Gesprek met ander kan hotelkerk veranderen in gezinskerk Leidenaars delen vanavond de lakens uit In stadsgehoorzaal werden de radio-opnamen gemaakt Vreugderijke dag voor Leidse huisvrouwen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 JANUARI 1957 Leidse Hervormde classis bijeen Ds. Kloek hielcl inleiding over de synodale handleiding tn DE TWEEDE HELFT van januari komen de classes van de Hervormde -1 Kerk in vergadering bijeen. De classis Leiden was gisteren in het Zen dingshuis te Oegstgeest bijeen en meer dan tachtig ambtsdragers tekenden de presentielijst. De oudste aanwezige dienstdoende predikant van de clas sis, ds. M. Ottevanger van Leiden, opende. Hij liet zingen psalm 127 1 en 2 en las Zacharias 4. gon met de opmerking, dat er wel wordt beweerd, dat de Generale Synode zich met allerlei dingen bezig houdt, be halve met de vraag naar de waarheid er naar het wezen van de Kerk. Hoe komt het, dat een oproep tot bezinning ove het vraagstuk Nieuw Guinea alles in re] en roer brengt, terwijl een geschrift ove het gesprek tussen de richtingen nauwe lijks wordt opgemerkt? Spr. laakte dezi houding zowel in de Kerk als erbuitei zeer. Het lijkt zelfs wel, zo zei hij, als men het op een bepaalde manier opneem voor het werk van de Synode, dat mer vreemd wordt aangekeken. Dit schijnt nie meer te kunnen. Gewezen werd op aller lei uitingen van de Synode, waarin hel waarheidsprobleem en het wezen van dt Kerk wel terdege aan de orde zijn. Het luisteren naar de ander en het ge sprek voeren met de ander vond spr. eer deugd, die over *t algemeen zeer weinic bij theologen wordt gevonden. Een hoofd stuk over de wijze, waarop het gesprek >rd kan worden, en waarin were" i op de psyche van de ander eze „Handreiking" voorop mc staan. Sommige hoofdstukken zijn bo dien veel te ponerend; dat is geen sprek meer. Had men niet meer vra derwijs de moeilijke punten van hel sprek naar voren kunnen brengen? Het woord van Zacharia tot de tempel bouwers van zijn dagen heeft ook ons wal te zeggen, aldus de predikant. Als we rondom ons zien, is er veel, dat ons ver ontrust. Dat was in Zacharia's dagen ook De grondsteen van de tempel was gelegd, maar de opbouw liet op zich wachten. Er waren vijanden van binnen en vijanden van buiten. Ook het pessimisme van zeer velen werkte remmend. Zij zeiden, dat de heerlijkheid van deze tempel niet zou kunnen halen bij de heerlijkheid van de Twee mannen werden geroepen werk te stimuleren n.l. Haggai charia. De laatste was de man nachtgezichten. Met grote duidelijkheid bracht hij naar voren, dat het niet door kracht, noch door geweld, maar door di Heren Geest zou geschieden. Zacharia krijgt vierderlei toezegging: Gods hulp komt op tijd; het werk van God zal uitgebreid zijn; God rechtvaardigt vrije genade de mens; de kandelaar haar licht laten schijnen, als zij gevoed wordt door de Geest des Heren. Spr. meende, dat de Kerk van deze dagen zich ook aan deze beloften houden. Ook wij hebben wel eer meend, dat het zal gaan m eigen kracht De krachten van de Geest komen echter in Christus tot ons en daaruit mogen leven. Laten we ons werk in dit nieu\ jaar dan ook aanvaarden en voortzetti met de bede van de oude Kerk op on lippen: Veni Crèator Spiritus' Leiding Na tekening van de presentielijst bleken 42 predikanten, 34 ouderlingen, 1 diaken. 2 ouderlingen-kerkvoogd en 1 gast wezig te zijn. Ds. D. J. Vossers Leiden, die de laatste zes jaren het presidium van de classis heeft gehad, was aftredend. Ook de sessor, ds. A. de Leeuw, Boskoop, was tredend. Uit naam van het gehele mode- ramen zei ds. Vossers, dat men het ge wenst achtte, dat er enige verandering kwam in de leiding van de cli jaren achtereen is die nu in dezelfde han den geweest; ds. De Leeuw zou dit jaar, ds. Vossers het volgend jaar en ds. Hon- nef over twee jaar willen aftreden zonder zich opnieuw herkiesbaar te stellen. Het breed-moderamen was hier echter tegenop gekomen. Ds. Meuzelaar Noord- wijl? Binnen wilde graag weten, wat de motieven zijn van hen. die willen heen gaan, en van hen, die continuïteit voor- Het Gereformeerde Kerkrecht kent pe riodieke aftreding zonder herbenoeming. Moeten er alleen veranderingen worden aangebracht als het ergens niet goed gaat? Spr. bracht hulde aan de leden van het moderamen, dat zij ook in deze rich ting hebben gedacht. Bij de verkiezingen werden ds. Vossers. ds. De Leeuw, dr. Oppenheimcr Leiden en ds. Cupedo Noordwijk aan Zee met grote meerderheid herkozen. Ds. Vossers nam met enige woorden van dank het presi- diaat op zich. In 't bijzonder werd ds. Gijsbers Leimuiden. die voor 't eerst vergadering van de classis Leiden n maakte, welkom geheten. V ertegen woordiging Van de kerkeraad van Leiderdorp een schrijven ontvangen, waarin mer betreurde, dat verschillende kerkeraden uit de classis zich maar zeer weinig op de classical© vergaderingen vertonen. Ooi het feit, dat veel ambtsdragers de verga dering vóór het eind verlaten, werd niet prettig genoemd. Er zullen maati genomen moeten worden om een en ander te voorkomen. De scriba deelde eind van de middagvergadering de kerkeraden van vijf Gemeenten geen vertegenwoordiger naar deze samenkomst hadden gezonden, nl. Noorden, Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven en De Kaag Tot scriba-secundus werd gekozen ds. E Saraber. Voorschoten; tot scriba-ter- tius: ds. H. van Gosliga Rijnsburg. Als afgevaardigde-tertius voor de Prov. Kerk vergadering werd R. Kuiper Alphen a.d. Rijn aangewezen. In de commissie voor het opzicht kreeg ds. H. J. Bogers Alphen a.d. Rijn een plaats. Mevr. C. Slump- Beauveser Oegstgeest, ds. T. D. Rijnsaterwoude en N. L. i Soest i Dalsen Lei don werden herbenoemd als lid van de Zendingscommissie. In de commissie voor het jeugdwerk namen L. Tibboel Lisse, H. van der Ven Leiden en A. van der Welle Warmond zitting. Ds. De Ruiter Leiden bracht verslag uit van de vergadering van de Synode; ds. Hagen van die van de Prov. Kerkverga dering en ds. Honnef over de werkzaam heden van het moderamen van de classis Gesprek Ds. P. Kloek Leiden hield in de mor genvergadering een inleiding over een boekje, dat door de Generale Synode wordt uitgegeven en dat bedoeld is als handreiking voor het gesprek richtingen ii de Hervormde Kerk. Hij be- KANTOORMACHINES t>emmenÏE Haarlemmerstraat 219 Te lef 21400 Prof. Holmer over de dogachtigen In „Zomerzorg" hadden de leden van de kynologenvereniging „Rijnland" gis teravond het genoegen om weer eens naar een Interessante lezing van hun medelid professor dr. A. J. M. Holmer te luiste ren. Prof. Holmer vertelde ditmaal over „dogachtigen", een soort die wat ont wikkeling en karakter aangaat zeer rijk is aan wetenswaardigheden, Allereerst gaf hij een overzicht van de ontwikkeling van het ras. Hij merkte hierbij op, dat de dogachtigen tot de oudste rassen behoren. Wij komen ze ook tegen in de vroegere oorlogen, waar ze dienst Gemccntc-opbouw en kerkelijk over leg hebben een begin gemaakt met de ontdooiing van de harde richlings- blokken; wjj moeten voortgaan met de ontmoeting van de ander, opdat de hotelkerk verandere in een gezins kerk. Wc zullen ons daarbij moeten stellen onder het gezag van de Heer der Kerk en de leiding van Zijn Geest moeten vragen. Daarbij zullen wc de mogelijkheid moeten openlaten, dat onze eigen mening wel eens omge gooid wordt; Is' het niet vaak het moeilijkst. eerlijk te erkennen, dat we ongelijk hebben en dat onze mening moet worden herzien? Ds. Meuzelaar deed in de discussie de iggestie aan de hand. de redacteuren van verschillende kerkelijke blader, eens bij elkaar te roepen, 't Is echter de vraeg. zullen komen, want het is natuurlijk veel gemakkelijker in krant of bfaadje'. te schrijven. Maar een poging zou ge waagd kunnen worden, bijv. onder leiding an de Raad voor Kerk en Theologie. Kin der zorg De heer H. Mulder Oegstgeest hield een Hij vroeg zich in de eerste plaats af. of het wel nodig is, dat kerkeraden op de hoogte worden gebracht van het werk. dat in hun eigen naam geschiedt. Hij meende, dat het wel nodig is, want maar al te vaak wordt gezegd, dat ..klnderzorg' veel subsidie uit 's rijks schatkist ont vangt, dat men particuliere belangstelling niet meer nodig zou hebben. Spr. wilde echter eerst wijzen op de pastorale taak van de kerkeraden. Ah ..Kinderzorg" zich heeft ontfermd over he verwaarloosde kind. dan moet de predi kant of de ouderling de zorg voor di ouders van dit kind op zich nemen, wan het hoogste ideaal moet in deze omstan digheden zijn, dat ouders en kind weei bij elkaar worden gebracht. De heer Mulder deed een beroep op de kerkeraden voor de volgende punten: 1. Help ons bij het zoeken van geschik' pleeggezinnen; gezinsverpleging is pr mair. gestichtsverpleging secundair; mi menteel worden nog 30 kinderen uit c Leiden in de Marthastichting vei orgd; 2. het 'erk ce ïnspectrices moet meer bekend worden: zij willen graag op Gemeente- en verenigmgsavon den komen spreken- 3. iedere kerkeraad dient een contact man aan te wijzen voor ..Kinderzorg 4. ook financieel moeten de plaatselijk' Gemeenten door contributies, en collecten de arbeid van ..Kinderzorg" steunen. Als contactpersoon tussen de classicale vergadering en „Kinderzorg" werd bij ac clamatie ds. Vossers aangewezen. Ds. Geur sen Als laatste kwam ds. M W. J. Geursen. •roeger predikant in Leiden en nu ver bonden aan de Presbyterian Church in dringend beroep doen op de kerkeraden om het werk van de Her vormde Emigratiecommissie te steunen. De Nederlandse predikanten in dat grote land moeten éénmaal per jaar bij elkaar komen. Dat kost grote financiële offers. Ds. Bonting, die vroeger in Rijnsburg pre dikant was, moet, om zo'n samenkomst Melbourne bij te wonen, twaalf uur vliegen en dan nog 240 mijl met een auto afleggen. Spr. geloofde bovendien, dat de Ne derlandse Kerk in theologisch opzicht een grootse taak heeft te verrichten in Australië. Fel keerde hij zich tegen hen, die menen, in dat vreemde land te moeten overgaan tot de stichting van een Kerk, die geheel apart gaat staan. Hij plaatste zich tenvolle achter het advies dat de Hervormde Synode Samenkomst in Marekerk Toch niet helemaal in de mist De Hervormde wijkgemeente Molenwijl houdt maandelijks een doordeweekse samenkomst voor de gehele wijk in d< Marekerk. In de bijeenkomst van gister avond verleenden medewerking het Mara- nathakoor onder leiding van mevrouw Tr MassaarVan Briel, de organist Hans de Groot, die gesecondeerd werd door kele bazuinblazers en de heer Jo<^> Nieu- wenhuis, die gedichten voordroeg. Ds. J van der Wiel, de wijkpredikant, sprak over „Van wie is de toekomst?" Het is een zegen, ons van God gegeven, dat een ondoordringbaar gordijn ons van de toekomst scheidt, zei ds. Van der Wiel. Toch zijn we steeds weer geneigd, ons ermee bezig te houden. Wij willen ons veilig stellen voor die toekomst. Niemand echter die in het hori zontale vlak van deze aarde leeft, zal ant woord op onze vragen kunnen geven. De. predikant legde er evenwel de na druk op. dat we toch niet helemaal in de mist varen. Want het leven van de volken rust in de handen van Christus. We weten dit uit Openbaring 5. En als wvj dit wer kelijk met ons hart weten, dan kunnen wij rust krijgen voor hetgeen komen gaat. leeft s Australië i iedci nl. die i te sluiten bij de Presbyterian Church van Australië, want deze Kerk draagt in haar belijdenis de erfenis der Re- Met zeer veel genoegen heeft de clas sicale vergadering geluisterd naar de cau- z van ds. Geursen. De aanbeveling de kerkeraden om loch vooral ook collecte te houden voor het werk var de Emigratiecommissie kon moeilijk ster- worden gepropageerd dan door hel luimige en ernstige betoog van deze oud- VERVOLG VAN PAGINA 3) vant Dirk houdt van een grapje. Hij zoe liet naar woorden, maar gooit eruit wat ïem voor de mond komt. Even kijkt hij ichichtig naar het grote zware ding. dat plotseling tussen hem en Jan de Troye neergelegd op de tafel: de microfoon Dirk is de studentenkoetsier. Dat weet ge onmiddellijk, want de ver halen over „de heren" zijn niet van de lucht, en de asbak, die op tafel staat is een paardenhoef. „Ik ben 72 jaar," vertelt hij, en met zijn kleine, pientere oogjes tart hij on middellijk de reporter om aan deze waar heid te twijfelen. En er moet weer een snedig woord volgen, want Dirk moet iedereen, en zichzelf het meest, nu en dan voor de gek houden. Maar als hij over zijn werk als studentenkoetsier spreekt komt want de veertig Jaren, die hij achter zich heeft, zijn mooie jaren. Zeker, het is nt niet meer, als vroeger, maar de herinne ring blijft. Er wordt met het jaar mooier Als wij na een half uur het kleine huisje verlaten, horen wij de technici te gen elkaar zeggen, dat er wel wat geknipt zal moeten worden. En dat gelovei ook wel. Want wij zeiden het reeds: Dirk zegt wat hem voor de mond komt. PEDEL lijker is de avond geworden, als wij tegen achten voorrijden bij de heer P. A. Harteveld, Rijnsburger- singel 43a. Wie aan de universiteit studeert, kent de heer Harteveld. Naar hem, de pedel, begeven zich de studenten om tentami examen of promotie te bespreken. Hij Kinderzorg". Leidse predikant. Verjaardag prinses Beatrix Van ontbreken van coulissen en entourage zal men vanavond niets merken Een STADSGEHOORZAAL, gevuld met nieuwsgierige Leidenaars en zeer vele stüdenten uit verschillende studentensteden, heeft gister avond een kijkje kunnen nemen achter de schermen, die doorgaans de radio-uitzendingen verhullen. Luisterend achter het glimmende radio kastje, krijgt men de indruk, dat het programma zich ontrolt in het kader van stemmige coulissen en stijlvolle entourage. De werkelijkheid is echter, dat een meneer in poloshirt met tragische basstem achter de microfoon.lis pelt: „Ik sterf, de schurk heeft me getroffen!" Iets dergelijks beleefden de aanwezigen steren in de Stadsgehoorzaal, opnamen werden gemaakt, die vanavond ilaats vinden in het nationale pro gramma, dat ter gelegenheid van prinses Beatrix' verjaardag over de beide zenders ordt uitgezonden. Schots èn scheef het toneel stonden stoelen en lagen instru- *n met daar tussen de radio-appa- ratuur, die men bij tijd en wijle o gebruik. In een klein hoekji het toneel speelden de meeste scène niemand deed enige moeite o „gezellig" te maken. De technische die dergelijke opname stellen zijn te dan dat men nog zijn aandacht aai geving kan schenken. Dit was vo aanwezigen echter geen beletsel oi te genieten van het voorproefje, dat hen werd voorgeschoteld. Programma Het Metropole-orkest o.l.v. Dolf van der Linden opende het programma en liet meteen het toneel als na een veldslag achter. Daarom verdronk het Utrechts Studentencabaret een beetje tijdens zijn optreden en in een ander hoekje schaarde ich een studentenforum met een plech- gheid, alsof men een ernstige bijeen komst had in een directiekantoor rond een tafel; de slingerende gitaar en de omge vallen stoel, waar een microfoon tegenaan gevallen, konden hen niet uit het evenwicht brengen. Het grootste succes van de avond boekte Jules de Corte. Thans kon men in werke- ijkheid zien, wat men tot nu toe meestal lechts gehoord had. Deze blinde trouba dour werd naar de microfoon geleid en deden als gevechtshonden. Zeer wreed iet om de honden tegen stieren te laten vechten, een bezigheid waaraan het woord bullebijter nog herinnert. Wat het karakter betreft, merkte prof. Holmer op, dat de dogs trouwe honden die ondanks hun goedhartige aard fel kunnen reageren wanneer het hun baas aangaat. Ten slotte liet de professor de hand van dia's enkele anatomische verschillen zien. soepel gleden zijn vingers over 't braille schrift, terwijl hij zijn eigengemaakte liedjes zong. Het applaus was ovationee1, zoals u hedenavond zult kunnen horen. En vanavond zult u alles kunnen horen. Alleen zal het „zelfs voor hen die gister avond in de Stadsgehoorzaal waren, moeilijk zijn te bedenken, dat de leden van het .orkest niet in jacket hun noten- golf door de ether zenden en dat de U.je chtse studenten al zingende verloren gingen tussen een chaos van omgevallen stoelen en mysterieuze kastjes Het bestuur van de afdeling Leiden van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft gisteravond van de leden een filmprojector ten geschenke gekregen. De dames zijn kennelijk in hun schik met het apparaat. Foto N. van der Horst Veertig jaar afdeling Echtgenoot zag in vereniging bron van kracht ITELE VRIENDINNEN. EN OOK VRIENDEN van de Nederlandse Vereni- ging van Huisvrouwen hebben gistermiddag in Het Gulden Vlies tij dens de receptie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Leidse afdeling blijk gegeven van hun warme belangstelling en sympathie. Namens alle leden wenste de voorzitster van de feestcommissie, mejuffrouw J. R. Mïlikan, het bestuur van harte geluk met het jubileum. „Het is wel de moeite waard, bij een dergelijk jubileum even stil te staan en terug te zien op het vele werk dat door u en vorige besturen is verricht", zei spreekster. istc - zangeres - begeleidster. de vraagbaak voor iedereen, en dikwijls Bij plechtigheden loopt hij, gekleed ir toga en baret en in zijn hand de pedellen- staf, aan het hoofd van het cortege. Zijn functie is zeer veranderd, sinds vroeger tijden. Toen was het voornamelijk zijn taak om als lijfwacht de rector magnifi cus op straat te beschermen. Hij lichtte hem bij met zijn lantaarn en hield hem studenten of rovers van het lijf. De pedel van nu brengt het grootste gedeelte van zijn tijd door in de pedellen- kamer, tegenover het zweetkamertje er vlakbij de senaatskamer. Want hier ligt ook eigenlijk zijn functie: de schakel tus sen student en hoogleraar. Een gelijkmoedig man, deze me neer Harteveld. Ge ziet hem nooit boos. Hij is zelden uit zijn gewone doen. en als de onvermijdelijke ka bels de trap worden opgesjouwd, kijkt hij rustig, de handen in de zak ken, naar al dat technische gedoe. En tijdens het vraaggesprek is hij de kalmte zelf. Wij kunnen ons voorstellen, dat dit on misbare üd van de academische gemeen- ichap vaak een rustpunt i>nd?- de dreiging ;aande pro- oorden op „Hierbij hebt u vele moeilijkheden moe- n overwinnen, waarbij steeds het belang in de leden in het oog werd gehouden. Door de goede geest van samenwerking bestuur en leden, en niet te vergeten de goede geest onderling, is het resultaat: groeiende en bloeiende vereniging. Wij kunnen dan ook met blijdschap dit feest Namens de leden werden aangeboden ra projectie-apparaat, een filmstrook inrichting, een koffer, een projectiescherm n projectietafel. Spreekster voegde wens aan toe, dat het bestuur nog vele jaren met opgewektheid en in goede lamenwerking de belangen van eniging zal blijven behartigen. De presidente, mevrouw Hageman-Ver- hagen, dankte de leden. Behalve uit ideëel iogpunt en met het oog op de rente die het apparaat voor de vereniging zal op brengen (men hoeft nu immers geen appa- meer te huren) zei ze het geschenk >m zo te waarderen, „omdat een huis- v niet van geleende spullen houdt". Ook de commissie van bijstand dankte zij hartelijk. Namens het hoofdbestuur, het bestuur an het gewest Noordholland en de afde; ling Haarlem bracht mevrouw A. Hamaker de felicitaties over. De presidente van de afdeling Amsterdam, mevrouw F. S. Dries- sen-Blok, richtte zich eveneens met ge lukwensen tot het bestuur. Voorts waren er afgevaardigden van de afdelingen Was senaar, Noordwijk, Delft en Alphen. Veel moed Omdat de heer Van der Heyden zeker contact zag tussen de huisvrouwen en de Leidse banketbakkers, bood hij het bestuur uit naam van alle banketbakkers in Leiden een taart aan. Een aardig mo ment brak aan toen de heer B. Hageman zich tot zijn echtgenote als mevrouw de presidente richtte. In verband met het tekort aan huishoudelijk personeel merkte hij op. dat de huisvrouwen naar zijn me ning in hun vereniging de kracht hebben gevonden om hun huiselijke werk toch met veel moed alleen te kunnen verrich- Een van de eersten die het bestuur ge lukwensen aanboden, was burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die vergezeld was van zijn echtgenote, die ere-presi- dente van de afdeling is. Voorts zagen wij wethouder Menken, de heer Lambermont namens de Leidse Middenstandscentrale, en de heer Van der Kloot namens de vertrouwensraad voor de melksanerlng. de directeur van de gemeentelijke HBS. mevrouw N. Smits-Witvliet van de WD, en het raadslid mejuffrouw Van Nienes, directrice van huize „Over 't Hoff". Het bestuur mocht fraaie geschenken in ontvangst nemen. Toneelavond Pedel Harteveld, de schakel an a,ba.....a lelijke patriarch >n eigen huis. Zoal hij een vriendelijk man is in zijn werkkamer in het oude universiteitsgebouw aan het Rapenburg Leidenaars deelden de lakens uit. Wel, het waren lakens van ver schillende kleur en makelij. Maar dat zult ge vanavond wel horen. De feestelijkheden werden 's avonds oortgezet met een opvoering i Schouwburg door de Rederijkerskamer van Beers uit Utrecht - van „De nse Edelman", geschreven door W -fset Maugham. De voorstelling werd ook bijgewoond door wethouder Menki gasten van bevriende organisaties en v« gingen en van andere afdelingen de provincie Zuid-Holland en door de troducé's van de leden. Voor deze avond was er geen zwa probleemstuk. met nadrukkelijk spel. een charmant niemendalletje om het oude thema: de liefde. Ditmaal een jonge bekoorlijke weduwe die haar vakantie in 3oulo"ne doorbrengt met een bevriend echtpo-r haar zusje en diens verloofde en een Fransman en zijn Engelse vrouw De rust en vrede worden verstoord door een vurig Spanjaard, die haar al enkele weken achtervolgt. Dan volgt het ene misverstand op het andere: de verliefde vreemdeling ziet in alle drie de man nelijke huisgenoten de echtgenoot of mo gelijke minnaar van zijn aangebedene en wil om beurten met hen duelleren. Een boeket bloemen speelt in dit stuk een heel komische rol De dames wordt om beurten het hoofd op hol gebracht, de mannen zijn woedend, niet zozeer om genoemd feit, maar omdat de Spanjaard hen persoonlijk beledigt om hen tot een duel uit te dagen. Goed wordt de aard van de nuchtere Engelsman getypeerd in tegenstelling met de Fransman, die een belediging aan het adres van zijn groot moeder, desnoods aan dat van zijn vrouw wel kan verdragen, maar die een sma lende opmerking ten aanzien van zijn vest niet tolereert. Van het gezelschap zouden we de naam willen noemen van Ton van Aelst als de Franse edelman en van Frans Ebell als de door en door fatsoenlijke, enigszins uit gedroogde rechter mr. Proudfoot. Mevrouw Hageman, die ook de avond opende, sprak aan het slot dankwoorden tot het gezelschap en overhandigde de dames een boeket bloemen in de stijl van het stuk. Afdeling Leiden Kerk en Vrede Gisteravond sprak de secretaris van Kerk en Vrede, de heer J. J. Wentink te Amsterdam, voor de afdeling Leiden over het onderwerp militaire dienstplicht. Hij noemde de militarisering een belangrijk verschijnsel, dat als vrij normaal en van zelfsprekend wordt beschouwd. Uitvoe rig besprak hij de historie van de dienst plicht. Onder Lodewijk XIV voltrok zich de omzetting van de huurlegers in de plicht ra het leger te dienen. Reeds in die dagen was er grote tegenstand. De 28ste augustus 1793 werd wel de onheilsdatum voor de toekomende tijden genoemd. Na de val van Napoleon in 1814 heeft men getracht -Ie plicht ongedaan te maken. Dit gelukte echter niet; land na land ging tot invoe ring over. Men zag de dienstplicht als het recht om bij de gewapende macht te mogen dienen. Vele vooraanstaande fi guren gaven daarover hun misnoegen te inen. Zo wees de Duitse wysgeer Im- nuel Kant op het gevaar van de be dreigingen van volk tegen volk. Ook van Franse en van R.K. zijde werd destijds op de gevaren gewezen. In het laatst van de negentiende eeuw sprak de bisschop "an Reims van een ongoddelijk beginsel n demonische verwoesting. Uitvoerig stond de heer Wentink stil bij het vraagstuk dienst aan de overheid. Wanneer de overheid dienst van haar on derdanen vraagt, dan heeft ze daar het recht toe. Men heeft als burgers de plicht de staat te dienen. Hoe echter als chris ten tegenover het militarisme te staan? behoort met Lichaam en ziel aan God. Hij heeft beschikkingsrecht over de gehele mens. In dit geloof staat men voor beslissingen en spanningen aangaande de plichten aan de staat, zo zei inleider. Reeds Calvijn wees daarop en zei: Zodra de onderdaan zich op zijn geweten be roept. wijkt de overheid uit eerbied voor het Eeuwige terug. In 1923 werd in ons land de wet met betrekking tot de dienstweigering inge voerd. Dit dienstweigeren is niet zozeer een weigeren om de staat te willen dienen als wel een gewetensbezwaar tegenover het instellen van de krijgsdienst, aldus de heer Wentink. Wie bij het volgen van deze dienst meent in conflict te komen met het ge weten, kan vrijgesteld worden van de plicht om in krijgsdienst te gaan. De inleider zei, dat de beslissing uitein- ielijk met God genomen moet worden. Kerk en Vrede voelt zich verplicht te wijzen op het feit dat de oorlog een be drijf is, waarin de geboden Gods worden overtreden. Het is verblijdend, aldus spr., dat de Hervormde Synode wijst op het teken dat de dienstweigering kan zijn. Ten slotte merkte de inleider op, dat Kuyper getuigdè. dat het-recht van het ieweten op eerbiediging niet bestaat bij i" graf.e of de tolerantie van de staat, naar verankerd ligt in het soevereins •echt van God.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5