Internationale fondsen lager KOERSEN AMSTERDAMSE BEURS Ct NIEUWE LEinSCHE COURANT Waarom geen c.h. burgemeester in Den Haag (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van innenlandse zaken heeft de heer Feer- nink (c.h.) erklaard dat het in zijn kring teleurstelling heeft gewekt dat er in Den Haag geen c.h. burgemeester Is benoemd Het betrof bier een c.h.-vacature. De heer Becrnlnk bad niet de indruk gekregen dal ninisterraad ernstig naar een c.h.- kandidaat heeft gezocht. Door de benoe- van een k.v.p.-burgemeester is nu traditie verbroken. Deze benoeming, i de heer Beernink, heeft In brede kringen verontrusting gewekt. Ook bij hen die zeker geen anti-papist z(jn. Met veel nadruk stelde de c.h.-afgevaardigdi dat de c.h. geen enkele commissaris dei Koningin meer heeft. De ontstane vaca in Gelderland moet dan ook doo c.h. worden bezet. De a.r. heeft reeds commissaris in Utrecht, de heer Var Lynden van Sandenburg die a.r. wethou der in Langbroek was. De heer Beernink :eide deze zaak in meer dan de gewoni lelangstellinp van minister Struycken ti villen aanbevelen. Hij hoopte dat de mi listerraad inet de c.h. wensen rekening zal houden. Sowjet-diplomaat in Denemarken uit gewezen Anatoli Rogof, militair attaché bij de Russische ambassade in Kopenhagen, heeft van de Deense regering het ver zoek ontvangen het land te verlaten. Er zijn aanwijzingen, dat er in Denemarken een communistische spionage affat ontdekt. Rogof heeft ongeveer een week de tijd gekregen om te vertrekken. Hij is tot persona non grata verklaard, doch hem is verzocht het land te verlaten, aanleiding van rapporten van de militaire inlichtingendienst. Zijn gangen zijn n denlang nagegaan. Drie ja Ar in Indonesië gevangen gehouden Na drie jaar in Bandoeng te zijn weest, zijn gisteren mét het m.s. Johan van Oldenbarnevelt twee Indische Nedei landers in Amsterdam aangekomen: de 46-jarige L. A. Benenati (met vrom drie zoontjes van 4, 10 en 12 jaar) Poettger. De gezondheidstoestand va laatste laat te wensen over. De heer Benenati vertelde dat hij op 10 januari 1954 in Bandoeng van huis wa gehaald en sedertdien in vijftien kampei en zelfs in een krankzinnigengesticht ii arrest gehouden was. Ongeveer tegelijk met hem waren nog vier Nederlanders gevangen gezet. o.m. de heer Poettger. Terwijl Angenent (debutant), Pieters Graafland (debutant), Notermans en Bosselaar (derde, vierde, vijfde en zesde van links) zich aan de Bulgaarse yoghurt tegoed deden, onderhield de Spaanse ambassadeur tweede van links) zich met trainer Don- nenfeld (in licht kostuum) op een ontvangst te zijnen huize. Citroen exposeert niet op de R.A.I. Te weinig standruimte toegewezen gekregen (Van c irkeersredacteur) In de boezem van de RAI, voluit de Ned. Vereniging „De Rijwiel en Auto-In dustrie" zijn moeilijkheden gerezen over de verdeling van de standruimte op de komende bedrijfswagententoonstelling, die van 7 tot en met 15 februari in het Amsterdamse expositiegebouw zal wor den gehouden. Die moeilijkheden hebben ertoe geleid, dat de Automobiles Citroen N.V. te Amsterdam heeft besloten, uit protest tegen de te kleine toewijzing van standruimte van deelname aan de komen de tentoonstelling af te zien. Als argu mentatie voor dit moeilijke, maar dappe re besluit geeft Citroën o.m. het terug brengen van de aangevraagde standruim te van 225 m2 tot 103 m2. en het aan de leden van de RAI volkomen onbekend zijn van de maatstaven, waarmee bij de standverdeling gemeten wordt. N.O.C. discussieert op 11 februari over de Olympische gedachte (Van één onzer verslaggevers) Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité zal op maandag 11 februari in de Haagse Dierentuin in openbare ver gadering bijeen komen om te spreken over verschillende kwesties, die de laat ste maanden aan de orde zijn. In een openbare discussie zal onder meer de houding van Nederlandse sportwereld ten opzichte van de Sowjetunie en het be leid van het N.O.C. aan de orde gesteld worden. Als uitgangspunt dient hiervoor de verklaring van het comité, dat op 17 januari werd uitgegeven. Ook zal de Olympische gedachte, als vraagstuk ge steld, de aandadht hebben. Over deze :aken is maandagavond, tijdens een infor mele bespreking, die ook in de Dieren- werd gehouden, reeds van gedachten gewisseld. Amsterdam 29 januari. Het ziet er wel naar uit dat zolang de claims Philips verhandeld zullen worden de andere af delingen van de markt nauwelijks aan bod kunnen komen. Aangezien vanmiddag echter ook in Philipswaarden de stemming iets rustiger was, viel over de gehele beurs een tendentie waar te nemen van afwachten en gereserveerdheid. Het flau we verloop Wallstreet deed aan het Dam rak geen goed zodat internationale fond sen gedrukt waren. Vooral AKU stelde teleur en kwam zelfs weer een fractie beneden de twee maal parikoers. Unile ver had enig aanbod te verwerken en verloor vijf punten waarna een herstel volgde tot 338. Voor Kon. Olie werd een gulden minder betaald, alles bij zeer kleine omzetten. In tegenstelling van gisteren hadden Philips aandelen slechts weinig aanbod te Lage Landen-Ballet Het Ballet der Lage Landen geeft o.l.v Mascha ter Weeme op maandag 4 februari In K. en W. te Den Haag een volksvoor stelling van het volledige Coppélia-ballet (in drie acten) van Délibes en met cho reografie van Lev Ivanov. De titelrol wordt gedanst door de prima-ballerina Angela Bayley. De begeleiding op de twee vleugels is van Wim de Soet en Albèrt Bocaï. Koning Leopold van België zal 20 febr vertrekken voor ten reis van een maand door Kongo voor studiedoeleinden. Tweede prototype F 27 maakte proefvlucht Gisteren heeft het tweede prototype van de Fokker F 27 Friendship met su zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het stel dat bestuurd werd door de chef-in- vlieger van de Fokkerfabrieken de heer H. V. B. Burgerhout bleef ruim vijftig minuten in de lucht. Deze tweede Friend ship die volledig is uitgerust met druk- cabine en ontijzingsinstallatie, heeft eer 90 cm langere romp dan het eerste proto type dat op 24 november 1955 zijn eerstt vlucht maakte. Deze eerste Friendship heeft thans circa 350 uur gevlogen. Grote interesse voor landbou wcon gres Voor het agrarisch landbouwconigres. dat vrijdag 1 februari in Utrecht zal wor den gehouden, bestaat zeer grote be langstelling. De voorzitter van de C.B.T.B de heer Chr. v. d. Heuvel, zal dit congres voorzitten. Behalve de ministers Drees Mansholt, Zijlstra, Hofstra en Suurhoff zijn alle landbouwspecialisten uit de Eer ste en Tweede Kamer uitgenodigd. Het ligt in de bedoeling dat behalve de vier sprekers, de heren Knottnerus, v. d Heuvel, Biesheuvel en Geuze, nog enkele provinciale afgevaardigden hel woord zul len voeren, die de situatie van de land bouw in hun gewest zullen bespreken Daarbij zal aan de verschillende bedrijfs sectoren aandacht worden geschonken. Het Koninklijk Nederlands landbouw comité en de Christelijke boeren- en tuindersbond, die tezamen 90 000 leden tellen, wijzen er met nadruk op dat er een voorlichtingscongres wordt gehouden en geen demonstratievergadering. Dit blijkt wel uit het feit dat er niet in Den Haag, maar in Utrecht wordt ver gaderd Belangstellenden zullen alleen maar met een bewijs van toegang de ver gadering mogen bijwonen. Het aantal deelnemers zal tot 6.000 worden beperkt Van beide organisaties zal het kader naai Utrecht komen, die het gehoorde dan weer verder kunnen verspreiden. De voorlichting geldt echter ook de publieke opinie. Men wil trachten door heldere uit eenzettingen meer begrip te kweken vooi de positie van de landbouw. verwerken, zodat de slotkoers van gis teren, na aarzelende opening, weer be reikt werd (243%). Het bleek weldra dat de arbitrage op grote schaal koper was van aandelen, waartegenover het publiek aandelen afgaf ter verruiling in claims De claimprijs bewoog zich meerendeels iets beneden die van gisteren en bleef per saldo hangen rondom 24. Alles bijeen was de markt voor de Philipswaarden weer lang niet ongunstig gedisponeerd, zodat de indruk bevestigd werd dat het er voor de uitgifte van de converteerbare obligatielening goed uitziet. Scheepvaartfondsen nauwelijks prijs houdend en stil. Cultures zonder belang stelling. De nieuwste spoorweglening werd geadviseerd op 99 a 99%. Neder landse staatsfondsen goed prijshoudend In het verdere verloop deden zich geen grote fluctuaties voor. De markt sloot uitermate kalm. Export-F inancieringmij en Herstelbank Op 8 februari zal te Amsterdam een aandeelhoudersvergadering van de Ex port inancifcringmr samen komen ter behandeling ven efen uitbreiding der ach- ters'tlling van de vorderingen der her stelbank op de Export-Kinancieringmij ten gunste van cred:»euren uit onderhand se geldleningen Die achterstelling heeft thars betrekking oo drie obligatielenin gen aer Exuort-F.rancienngmij ten be drage van tezamen f 55 miljoen De Ex- por* Financ' -ringm" heeft bij institutio nele beleggeis 62P04 000 geleend en za meer dprge.ijke leningen sluiten omdat een beroep op de kapitaalsmarkt uitj sloten is. De Herste'bank is bereid di achterstelling uit te breiden tot deze o derlu.ndse leningen en ook uit te strek ken tot de rentevordering uit hoofde de door haar aan ie Export-Financiering mij verleende lenirg van 25 miljoen Prins liaalt Koningin op uit Arosa Prins Bernhard zal vrijdaj per vliegtuig naar Arosa in Zwitserland vertrekken om de Koningin, die daar met vakantie verblijft, op te halen en samen met -Haar zaterdag terug te keren Zaterdagavond zullen dan op het paleis Soestdijk i familiekring de verjaardagen van pr Beatrix en prinses Margriet gevierd worden. NEDERLAND HEEFT HET LAAGSTE TUBERCULOSE- STERFTECIJFER Nederland heeft het laagste tbc-sterfte- cijfer en met Denemarken heeft ons land ook het kleinste aantal tbc-patiënten. Deze mededeling is gedaan op de veer tiende internationale tuberculoseconfe- rentie die dezer dagen in Nieuw Delhi is gehouden. Dr. A. Manten van het rijks instituut voor de volksgezondheid te Utrecht, die op deze conferentie gespri ken heeft over het effect dat enkele ge neesmiddelen op de tuberkelbacil heb ben, verklaarde bij zijn terugkomst ir Nederland, dat de tbc in het Midden- Oosten nog steeds voortwoekert Men heeft deze tuberculoseconferentii voor het eerst buiten Europa gehouden er met name India was hiermee zeer ïr.ge nomen omdat men in dit land zeer vee (2 a 3 miljoen) tbc-patiënten heeft Jaar lijks sterven er een half miljoen. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken: E. M. Ncukamp. koopm.. Sit lard, cur. mr. E. Felder, Heerlen; N.V. Aan nemersbedrijf De IJssclstreek, Graaf Ottosinge /os; J F. de at 78. Den Haag. cur mevr. mr. ng-Bev; J. D. J. M. Schijffelen, 22. Amstelveen, h/o de Blauwe nmermeerstraat 69. huish. art., N. R. H. v. Essen. A'dam. Surseance: aan N.V. Sonar, Apparatenfabr., v. Diemenstraat 11. Den Haag. voorl. bewindv mr. H F. A. Vóllmar. verhoor 28/2 11 uur; aan fa Jac v. Herp. en venn. J. C en J. NV. v. Herp. Dongen, dcf. 1% laar. ing. 12/10 1956, Kas-Associatic. Div. voorstel 6% (7) pet Credietbank N.I. Gem. Op hoofdsom 4 pet obligaties 1/2 rp 40 betaalbaar Air Reduction Kw div 0.50 (0.50) d. WOF-NSDAG 30 JANUARI 1957 Vragen over terugtrekkc der Israëlische troepen Het Tweede Kamerlid de heer F. J Goedhart (soc.' heeft aan de minister buitenlandse zaken onder meer de volgende schriftelijke vragen gesteld" of hij kan mededelen waarom de Nederland se vertegenwoordiger in de algemene ver gadering va nde Verenigde Naties in de zitting van 19 januari voor een resólutie gestemd heeft waarin op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Gaza- strip en uit het gebied langs de Golf van Akaba wordt aangedrongen zonder dat tegelijkertijd van Egypte waarborgen ge- werden voor een vrij scheepvaart- keer door de Golf van Akaba en het Suezkanaal en voor het definitief beëin digen van de actie der Egyptische zelf- moordcommando'6 op Israëlisch gebied? Voor prinses Beatrix Chocolade Paashaas luidt actie in Vertegenwoordigers van het ln mei van het vorig jaar opgerichte algemene Ne derlandse invalidenwagenfonds (HANIF) zouden hedenmiddag aan het voor malige paleis Noordeinde een voor prin ses Beatrix bestemde chocolade Paashaas ter hoogte van ongeveer een halve meter Dit zal dan door het fonds als het begin worden beschouwd van een actie, die het in de komende weken wil voeren om in ieder gezin van Nederland een kleinere, niet in eetbaar materiaal uitgevoerde Paashaas te doen belanden (die men tegen een prijs van 0,85 van het fonds kan kopen). De opbrengst van deze Paashazenactie zal worden bestemd voor de aankoop van invalidenwagens. „Iedere invalide een eigen wagen" is de leus van de stichting die beoogt het zonder vergoeding in bruikleen of in eigendom verstrekken van invalidenwagens of het geven van finan ciële bijdragen daarvoor. Er zullen 5000 wagens waarvan de kos ten op ongeveer twee miljoen gulden worden geraamd nodig zijn om dit doel ta kunnen verwezenlijken. Actieve fondsen Staatsleningen 2 Industrie Gtoolb. 3% 84L S4L 3% 89A 3% 8314 #3'/j Ned. II 1955 314 85% Ned. 1947 ..3',4-3 85 Nal. Handelsbank 107 N. Hand. My CvA 168 Deli Mi jen CvA Strbadjadi Sum. R Calvé Delft CvA 294 Fokker278L Ford318 Gelder Zonen199 Hoogovens NRC 281 Muller «1 Co NB 292 -Ned Kabel -- .274 Philips GB 243 Philips GBGPWD 141 Unile r CvA Dordt Petr. 7 prf. 792% 786V. Kon. Olie 1/20 ON 158,90 157 Kon. Olie 5/20 158,70 157.50 Kon Olie 50/20 158 25 156.95 a E. 1 WB 1925 1985.- JavaCb. Pak. NRC 185% 185 vrl. Mi) Ned. 207% 205 m. PhsNRC... 281% 280 i. Uoyd176% 176 Binnenlandse fondsen ru.-"u Papier 23 1 235 DINSDAG 29 januari 1957 Naarden Chem. fb. Nedap NedTDot Ned Scheepsbouw Nieaf Nijverdal Nytna NRC Overz. Gasmij Padang Portland Reineveld Mach. Reineveld pref RIVA Rott. Droogdok v. IJsfabr. 175'/. 177»/. ever 7 pet c.p. 137 137 Utr. Asphalt148L 146'/» Vihamij Vliss. Katoen Vredest. banden Vredest. Rubber Convert Obligat 3% 881 87 Preniieleningen 51 2% 56 2% 56 2% Depotfractiebew H.B.B. 1372 1370 RoBeCo Niet actieve aandelen Banken nsche Bank 186 isehe Banic'189% Hypotheekbanken led. Am. Hypo d.- APaC Hypb A 146* fc Pac bvd 69 50 CULTURES aC. 841 Scheepvaart Amerikaanse fondsen 10 M-Z Missouri K.l Montgomery Ward National Can ern Railway ard Brands ard Oil NJ Union Pac. Rail U.S. Steel Voorlopig ge

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9