Sociologisch Instituut betrok ruim en licht gebouw Onderzoek zal niet verdrongen worden door onderwijs Rekruten kregen waardevolle wenken mee Voor de Haagse politierechter TELEVISIE JGTVoet Gevestigde en vertrokken personen DmadAG 29 JAi^ÜAiii 1 Vol Nieuwe bestemming van Rapenburg 59 «c NA EEN MOEILIJKE JEUGD van vijf jaren is het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit gistermiddag officieel tot volwassenheid gekomen door de opening van het gebouw Rapenburg 59, waar de moge lijkheid tot groter wasdom ruimschoots aanwezig is. Toen in 1948 de leer stoel in de sociologie te Leiden werd ingesteld, was de in het na-oorlogse Nederland zo bekende strijd om een onderdak ook het deel der sociologen- Het in 1951 opgerichte Sociologisch Instituut kwam via „inwoning" bij de juristen terecht op een zolderverdieping van het Prytaneum, maar de fa culteit groeide sneller dan de woonruimte en omstreeks 1953 was een lan ger verblijf de zolderverdieping „sociaal niet langer verantwoord". De president-curator van de Leidse universiteit, dr. Baron de Vos van Steenwijk, feliciteert hier prof. Van Heek (rechts) met de opening van het nieuwe gebouw van het Sociologisch Instituut, Rapenburg 59. Foto N. van der Horst Niet alleen het college van curatoren, maar ook de overheidsinstanties kregen een steeds groeiend begrip voor de nood toestand en het was de voorzitter van het college van curatoren dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk gistermiddag dan ook een zichtbaar genoegen, toen hij het ruime en voorbeeldig ingerichte gebouw aan die faculteit kon overdragen. De president-curator schetste in zijn toespraak de groei van de sociologische faculteit in Leiden en de iange weg, die afgelegd moest worden, voordat men deze faculteit aan passende huisvesting had geholpen. Erkentelijk toonde hij zich ten opzichte van de ministeries Onderwijs en Financiën en de Rijksgebouwendienst, die eenmaal gealarmeerd him volle me dewerking hebben verleend om tot een oplossing te geraken. Sprekend over de aard van de facul teit. meende de heer De Vos van Steen wijk, dat de sociologie een brug vormt tussen vele wetenschappen. Hij sprak de wens uit, dat het nieuwe gebouw een cen trum van wetenschap en wetenschapsbe oefenaren zal mogen worden. Prof. dr. F. van Heek. hoogleraar-direc teur van het instituut, was vervuld van dank voor het nieuwe gebouw en prees de soepelheid van zijn wetenschappelijke staf, die in de benarde omstandigheden zo onversaagd had voortgewerkt. Onafhankelijk De hoogleraar vroeg zich af, juist in Nederland na de oorlog de oe- langstelling voor de sociologie zo sterk is gegroeid. Hij zag hiervoor drie oorzaken: de Nederlandse bevolkingsproblemen de principiële instelling van ons volk ten aanzien van wereldbeschouwelijke vraag stukken en de herinnering aan de crises van rond 1990 en 1940 die bij ons volk leeft. Het nieuwe gebouw, zo sprak de hoogleraar, zal dienen voor onderwijs en onderzoek, waarbij het laatste niet i Het Sociologisch Insti- Fa H. PRACHT EN ZN, Woninginrichting sinds 1868, Vliet 9, Leiden. Telef. 203-11 achtergesteld mag worden bij het eer ste, wil Nederland de wereldontwikke ling kunnen blijven volgen. Ook voor het praktische onderzoekwerk achtte prof. Van Heek het instituut van groot belang, omdat het beter dan een buiten-universitaire instelling een onderzoek zuiver wetenschappelijk kan voeren. Dit komt door de weten schappelijke onafhankelijkheid en het enthousiasme van jonge onderzoekers. Niet zelden wordt door belangengroe pen gepoogd een onderzoek in een zekere richting te buigen, en meer dan een niet-universitaire instelling kan een zuiver wetenschappelijk instituut dan van zijn onafhankelijkheid doen blijken. Na een voorzichtige blik in de toekomst anvaardde prof. Van Heek het nieuwe gebouw. Nadat nog prof. dr. Sj. Groenman, hoor naar in de toegepaste sociologie, drs. E. V. W Vercruysse namens de wetenschap pelijke staf en de heer Ch. v. Bemmelen ;ns de studenten het woord hadden gevoerd de heer Van Bemmelen bood een schilderstuk aan bezichtigden de aanwezigen, onder wie zich vele hoog leraren, leden van de wetenschappelijke staven, studenten en regeringsvertegen woordigers bevonden, het nieuwe gebouw. Reconstructie proces blijkt zeer moeilijk Zaak Van der Lubbe voorlopig af Ondanks andersluidende berichten zal de eerstkomende tijd geen herziening plaatsvinden van het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 in Duitsland werd veroordeeld terechtgesteld, omdat hij het Rijksdag gebouw in brand zou hebben gestokei Reeds in september 1953 heeft de broer van de terechtgestelde bij de Berlijnse arrondissementsrechtbank een verzoek ingediend de onschuld van Marinus var der Lubbe vast te stellen en een schade vergoeding toe te kennen, maar het ver zoek kan nog niet ingewilligd worden. De pogingen van het openbaar ministerie om het verloop van het proces ook maar enigermate te reconstrueren, zijn tot nu toe mislukt. Zo beschikt men tot nu toe nog niet over de uiterst belangrijke schriftelijke motivering van het vonnis. Een verzoek om eerherstel en schade vergoeding zou overigens in besloten zit ting behandeld moeten worden. „Een maan voor de misdeelden" Subliem spel van Haagsche Comedie in rauw stuk ?EN AMERIKAANS STUK schijnt in vele gevallen te moeten steunen 1 op de pijlers: sekse, geld en drank. Eugene O'Neill, die heus niet voor niets driemaal de hoogste onderscheiding, die een Amerikaans schrijver in zijn geboorteland kan krijgen, de Pulitzer-prijs, ontvangen heeft en wiens gehele oeuvre bovendien nog bekroond werd met de Nobelprijs, zelfs hij kan het in „Een maan voor de misdeelden" niet zonder deze drie doen. Geen wonder, dat een schrijver er dan niet uitkomt. Alle levens lopen vast dit stuk, dat cru en rauw geschreven is. Ward, Paul Steenbergen en Max Croiset gelegenheid gegeven tot spel. waaraan nog lang dankbaar zullen terugdenken. A. C. Bouwman „Don Juan" van Richard Strauss (AVRO 23.35 uur) Een syfonisch gedicht gemaakt naar het vers Don Juan" van Lenau door de 25- jarige componist Richard Strauss. De vlammende hartstocht in het gedicht van Lenau klinkt ook in de muziek van Strauss. Richard Strauss heeft heel wat symfonische gedichten op zijn naam staan, maar het meest zal wel aanspreken dat symfonisch gedicht, dat gewijd is aan de avonturen van Don Juan, de jager ach ter de weemoedige Anna wier geniaal hobo-motief 't innigste in Strauss' oeui ts het lichtzinnige Zerlinchen en kwijnende gravin Onvergetelijk bliji de beide stormachtige klanksymbol waarmee Don Juan zelf in het brandpunt der psychologische beeldende muziek En tot op een fractie van een seconde weet men het ogenblig, waarop Don Juan zich laat doorsteken, walgend van een le ven dat hem te veel gaf en waarvan hij te gulzig nam. Hugo Wol zei vlak na de eerste uitvoering van dit werk: „Alle kleuren van het palet van Wagner, Liszt en Berlioz heeft hij door elkaar gemengd". Zo ergens dan heeft Richard Strauss in dit symfonisch gedicht een ware weelde aan kleur gegeven, die vanavond zeke tot haar recht komt in de vertolking dooi het Chicago Symfonie-orkest o.Lv. Fritz Het is een soort naturalistasch-realisti- sche beschrijving van de levens van enige ;en, van wie er drie, een vader met zoon en dochter, op eep boerderijtje ;n. De zoon vertrekt zodra het doek opgaat, omdat hij niet opgewassen is tegen de tirannieke vader. De dochter is ook niet bepaald een lammetje en men liegt en scheldt er lustig op los. Toch voelt men bij alle hardheid en onder alle ge vloek, dat er ergens een zwak plekje in de harten zit. Dan is er de figuur van James Tyrone Jr., de man aan wie de pacht betaald moet worden en die van een rijke meneer al een goed bod op het vervallen ge doetje heeft gekregen. De dochter en Ja mes zijn verliefd op elkaar. O'Neill is gelukkig een te goed schrijver om er een verhaal van dertien in een dozijn van te maken. We hebben onze bezwaren tegen het stuk, maar niet omdat 't verhaal platvloers is. Alleen de taal is grof, vooral eerste twee bedrijven. Die James is een verlopen type, heeft wat gestudeerd, maar is aan de drank ge raakt. Hij heeft met Josie, de dochter, een afspraak gemaakt om elkaar maneschijn te ontmoeten, 's Avonds komt vader Phil, schijnbaar stomdronken, thui: en hangt een verhaal op, dat James de boerderij verkocht heeft Josie maakt ni haar plan: wanneer James straks komt zal zij hem zó aan zich binden, dat hij moeten betalen. Daar gebeurt allemaal niets van. Als James komt, spreekt hij zich helemaal uit tegen Josie. Hij laat haar hij is, maar ook wie zij is. Zonder rijbewijs Een Leidenaar was op 4 oktober het vorige jaar op een motorfiets gaan rijden zonder dat hij in het bezit was rijbewijs. Op de Blauwpoortsbïug hij tegen een auto opgereden. Nu stond ij voor de Leidse kantonrechter terecht. De substituut-officier van Justitie vond het rijden zonder rijbewijs een ernstig feit. Hij eiste tweemaal f 25 boete of twee maal 10 dagen hechtenis. Mr. De Koning veroordeelde de man voor het rijden zi der bewijs tot f 30 boete of 10 dagen het rijden tegen de auto tot f 20 boete of 8 dagen. Rijnlandscli Borg stellingsfonds Niet alleen kredieten maar ook adviezen Gisteren hield de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds in de vergaderzaal van kamer van koophandel haar eerste ver gadering van het algemeen bestuur in dit jaar. De districtscommissaris deelde mede. at hoewel alle gegevens over het af gelopen jaar nog niet verwerkt zijn thans reeds kon worden geconstateerd, 956 voor het fonds niet onbevredigend genoemd mag worden. Het aantal aanvragen was wel even groot als in het voorafgaande jaar, maar belangrijke omstandigheid was de verbetering in het gehalte der aanvragen, hetgeen tot uiting kwam in het percen tage kredieten, dat toegewezen werd. Dit bedroeg 30 procent, tegen 21 procent in 1955. Toegewezen werd voor een bedrag an bijna f 50.000. Jammer is het zo merkte de districts commissaris op dat over het algemeen het fonds nog teveel wordt gezien als een kredietverlenende instantie. Het geven adviezen en het verlenen van bemid deling acht hij namelijk één der belang rijkste taken van het fonds. De begroting voor 1957 werd vastgesteld a een eindbedrag van f 15.525. met een nadelig saldo van f 13.950, dat als ge woonlijk wordt gedekt door bijdragen van gemeenten, kamer van koophandel, pro vincie en rijk. Van de zijde der stichting verzocht men ns mede te delen, dat degenen, die be lang stellen in het mooie en belangrijke werk van het fonds, dat ten behoeve van de middenstand wordt verricht, ten kan- nadere inlichtingen kunnen verkrij gen. Middenstanders! Indien u moeilijkheden hebt, wacht dan niet tot die moeilijkhe den hun hoogtepunt hebben bereikt, doch wendt u zich bijtijds tot het fonds. Het fonds werkt slechts met een beperkte per- meelsbezetting en de aanvragen worden i tijdsorde van ontvangst behandeld. Het bureau van het fonds is gevestigd: Stationsweg 43 te Leiden, waar men zich kan wenden tot de districtscommissaris, de heer F. A. M. Molkenboer. Telefoon K 1710-20465 In Zuiderkerk te Leiden ONGEVEER TWEEHONDERDVEERTIG Gereformeerde en Christelijk- Gereformeerde jongelui waren gisteren in de Zuiderkerk te Leiden bijeen op de rekrutendag voor Zuid-Holland-Noord, waarop een toespraak werd gehouden door o.a. de predikant in algemene dienst voor de geeste lijke verzorging bij zee-, land- en luchtmacht, ds. W. M. Ie Cointre, dokter J. A. van der Hoeven, kapitein Koetsier, de garnizoenscommandant van Leiden, luitenant-kolonel P. van Goor, en de reserve-legerpredikant B. Oosterhoff. Ds. Le Cointre deed namens de Gene rale Deputaten enkele mededelingen in verband met de handboekjes voor de mili tairen. waarin het rooster is opgenomen van de catechisatieuren in de verschil lende garnizoensplaatsen. Hij wees op de ernst van „het soldaat zijn" met betrek king tot gebeurtenissen zoals die in Boe dapest hebben plaats gegrepen. Dokter Van der Hoeven belichtte de sexuele problemen waarmee men in dienst kan worden geconfronteerd, waaronder homo-sexualitedt en onanie, en gaf de houding aan die de Christen-soldaat ten opzichte hiervan moet aannemen. Men moet een homo-sexueel niet met verachting behandelen als hij zijn anders zijn erkent. Ook voor hem heeft de Chris ten verantwoordelijkheid. Spreker zou hem als een zieke wilQen zien, wiens „ziekte" voor hem in de gunstigste ge vallen oorzaak kan zijn van veel strijd en groot verdriet. Deze mensen kunnen voor de maatschappij veel betekenen, als hun krachten in hun werk worden ge sublimeerd. Maar de maatschappij moet hen in dat geval ook accepteren. Met betrekking tot de omgang met het andere geslacht zei de spreker: ontmoet de vrouw op geestelijk (dat wil niet zeggen religieus) terrein. Wanneer een vrouw zich niet op geestelijk terrein laat ontmoeten, kan men beter aan haar voorbijgaan. Dokter Van der Hoeven wees ook op de verderfelijke wijze waarop soms de ge- Chauffeur reed dooi Een boete van f 75 of 15 dagen, week voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en ontzegging van de rijbevoegdheid voor zes maanden vor derde de officier van justitie bij de Haag se politierechter tegen een 24-jarige chauffeur uit Nieuwkoop. Deze was te Lefden op 31 juli jl. met zijn vracht auto met aanhangwagen op de Nieuw» Beestenmarkt juist voor het marktkan- toortje tegen een personenauto gebotst en hij was doorgereden zonder zijn identiteit bekend te maken. Het was 's avonds al vrij laat toen verdaohte weg wilde. Om dit te kunnen doen moest hij een paar maal achteruit rijden en beide malen was hij tegen de achter hem staande auto op gebotst. De verdachte zelf beweerde hier niets van gemerkt te hebben De 26-jarige schilders V. d. W. uit Lei den had de eerste maal gekraak gehoord de tweede maal, toen de motorkap van achterste auto opengewrongen was. vrij harde klap. Hij meende dat ver dachte dit ook gehoord moest hebben. Verdachte was weggereden en had kort daarna de lichten gedoofd. De getuige had het nummer toen echter al genoteerd Zijn lezing werd bevestigd door de 30- jarige glazenier Bronegeest uit Leiden. De verdachte bleef ontkennen dat hij de lichten had gedoofd De eigenaar van de personenauto, de 29-jarige aannemer O. van E. uit Leiden, legde papieren over waaruit bleek dat de schade f 228.50 was geweest. Ook werd als getuige gehoord de 23-jarige los- arbeider M. V. uit Nieuwkoop, die met verdachte de bewuste avond was mee gereden. Hij vertelde niets van de bot sing te hebben gemerkt omdat hij juist naar een paar meisjes floot. Onderweg zou verdachte echter tegen hem hebben gezegd: „Ik geloof dat ik een aanrijding heb gehad". De verdachte ontkende ook dit en zei te hebben gesproken over eei De residentie van de Indiase ambas sadeur te Wassenaar moet nog steeds het geweld van dit barre jaargetij zonder dak trotseren. Na de brand die het fraaie gebouw een klein jaar ge leden zwaar beschadigde, is er nog niets gebeurd. De plannen voor her bouw worden op het ogenblik uitge werkt, verzekerde men ons van be voegde zijde. In het voorjaar zal men met de reconstructie beginnen Onbevredigend Psychologisch bekeken had de schrij ver nu schoon schip gemaakt. Na deze zuivering kon de bevrijding komen. We bedoelen niet, dat hif ze nu teza men in het huwelijksbootje moesit zet ten. Dat kan een manier zijn, maar er zijn zielkundig bekeken meer moge lijkheden. De schrijver doet dit niet. Het vierde bedrijf vinden we een soort terugval. James verdwijnt zo maar, en Josie blijft nu achter met een hart vol verdriet en medelijden met Een onbevredigend stuk. Maar door een sublieme vertolking kregen de figuren zo veel menselijks mee. dat ze boven hun stand leefden. Myra Ward speelde de rol van dochter zo zuiver van beleving, die zichtbaar ge maakt werd door een haast volmaakte plastiek, dat hier niets te wensen over bleef. Daardoor werd het derde bedrijf, waarin zij samenspeelt met Paul Steen bergen als James, een hoogtepunt toneelspeelkunst. Een minimum aar tie, maar elke beweging van een hand of een buiging van het hoofd geeft dadelijk een nieuwe situatie. Dit i aanrijding van andere auto's onderweg. De officier van justitie vond dat ver dachte zich laakbaar had gedragen, een gedraging die maar al te vaak voorkomt De rechter achtte bewezen dat verdachte de aanrijding gemerkt moest hebben en hij veroordeelde hem tot f 75 boete of 15 dagen, een week gevangenisstraf voor waardelijk met drie Jaar proeftijd, zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met drie jaar proeftijd betaling van de civiele vordering van f 228,50, k Inwoningsruzla Overeenkomstig de els veroordeelde de Haagse politierechter een vertegenwoor diger uit Voorhout tot f 15 boete onvoor- 'aardelijk. f 15 boete voorwaardelijk en betaling van een civiele vordering van f 27.55. Het betrof hier een inwonings- waarbij de verhuurster van het de waterleiding had afgesloten, om dat zij met water zou zijn gegooid. Hier op had verdaohte de keukendeur geramd. GANGETIE 12 Leidse foto-amateurs over inzendingen van clubs In de bovenzaal van De Doelen ver gaderde gisteravond de Leidse amateur- fotografenvereniging onder voorzitter schap van de heer J. G. Gompelman. Aan de beurt van bespreking waren de inzen dingen van de clubs Zaanland, Deventer. Zutphen en Maas en Jeker voor de foto collectie D van de bondswedstrijden, col lecties uit dezelfde groep waarin de Leid se club inzendt. Omdat deze verzameling een maatstaf Is bij het samenstellen van de eigen in zendingen voor 1957, heeft men haar uit voerig besproken. Over het algemeen is ze goed uitgevallen, oordeelde men, tech nisch en ook qua belichting. De onder werpen waren algemeen gekozen, hier er daar ook zeer modern. De heer K. Hulsbos liet een aantal oude camera's zien van wijlen de heer J. van Gijlik, één van de eerste leden van de Leidse vereniging, wiens wens het was. dat zijn materiaal niet verloren zou raken. De heer Hulsbos demonstreerde de wer king van de mogelijkheden van deze toe stellen, waaronder een van de eerste re- :amera's die men omstreeks de eeuw wisseling heeft gekend. Aan het eind van de avond werd een collecte gehouden voor Hongaarse foto grafen die hun materiaal zijn kwijtge- Feestavond ten bate van sanatorinmfonds Ten bate van het marine sanatorium fonds en de marine gezinsverzorging wordt zaterdag 2 februari in de stadsge hoorzaal een feestavond gehouden, waar aan tal van bekende Nederlandse arties ten, zoals Mieke Tclkamp en Lou Bandy zullen meewerken. Het fonds is in 1918 opgericht door het marinepersoneel beneden de rang van officier en stelt zich ten doel het bestrij den van de t.b.c. en voorzover mogelijk, vergoeding van de onkosten, die zijn ver bonden aan verpleging of verzorging van aan t.b.c. lijdende gezinsleden van ma rinepersoneel. Later werd dit doel uitge breid met de verzorging van marinége- zinnen, waarin de huisvrouw door ziekte of andere oorzaken haar taak tijdelijk niet kan verrichten. Geref. Gemeente in Ned. Ds. H. Ligtenberg zal D.V. donderdag- Avond om half 8 een predikbeurt vérvul- len in gebouw Hoge Rijndijk 24. Leiden. illustreerde pers te werk gaat. en op het gevaar van allerlei twijfelachtige anek dotes die men elkaar in dienst vertelt Tegen hen die hun vermaak in „vuil bekkerij" zoeken, kan men het best zeg gen- „Ik houd niet van dit soort grappen en ik zal je zeggen waarom" Door hier voor eerlijk uit te komen helpt men de desbetreffende persoon soms. van zijn kwaal af te komen Een abnormaal leven in de diensttijd kan later voor de huwelijkspartner een bron van veel ellende zijn. Respect Kapitein Koetsier zei, dat de Hollandse soldaat bekend staat als een goed oor logssoldaat, maar wegens zijn individua listische instelling, die hem doet vragen- waar is het voor nodig?, is hij geen vre- dessoldaat. Spreker zou hier graag ver andering in zien. Tegen hen die het leger overbodig achten en de leus „Vrede op aarde" hier voor aanvoeren, zou hij willen zeggen, dat dit soort vrede niet is bedoeld in het engelenlied en dat het leger geen oorzaak van oorlog is, maar een middel om voor de handhaving van de rechten van de mens op te komen waar deze worden geschonden. Hij waarschuwde voor een „met prin cipes te koop lopen" in de militaire dienst en voor een „vroom schijnen" en zijn principe voor eigen doeleinden te ge bruiken. Tracht ook respect te hebben voor de principes van anderen, ook voor die van ongelovigen. Tenslotte bepaalde hij zich tot het geven van praktische wenken, zoals de houding van de soldaat tegenover zijn superieuren en zijn kamergenoten en de kwestie van de vrije-tijdsbesteding. Hij wees ook op de cursussen die door Wel zijnszorg worden georganiseerd. In het kort zette'overste Van Goor het militaire leven en de» karaktervormende waarde, die er van uit kan gaan. uiteen. Ds. Oosterhoff gaf de rekruten drie wensen mee: dat zij mogen worden een goed soldaat, een goed ambassadeur van Christus en een steun voor het werk van de legerpredi'kant. Dure borrel Een Leidse koopman die door dï Haagse politierechter al tot 25 boete wa6 ver oordeeld, omdat hij In kennelijke staat van dronkenschap door Leiden was ge fietst, was ook bij de kantonrechter op het matje geroepen. Hij was namelijk diezelfde dag door een stoplicht op de Hogewoerd gereden. De substituut-officier eiste 25 boete of tien dagen, maar de verdachte verzocht clementie. „Die borrel komt me op zo'n mander wel eng duur te staan", zo zei hij. De kantonrechter bleek het met hem eens te zijn en verminderde de eis tot 7,50 of drie dagen. AGENDA VOOR LEIDEN Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: ar cheologische lezing, dr. W. C. Braat over opgravingen in het kasteel te Caen (Nor- mandië). D.'upsgezinde kerk (Pieterkerkstraat), 8 uu- Leger des He'ls afscheid brigadier M. Semeijn en senior-kapiteine M. Knoes- 0"d-Hortuszicht, E algemene ledenver- denkring „Holland" gadering. Schouwburg, 8 uui met „Een maan voor Eugene O'Neill. Bnrcht. 8 uur: Ven „Luctor et Emergo" Diere" door H. Nesna, in Zeeuwse kos- Voorschoten, Chr. Belangen, 8 uur Hervormde Jeugdraad, Cia van Boort vertoont de Faust met haar pop pentheater. Woensdag Gulden Vlies, 3-half 5: afdeling Leiden der Ned vereniging van huisvrouwen, receptie veertigjarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: afdeling Leiden der Ned vereniging vin huisvrouwen (veer tig ;aar), toneel door de Kon. Rederij kerskamer „Jan van Beers" uit Utrecht. Sradsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Radio- Unie opnamen voor de nationale uitzen ding op 31 januari '„Nog vele jaren"). Middelstegracht 3, 8 uur: Maranatha- samenkomst. Marekerk, 8 uur: Wijkgemeente Mo lenwijk, bijzondere samenkomst, ds. J. van der Wiel over: Van wie is de toe komst? Burcht, 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbu reau, voorlichting over emigratie naar Australië, met film. Z >merzorg, 8 uur- kynologenvereniging „Rijnland", prof. dr A. J. M. Holmer over- Een en ander over dogachtigen. Oegstgeest, Irene, 8 uur: toneel- verer.iging Kunst en Genoegen met „Een zeerrnn ging passagieren" door Koos Beswino. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: zesde abonne mentsconcert Residentie-Orkest o. 1. v. Willem van Otterloo, solist: Christian Ferras, viool. Leger des Heils (Hooigracht), 8 uur: verwelkoming van senior-kapitein en mevrouw A. de Graaf. Burcht, 7.45 uur: Leidse Chr. Oranje vereniging, feestavond met gevarieerd programma door Sempre Avanti's „Jong en Jolig." Leiderdorp, Irene, 8 uur: zil veren jubileum Geref. mannenvereni- ging „Rondom het Woord", ds. D. Ring- nalda van Overveen over: „En nuer op of er onder". Oegstgeest, Irene, 8 uur: Her vormde wijkgemeente Poelgeest, prof. dr. G. Sevenster over: „Israël in de tijd van Jezusi". Oegstgeest, Willem de Zwijger- r: Commissie voor gezinsvoorlichting, der Vliet-de Vries zijn problemen". kerk (zijzaal), 8 huishoudelijke e dokter A. B. J. v over: „De kleuter Rfl Tentoonstellingen >r Volkenkunde: „Het Buddha in de kunst" (tot 14 fe bruari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb). 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502, apotheek Reijst, Steenstraat 35 tel 20136 en de Oegst- gees'er Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274 In de week van 17 tot en met 23 januari Te Leiden vestigden zich: J. W. Steenbeeke en fam., elektr. i teur, Alb. Verweijstr. 13; A. van den Berg en fam., mach. bankwerker, Floresstr. J. Westera-Joosten en fam., kantoorbe diende, Gerrit Kasteinstr. 26; G. var Meyden, zendeling, Rijnsburgerweg 18; M. Th. la Lau, Hoge Morsweg 46; G. J. Voorwinden, meubelmaker, Rijn en Schie- kade 134; A. M. G. Kommers, apoth.ass., Plantsoen 27; G. A. Meijburg, huishoud ster, Hoge Rijndijk 79; H. M. Postma, agent v. politie, Evertsenstr. 52; T. van Prooijen, agent v. politie, Evertsenstr. 52; H. J. van Dalen, onderwijzer, Utr. Jaag pad 120a; G. Th. Rutten, hulp i. d. huish., Zoeterwoudse Singel 91; Th. M. Vismahs, Witte Singel 41; J. C. F. Gribnau, Tib. Siegenbeekstraat 21; M. J. van Giessen, onderwijzeres, Lijsterbesstr. 29; M. Hoo- gendonk, verpleegster, Rijnsburgerw. 10; B. C. A. van Marwijk, Coornhertstr. 4a; P. Ziel, militair KM, Warmonderstr. 5; M. C. H. Gravenhorst, secretaresse, Zoe terwoudse Singel 106; A. F. L. ten Bokkel, chauffeur, Minnebroersgracht 3; M. C. Zwikker, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; H. van Zadelhoff, laboratoriumbed., Rijns burgerweg 10; C. M. den Haan, le Binnen- vestgr. 5a; A. H. Donnars, hulp 1. d. huish. Gerrit Doustraat 85; M. E. Deel en, Witte Singel 37; M. A. H. Leger, Witte Singel F. M. van Kesteren, constructeur, Kam. Onneslaan 6; G. Th. Straathof-Kui pers, Rijndijkstr. 112; P. C. van Leeuwen, machinist, Schutterstr. 5a; G. de Koning, geoloog. Rapenburg 12; Y. H. H. Konings, onderwijzeres, Verdamstr. 30; B. W. Mi- chels, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P. A. Donders, inkoper. Witte Singel 70; A. C. Eves-v. Heijningen, Morslaan 15; G. B. Denkers, elektr. monteur, W. de Zwijger laan 101; C. H. J. van der Meer-van den Berg, Nieuwe Rijn 63; A. E. van de Wege, dienstbode, Mezenstraat 2; J. B. Geressen, dienstbode, Warmonderweg 49; L. van der Does, Merelstraat 32; S. M. Bosma, Haag- eg 210: C. H. van der Ent, Ter Haar- kade la; L. L. van der Kaaden, verpleeg ster, Thorbeckestraat 18. Uii Leiden vertrokken M. J. M. Wessels en fam, Nieuwsteeg 5, Alk.v.aar, Druivenluan 15: J Th. Semeijns de Vries van Doesburgh en fam. Oude Singel 98, Oegstgeest Korenbloemlaan 3: M. W. Galjaard en fam.. Hugo de Vries- straa:. Hilversum van Dijkstraat 42: J. W. Li uwe en fam., Hogerheetstr. 3. Gro ningen, Gerrit Doustraat 40: P. J. A. M. A. Fon aine en fam., Oude Singel 78. Kat wijk Boulevard 78: C. v d. Leeden fam. Merelstr 23 Rotterdam. Stadhou der-plein 81V; M. Ph. Brittijn en fam.. Lustnoflaan 65, Voorschoten, W. de Zwij- gértean 55; W. C. A v d Kallen en fam.. H. Rijndijk 74, Verenigde Staten van Ame rika F. C. Hayes en fam., H. Rijndijk 124. Indonésië; Th. v. d Eljndén en fam., Su- ringarstr. 17, Duitsland; J. C. Koppier en fam Lage Morsweg 23. Verenigde Sta ten van Amerika; F A B Wilké en fam. Kageistr. 12, idem1 R. E. Downs en fam.. Rijnsb.weg 14. idem; R. A Robbins en fam Rijnsb.weg 159. idem. E. Burggraaf -de Meij en familie. Oude Rijn 46. Zuid- Afrika; E. G Hendriks én fam., Kraaier- straat 6, Maarssen Dorpsstraat 42; D. Dusjswa en fam Melch. Treublaan 44, Sassenheim, Wilhe'minalaan 12; A. W. Somerwil en fam., Haarl.straat 171, Heem stede, Binnenweg 141b; C. Filippo-Weij en fam., Waardgrt 8, Zaandam, Zuiddijk 320; J. Vermeulen en fam., Bakker Korff- straat 16a, Rotterdam, Zuidhoek 78b; G. C. -T. Kiemeneij »n famMeerhof 31, Nieuwer-Amstel, Mgr. Nolenslaan 14; M. S. Nolles, Hyacintenstr. 22a, Arnhem, Bremstraat 11; A. van Klaveren. Leliestr. 90, s-Gravenhage. Van Osstraat 13; J. M. F. Landsmeer. Mariënpoelstr. 37, Kat wijk, Boulevard 98; N. R. de Paula, Joh. de Vittstr. 2 's-Gravenhage, Fahrenheit- str. 288; J. Vermeer, Roodborststr. 29, Oeg-ngeest, Juffermanstr. 8; H. A. Jans sen, O Singel 140, Venlo, v. Stockhemstr. 19; J A. B. Koop, Sieboldstr. 20, 's-Gra venhage, Zuiderparlrlaan 137; G. A. Roo- ding, Hooigrt. 11.°7 's-Gravenhage, v. Swindenstraat 35; J. M J. Taffijn, Uiter- stegn. 12a, Voorburg, Oosteinde 102; J. A. P Zaat, Noordelnde 2a. Den Helder, Leeuwerikstr 13, C van Habtum-Schmidt, Hogewoerd 88a Canada; H. H. Böttger, Veilirgkade 30. Ver Staten van Am.; A. ëN. Carrière, Valdr-zstr. 1. Indonesië; Is met, W. Singer 79. idem; K. W. A. Clow- ting W. Singel 27, België; L. Burette, Nic. Beetsstr. 28a, Ver. Staten van Am.; W. Th. v. d. Water H. Gortestr. 10. Australië; B. K. Gho, Vondellaan 24. In donesië; L. W. van Bellen. Damlaan 3, Ver. Staten v. Am.; L. Geerlings, Pavil joenshof 12, Turkije- M. Bouwen-Velds, Rijn=D.weg 10, Ver. Staten v. Amerika; A. v. Brakel, idem Indonesië; A. v. d. Spek Lange Mare 26. Ver. Staten v. Am.; J. C. As-Bouwman. Evertsenstr. 58, Australië; J. G. Gobets, Marnixstr. 32, Duiisland; P J Vogel, Rapenburg 10, 's-Gravenhage. Ln v. Meerdervoort 23; M. de Kreij. Kraaierstr. 6, Maarssën, Dorpsstrat 42; W. J E Keijzer, de M. v. Streefkerkstr 6, Ver Staten v. Amerika; F. c'e Haan, de Sitterlaan 107, Breda, Voorl. Bloemstr. 2; J. Kist, Morsweg 66, Alphen a.d. Rijn, Potgoeterstr. 10; J. G. Petit. Gerrit Doustr 95. Rotterdam, Sta- tens.ngel 147; D. I Doregee, de Gene- stetstr 93, Warnsveld, Werkseveldstr. 2 Wr,;; E. C. M. He Rooij, Kagerstr. 22, 's-Gravenhage. Fahrenheitstr. 13; L. van Slegienhorst. Rijnsb.keg 10, Hilversum, Röntgenstr. 87; A J Helversteijn, Heem=kerkstr 64, Haarlem. Ruysdaelstr. 6, zw; J W. F. Verver. Javastr. 36, 's-Gra venhage, Paviljoensgrt. 7a; G. J. W. Umb- grove Kloksteeg 12 Wassenaar, Brem- hors'.laan 17; J. J. oer Weduwen, Rapen burg 123, Rotterdam Henegouwerln 72; J. W van Hattum-Feijen, Korevaarstj. 6, •Gravenhage, Emmastr. 18; M. C. Steen bergen, Druivenstraat' 29, Oegstgeest, a.b. i Morsweg t o. 25; G H. Peeters, P. C Hooftlaan 1, Alkemade, Populieren- raa» 18; A. Bakker, Paviljoenshof 13, ■G'avenhage Copernicuslaan 81; C. sijsier. Maiijkestraat 10, 's-Gravenhage, Dunne Bierkade 22b.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3