeten aanmelden op f< lieren, die op de postkantoren ter be schikking worden gesteld. Zy, die eigen: Met de gendommen in de loop van één jaar wordt, voor wat de verplichting ting betreft, geen rekening gehouden. De bewoners van een eigen woning zij: ingsplichtig. Dit geldt ook vo COMPENSATIE VAN TWEE PROCENT De regering heeft zich vere nigd met het SER-advies om ter compensatie van de huur verhoging een loonronde toe te staan van twee procent. Een woordvoerder van het" minis terie van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft dit offi cieel medegedeeld. ting en bouwnyverheid en financiën zal worden getroffen. Voor onderhoudswer ken zullen geen op het grootboek inge schreven gelden worden terugbetaald. De blokkering als zodanig is slechts een ty- deiyke maatregel. Naarmate normaler omstandigheden terugkeren, wordt zy •bodig en kan zelfs belemmerend gaan ken, aldus de ministers Witte en Hof- in de toelichting tot het wetsontwerp, die reden beperkt het ontwerp de ge dwongen reservering tot 1 januari 1967. Gaat men ervan uit, dat de totale huur waarde van de vooroorlogse verhuurde woningen op 30 juni 1957 f 513.800.000 zal bedragen, dan zal op 31 december 1966 ingeschreven stortingen en rente ca. f 693 miljoen voor verbeteringen en mo derniseringen beschikbaar zijn, indien :ijds niet eerder terugbetalingen zouden plaats hebben en anderszijds geen euwe huurverhogingen worden inge- >erd. Geblokkeerde gelden blijven behoren j een bepaalde woning. Gaat een wo ning in eigendom over. dan gaan de rech ten op eventuele terugbetaling van de op het Grootboek ingeschreven gelden mee over op de nieuwe eigenaar. Bij het bepalen van de prijs in geval van ver koop van een huis zal dus rekening en worden gehouden met het bedrag, dat op het Grootboek voor dat huis i6 ingeschreven, en met de eventueel nog lopende verplichting tot storting. De door de huiseigenaren te storten bedragen worden door de directeur van het Grootboek per beschikking vastge steld. Tegen deze beschikking is binnen maanden beroep mogelijk bij de ster van volkshuisvesting en bouw nijverheid. ZIE VERVOLG PAGINA 5) Mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft gisteren afscheid genomen als burge meester van Eindhoven wegens zijn vertrek naar de Residentie. Ook zijn gezin was aanwezig toen hem gister avond een afscheidsgeschenk werd aangeboden De heer en mevrouw Kolfschoten ziet men hier omringd door vijf van hun zes kinderen, t.w. de 9-jarige stamhouder Richard, Elisa beth (17). Lidwien (18). Joanna (20) en Laetitia (21). publiekrechtelijke lichamen, niet ochtcj voor de woningbouwcorporaties. Onder de (door middel van de geblok keerde gelden aangebrachte) verbeterin gen moet worden verstaan: vergroting het woongerief door het aanbrengei modeme voorzieningen als badgele- genheden en beter uitgeruste keukens Zijn deze verbeteringen aangebracht, dan zal daarnaar, alvorens tot terugbetaling de gelden wordt overgegaan, onderzoek moeten worden ingesteld, a taak zullen 'de betrokken gemeente besturen op zich nemen; zy moeten ver klaren, dat de gedeclareerde bedragen inderdaad voor verbetering van w gen zyn uitgegeven. Voorlopig zullen echter geen gelden orden terugbetaald. Deblokkering srst op een later tydstip plaats hebben wel volgens een regeling, die op i el van de ministers van volkshui: Protectionisme is gevaarlijk voor exportpositie pEN GROEP vooraanstaande personen uit het Nederlandse bedrijfsleven heeft in een verklaring gewaarschuwd, dat indien de Europese ge meenschappelijke markt een overwegend protectionistisch karakter zou dragen, de economie van ons land in het hart wordt getroffen. In een uit voerige publikatie worden in het ontwerp van de Euromarkt een aantal voor Nederland onaanvaardbare punten genoemd. Minister Struycken doet toezeggingen voor de laagstbezoldigden (Van onze parlementaire redacteur) DE SOCIALISTISCHE Tweede-Kamerfractie is met een amendement voor de dag gekomen om de post van f 10 min voor de verbetering van de salarissen van de hoge ambtenaren te vervangen door een P.M.-post. De regering moet daardoor de gelegenheid krijgen de salarispositie van het burgerlijk personeel opnieuw te bekijken. En het resultaat van dit ..bekijken" moet zijn aldus de socialisten dat het automatisme in de salarisverbetering verdwijnt en dat ook de lagere ambtenaren daarvan moeten kunnen profiteren. loofde Iets te doen voor de lagere amb tenaren. Hy achtte het niet mogeiyk alles tegelijk aan de orde te stellen, maar het periodiekensysteem voor de werklieden zal worden afgeschaft. Dat betekent dat Wordt er voor deze punten geen aanvaardbare regeling getroffen dan zal er voor Nederland welhaast geen andere mogelijkheid bestaan dan zich van deelneming aan de gemeen schappelijke markt te onthouden. Ons land kan zich dan slechts scha ren bij die landen welke nauwe re laties met de gemeenschappelijke markt wensen te onderhouden in de vorm van deelneming aan het in te stellen vrijhandelsgebied. Na botsing met straaljager Na een botsing met een straaljager is gisteren een viermotorige DC-7 in brok stukken neergestort op drie scholen in het dal van San Fernando in Californtë. Op een atletiekveld, waar les werd gege ven. verloor een scholier het leven en werden er ongeveer 60 gewond, van wie velen ernstig. De vier inzittenden van de DC-7 en de piloot van de straaljager wer den gedood. De waarnemer van de F 89 Scorpion bereikte met zyn parachute be houden de grond. De botsing gebeurde op grote hoogte Men zag hoe de 6traaljager de vier motorige machine raakte. Er ontstond een steekvlam en direct daarop stort ten de vliegtuigen neer- Het laatste wat men op het vliegveld, vanwaar de DC-7 een proefvlucht maak te, van de inzittenden hoorde, was de kreet: „Myn Godzeg tegen mijn vrouwDe straaljager kwam een ravün terecht. De radarwaamemer van de Scorpion zei later, dat hy aan de linkerkant vai het toestel iets had zien opdoemen. Na d. botsing sloegen de vlammen naar binnen ..Alles stond in brand en wy gingen in een vrille naar beneden." HU werd brandwonden en een shock m het zie huis opgenomen. t van de „Charlie- compagnie" van het te Arnhem ge legerde 431ste bataljon infanterie, de kapitein G. H. Plasman, is op de ge dachte gekomen iets voor de Hongaren te gaan doen. Het is uitgedraaid op een „snertactie"Dag en nacht werken de koks van de Saxen Weimarkazerne om gedurende vijf dagen de vier stands en de twintig voertuigen van voorraad te voorzien. Men hoopt 30.000 liter aan de man (en de vrouw) te kunnen brengen tegen 25 cent per beker. Het geld is bedoeld voor de bouw van een paviljoen voor de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk. Op de foto een stand op het Arnhemse St. Jansplein. VERHOGING GASPRIJS TOEGESTAAN De minister van economische zaken heeft de verhoogde gastarieven van vyf tig gemeenten goedgekeurd. Op de verzoe ken om verhoging van water- en stroom tarieven wordt nog beslist. Voorlop-.g u alleen Amsterdam toegestaan om zyr elektriciteitstarieven te verhogen. het kleine, dichtbevolkte Nederland levensvoorwaarde genoemd. De slag aders van de Nederlandse economie lig- niet binnen de enge landsgrenzen, zijn onverbrekelijk verbonden met het wereldverkeer. Een gemeenschappe- ïyke Europese markt wordt dan ook on- Dorwaardelijk toegejuicht. Maar. zo wordt nadrukkeiyk gesteld, de deelneming aan de gemeenschappe- ïyke markt mag niet belemmerend wer- voor de export naar derde landen, oen is bang. dat de beoogde Euro- markt zodanig protectionistisch zal wor den, dat de exportpositie van Nederland in het bijzonder met betrekking tot derde landen ernstig zal worden getroffen. Vanzelfsprekend moeten voor de ge meenschappelijke markt offers worden gebracht en het is onjuist te verlangen dat het buitentarief nagenoeg geiyk zal aan het lage Beneluxtarief. Maar de andere kant mogen by de vast stelling van het buitentarief niet te veel ïssies worden gedaan. De op tafel liggende voorstellen bevatten echter te ;el concessies, aldus de ondertekenaars an de verklaring. Consequenties In het byzonder het vestigen van in voerrechten op grondstoffen heeft voor Nederland ernstige consequenties. Het importerende Nederlandse bedryfsleven als gevolg hiervan ernstig worden belemmerd in de concurrentie met de bedrijven, gevestigd in de vrühandels- -. Deze laatste zouden immers by hun export naar de landen, deelnemend aan de gemeenschappelijke markt profiteren vrijwel alle voordelen, die de markt biedt. Bij de aankoop van de grondstoffen zün deze landen geen invoerrechten ver schuldigd of krijgen bij de export van de uit deze grondstoffen vervaardigde pro- dukten restitutie van de door hen be taalde rechten. Voor zover het de export de aan de gemeenschap'pelijke markt deelnemende landen betreft, krijgt Ne derland een dergelijke resolutie niet. Overgangstijd Verder wordt gevraagd, dat de situatie gedurende de zogenaamde overgangstüd duideiyk wordt geregeld. Elk der deel nemers heeft het recht te weten wanneer en ln welke mate de gemeenschappeiyke markt zal worden verwezenlijkt. Ook moet het gemeenschappeiyke bui tentarief. dat na de beëindiging van de overgangsperiode tot stand komt. voor verdere verlaging vatbaar blüven. De sociale harmonisatie, aldus de ver klaring. zal voor Nederland een verdere kostenstyging betekenen. In de gemeen schappeiyke markt kunnen zonder be zwaar verschillen in sociale voorzieningen bestaan. Het optrekken van de sociale voorzieningen tot een voor alle deelne mers geiyk niveau zal de concurrentie verhoudingen verstoren. Landbouw In de verklaring wordt toegegeven voor do landbouwprodukten een ar regeling zal moeten gelden dan voo (Zie vervolg pagina 7.) Na de verdediging van minister Struyc- »n is het wel duideiyk geworden dat de stemming over het regeringsvoorstel dubbeltje op zün kant kan worden. De heren Tilanus, Calmeyer en Van Maetrigt (allen c.h.) hebben hét socialis tische amendement mede ondertekend. De heer V. d. Zanden (kath. v.) heeft medegedeeld dat de grote meerderheid yn fractie de regering zal steunen, ister Struycken kan dus vast reke- p de steun van vele k.v.p-ers. van de liberalen en communisten en van een ine meerderheid der c.h. De anti- ■olutionairen hebben nog niet gerepli- rd. In deze fractie heerstte gisteravond c nog enig verschil van mening, maar n kan wel aannemen dat de grote meerderheid eveneens de zijde van de man van binnenlandse zaken zal BU deze verdeeldheid kan een afwezigheid van enkele leden aan de ie of de andere kant de doorslag geven. Bü zyn verdediging heeft de minister •n felle aanval gelanceerd tegen de so- alistische afgevaardigde de heer Blom, e zich reeds in eerste instantie heeft .tgeeproken tegen de post van f 10 min. De P.v d.A.-fractie heeft haar stand punt reeds bepaald voordat zy de verde diging heeft gehoord", zo zeide de be- Dat moet zij zelf weten, maar anier wordt het parlementair debat een farce. De minister beschouwde iocialistische optreden als een afkeu- van zyn beleid. Ook wee6 hy de I A -suggestie van de hand om een nissie van drie deskundigen te be ien. die het gehele salarisbeleid nog zou moeten bekijken. Na de uitvoe- voorbereiding van het voorstel tot salarisverhoging vond de heer Struycken geen redelyk alternatief. Deze com missie kan hy dan ook niet accepteren. Personeelsbeleid Het voorstel tot salarisverbetering van z hogere ambtenaren vond de bewinds man van binnenlandse zaken in het be lang van de dienst. Als het niet wordt aangenomen zal het uiterst moeilyk wor den een behoorlyk personeelsbeleid ln de overheidssector te voeren. De argumen ten voor de verdedig.ng van het voorstel luidden als volgt. Reed6 twee jaar ge leden is beloofd dat deze salarissen hoogd zullen omdat dreigt. Bovendit Dit i desa noodzakelijk ranginflatic salarlë- het hogere rijkspersoneel nood zakelyk uit een oogpunt van binding en werving. Het - verschil in beloning met het particuliere bedrijfsleven is te groot Uit het Kamerdebat was wel duidelijk geworden dat de minister een nederlaag zou moeten incasseren, als hy niet be- DRIE DODEN IN HET VERKEER Op de Sittarderweg te Heerlen is de 32-jarige fietser P. Palmen door een vrachtauto aangereden. Hy overleed kort na in een ziekenhuis. In Almelo stak de 68-jarige mevrouw Wienbelt met aar echtgenoot de Bornsestraat over. Zy eifelde. werd door een auto aangereden n overleed aan de opgelopen verwon ingen. In Amsterdam reed een taxi o 68-jarige bromfietser J. A. I. v. d. B. an, die geen voorrang verleende. Een ur later overleed de man. Visproduktschap heeft het monopolie in- en uitvoer Blijkens de Staatscourant van gisteren heeft de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening een besluit geno men tot wijziging van het reglement van het Centraal aan- en verkoopbureau van visserijprodukten. Het produktschap voor vis en visprodukten is als monopolie houder aangewezen voor de in- en uit- Schimmelpenninck van der Oye gelukt veron Vermoedelyk gisteravond reeds is de 67-jarige W. A. A. J. baron Schimmel penninck van der Oye uit Voorschoten te Wassenaar geheel onopgemerkt by een ongeluk met zO'n auto om het leven ge komen. Vanmorgen om kwart over acht werd een surveillerend politle-agent erop trkzaam gémaakt, dat tegen de om muring van het monument in het Rosa- by de Kievitkerk een auto stond, twaar was beschadigd. By nader on derzoek werd genoemde trieste ontdek king gedaan. De baron is vermoedelyk gisteravond reeds met zyn auto van de Oranjelaan komend niet links of rechts afgeslagen, zoals dat ter plaatse slechts mogelyk is, maar is zonder vaart te minderen recht door het Rosarium ingereden. Dit zal grond geven aan een vermoeden, dat de baron misschien getroffen is door een hartaanval. deze groep overheidspersoneel op dezelf de leeftijd op het maximum kunnen ko men te staan als soortgelijke werknemers in de metaalnyverheid. Verder zal met ingang van 1 januari 1958 voor de werk lieden een werkclassificatie worden in gevoerd. Wat de lagere ambtenaren betreft zeide de minister dat deze altyd minder kans hebben op stilstand in hun beloning, om dat zy de rang van adjunct-commies kunnen bereiken. Als er „financieel wat lucht komt" zal geprobeerd worden iets te doen voor de middelbare ambtenaren. Daarby zal speciaal aandacht worden- ge schonken aan de afstand in de verschil lende ambtelyke rangen. De werkclassi ficatie zal het eerst worden ingevoerd by (Zie vervolg pagina 7.) Nieuwe betvijzen Wilma Montesi is niet vermoord gevoerd in verband met bezwarende ge tuigenverklaringen inzake de geheimzin nige dood van het Romeinse meisje Wil ma Montesi. is op grond van de sectie op het stoffclyk overschot van Wilma verklaard, dat haar lichaam geen sporen van geweldpleging ve Deze verklaring ste van Wilma's ouders die eenstemmig ware t het getuigenis haar verloofde, in hun oordeel, dat het meisje geen dubbel leven kon hebben geleid. Enkele getuigen, die tydens het voor onderzoek hebben volgehouden, dat Wil ma Montesi tydens een feest bezwe ken is aan overmatig gebruik van dovende middelen, lopen gevaar, wegens meineed vervolgd te worden. Verdedigers voor Britse studenten Twee juristen zullen de vier in Boeda pest gearresteerde Britse studenten ver dedigen. Het zün dr. Charles Havas. d< rechtkundige adviseur van de Britse leza- tie in Boedapest en dr. Janos Kados. eer van de meest vooraanstaande Hongaars* EGYPTE zou beloofd hebben niet tegen een resolutie te stemmen, waarin ge vraagd wordt na dt terugtrekking van de Israëlische troepen V.N.-troepen te lege ren o.m. In de strook var Gaza, het ge bied van de Golf van Akaba en In de ge demilitariseerde zone van El Audja. Ondanks de intensieve onderhandelin gen achter de sche. men bestaat er echter nog geen overeenstemming over deze r-isolutie. die vandaag in de algemene vergBder.ng w -rdt ingediend S >mmige Europese diplomaten en ook de Israëli sche afgevaardigden, zouden niet tev: den zyn over deze resolutie, omdat zU Is raël niet voldoende garanties geeft. Tydens de onderhandelingen over deze resolutie, die in New York en Washing ton zyn gevoerd, heeft India vooral eer belangryke rol gespeeld. Er zal vandaag in de algemene verga dering ook een resolutie worden inge diend. waarin Israël ln de krachtigste bewoordingen wordt veroordeeld. Verder wordt ln deze resolutie geëist, dat Israël *yn strydkrachten volledig van Egyptisch grondgebied terugtrekt. Omwonenden hebben gisteravond wel ;n klap gehoord en zyn ook nog pols hoogte wezen nemen, maar zagen op straat byzonders. De auto moet toen al in het Rosarium gestaan hebben. Baron Schimmelpenninck van der Oye ■ierde 15 mei 1952 zyn 40-jarig jubileum ils ambachtsheer van Duivenvoorde, Voorschoten, Veur en Rosenburg en te- als president-kerkvoogd van de Her vormde Gemeente van Voorschoten en In het hoogheemraadschap Rijnland heeft hy jarenlang functies bekleed: van tot 1923 hoofdingeland, van 1923 tot 1944 hoogheemraad, van 1944 tot 1946 waarnemend dykgraaf, van 1946 tot 1943 dykgraaf en sinds 1948 tot nu toe hoog heemraad cn waarnemend dijkgraaf. HET WEER LN EUROPA Minder zacht De Bilt verwacht tot mor genavond: Vanavond en vannacht op de meeste plaat sen regen. Morgen van het westen uit enkele verspreide opklaringen. Overwegend krachtige, later matige, wind tussen zuidwest en west. Morgen minder zacht. (Qp- gemaakt om 11.15 uur), ruari EK. ZON EN MAAN 2 februari: zon 8 21—17.31; i 20.44. Op 8 februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1