Jonge kunstenaars wachten op opdrachten NAVO NU STERKER DAN OOIT Kleine Kerk vol clirist. georganiseerden LASSIE HAVERMOUT Raad Nijmegen verbolgen over partijdige bevoordeling Vijftien dagen voor bouw van plattelandswoning Toscanini wordt in Milaan begraven NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 31 JANUARI 1957 Dure één-kamerflats in Den Haag (Van onze Kunstredacteur) T^EN ZANGERES, een beeldhouwster, een reclame-ontwerper (getrouwd ■*-* met een balletdanseres), een schilderes en een schilder wonen in een nieuwe stadswijk van Den Haag broederlijk naast elkaar in huizen van één kamer. Of wonen is misschien een te groot woord: zij werken daar. De kamers zijn hun ateliers, hun werkplaatsen, hun lesruimten of hoe zulke ruimten ook mogen heten. En ze zijn er stuk voor stuk dolblij mee, met als enige verzuchting: De huur is veel te hoog. Inderdaad, 110 per maand voor één grote kamer, een badhokje en een klein keukentje is natuurlijk wel wat veel. in Den Haag en bij gebrek aan een atelier nam ze er nog maar een zesde jaar bij ook. „Hier heb ik een heerlijke ruimte gevonden met goed en veel licht. En je hebt hier de rust om te werken: geen gestoor door huisgenoten of familieleden". De hoge huur neemt ze dan maar op de koop toe. De verwarming (centrale olie- stook) is er bij inbegrepen. Erna Postuma, die in 1955 afstudeerde, heeft opvallende dingen gemaakt. Zeer fijngevoelig en soepel is de vormgeving, die in een moderne, maar niet abstracte gedachte is uitgewerkt. Haar beeldjes hebben spanning en een sterke plastische werking. Een kunstenaresse met toekomst. Peter Leonef, een talentvolle balletleer- linge, die haar gaven op dit gebied wil gebruiken voor de kinderen uit de nieuwe wijk. Ze is nu begonnen met een kinder balletgroep des woensdagsmiddag en haar school heet Balletstudio „Coppelia", die te vinden is aan de Loevesteinlaan 473b te Den Haag. Ze is al in heel wat ballet standen getekend door haar man. En ook gefotografeerd. Ook zij heeft grootse plannen, speciaal wat betreft het geven openluchtuitvoeringen in de wijk. Vooral voor jonge kunstenaars die in deze tijd beslist niet te veel verdienen. Dergelijke kosten (en wat er dan zo nog bij komt) kunnen jonge kunstenaars en de meeste ouderen ook niet zich eigen lijk niet veroorloven. Maar ja, je moet maar om een werkruimte verlegen zitten. Beter droog brood eten dan niet kunnen werken. En zo zijn er van die 9 „kunste- naarsflats" er 5 bewoond door jonge kun stenaars, één door een mannequin, ter wijl er nog drie leeg staan. Men mompelt over: verhuurd aan kantoren. Dat zou jammer zijn, dat zou de sfeer van dat rijtje „flats" bederven. Hier hoort een kunstenaars-gemeenschap te leven. Maar dan zal Centraal Woningbeheer de huur moeten laten zakken. We hebben zo eens een kijkje genomen op de hoek van de Melis S'okelaan en de Loevesteinlaan. in de één-kamer-huizen vlak boven de kelders en onder de le ver dieping. En eerlijk gezegd kan men ja loers zijn op zo'n ruimte. De kamer, die eigenlijk uit twee gedeelten bestaat door dat de voorkant lager ligt dan de achter kant, is niet minder dan 4 meter hoog, 5 meter breed en 10 meter diep. Een ideale ruimte dus voor een zangeres, die zich veelal -noet behelpen in een kleine kamer met veel geluidsabsorberende bedekkin gen. Hier zijn de muren echt muren ge bleven, d.w.z. de stenen zijn zichtbaar en slechts vermooid door een witte verflaag. Maar de muur heeft er een levend effect door gekregen, veel meer dan allerlei be dekkingen met lieve en bloemige behang sels. Zelfs beter dan een effen behang- laag. Een klein trapje in de kamer leidt naar het' hoger gelegen achtergedeelte. De voordeur bestaat uit twee gedeelten (net als op een boerderij) en men komt letter lijk met de deur in de kamer vallen. Altzangeres TN de hoek-„flat" hoorden we piamoklan- *- ken en de fraaie stem van een altzan geres. Hier heeft de alt Nina Wind haar „bedrijfsruimte", zoals die kamers offi cieel heten volgens het contract. „Ik ge niet er elke dag weer van hier vrij te kunnen studeren en lesgeven. En dan klinkt het allemaal hier zo goed. Ik zou hier wel kleine huisconcerten kunnen or ganiseren". Nina Wind is erg blij, maar zij zucht toch ook wel onder de huurprijs. Maar waar kan een zangeres een geschikte kamer vinden, waar ze ongestoord kan studeren en lesgeven? Ze heeft al op heel veel adressen gewoond, maar overal stuitte ze op het bezwaar: Alsjeblieft geen les geven. Hier is ze vrij en hier heeft ze een eigen sfeer gegeven aan haar „home", zoals ze het noemt. Een sfeer met veel muziek, een grote boekenkast, goede schil derijen, componistenportretten en natuur lijk een piano. Nina Wind, die studeerde bij Mla Hü- per-Buff en bij Willem Ravelli, was juist teruggekeerd uit Drenthe, waar ze de alt partij in HSndel's oratorium „Judas Mac- cabëus" heeft gezongen. De bloemenhul- Reclame en ballet IN het „huis" daarnaast herkennen we de ruimte eigenlijk niet meer. Het echtpaar Wim en Annet van Rooijen-van Bruggen heeft zijn werkplaats wel de meest verrassende metamorfose doen on dergaan. Geen wonder want Wim van Rooijen is reclame-ontwerper en zijn vrouw is balletdanseres. Wat beiden aan artisticiteit in zich hebben werd ge projecteerd in hun „home", waar door een houten „roos ter" met kleur vlakken de hoogte werd opgevangen, terwijl door een rij hangende bamboe stokken het al te ruimtelijk werd onderbroken. Een grote volière met zes bijzondere vo gels prijkt er en langs de muur is de balletoefenin gen. Rotanmeube len verfraaien het geheel. De jonge teke naar Wim van Rooijen heeft vijf jaar lang de avond- demie voor Beel dende Kunsten be zocht en daar re clame gestudeerd bij Kilian en model bij Schrofer. Hij fotografeerde, te kende en schilder de, was geruime tijd etaleur bij een groot magazijn en heeft thans werk voor de Shell, waarmee hij vorig jaar In het Haagse bloemencorso de eerste ere prijs won. Wim van Rooijen is de man met ideeën, de vindingrijke mens, die tel kens weer iets nieuws op artistiek ge bied ontwerpt. En zijn jonge vrouw ls een leerlinge van Kunstschilder "jV"AAST Wim van Rooyen werkt de schll- deres Bep Schrier en daarnaast trof fen we de Haagse kunstschilder M. Over man aan, die speciaal zijn vrouw en zijn twee kleine kinderen had laten komen om ons te verwelkomen en te laven met koffie. Hier is de ruimte weer anders, geheel passend bij een schilder die moet kunnen werken. Verflucht en een schil dersezel vinden we hier. En natuurlijk veel schilderijen en tekeningen, Overmans is geen onbekende meer op kunstgebied. Op meerdere tentoonstellin gen heeft hij zich een grote naam gege ven. In 1928 in Rotterdam geboren werkte hij aanvankelijk op de afd. Reclame van de Rotterdamse en Haagse Academies voor Beeldende Kunsten. Hij zat geheel iri het reclamevak en werkte ook als fotograaf. Daarna stelde hij zich enige jaren onder leiding van Jan van Heel op de Vrije Aca demie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, een instelling die hij niet genoeg kan roemen. Sterke en fascinerende kunst maakt Overmans, grote gedachten gevan gen in forse contouren. Met zijn gezin de prijkte nog bij de piano. En in haar „flat" werkt ze nu weer hard aan andere oratoria, terwijl ze daartussen door zang- Beeldhouwster HAAR buurvrouwtje is een 26-jarige beeldhouwster, Erna Postuma. En haar „flat" heeft weer een heel ander ka rakter. Hier komt men echt in een werk plaats, waarbij grote strakke kleurvlakken de muren sieren, waar geboetseerde beeld jes te vinden zijn en waar veel klei wordt verwerkt. Er staat wel een piano, maar die wordt niet door de beeldhouw ster gebruikt, doch door haar verloofde, die hier zo af en toe als leider van de Down Town Jazzband eens wat nieuws komt inleren. In de boekenkast vinden we dus geen muziek, maar boeken over kunst: Rodin. Chagall, Matisse, etc. Deze charmante beeldhouwster werd in Indonesië geboren en woont nu 11 jaar in ons land. Vijf jaar lang studeerde zij onder Dirk Bus aan de Academie voor Beeldende Kunsten De jonge Haagse beeldhouwster Erna Postuma bü een harer werkstukken: een schuchter meisje. Haar atelier heeft weer een geheel ander aanzien. De altzangeres Nina Wind in naar een kamer-home van de Haagse „kunste naarsflat". Men kan hier goed de lig ging van de kamer zien met het ver hoogde achtergedeelte, waar een klein buurmeisje wat zit te tekenen. De reclame-ontwerper Wim van Rooijen heeft zijn kunstenaarsflat modern ingericht en heeft zijn vrouw Annet van Rooijen—van Bruggen, die een balletstudio Coppelialeidt, al in verschillende danshoudingen aan de barre getekend. heeft hij vier maanden Ln een klein ge hucht in Zuid-Frankrijk gewoond en in het nabijgelegen Nimes heeft hij toen ook nog geëxposeerd. .Natuurlijk is het te duur voor ons schilders in deze tijd van geldgebrek bij nensen die interesse hebben en geld- overschot bij de mensen die a-cultureel zijn. Maar ik ben van plan deze zomer hier tentoonstellingen te houden. Wellicht kan ik in deze nieuwe wijk wat bereiken. Overigens heb ik hier een heerlijke ruim te om te werken". Eveneens zijn vrouw, die in de drie maanden dat ze hier- in het atelier van haar man kan rondlopen, ook is gaan schilderen. En met talent. Dit is het verhaal van vfjf jonge kun stenaars, die naast elkaar wonen In een Haagse kunstenaars-„flat". vyf jonge, maar reeds grote kunstenaars, vfjf mensen met idealen, vijf mensen met durf, vjjf mensen met liefde, v()f mensen met toe komst. Als de huurprijs .voor hun „be drijfsruimten" nu minder werd, kon die toekomst misschien met nog meer ver trouwen tegemoet worden gezien. Het is een genot by deze mensen op bezoek te gaan en dan te constateren, dat niet alleen deze kunstenaars, maar dat de kunst door hen toekomst heeft, door hun ernst, door hun toewydlng, door hun gezonde en eer- lUke kijk op de kunst. Deze jonge mensen verdienen onze belangstelling en onze hulp: zy wachten op opdrachten. Generaal Norstad: een eventuele vyand volkomen 'te vernie tigen, zonder dat deze het zal kunnen voorkomen. Dat zei dinsdag generaal Lauris Norstad, de nieuwe opperbevelheb ber van de Navo, In New York. Hy voegde eraan toe, dat de Amerikaanse, Canadese en Britse troepen in Europa gehandhaafd dienen te biyven om een schild te vor men van zulk een omvang en kracht, dat alle landen van de Navo geheel verdedigd kunnen worden. De strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, die nu onder het bevel van Nor stad staan, zijn in verhouding met vijf jaar geleden numeriek vier tot vijf keer zo sterk geworden en ook oneindig veel effectiever. Alleen het lucntverdedigings- stelsel vertoont nog duidelijk zwakke plekken, aldus de generaal en ook de landstrijdkrachten zijn nog niet wat zij moeten zyn. De ongelijkheid tussen de Amerikaanse wapens en die van de bond genoten, mét name op het terrein van de kernwapens, is voorts een van de pro blemen, die nog op te lossen zijn, zo zei Norstad. Uitbreiding van taak van mr. Höppener Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is de staatssecretaris van o. k. en w., mr R. G. A. Höppener, met ingang van 1 februari 1957 meer in het bijzonder be last met de behartiging van de zaken, die liggen op het terrein van de afde lingen jeugdvorming en volksontwikke ling, lichamelijke opvoeding en sport, radio, televisie en pers, oudheidkunde en natuurbescherming van het ministe rie van o. k. en w. Tot voor kort vielen de oudheidkunde en natuurbescherming niet onder zijn zorgen. Hierdoor dus een uitbreiding gekomen v taak van mr. Höppener Wie per auto naar Parys gaat doet het beste te rijden via Rijssel, Abbeville Rouen, daar in de Franse departementen Aisne, Marne, Ardennen en Meuze vele wegen wegens gladheid voor vrachtauto' gesloten zijn. Kunstschilder Overmans met zyn vrouw en zyn werk in hun „flat atelier". Op de schilderezel staat er een groot zelfportret van Overmans nog zonder baard) en daarvoor toont hij een map met tekeningen uit Zuid- Frankrijk. RIJNSBVRG Leden van vier C.N.V.-afdelingen kregen principiële injectie HET MAG DAN als regel zo zijn, dat voor de gewone ledenvergadering van een christelijke organisatie weinig belangstelling bestaat, er waren gisteravond zeer veel belangstellenden aanwezig op de bijeenkomst, die de Chr. landarbeidersbond, de Chr. bedrijfsgroepencentrale, de Chr. bouw bedrijf sbond en de Chr. bond van personeel in de voedings- en genotmidde- lenbedrijven in de Kleine Kerk aan de Brouwerstraat hielden. De kerk was tjokvol. Er waren maar weinig Rijnsburgse leden van bij het C.N.V. aan gesloten organisaties niet aanwezig. De leiding was dit keer in handen var de voorzitter van de Chr. landarbeiders- bond, de heer C. van Egmond Lzn.. die' speciaal welkom heette loco-burgemeester T. Kralt, de heer G. Holmer. lid vai hoofdbestuur van de Ned. Chr. bouwbe- drijfsbond en verder nog diverse afge vaardigden. De heer Van Egmond spoorde de aanwezigen aan niet al het werk altijd aan de bestuursleden en aan bepaalde vaste kernen over te laten, maar maal mee te helpen en ook op het terrein van de vakorganisatie Gods Woord helpen uitdragen. Er werd vervolgens een principiële rede gehouden door de heer Holmer, die zei. dat er weinig of geen plaats meer wordt gevonden voor Gods Woord en dat de rede. het humanisme die plaats steeds meer gaat innemen. Spreker stelde de geestelijke belangen ,bij het kiezen een vakorganisatie voorop. Aandeel R.k. sollicitant eerste op voordracht Tn de gemeenteraad van Nijmegen A- is de prot. christelijke fractie gis teravond samen met die van de P v. d. A. en de VVD ernstig verbol gen geraakt over een haar inziens partijdige bevoordeling van een rooms-katholiek boven een protes tant. Anderhalf uur heeft men in besloten zitting gediscussieerd over de benoeming van een hoofd van de afdeling openbare werken, dienst publieke werken en volks huisvesting, waarvoor een rooms-katho liek en een protestant op de voordracht waren geplaatst. De fracties hadden ernstige bezwaren tegen de samenstelling van de voordracht, waarop ir. C. C. J. Bollen (r.k.) directeur van gemeentewer ken te Bergen op Zoom als eerste stond en ir. Th. Lub (prot.), onderdirecteur openbare werken te Nijmegen, als twee de. De bezwaren van de fracties gingen IN EEN DAG ONDER DE KAP Timmerfabrieken doen het meeste van het karwei (Van een onzer verslaggevers) TN NOOTDORP aan een van de vriendelijke landwegen tussen de tuinderijen, is een normaal aantal bouwlieden maandagochtend begon nen met het optrekken van een wo ning met zolderverdieping, waarvoor alleen de fundamenten lagen. Om tien minuten voor acht in de morgen reed de wagen met materialen aan en des avonds om half zes ging de vlag omhoog: het hele huis was onder de kap Op 21 februari zal deze woning, die vier kamers, keuken en bykeuken en een douchecel compleet met geyser, bevat, in gericht zyn en een jongetrouwd paar kun nen ontvangen. bouwsysteem, dat werd ontworpen en wordt toegepast door de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten, de bouwspaarin- stelling, waarby nu reeds 600 gemeentel in Nederland zyn aangesloten. Dit speciale systeem van panelenbouw (er zijn ook andere beproefd) werkt een vrij klein aantal in de fabriek houten ri worden gemaakt, die afmetingen hebben van 90 cm breedte en verdiepinghoogte. De ramen zijn 714 cm dik en vormen dan, met een gipsplaat als bodem, een soort grote platte hak. In deze „bak" wordt eerst een sisai- kraftlaag gestort en dan een isolerende vulling van licht beton. Alles zit water dicht In elkaar en omdat er wordt ge werkt met gedroogd hout komt er het hele paneel geen vocht te pas. Als bovenste laagje komt er dan nog een soort aluminiumpapier (stanlol) op en daaroverheen een dun latwerk. Het gehele paneel weegt dan ongeveer 70 kg en kan door twee mannen gemakkelijk worden gehanteerd. Kant en klaar Met deze panelen kan men nu in wip een huis in elkaar zetten, want He tussenbenden worden hi omit gemaakt. In die tussenwanden worden meteen plaatsen voor leidingen aangebracht, zo dat er op het werk niet meer gemeten of gezaagd behoeft te worden. De buitenmuren worden met het gips naar binnen en het glimmende staniol naar buiten geplaatst, zodat het huls dan staat te glinsteren als zilver, in lat werk gevat. Deze buitenmuren worden door de metselaar bekleed met een half steens baksteenmuur, zodat er van het fabriekswerk niets meer is te zien. Intussen zijn ook de dakspanten kant en klaar uit de fabriek gekomen, maai de grote driehoeken van hout zijn op vouwbaar gemaakt, zodat ze gemakkelijk te hanteren én te transporteren zijn. Heeft men nu de fundamenten v het huis (welke lang niet zo zwaar hoeven te zijn als bij traditionele bouw) klaar, dan laat het zich horen, dat het panelenhuls vlug ln elkaar te zetten is. In een wip De buisleldlngen komen ook al hele maal klaar met de elektricien binnen, want men maakt gebruik van flexibele plasticbuizen en dus kan e- veel va voren gemonteerd worden en de hele zaak, als een spinneweb tezamen gevou wen, naar het werk worden gebracht Elektricien en loodgieter hebben nauwe lijks een halve dag werk om alles aan te brengen. De leidingen worden in de tus senmuren weggewerkt.. Stukadoors zijn moeilijk (te krijgen, maar deze huisjes hebben geen stukwerk: zowel muren als plafonds worden be hangen. Alleen behanger en schilder heb ben hun tijd nodig als by andere bouw, ook al komen de deuren en ramen, kom pleet met sluitingen en tochtband, ge grond en geplamuurd uit de fabriek. Het dakbeschot ls van lloht plaatmate riaal, nl. Internit, de goten komen ln vier stukken op het werk en moeten even vastgesoldeerd worden, de schoorstenen arriveren ln vier elementen. Het dak is van grijze pannen, die natuuriyk moeten worden gelegd. Na de montage van de woning biyft alleen het aftimmeren nodig en men heefi dan voldoende hulp aan twee timmerlie den en twee of drie ongeschoolde krach ten, mits deze het systeem hebben Ieren begrypen. Een voordeel Is bovendien, dat de bouw ook by vorst en regen kan door gaan, want wanneer het huis eenmaal onder de kap is kan de timmerman bin nen werken en de panelen zyn zo isole rend, dat men feitoiyk In het huls zou kunnen wonen, eer het metselwerk is Geen massabouw Voorlopig zal dit systeem niet leiden tot massabouw. Het zou ook niet kunnen worden toegepast voor hoogbouw, maar men bestudeert thans wel éénverdieping en bungalowsysteem. Bij de samenstelling van dit systeem heeft men natuurlijk naar het buitenland gekeken: vooral Amerika gaf voorbeelden Uit Engeland Importeerde men de eerste gipsplaten. Deskundigen uit de woningbouw hebben een en ander bekeken en goed gevonden, maar dat wil nog nipt zeggen, dat men nu maar overal deze bouw kan toepassen. De prijs van de woningen is niet ln het algemeen te noemen, omdat grond en funderingskosten wisselen en' andere factoren bij de ontwikkeling van het sys teem een rol spelen. Bepaald goedkoop is de woning niet. maar de kosten liggen op het ogenblik niet ongunstig ten op zichte van vergelijkbare objecten in de traditionele bouw. vooral uit tegen deze opeenvolging, s gezien ir. Bollen eerst vijf weken sluiting van de termijn zijn sollicitatie had ingediend. Na lange deliberaties, waarin de bur gemeester en wethouder H. W. Duives het beleid van B. en W. verdedigden, ging men tot stemming over. Met 19 tegen 18 stemmen werd ir. Bollen benoemd. Uit deze stemmenverhouding bleek duideiyk, dat verschillende r.k. raadsleden hun s op de heer Lub hadden uitgebracht. Een spreker van de r.k. raadsfractie zei na de stemming het te betreuren, dat er in de raad een anti-katholieke stem ming was gewekt. Van protestantse zijde werd geantwoord, dat men in zijn ver bolgenheid meende krasse termen te moe ten gebruiken, maar dat men zich inder daad in zachtere termen had kunnen uit drukken. Amerika afzijdig van Sunfed De Verenigde Staten hebben medege deeld, dat zij niet zullen bijdragen tot eer wereldfonds ten behoeve van economische ontwikkeling, de Sunfed. Dit is bekend gemaakt in de algemene vergadering der Verenigde Naties door Paul G. Hoffman. In verband met de politieke onzekerheid wil Amerika geen langlopende verplich tingen aangaan. Deze bouw is echter speciaal bedoeld voor het platteland en uit te voeren door de kleine aannemer. Ook beperkt men zich voorlopig tot enkele of dubbelbouw. dus geen blokbouw. Toelevering Van belang zal het zyn, of de overbe laste timmerfabrieken in de toekomst de toelevering van de benodigde prefab- materialen zullen aankunnen. Naar ons mededeelde is de uitvoering var onderdelen zulk precies werk, dat grote aandacht aan het werk moet s den besteed, anders klopt de bouw niet en krygt men geen safe woning. Het is daarom niet onmogelijk, dat de Bouwkas zal overgaan tot hot oprichten van een eigen timmerfabriek (waarvoor geen speciale machines nodig zijn) wel ke het voorbereidende werk doet. Zoals het er nu uitziet, zal er nog eer jaar studie en voorbereiding nodig zijn om wat op grotere schaal te kunnen gaan bouwen. Belangrijk is ook de snelheid va; bouw: men heeft per huis 1100 manuren nodig, waarvan er 350 in de fabriek wor den gemaakt, dit betekent dus voor het geheel een besparing van 50 pet. en op de bouwplaats een besparing van 30 pet. aan manuren, terwyi zowel in de fa briek als binnenshuis ook bij ongunptig weer kan worden doorgewerkt. Natuurlijk is het voor de omstanders wel sensationeel, zo eventjes een huis te zien optrekken en de beide huizen ii Nootdorp hebben dan ook geen gebrek aan bekijks gehad. Nadat deskundigen reeds eerder ge bouwde woningen van dit type hadden onderzocht heeft de minister bij de bouw de normale premie en toeslagen toege staan. mag zyn. Het behoefte-element moet hier een alles beheersende rol spe len. Is er dus welvaart, dan dient de arbeider daarin een rechtvaardig aan deel te hebben. Over de arbeidsmethoden sprekend zei de heer Holmer, dat de mens als beeld drager Gods geen dode geest mag krijgen, dat hij niet mag worden iemand, die ner gens geen zin meer in heeft. Spreker gaf sprekende voorbeelden van zulke mensen. Ten slotte zei de heer Holmer nog, dat we onze schouders onder het werk van de Chr. vakbeweging moeten zettgn, op dat God door het werk van die beweging wordt geprezen. Namens de Chr. besturenbond voerde de heer G. Brouwer het woord. Hij had on der de jongeren een groeiend besef van de noodzaak geconstateerd christelijk ge organiseerd te zijn. Hij verheugde zich over de bloei der verenigingen, die in ruim 6 jaar van 80 tot bijna 300 leden kwamen. Collecte De voorzitter deelde mee, dat de jaar verslagen op de huishoudelijke jaarver gadering zullen worden uitgebracht. Deze avond werd alleen een uitzondering ge maakt voor de secretaris van D.E.L., de heer Joh. Glasbergen, die zeer tevreden zei te zijn over de bereikte resultaten, spe ciaal wat de collecten en de verkoop van de bekende zakagenda's betrof. Er werd een collecte voor D.E.L. gehouden. Deze bracht f 85,85 op. Ten slotte sprak de loco-burgemeester, de heer T. Kralt. Hij zei, dat zolang als de wereld bestaat er vormen van orga nisatie hebben bestaan en dat ook het sociale vraagstuk er altijd is geweest, waarbij er zowel egoïsten waren (Lot), als mensen met sociaal gevoel (Abraham). Er werd verder medewerking verleend op deze avond door de reciteerclub DVV, die het spel „De ooievaar vergist zich" op voerde. Het kwam als een paal boven water te staan, dat deze medewerking zeer op prijs werd gesteld. De bijeenkomst werd besloten door de heer N. van Eg mond, voorzitter van de N.C.B.B. Het stoffelijk overschot van de beroem de dirigent Arturo Toscanini zal binnen kort per vliegtuig uit New York naar Milaan worden overgebracht en vermoe delijk twee k drie dagen in de foyer van het Scala-theater -te Milaan worden opge baard. Een woordvoerder van de Scala zei, dat het passend zou zijn, als het Ita liaanse publiek de laatste eer aan de maestro zou kunnen bewijzen in het thea ter, waar hij meer dan een halve eeuw muziekgeschiedenis heeft gemaakt. Dit voorstel moet overigens nog worden goed gekeurd door Toscanini's kinderen. Eerst komt het stoffelijk overschot in het huis van de familie Toscanini in Milaan, waar familie en vrienden afscheid kunnen ne men. Op 17 februari heeft dan de bij zetting plaats in het familiegraf. Zestig jaar getrouwd. Op maandag 11 februari viert het echtpaar A. Jansen en C. van Hal te Bergen op Zoom zijn dia manten huwelijksfeest. Markt- en visserijberichten LEIDEN, 30 januari. Groenteveiling: kroten 12—21 gekookte kroten 29—35. boerenkool 27— 50. rode kool 12—18. gele knol 14. groene kool 23. witte kool 7—9. prei 31—51, stoofsla 136— 141. spruiten A 45—67, B 16—65, uien picklers 17.10, drielingen 21. middclfijn 21.20-22, mid- delgrof 21.30—22.10, grof 22.50, waspeen 36—43, winterpeen 11—21. witlof 30—64, knolselderij 17—27, peterselie 6-9, selderij KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 januari. Groenteveiling: waspeen A 34—49, B 36—47, boerenkool 23—42, gele kool 10—19, groene kool 12—26, rode kool 7—18, spruiten A 45—52, B 19—33, witlof A 41—43, B 21—31, uien 23—24, peterselie 13—15, knolseldcrie 15—26. ROELOFARENDSVEEN. 30 januari. Bloe- 120-220. blauwe druifjes 24— Hillegarde 73 1U>—118, Piquante 1 —jmeter 118—122. Cr, —87. Delice Imperator 90—96. Narcissen Golden Har —81. Early Glorie 68—80. Helios 56—66, Whrest- ler 59-68, rinnoccnce 63—75, Frühling 82—83. Magnificence 6268, Agnes 60—63, Havelok 60 63 per bos. Am. Anjers 10—18 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 30 januari Groen teveiling: witlof I 38—42, II 21—30 per 100 kg. RIJNSBURG, 31 januari. Groenteveiling- waspeen 32—51.50. uien 18—23, spruiten 3 3—43 rode kool 6—19, boerenkool 36—39. waspeen B 15—45, groene kool 9—2, kroten 9—16, peter selie 17. TER AAR, 30 januari. Groenteveiling wit lof I 31—43. II 15—31, stek 6-15, spruiten 40—50, afw. 20—23. uien 9, prei 20—24, was peen afw, 8, glasundijvic 105, boerenkool 33, alles per kg-, knolselderij 13—25 per stuk: peter selie 19, bosselderlj 30, alles per bos; boerenkool 180—200 per kist. SCHEVENINGEN, 31 januari. Besommin gen: trawlloger SCH 73—9730. Notering bliek 3 40—4 80 per kist van 40 kilo. SCHEVENINGEN. 31 januari. Besommin gen kustvissers: SCH 74—130, OD 17—110 en 4 Goerccse schokkers met tc zanten f 1260. SCHEVENINGEN. 30 januari Aangevoerd kg l hier vertrokken ter trawlvisserij naar zee dé mo- torlogger VL 142. IJMUIDEN, 31 Januari. - Prijzen per kg: heilbot 300—290. gr. tong 330—325, grm. 310— 300, kim. 360—325. ld. I 390—340, II 340—295. tarbot I 320—250; per 50 kg: tarbot II 122120, III 6961, tongschar 104, gr. schol 3330. grm 35—31, kim. 51-46, kl. I 51-48, II 49—30. schar 46—34, bot 20-13, verse haring 26—18, gr. schelvis 50-40, grm. 50-38. kim. 49—38, kl. I 54—43. II 54—46, wijting 49—38, gr. gul "7—31, 56—50, midd. 60—50, kl ham 114—88, poontjes 36—33, 38—35, koolvi 38—35, wit 46; per 125 kg: gr. kabeljauw 228— 122, gr. koolvis zw. 92—81, wit 108, gr. leng 108. IJMUIDEN, 31 januari, Begon rawler 28.300, 1JM 32—21 500; Iorrc -7490, 61—8240, SCH 135—10,200,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6