|iieume £rihsri)c GTmirant Europese markt: vat vol tegen strij di gheden K.L.M. stapt in tijdperk van de 1960 uit het zuigermotor Spaak komt in Den Haag extra onderhandelen r Ongekende prijsverhoging van melk per 1 juli In dat jaar derde tegen voordeliger klasse tarief Zendt een politieleger naar Hongarije Engeland beschouwt gemaakte kosten als voorschot V.S. willen Israël geen garanties geven Ontmoeting der Grote Drie DINSDAG 29 JANUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7— per kwartaal; f 2,35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DIE.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoastlch Is gheblmn mya bert ia tegfjcnspoct" Zevenendertigste jaargang No 10868 Zenuwachtig achter de microfoon ZIE PAGINA 5 Nog geen oplossing gevonden... TXE ZES MINISTERS van buitenlandse zaken van de landen van AJ Klein Europa zijn gistermiddag uit elkaar gegaan zonder dat zij het op alle punten eens waren geworden. Er werd zelfs geen com muniqué uitgegeven. Maandag zullen zij hun onderhandelingen voort zetten. De delegaties van deskundigen komen vrijdag weer hijeen om het landbouwprobleem en de opneming van de overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappelijke markt verder te bespreken. De Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, die Nederland er zondagavond min of meer van be schuldigde de onderhandelingen te hebben laten vastlopen, heeft giste ren een langdurig gesprek gehad met minister Luns. Het gesprek tussen de twee ministers zal deze week in Den Haag worden voortgezet. De deskundigen, die vijdag bijeen ko men, zullen zich in de eerste plaats bezig houden met de kwestie van de buiten tarieven. Een Nederlandse gedelegeerde deelde mee, dat over de buitentarieven geen enkele overeenstemming is bereikt. Drie gevallen Maurice Faure, de Franse staatssecre taris voor buitenlandse zaken liet zich daarentegen veel optimistischer uit en zei dat men een vergelijk op het oog had. HU legde uit, dat bü de vaststelling van de buitentarieven drie gevallen onder scheiden kunnen worden. 1. Een land verlangt wijziging van het buitentarief alleen voor zijn eigen voordeel of voor een bepaald produkt. In dit geval zal eerst de Europese com missie zich over het verzoek uitspre ken. In tweede instantie beslist de mi nisterraad, waarbij een bepaalde meer derheid van stemmen vereist is. 2. De Europese commissie stelt een wij ziging van het buitentarief voor. In dit geval beslist een voorgeschreven meer derheid in de ministerraad. 3. Ook kan de mogelijkheid zich voor doen, dat de Europese commissie op eigen initiatief het buitentarief zelf wijzigt. Ten aanzien van dit punt zijn de minis ters het niet eens geworden. Frankrijk verlangt in dit geval, dat de ministerraad een dergelijke wijziging met algemene stemmen goedkeurt. Volgens Faure hebben de ministers overeenstemming bereikt over de metho de, die zal worden toegepast voor het vaststellen van de minimumprijzen, die de zes landen moeten beschermen tegen een massale invoer van goedkope produk- ten. Minimumprijzen Zo zijn de zes landen het eens geioorden over de objectieve criteria voor het be palen van de minimumprijzen gedurende de eerste drie jaar. Elke regering stelt daarna ieder jaar de minimumprijzen vast. Indien de Europese commissie een prijs onjuist acht, kan zij het betrokken land voor de raad van ministers dagen. Schepen mijden Soerabaja De scheepvaart is te Soerabaja volkomen tot stilstand gekomen, daar de rederijen de haven niet meer willen aandoen in verband met de zitstakingen. Enkele Indonesische rederijen onderhouden nog verkeer op de eilanden, doch in- en uitvoer zijn volkomen tot stilstand gekomen De verliezen van im- en exporteurs lopen in de miljoenen. Ook in Tand jong Priok zijn zitstakingen. Engeland neemt maatregelen CEDERT de dag dat Sir Anthony Eden van het politieke toneel ver dween en Harold Macmillan het roer in handen kreeg, hebben zich belang rijke wijzigingen voorgedaan in de Britse strategische opvattingen. De nieuwe Britse premier die Chur- chills schoonzoon Ducan Sandys tot minister van defensie benoemde bleek begrip te hebben voor de politieke en militaire ontwikkeling in de wereld waarvan Engeland als gevolg van de mislukte actie in de zone van het Suezkanaal in verschillende opzich ten het slachtoffer dreigde te worden Het was dan ook niet alleen uit bezuinigingsoverweging dat de Britse regering in de afgelopen weken be sloot. de luchtmacht en het leger in te krimpen en geheel te moderniseren. De conventionele wapens zullen door moderne worden vervangen, zoals wapens met atoomladingen, raketten en geleide projectielen. Om dit doel te kunnen verwezenlij ken. is Duncan Sandys naar de Ver Staten gevlogen. Daar voert hij thans zeer belangrijke besprekingen met de Amerikaanse autoriteiten Op pagina 5 gaat onze militaire medewerker uitvoerig in op de enorm grote gevolgen, welke de wijzigingen in de Britse strategische opvattingen zullen meebrengen. met een bepaalde meerderheid het besluit kan wijzigen of annuleren. Volgens Reuter zal déze regeling de eerste 8 a 10 jaar gelden zowel voor de industriële als voor de landbouwproduk- ten. De bedoeling is de concurrentie op de gemeenschappelijke markt te beperken. Na deze tien jaar gaat het derde sta- um van de ontwikkeling van de gemeen schappelijke markt in. Dan kan beroep worden aangetekend tegen de eenzijdige vaststelling van de minimumprijzen en zal een meerderheid van negen der ze en uit te brengen stemmen bepaald worden welke prijzen moeten gelden. (Frankrijk, West-Duitsland en Italië heb ben elk vier stemmen: België en Neder land elk twee en Luxemburg heeft één Over deze laatste regeling zün de minis- rs het tUdens hun conferentie niet eens geworden. Over de weging van de stem- in de ministerraad is trouwens nog geen enkele beslissing genomen. Overzeese gebiedsdelen Gistermorgen is er vooral gesproken rer het vraagstuk van de overzeese ge biedsdelen, een vooral op economisch en politiek vlak gecompliceerd probleem. De Fransen verlangen als tegenpresta- e voor het opnemen van de grenzen van un overzeese gebiedsdelen, dat de markt- partners meebetalen in de ontwikkeling an deze gebieden. De Nederlandse delegatie vindt deze eis helemaal niet vanzelfsprekend. Mi nister Luns heeft er in dit verband aan herinnerd, dat Nederland indertijd in 't toenmalige Nederl.-Indië een volko men open-deur-politiek heeft gevoerd. Maar zij heeft nooit aan de andere lan- In Amerika met ingeblikt water. Wanneer deze proeven slagen zal er een grote voor raad fris water worden ingeblikt om dienst te kunnen doen bij eventuele besmetting van het beschikbare water door radio-actieve stoffen. den gevraagd de bouw van scholen en ziekenhuizen te betalen. Wanneer de in boorlingen van een of ander Frans ge bied. plotseling het Nederlandse bier lekker gaan vinden betekent dit toch niet dat Nederland ook de stuwdam moet betalen, die op zekere dag in een rivier van dit gebied wordt aangelegd, zo werd gevraagd. Ook van Westduitse en Italiaanse zijde zijn bezwaren gemaakt tegen deze Franse voorstellen. Atoomfabriek Hoewel in principe besloten is tot bouw van een atoomfabriek, zijn Nederland, Duitsland en ook België er niet van over tuigd dat een dergelijke fabriek econo misch geheel verantwoord is. Amerika kan immers verrijkte uranium, dat deze fabriek zou maken, tegen een redelijke kostprijs leveren. De Franse delegatie wees evenwel met nadruk op het belang van een zelfstan dige voorziening van de zes landen. Opvallend was tijdens de conferentie van de zes ministers de haast waarmee de voorstellen behandeld moesten worden. Maar alle problemen waarmee de minis ters en deskundigen de afgelopen dagen geconfronteerd zijn, bleken technisch be zien ontstellend gecompliceerd te zijn. Verwacht wordt, dat het verdrag van de Europese markt niet minder dan 200 en dat van Euratom 250 bladzijden zal beslaan. ZES A TIEN CENT PER LITER Ergens in de Atlantische Oceaan zwerft het Amerikaanse vliegtuig moederschip Forrestal. Het schip is op manoeuvre. De foto laat zien, noe efficient men op de landingsbaan te werk gaat: de jagers en straal jagers staan dicht opeen opgesteld met vleugels en staart opgeklapt. De foto toont tevens de imponerende kracht van dit schip, dat het grootste vliegtuigmoederschip ter wereld is. Drastische plannen van produktschap (Van een onzer redacteuren) Morgen zal het produktschap voor zuivel het concept-advies be spreken, dat het bestuur voor de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft opgesteld. Geadviseerd wordt de verrekenprijs voor consumptiemelk voor het sinds november lopende melkprijsjaar op niet meer dan ongeveer 2 cent per kg boven de garantieprijs te stellen. Tevens wil men per 1 juli (de datum van huurverhoging en looncompen- satie) de subsidie op melk afgeschaft zien. Worden de adviezen gereali seerd, dan zal de consumentenprijs oplopen met naar schatting zes a tien cent per liter. Deze prijsverhoging is ongekend, maar het bestuur van het produktschap me:nt. dat het de enige oplossing is om een in stabiel prijsniveau te voorkomen. Zou de melk geleidelijk in prijs verhogen dan zal men steeds de kostenmarges moeten her zien waarbij de melkafzet zeker niet is gebaat. Overigens is men ervan overtuigd, dat een zo aanzienlijke prijsverhoging als wordt voorgesteld, tot een grote daling in het verbruik zal kunnen leiden. BU algehele afschaffing van de subsidie dient, volgens het concept-advies, ook de extra-subsidie van 0,75 per 100 liter voor het westen van het land te verval len. Ditzelfde geldt voor de extra sub sidie van circa 5 per 100 liter in de volle-melkgebieden in Zeeland en op Dansgroepen uit geheel India waren zaterdag in New Delhi bijeen geko men om daar de feestelijkheden rond om de scheiding van het voormalige Brits-Indië in de staten Pakistan en India, nu negen jaar geleden, de no dige iuister bij te zetten. Ook premier Jawa Harlal Nehroe van India was op het dansfestijn in de Talkaro Ra- hij danste enthousiast mee. WELDRA ZAL DE K.L.M. tien Douglas DC-7c „Seven Seas" in gebruik nemen op haar intercontinentale routes. Deze gloednieuwe machines, waarvan de eerste in april op Schiphol zal neerstrijken om in juni haar eerste commerciële vlucht naar New York te gaan maken, luiden voor onze nationale luchtvaartmaatschappij het tijdperk van de zuigermotor naar alle waarschijnlijkheid definitief uit. Want met ingang van de zomer dienstregeling van I960 verschijnen straalvliegtuigen van het type Douglas DC-8 op het K.L.M.-net. En wat er in die tussentijd wordt aangeschaft voor vernieuwing en uitbreiding op de Europese en andere korte lijnen zijn alle toestellen, voorzien van schroefturbines, zoals de Vickers „Vis count" en de Fokker „Friendship". Het vraagt een speciale studie om de tijden van vertrek en aankomst zo te stellen, dat het grootste rendement kan worden verwacht. Ook zal het nodig zijn. alle vertragende factoren zoveel mogelijk te beperken, wil het voordeel var grote vliegsnelheld r.iet gedeeltelijk ver loren gaan. Naast deze tien „conventionele" machi nes van het type „Seven Seas" krijgt de KLM er dit jaar negen Viscounts bij. Deze viermotorige vliegtuigen met schroeftur bines zullen nog in de loop van de zomer dienst gebruikt worden op de Europese lijnen. Dc laatste DC-7c komt in juli, de laatste Viscount in november. In 1958 krijgt de KLM de twee bestelde Friendships ei. weer een jaar later komen er nieuwe Lockheeds van liet type „Elektra", uitgerust met vier schroef turbines. Deze laatste machines zullen met hun snelheid van 650 km per uur na 1960 dienst doen als „boemeltjes" op de routes van de DC-8 „sneltieinen". De DC-8 ze'f kan b.v. van Schiphol in twintig uur naar Tokio vliegen of naar Sydney, in ruim veertien uur naar Buenos Aires, in ruim elf uur naar Johannesburg en in ruim zeven uur naar New York. Om economische redenen is het nood zakelijk. dat een DC-8. die 26 miljoen kost en waarop iedere dag 15.000 moet worden afgeschreven, binnen 24 uur heen en weer naar New York vliegt. Anna Kethly voor V.N.-commissie contra Kadar en de Russen die deel heeft uitgemaakt van de Hongaarse regering-Nagy, heeft de Ver. Naties jevraagd, in haar land tussenbeide te komen opdat de Sowjettroepen zich onmiddellijk terugtrekken. Zij wil verder, dat een internationaal politieleger van de V.N. naar Hon garije wordt gezonden en daar blijft tot vrije verkiezingen mogelijk zijn. Mevrouw Kethly verklaarde dit giste ren voor de speciale commissie van de V.N. voor onderzoek naar het gebeurde in Hongarije. Zij wilde zichzelf erkend zien als enig lid van de wettige Hongaarse regering, dat in een vrij land vertoeft en vroeg haar te beschouwen als vertegenwoordig ster van Hongarije bij de Ver. Naties, inplaats van de huidige Hongaarse dele gatie. Anna Kethly sprak over de terreur var de 200.000 man sterke Avo, de geheime politie, wier leden grote voorrechten ge nieten. Zij deelde mee. dat de 300 mil joen dollar, die Hongarije volgens de overeenkomst van Potsdam als herstel betaling aan de Sowjetunie had moeten opbrengen, berekend was tegen een zo danige koers, dat het werkelijk te be talen bedrag meer dan een miljard dol lar in goud bedroeg. Zü zei de Russische gewapende in terventie te beschouwen als „moord op het volk" en beschuldigde de ma- rionettenregering-Kadar ervan. dat deze niet alleen dient ter camouflage van de Russische wraakcampagne. maar ook zelf geweld gebruikt. „Terwijl het Hongaarse volk opnieuw strijdt, verschijnen de oude stalinisten weer op het toneel om nieuwe misdader te bedrijven en de oude te herhalen.' zei mevrouw Kethly. Zij overhandigde de commissie een lijst met namen van men sen. die volgens haar ook getuigenisser kunnen afleggen over de toestand in Hongarije. Derde klasse In de internationale burgerluchtvaart wordt druk geconfereerd over het instel len van een „derde klasse", bijvoorbeeld door in de kajuit van een vliegtuig ze: stoelen op een rij te plaatsen en de ser vice aan boord te beperken. Als het door gaat. zullen de bij de internationale orga nisatie aangesloten maatschappijen dezt klasse zeer vermoedelijk in 1958 invoeren Het materieel, dat door de aankoop var nieuwe vliegtuigen vrijkomt, zal worden verbouwd, overeaan naar het Caraïbisch bedrijf van de KLM of worden verkocht Dit laatste zal vermoedelijk het geval zijn met de zeven Convairs C-240, die nu op de Europese lijnen worden gebruikt.. An dere toestellen, zoals vier van de zes DC-4's zullen worden gebruikt voor les- vracht- en chartervluchten. Doorstroming Wat dit lessen betreft, bij da KLM dit jaar 394 vliegers in opleiding, hetzij voor piloot op een ander type vliegtuig, hetzij om dienst te doen op een andere route, hetzij voor beide gevallen." Zo'n op leiding duurt gemiddeld drie maanden Een jonge vlieger komt als derde vlieger op de intercontinentale lijnen, wordt daar na tweede bestuurder Europa, vervolgens tweede bestuurder intercontinentaal, dan. gezagvoerder Europa en tenslotte gezag voerder intercontinentaal. Om deze hoogste rang te bereiken men ongeveer twaalf jaar als vlieger by dc KLM ziin. Van de ror.d 700 KLM-vlie- •rers verlaten er elk jaar gemiddeld twin tig de dienst Om haar taak goed te kun nen blijven uitvoeren, heeft de KLM ieder jaar zeventig nieuwe vliegers nodig. Opgesloten schepen in Suezkanaal vrij waren, hebben het ruime sop weer kun nen kiezen. Morgen zal het Suezkanaal over een lengte van 75 kilometer naar het zuiden bevaarbaar zUn. Selwyn Lloyd, de Britse, minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse regering alle uitgaven, die zij heeft ge daan orn met behulp van Britse schepen het Suezkanaal vrij te maken, beschouwt als een voorschot van Groot-Britannië aan het speciale fonds der Verenigde Na- TVE AMERIKAANSE afgevaardigde In de algemene vergadering heeft gis teren gezegd, dat zijn land de voorwaar den van Israël tot terugtrekking van z(in troepen niet kan aanvaarden. Israël moe' zUn troepen zonder uitstel terugtrekken zei Cabot Lodge, die het voorstel. VN- troepen naar de gebieden van Gaza cn de Golf van Akaba te zenden steunde Dc Amerikaan noemde het rapport van Hammarskjöld, dat de algemene verga dering deze week behandelt, eerlük en praktisch, maar wees het door Israël in gediende memorandum van de hand. In een gesprek met een A P.-correspon dent heeft premier Ben Goerion van Is raël gezegd, dat het V.N.-legers in de Sinaï-woestijn moeten blijven totdat Egypte bereid is een niet-aanvalsverdrap met Israël te sluiten. ties voor de vrijmaking van het Suez kanaal. Dit voorschot omvat alle kosten voor werkzaamheden ter opruiming van het kanaal, zowel voor als na de terbe schikkingstelling van de Verenigde Na ties. Nederlander in Amerika van 15e étage gestort De Nederlandse hoofdingenieur van de PTT., ir. H. Kuiper, is gisteren om het leven gekomen toen hij in Detroit van de vijftiende etage van zijn hotel naar be neden viel Ir. Kuiper kwam uit Den Haag en was in de V.S. werkzaam om de P.T.T. aldaar te adviseren inzake de mechanisatie van het postbedrijf. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Vrijgezellen niet naar Brugge Het gemeentebestuur van Brugge heeft het verzoek van de Nederlandse bond van vrijgezellen, die al eerder in Grevenbicht bijeen kwam, om een wereldcongres in Brugge te mogen houden, afgewezen. Prinses Caroline van Monaco zal zondag 3 maart gedoopt worden. Nog steeds stro men in het paleis van Monaco de geschen ken binnen. Voor prinses Gracia kwam uit Nederland een lading (best) bierl Goeree-Overflakkee. Men acht het name lijk redelijk dat dc grotere hoeveelheid melkvet, die men in de volle-melkgebie den ontvangt, ook wordt betaald. Voor men precies zal weten wat de consequenties van de voorgestelde maat regelen zijn, zal men moeten weten welke garantieprijs de regering vaststelt. Hier over is nog overleg gaande. Slechts op basis daarvan is het Landbouw-economisch instituut in staat een verantwoorde kos tenberekening te maken. Koelhuisboter Hoewel er in het het concept niet over wordt gerept, houdt dit alles ook met de kwestie der overgeschoten boter verband. Zou er voor de boter niet voldoende afzet worden gevonden, dan is het niet on mogelijk, dat men de oplossing van dit probleem voor de toekomst in een hoger melkvetgehalte zal zoeken. Wat de thans nog aanwezige partij van het vorig jaar betreft, een tien de deel is daarvan reeds geruimd. Voor deze week is de inschrijving geopend op een grotere hoeveelheid, namelijk op twee miljoen kg. De verwachting is, dat hiervan veel op de binnenlandse markt zal verschij nen. Van de vorige partij is nogal wat voor het buitenland bestemd, doch desondanks kan de handel zich doen bevoorraden door het verkoop bureau voor zuivel, dat in staat stelt de consument voor 75 a 76 cent per half pond koelhuisboter te leveren. President Eisenhower, de Franse pre mier MoIIet en de Britse premier Mac millan zouden het plan hebben elkaar in het voorjaar op de Bermuda-eilanden Mogelijk zullen Eisenhower en Macmil lan tevoren een bespreking houden. Kanon kantelde, soldaat kwam om het leven Op de hoek Van AlkemadelaanOude Waalsdorperweg is in Den Haag gister middag omstreeks helf vier een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan dc 20-jarige dienstplichtige soldaat E. P. van Klink het leven kostte. Het kanon, waarop hU als richter tUdens een z.g. voorparade reed, kantelde, waardoor de man onder het affuit terecht kwam. Hy was op slag Ter voorbereiding van de parade t.g.v. de beëdiging van enkele LUA-officieren hield men gistermiddag een voorparade waaraan drie batterijen lichte luchtdoel- artillerie deelnamen. Men reed de voor poort uit aan de Van Alkemadelaan, links af de Oude Waalsdorperweg op en zo de achterpoort van het kazerneterrein weer in. Na een paar rondjes kantelde het ka non waarop Van Klink en de 21-jarige soldaat J. L. v. d. Hoofd als richters wa ren aangewezen, in de bocht, waarschijn lijk doordat men iets te snel reed met de autotrekker. Van der Hooft werd op de straatstenen geslingerd en kwam met enkele schrammen aan hoofd en handen en de schrik vrij. Van Klink, die bij de 939 afdeling lichte luchtdoel-artillerie ter ritoriaal was ingedeeld, kwam uit Roe- lofarendsveen en was ongehuwd. Onmid dellijk na het ongeluk werd de vlag van de kazerne halfstok gehesen. t, In de legerplaats Budel is gistermiddag een groep van 630 Hongaren aangekomen, de tweede groep van de 2000 voor Canada bestemde vluchtelingen. HET WEER IN EUROPA ZZW ZZW WNW ZZW NNW ZZW windstil windstil windstil WNW NNO II WEERBERICHT Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke be- wolking en geen regen van I betekenis, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1