Voor al wat fris en schoon moet :i|n: Stiekeme geldelijke steun maakt oplossing moeilijk Beleid van gemeentebestuur onder de loep Een schilderijtje van helderheid... dat maakt Castella van uw huis... een toonbeeld van frisheiddat maakt Castella van u en uw gezin! NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 JANUARI 1937 PNMS-Ambonezen werken nog steeds niet Verzet expres door iets of iemand in stand gehouden (Van cnnze speciale verslaggever) ER WORDT NOG STEEDS geen slag werk uitgevoerd in het Ambonezen- (kamp van Westkapelle. De toestand, die wij vorig jaar juli in eer reportage beschreven, is slechts toegespitst, en nu staan sinds 1 november gedurig twee a drie gehelmde en met karabijnen bewapende rijkspolitie mannen rond het kamp. Het consigne is: niemand mag het kamp verlaten, en de enkele uitbreekpogingen van de dwarse kampbevolking worden door deze politiemannen dan ook verhinderd. Dat betekent rust voor de boeren ïond Westkapelle, die nu niet meer elke morgen hun kippen behoeven te tellen. Het betekent ook rust voor Westkapelles middenstand, die geen rovers in de winkels meer behoeft te vrezen. Maar het betekent zorg voor de burgemeester van Westkapelle, de heer M. Tydeman, en zorg ook voor het Commissariaat voor de Ambonezenzorg in Den Haag. Want een oplos sing in dit verwaarloosde en vervuilde P.N.M.S.-kamp wordt naar een verre toekomst verschoven, doordat „iets of iemand" de querulanten gel delijk steunt. ken voor het Nederlandse standpunt ge wonnen moest geven, daarin gevolgd door zijn adjudanten. Siwaletta keerde in het kamp terug en poogde de PNMS- ers over te halen, hun dwarse houding te laten varen. Het gevolg was, dat Siwa letta nogal hardhandig uit het kamp ge gooid werddoor zijn eigen mensen, De toestand was er al met al niet beter op geworden, en op 30 oktober verklaar de de overheid bijzondere maatregelen volgens art. 11 van het Vreemdelingen- reglement op de Ambonezen van toepas sing. Dat hield in, dat ze allen een iden titeitskaart kregen en zich bepaalde be- wegingsvrijheid-beperkingen zagen opge legd. Zij stuurden de kaarten terug, en ten het kamp niet meer verlaten. Op 1 november betrok de rijkspolitie de wacht, „Uit een brief, die ons onder de oger is gekomen, is mij bekend", aldus burge meester Tydeman gistermiddag, „dat vorig jaar de Haagse afdeling van „Door de Eeuwen Trouw" elke maand duizend gul den heeft gestuurd, en dat er een actie onder de andere in Nederland werkende Ambonezen was oppezet, om door sa lans- kortingen de PNMS van geld te voorzien. Jk weet niet, of dat lang geduurd heeft, en of het nóg gebeurt; één ding is zeker, en dat is dat al die lanterfantende PNMS- ers over geld beschikken, en dat zij daar voedsel voor kopen. En u begrijpt, dat we hier op deze manier nooit uitkomen. Er is volgens mij maar één geneesmiddel voor deze kwaal: verspreid de PNMS over de andere kampen in Nederland en dan zakt het hele zogenaamde verzet als een pudding in elkaar Sinds het in werking treden van de zelfverzorgingsregeling van 13 mei 1956 is er in het Westkappelse kamp het vol gende gebeurd: op 5 augustus ging een man of twintig boodschappen doen in het dorp. Zij kochten zoveel ze maar konden dragen, maar toen het op betalen aan kwam, zeiden ze: stuur de rekening maar aan de regering. De dag tevoren waren er bij boeren in de omtrek 20 kippen ge stolen. De rijkspolitie bemoeide zich er mee en toen er een vechtpartij ontstond, waarbij de burgemeester en de districts commandant van de rijkspolitie „onder handen genomen" waren, traden de poli tiemannen een tikje hardhandiger op. Zij schoten op de grond, maar de wegketsen- de kogels wondden negen Ambonezen. Siwaletta, de aanvoerder van de zich nergens bij aanpassende PNMS werd ge arresteerd met enkele van zijn trawanten. Eruit gegooid En Siwaletta was nog niet zó dom. dat hij zich in arrest tijdens lange gesprek- tekenden daarmee hun eigen lot: zij moch- KOUDEKERK A. D. RIJN Chr. leesgezelschap maakt het best Het Chr. leesgezelschap is gisteravond bijeen geweest o.l.v. de heer J. de Wit. Hij gaf een overzicht van alles, wat in het afgelopen jaar gebeurde en daaruit bleek wel, dat door goede samenwerking wel wat is te bereiken. Het aantal leden was op 117 gebleven. Er is nog een wacht lijst. De inkomsten bedroegen 2305,77 en de uitgaven ƒ1943,63, zodat het batig sal do 362,14 was. De voorzitter bracht een nieuw reglement ter tafel, dat door de vergadering werd aanvaard. Het aftre dend bestuurslid de heer M. Geerlof werd met grote meerderheid herkozen. Hierna droeg mevrouw Jongeneel het gedicht „De Brand" voor. Na de pauze bracht mevr. A. Oppelaar verslag uit van de zomerreis en de heer C. Oppelaar schet ste het reisplan 1957. Er kon uit twee tochten worden gekozen, de keus viel op een reis naar Arnhem-Nijmegen. - Men genoot verder van de vlotte op voering van de toneelschets „Dat gaat alle perken te buiten" door de toneel groep. Het spel was wat slapper dan en kele weken geleden, maar toch luisterden de aanwezigen geboeid toe. Men hield zich ook nog enige tijd bezig met het doen van een spel. Schaaknieuws De uitslagen van de onderling gespeel de competitiewedstrijden zijn: G. de Wit J. de Wit 0—1; J. C. van EgmondG. Sna ters© 1—0; H. van Vliet—A. Scheer 1—0: H. van VlietA. Hoogeveen 10. Burgerlijke stand Geboren: Barbera Dina, dr van A. Wal- le en L. C. Casteleijn. Alphen aan den Rijn Familie-avond van de Chr. Oranjevereniging „Mobiel" bracht tivee éénakters op de planken Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix hield de C.O.V. te Alphen aan den Rijn gisteren in het Nutsgebouw een familie-avond, waarop „Mobiel" twee eenacters opvoerde, onder leiding van de heer L. Schipper werd gezongen en twee ploegen, één uit het onderwijs en één sa mengesteld uit ambtenaren van de gemeente, elkaar bij hersengymnastiek de loef trachtten af te steken. Terwille van de heer Schipper zetten de on derwijsmensen hun beste beentje voor en wonnen. Op het nippertje. De voorzitter, de heer G. van Staaldui nen, kon ook het college van B.-ën W*. welkom heten. Het was de eerste samen komst van de burgemeester in deze kring. In een kort woord dat de burgemeester sprak voor B.B. en S.W.G., wees hij erop, dat we zullen moeten bewijzen voor d© vrijheid wat over te hebben. Te gemak kelijk wordt gezegd: „Als het moet kunt u op ons rekenen", maar men vergeet daarbij, dat paraatheid wordt gevraagd. Dat eist onze tijd op voor studie en oefe ning. De hoofdschotel werd opgediend door „Mobiel", dat onder regie van Jack J. Brokaar, voor de pauze „Een verloving in 1830" en na de koffie „De sterkere macht" opvoerde. Het eerste, een romantische, genoeglijk pretentieloos stuk, geschreven volgens het bekende schema, dat de moppen moeten komen van een meer kindse dan dove grootvader, slaagde het best. omdat het niets pretendeerde. Beide stukken hadden gebrek aan vaart. In het eerste stuk lukte het de heer H. Brokaar nog wel eens er wat gang in te krijgen Een aardig rolletje, vlot en natuurlijk gespeeld, zagen we van mevr. Voskuilen- Raaphorst als de gedienstige. De heer A. J. Roos was lang geen onverdienstelijke opa Vanielje. Jack J. Brokaar vonden we els de verliefde Frits beter dan als Howard in het tweede etuis. We hebben eerlijk gezegd niet goed be grepen waarom de keus op „De sterkere macht" is gevallen. Dit stuk van Leonard White zou men met een beetje goede wil probleemstuk kunnen noemen, wan- men er een probleem in zou kunnen ontdekken. De reden waarom John en Beryl, na een huwelijk van bijna veertig Jaren nu willen gaan scheiden is ons wel duidelijk geworden, maar vinden we even zonderling als de reden waarom ze toch maar bij elkaar blijven. Trouwens, wanneer men als reden voor scheiding alleen opgeeft, dat men het nu lang genoeg vindt en wel eens vrij wil zijn, dan begrijpt iedereen wel, dat dit niet au serieus genomen kan worden; dat er van weggaan geen sprake is. Men wacht alleen geduldig of om te zien, hoe lang de schrijver nodig heeft om ook zover te zijn. Dat duurt vrij lang. Daar kwam nog bij dat er een soort tragiel gesuggereerd moest worden door trag< bewegingen. Dat mislukte. De speelsters en spelers deden hun best wel, mae moesten vechten tegen een onmachtige schrijver en een regisseur die het niet ten volle aan kon. We hebben Mobiel beter zien speleh. De décors van de heer Roos waren goed. Laat men voor een volgende gelegenheid een stuk nemen dat men aan kan. Be grijpelijk voor de mensen aan weerszijden van het voetlicht. I A. C. Bouwman Eerst probeerden enkele groepen vrouw uit te breken, en later poogde men kinderen in het dorp uit te bedelen sturen. De rijkspolitie trad vastberaden op: niemand eruit zonder speciale vi gunning voor dokter of tandarts bijv. Zelfbedieni Hoe is de toestand nu? Elke morgen komt de slager, de melkboer en de groen teman in het kamp, elke dag rijden kruideniers-zelfbedieningsauto en andere kruidenier het kamp binnen. En de PNMS-ers kopen. De PNMS-ers hebben geld en wat maalt hun die rijkspolitie: Het kamp vervuilt, niemand wil corvee diensten doen, dat er nog geen besmette l\jke ziekte Is uitgebroken, slaat de kamp dokter met verbazing. En als men het kamp binnengaat, ont moet men nu Siwaletta's „stuwend tellect" ontbreekt louter onnozelen in de i kam „We willen Madagaskar", roepen ze, en als we vragen, wat ze daar denken te gaan doen, zeggen ze: „We zullen wel zien". „Weet de Franse regering van dat plan?" „Nee „En als de Franse regering weigert, wat doet u dan?" „Dan zullen we toch volhouden „Waar leeft u van?" „Familieleden steunen ons „Wilt u werken?" „Nee, we erkennen de Nederlandse regering niet Zo zitten er 215 mann kinderen, samen 39 gezinnen, kouwelijk en werkeloos bij de kachels in het kamp. De regering geeft hun onderdak, gas, water, licht en brandstof. Alleen voor het eten moeten ze werken, maar dat doen niet. Ze horen nergens bij, ze erken- en de regering niet. Verdraagzaam „Ik ben nu verdraagzaam genoeg ge weest," zegt burgemeester Tydeman. „Zelfs toen ze de kaarten terugstuurden, heb ik aangeboden, ze weer uit te delen. Ik kreeg er geen reactie op, en als u mij vraagt, wat ze nu eigenlijk willen, dan zeg ik: niets, helemaal niets. Er moet een eind aan komen, dit is voor ons, voor Walcheren, voor de bevolking en voor de rijkspolitie te dwaas. Ons plan is: verspreid ze door Neder land maar het Commissariaat zegt: dat is onmogelijk, alles Is vol. Nu, dan :ie ik verder geen oplossing. Ik zeg u: »r Is Iets of iemand, en dat iets of die iemand, die ze steunt met briefjes van honderd, en dat iets of die Iemand heeft belang bU, dat deze onmogelijke toe stand in het leven wordt gehouden, als »n speer op de borst van de Nederlandse oerheld." De PNMS maakt overleg onmogelijk. En morgen willen ze misschien Ter schelling voor zichzelf WOUBRUGGE Gezellig jaarfeest van voetbalvereniging In de overvolle zaal van hotel Het Oude Raedthuys werd gisteravond het jaarfeest gehouden van de voetbalvereniging „Wou- brugge". Voorzitter T. de Jong heetté on- neer welkom burgemeester J. C. van Wageningen en zijn echtgenote, dokter L. Loth, oud-bestuurslid J. Keuken en speciaal de oudste, 90-jarige supporter H. Happel. Spreker bedankte het gemeen tebestuur voor het verleende subsidie en stelde als ideaal: een nieuw voetbalveld Het eerste elftal staat stevig bovenaan d de ranglijst, terwijl ook de andere elf tallen in hun afdelingen een goed figuur slaan. De sportiviteit cn kameraadschap zeer vooruitgegaan, hetgeen spreker belangrijker achtte dan een promotie. Ten slotte werd trainer G. Lagerwey >n speciaal sporthemd aangeboden, zijn rouw kreeg bloemen. De heer J. Keuken verheugde zich over de groei van de ver eniging. „Het is prettig weer onder vrien- =n te zijn. Wordt lid van een vereniging Dk om daar iets te brengen." De heer Lagerwey wekte de spelers or Dl te houden op de ingeslagen weg. Hr waarschuwde voor zelfoverschatting. Nu het fundament is gelegd, moet het bouw werk ook omhoog. Laten we strijden om rop te komen. Volgt trouw de trai ningsavonden en toont u een nieuw voet balveld waard. Een toneelgezelschap uit Alphen aar den Rijn onder regie van de heer J. Noor- dermeer vierde hierna met succes het blij- ;pel op van J. W. v. d. Helden en H. Bakker: „Zonnebrand en blaren", een ;ure strandidylle in drie bedrijven. Het gezelschap „De Klompenfluters" ver zorgde het muzikale gedeelte van deze gezellige feestavond. Autobotsing Gistermiddag tegen half een vond op de Boddens Hosangweg een autobotsing plaats, waarbij twee personenwagens be trokken waren. Toen de heer C. v. d. B A. uit Leiderdorp het parkeerterrein ach ter de Gereformeerde kerk wilde oprijden, werd hij van achteren aangereden door een auto. bestuurd door de heer H. O. A. uit Heerenveen. Beide wagens liep nogal wat schade op. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor Gaande en komende man Ingekomen: A. W. v. d. Meer, Nóord- finde 4, Alphen aan den Rijn; W. van Prakkenburg, m.s. Tureluur, Harderwijk;' H. Meiningen, Kon. Julianaweg 152, Leid-i schendam; C. Vrolijk, 's Molenaarsbuurt I 46, Alphen aan den Rijn. Vertrokken: J. A. Boer. Da Costa6traat 36, Alphen aan den Rijn; A. W. v. d. Meer, Elisabeth Wolffstraat 64, Amster dam; A. S. Disseldorp, Elisabeth Wolffstr. 64, Amsterdam; J. H. H. Colijn, Noordein de 128. Alkemade; L. J. C. Hoogeveen, Geerweg 27. Leimuiden; A. J. Ludlage, Voorstraat 1, Alkemade. Industriële produktie in 1956 in Amerika 3% gestegen, in West-Duitsland 7.9 (1955 M)JSi OUDE WETERING Feestavond Vanavond 8 uur wordt in De Brasem een feestelijke bijeenkomst gehouder de sportvereniging S.V.O.W. Het gezel schap Frans Dumee treedt op. TER AAR Ledenvergadering Maandagavond om half acht houdt de vereniging voor ziekenhuisverpleging Aardam in Het Centrum te Aardam ledenvergadering. Het voornaamste agen dapunt is een bestuursvoorstel tot verho ging van de contributie over te gaan. Zending De zendingscollecte van de Hervormde Gemeente heeft ruim 132 opgebracht. De Bijbelkioskvereniging houdt woens dag een zangavond in de Hervormde kerk. Kees Deenik en de chr. zangvereniging Looft den Heer verlenen medewerking. Organist Wim Buis zorgt voor de begelei ding en de predikanten H. van Amstel en A. P. Heinen voor het gesproken wóórd. NIEUW-VENNEP Uitbreidin gsplan Het uit 1941 daterende uitbreidingsplan onderdelen voor Nieuw Vennep is ver ouderd en behoeft dringend herziening. Weliswaar werd reeds in 1954 een tweetal partiële wijzigingen vastgesteld, doch het •diende aanbeveling, thans een geheel uw plan te ontwerpen, waarin alle gronden in het dorp Nieuw Vennep en de onmiddellijke omgeving zijn opgeno- A.r. kiesvereniging Hazersivoude Gisteravond heeft de a.r. kiesverenl ging Nederland en Oranje In het lokaal achter de Gereformeerde kerk haar jaar vergadering gehouden. Na het welkomst woord van voorzitter B. Offringa bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. Hjj ge tuigde van een geestelijke achteruitgang en vermaterialisering. De vereniging telt momenteel 156 leden. De penningmeester meldde een groot nadelig saldo. Het bestuur steldé in ver band hiermee voor de jaarlijkse contri butie tot 4 te verhogen. De vergadering vond dit nog te weinig en besloot er 5 van te maken. Bij de bestuursverkiezing werden de berën J. Bol IJzn. en P. de Vogel her- ozen. In de vacature ontstaan door het ertrek van de heer Joh. de Bruin werd de heer L. van Klaveren Lzn. benoemd. Vervolgens kwam de gemeentepolitiek ter sprake; tien leden hadden van de gelegenheid gebruik gemaakt schrifte lijke vragen in te zenden, die door de beide a.r. raadsleden, de heren W. Sloot- en W. Wille, werden beantwoord. Er werd onder meer gevraagd, of men niet teveel geld uitgeeft voor de aanleg van sportterreinen en subsidiëring, restaura- .k. kerktoren en de r.k. toneelver eniging. Ook werden de woningbouw, de •oningverdeling, het nieuwe uitbrei dingsplan, de wegenaanleg en maatrege len tegen het vloeken onder de loep ge- Beroepschrift Morgen zullen G.S. het beroep van de heer P. J. Nuland te Hazerswoude in be handeling nemen, gericht tegen het be sluit van de Hazerswoudse gemeenteraad, waarbij afwijzend is beschikt op zijn ver zoek om een tegemoetkoming in de kos ten van vervoer van één zijner kinderen van huis naar de Sint Pancratiusschool voor gewoon lager onderwijs te Leiden. Ontwlkkelingsavond De jongerenorganisatie van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw houdt donderdagavond half acht, een ontwik kelingsbijeenkomst in het verenigingsge bouw te Koude kerk aan den Rijn. Men zal het toneelstuk Ballet op de boerderij opvoeren. VOORHOUT Oud-hoofd Christ, school overleden Op 76-jarige leeftijd is overleden de heer Jacob van den Berghe, oud-hoofd van de Chr. school te Voorhout. De heer Van den Berghe was hoofd van de op richting van de school af. Hij heeft zijn functie 17 jaar mogen vervullen. Hij heeft zich in die tijd vele vrienden ge maakt. Zijn oud-leerlingen bleven hen hün genegenheid tonen. Niet alleen op onderwijsgebied was hij ;n goede leidsman, hij was dat ook op kerkelijk terrein. Hij was velé jaren ouderling van de Herv. Gemeente. Ver was hij van 1934 tot 1954 lid van de raad van toezicht van de Coöp. Raffeisen- bank en tevens secretaris. In 1939 ba- reikte de heer Van den Berghe de pen sioengerechtigde leeftijd. Toen vertrok hij ZEVENHOVEN Grote bedrijvigheid In de Noordsebuurterpolder, in het nieuwe tuinbouwgebied, heerst grote be drijvigheid. Diverse kassen zijn in aan bouw en heimachines doen hun zware gepuf en gebonk horen. Binnen afzien bare tijd hopen zich hier 12 tuinders met hun gezinnen te vestigen. In het hele project zullen 60 tuinders hun beroep kunnen uitoefenen. De nieuwe wegen in dit deel van de polder zijn gereed en voor gebruik opengesteld. Veilig Verkeer 100 leden De afdeling Zevenhoven van Veilig Ver keer hoopt deze week het honderdste lid in te schrijven. Het bestuur zal ernaar streven op 31 mei 150 leden in het re gister te hebben. Plotseling overleden De heer Smorenburg, die zich zondag middag in de nabijheid van de in aan bouw zijnde boerderij van de heer Aker boom uit Langeraar bevond, zag de heer Akerboom bij de- boerderij lopen. Plotse ling zakte de heer Akerboom in elkaar. Toen de heer Smorenburg bij hem kwam, moeten de levensgeesten reeds geweken zijn geweest. Dokter Visser uit Noorden stelde later de dood vast. SASSENHEM Crescendo geeft concert Het Chr. harmoniekorps „Crescendo" geeft de volgende week donderdagavond om 8 uur een concert in de Geref. kerk aan de Julianastraat o.l.v. de heer P. van Bruggen. naar elders. De laatste jaren woonde hij als weduwnaar bij een van zijn familie leden te Leiderdorp. De teraardebestel ling zal plaats vinden morgenmiddag om 12 uur op de algemene begraafplaats te Leiderdorp. Ieder van de vele Castclla-producten wordt duide lijk getypeerd door unieke eigenschappen. Castella Parels, het ultra-moderne wasmiddel, doet uw was met de ongekende reinigingskracht van millioenen kleine parels. Voor uw gezinswas is er ook Castella Actief Wit...het enige wasmiddel in de wereld, waarin actief wit wordt toegepast. Castella Schoonheidszeep, zo rijk aan de fijnste, huidverjongende oliën, levert het bewijs, dat nu iedere vrouw mooi kan zijn. Voor de afwas is er Castella Vaatwas, die uw handen beschermt door een ruim gehalte aan milde Silkolive handlotion. Castella Tandpasta bevat een „anti-enzym". Na het poetsen blijft uw gebit iedere keer nog twaalf uur lang beschermd. Voor de mannen in huis wordt Castella Scheer zeep gemaakt, met het wonderlijke Recinit, dat de ruwste baardstoppels direct doorweekt. Baby is niet vergeten! Castella's babyproducten, alle overvet, worden door kinderartsen en klinieken warm aanbevolen. De Casfella-spaarkaort is belangrijk uitgebreid! Iedere spaarkaart geeft u recht op een postwissel van f 2.50 of Castella stuurt het geld voor u op aan een textiel-verzendhuis. Dat verzend huis geeft u ruime keus voor uw geld schitterend textiel of kwaliteitsnylons Vraag een kaart bij uw winkelier of bijde Castella-fabrieken te Nijmegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7