Jlicuuic geihsctfe (tfourant Sterke oppositie tegen verhoging topsalarissen Veel hangt af van antwoord van minister Struycken Aiiti-Sowjet-stromingen in eigen land Kwetsbaarheid der V.S. wordt steeds groter Thans aan beide zijden geleide, ricktzuivere projectielen BELGIE KOOPT GEEN DEENSE MAAR NEDERLANDSE BOTER Tito gaat niet naar de Y.S. Weinig kansen op een koude februarimaand Ihet weer in europa WOENSDAG 30 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 21441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 1086? f Jolie Machine de Paris geut '/(Jen ar: Dr. E. D1EMER W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvasttcfi Is ^hebleuen "myn berl in IcgM nspoct ZIE PAGINA 5 P.v.d.A. en deel CM. tegen Prins Bernhard nam rijbewijs in (Van redacteuren) (Van onze parlementaire redacteur) Het is nog twijfelachtig of het voornemen van de regering om de salarissen van de hogere ambtenaren te verbeteren uitgevoerd kan worden. Bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Tweede Kamer heeft de heer Blom (soc.) namens zijn fractie verklaard tegen deze begro tingspost te zullen stemmen. Voor deze salarisverbetering is f 10 min uit getrokken. De heer Beernink (c.h.) verklaarde dat het overgrote deel van zijn fractie eveneens tegen zal stemmen. De heer V. d. Zanden (kath. v.) was zo duister dat er in zijn betoog geen lijn te ontdekken viel. Gisteren Prins Bernhard heeft gisteravond toen hij op de rijksweg bij Voorthuizen reed, bijna een ongeluk gekregen. Slechts de bekwaamheid van zijn chauffeur kon voorkomen, dat de prinselijke auto in bot- ■ing kwam met een tankauto, die plotse ling, zonder zijn verandering van richting •an te geven, de weg opdraaide toen hij een benzinestation verliet. De Prins gaf zijn chauffeur opdracht de tankauto te achtervolgen, waarvan de chauffeur aan vankelijk met wenste te stoppen. Even la- scheen deze fractie over dit onderwerp nog verdeeld te zijn. De liberalen ter echter zette de man zijn wagen aar de kant, waarna de Prins hem zijn rij bewijs verzocht, om dit aan de politile kunnen overhandigen. Daar de chauffeur eerst vanmorgen zijn rijbewijs heeft te rug gekregen, heeft hij pas toen zijn rit kunnen vervolgen. Vliegti uig tweemaal over de kop Een Frans passagiersvliegtuig met 70 inzittenden is gisteravond op het Par(jse vliegveld Orly tweemaal over de kop geslagen en daarna in brand gevlogen. Eén passagier, een 78-jarige Tunesiër werd gedood. Verder waren er 16 zwaar- en 30 lichtgewonden. Het vliegtuig kwam uit Tunis en moest In een dichte mist landen. De eerste po= ging mislukte. Bij de tweede poging sloeg het toestel tweemaal over de kop. Franse en Amerikaanse brandweerlieden snelden toe. Uit een chaos van wrakstukken en verspreide bagage worstelden de passa giers, die tijdens de duikeling met de vei ligheidsriemen op hun stoelen vastgebon den waren, zich vrij. Daar het staartge- deelte "afgebroken was. konden zij uit de kabiné ontsnappen, voordat deze in vlam men opging. Het duurde echter vijf uur, voordat de laatste inzittenden, een vrouw en een kind. uit de wrakstukken konden worden gehaald. Hittegolf in Brazilië. Door een buiten gewoon felle hittegolf zijn gisteren in Buenos Aires achttien mensen om het leven gekomen. Meer dan honderd liepen een zonnesteek op. en communisten steunen deze voorstellen tot salarisverbetering. De a.r. zijn gisteren nog niet aan het woord geweest. Zij zitten min of meer op de wip. Ongetwijfeld leven er in deze kring ook bedenkingen tegen de salaris verhoging van de hogere ambtenaren. Veel zal echter afhangen van het ant woord van minister Struycken. De be windsman heeft een goede kans dat hij het pleit wint. De overgrote meerderheid van de c.h. vindt het onjuist om in deze tijd van bestedingsbeperking aan dit regeringsvoorstel mee te werken. Zij vindt dat beleid „bijna niet te verkopen", zo zeide de heer Beernink. Deze c.h. af gevaardigde zal echter zelf voorstemmen. Men mag de hogere ambtenaren niet de dupe laten worden van het feit dat het georganiseerd overleg zo traag is verlo pen. Bovendien was de heer Beernink het eens met de chr. bond voor overheids personeel dat de belangen van de middel bare en lagere ambtenaren niet gediend zijn bij lage salarissen van de hogere ambtenaren. De heer Blom (soc.) heeft ernstige kritiek geuit op de wijze waarop het ge organiseerd overleg verloopt. Als zo wordt voortgegaan loopt de zaak mis. aldus waarschuwde hij. Van dit overleg hebben we na de bevrijding veel ver wacht, maar er is weinig van terecht ge komen. Er moet iets gebeuren anders gaan we met open ogen naar het echec. Uit voerig zette de heer Blom uiteen dat de minister Beel In 1955 heeft verklaard dat de denivellering ongedaan was gemaakt. Er zou nog iets moeten gebeuren voor be paalde groepen van ambtenaren, bijv. voor het technisch personeel. Nu wordt er plotseling een ander beleid gevoerd. De socialistische fractie heeft vooral be zwaren tegen het automatisme in het regeringsvoorstel. Dat noemde hij onge- Verwijt van de Prawda: SOMMIGE MENSEN in ons land trachten voor hun eigen anti-sowjet doeleinden gebruik te maken van bestaande moeilijkheden en onvol komenheden. Dit verwijt heeft de Prawda gisteren gedaan in een lang ar tikel, waarmede duidelijk gemaakt wordt, dat er bij de leiders in de Sow- jetunie toenemende ongerustheid bestaat over de invloed, die de gebeurte nissen in Hongarije en het verzet in Polen vooral op de Russische jeugd heeft. De Prawda meent, dat het volk besmet wordt door anti-Sowjet-elementen onder het volk, en dat de communisten daar werkeloos bij staan en sommigen van hun leiders zelfs aangetast zijn door een „bourgeois ideologie". Di kan, zo zegt de Prawda, onder de huidige internatio nale toestand niet toegestaan worden, Er wordt een beroe gedaan tot versterking van het ideologische, politieke en propa gandawerk. dat op sommige plaatsen het nulpunt heeft bereikt. Als voorbeeld wordt aangehaald dat op de staatsboerderijen maar één lezing over de internationale toestand in een jaar tijds werd gehouden. „Zulk een laksheid in het politieke werk onder de massa schept ideologieën en voor de herleving van de overblijfselen van het kapitalisme in de geest van het Sowjetvolk," aldus ful mineert de Prawda. Wanhopige pogingen „Het internationale Imperialisme doel wanhopige pogingen om het socialistische kamp te vernietigen en het kapitalistische aysteem in de volksdemocratieën te her stellen. Een ware communist heeft niet 1 t recht aan zulke ongezonde verschijn selen voorbij te gaan. Het is zijn plicht onverzoenlijk te staan tegenover alles wat onze vooruitgang vertraagt. Indivi duele communisten en partij-leiders laten het afweten en stoten deze ongezonde elementen net uit. Bovendien nemen sommige communisten soms standpunten in, waar zij tegen de partij in gaan en permitteren zij zichzelf demagogische uit barstingen," aldus het artikel. Tegelijkertijd met deze noodkreet van de Prawda verscheen het communiqué, dat het sluitstuk werd van het driedaagse bezoek van de premier van Tsjechoslowa- klje aan Moskou. Hierin betuigt Tsjecho- slowakQe zijn volledige instemming met het Russische optreden in Hongarije en zegden belde regeringen de volledige aan Kadar toe. Wederzijds werd hulp beloofd; de Tsje chen zullen uraniumerts leveren, de Rus sen technische hulp bij de bouw van atoomcentrale». Vanmorgen arriveerde weer een offi ciële bezoeker in Moskou. Het was de Finse premier Fagerholm, die echter niets vond van het daverende enthousiasme, dat aan Tsjoe En-lai, de Tsjechen en Oostduitsers ten deel was gevallen. Wel was hét vrijwel voltallige corps diplo matique aanwezig en een militaire kapel, die het Finse en Russische volkslied In de ijzige koude waren alleen pre mier Boelganin en de minister van cul tuur naar het station gekomen. Fager holm hield een korte toespraak, waarin hij zeide „als goede buur" te komen. Hij noemde de grens tussen beide lan den ,de vredigste grens.ter wereld", waar Finnen en Russen dagelijks passeren. zond. De lagere ambtenaren mogen niet de dupe van worden van het feit dat alle hogere ambtenaren salarisverhoging krij- De heer Blom wil voor de salarisverbe tering een P.M. post op de begroting brengen. En verder zal een commissie van drie deskundigen een rapport moeten uit brengen welke groepen van ambtenaren (dus ook de lagere) salarisverhoging moe ten hebben. De positie van het laagst be zoldigd rijkspersoneel is reeds zodanig dat de vakorganisaties wel gedwongen zullen zijn bij de regering met nadere voorstellen te komen, zo zeide hij. Een verbetering van de salarissen van de hogere ambtenaren zal ook de lagere ambtenaren ten goede komen, aldus de heer Van Dijk (lib.), die het dus eens met de heer Beernink. De liberale afge vaardigde kon echter ook geen vaste lijn in de salarispolitiek ontdekken. De ambte narensalarissen mogen geen sluitpost zijn. Volgens de heer Van Dijk zal het stem men tegen de begrotingspost in feite afkeuring van het regeringsbeleid bete kenen. Het argument dat de hogere amb tenaren naar het bedrijfsleven overgaan, omdat zij daar beter betaald worden, maakte op de heer v. d. Zanden (kath.v.) niet veel indruk. Dit geldt ook voor de lagere en middelbare ambtenaren. De conclusie van het betoog was dat de k.v.p.-fractie over te weinig informaties beschikt om reeds een definitief oordeel te kunnen vellen. Kapitacdschaarste De bestedingsbeperking voor de lagere publiekrechtelijke organen speelde bij deze begrotingsbehandeling uiteraard ook een rol. Van de noodzakelijkheid daar van was iedereen overtuigd. De heren Beernink (c.h.) en Verkerk (a.r.) waren echter allerminst enthousiast over de cir culaire van minister Struycken, dat kapi taalsuitgaven, behalve voor de woning bouw, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeven. De heer Beernink noem de dit een aanslag op de gemeentelijke autonomie. De gemeentebestuurders moe ten zelf zeggen welke uitgaven prioriteit hebben. Een verzachting van deze maat regel is noodzakelijk. Zeker voor de wo ningbouw. De heer Verkerk (a.r.) vond ook dat deze circulaire fnuikend kan zijn voor de gemeentelijke autonomie. Evenals Westberlijnse rechtbank .beslist: Dochter van Tsaar Nicolaas Anastasia, leeft niet meer Anna Andersons eis weer afgi ewezen TEN RECHTBANK in West-Berljjn heeft uitgemaakt, dat Anastasia, de dochter van de laatste tsaar van Rus land, Nicolaas II, niet meer leeft. Hier door is dus komen vast te staan dat Anna Anderson, die zichzelf groother togin Anastasia noemt, niet de enig overgebleven dochter van de tsaar ls. De Westberlijnse rechtbank kwam tot deze uitspraak, nadat een Oostenrijker. Hans Joachim Mayer, onder ede had verklaard', dat de stoffelijke overschot ten van alle leden van het gezin van de tsaar waren verbrand, nadat zij door Russische executiepelotons waren dood geschoten. de oren Het hof ontleende het voornaamste be wijs echter aan de getuigenis van antro pologen en genealogen, die van mening zijn dat er geen sprake is van iden titeit. De oren van Anna Anderson en die van prinses Anastasia. die in 1901 was geboren en van wie een foto be schikbaar was. verschilden aanzienlijk Bij het ouder worden veranderen de oren nooit van vorm. Het is verder be kend geworden, dat Anna Anderson twee jaar in een Berlijnse zenuwinrich ting had doorgebracht. In 1920 is zij een keer in een kanaal gesprongen. In 1933 is het Duitse prinselijk huis Hes sen tot wettig erfgenaam van de 1 verklaard. Anna Anderson, die in be- Morgen wordt de oudste der vier prinsessen, Beatrix Wilhel- mina Armgard, negentien jaar. Het verjaardagsfeest wordt za terdagavond in de familiekring op Soestdijk gevierd. (Foto M. C. Meyboom) Wanneer de regering het desbetreffen de advies van de Radioraad opvolgt, zal binnenkort aan alle politieke groeperingen (op de communisten na) zendtijd worden aangeboden. De raad stelt namelijk voor elke week drie maal twintig minuten zendtijd voor politieke uitzendingen te reserveren. De in de Kamer vertegen woordigende partijen zullen alle gelijke- aan bod komen. de heer Beernink voelde hij veel voor de Rotterdamse suggestie om de gemeenten speelruimte te laten binnen de gemiddelde investeringen van de afgelopen drie jaar. Een andere mogelijk is, aldus de heer Verkerk, een wettelijke regeling inzake de publiekrechtelijke kredietverstrekking ofeen intrekking van de circulaire. De heer Maenen (kath.v.) voerde het pleit voor de kleine gemeenten. Hun aanvragen om extra uitkeringen uit het gemeente fonds zullen soepel behandeld moeten worden. De Kamer liet gisteren blijken nog al ongerust te zijn over de gang van zaken bij de B.B. Die ongerustheid sproot voort uit de noodzakelijke organisatiewijziging en de ongewisheid, over de financiering. De heren Verkerk (a.r.) en Ritmeester (lib.) drongen er bij minister Struycken op aan deze zaak goed uit de doeken *e DEMOCRATISCHE SENATOREN Tweehonderd vijftig ton uit koelhuizen De voorzitter van het produktschap voor zuivel heeft in de bestuursvergade ring, die vanmorgen in Den Haag is ge houden, met voldoening geconstateerd, dat de eerste inschrijving op koelhuisboter buitengewoon vlot is verlopen. Het heeft er alle schyn van, dat de afzet op gang is gekomen. HierbjJ mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de afzet met een aanzienlijk verlies gepaard gaat. De vraag rijst, zo zeide hij, of hieruit niet een les voor de toekomst moet worden getrokken. Men kan zich namelijk de vraag stel len of men niet eerder met enig verlies had kunnen verkopen, zodat de voorraad niet zo was gegroeid, zodat men thans minder grote prijsreducties had behoeven te geven. Ten slotte sprak de voorzitter over de markt voor verse boter. Hij herinnerde er aan, dat de prijs op de Engelse markt belangrijk is opgelopen. Ondanks de be langrijke prijsafstand die hierdoor tussen de Nederlandse en de Deense boter is ontstaan, is er geen noemenswaardige te ruggang van de export opgetreden. Voorts zeide de voorzitter, dat de Belgische aankoop van 500 ton Deense boter niet is doorgegaan. Daarvoor in de plaats heeft men 250 ton Neder landse koelhuisboter betrokken voor ƒ3,80 per kg. Voor deze transactie is ontheffing verleend van de gebruike lijke protcolheffing. Mede als gevolg van de verlaging van de minimumprijs werd de export naar België aantrek kelijker. De 26-jarige mevrouw Beryl Wozniak keerde gisteren in Londen terug met twee van haar kinderen. Daarmee is haar gezin nu compleet. Drie maanden geleden verliet zij de Engelse hoofd stad om haar twee kinderen, die zij na haar vertrek uit Polen moest achter laten bij haar ouders, te bezoeken en mee te nemen naar hun nieuwe vader land. Na een inspannende tijd in Polen slaagde zij erin haar tweeling het land uit te brengen. Op de foto mevrouw Beryl Wozniak met haar vier kinde ren: de achl maanden oude tweeling, de 7-jarige Karol en de 5-jarige Christopher. SPAAK KOMT ZATERDAG NAAR DEN HAAG Naar wij vernemen zullen de aangekon digde besprekingen tussen de minister van buitenlandse zaken. mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Belgische collega Paul- Henri Spaak over de verdragen voor de Europese Gemeenschappelijke markt en de Europese gemeenschap voor de kern energie zaterdag in Den Haag plaats vin- T~\E KWETSBAARHEID ran de V.S. voor een Russische luchtaanval neemt snel toe. De Sowjetunle heeft meer mo derne gevechtsvliegtuigen, waardoor het kwalitatieve verschil spoedig teniet zal •den gedaan. Drie democratische sena toren, die lid zjjn van de sub-commissie ■oor de luchtmacht van de Amerikaanse enaat, hebben dit gisteren in Washington erklaard. In dit verslag wordt ook opgemerkt, dat de Amerikaanse regering dikwijls aan financiële behoeften voorrang heeft ge geven boven die van de defensie. Een van de gevolgen daarvan is, dat er onvoldoende van de allermodernste straalbommenwerpers voor lange afstand zijn. Het programma om deze achter stand alsnog teniet te doen ontbreekt. Het gebruik van vlietuigen van de ma- rine zou slechts onvoldoende compen satie geven. Er zijn. aldus de drie se natoren !n hun verslag, ook te weinig hiehtbases. Nog meer klachten Voorts worde gezegd, dat het ministerie van defensie geen toereikend waarschu- wings9telsel tegen aanvallen heeft opge bouwd. Ook de afweer tegen onderzeeboten, in het bijzonder tegen projectielen die door Moord te Nieuwland Taxichauffeur van doodslag verdacht ge dood van de 32-jarige weduwe Kodde te Nieuw- en St. Joosland op Walcheren is thans definitief komen vast te staan, dat men hier met moord te doen heeft. Enkele weken geleden werd de taxichauf feur L. H. gearresteerd onder verdenking van verduistering der aan de weduwe toe behorende gelden. Uit de gegevens, waar over de politie thans beschikt, is de ver denking gerezen, dat hij ook de doodslag heeft gepleegd. Aantal straaljagers blijft aan de grond (Van een onzer redacteuren) De chef van de luchtmachtstaf heeft bevel gegeven, dat dc nog aan wezige Th understreak-straal jagers, Amerikaanse toestellen die in Neder land worden gebruikt, voorlopig aan de grond moeten blijven. De laatste tijd zijn namelijk drie van deze vliegtuigen gelukkig zonder dat er doden zijn gevallen veronge lukt. zodat hij eerst wijziging van de constructie wenst. Niet eerder dan dat de noodzakelijke veranderingen door de Amerikanen zijn goedge keurd en aangebracht, zal het bevel worden ingetrokken. onderzeeboten worden afgeschoten, is on voldoende. De Sowjetunie overtreft de V.S. op vele gebieden van de ontwikkeling van de luchtmacht. Tenslotte is het vermogen om met Vlieg tuigen troepen te verplaatsen onvoldoende. „Overdreven9'' De beide republikeinse leden van de subcommissie vinden de verklaring van hun mede-senatoren „overdreven pes simistisch'. Zij komen tot de conclusie macht der V.S. thans groter is dan die dat de sterkte van vloot, leger en lucht- van Rusland. Er worden thans per maand twintig B-52 lange afstands- bommenv/erpere afgeleverd. Zowel Rusland als dc V.S. beschik-, ken thans over geleide projectielen met een dodelijke richtzuiverheid. De V.S. willen bü het afvuren van kernwapenen voortaan gebruik maken van voor anker liggende ballons, waardoor de radio actieve straling wordt vermeden. Enge land gaat op Christmas Island proeven nemen met H-bommen en met geleide projectielen met een kernlading. trekkelijke armoede in het dorp Inter- lenghardt in het Zwarte Woud leeft, begon daarop een proces ten einde tot erfgename te worden uitgeroepen. Reeds in 1941 werd haar eis afgewezen. Thans heeft zij een nieuwe eis ingediend, die opnieuw niet is ingewilligd. Volgens de advocaat van het huis Hessen is Anna Anderson in werkelijkheid een Poolse, een zekere Franziska Schanzkowski. President Tito van Zuidslavic zal géén bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Dit is het gevolg van de „vijandige en beledigende" campagne van een deel van de Amerikaanse pers, van verscheidene afgevaardigden en senatoren en andere verantwoordelijke politici. Het officiële Zuidslavische blad „Bor- ba" heeft dit gisteren medegedeeld. en saoed.... to kan zich bij zijn besluit gesterkt voelen door de ontvangst aan koning Saoed van Saoedi-Arabië in New York be reid. De burgemeester van deze stad had reeds ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat de koning niet welkom was en dat hem geen eer bewezen zou worden. De burgemeester zeide: „Hij is niet de man. die wij officiële erkenning wensen te geven. In Saoedi-Arabië heerst nog slavernij, de joden worden niet toegelaten en de rooms-katholieken worden gedis crimineerd." Zo moest de stoet van auto's, die ko ning Saoed en zijn gevolg naar het Asto- riahotel bracht, in de striemende regen acht keer Gtoppen voor de rode verkeers lichten! Dit was wel een bitter intermezzo voor de vorst, die op het luxeschip, dat hem naar de Verenigde Staten bracht, de grote man was. Hij deelde niet minder dan f 80.000 aan fooien uit, waarbij nog een aantal gouden horloges! In Washington echter waoht hem een grote eer. president Eisenhower zal voor het eerst in de geschiedenis zijn gast per soonlijk van het vliegveld halen. Overi gens is al verteld, dat het Witte Huis niet van plan is voor het grote banket, dat de koning wordt aangeboden, zijn lijfkok of voorproevers in de keuken toe Koning Saoed werd in New York vi welkomd door mr. Cabot Lodge, Amerikaanse vertegenwoordiger de V.N. T\E KANS is dit jaar niet groot, dat de maand februari een koude maand zal worden. Dat heeft de heer M. Scharringa van de afdeling landbouw-meleorologie van het KNMI in een radiopraatje gezegd. De heer Scharringa, dat de onaange name verrassing in het vorige jaar velen gesterkt heeft in de mening dat de kans op een koude februari vrij groot is als de voorafgaande wintermaanden nog geen kou van betekenis hebben gebracht. Om een antwoord te krijgen op de vraag, of deze mening gegrond is, heeft men gegaan hoe dikwijls het in de afgelopen honderd jaar is voorgekomen, dat noch in december, noch in januari een vorst periode van enige betekenis voorkwam. Dit bleek in 37 van de 100 jaren het geval te zijn. Van die 37 jaren is de maand februari slechts viermaal te koud geweest. Dat is dus ongeveer eenmaal per tien jaar. In de overige 63 jaren, waarin in december of januari dus wel een vorst periode van betekenis voorkwam, was februari 27 maal te koud, of ongeveer eenmaal per drie jaren. Langs statistische weg kan worden aan getoond, dat hel verschil niet op toevallig heid berust. Als de eerste twee winter maanden geen vorstperiode van betekei hebben gebracht, is de kans, dat de derde wintermaand februari te koud zal zijn, kleiner, dan wanneer december of januari te koud is geweest. Explosies op tanker. In de machineka mer en het ketelruim van de Amerikaan se tanker Jeanny, die in Californië in een droogdok ligt, hebben zich twee ont ploffingen voorgedaan, die het leven van negen arbeiders eisten. Vijftig anderen werden gewond. gch. bcw windstil ONO WZW WEERBERICHT Zelfde weertype Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel be- |L wolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Aanhou dend zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 febr. E. K. ZON EN MAAN 31 januari: zon 3.24—17.28 uur; maan 8.03 -18.34 uur. Op 6 februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1